Jachthavencontract ondertekend in Wolphaartsdijk Operatie „Martin Lütjen" is volbracht I"ni BREDA? BURGEMEESTER ONTSLAGEN HANGARSCHUUR BRANDDE AF IN DE WILHELMINAPOLDER Zeeuwse Almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Het lijkt wel of de berging van een schip een toeristische attractie begint te vor men van de Walcherse kust. Vorig jaar was het de „Pax", die tijdens het toeris tenseizoen bij Westkapelle werd gelicht en in 1958 werd, eveneens voor de kust van Westkapelle, de „Achilles" gebor gen. Gistermorgen hebben duizenden badgasten langs de kust van Dishoek, Westduin en Vlissingen genoten van een spectaculair transport, een onderdeel van de berging van de Duitse kustvaar- der „Martin Lütjen". De sleepboten „Zeepaard", „Zeehond" en „En Avant 10" trokken aan sidderend strakgespan nen kabels de drie drijvende bokken „Arend", „Condor" en „Walcheren", die de „Martin Lütjen" half onder water scheef in de stroppen hadden liangen. Langzaam koerste de vloot geconvoyeerd door een boot van de rijkspolitie te water van Dishoek naar het Vlissingse Eilandstrand. Maandag was de gezonken kustvaarder reeds in de stroppen gehangen. Gistermorgen om ze ven uur begon men met het gedeeltelijk lichten van het schip. Er was heel weinig wind en dc zee was zeer kalm. Het was alleen wat heiig. Om half tien zagen de talrijke badgasten het strand was op dit uur al druk bezet het konvooi vertrekken. De „En Avant 10" van de rederij Muller uit Terneuzen voerde de vlag halfstok, in verband met het overlijden van de oud-reder Wï Muller. Tussen half twaalf' en twaalf uur passeerde de vloot Vlissingen (foto). De belangstelling hier was groot. Op de Nolledijk waren velen te hoop gelopen om het schouwspel gade te slaan en Vele fototoestellen klikten, toen de sleep boten met hun zware last vlak onder de kust voorbijvoeren. Toevallig werd de vloot, die de Martin Lütjen" vervoerde, gevolgd door enkele sleepboten, die een drijvend dok in twee gedeelten naar Ant werpen overbrachten. Ook vanaf de Vlissingse boulevards had men een góed uitzicht op dit alles. Dit tot genoegen van de velen, die op één van de terrasjes geno ten van hun ochtendkoffie. Om half één bereikten de sleepboten en de bokken, met in hun takels de „Martin Lüt jen", het Eilandstrand. Om zes uur 's mid dags werd bij hoog water de Duitse kustvaarder aan de grond gezet. In de afge lopen nacht is men begonnen met het leeg pompen van het schip, zodat het geheel boven water komt te liggen. Dan kan met het voor lopige herstel worden begonnen. De „Martin Lütjen" heeft bij een aanvaring met de „Scheldelloyd", enkele maanden ge leden, een groot gat aan bakboordzijde opge lopen en dit zal worden gedicht. Dan gaat het schip naar Rotterdam voor verder herstel. De bergers zijn de firma's Van der Tak en Van den Akker. Op de foto: het konvooi voor de Vlissingse kust. Uiterst rechts is een gedeelte van de Martin Lütjenzichtbaar. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) 5-15 augustus 1961 fclERfEESTEty Aan de heer H. K. Micliaëlis is op zijn verzoek met ingang' van 1 augustus op eigen verzoek eer vol ontslag verleend als burge meester van Goes. Driejarig meisje brak beentjes bij aanrijding Doordat zij niet op het verkeer lette en plotseling de Hoofdstraat te Ove- zande overstak, kwam het driejarig dochtertje van de familie K. uit Ove- zande dinsdagmiddag onder een per sonenauto, die bestuurd werd door B. R. Het gevolg van deze aanrijding was dat allebei de beentjes van het meisje werden gebroken. Dokter A. Folmer verleende eerste hulp en liet haar naar het ziekenhuis „St. Joan na" te Goes overbrengen. OP BEDRIJF „MOSSELBANK" Schade van ruim 100.000,- Een felle brand heeft vannacht de bijna 70 meter lange en ruim 30 meter brede open hangarschuur van het landbouwbedrijf „Mosselbank" in de Wilhelminapolder volkomen verwoest. Dc schade die hierdoor is ontstaan, beloopt meer dan f 100.000. Balialve 100 ton hooi en 107 ton kali werden een prooi der vlammen een vrywel nieuwe combine van f 35.000, een dubbele aardappelrooier en enkele landbouwwagens. De brand is circa twaalf uur uitge broken, Omstreeks deze tijd passeer de een fietser de boerderij aan de Krukweg in het oostelijk deel van de Wilhelminapolder; Hij waarschuwde onmiddellijk de bedrijfsleider, de heer C. Burger, die momenteel loco-bur gemeester is van de gemeente Kat- tenöijke. De brandweren van Kattendijke, Goes en Kapelle rukten achtereenvol gens uit naar de plaats van de brand. Ziekteverschijnselen na hel eten van mosselen Slechts incidentele gevallen In de afgelopen veertien dagen heb ben zich in verschillende Zeeuwse ge zinnen ziekteverschijnselen voorge- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Mederstraai 19 Middelburg - Tel, 01180-2962 daan als gevolg van het eten van mosselen. Uit een door de geneeskundige in spectie voor de volksgezondheid in Zeeland ingesteld onderzoek, is ko men vast te staan, dat de mosselen bacteriologisch volkomen in orde zijn. Het onderzoek naar de juiste oorzaak van de overigens vrij on schuldige ziekte wordt voortgezet. Vast staat, dat degenen, bij wie zich ziekteverschijnselen hebben geopen baard. gevoelig zijn voor het vlees van de mossel. In de meeste gevallen betrof het mosselen, die afkomstig waren van glooiingen en paalhoof den. De handel ondervindt geen en kele nadelige invloed en uit deze sec tor komen, op een enkel geval na, geen klachten. VAN TOT ^lijf76 SNUFFELEN Snuffelen en bijten. Dat wordt de demonstratie die de Vrouwenpolderse V.V.V. ten behoeve van de toeristen heeft georganiseerd. Dat snuffelen en bijten wordt door honden verricht, politiehonden om precies te zijn. Donderdagavond om half acht zal het beginnen op het terrein bij de afsluit- dam. De eigenaars van de Nederland se Politic Honden Vereniging, afde ling Zeeland, zullen er met hun schrandere dieren aanwezig zijn. Ook kampioen bouvier Wibo van dè lieer Stroo zal men er kunnen bewonde ren, evenals de pakwerlter die dank zij zijn sterke pak wordt gevrijwaard voor ernstig letsel, toegebracht door hondetaiiden. BOUWEN De plannen voor het bejaarden tehuis in Westdorpe verkeren nu in een dusdanig vergevorderd KAMPEREN'. Hoewel het ons nog steeds niet dui delijk is, wat nu precies het verschil vormt tussen een „camping" en een „kampeerterrein"is zo langzamer hand wel overduidelijk, dat er van al dat gekampeer zo nu en dan „camp- hanèrij" komt. In Biggekerke heeft men zelfs als kemphanen tegenover elkaar gestaan en het heeft maar weinig gescheeld zo hebben wij uit lcranteberichten begrepen of de burgemeester was warempel „einge- spert" door een opgewonden ooster buur, die de antecendenten van de edelachtbare wel eens even wilde no teren. Nou, die tijd is voorbij, wat dat betreft valt er gelukkig met veel meer te noteren. Als er dan toch ge noteerd moet worden, dan maar prij zen, hoge prijzen zelfs. Voor kampeerterreinen bijvoorbeeld. Want die liggen best in de markt. Een vluchtige blik op zo'n kampeer terrein is voldoende om te kunnen constateren, dat het in een eivol steeds flatgebouw aanmerkelijk rus tiger moet. zijn dan op het ogenblik in de zogeheten vrije natuur. Daar' dreigt meer overspanning dan ontspanning. stadium, dat na de bouwvakva kantie met het leggen van de funderingen kan worden begon nen. Het bejaardentehuis zal ver rijzen in het uitbreidingsplan, tus sen Lindelaan en de nieuw aan te leggen straat. VERKOPEN Er was zaterdagmiddag in Noord- welle veel belangstelling, toen de publieke verkoping werd gehouden van de handelsvoorraden, behorende tot de failliete boedel van smederij Kroon. En onder die belangstellenden zijn er vele geweest, die een en ander met spijt hebben geslagen. Wat was namelijk het geval? Smederü Kroon reeds gedurende enkele weken ge sloten was de laatste van Noord- welle. De gevolgen voor het dorp zijn dus minder prettig: voor alle repara ties aau landbouwwerktuigen, brom fietsen, sanitair enzovoorts was men op de smederij Kroon aangewezen, maar van nu af moet men definitief naar een andere plaats. Algemeen wordt; in Noordwelle gehoopt dat zich spoedig een nieuwe smid zal vestigen, om nieuw leven te brengen in de nu verlaten werkplaats. HENGELEN Op initiatief van de Hengelsport vereniging „Oosterschelde" te Zie- rikzee zullen heel wat hengelaars op 5 augustus hun aas vanaf het strand te Renesse in het water werpen. Een eii ander wordt georganiseerd - in samenwerking met de V.V.V. Renesse - als grote zeehengehved- strijd. Zij nog gemeld dat de wed strijd meetelt voor het Ooster- schelde-kampioenschap en de hoofdprijs een complete zeehengel met molen is. PALING De lichtwachter A. Haarsma op het lichtschip „Noord-Hinder", dat als een trouw baken voor de Westcr- seheldemonding ligt, deed maandag een goede vangst. Aan zijn uiteraard sterke hengel bengelde op een gege ven moment een knaap van een pa ling, die een lengte van V/2 meter, een gewicht van 6% kilo en een om vang van 12 centimeter bezat. De lichtwachters moeten deze vangst ze ker hebben geapprecieerd. Ze had den er ongetwijfeld een hartige hap aan PROJECT VOOR ANTWERPSE JACHTCLUB Burgemeester Ter Haar en twee Belgen zetten handtekening Wolphaartsdijk heeft dinsdagmiddag beslag gelegd op een belangrijk stuk recreatie in het Veerse Meer! Tijdens een bijeenkomst in bet gemeen tehuis plaatsten burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny namens de ge meente Wolphaartsdijk en ir. Jan de Braey, president van de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen, alsmede het bestuurslid Willeam Murdoch van de R.Y.C.B. hun handtekening .onder het contract inzake de stichting van een jachthaven aan het Veerse Meer ten behoeve van de jachtclub De overeenkomst werd beklonken ten overstaan van notaris J. C. Kram uit Kapelle. Mede aanwezig waren het bijna voltallige gemeentebestuur van Wolphaartsdyk, twee bestuursleden van de plaatselijke watersport vereniging „Wolphaartsdijk" en vertegenwoordigers van de Antwerpse jachtclub, alsmede de Belgische consul te Hansweert, drs. F. V. de Groof uit Goes. In het contract zijn de verplichtingen en rechten vermeld, waaraan beide partijen zich hebben te houden, uit gaande van de overeenkomst, dat de gemeente Wolphaartsdijk de com plete aanleg der haven financiert en de Belgische jachtclub deze voor een termijn van dertig jaar huurt. Het betreft een voorlopig contract in af wachting van de goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland. De aanleg van dc jachthaven is begroot op cir ca 175.000. Als opleveringsdatum Bekroning De genodigden w erden in de raad szaal welkom gebeten door burge meester Ter Haar, waarna nota ris Kram de voorwaarden uit het voorlopig contract oplas. Na de ondertekening van de stukken verklaarde de president van dc R.Y.C.B. uit Antwerpen, ir. Jau de Braey, deze bijeenkomst te be schouwen als do bekroning van een lange reeks besprekingen, die in de beste verstandhouding zijn gevoerd. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat de Antwerpse zeilers naar Wolphaartsdijk kunnen komen. „Hier is een atmosfeer van rust. vrede en vriendschap", zei de Belgische water sportliefhebber. die voorts dank bracht aan de commissaris der ko- /VVVVVVVV\VVWVWVVVWV\J Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. **V*V\*WW\*^A>WVVVWV Dijkgraaf benoemd Tot dijkgraaf van de polder Beoosten- en Bewestenblij te Axel werd be noemd de beer M. de Regt te Axel. ningin in de provincie Zeeland voor het begrip, dat de Belgen bij hem hebben ontmoet. „Op 31 december hopen we met een vloot van sche pen de nieuwe jachthaven te kunyen binnenvaren", aldus spreker. Burgemeester Ter Haar zei in zijn speech, dat de komst van de Ant werpse zeilers nogal wat hoofdbre kens heeft gekost. „Misschien zijn er minder plezierige gebeurtenissen ge weest. maar die mogen dan bepaald geen afbreuk doen aan het geheel van de recreatie rond het veerse Meer", zei de eerste burger van Wol phaartsdijk. Persoonlijk zei hij voor stander te zijn van een recreatieve ontwikkeling van standing in Wol phaartsdijk. „Uw komst heeft stan ding gebracht", richtte hij zich tot de Belgische gasten. „Wij hebben hierop gehoopt". Aan de voorzitter van de watersport vereniging „Wolphaartsdijk", de beer J. de Jager, bood de burgemeester een voorzittershamer aan, symbolise rende de samenwerking tussen deze vereniging, de gemeente en de Ant werpse jachtclub. Nadat de heer De Groof eèn enkel woord had gespro ken, bood de heer De Jager de R.Y.C.B. het clubvaan van de water sportvereniging aan. In Wolphaartsdijk is dinsdagmiddag liet contract getekend inzake de stichting van een jachthaven voor de Royal Yachtclub de Belgique uit Ant werpen. Op de fotoburgemeester B. li. G. ter Haar Romeny tekent het contract, links zien we de voorzitter van de Belgische jachtclub, ir. Jan de Braey en rechts de heer Willeam Murdoch, bestuurslid van de jacht club. De brandweer van Kloetinge werd in reserve gehouden. Inmiddels hadden enkele knechts en chauffeurs zes.kapitale combines uit de open schuur gereden, die een ge zamenlijke waarde vertegenwoordig den van rond twee ton. De brandweren stonden vrijwel machteloos tegenover de alles ver zengende hitte van de vuurhaard. Gelukkig woei de wind uit een gun stige hoek, waardoor voorkomen werd, dat het vuur oversloeg naai de grote landbouwschuur. Wel moes ten de brandweren de schuur nat houden, maar gevaar voor brand be stond er niet. Honderden nieuwsgierigen sloegen op veilige afstand de brand gade. Iedere woensdag-,'donderdag- en vrijdagavond. Aanvang 20.45, 21.15 en 21.45 uur. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteravond Den Helder, geheel bewolkt, 19 gr. Ypenburg. zwaar bewolkt. 22 gr. Vlissingen, geheel bewolkt. 22 gr. Eelde. zwaar bewolkt. 22 gr. De Bilt, geheel bewolkt, 22 gr. Twente, licht bewolkt. 22 gr. Eindhoven, licht bewolkt. 23 gr. Zuid-Limburg.- licht bewolkt, 24 gr. Helsinki, onweer. 29 gr. Stockholm, half bewolkt. 21 gr. Oslo. regen, 19 gr. Kopenhagen, half bewolkt. 13 gr. Aberdeen, geheel bewolkt. 13 gr. Londen, zwaar bewolkt, 24 gr. Amsterdam, geheel bewolkt, 22 gr. Brussel, geheel bewolkt. 23 gr. Luxemburg, half bewolkt, 23 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 25 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 27 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 22 gr. Nice, zwaar bewolkt. 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt. 21 gr. Frankfort, onbewolkt. 24 gr. Münehen, onbewolkt. 27 gr. Zürich, zwaar bewolkt. 26 gr. Genève, zwaar bewolkt, 25 gr. Locarno, half bewolkt, 26 gr. Wenen, licht bewolkt, 25 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 28 gr. Rome. onbewolkt. 31 gr. Ajaccio. onweer. 28 gr. Madrid, onbewolkt. 32 gr. Mallorca, onbewolkt. 34 gr. Lissabon, onbewolkt, 30 gr. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Iets la gere temperaturen dan gisteren. STKAN D VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag wisselend bewolkt en over wegend droog. Zwakke wind tussen west en noord. Temperatuur in de middag 18 tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtenhoge-drukgebieden blijven in de buurt met vrij goed strandweer. ZON EN MAAN 3 augustus Zon op 5.04 onder 20.28 Maan op 23.54 onder 13.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2