PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG MET ALGERIJNEN AFGESTUIT OP SAHARA-ZEGGENSCHAP Staten willen compensatie voor landbouwers in het Kreekrakplan beheer voorgesteld Gemeenschappelijk West-Europese Unie begroet Engeland ONTWAPENING KOMT WEER IN DISCUSSIE Recordhoogte Amerikaanse defensie Historisch Vandaag... 204e jaargang - no. ISO Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m, Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O., Middelburg. Bureaus: VlisslngeD Walstr 68-60. tel. 2365 (b.g.g. red 3608/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 61. tel 3841 (b.g.g. red adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel, 6140 (b.g.g. red adv 6213); Oostburg. tel 2395; Ter neuzen tel 2116: Zierlkzee red tel. 2425. adm tel 2094. De. Franse minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, die de Franse afvaardiging naar het overleg met de delegatie der Al gerijnse rebellen over de toekomst van Algerije heeft geleid, heeft dinsdagavond in een televisietoespraak liet een en ander medegedeeld over het verloop der besprekingen, waarbij hij de deur open hield voor een eventuele hervatting ervan. „De Algerijnse afvaardiging wilde het overleg niet voortzetten, tenzij zij de toezegging kreeg dat de soevereiniteit over de Sa hara zonder meer aan de Algerijnse regering in ballingschap zou worden overgedragen. Wij hebben de Algerijnen toen mede gedeeld dat de bevolking van de Sahara zelf het recht moest hebben om haar toekomst te bepalen en uiting te geven aan haar politieke voorkeur", aldus Joxe. Hij vervolgde: „Frankrijk meent dat in een dermate uitgestrekt en dun bevolkt gebied als de Sahara, dat bijna geheel onvruchtbaar is, vraag', wie de soevereiniteit erover bezit, niet van alles overheersend be lang is. Aan de andere kant heeft onze ont wikkeling van bepaalde bodemschat ten een zeer belangrijk vraagstuk doen ontstaan. Hierdoor is een blijvende economi sche band tussen de Sahara er Frankrijk .geschapen.' Doch Frankrijk zal de olie-opbrengsten niet voor zich alleen behouden, aldus Joxe. Gemeenschappelijk Hy onthulde dat Frankrijk in het overleg in het kasteel' Lugrin, waar de besprekingen na de schor sing der beraadslagingen te Evian werden voortgezet, had voorge steld eeii gemeenschappelijke Frans-Algerijnse technische orga nisatie iii liet leven tc roepen voor de exploitatie van de bodemschat ten van de Sahara. De baten van deze exploitatie zouden ook ten goede moeten komen aan alle aan. de Sahara grenzende staten, die De Kussen hebben een nieuwe stap gedaan op het gebied van de ontwapening en de V.S. over leggen hierover op het ogenblik met hun bondgenoten. Dit is dinsdag door Amerikaan se functionarissen in Washing ton meegedeeld. De inhoud van de nieuwe Russische voorstellen wordt geheim gehouden. Men neemt echter aan dat de voor stellen betrekking hebben op het fo rum voor nieuwe ontwapeningsonder handelingen en de samenstelling hier van. De Russen zouden met liet nieuwe plan voor den dag zijn gekomen tij dens de besprekingen, die John Mccloy, Kennedy's voornaamste ont wapeningsadviseur, in Rusland heeft gevoerd. Heel Schiphol zocht naar kleine Leo De kleine, 7-jarige Leo van Rijt uit Deurne heeft gisteren heel Schiphol in rep en roer ge bracht. Hij was met een 80-tal kinderen van een jongensschool 's ochtends op de luchthaven aangekomen voor het jaarlijkse schoolreisje en om 12 uur bleek hij plotseling spoorloos verdwe nen, Vele uren lang zochten politie ambtenaren, leden van de dienst oi'de en veiligheid en an deren Schiphol af, maar der mate de tijd verstreek, werd men steeds ongeruster. Leo was weg en bleef weg. Het avontuur had echter een ,.happy-cixlïng". Om 7 uur 's avonds belde een politie agent uit Vijfhuizen Schiphol op: Leo was daar ietwat verlo ren voortslenterend door een vrouw op de Vijfhuizer dijk aangetroffen. I-ïlj had de hele afstand van vijftien km te voet afgelegd. „Als mij naar Deurne brengt dan vind ik de weg verder zeil wel", had hij tegen mevrouw Van Doorn, die hem had aan gesproken, gezegd. terzake overeenkomsten met Frank rijk hadden gesloten of dat in de toe komst nog zouden doen. Waarborgen Joxe verklaarde dat de vertegenwoor digers der F.L.N. zich bereid hadden verklaard tot overleg over waarbor gen voor het zelfbeschikkingsrecht, de periode tussen een staken van het vuren en de uitoefening van dit recht, de garanties voor de Fransen in Al gerije en die Algerijnen, die zich met Frankrijk verbonden gevoelen en een In Oost-B erlijn wordt op het ogen blik een proces gevoerd tegen een vijftal imooners van de D.D.R., die ervan beschuldigd worden Oostduit sers te hebben geronseld voor West- Duitsland. Op de bijgaande foto, welkein de rechtszaal werd gemaakt, zien we de beklaagdenbank metv.kn.rL. Eleich, R. Schumann, M. Rihke, Q. Bartel en II. Adamo; daarvoor zitten de twee verdedigers. verbinding van of samenwerkin; sen Frankrijk en een Algerije voorstaan. Doch op de eerste byeenkomsfc in het kasteel van Lugrin bleven de Alge- Tijnen by het woord „Sahara" steken en zij weigerden het overleg voort te zetten, indien zy niet tevoren de ver zekering ontvingen dat hun soeverei niteit over de Sahara zou worden er kend", aldus de Franse minister voor Algerynse zaken, Louis Joxe. De commissie van toewijzingen uit de Amerikaanse senaat heeft dinsdag haar goedkeuring gehecht aan het voor vredestijd recordhoge bedrag van 46,8 miljard dollar voor de de fensie-uitgaven om de communisti sche uitdaging in verscliillende plaat sen op de wereld het hoofd te bieden. FRANSE MINISTER JOXE VERKLAART Een groep Bussumse verkenners heeft zich in de vakantie nuttig ge maakt door P.T.T. te helpen met de bestelling van 12000 telefoongidsen. Onder leiding van ervaren P.T.T.- mensen werden de palclcen gidsen uit gepakt en in wagentjes geladen (foto), waarna de tocht langs de tele foon-abonnees begon. E CONFERENTIE IN PARIJS Spaak treedt op als onderhandelaar Engelands verzoek lid te mogen wor den van de Europese gemeenschap pelijke markt, is dinsdag met in stemming begroet op de conferentie van vertegenwoordigers van de bij de Westeuropese Unie aangesloten landen in het gebouw van de Ita- liaause ambassade in Parijs. De W.E.U.-ministers begaven zich naar het ambassadegebouw, nadat elk van hen een bezoek had gebracht aan het Quai d'Orsay voor een ge- fapTelc met de rFanse minister van 'buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville. Bij het vèrlaten van het hotel Ma- sprek met de Franse minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak: „Engelands verzoek om aan sluiting is een grote stap. De onder handelingen erover zullen moeilijk zijn, maar zij zullen worden onderno men met de wens op goed succes". Spaak wordt de beste figuur geacht om deze onderhandelingen namens de Euromarkt met Engeland te lei den. Deze onderhandelingen zullen beslis sen of nog andere Europeanen zich bij de Euromarkt kunnen aansluiten, en haar maken tot een economisch blok van -300 miljoen mensen, een derde groter dan de Verenigde Sta ten. De conferentie van gisteren werd"" voorgezeten door de secretaris-gene raal van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken, signor Carlo Russo. Het zwaartepunt van de onderhan delingen tussen Euromarkt en Enge- land zal liggen in Brussel, zetel van de Europese Economische Gemeen schap. Muiterij op Nederlands faananenschip Geestland Het 1000 ton metende Nederlandse bananenschip Geestland is maandag avond uit Port of Spain, Trinidad, naar Europa vertrokken na een op onthoud van 24 uur wegens een mui terij onder de bemanning. Het schip liet zes bemanningsleden op de wal achter. Drie moesten hun ontslag nemen in feite waren zij door de kapitein ontslagen en de andere drie weigerden mee te gaan. De Nederlandse consul in Port of Spain, de heer A. C. Vroon, sprak de geruchten, tegen dat gezagvoerder, J. Solleveld een vuurwapen had moéten gebruiken om gewapende muiters aan booTd van zijn schip in bédwang te houden. Volgens de consul was de ruzie ontstaan toen de bemannings leden weigerden de bevelen om het schip voor vertrek in gereedheid te brengen op te volgen. Zij waren woe dend geworden omdat de kapitein flessen rum die zij aan boord hadden gebracht, na dronken uit de stad te zijn teruggekeerd, in beslag had ge nomen. Kapitein Solleveld vroeg zond..0 avond de politie om assistentie. Zes gewapende mannen van de zeepolitie brachten de nacht op het schip door, terwijl politieboten ,in de buurt ble ven. Er kwamen echter geen ernstige incidenten voor. Kinderverlamming in Waardenburg In de gemeente Waardenburg zijn drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Van de aan deze ziekte, lijdende per sonen, achttien, vijf en vier jaar oud, zijn twee opgenomen in het acade misch ziekenhuis in Utrecht en één in het protestants ziekenhuis in Den Bosch. Beheersvorm Sloe zou op papier gereed zijn In de Zeeuwse Staten is gis teren over het Kreekrakplan gesproken: een korte discus sie na een verklaring van de commissaris der koningin. Er was vreugde over het van-de- grond-komen van het plan» maar bij alle Statenleden, die zich in hot debat mengden, viel een beduchtheid op te merken voor de schade, die aan de Zeeuwse landbouw zal worden toegebracht. Hetgeen het Statenlid mr. J. F. G. Schlingcmann (v.v.d.) secretaris van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij niet zonder ironie deed op merken: „De agrarische be langen worden zo van allo kanten verdedigd, dat ik mi j zorgen maak of er nog wel wat voor de landbouworgani saties te doen blijft De verklaring van de commissa ris, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, bevatte dezelfde elemen ten als die van zijn ambtgenoot uit Noord-Brabant. Bovendien hadden Gedeputeerde Staten aan alle Zeeuwse Statenleden een kaart van het plan toegezonden, alsmede de letterlijke tekst van dc verklaring, onlangs door Noord-Brabants commissaris af gelegd. De heer De Casembroot herinner de aan de jongstleden vrijdag in Den Bosch gehouden vverkverga- dering, waar besloten was een algemeen werkcomité op te rich ten, alsmede drie subcommissies, één voor bestuurlijke problemen, één voor de planologische kant en één voor de technische aspecten van het plan. In de planologische subscominissié -/.al een vertegen woordiger van de Zeeuwse agrari sche wereld zitting nemen. Het statenlid jhr. mr. T. A. J. VV. Schorer (p.v.d.a.) verklaarde dat het Kreekrakplan wel eens het voornaamste punt zou kun nen zijn van deze statenzitting. f-Iij herinnerde eraan, dat in de Staten van Zeeland steeds is ge steld, dat de ontwikkeling van het Westerscheldebekken als werk- en woongebied als één ge heel moet worden beschouwd. Gelet op de uitlatingen van mi nister Korthals nog niet zo heel lang geleden tijdens de be grotingsbehandeling van ver keer en waterstaat - waarbij deze het Kreekrakplan geen zaak van nationale betekenis achtte, mag men nu zeggen „aangenaam verrast" te zijn, nu de uitvoering van het plan wel degelijk naderbij komt. Over de agrarische belan gen van Zeeland, die bij de uit voering in het geding* zijn, ver klaarde de heer Sehdrer' dat het oostelijk tracé van het aan te leggen kanaal wel het minst schade zal doen aan de land bouw. Overigens meende deze spreker dat Zeeland aan dit Brabantse project medewerking zal moeten verlenen en tenslotte wilde hij weten nn de beheersvorm van liet Kreekrakplan aan de orde is ge steld, hoe het met het beheer van liet Sloeprojeet is gesteld. Zijn hier ai vorderingen gemaakt? Nadat de Statenleden A. 1-1. S. Stemerding (c.h.), mr. J. F. G. Schlingemann (v.v.d.), J. Hom mes (a.r.), P. V. M. Vercaute- ren (k.v.p.) en D. Kodde in ge lijke zin hadden gesproken wees de commissaris der koningin er op, dat de uitvoering van deze eerste Kreekrak-fase nog „in een stadium van de voorbereiding van de voorbereiding" verkeert. Wat de belangen van de land bouw betreft was de commissaris het geheel eens met de heer Ver- cauteren, die aangedrongen had op compensatie voor de gedupeerden, byvoorbeeld in de Zuiderzeepol ders. „Wij hebben deze compensa tie ai aan de orde gesteld tydens de eerste vergadering in Den Bosch", zei de heer De Casem broot. „Maar wij denken niet al leen aan de Zuiderzeepolders, maar ook aan gronden langs de Westerschelde bezuiden het Kreekrak". De commissaris doel de daarmee kennelijk op het ver dronken land van Saaftinge. „Maar wij weten allen dat hier ook internationalye zaken als de Schelde-Rijnverbinding en het Schelderegiem een rol spelen". SLOE. Ten aanzien van de beheersvorm voor het Sloe verklaarde de com missaris, dat een interdeparte mentale commissie bestaande uit ambtenaren van financiën, 'binnenlandse zaken, economische zaken en verkeer- en waterstaat deze zaak heeft bestudeerd. In april had men de commissaris medegedeeld, dat het rapport zeer binnenkort was te verwachten en er werd zelfs de datum half mei genoemd. Tot dusver echter is nog niets gekomen. „Dat betreuren wij in hoge maté" aldus jhr. De Casembroot, „te meer omdat reeds met de werk zaamheden is begonnen en wy met de voorbereidingen bezig zijn voor de aansluitende wegen. Het zou daarom goed zyn als wij wisten hoe het met het beheer zal gaan". Op nadere vragen van het Staten lid Stemerding zei de Gedeputeer de mr. A. J. van der Weel nog, dat de Zeeuwse commissie voor lantlijn Het is nogal in de mode bepaalde gebeurtenissen heel snel aan te duiden als „historisch". En zo heeft men nu ook de aankondiging van de Engelse eerste-minister, dat Engeland wil praten over aanslui ting bö de Europese markt een „his torische" gebeurtenis genoemd. Enig voorbehoud moet daarbij echter wel gemaakt worden,, want het gaat nog niet om een gebetirtenis maar slechts om het openen van „onderhandelin gen" en. in het nabije verleden is wel gebleken hoe moeizaam en langdurig zulke onderhandelingen kunnen zijn. In de jaren 1956 en 1957 is door de landen van de Euromarkt reeds heel geduldig gepoogd Engeland te be trekken bij de Europese Economische Gemeenschap, maar dat stuitte toen op duidelijk verzet bij Engeland, ter wijl daarnaast voornamelijk Frank rijk niet bereid was om grote con cessies aan Engeland te doen. ngeland wees de atoomgemeen schap af, het wilde niet meedoen met de Kolen- en Staalgemeen schap en het wilde zijn „Europese" heil zoeken in een soort Europese vrijhandelszone, waaraan vaste regels nagenoeg zouden ontbreken en die in feite zou betekenen, dat Engeland zijn handel met de Britse Gemenebest- landen en met West-Europa kon har moniseren om van beide zijden pro fijt te trekken. Misschien dacht daar bij de Engelse re gering wel terug aan de voor Enge land zo gelukkige jaren van voor 1930 toen er bijna een eeuw lang een stelsel van han delsverdragen (met meest begunsti ging) bestond, dat aan Engeland een overheersende positie gaf op de we reldmarkt. Men noemde dat toen vrij handel. Het stelsel zakte totaal ineen na de grote crisis van eind 1929 en daar voor in de plaats kwam een stelsel van veel meer beperkte internationale handel, terwijl Engeland bovendien een vorm van economische samen werking tussen de landen van het Britse Gemenebest schiep. De Geme nebest-landen gaven aan elkaar voor keursrechten. at die Gemenebest-voorkeur toch niet goed functioneerde bleek vóór 1940 niet zo duidelijk en ook na 1945 kwam de mislukking nog niet zo direct aan het licht. Maar nu is men dan toch wel in Engeland zo ver, dat men de ontoe reikendheid van de Gemenebestvoor keur beseft. Het economisch leven van Engeland is namelijk met alléén die- voorkeur niet lot bióei te brengen omdat de partner-landen hetzij geen lust hebben in Engeland te kopen, hetzij een economische ontwikkeling volgen, die niet bij die van Engeland nast. Iet Engeland van anno 1961 kan voor een harmonische opbouw van zijn economisch leven de aansluiting bij West-Europa niet missen en het heeft helaas veel te lang geduurd alvorens men dat in Londen besefte. Het gevolg is nu, dat Engeland zich tegenover de landen van de Euromarkt in een uiterst zwakke onderhandelingspositie be vindt. De Nederlandse regering heeft altijd bijzonder welwillend ge staan tegenover de toetreding van Engeland tot dc Euromarkt, maar toen kort geleden een verklaring werd uitgegeven over de houding van de Euromarktlanden voor wat be treft een mogelijk Engels toetreden, kreeg Frankrijk zijn zin en werd in de verklaring heel koel vastgesteld, dat Engeland dan had te voldoen aan alle verplichtingen van de Euro marktlanden met andere woor den, dat er voor Engelse uitzonde ringen en afwijkingen niet veel ruim te zou bestaan. Dat ziet er dus niet zo gemakkelijk uit en het is maar beter om nog' niet van een historische dag te spre ken... na de historische vergissin gen van 1956 en 1957! Da ...is het 40 jaar geleden dat de =1 beroemde Italiaanse operazan- ger Enrico Caruso te Napels H overleed. ...is het 25 jaar geleden, dat H het in 1847-'49 op aanwijzing van koning Willem n gebouw- de neo-gotisehe paleis te Til- H burg, dat van 18661934 had H dienst gedaan als rJi.b.s., na H een restauratie onder leiding van architect Oscar Leeuw als s raadhuis in gebruik werd ge- nomen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH de beheersvorm de resultaten van haar studie had neergelegd in de vorm van een statuut. Inmid dels echter was de interdeparte mentale commissie aan het werk getogen en zoals de commissaris had medegedeeld, was óók deze commissie met haar werk gereed gekomen. „Naar ons de hoofdin genieur-directeur van de rijkswa terstaat heeft verklaard is er een omvangrijk juridisch ont werp uit de bus gekomen". Zo dra Gedeputeerde Staten dit stuk zouden ontvangen, zullen zij het aan de Zeeuwse studiecommissie voorleggen. Voor het verdere verslag van de Statenvergadering o.a. over de debatten rond de verschrijvingen', zie men de pagina's 7 en 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1