Voorrang voor voetgangers op alle „zebra's" van 1 november af KLANKBORD BONN DREIGT MET BLOKKADE VAN OOST-DUITSLAND Jomo Kenyatta komt vrij IERLAND OOK E.E.G.-LID KROESJTSJEW WAARSCHUWT „MILITAIRE AVONTURIERS" BIGGEKERKS KAMPEERTERREIN IS WEER LEEG WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1981 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KNIPPERBOLLEN IN BEBO UWDE KOM VERDWIJNEN Kruisingen blijven ook nu nog moeilijk Met ingang van 1 november zullen de voetgangers binnen de bebouwde kont voorrang krijgen op alle zebra- oversteelcplaatsen. Tevens zal dan de knipperbol binnen de bebouwde kom zijn verdwenen. Dit blijkt uit de richtlijnen betreffende de voetgan gersoversteekplaatsen die de minis ter van verkeer en waterstaat thans heeft vastgesteld. Van de juiste lig ging van de voetgangersoversteek plaatsen zal het in grote mate af hangen of het voetgangers- en rij- verkeer zich op de veiligst mogelijke wijze zal afwikkelen. De toeristenbond A.N.W.B., die reeds in 1958 vroeg om een nieuwe voet gangersregeling en die ten nauwste betrokken is geweest bij het tot stand komen van de nieuwe minis- tei-iële richtlijnen voor de gemeen ten, zal daarom binnen veertien da gen aan alle wegbeherende instan ties een memorandum sturen, waarin deze richtlijnen nader zijn uitge werkt. De bond zal hierin aanbeve lingen doen onder meer omtrent de ligging, de aanleg en de materiaal keuze en de verlichting voor de voet gangersoversteekplaatsen. In zijn richtlijnen verwijst de minis ter naar dit memorandum van de Als aanduiding van de plaats waar voetgangers binnen de bebouwde kom voorrang hebben boven het rij- verkeer geldt de zebra-markering op het wegdek. Buiten de bebouwde kom zal deze markering bovendien moeten zijn voorzien van knipper- bollen. Op»de plaatsen, waar het rij- verkeer een dergelijke voetgangers oversteekplaats niet verwacht, zal deze worden voorzien van een waar schuwingsbord „overstekende voet vangers Indien de verkeerssituatie dit noodzakelijk maakt, zal" boven dit bord bovendien nog'een geel knipperlicht worden geplaatst. Ten aanzien van de verlichting stelt de minister, dat de oversteekplaats voor voetgangers niet alleen overdag, doch ook bij duisternis uit alle rich tingen goed zichtbaar moet zijn. Ook de daar aanwezige trottoirs die nen goed te zijn verlicht, zodat het rijverkeer reeds tijdig eventueel overstekende voetgangers kan waar nemen. Niet voor fietsers De zebra's die thans een oversteek plaats voor fietsers aanduiden, zul len vóór 1 november moeten verdwij nen teneinde verwarring ten aan zien van de voorrangsregeling te voorkomen. Op aanraden van de toe ristenbond koos de minister hiervoor irt' plaats van een wegmarkering in de vorm van twee rijen blokvormi ge .witte vlakken', die met een on derlinge ruimte van tenminste zes tig centimeter evenwijdig lopen. Ook de witte „lopers", die op enkele over steekplaatsen, zullen moeten worden vervangen door zebra's. Als gevolg van de gemeentelijke autonomie kan de minister van verkeer en waterstaat geen dwin gende voorschriften geven voor de situering van oversteekplaat sen binnen de bebouwde kom. De minister waarschuwt de ge meentelijke overheden echter, dat de aanleg van voetgangersover steekplaatsen op drukke kruisin gen er toe zal leiden, dat hier de verkeersafwikkeling vaak in het gedrang zal komen. Toch zal het juist op kruisingen noodzake lijk zijn om oversteekplaatsen voor voetgangers aan te leggen. Teneinde ontoelaatbare verkeers stremmingen te voorkomen, zal, ook naar de mening van de A.N.W:B., aan het nemen van tal van verkeers maatregelen niet kunnen worden ont komen. De gemeentelijke overheden zullen meer dan thans het geval is moeten overgaan tot het aanbren gen van verkeerslichten en van bor den. die het links en rechts afslaan verbieden. In zijn richtlijnen noemt de mi nister bovendien gebouwen die veel voetgangers aantrekken, zo als stations en postkantoren, als punten waar voetgangersover steekplaatsen niet zullen kunnen worden gemist. VRIJ GRENSVERKEER, ANDERS Reis naar bondsrepubliek sterk ontraden De Westduitse minister van algemeen Duitse aangelegenheden, Ernst Lem mer, heeft gisteren gedreigd een han delsembargo voor Oost-Duitsland in te stellen, indien de communisten de overeenkomst betreffende vrij grens verkeer schenden. Volgens de West duitse staatsman zijn de Oostduitse grenscontroles zodanig verscherpt dat momenteel de helft van de vluch telingen wordt tegengehouden. De communisten hebben inmiddels het masker „poliogevaar" weer afgezet. Het democratische blok, een commu nistische organisatie, waarin alle po litieke partijen en verenigingen tot een soort, „front" zijn samengebun deld, heeft een verklaring uitgegeven waarin het Oostduitse volk wordt ge waarschuwd „reizen naar West-Ber- lijn terwille van hun veiligheid, de veiligheid van hun gezinnen en in het belang van de vrede, te vermijden". Barbarisme De verklaring, die door het commu nistische persbureau A.D.N. werd ge publiceerd, luidde verder: „het demo- Jonin Kenyatta, de in 1953 gevangen gezette Mau Mau-leider in Kenia, zal na medio augustus in vrijheid wor den gesteld, zo heeft de Britse minis ter van koloniën in het Lagerhuis meegedeeld. Hitiers tweede boek werd Duitse bestseller Het tweede boek, dat door Hitier is geschreven en dat een verzameling bevat van Adolf Hitlers meningen en gedachten omtrent de buitenlandse politiek, is reeds uitverkocht. Het hoek kwam woensdag op de markt. Het Duitse instituut voor hedendaag se geschiedenis betaalde de drukkos ten van 5000 exemplaren van het manuscript, dat tien jaar geleden werd gevonden. Volgens het instituut bestaan op het ogenblik geen plannen een herdruk uit te geven. Sedert 1958 zijn de kosten van levens onderhoud in Spanje met tien proeent gestegen. Sedert 1955 bedraagt de stijging vijftig procent, zo blijkt uit publlkatïos van liet bureau voor de statistiek te Ma drid. ZIJ WILDE GEEN HONDERD WOK DEN. De 99-jarige weduwe uit Croy don in Engeland die geen honderd wilde worden, is zondagavond bewus teloos gevonden op het weggetje dat uitkomt op het graf van haar man. Mevrouw Lucy Welch, die vrijdag uit haar pensionkamer was verdwenen, werd gevonden door een schooljongen. Overgebracht naar een ziekenhuis, meende men daar dat ze het wel te boven zou komen. ..Ze was erg gehecht aan de nage dachtenis van haar man", zei de hos pes van mevrouw Welch, Wentworth Wesley. „Ik ben er van overtuigd dat ze naar zijn graf ging om er te ster ven". Toen ze uit haar pension was verdwe nen, had mevrouw Welch een briefje voor haar hospes achtergelaten met de tekst: „Ik heb de huur voor een week bijgesloten. Geef al mijn spul len maar aan de veiling". Wesley's vrouw zei dat mevrouw Welch had gemeend dat ze lang ge noeg had geleefd en dat z geen hon derd wilde worden. „Het feit dat het hierop aanstuurde, drukte haar neer", zei ze. Toch ziet het er naar Uit, dat me vrouw Welch de grens zal passeren, op kerstdag van dit jaar. Westelijke top waarschijnlijk De Britse premier, Hurold Mac- millan, heeft dinsdag gezegd, dat er „waarschijnlijk" een wes telijke topconferentie zal wor den gehouden ter bespreking van Europese problemen. Maemillan zei dit in het Lagerhuis, toen de oppositieleider. Hugh Gaits- kell, hem vroeg of hij voornemens was spoedig met president De Gaulle van Frankrijk te praten over de Eu ropese gemeenschappelijke markt. Hrj antwoordde dat hij geen plannen voor een dergelijke ontmoeting had gemaakt. „Hoewel ik eerlijk moet zeggen dat er waarschijnlijk een bij eenkomst zal zijn van regeringslei ders, niet noodzakelijkerwijs om dit probleem te bespreken, maar de al gemene Europese problemen die ons betreffen", voegde hij eraan toe. cratische blok beschouwt het als een dringende noodzaak, alle leden van partijen en verenigingen op te roepen tot een politieke strijd tegen de sla venhalers. Het barbarisme van de Duitse mili taristen moet nadrukkelijk aan de kaak worden geesteld en alle burgers moeten er van worden doordrongen, dat in de huidige tijd van versterkte militaristische acties tegen de „Duit se Democratische Republiek" het rei zen naar West-Duitsland hen ïn een gevaarlijke situatie brengt". Labour onthoudt zich bij stemming over E.E.G. De fractie van de Labour-partij in het Britse Lagerhuis zal zich 'van stemming onthouden als donderdag avond, na een debat van twee da gen, zal worden gestemd over een re geringsmotie waarin liet besluit om met de E.E.G. te onderhandelen over toetreding tot de gemeenschap, wordt goedgekeurd. Premier Maemillan kan dus op een ruime meerderheid rekenen. Vermoe delijk zullen een enkele conservatief en een twaalftal extreme Labouraf- gevaardigden tegen stemmen en zal een dertigtal conservatieven zich bij de Labouronthouders voegen. Dinsdag 1 augustus gebeurde er niets H De dag van gisteren is ten ein- |f H de en ondanks wat in de editie H 1961 van de „Old Moore's Al- manack"'staat, zijn wij niet van de ene schokkende gebeur- H tenis in de andere getuimeld. M De voorspellingen in de alma- nak zijn gebaseerd op astrolo- i| gische waarnemingen. De voor- =e spelling voor gisteren luidde: m Het aftreden van de premier he van de Sowjet-Unie, Nikita H Sergejewitsj Kroesjtsjew; Het aftreden van de premier van Engeland, Harold Macmïl- he h; lan; H Een koninklijke geboorte; m Een koninklijk huwelijk: m Belangrijke Britse successen eh op het gebied van de ruimte- H vaart. ff llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze knaap van een pijlstaartrog werd dinsdagmiddag gevangen door de Goese schilder M. Bruggeman uit de Wijngaardstraat, lid van de Eer ste Goese HengelsportverenigingDe heer Bruggeman was met de voorzit ter van zijn club en een ander lid in een roeiboot- gaan vissen in de Zand- kreefc. Op een gegeven moment kreeg hij beet en na een worsteling van meer dan een half uur kon hij een volkomen uitgeputte pijlstaartrog aan boord hijsen. Gewicht van de vis: S2 pond, lengte: bijna 1 meter, breedte ruim 70 centimeter. De vis werd gevangen met een lijn ter dikte van S5I100 mm! Foto P.Z.C.) Zeven man opgesloten in Franse mijn In een kolenmyn bij Metz zijn redders sedert dinsdagmorgen bezig met po gingen zeven ingeslotenen, drie mijn ingenieurs en vier mijnwerkers, nog levend bóven de grond te brengen. De eerste instorting deed zich des nachts voor. Twee mijnwerkers, op dat moment bezig in de Sainte-Fon- taine-schacht van de Merlebach-mqn, raakten ingesloten. Drie ingenieurs probeerden, geholpen door verscheidene andere gravers, de gevangen mannen te bevrijden. Ter wijl zij met hun moeilijke werk bezig waren, stortte een ander deel van de mijn in. Hierdoor raakten de ingeni eurs en nog twee mijnwerkers opge sloten. De mannen zitten op verschillende punten, op ongeveer twaalf meter van elkaar in dezelfde galerij. De premier van Ierland, Sean I,e- mass, heeft zijn parlement dinsdag medegedeeld dat Ierland in het be lang van zijn toekomst een verzoek zal indienen om het lidmaatschap van de Euromarkt. Lemass verklaarde dat de Ierse rege ring de president van de raad van Euromarktlanden had verzocht voor een bespreking van de voorwaarden, waarop een toetreden tot de E.E.G. voor de republiek Ierland aanvaard baar zou zijn. Wanneer de uitkomst van deze besprekingen is bekend ge worden. zal de regering een witboek voorleggen aan' de volksvertegen woordiging en de senaat, waarin zij haar advies zal geven voor een defi nitieve beslissing betreffende Ier- lands eventuele toetreden tot de Eui*opese Gemeenschap. Relletjes in hoofdstad j Australisch Nieuw-Guinea Een stammenconflict Een gevecht van enkele, volksstam men ïn en nabij Rabaul (Australisch Nieuw-Guinea) noopte de politie van Rabaul zondag het vuur te openen op opgewonden inheemsen. De schietpartij volgde na twee dagen van uitgebreide relletjes, die aan drie inheemsen het leven kostten en waar bij acht politiemannen en zes inheem sen ernstig werden gewond. Honder den anderen moesten eerste hulp ont vangen. Zaterdag raakten honderden leden van de Tolai-stam in gevecht met in Rabaul werkende leden van de Sepik- stam- Ooggetuigen waren het er over eens, dat de aanleiding lag in het feit da,t een Sepik een Tolai-vrouw bestal. Zondag trokken duizenden Tolai op naar Rabaul. De Sepik verlieten de stad om de groep tegemoet te gaan. De politie zag zich door heide groe pen ingesloten. Om zich uit het klu wen van zwaar beschilderde, en met bijlen, messen, pijl en boog en knup pels bewapende inheemsen te bevrij den, moest de politie tenslotte van haar vuurwapens gebruik maken. Poütieversterkingen uit Port Mores by zijn maandag te Rabaul aangeko men. De inheemse vechtersbazen hebben zich teruggetrokken op kampementen in de heuvels rondom Rabaul. De sfeer in deze plaats is gespannen. Honderdtwintig blanke en inheemse politieagenten proberen door inten sieve patrouillediensten het uitbreken van verdere moeilijkheden te voor komen. Sir Donald Cleland. de bestuurder van het Australisch deel van Nieuw- Guinea is uit Port Moresby naar Ra baul vertrokken om persoonlijk de toestand op te nemen- De regering heeft de politiemacht te Rabaul ver sterkt door zes aankomende officie ren, 60 agenten en 15 gevangenbe waarders te sturen. BIJ BEZOEK VAN ROEMENEN „Onverwoestbare eenheid van socialistische landen" De Russische premier Iieeft dinsdag; „alle liefhebbers van militaire avonturen" aange maand voorzichtig te zijn en erop gewezen dat de Sowjet- Unïe de beschikking heeft over machtige wapens. De ontruimingsoperatie, van het terrein van de heer F. de Wolf bij Biggekerke onder Klein-Valkenisse is dinsdag morgen bijzonder vlot en in alle rust verlopen. Zoals be kend hadden de 150 tot 200 kampeerders op dit terrein, Ontruimingsoperatie verliep rustig en vlot dat door het gemeentebe stuur van Biggekerke niet als camping was aangewezen, omdat het onder meer geen voldoende accommodatie bood en bovendien in het wa terwingebied was gelegen, maandagavond laat van b. en w. de aanzegging gekregen, dat zij vóór dinsdagmiddag .12 uur vertrokken moesten zijn. In de vroege morgen hebben de meeste kampeerders al hun klei ne vakantiekampjes opgebroken. De langslapers onder hen zagen - toen zij ontwaakten dan ook é'en bijna' leeg terrein, want rond half negen was het gros van de toeristen reeds van het maandag avond nog overvolle terrein ver trokken. Omstreeks één uur be vonden zich nog vijftien toeristen op het stuk terrein, die moesten wachten op vervoer, dat in de loop van de middag voor hen arriveer de. Nog één gezin bivalikeert er momenteel op liet terrein van dhr De Wolf. Het kan namelijk op doktersadvies nog niet vertrekken, omdat één der kin deren van dit gezin de mazelen had gekregen. De meeste kampeerders van dit omstreden Biggekerkse terrein zijn er in geslaagd een plaatsje elders op Walcheren of in andere delen van Zeeland te vinden. En kele kampeerders konden nog te recht op nabijgelegen campings van Vos en Kluijfhout, een groep heeft zijn tenten weer opgeslagen op het kampeerterrein in Middel burg' (de ijsbaan waar ook thans nog voldoende plaats is), an deren konden terecht in Vrouwen polder en Serooskerke, terwijl voorts een groep vertrok naar een kampeerterrein in Cadzand. Op de foto: Nog' één tent stond er gisteren op het terrein van de heer De Wolf: die van liet gezin, waarvan een der kinderen de ma zelen had. Voor de rest was de wei een kale vlakte [(foto P.Z.C. Het persbureau Tass gaf een samen vatting van de rede die de Russische premier hield aan een lunch ter ere van een Roemeense delegatie, die wordt geleid door premier Gheorghe Ghcorghiu-Dej. „Geen provocaties kunnen de loop van de geschiedenis wijzigen of sterk genoeg zijn om de vrije volken der socialistische landen afbrengen van het pad dat zy hebben gekozen", zo verklaarde Kroesjtsjew, „wij waarschuwen alle liefhebbers van mi litaire avonturen nadrukkelijk ver standig te handelen en zich te beden ken dat wij alle nodige middelen heb ben om de heethoofden af te koelen". Geen verruiming beleid toelating spijtoptanten ."Minister-president De Quay heeft me de namens minister Beerman geant woord op de schriftelijke vragen die het Tweede-Kamerlid de lieer Van Doorn had gesteld over de motie-Van Doorn inzake het spijtoptautenbeleid, die door do Tweede Kamer is aan vaard. De minister-president zegt: „De op 12 juli door de Tweede Kamer aangeno men motie-Van Doorn c.s. heeft on derwerp van bespreking in het kabi net uitgemaakt. De regering betreurt het, dat de Kamer deze motie aan nam, ondanks de mededelingen van de minister van justitie omtrent de dit jaar geëffectueerde verruiming van het beleid en de in dit verband gedane toezeggingen tot spoedige af doening van de nog aanhangige ver zoeken. In de door de minister van justitie uiteengezette omstandighe den blijft de regering van mening, dat er geen aanleiding is voor ver dere verruiming van het algemene to atïngsbcleid". Het Wereldgebeuren Eenheid Tijdens zijn rede sprak Kroesjtsjew over de „onverwoestbare eenheid der socialistische landen, die een onover- komelijk obstakel vormt voor de ver- wezenlijking der aggressieve plannen der imperialisten". De „heersende klassen van het wes ten", aldus Kroesjtsjew, „zouden wat graag verdeeldheid onder de socia listische landen zaaien teneinde te trachten hun het juk van kapitalis tische slavernij opnieuw op te leg gen". De Roemeense premier zei in zijn antwoord dat tussen de Roemeense Volksrepubliek en de U.S.S.R. volle dig overeenstemming bestond over al le. kwesties in de internationale be trekkingen. Gouden w.c.-stoel voor de president Enkele Duitse bladen zijn van leer getrokken tegen de steeds toe nemende sti'oom van buitenland se gasten, meestal ministers van pas zelfstandige landen, presidenten van nauwelijks de zelfstandigheid waard zijnde staatjes cn ministers van fi nanciën die cfen bureau vol plannen en een kluis zonder geld hebben. Een blad heeft uitgerekend dat er miljoe nen Duitse marken in de zakken van deze ministers zijn gevloeid, welis waar als lening, maar dan toch we! één op heel lange termijn. Der Spie gel heeft opgeteld dat de laatste ja ren niet minder dan zestien van der gelijke bezoeken aan de bondsrepu bliek zijn gebracht. India kreeg een krediet van 1.7 miljard, Indonesië 140 miljoen, Liberie 50 miljoen, Pakistan 150 miljoen en Afghanistan 200 mil joen. De besceidenste van alle bezoe kers was de president van Mali, die al met twaalf miljoen tevi'eden was. Dat was niet omdat hij geen geld no dig had, maar Duitsland was het laat ste van de dertien landen dat werd bezocht en de anderen hadden al zo veel gegeven dat er nog „maar" twaalf miljoen ontbrak. Behalve dan de grootte van de le- Iening, onderscheidt zich zo'n bezoek in niets van het vooraf gaande; Handen schudden met vol gens het protocol daartoe gerechtigde personen, escorte naar het regerings centrum, ontbijt met de bondskanse lier, begroeting en ontvangst door de minister van buitenlandse zaken (al of niet met een rood tapijt) en vooral een gesprekje met de minister van financiën: een discrete vraag om wat marken. De eerste dag wordt dan be sloten (als het geld is beloofd) met een ontvangst door industriëlen, die een markje willen meepikken van het toegezegde krediet. De tweede dag: Rijnvaart, ontvangst op villa Hügel, tocht door de Hamburgse haven, aan bieden van een miniatuur van de Ber- lijnse vrijheidsklok, en als slot een communiqué: „het bezoek heeft tot de verdieping van de vriendschappe lijke bëtrekkingen tussen beide landen geleid". Volgens dit schema, zo schrijft Der Spiegel, zijn de miljarden verdeeld. Ajoeb Khan van Pakistan had blijkbaar niet genoeg geïncas seerd, want hij zei bij z'n terugkomst „Duitsland barst van rijkdom, maar ze moeten daar eerst nog leren hoe men hulp verleent". Toen deze com mentaren werden geschreven was nog niet het bezoek van deze week aan de bondsrepubliek bekend, dat van de minister van economische zaken van de woestrjnmonarchie Libië. implicissimus. het oer-geestige Duitse blad, heeft eens twee mi nisters van een denkbeeldige staat in jedachten op hun krediettocht in de bondsrepubliek gevolgd. Toiletpotten hebben de eerste belangstelling, al is er dan in hun land geen waterleiding. „Watergekoelde stoelen. Een op elke vijf inwoners. Dus 500.000 ruisende zetels en een gouden zetel voor de president". De hen vergezellende ambtenaar noteert. T.v.-toestellen, kachels (klimaat erbij leveren, want dat is ons door de kolonialisten ont houden), wintersportuitrustingen, re kenmachines (de kolonialisten lieten ons analfabeet, dan komen die machi nes goed van pas), grammofoonpla ten (muziek bij het opbouwwerk) en 22.512 bli.'s (doorzichtige, anders zijn de mannen bedroefd en schrikken de zuigelingen). Wanneer dan op een enkele mark na het krediet is opge teerd en de ambtenaar ze toch nog even wijst op hamers, zagen, houwe len en nijptangen met de verklaring: „zo is men in Europa ook begonnen", kijken de excellenties elkaar ver schrikt aan: „zie je wel, Kroesjtsjew heeft gelijk. De imperialisten willen ons schaamteloos tot slaven maken, alleen de methoden zijn veranderd". Waar de landen in West-Europa zich de een na de ander uitsloven om hun geld te geven voor soms duistere ac ties in jonge staten", is de satire niet alleen op Duitsland van toepassing. Al te goed is buurmans gek. En dit zijn dan nog wel heel verre buren. Die meestal nog moeten leren met geld omgaan. AJOEB KHAN ....niet genoeg gehad.. Door bier drinken 107 jaar geworden Gisteren werd Engelands oud- i ste. bierdrinker, William Geor- ge Malbert, honderdzeven jaar. Malbert, die woont in de "stad h Huddersfield, vierde de dag door in zijn stamcafé vier pin- ten bier te drinken, twee m 's morgens en twee voor het slapen gaan. „Ik houd van bier en het houdt me in vorm", nz e zegt de besnorde oud-spoor- wegwerker. Op hem is het ge- zegde „jong geleerd, is oud ge- e daan" bijzonder van toepassing, e want Malbert ledigde zijn eer- ste glas toen hij acht jaar was. H V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5