Kakel I •ASPIRIN ASPIRIN Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel 2\orevi, 31CW en.... scArijveit VAWAAG KLANKEN uit üe ETHER Waar zijn onze schepen? waar BAY E R achter staaf. Het blanke mysterie van de Matto Grosso PROV INCIALB ZEEÜWSB CODR NT MAANDAG 31 JULI 1961 RADIOEN T.V.-RUBRIEK T elevisie De VARA brengt vanavond na een Tsjechisch filmpje Malando en zijn Zuidamerikaans orkest (om tien voor negen). Hierna presenteert drs. E. van Moerkerken een uitzen ding over L.S.D. De Vlaamse televisie begint met een uitzending over de geschiedenis van de auto. hierna volgt de Perry Como show (om tien over negen). Radio Om twintig over negen wordt over Hilversum I een rondetafelgesprek uitgezonden over boeken van C. S. Lewis. Prof. mr. dr. I. A. Diepen horst geeft om tien uur weer com mentaar op de gebeurtenissen in het parlement en daarbuiten. Hierna om kwart over tien concerteert het N.CJt.V.-Vokaal Ensemble, onder leiding van Marinus Voorberg. Over Hilversum n verzorgt het Cocktail Trio om vijf over acht een opgewekt programma. Om negen uur- begint een concert van het Prome nade-orkest onder leiding van Bene dict Silberman en met medewerking van Kerstin Andersen (zang). Hier na presenteert Eric Krans een pro gramma over jazz. DINSDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m. 746 kC/8. 7.08— 24.00 K.R.O. K.R.O.: 7.00 Nws. 7.15 Gram- 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 8-40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram- 11.00 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13-20 Gram. 14.00 Madrigaalkoor. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 De fatale 7 dagen, hoorep. 13.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V .d. jeugd. 17-40 Beursber. 17.49 Régeringsuitz.: Aan de voet van het Ar- fakgebergte, door C. I. J. Abrahamsz. 18.00 Gram. 18.20 Pol. lezing. 18.30 V- d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Pianorecital. 21.00 Concertgebouw- ork. en solist- 21.35 Kamerork., omroep koor en sol. 22.29 Boekbespr. 22.30 Nws, 22,40 Utrechts stedelijk ork. 23.10 Gram, 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II .898 in. 1007 kc/s. 7.00 A-V.R.O. 7.50 V.P.R.O. 8.00—24.00 A.V.R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A-V.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Grammofoonmuz. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Plano- spel. 1.15 V. d. zieken. 12.00 Amus. muz. 12.10 Spaanse muz- 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Zangrecital. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14-40 Voordr. 15.05 Gram. 13.30 Van mens tot mens, lezing. 15.45 Kamermuz. 16.15 Samenzang. 16.30 V. d." jeugd. 17.30 Lichte TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT muz. 1S.00 Nws. 18.13 Pianospel. 13.30 Amus. muz- 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.43 Zo gij zaait zo zult gij oogstenhoorsp. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23-00 Gram, 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.: 19.3020.00 Int. agrarisch nws: 20.00 Journ. 20.20 Filmrep. 20 25 Documen taire film. 20.5022.23 Speelfilm. VLAAMS-BELG- T.V.-PROGRAMMA'S. 19.30 Tussen water en wind. 20.00 Nws. 20.30 Progr. over de dierentuin te Ant werpen. 21.00 Speelfilm. 22-20 Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S. 19.30 Natuurwetenschappenop vakan tie. 20.00 Nws. 20.30 Toneelstuk. 22.00 Li terair progr. 22.45 Nws. (Advertentie) 20 X KWALITEIT VOOR F 1,- Prof. Leibbrand in hechtenis gesteld Professor Kurt Leibbrand, die inter nationale vermaardheid geniet als stedenbouwkundige, is thans in voor lopige hechtenis gesteld. Hy werd, als gemeld, vorige zondagavond te Stutt gart gearresteerd, toen het vliegtuig, waarmede hij reisde, daar een tus senlanding maakte. Professor Leibbrand, die sinds 1950 als hoogleraar is verbonden aan de technische hogeschool te Zürich, wordt ervan beschuldigd in de afge lopen oorlog opdracht te hebben ge geven tot het doodschieten van der tig Italiaanse dwangarbeiders. Hij zou dit hebben gedaan, toen hij zich als commandant van een compagnie genie, in midden-Frankrijk bevond. Zijn compagnie trok toen, met re rest van het Duitse leger aldaar, te rug. De verdedigers van professor Leib brand hadden aanvankelijk verzocht hun cliënt voorlopig op vrije voeten te doen stellen. Zy hebben dit verzoek echter vrijdag ingetrokken. Man zakte door Zweeds plaveisel In de Zweedse stad Karlskrona lie pen 'n dame en een heer te wandelen toen zich plotseling de grond onder de heer opende, en deze in de diepte verdween. Het bleek dat een buis van de water leiding de straat had ondermijnd, juist waar de argeloze wandelaar 5 gepasseerd. De bril van de man brak, hijzelf had diepe sneden in het gezicht. Zijn dame kon hem naar het ziekenhuis vergezellen. Zij was zo geschrokken, dat ze een shock had opgelopen. Ontwapeningsbesprekingen in Moskou uitgesteld De Russisch-Amerikaanse ontwape ningsbesprekingen te Moskou zijn za terdag uitgesteld, aangezien de advi seur van de Amerikaanse regering, John Mccloy naar Washington is te ruggeroepen. AAARDIJK as ALAMAK 88 1 Alicante ALWAKI 29 te Coloml HELENA 3S v Orenatie Trlnitfed MERSCLLOYD 2S te Pu Lebuen as to 1 CARTAQO 38 AMCRSKERK 3S Sydney GROOTC KERK 3S NESTOR 39 te Rol ROTTERDAM 99 te t NEDERLANDEN 3 SOESTDIJK aR HOOG ES LAAG WATER 1 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee uur meter nap 5.08 2.34 5.39 2.50 6.24 2.59 6.47 1.76 uur meter -f nap 17.28 2.26 18.01 2.42 18.36 2.51 18.54 1.65 uur meter nap Wemeldinge 7.07 2.06 19.27 1.87 uur meter nap 11.29 1.87 12.03 2.03 0.31 2.63 12.36 2.17 12.17 1.40 0.20 2.13 12.35 1.62 (Advertentie) met3-voudige werking stilt snel de pijn doet de koorts dalen (BAYE activeert V E het organisme Overleden Belgische alpinisten gevonden Italiaanse alpinisten hebben eergis teren de lichamen gevonden van twee van de vier Belgische leden van de „Club Alpine Beige", die op 14 juli waren verongelukt tydens een poging de Nerdlerit-berg, nabij Umanak op Groenland, te beklimmen. Het is nog niet mogelijk gebleken de twee lijken te identificeren. Ver ongelukt waren de leider van de ex peditie, Jean Duchesnes (50 jaar) uit Luik, Jean Alzetta (23) uit Brussel, mej. Nadine Simandl (22) uit Brus sel en Andre Fouquet (32) uit Na men. De Italianen vonden de licha men op een plek die de sneeuw-pira- mide wordt genoemd. Eerst dienen de lichamen te worden vervoerd naai de basis van de piramide, en vervol gens over een diepe gletsjer, waar na een helikopter zal moeten assiste ren. Het Deense militair apparaat op Groenland heeft al een helikopter beschikbaar gesteld, maar het hoofd van de politie in Godthaab heeft ge zegd dat geen levens mogen worden geriskeerd om de stoffelijke resten over de gletsjer te brengen. Hy heeft bepaald dat alleen zeer voorzichtig mag worden gewerkt met de helicopter in deze gevaarlijke streek, waar vaak lawines voorko men. Modderpoel onder stroom Zes varkens van de landbouwer G. J. Groot Bramel In Eibergen zjjn in een modderpoel omgekomen, vermoe delijk doordat deze onder stroom stond. De bewoners van de boerde rij werden opgeschrikt, doordat een paar varkens begonnen te schreeu wen. Men zag de dieren heen en weer schokken en daarna in de poel neer vallen. Zij bleven dood liggen. Op de boerderij heeft men nu uit veiligheidsoverwegingen de stroom uitgeschakeld. Rotterdamse tramlijn door personeelsgebrek opgeheven De Rotterdamse Elektrische Tram moet door personeelsgebrek de dienst beperken. Besloten is met ingang van 1 augustus tramlijn twaalf op te hef fen. Ferdinand Boonman eerste in België Ferdinant Boonman uit 's-Heeren- hoek is dezer dagen eerste geworden in een wegwedstrijd voor amateurs te Zwijnaarde in België. Hy legde het parkoers van 90 kilometer af in twee uur en zestien minuten. Deze sterk bezette wedstrijd was ove rigens een volkomen Zeeuwse aange legenheid. Harry Deegens uit Kapelle werd na melijk tweede, terwijl Piet van de Vijver uit Axel de derde plaats voor zich opeiste. Aan deze koers namen 42 renners deel, waaronder de sterke Belg Du- mez, die ook startte in de Ronde van Midden-Zeeland, maar die het nu niet verder bracht dan een elfde plaats. Een andere deelnemer aan de Ronde van Midden-Zeeland, de Engelsman Buttler, eindigde als zesde. Afscheid ds. F. v. Dieren van St.-Philipsland Na zes jaar de Nederlands hervormde gemeente van St.-Philipsland te heb ben gediend, heeft ds. F. van Dieren zondagmiddag afscheid genomen in verband met zijn vertrek naar Heus- den. De scheidende predikant had als tekst gekozen Romeinen 8 1. In zijn pre dikatie naar aanleiding daarvan stel de hij dat „niet door goede werken, maar alleen door geloof in Christus orde en rust in deze wereld kan ko men". In een speciale toespraak richtte ds- Van Dieren zich daarop tot b. en vv. van St.-Philipsland, de afgevaardigden van de gereformeer de kerk van Anna Jacobapolder, ring en classis-afgevaardigden, koster en organist. Burgemeester L. J. de Jon ge beantwoordde deze afscheids speech met een dankwoord namens de burgerlijke gemeente; ds. Van Dijk uit Poortvliet sprak namens de ring, ouderling P. Boudeling namens de Gereformeerde Kerk van Anna Jaco bapolder, de heer A. Wesdorp namens de hervormde gemeenteleden en ver der werd nog het woord gevoerd na mens de classis. Aan het eind van de dienst werd de scheidende predikant Psalm 121 vers 4 toegezongen. Afscheid ds. D. Scheele De classis Assen van de Gereformeer de Kerken in Nederland heeft met ingang van 1 september na éénen veertig volbrachte dienstjaren op ruim zevenenzestig jarige leeftijd emeritaat verleend aan ds. D. Schee le. In verband daarmede zal hij zon dagavond 27 augustus in de Noorder- kerk zijn ambtsbediening neerleggen. Na zijn emeritaat hoopt ds. Scheele zich metterwoon te Hollandse Rading te vestigen. 1853. Met een sierlijke zwaai liet Thorwald de machine omlaagglijden, tot boven de besneeuwde akkers en ronde hutten van het dorp der neo- mensen. Zij zagen de inwo ners op het roepen van één hunner naar buiten komen en met de armen zwaaien op de open ruimte in 't midden van het dorp. Piloot Storm herkende de oude Leander en de meeste andere vrien den en hoewel zij slechts en kele dagen weggeweest wa ren, gaf het zien van die be kende gezichten hem toch een prettig gevoel van thuis komst. Thorwald stuurde het luchtschip op aan wijzingen van zijn passagiers zo veel mogelijk in de nabijheid van de plek waar de Terra I het laatst had gelegen. Dat kon immers een aan merkelijke werkbesparing betekenen bij het verspouwen van de tijd-apparaten. Weldra vonden zij een geschikte landingsplaats en liet Thorwald de grote machine tussen de kale bo men zakken. Nog voordat zij de grond raakten kwamen al verscheidene neomannen opgewon den toehollen. Hoewel zij nog geen der inzitten den goed hadden kunnen onderscheiden, scheen toch niemand eraan te twijfelen dat het hun vrienden de tijdreizigers waren! Ds. Scheele werd 12 juni 1894 tc Ter- neuzen geboren- Van 1927 tot 1933 stond hij te Middelburg. Ds. Scheele heeft zitting in talrijke landelijke commissies. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau. Afscheid ds. Ninck Blok Ds. E. D. Ninck Blok uit Assen, die met ingang van 1 september is be noemd tot vormingsleider aan de Volkshogeschool te Bergen in Noord- Holland, zal in verband daarmede zondag 27 augustus in de kerk aan het Kerkplein te Assen zijn ambtsbe diening als dienstdoend predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervormde gemeente van Assen- Ds. Ninck Blok stond van 1940-1946 te Brouwershaven. Kardinaal Tardini (73) in Rome overleden Op 73 Jarige leeftijd is zondag in Va ticaanstad de staatssecretaris van het Vaticaan, Donicnico kardinaal Tardini overleden. Drie dagen geleden kreeg de kardi naal, die weva beschouwd als één van de belangrijkste mannen van het Va ticaan, een hartaanval, toen hij bui ten Rome verbleef. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Helvoet S. Nij- dam te Den Haag; aangenomen naar Grouw H. Grocneveld te Lippenhui zen; beroepen te Berghentheim H. den Boeft, laatstelijk predikant Ger. Kerk vrijgemaakt te Schouwerzijl. CHR. GER. KERKEN Aangenomen naar Ostwedde K. Boersma te Apeldoorn die bedankte voor Tesinge. GER. GEMEENTEN Tweetal te Scheveningen A. Elshout te Utrecht en A. Hofman te Zeist; beroepen te Genemuiden A. Hof man te Zeist. Verdronken Zondagmiddag.spoelde omstreeks drie uur even ten zuiden van de rotonde in Zandvoort het lichaam van de 25- jarige Spanjaard S- J. Segundo uit Torez op het strand aan. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast doch de levensgeesten bleken bij aan komst in het ziekenhuis geweken te zijn. De man was met drie vrienden gaan baden en moet ongemerkt on wel geworden 'zijn. De overledene was als fabrieksarbeider in Amsterdam werkzaam. In de Jojohaven, een havenkom van het bassin te Maastricht is het stof felijk overschot opgedregd van de 37- iarige timmerman H. H. te Kaberg- Maastricht, die sedert dinsdagavond uit zijn pension werd vermist. Zondagmiddag is het bijna driejarige dochtertje van de familie Hogenboom wonende aan de Johan de Wittlaan in Uithoorn bij het spelen met haar autoped in het water geraakt en ver dronken. HENRI VAN WERMESKERKEN Gisteren zag ik een kindje dat pas geboren was. Ja, ontegenzeggelijk daar stroomt vëel blank of blanker bloed door deze aderen. Maar een zuiver blanke stam is het niet, er hebben veel mengingen onder plaats gehad. Tien weken ben ik nu hier. Er is nog altijd niets opgelost van het mysterie, waarnaar ik toch steeds begerig heb uitgezien. Loao de tolk weet niets van het bestaan van een blanke man hier. Er blijven nog twee gebouwen, die een volkomen raadsel voor mij zijn. Ze zijn allebei in steen gebouwd en zeer oud. Voor het grootste viel mijn vonnis, dat me om het zo te noemen krankzinnig verklaarde en waaraan lk mijn veiligheid dark. Daar komt nooit iemand binnen, behalve het dorpshoofd en zijn beide raadgevers of hogepriesters. Daar worden alle werktuigen en wapens bewaard en het stamhoofd woont er. Het schijnt een soort van arsenaal te zijn en is zonder ramen. Alleen zijn er gaten hoog in de zijmuren. De deur is niet van hout en niet zoals bij vele huizen van een zwaar weefsel, dat met ste nen wordt vastgelegd, als eenmaal in de maand de grote storm van Matto Grosso waait. Wij hebben die hier meegemaakt. Een ijzige koude, die plotseling viel na een grote hitte. Die duurde een vol etmaal. Toen was de atmosfeer weer in evenwicht. De deu ren zijn van een donker geworden metaal. Evenals de daken. Ik meen geel goud, want koper zou groen uit slaan. Is dat oude stenen huis een overblijf sel van een oude stad dan wel een bouwwerk der Inca's. Het was het goud der huizen, daken en deuren dat de ondergang der Insa's veroorzaakte in de hebzucht der Spanjaarden. Was deze rots nog eeuwen déarvoor een havenstad? De wanden der rot sen zijn uitgespoeld door de zee, maar het kan ook gebeurd zijn, toen dit land nog onder water stond. Is het huis in gebruik als arsenaal dan wel misschien als brandkast? Heeft men daar het goud van Atlan tis opgestapeld? Maar wat kan goud hier voor waarde hebben? Contact met dc overige wereld heeft men nooit. En ook nooit gehad. Ik begin te geloven dat dit niet de plaats is, waar mijn oom verdwenen is. In ie der geval heeft hij hier niet geleefd, anders moesten er sporen zijn. Ik ben zeer nerveus. Ik heb een ontdekking gedaan, of liever twee. Toen wij enige dagen, ik ben nu drie maanden hier door het dunne woud rondom het dorp gingen, hoorden wij een vreemd geluid. Het geluid van zagen. In de Amerikaanse wildernis kent men de zaag niet, wordt alles gekapt. Maar toen wy hierheen trokken vonden wij ook een afgezaagde tak. Nu klinkt het zagen weer. Alleen vrouwen doen hier het werk en hier stond een man. Ik ken bijna alle gezichten reeds. Dit kende ik niet. Een lid van de stam van de hoogste kaste, met zeer rank hoog lichaam, circa dertig jaar oud. Maar Taipeke herinnerde zich dat die rechts van het stamhoofd cn van de raadsheren stond. Hij zaagt aan een boom. Er wordt een tak afgezaagd, halfweg, precies zoals op de rand der woestijn. Dat geluid klonk zo Europees, zo her innerend aan beschaving, dat het mij een schok gaf. De man ging rustig door en legde de zaag dan Kalm naast zich neer. Trillend van spanning nam ik die in de hand. „Soli..." was nog vaag leesbaar. Dat was het eerste duidelijke teken, dat er toch enig contact moest hebben plaats gehad met de civilisatie. Mijn oom? Als goefle woudloper had hij net als ik. een zaag bij zich moeten hebben. Maar er zijn velen, die nooit zijn teruggekeerd uit het land, waar uit men niet terugkeert. De Groene Hel der Matto Grosso. Ik heb er nachten over liggen denken. Solingen. En vandaag ging ik toevallig langs het andere grote gebouw, het maag denhuis. Dat wijst direct op de zeden der Inca's. Het is omringd met een houten schutting. Daar verblijven de maagden van de stam, die huwelijks- rijp werden, tot het stamhoofd ze uit reikt aan de ionge mannen, die even eens de huwbare leeftijd hebben be reikt. Daar zag ik iets En ik zag door een spleet van de schutting een blanke hand en arm, die naar mij wuifde. Ik gaf een kreet. Die werd niet beantwoord. Langzaam verdween de hand Met grote sprongen ben ik naar de omheining gerend, en heb daar eerst in Portugees, dan Engels en Frans en zelfs Hollands gevraagd„Hebt U mij geroepen Kan ik iets voor U doen?" Maar niets heeft meer geantwoord. De hand was zo plotseling en totaal verdwenen, dat ik eve een hallucinatie. Maar krankzinnig ben ik niet Ik had die hand gezien. Ik trachtte, terwijl Taipeke mij poogde weg te trekken, door die smalle spleet op het erf te loeren dat om het maagdenhuis ligt, maar zag niets dan groen van hees ters, die daar binnen staan. En van het grote stenen huis klonk alleen het stampen van maïs en enige meis jesstemmen, die een vreemde klaag zang erbij neurieden. Neen, ik heb niet gedroomd. Taipeke had die hand ook gezien. Daarmee is mij een teken gegeven. Er is daar iemand van mijn kleur, van mijn eigen stam, een die mij een teken te geven heeft, met een zeker doel. namelijk dat ik weten zal, dat zy er is. Meer niet. Iets anders kan niet be doeld zijn. Taipeke heeft mij haastig weggevoerd, maar nu ik het weet zijn er duizenden gedachten in mij. Het was een blanke hand. Onmisken baar. De arm zo blank dat ik er van schrok. Het gaf mij een geweldige emotie. Want het was ook de hand van een meisje. Is mijn oom hier dan toch geweest? Ben ik dan op de plek waar hij verlo ren is gegaan, als gevangene of als dode Leeft hij nog hier In het gro te stenen huis? verborgen in een hut? Had hij kinderen? Hij is ook veel langer weg dan een meisje oud kan zijn, dat in het Maagdenhuis thuis hoort. Loao, die door Taipeke weer is ondervraagd, kan er geen antwoord op geven, hij schijnt pas een zestal jaren hier te zijn en weet dus niets. Hij heeft vele mannen aan geduid, maar niet genoeg. Ik ben ontzaglijk nerveus. Mijn hele denken is bij dat Maagdenhuis. Ik heb Loao verscheiden malen 's nachts laten komen cn neiu door Taipeke la ten ondervragen. In dat Maagdenhuis gaan alleen de meisjes van de stam tussen tien en zestien jaar. Zodra zij vrouw worden, gaan ze erin tot zij uitgehuwelijkt zijn. De mannen van de stam mogen zelf kiezeü, er heeft eerst een bruidsshow plaats, als bij ons een modeshow. De meisjes mo gen die keuze goedkeuren! Maar ze doen dat vanzelf altijd... Ze konden ook weigeren, wat ze nooit doen, uit eerbied voor de man en het opper hoofd. die haar dan officieel uithuwe lijkt. Zo zijn de zeden. Nog één maan, dan vindt het huwe lijksfeest plaats en ook het offer. Wat dat is kan Loao niet zeggen, hy durft er nooit over te spreken of weet het niet. Maar zodra ik het aanroer, dat offer en door Taipeke laat vra gen in de Lingua Geral, die ik zelf niet ken en Loao nog maar vaag, om dat hij slechts enkele manen aan de oever der Amazone geleefd heeft, wendt hij huiverig het gezicht af en wordt ineens stom. In zwijgen is een Indio ons altijd de baas. Eenmaal om dc zes manen heeft de plechtigheid plaats. Van het huwelijk en van het orfer. Dat krijgen wij er uit, meer niet. En het is vreemd, de man ziet, zo dra wij erover spreken even naar bo ven, als gebeurde dat ter ere van een god of op dc berg met de boom. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6