PROVINCIALE ZEEUWSE COURAMT ENGELAND EN DENEMARKEN WENSEN AANSLUITING BIJ DE E.E.G. W0LPHAARTSDIJK: startplaats van de recreatie in het Veer se Meer Noorwegen wil ook besprekingen GEALLIEERDE OEFENINGEN IN BERLIJN Vand KENNEDY HEEFT VOLMACHTEN DEFENSIE TE VERSTERKEN Gagarin kon ineens niet meer lachen Uren met Duitsers 204e jaargang- no. 179 Dagblad, uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 aug. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4,—. iDg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P Z.C. Middelburg. Bureaus: VUsslngeD Walstr 68-60. tel 2355 (b.g.g. red 3508/3546. adv-3647/3643; Middelburg Markt 61. tel 3841 (b.g.g red adv. 2375): Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 ib.g.g. red 1 adv 5213). Oostburg. tel 2395; Ter neuzen tel 2116. Zierlkzee fd tel. 2425 adm tel 2094. ALS AAN BEPAALDE BRITSE VOORWAARDEN IS VOLDAAN Het Belgische koninklijk paar brengt op het ogenblik zijn vakantie door in Zarauz in Spanje, waar de ouders van koningin Fibiolu wonen. De begroeting door de familieleden van de Belgische koningin was aller hartelijkst zoals uit de bijgaande foto blijkt. 4 Engeland is bereid mei' de Europese Economische Gemeenschap van de zes te onderhandelen over toetreding. Het verlangt echter dat by de onder handelingen wordt gestreefd naar een tegemoetkomen aan de bijzondere belangen van het gemenebest, de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) en de Britse landbouw. Daarvan zal het uiteindelijk afhangen of de onder handelingen met succes worden bekroond. Premier Macmillan heeft dit maandagmiddag verklaard in het Lagerhuis in Londen. Zijn verklaring, afgelegd tijdens het vragenuurtje, lokte van tegenstanders van toetreding de kreet „schande" uit, doch deze reactie werd direct overstemd door toejuichingen van de meerderheid der leden. Direct nadat Macmillan zyn verkla ring had afgelegd, werd in Kopen hagen officeel bekendgemaakt, dat Denemarken (net als Engeland lid van de E.V.A.) liet Britse voorbeeld zal volgen. De overige E.V.A.-landen (Noorwegen, Zweden, Portugal, Oos tenrijk, Zwitserland) hebben in een gemeenschappelijk communiqué ver klaard, dat liet besluit van Engeland en Denemarken een „nieuwe kans" biedt om tot een grote Europese markt van 300 miljoen mensen te ko men. Deze kans mag men volgens hen niet missen. Op een vraag van Labour of de rege ring bereid zou zijn verkiezingen uit te schrijven, alvorens haar definitieve besluit na de onderhandelingen met de E.E.G. te nemen, antwoordde Mac millan dat de regering dit te zijner tijd zou moeten beslissen. Oppositieleider Gaitskell meende dat de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) direct bij de onderhandelingen en de E.E.G. moeten worden geassocieerd. Tevens vroeg hij de belofte dat een conferen tie van gemenebestpremiers zal wor den gehouden, vooi'dat de uiteinde lijke beslissing wordt genomen. Macmillan verklaarde, dat de rege ring aan de E.E.G. het openen van onderhandelingen zal voorstellen als het parlement donderdag zal hebben gestemd over de regeringsmotie ovei deze zaak. Groot gevaar Macmillan waarschuwde echter, dat „als de onderhandelingen geen succes zonden opleveren, dit ernstige gevol gen voor het leven in Europa met zich zou meebrengen. Het risico en het gevaar van mislukken zijn groot. Europa staat tegenover de enorme kracht van de Sowjet-Unïe". In een poging het gemenebest gerust te stellen en een mogelijke rebellie in zijn eigen partij te sussen, zei Mac millan, dat Engeland niet zou toetre den tot de E.E.G., tenzij het de goed keuring van het parlement hiervoor heeft gekregen en na alle landen van het gemenebest hierover te hebben geraadpleegd. Het geallieerde garnizoen en de poli tie van West-Berlyn hebben maandag de plannen beproefd, die zyn opge steld om de stad tegen een verrassen de aanval te verdedigen. Amerikaanse, Britse en Franse mili tairen werden half vijf gewekt. Zij kregen wapens uitgereikt en vervol gens werden hun de stellingen gewe zen die zij tegen een aanvaller zou den moeten verdedigen. Tanks en trucks stonden gereed, maar er kwam geen man de poort van de kazernes uit, want het bleef een oefening op papier. De 13.000 man sterke politiemacht van W.-Berlijn speelde het militaire spel mee. Amerikaanse, Britse en Franse officieren werden door de dienstdoende collega's in de kazernes gewekt. Anderen werden door luid sprekerwagens gewekt in de wijk waar voor het grootste deel Ameri kaanse officieren wonen. aag. is het 350 jaar geleden, dat het eerste, door Hendrlck de Keyser ontworpen beursge bouw te Amsterdam in gebruik werd genomen. Het gebouw deed dienst tot 1836, toen liet. wegens bouwvalligheid werd afgebroken. De beurslieden kwamen toen tijdelijk in een noodgebouw samen. Van 1845 tot 1903 kwam men in een beursgebouw van Zocher sa men, dat vier .Tonische zuilen telde, en sinds .1903 in het hui dige, door Bcrlage ontworpen beursgebouw, waar ter herin nering aan de schepping van Hendrick de Keyser een ge denksteen werd ingemetseld. VWMWWVWWWWVWA/V Na deze worden klonk vanaf de vol gepakte tribunes een luid applaus, dat uiteraard in strijd was met het reglement. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano, heeft het Britse plan om met Euro- markt te onderhandelen over de voor waarden tot toetreding „een besluit van buitengewoon belang" genoemd. Koele ontvangst In Parys werd Macmillans aankondi ging koel ont vangen in Franse .rege ringskringen. Men had niet veel op met Maomillans restrictie, dat Enge land tot de E.E.G. zou toetreden, in dien het bevredigende voorwaarden kon bedingen wat betreft de andere leden van het Britse gemenebest, de Britse landbouw en soevereiniteit. In deze kringen vindt men dat het aan de zes leden van Euromarkt ligt De telefoon bij de huisbel is ook in ons land al een veel voorkomende combinatie. In een nieuw flat-blolc in New York heeft men nu naast de te lefoon ook nog een televisie-circuit ingeschakeld, zodat de bewoners van de flat kunnen zien wie er bij hen aanbelt. De camera is gemonteerd boven het paneel met de bellen>jes; in de woningen bevindt zich een beeldschermpje vau- 12,5. cm dat de bezoeker weergeeft. de kwesetie van „voorwaarden" ter tafel te brengen, en niet aan Enge land. De Noorse minister van handel, Arne Skaug, zei dat Noorwegen met de andere landen van de E.V.A. heeft be sloten besprekingen met de E.E.G. te beginnen over associatie of lidmaat schap. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken heeft, in antwoord op een ver zoek om commentaar op Macmillans verklaring, gezegd dat de Nederland se regering, die altijd de politieke en economische versterking van het ge hele vrije Europa heeft voorgestaan, de Britse stap als een bijdrage daar toe toejuicht. Nederland hoopt dat de onderhandelingen die tot de toetre ding van Engeland zullen leiden zo kort mogelijk duren. Dit .is mede van belang met het oog op dé voortgang, die met de verdere integratie binnen de Europese Gemeenschap wordt ge maakt. VIJF DAGEN NA CONGRESZITTING Diensttijd kan met twaalf maanden worden verlengd Het Amerikaanse liuis van af gevaardigden lieeft maandag president Kennedy's verzoek om bevoegdheid zoveel als 250.000 reservisten in actieve dienst op te roepen en de diensttijd met 12 maanden te verlengen, met overweldigende meerderheid goedgekeurd. De resolutie is vrijdag reeds door de senaat goedgekeurd. Zij gaat thans terug naar het Witte Huis precies vijf dagen nadat Kennedy het con gres om goedkeuring had gevraagd. Aan de goedkeuring in het huis ging een débat van twee uur vooraf, waar bij republikeinse afgevaardigden (3e eis stelden dat Kennedy de binnen landse uitgaven zou verminderen, we gens de zwaardere defensie-program- ma's. Carl Vinson, voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten, zei on der gejuich der andere leden dat de V.S. „uiet uit Berlyn zullen terug trekken" en „elk offer zullen brengen om onze rechten te beschermen". Hie Wetsvoorstel, dat thans alleen nog maar de ondertekening van de president behoeft om wet te worden, verleent Kennedy de bevoegdheid de diensttijd van reeds onder de wape nen geroepen mannen te verlengen tot 12 maanden. De bevoegdheid duurt tot volgend jaar juli. lüHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil 1 Dertig karbonaden j 1 in één uur De Australische vrachtrijder M Harry Thomson, 32 jaar, heeft de wedstrijd in het karbonaden- eten gewonnen, die in Adelaide is gehouden. Thomson veror- e berde binnen een uur met smaak 30 karbonaden. e Hij had voordien slechts een licht ontbijt genuttigd, ver- klaarde hij, bestaande uit t-wee e eieren met ham, drie sneetjes toast en drie koppen thee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiüi" Wetenschappelijke raad voor kernenergie Bij koninklijk besluit is thans inge steld een wetenschappelijke raad voor de kernenergie. Tot de instelling van deze raad is overgegaan zo deelt het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen mee, omdat de vele activi teiten, die zowel nationaal als inter nationaal, op het gebied van de nu cleaire wetenschappen worden ont wikkeld, het gewenst maken te be schikken over een permanent terzake kundige wetenschappelijke adviesin stantie. De Russische kosmonaut, Yoeri Ga garin, die zich vooral in Engeland ontpopte als een voortreffelijk pro- paganda-diplomaat voor de Sowjet- Unïe, heeft in Rio de Janeiro zijn be roemd geworden grijns verloren toen hij de gouverneur van Rio, Carlos Lacerda, ontmoette. Laeerda was de eerste gastheer van Gagarin die nu eens niet de beleefd heid had om niet over politiek te pra ten. In een praatje van tien minuten met de kosmonaut bracht Lacerda het gesprek op Berlijn, op de onder drukking in de Oosteuropese landen en op de huidige oorlogsdreiging. Ga garins glimlach verdween abrupt. Hij had geen antwoorden op de opmer kingen en dankte de gouverneur slechts voor de ontvangst. Gagarin heeft ook verscheidene eve nementen moeten afzeggen wegens „oververmoeidheid". Hij zei, dat voor al de persfotografen het hem lastig maakten, „ze zijn nog erger dan een ruimteschip", zei de man die het kan weten. VANMIDDAG ONDERTEKENIN G JACHTHAVENCONTRACT Unieke omgeving, grote plannen VANMIDDAG zet (le gemeente Wolphaartsdijk een belangrijke stap op het zo lucratieve pad van de recratie. Vertegenwoor digers van de gemeente Wol phaartsdijk en van de Royal Yachtclub de Belgique uit Ant werpen zullen om vijf uur in de raadzaal van het gemeentehuis hun handtekening zetten onder het contract voor de stichting van een jachthaven. Deze han deling kan beschouwd worden als de eerste stap op recreatie gebied voor Wolphaartsdijk, maar tevens als de eerste stoot tot een grootscheepse recreatie rond het Veerse Meer. Het Veerse Meer: het nieuwe Nederlandse binnenwater van 25 km lengte en 500 tot 1500 meter breedte, nu al een be grip in Nederland. Nog zijn de boorden van het meer on gerept. Nog is de natuur daar heer en meester. Voor hoe lang? Als het aan de zeven gemeentebesturen rond het Veerse Meer ligt slechts van korte duur. De zeven gemeen ten hebben vérstrekkende plannen om het Veerse Meer tot een van de mooiste recre atiegebieden van ons land te maken. Zij hebben alle jacht havenplannen, hotels zijn er gepland, bungalowbouw kam peerterreinen, sport- en speel velden, bossen, teveel om op te noemen Reeds begint het Veerse Meer de al lure van een aantrekkelijk toeristisch gebied aan te nemen. Wie met name 's zaterdags of 's zondags ergens aan de oever van het meer staat kan al vele tientallen pleziervaartuigen waarnemen, die met strak gespannen zeilen over de wijde plas scheren. Over enkele jaren zullen het honder den, misschien duizenden scheepjes zijn. Plannen zijn plannen, maar de plan nen van de gemeenten rond het Veer se Meer zijn in verschillende gevallen al bijna aan realisering toe. Wol phaartsdijk gaat -voorop. Daar wordt vanmiddag de overeenkomst tussen de gemeente en de Antwerpse jacht club bezegeld. Dit betekent, dat bin nen zeer korte tijd wordt begonnen met de aanleg van een nieuwe jacht haven voor de Belgen. De haven komt ten oosten van de bestaande strekdam en zal aan circa 125 sche pen ligplaats kunnen bieden. Als het goed is. nioet de jachthaven dit jaar gereedkomen. Daarnaast heeft Wolpbaartsdyk de beschikking over de oude Iandbouw- haven, het centrum van de activitei ten van de plaatselijke watersport vereniging, die enkele maanden gele den is opgericht en die reeds over zestig jachten beschikt. Minlier spec taculair maar nietemin van betekenis voor Wolphaartsdijk, dat door afslui ting van het Veerse Gat en de Zand- kreek als het ware in een geïsoleer de lioek is komen te liggen, zijn de verdere recreatieplannen hiel betrek king tot kampeerterreinen met de no dige accommodatie Miljoenenplan Groots van opzet zijn de plannen van dé gemeente Kortgene, waar in mil joenen wordt gedacht. Onlangs heeft de gemeenteraad besloten f 1.080.000 te voteren voor de aanleg van een 5 ha grote jachthaven op de slikken ten oosten van de veerdam en voor het bouwrijp maken van een bunga lowterrein. Economische Zaken heeft enige tijd geleden ruim 2% ton toe gezegd in de kosten van aanleg. „Alle goedkeuringen zyn binnen. Ged. Sta ten moeten nog het besluit van de raad goedkeuren om meer dan één miljoen gulden te voteren. Direct daarna gaan we beginnen", zei ons burgemeester A. A. Schuit van Kort gene. De jachthaven van Kortgene wordt een van de belangrijkste in het gebied van het Zeeuwse Meer: niet minder dan 400 pleziervaartuigen zullen er kunnen meren. Het bungalowplan omvat de bouw van 85 bungalows. „Belangstelling is er genoeg voor", betoogde burgemeester Schuit, die eraan toevoegde, dat in deze omge ving twee tennisbanen zullen worden aangelegd. Overigens kan Kortgene ook bo gen op een watersportskischool, namelijk die van de landbouwer Ferdy Meuienberg, die zijn basis in hét oostclyk deel van de Zand- kreek lieei't. Ook op vele andere plaatsen in het Veerse Meer ziet men momenteel deze bijzonder spectaculaire en attractieve sport beoefenen. Voorts heeft Kortgene een goede kans, dat hier binnen afzienbare tijd een instructie- school voor de watersport wordt gevestigd. Minder dicht bij realisering, maar niettemin van allure is het plan van Kattendijke. welke gemeente over een afstand van enkele honderden meters aan de Zandkreek grenst. Kattendijke heeft een plan voor een jachthaven tussen de dam en de eu- Zie slot pag. 5 kol. 5) Vorige maand meldde het blad van de K.N.A.C., „De Auto", een brief te hebben ontvangen van een Duitser, die zich beklaagde over de toegenomen anti-Duitse gezind heid in Nederland. De redactie van het blad had de brief in zijn geheel afgedrukt en daaruit bleek, dat een Duitse automobilist nogal opvallend was gehinderd door een Nederlandse jongeman in een auto, welke jonge ling bovendien nog voor een scheld partij had gezorgd. De dag daarop was de auto van de betrokken Duit ser in Alkmaar op een parkeerplaats door krassen ernstig beschadigd, ter wijl één zijner landgenoten in hetzelfde pension verblijvend in Amsterdam was uitgescholden. Bo vendien had deze man bij een tank station en in een warenhuis einde loos moeten wachten, omdat men an deren voor liet gaan. En de brief schrijver besloot: „De afwijzende houding van de Nederlandse bevol king jegens de Duitsers is dit jaar zó algemeen, dat er grote behoefte bestaat aan verstandige woorden van officiële instanties om het ressenti ment de kop in te drukken". De hoofdredacteur van „De Auto" zorgde voor een bezadigd na schrift, erop wijzend dat be schadigingen van auto's, scheldpar tijen, plagerijen op de weg en in win kels er inderdaad volkomen naast zijn. Wie bezwaar heeft tegen Duit sers, omdat een aantal hunner in de oorlog tot primitief niveau is terug gevallen, ontkracht zijn bezwaren door tot primitie vere niveaus terug te gaan, aldus be toogde hij. En voorts stelde hij terecht, dat bij een deel van de gesignaleerde moei lijkheden sprake is van baldadigheid en straatschenderij, bedreven door jongelui, die pas na de oorlog op het kleed zijn getreden en wier optreden weinig 'of niets te maken kan heb ben met een uit de oorlog overge houden aversie tegen Duitsers. Maar de hoofdredacteur wees ook op de keerzijde van de medaille: „Er zijn Duitsers, die een soort automatisme ontwikkeld hebben in het bouwen van atlantische wallen, die vandaag nóg fortificaties maken op onze stranden, waaruit dan elke andere badgast met kracht wordt geweerd. Er zijn Duitsers, die in Nederland zéér hard praten, wat ze nu juist niet zouden moeten doen. De kranten brengen, naar het lijkt, steeds vaker berichten over Duitse jongelui, die de Nederlandse politie werk bezorgden. Berichten ook, waaruit blijkt dat vandaag nog joden in Duitsland soms onaangenamer behandeld worden dan Duitsers in Nederland. Er is het feit, dat veel Duitsers nog steeds niet vol doende begrijpen wat er gebeurd is. Het is mij in Duitsland herhaalde malen overkomen, dat Duitsers te gen mij zeiden: Oh, bent U Hollan der. Mooi land. Ben ik ook geweest, in de oorlog. Dat kan men nu nét niet zeggen". Aldus de hoofdredac teur van „De Auto". Wij moesten aan dit verhaal den ken bij het lezen van het be richt over de Duitser, die vo rige week naar de burgemeester van Koudekerke trok om daar inlichtin gen in te winnen over het omstreden Biggekerkse kampeerterrein. Toen de Duitser van de burgemeester alle inlichtingen had gekregen, maar niet tevreden was gesteld, pakte hij een notitieboekje en vroeg naam en poli tieke partij van de burgemeester. Hij zou het wel eens hoger op zoeken en de pers inlichten. Een soortgelijke opmerking maar dan in het nega tieve had merkwaardigerwijs de briefschrijver aan „De Auto" óók al gemaakt. Met een nauw-verholen dreiging schreef hij: ,.Na gezamen lijk overleg hebben wij in ons pen sion besloten onze ervaringen niet cloor te geven aan de Duitse pers, om de crisis in de goede verhouding niet te verergeren". Men heeft bij 'lezing van zoiets fraais neiging de opmer king te maken: „U is wel vriende lijk..." Aan deze bloemlezing van er varingen wie schrijft eens een boekje: „Uren met Duitsers?" willen wij nog een recente toevoe gen: vorige week werd iemand in een Zeeuwse gemeente in het holst van de nacht uit zijn bed gebeld: op de stoep stond een Duitser, die laconiek naar de weg vroeg. Dat hij een heel gezin wakker maakte, in teresseerde hem niet. Zelfs het 's nachts Nederlanders uit het bed ha len heeft men daarginds nog niet af geleerd... Als men van dit alles kennisneemt, dan zal toch zelfs de beste Duit ser moeten toegeven, dat het voor ons wel eens moeilijk is om vriendelijk te zijn voor onze Broe ders in de N.A.V.O. Het zal allemaal wel slijten misschien, vooral bij vol gende generaties, maar soms vraagt men zich toch wel eens af of ze het aan de andere kant van de grens wel ooit helemaal zullen Ieren: gewoon respect te hebben voor de ander. Het geen inhoudt, dat men de gevoelig heden van die ander ontziet. Wij zui len geduld moeten oefenen... Towler Hamilton opvolger van Allen W. Dulles Naar In gezaghebbende kringen in Hyannisport, Massachusetts is verno men, heeft president Kennedy de vijftigjarige Fowler Hamilton, een Newyorkse advocaat uitgezocht om de opvolger te worden van de direc teur van de centrale inlichtingen dienst C.I.A.Allen W. Dulles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1