Russische heilstaat op weg? Strijd tegen malaria in Nieuw-Guinea Russen verwachten blijvende economische vooruitgang KLANKBORD TWAALF STEWARDS KUNNEN NIET BIJ DE K.L.M. TERECHT HOLLAND-AMERIKA LIJN WIL 100.000 BEDDEN VERKOPEN DINSDAG AUGUSTUS 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIEUW COMMUNISTISCH PARTIJPROGRAM Poging om Verenigde Staten i te streven voorbij I Moskou, 31 juli (United Press) Het nieuwe partijprogramma van de communistische partij zoals dit. in de zondagseditie van de Prawda is verschenen, is als een verrassing op een wolkeloze zomerdag uit de hemel komen vallen. Het nieuwe communistische par tijprogramma, het eerste sinds 1919, is onder persoonlijk toe zicht van premier Kroesjtsjew samengesteld. Het kondigt de dag aan, dat alle Russen gratis maaltijden zullen krijgen, vrij kunnen reizen, geen huur meer hoeven te betalen en de diensten van de nutsbedrijven niets meer zullen kosten. Bovendien voorspelt het een blijven de economische vooruitgang die Rus land tegen 1980 een hogere levens standaard zal geven dan de Verenig de Staten, het huidige socialistische stelsel zal veranderen in een waar communisme en een samenleving zal scheppen waarin als motto zal gei den: „van een ieder naar zijn be kwaamheid, voor een ieder naar zijn behoefte". In dit programma wordt de afschaf fing van de oorlog de hoeksteen ge noemd van de Russische buitenland se politiek. Voor een land dat tijdens de tweede wereldoorlog zulke grote verliezen heeft geleden, dat er een vrouwenoverschot van 20 miljoen is ontstaan, zou Kroesjtsjews rooskleu rige visie op de toekomst dan een welverdiende beloning moeten zijn voor alle doorstane ontberingen. Westerse waarnemers zijn van me ning dat de snelle economische voor uitgang een grote steun zal zijn voor de uitvoering van enige van de am bitieuze plannen die in het ontwerp zijn vervat. Een wolkje Het enige wolkje aan de communis tische hemel is de mogelijkheid dat het nieuwe communistische tijdvak concurrentie zal ondervinden van het westen in het algemeen en de Ver enigde Staten in het bijzonder. Een langdurige internationale spanning, de bewapeningswedloop en een falen om tot overeenkomst te komen be treffende de ontwapening, zouden de uitvoering van het plan kunnen ver ijdelen of vertragen. In het ontwerp wordt aan de ene kant gezegd, dat ..Amerika zijn hoog tepunt reeds voorbij is en zich nu in neergaande lijn beweegt". Aan de an dere kant wordt gewaavschuwd dat het niet gemakkelijk zal zyn Amerika voorbij te streven. Het programma is gepubliceerd met de bedoeling discussies in het gehele land uit te lokken voordat het half oktober op het 22ste partijcongres zal worden aangenomen. Men ver wacht niet dat grote veranderingen in de tekst zullen worden aange bracht. Partijleiding In het ontwerp worden enige ver anderingen aangekondigd in de orga nisatie van het uit 133 leden bestaan de centrale comité van de partij en het presidium van de Opperste Sovv- jet. het ontwerp zou tenminste een kwart van het, huidige aantal leden van de twee lichamen moeten komen te verdwijnen en zouden jon gere leden gekozen moeten worden „om een grotere toename te verze keren van nieuwe partijleden en de mogelijkheid uit te sluiten dat bui tensporige concentratie in de handen van individuele ambtenaren terecht komt". Het programma verbiedt de verkie zing van leden van het presidium voor meer dan drie ambtstermijnen, tenzij zij buitengewoon begaafd zijn en zij meer dan tweederde van het aantal stemmen verkrijgen. Kroesjtsjew, Mikoyan en Shvernik bekleden reeds langer dan deze aan gegeven termijn hun posities, maar de eerste drie zullen ongetwijfeld her kozen worden. Alles vreedzaam In het ontwerp komt het vertrouwen tot uiting dat Kroesjtsjew heeft in de uiteindelijke overwinning van het wereldcommunisme niet noodza kelijkerwijs door oorlog maar als ER LOOPT EEN STREEPJE DOOR. Iemand heeft zich in Chesterfield in Engeland eindelijk eens afgevraagd wat toch die gebroken witte streep op 't wegdek betekent, die doodloopt te gen de gevel van 'n café' De waardin weet er niets van. Openbare werken hebben de streep er niet geschilderd, en de agent van de wijk zegt met een schuin oog op het café: „Het is helemaal niet bevordelijk voor veilig verkeer". GEMOTORISEERDE GONDELIER. Zesenvijftig Venetiaanse gondeliers hebben met staking gedreigd uit pro test tegen de motorboten in de ka nalen van Venetië, die hun het leven moeilijk maken. Uit protest heeft één van de gonde liers, Gino Macropodio, een buiten boordmotor aan zyn gondel bevestigd en zo grote golven gemaakt in de Venetiaanse kanalen het gevolg van de gunstige economi sche concurrentie en het verval van het kapitalisme. Hoewel Kroesjtsjew in zijn partijprogramma weer eens uitvalt tegen Amerika als de ..we reldgendarme" die contra-revoluties aanmoedigt en recationaire regimes steunt, legt hij toch de nadruk op een vreedzame coëxistentie en de noodzaak de betrekkingen met Ame rika en de andere kapitalistische mo gendheden te verbeteren. Ook wordt de toezegging van het communisti sche partijcongres van vorig jaar no vember herhaald, waarin steun werd beloofd aan „nationale onafhankelijk heids-oorlogen". Niet te links In het programma wordt tevens scherp gewaarschuwd tegen linkse excessen in de internationale com munistische beweging, kennelijk be doeld als een waarschuwing aan het adres van communistisch China. Aan de vrouwen, die in Lenins par typrogramma over één kam werden geschoren met de mannen, zal Kroesjtsjews programma als muziek in de oren klinken. Er wordt name lijk toegegeven, dat op één punt de Russische vrouwen nodig geëmanci peerd moeten worden. Onder de huidige draagt de Russische vrouw de drie dubbele last van kostwinster, moe der en huisvrouw. In de komende twee decenniën zullen deze plichten verlicht worden door de introductie van gemeenschappelijke keukens om „smakelijker voedsel te bereiden dan thuis" en er zullen meer huishoude lijke apparaten beschikbaar komen zoals koelkasten en stofzuigers. Ook zullen vrouwen volgens het nieuwe programma geen zware lichamelijke arbeid meer mogen verrichten. Vreemd The New York Times noemt liet nieu we programma van de C-P.S.U. „een vreemd document". „De nijvere lezer die zich door de tekst worstelt, zal bemerken dat feiten en verzinsels op ontstellende wyze door elkaar lopen, dat een grenzeloos utopistisch opti misme slechts door enkele woorden wordt gescheiden van erkenningen van blijvende schaarste". „Het feit dat veel aandacht aan dit vreemde document wordt besteed, is meer een gevolg van de grote macht van de. Sowjet-Unie dan van enige werkelijke verdienste van het pro gramma als een politieke of filosofi sche verhandeling". „Het ongelukkigste element in dit programma is de voortdurende na druk op de ideologische strijd tussen wat wordt genoemd het „kapitalis me" en het „socialisme". Uit niets blijkt de blindheid van de Moskouse theoretici duidelijker dan uit de be schrijving van de huidige toestand van de vrije wereld". „De opkomst van de welvaartstaat, de grote macht van de vrije bonden van vrije arbeiders, de verbluffende economische vooruitgang van West- Europa en Japan om nu een Azia- omstandigbeden jtisch land te noemen in de afge lopen jaren, deze en andere feiten hebben weinig of geen indruk ge maakt op de leiders van een natie die over waterstofbommen en inter continentale ballistische projectielen beschikt". INTER-TERRITORIALE CONFERENTIE Tegen achteruitgang van economie Iu het gebouw waarin te Hollandia de Nieuw-Guinearaad vergadert, heeft maandagmorgeit de waarne mend gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea, de lieer A. Boendermaker, de tweede interterritoriale malariacon ferentie geopend. Daaraan nemen afgevaardigden deel uit gebiéden in de zuidelijke Pacific, waarin dezelfde soprt muggen als in Nieuw-Guinea, de malaria versprei den: de Solómons-eilanden, Austra lisch Nieuw-Guinea en het noordelijke deel van het Australische vasteland. De Zuid-Pacific-commissie en de NieuweHebriden konden geen ver tegenwoordigers naar de conferentie in Hollandia zenden: wel is de regio nale vertegenwoordiger van de we reld-gezondheidsorganisatie uit Ma nilla aanwezig. De heer Boendermaker wees in een in de Engelse taal uitgesproken ope ningsrede op de ondermijnende in vloed van de malaria op de bevolking, hetgeen weer leidt tot een achteruit gang in de economie. In de oorlog liepen honderdduizenden geallieerde militairen in Nieuw-Guinea malaria op en pas huisbespuitingen met D'D.T. en andere insekticiden brach ten hierin verbetering. H uisbespuitingen Sedert de eerste anti-malariaconfe rentie in Port Moresby in 1959, heeft de bestrijdingscampagne een goede vooruitgang geboekt en de vraag, die de thans bijeengekomen tweede con ferentie bezighoudt is, wat met de Vermist jongetje in Haagse Laakhaven verdronken Maandagmorgen is bij de Laakbrug in Den Haag het lichaam gevonden van de vyfjarige Michel Oosterbaan uit Scheveningen. die sinds vrijdag middag werd vermist. Het jongetje logeerde bij zijn zuster aan boord van een kolenschip, dat in de Laakhaven lag. Faisanfazantis de naam van dit Bretonse hoedje uit de lierfst- winter-collectie van Saint Syr. Het is vervaardigd van beige vilt met- een Schotse ruit. Als garnering zit er een grote rode fazanteveer op. bestrijding in feite bereikbaar zal zijn. De directeur van gezondheidszorg in Ned. Nieuw-Guinea, dr. G. Hoekstra, gaf een overzicht van de bestrydings- campagne. In Ned. Nieuw-Guinea staan thans ongeveer 250 000 perso nen onder bescherming van de huis bespuitingen en enkele streken zijn praktisch malariavry. Er is veel ma teriaal verzameld, doch het is nog niet volledig. Er vallen nog verschillende vraag stukken op te lossen, zoals een verder onderzoek naar de gedragingen van de malariamuggen onder de invloed van voortdurende huisbespuitingen. Peter Meyer is een 27-jarige Engelsman, die een „doe het zélf"-Hover craft heeft gebouwd. Het omvangrijke apparaat werkt echt en zweeft een centimeter of vijf boven de aarde, in de lucht gehouden door een motor van 325 cc, welke oor spronkelijk een invalidenwagen aandreef. Het sturen ge schiedt door middel van een propelleraan de achterzijde van het zweeftuigwelke wordt aangedreven door een motortje van 98 cc. De totale kosten van het apparaat bedragen rond 500 gulden. Meyer hoopt binnenkort een proefvlucht boven water le houden. Nieuwe opperbevelhebber in Nieuw-Guinea le Nederlandse strijdkrachten op Nïeqw-Guïnea krijgen een nieuwe commandant: L. E. H. Reeser, zo juist benoemd tot schout-bij-nacht. Hjj gaat in Nieuw-Gulena het opera tieve bevel voeren over de land-, zee- en luchtmacht. Gisteravond is hij met zijn vrouw en drie der vier kinderen (de laatste blyft hier om studierede nen) van Schiphol naar Biak ver trokken. De nieuwe commandant volgt in Hol landia schout-bij-nacht G. J. Plate- rink op, wiens tweejaarlijkse termijn voorbij is. De bevelwisseling is vast- ~esteld op 5 augustus in Hollandia. >e scheidende commandant keert twee dagen later naar Nederland te rug. Welke functie hij zal gaan be kleden is schout-bij-nacht Reeser nog niet bekend. Franse vluchtelingen uit Tunesië in Parijs De hal voor voorname bezoekers van de Parijse luchthaven Orly Is maan dag veranderd in ontvangstcentrum voor Europese vluchtelingen uit Tu nesië. Het internationale Rode Kruis heeft zorggedragen voor koffie, dekens, zes bedden voor volwassenen en twee wiegen. De eerste groep Fransen uit Tunesië arriveerde gistermiddag. MALAISE DWINGT TOT ZUINIGHEID Massale ontslagen worden niet verwacht (Van onze Haagse redactie). Doordat liet. vervoer vooral op de Noordatlantische route be neden de verwachtingen blijft, beleven de Europese luchtvaart maatschappijen een moeilijke periode. De K.L.M. deelt in deze algemene malaise. Eén van de symptomen ervan is, dat thans twaalf juist opgeleide K.L.M.- stewards meegedeeld is, dat hun geen vaste aanstelling kan worden gege ven. Zij zijn de eersten op wie deze maatregel wordt toegepast, dat geen nieuw personeel meer wordt aange trokken, een maatregel, die de nieu we president-directeur, drs. E. N. v. d. Beugel, enige weken geleden, af kondigde. Nadrukkelijk werd ons van K.L.M.- zijde medegedeeld, dat geen massale ontslagen gegeven zullen worden, zo als bij de Scandinavische S.A.S. is geschied. „Het normale personeelsverloop in bepaalde sectoren zal slechts worden gestimuleerd, en daarbij openvallende plaatsen zullen door eigen mensen worden aangevuld", werd ons mede gedeeld. „De interne organisatie biedt voorlopig nog voldoende ruimte voor verschuivingen". De twaalf hofmeesters, die thans na twee a drie maanden opleiding de mededeling hebben ontvangen, niet bij de K.L.M. in dienst te kun nen blijven, hebben een getuig schrift ontvangen, waaruit de vol tooiing van hun opleiding bij de K.L.M. blykt. Wanneer er weer vacatures komen, zijn ze de eer sten, die voor een aanstelling in aanmerking zullen komen. Tien doden bij ongevallen De 46-jarige Rotterdamse bromfiet ser S. Harms is op een wegkruising in Dieren verongelukt. Zijn vrouw is ernstig gewond. De 53-jarige W. Philippi uit Amster dam, die met zijn bromfiets in aan raking is gekomen met een motor fiets, is aan zijn verwondingen be zweken. De 16-jarige bromfietser Rob Schrei- ner, die vrijdag op het Stadionplein in Amsterdam door een bestelwagen werd aangere'den, is overleden. De 81-jarige S. van Amersfoort uit Amsterdam, die in de hoofdstad door een autobus werd aangereden, is in een ziekenhuis maandag overleden. Op de rijksweg Den Helder-Alkmaar botsten twee motorrijders. De 23-ja- rige matroos L. Kunne uit Amster dam kwam om het leven. De 62-jarige koopman J. M. A. van Arnhem uit Utrecht is maandag op een niet beveiligde overweg bij Hou ten door een trein gegrepen en op slag gedood. De anderhalfjarige Johanna Zwarts uit Rotterdam is in een sloot bij de Linker Rottekade verdronken. De 18-jarige Duitse matroos W. W. Hemmerling is uit een roeiboot in de Nieuwe Maas gevallen en verdrón- ken. Bij een auto-ongeluk bij Sïegburg in Nordrhein-Westfalen (West-Duits- land) zijn vier Nederlanders zeer ernstig gewond. Het zijn de 60-jari- ge H. Eshuis, zijn echtgenote, de 46- jarige E. Eshuis en het echtpaar D. en M. Immig,allen afkomstig uit Amsterdam. Zij verkeren in levens gevaar. Bij Siegburg is hun auto door nog niet opgehelderde oorzaak uit een bocht gevlogen, tegen een boom ge reden en vervolgens naar beneden gestort. De 83-jarige mevrouw J. Meeldijk- Snoek uit Vlaardingen kwam in Den Haag om het leven toen de auto van haar zoon na een aanrijding over de kop sloeg. Bij Kijkduin zijn de kleren gevonden van een nog niet geïdentificeerde zwemmer, van wie wordt aangeno men, dat hij is verdronken. Professor Leo Sachs van het Weïz- mann-instltuut in Israël heeft van het bloedkanker-genootsehap in New York een schenking van ruim tweehonderddui zend gulden gekregen voor voortzetting van zijn onderzoekingen naar het ont staan van bloedkanker. REIZIGERSVERVOER TERUGGELOPEN Nieuw Amsterdam zal worden verbouwd (Van één onzer redacteuren) Het personenvervoer per schip tussen Europa en Amerika is dit jaar min der dan in voorgaande jaren, zij het dat de terugslag zich in de scheep vaartsector niet zo krachtig heeft voorgedaan als in die van de lucht vaart. Deze conclusie viel te beluiste ren in een toespraak van mr. H. N. Dutilh, gehouden op een persbijeen komst ter gelegenheid van het ver trek van het s.s. Rotterdam voor een vyfdaagse zomercruise naar Edin burgh en Bergen. By de Holland- Amerika Lyn liep het reizigersver- voer in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar dat overigens door het in de vaart komen van het vlag- geschip Rotterdam een topjaar was met bijna zeven procent terug- Bij andere maatschappijen, vooral in het buitenland, lag dit percentage hoger, aldus mr. Dutilh. Niet alleen de Rotterdam maakt een zomercruise, ook de Statendam zal zo'n plezierreis maken. De laatste vertrekt 7 augustus naar Londen en Kopenhagen. De schepen vervoeren samen 1700 passagiers, van wie 950 Nederlanders. Opvallend is het aan tal Zwitsers onder de overige natio naliteiten: 300. De heer Dutilh deelde mee dat is gebleken dat er voor zo- mercruises en de Sunshine-cruise in de winter veel belangstelling bestaat. Uitbreiding van de cruises staat der halve op het programma en waar- schijnlyk zal volgend jaar ook de Nieuw Amsterdam een zomercruise maken. De Nieuw Amsterdam wordt de ko mende winter verbouwd. Het schip bad tot nu toe drie klassen, een eer ste klas, een kajuitklas en een toeris tenklas- De kajuitklas zal vervallen. De verbouwing valt in het kader van een algehele wijziging bij de H.A.L. om te komen tot schepen met slechts twee klassen. Gebleken is dat er een grote behoefte bestaat aan ruimte in de toeristenklas, met daarboven een uiteraard kleinere capaciteit voor Beddenverkoop Het komende jaar zal de H.A.L. 100.000 bedden hebben te vei'kopen, gespreid over 130 afvaarten- De vloot bevat dan 5500 bedden, dat is meer dan alle Rotterdamse hotels samen hebben. De tarieven zullen het vol gend jaar, ondanks de verbouwing van de Nieuw Amsterdam, een affai re die enkele miljoenen kost, enkele tientallen guldens per passagier zak ken. In de zgn. excursion-fares re tours met een maximum verblijf van 21 dagen In de V.S. zal het moge lijk zijn voor 1080,heen en weer naar Amerika te reizen. In de loop van zomer 1962 zal de H-A.L.-steiger in Manhattan gereed komen- Het is een enorm bouwwerk, 250 meter lang en breed, met par keerruimte voor 1300 auto's. De tyd van afmeren op het ver van de city gelegen Hoboken is dan voorbij. Het Wereldgebeuren Hans en Grietje Niemand wil graag vroeg oud wor den. maar het is best te begrij pen dat de Russen gewoonweg staan te popelen twintig maal jarig te worden. Want dan leven ze in 1980, het grote jaar, waarin volgens hun aller Nikita Kroesjtsjew, zowat alles in de Sowjet-Unie gratis wordt. Zoveel gratis dingen zijn er aange kondigd dat de Russen te zijner tijd werkelijk niet meer weten wat ze met hun inkomen* moeten doen. „Elke Rus een prinseleventje", zou de slag zin van Nikita zijn geweest, als zijn voorgangers niet alle prinsen een vroegtijdige en gratis begrafenis had den gegeven. Kroesjtsjew is niet zo gek dat hij 1970 heeft genoemd. Want al loopt hij dan aardig naar de zeven kruisjes, men wordt in de Sowjet-Unie oud. „Als het niet is doorgegaan, krijg je als stokoude man maar trammelant", heeft Kroesj tsjew gedacht, en hij noemde 1980. Dan is de K.-periode voorbij en is de luilekkerlandmanager van 1961 voltooid verleden tijd geworden en een dode treffen verwijten niet. Ook weer niet al te ver beloven, want dan is de animo minder. Daarom 1980. Wat kan de Rus in 1980 allemaal doen zonder geld? Hij staat 's morgens op zonder zorgen voor de huur, want die is afgeschaft. Bij de post ligt geen biljet van de belas tingen. want de belastingambtenaren zijn allemaal omgeschoold, en de ont vanger heeft een ander baantje ge kregen. De bakker komt langs en men behoeft maar krentebrood of beschuit te bestellen en hij doet het in het mandje, zonder er zelfs maar aan te denken geld te vragen. Wie betaalt er nou de bakker? De kin deren gaan met de tram naar school, want beide kosten niets. Pa gaat ook nog even naar zijn werk. Niet langer dan zes uur. Want niemand moet bo ven de 30 tot 34 uur per week uit komen. Niet op de fietst zo'n echt im perialistisch vervoermiddel, maar met de trein. Die kost niets. Ook niet de weekeinden, wanneer men met het gezin naar familie gaat. Spoorkaar tjes zijn afgeschaft. De meteropne- mer van gas of water komt ook al niet meer. Wie in een fabriek werkt, behoeft z'n gratis boterhammen niet in een plas tic zakje mee te nemen, want er staat een natuurlijk gratis maaltijd te wachten. De kolenboer kan wel een viswinkeltje beginnen, want de staat koopt centraal in voor een centrale verwarming, die dooi de gehele stad vanzelfsprekend gratis de huizen verwarmt. Geen verstandig mens in de Sowjet- Unie zal natuurlijk geloof hech ten aan deze maatschappij, waar zelfs Frederik van Eeden en Bellamy niet van hebben gedroomd. Dat kan Kroesjtsjew ook minder schelen. Want het zondag gepubliceerde pro gramma is niet voor de Russen be stemd. Die zijn al zo benauwd voor een gratis tocht naar Siberië met gratis eten en gratis wonen zij het wat ongerieflijk dat ze in 3980 geen woord durven te zeggen als er van dit complex communistische be loften weinig zal zijn terechtgeko men. Het gaat om de „onderontwik kelde gebieden". Het is de laatste tijd niet zo voor de wind gegaan bij de „ontwakende volken". Katanga b.v. wilde eerst Sowjet-hulp, maar bij na der inzien stelt men op een offerte geen prijs. Men moet de Afrikaanse en Aziatische volken zoveel duizel- achtigs en fantastisch voorspiegelen, dat ze er niets over denken*de hulp van het machtige Sowjet-blok te ne geren. Achter al deze beloften ziet men in Moskou de vele, politiek in een luchtledig levende naties. Kroesjtsjew staat er als de moderne heks uit het sprookje van Afrikaanse Hans en Aziatische Grietje. Wie aan de Sowjet-koek wil komen knabbelen, is welkom. De oven staat gratis klaar. Misschien dat er velen voor die tijd verstandiger worden. Want Kroesj tsjew heeft veel beloofd aan de Rus sen. Een ding heeft hij over het hoofd gezien: de vrijheid. KROESJTSJEW iets vergeten N.V.V.-pleidooi voor vijfdaagse schoolweek Een commissie van het N.V.V- is van mening, dat een aanpassing van de lagere school aan de vijfdaagse werk week niet behoeft te worden afgewe- Het belang van een dergelijke aan passing ziet zij voor de zomerperiode evenwel aanmerkelyk duidelijker dan voor de rest van het jaar. Daarom zou volgens de commissie kunnen worden overwogen een vijfdaagse schoolweek in te voeren gedurende de zomermaanden. Deze conclusie steunt mede op de overtuiging dat reeds thans het gevaar bestaat dat onder de druk van de vijfdaagse werkweek het absehteïsme op zater dag zal toenemen, waardoor het on derwijs kan worden ontwricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5