„Martin Lütjen" wordt geborgen 'lm\m Almanak DEBATTEN OVER GEDRAG N.V. „ZEEBAD" IN RAAD BRESKENS LEEF GELUKKIG MET EEN (TOG)AL-GEZONDE BODY 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 VANUIT DE LUCHT... (Luchtfoto Central Aviation ...EN VANAF HET STRAND (Foto P.Z.C.) De talrijke badgasten, die maandag' - gelokt door het prachtige zo merweer - verpozing zochten aan het strand Dishoek, hebben kunnen genieten van een extra attractie. Drie drijvende bokken en vijf bergings vaartuigen waren bezig met het lichten van de Duitse kustvaarder ..Martin Lütjen", die en kele maanden geleden voor de kust van Dishoek is gezonken na een aan varing met de „Schelde- lloyd" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. De werkzaamheden ble ven beperkt tot het in stroppen hangen van de gezonken kustvaarder. De witte mast van de ..Martin Lütjen" is op de luchtfoto naast het bergingsvaartuig gedeel telijk te zien. Dit gebeurde door middel van sleepboten, die ka bels onder de ..Martin Lütjen" door trokken. De bergingsvloot bestaat uit de bokken „Walcheren". „Arend" en „Condor" en de bergingsvaartuigen ..Zeearend". „Willem", „Buffel". „Zeehond" en „Zeepaard". Het werk wordt uitgevoerd door Van der Tak en Van den Akker. Vorige week reeds was men bezig geweest aan de berging van de „Mar tin Lütjen", maar de werkzaamheden moesten toen ten gevolge van het minder gunstige weer worden gestaakt. Het ligt in de bedoeling om het schip vandaag gedeeltelijk boven water te brengen en naar het Vlissingse eilandenstrand te verslepen, om daar en kele voorlopige repara ties te verrichten. De bergingsvloot is de afge lopen nacht voor de kust van Dishoek blijven lig gen en vanmorgen om zeven uur worden de werkzaamheden voort gezet Aangezien er voor vandaag weer mooi weer wordt verwacht, zal het niet aan belangstelling ontbreken. De „Martin Lütjen", die 500 ton meet, lag op een diepte van meer dan tien meter onder een hoek van dertig graden. De la ding, bestaande uit plaat ijzer, is reeds geborgen. FESTIVAL Het is een groot festival geworden, zaterdag in Nieuw-Vossemeer. En er was reden genoeg voor de plaat selijke muziekvereniging „Crescen do" bestond er niet minder dan veer- WURVELTJE Helemaal netjes is het hiissckien niet, maar tenslotte gebruikte Bredero in zijn dagen nog krassere taal en hij wordt óolc nog gelezen. En het. inci dent is te mooi om onvermeld te laten. Daar gaan we dan maar. In een Middelburgs herenmodemaga zijn stapte een Walcherse landbouwer binnen, die aan de man achter de toonbank zonder veel omslag om een schiet'uusumrveltje vroeg. Nu is die herenmodeman een geboren Middelburger, maar hier had hij toch echt even moeite mee. ..Wat wenst meneervroeg hij verbaasd. ,.'n Schiet'uuswurveltje", herhaalde de landbouwer op neutrale toon. ,,'k Ben bang, dat ik meneer niet helemaal begrijp", sprak de xvinkelier beleefd. Daarop volgde tekst en uit leg en tenslotte icerd duidelijk dat het ging om een vlinderdasjewaar van het model inderdaad enige over eenkomst zou vertonen met de houten werveltjes, zoals die wel worden ge bruikt om ouderwetse, zekere plaat sen mee aj te grendelen. De landbouwer heeft een „wurveltje" naar z'n zin gevonden... tig jaar. Van alle kanten waren mu ziekkorpsen toegestroomd om aan een en ander luister bij te zetten, hetgeen beslist is gelukt. Ook uit Zeeland waren er vrolijke muzikan ten, die in Nieüvv-Vossemeer een vrolijke noot meebliezen. Het waren de muzikanten van de korpsen „De Eendracht" uit Scherpenisse en ..Concordia'' uit Sint-Philipsland. OPGELEVERD ln hel bouwplan Polen in Yer- seke is het eerste blok van vier woningwetwoningen in de afge lopen week opgeleverd. De nieuwe straat, waaraan de woningen zijn gebouwd en die parallel loopt met de Buuenpolderdijk, heeft de naam Schipperstraat gekregen. De vroegere straat van die naam is door de afbraak van een hui zenblok aan de Dam komen te vervallen. VAN ZWIN TOT ZWIN De Vogelbescheriningswacht in West-Zeeuwseh-Vlaaiideren heeft in het. zaaltje „Het Zwin" een film avond over het vogelleven belegd.1 Er was grote belangstelling voor. Geen plaats was onbezet en dan te bedenken dat velen uiteraard met de plaatselijke situatie onbekend niet naar „Het Zwin", maar naar het Zwin waren getogen, nadat ze de aankondiging van de Vogelwacht hadden gelezen. Ze hebben daar geen film gezien, waarschijnlijk wel vo gels. P.v.d.A.-FRACTIE TROK VAN LEER Wethouder Vergouwe eiste zo spoedig mogelijke opheldering De fractie van de Partij van de Ar beid in de Breskense raad heeft maandagavond in felle bewoordin gen baar misnoegen geuit over het gedrag van de raad van beheer van de N.V. „Zeebad Breskens", die tij dens huar jongste vergadering de waarnemend burgemeester van deze gemeente (wethouder W. C. van der Hooft) de toegang tot de bijeen komst verbood. De woordvoerder van de fractie, de heer J. J. Vergouwe, noemde deze weigering brutaal, en onfatsoenlijk, getuigend van weinig tact en inzicht en een aantasting van het gezag. „Is de gemeente Bres kens bij deze heren alleen goed voor de investering van een bedrag van 15.000?" zo vroeg het raadslid Ver gouwe, die een spoedige opheldering over deze kwestie eiste. Uit de debatten bleek dat de burge meester van Breskens zicb over deze aangelegenheid reeds schriftelijk tot de raad van beheer had gewend met het verzoek, op korte termijn over deze zaak een vergadering te beleg gen. Deze vergadering wordt eind augustus gehouden, zo luidde het antwoord van de N.V. „Zeebad Bres kens". De heer M. de Boer (prot. chr.) gaf de raad in overweging aan te dringen op een zo spoedig moge- I lijke bijeenkomst pf als grootste aan deelhouder der N.V. een buitenge wone algemene vergadering bijeen te roepen. Tot het eerste voorstel werd besloten. Engels schip strandde en kwam weer vlot Op de grens van Zeeland en België, enkele kilometers voorbij Batli, liep zondagavond het Engelse zeeschip „Eirini" omhoog op een plaat in de Westerschelde. Maandagmorgen omstreeks kwart over vijf kwam het schip bij hoog water weer vlot. Dit dank zij de ge zamenlijke trekkracht van niet min der dan twaalf sleepboten, die ter as sistentie waren uitgevaren. Het schip is met enige schade naar Ant werpen gesleept. Het was op weg van Antwerpen naar Zee. Terneuzense oud-reder W. Muller overleden In Terneuzen is zaterdag op 72-ja- rige leeftijd plotseling overleden de oud-reder YV. Muller, die vele jaren aan het hoofd heeft gestaan van het bergings- en sleepbedrijf, dat ook zijn naam draagt. Wijlen Willem Muller werd geboren in Maassluis. Met het sleepbootje „En Avant" begon hij in 1909 zijn sleep-, later bergingsbedrijf te Ter- neuzen. Onder zijn leiding is dit be drijf uitgegroeid tot een vloot van 13 boten met 65 man personeel. Overal waar op de Zeeuwse wate ren karweien werden uitgevoerd, wa ren altijd wel een of meer boten van de rederij Muller aanwezig, onver schillig of dit nu sleep-, bergings- karweien of het dichten van dijkga- ten betrof. Gedurende de oorlogsjaren 19-10 1945 verbleef de heer Muller in En geland. Hedenmiddag (dinsdag) zal in Ter- neuzen de begrafenis plaatsvinden vanuit het hervormdjeugdgebouw „De Schakel". Herverkavelingsgronden rondom Hoedekenskerke op de kaart toebedeeld De ontwikkeling in de herverkaveling in de Zak van Zuid-Beveland is weer een stap verder tot haar einddoel genaderd en hiermede tegelijk in een nieuwe fase gekomen. De voorlopig definitieve toedeling heeft, op papier althans haar beslag gekregen en de grondgebruikers zijn alle in de gele genheid gesteld om de toedeling te komen bekijken op de ter* visie ge legde kaart. Dit heeft voor velen de onzekerheid opgeheven en men kan nu in het najaar echt wat aan de grond gaan doen, zoals bemesten en bekalken, of eventueel bomen en kleinfruit inplanten. Hoedekensker ke is de eerste plaats in de Zak van Zuid-Beveland, waar dit stadium is bereikt. Gaat men niet akkoord met de toedeling dan is een beroep bij de agrarische sub-commissie van de Herverkaveling altijd nog mogelijk terwijl in hoogste instantie een be roep op de rechter openstaat. (Advertentie) kiek mee! Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f.1000.- tot f.25.-Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! Volleybaltoernooi op Zoutelandes strand Vandaag (dinsdag) en woensdag wordt op het vierde strand te Zou- telande een volleybaltoernooi ge houden, waarvoor verschillende prominente volleyballers hebben ingeschreven. Veertien teams zijn na een voorselectie, die uitgevoerd is door een commissie van volley baldeskundigen geformeerd. Het toernooi begint vanmorgen om half elf. Het organiserende team wordt ge vormd door kampeerders van het kampeercentrum „De Meerpaal". In dit team spelen onder andere Theo en Marianne Hermes (gese lecteerden voor het Nederlandse zestal), M. Durlinger (Zuidlim burgs team), Jacq de Jong (Zuid- Beveland) en de nog jonge speler Kallen (jeugdteam Roosendaal )- De wedstrijden worden geleid door de internationale scheidsrechter Van Gils uit Antwerpen en de re gionale arbiter Bom uit Haarlem. De prijzen worden uitgereikt in restaurant Van Krugten, waarbij burgemeester J. de Pree het win nende team een fraaie wisselbeker zal overhandigen. Voorts hebben de Zoutelandse middenstanders verschillende prijzen beschikbaar gesteld. Het weer in Europa Volgens rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt, Ypenburg. licht bewolkt. Vlissingen, licht bewolkt. Eeldc. licht bewolkl. De Bilt, half bewolkt, Twente, licht' bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt. Zuid-Limburg, licht bewolkt, Helsinki, licht bewolkt. Stockholm, regen. Oslo. onbewolkt. Kopenhagen, licht bewolkt. Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt. Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, licht bewolkt, Luxemburg, onbewolkt. Parijs, licht bewolkt, Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, onbewolkt, Nice, onbewolkt. Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfort, licht bewolkt. München. onbewolkt, Zürich, onbewolkt. Genève, onbewolkt. Locarno, licht bewolkt. Wenen, licht bewolkt. Innsbruck, onbewolkt, Belgrado, onbewolkt. Athene, onbewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Madrid, half bewolkt, Mallorca, onbewolkt, 'Lissabon, onbewolkt, 19 gr. 21 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr 23 gr. 18 gr. 21 gr. 17 gr. 16 gr. 23 gr. 21 gr. 21 gr. 20 gr. 24 gr. 23 gr. 27 gr 24 gr. 13 gr 22 gr. 21 gr. 23 gr. 25 gr. 25 gr. 21 gr. 24 gr. 22 gr. 33 gr. 29 gr. 29 gr. 27 gr. 32 gr, 27 gr. (Advertentie) Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. KUNST Corrie de Jager en Haite van der Schaaf Men had ons geattendeerd op de sopraan Corrie de Jager uit Wol- phaartsdijk leerling van Corry Bijster en daarbij was de verzeke ring gegeven, dat deze Zeeuwse zan geres tot dusver ten onrechte niet genoemd werd in de kunstkolommen van de dagbladen. Gisteravond zong. zij tijdens een orgelconcert in de Ne derlands hevvormde kerk van Kapel- Ie en na haar te hebben gehoord moe ten wij erkennen: de reis naar deze gemeente was niet tevergeefs. Corrie de Jager zong hier met begeleiding, van de organist Haite van der Schaaf werken van Bach, Mendelssohn. Handel, von Brucker. Fock. alsmede een bewerking van Pijoer (Heer Jesu heeft een hofken). Vooral Mendels sohn heeft zij uitmuntend gezongen: het eüng hier om de wel bijzonder goed klinkende aria „Höre Israël" uit „Elias". een uitmuntend voorbeeld van Mendelssohns vocale kunst. Cor rie de Jager vertolkte deze aria ont spannen en muzikaal, zich daarbij een sopraan tonend op wie terecht de aandacht mag worden gevestigd. Zij heeft een fraaie lichte stem. die goed is geschoold en die zij muzikaal weet te eebruiken. Mendelssohn was onmiskenbaar, het hoogtepunt van haar optreden. Daarnaast waren er echter twee mo menten. die ons minder bekoorden, namelijk in het lied waarmee zij be- <mn („Meine Seele. lass es gehen". Bach) en in de aria „Rejoice" van Handel. Om met de laatste te begin nen: Corrie de Jager had met deze aria wel een heel erg hoge greep ge daan wie niet waagt die niet wint maar hoewel er veel positiefs te melden was. allemaal winst was het in dit ^eval echter geenszins. Wat duidelijk werd was, dat deze sopraan te eniger tijd deze aria zeker voor treffelijk zal zingen en dat zij dan de niet te onderschatten moeilijkhe den van de coloratuurfiguren geheel zal aankunnen, maar tevens: dat op dit moment de volle honderd procent nog niet kon worden bereikt. En wat Bach betreft: de hoge tonen klonken nog wel eens geknepen misschien was er sprake van enige nervositeit? Bovendien was de organist in zijn begeleiding van dit Bacil-lied niet erg gelukkig: hij had neiging om het tempo te verhogen, terwijl de zange res juist het fredragen karakter van deze compositie accentueerde. Als geheel echter was (voor ons althans) dit optreden van Corrie de Jager een verrassing: hopelijk zal zij de wegen naar groter vocalistïsch succes snel wefen te vinden. Haite van der Schaaf speelde voor namelijk werken, die zich leenden voor een vertolking op het orgel van de hervormde kerk te Kapelle: com posities van Loeillet. van Engelsen als Greene en Stanley. Hij toonde zich een waardig vertolker van deze oude muziek, die het op dit orgel uit stekend deed. Anders was dat met Bachs Fantasia in G (met het vijf stemmig middendeel), dat naar ons gevoel een te grote opgave was voor het instrument. De meeste Bach- onderzoékers dateren flit stuk in do Arnstadter periode van de .copippnist, omdat met name de invloed van Buxtehude onmiskenbaar is. Wan neer men nu de dispositie van het orgel in de Neue Kirchc te Arnstadt in ogenschouw neemt, dan wordt dui delijk dat het instrument van Kapel le voor een werk als deze Fantasia beperkingen heeft. Dat gold trou wens in nog veel sterkere mate voor het laatste deel van het ..Grande Piece symphonique" van Franck. waarmee het concert werd besloten: het klankideaal van het Franse or gel is wel heel ver verwijderd van dat in Kapelle. Dat kon men.echter de bekwaam spelende Van der Schaaf niet verwijten. Hoogstens zou men als algemeenheid kunnen stellen, dat een concertgever zijn programma aan het instrument moet aanpassen. Overigens: de rechte „orgelsfeer" kan men in Kanelle wél aantreffen. Er is veel bezoek, er wordt aandach tig geluisterd en om nogmaals hetzelfde woord te gebruiken de sfeer is er bijzonder goed. De kerk leent zich uitmuntend"voor muziek avonden als deze. Velen zullen giste ren wat. men noemt een „goede avond" hebben gehad. de K. Burgemeester van Borssele werd maandag 65 jaar Burgemeester P. J. Dominicus van Borssele vierde maandag zijn vijfen zestigste verjaardag. Vele deputaties, onder meer van de boerenleenbank, de kerkeraad en de gemeenteraad, kwamen in de loop van de dag hun gelukwensen aanbieden, 's Avonds bracht de muziekvereniging O-K.K. een kort concert op het Dorpsplein. VRIJ ZONNIG Droog weer met zonnige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke wind STRAN D VERWACHT! NG (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag licht tot half bewolkt mot goed strandweer. In de middag zwak ke zeewind, temperatuur ruim 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruit zichten: nieuw hogedrukgebied na dert van de oceaan en bljjft vrij goed strandweer brengen. ZON EN MAAN 2 augustus Zon op 5.02 Maan op 23.25 onder 20.2!) onder 12.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2