p^gy|^Q|^c ZEEUWSE COURANT 00STDUITSE REGERING PROBEERT MASSALE VLUCHT TE REMMEN Peetvader Kasavoeboe boos naar de kerk Vlaggetjesdag in Bruinisse: zwierig feest in mosseldorp „Amerika vecht niet voor Berlijn" Kroesjtsjew belooft luilekkerland Vandaag... Provinciale Zeeuwse Directie: P. van de Veide en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren m.m. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») W. Leertouwer en G. A. de Kok. 25 cent Per re8el met een minimum ïï™1;™». p. p!°/ 7» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN iT'ïï., per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-80. tel. 2355 (b.g.g. red 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 61. tel 3841 (b.g.g. red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 3. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 6213); Oo3tburg. tel. 2395; Ter neuzen tel 2116; Ziertkzee red tel. 2425. adm tel. 3094. DIT WEEKEINDE DRIEDUIZEND VLUCHTELINGEN Nederlandse paraatheid herzien in verband met internationale situatie (Van onze Haagse redactie) Na het bezoek van de bevelhebber der NAVOJandstrijdkrachtcn in cen traal Europa, de Duitse generaal H. Speidel, zijn op de generale staf in Den Haag de plannen voor verhoging van de paraatheid van het Nederland se leger vastgesteld. De plannen zul len tot uitvoer worden gebracht in dien de toenemende spanning, rond Berlijn hiertoe noopt. De maatregelen zijn in grote trekken oude paraat heidsplannen, die thans aan gewijzig de toestanden zijn aangepast. Naar in goed ingelichte kriiigen ver luidt, bestaan de maatregelen die de generale staf voornemens is te nemen uit: 1 terugroepen van de zogenaamde klein-verlof gangers 2 vermindering van de verloffacili teiten van de parate troepen; 3 legering van een brigade van het legerkorps in Duitsland. Indien de internationale spanning om Berlijn zodanig wordt dat maatrege len van de NAVO-strijdmacht nood zakelijk worden, zullen volgens mili taire waarnemers de voorzorgsmaat regelen door de chef van de generale staf in de genoemde volgorde worden genomen. Noors schip meerde af met brandende lading Het onder Noorse vlag varende s.s. „Aeadia" is van vrijdag op zaterdag nacht met een brandende lading spe cerijen in het achterruim de haven van Botterdam binnengevaren. De bemanning was reeds zeven da gen tevergeefs bezig het vuur uit te roeien. De „Acaöia" meerde af in de Waalhaven en daar heeft de Rotter damse brandweer de blussingstaak overgenomen en met succes. De „Acadia" meet 5030 brt. en is eigendom van S. Bruusgaard en heeft Drammen in Noorwegen als thuisha ven. Het schip was afkomstig uit de Perzische Golf. op het Kerkplein hield zij een toespraak de slogan: „Helpt al len mee Bru verbonden met de zee" Daarmee werd niet bedoeld, dat rijkswaterstaat Grevelingendam en de dam door het Brouwersha- vensegat maar moet laten verval len: de „kreet" vertolkt slechts de hoop, dat met de uitvoering van het Deltaplan de mosselcultuur niet geheel verloren zal gaan. Proeven Over die hoop had in de morgenuren burgemeester C. H. van der Linde van Bruinisse gesproken, toen in de landbonwhuishoudschool de genodig den officieel door het gemeentebe stuur werden ontvangen. De heer Van der Linde bracht toen de proeven in het Veersegat ter sprake: het besluit is genomen, maar er wordt met smart gewacht op de uitvoering van de plannen. „Regering maak haast" zo zei burgemeester Van der Linde, „want het resultaat van de proeven moet bekend rijr als de dam door het Brouwershavense gat er komt". In die geest sprak ook burgemeester (Zie slot pag. 7 kol. S) Auto - 100 km - slipte, twee doden Zaterdagmiddag zijn in Maasniel bij Roermond drie jongelui met grote vaart in een auto tegen een boom ge reden, waarbij twee van hen het le ven verloren en de derde zwaar werd gewond. De auto, waarin zij met een snelheid van over de 100 km reden, raakte aan het slippen, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Ter plaatse overleed de 21-jarige J. P. H. Minkenberg uit Maasniel. In het zie kenhuis te Roermond, waarheen de andere jongelui werden overgebracht, overleed de 21-jarige R. P. K. Nan- lohy uit Roermond. De derde inzitten de, de 20-jarige L. Smeets, die zware inwendige kneuzingen opliep, verkeert in levensgevaar. is het 75 jaar geleden, dat de beroemde Duitse pianist en s componist Ferencz (Frans) y von Liszt te Bayreuth overleed. S De Oostduitse regering heeft verklaard liet absoluut noodzake lijk te achten dit jaar nog de rechten van de westelijke mogend heden in Berlijn te beëindigen om een eind te kunnen maken aan de uittocht van Oostduitsers naar het westen. In een ver klaring deed de Oostduitse regering een beroep op allen mee te helpen de grootste uittocht uit de Russische zone sinds de arbei dersopstand van 17 juni 1953 een halt toe te roepen. Volgens de regering ontwricht deze massale uittocht de economie, brengt schade toe aan het aanzien dat het land in het buiten land genoot en bedreigt de toekomst van Oost-Duitsland. Grote schade „Om deze redenen is de totstandko ming van een vredesverdrag en de oplossing van het Berlijnse probleem dit jaar absoluut noodzakelijk", aldus de Oostduitse regering. In een tweede verklaring trachtte de Oostduitse regering bij de Oostduit sers de vrees weg te nemen, dat de kwestie Berlijn tot een oorlog zou leiden. „Het kabinet geeft uitdruk king aan zijn vaste overtuiging dat er geen oorlog zal komen", aldus werd in °een communiqué verklaard, dat door het Oostduitse persagent schap A.D.N. werd uitgegeven. TSJOMBE WIL CONFEREREN Op receptie - weggelopen - weer op receptie Leopoldstad lteek zondag vol span ning naar de Katangcse president Moïse Tsjombe uit, maar Tsjombe bleef aan de andere kant van de ri vier, in Brazzaville, waar liij kenne lijk een „zenuwoorlog" voerde met de Kongolese president Kasavoeboe. Ver wacht was dat Tsjombe in de loop van zondag zou oversteken Kasa voeboe had zaterdagavond laat ver klaard dat hij niet voornemens was naar Brazzaville tc gaan om Tsjombe te ontmoeten. Doch hoewel het de ge hele dag gonsde van de geruchten, liet Tsjombe zich niet zien. Kasavoeboe was op een receptie na de doop van een kind van de' bevelheb ber van het Kongolese leger, Moboe- toe. De naam van het jongetje?: Joseph MOISE Oscar Moboetoe. Uit ae omgeving van Moboetoe werd zondagavond vernomen dat Moboetoe verwachtte dat Tsjombe in de loop van maandagmiddag in Leopoldstad zou arriveren. De onzekerheid wat de komst van Tsjombe betrof, was van invloed op de doopplechtigheid in een legerkapel in Leopoldstad en de daar opvolgende receptie. Moboetoe had Tsjombe zaterdagavond opgebeld en hem verzocht ook te ko men en de Katangese president had. geantwoord dat hij „zijn best zou doen". Kasavoeboe was 'hierover ont sticht, toen hij bij de kerk arriveer de waar hij peetvader zou zijn. Zijn stemming verbeterde, toen Moboetoe liem later vertélde dat Tsjombe niet zou komen. Op de receptie kreeg Kasavoeboe van Moboetoe te horen dat Tsjombe op weg was. Kasavoeboe vertrok vijf mi nuten later, maar keerde na een kwartier weer terug. Tsjombe ver scheen niet. Tsjombe leek vermoeid, toen hij zon dagochtend in Brazzaville met journa listen sprak. Zijn kostuum zat hem te ruim en hij leek lusteloos na zijn re cente ziekte. „Ik wacht op een tele foontje van de heer Kasavoeboe, op dat we een treffen kunnen organise ren. Zes Picasso's gestolen Zaterdagmorgen zijn tien kostbare schilderijen gestolen uit de kustver- zameling van de internationaal beken de verzamelaar David Thompson. Bij de gestolen werken zijn zes doe ken van Picasso. Thompson heeft reeds een bedrag van 100.000 dollar uitgeloofd voor aegene die hem zijn schilderstukken terugbezorgt. Kleurig versierde schepen vol met eilandbewoners en toeristen steven den zaterdagmiddag uit de haven van Bruinisse de Grevelingen op in een grote vlootschouw ter ere- van de ope ning van het onosselseizoen. Op één van de „Bru"-schepen zetelde de mos selkoningin en haar hofhouding. (Foto P.Z.C.) In deze verklaring heeft de Oost duitse regering voor het eerst toege geven dat de uittocht van doktoren, leraren, technici, geleerden, boeren en arbeiders, die al tyden aan de gang is, het land grote schade toe brengt. Tijdens dit weekeinde zijn ruim 3000 Oostduitsers naar West-Berlijn ge vlucht. Het totaal voor de maand juli kwam daardoor op ongeveer 30.500. In de regeringsverklaring werden alle Oostduitsers verzocht „sla venhandelaren" te helpen arres teren, wat neerkomt op een ver zoek allen aan te geven die ervan worden verdacht naar het westen te willen vluchten. De Oostduit sers werden ervoor gewaarschuwd niet naar West-Duitsland of West- Bizerta wellicht voor algemene vergadering van Verenigde Naties De kans bestaat dat de kwestie Bizer ta in de Veiligheidsraad in een impas se zal geraken. Engeland en de Ver enigde Staten hebben zich, het eerste land openlijk, het tweede op bedekte- re wijze, achter de Turkse resolutie gesteld, waarin wordt, gevraagd dat Frankrijk en Tunesië besprekingen zullen beginnen over de toekomst van de Franse marinebasis te Bizerta. De Sowjet-Uie daarentegen heeft de Turkse motie verworpen en de voor keur gegeven aan de resolutie, inge diend door de Verenigde Arabische Republiek, Ceylon en Liberië, waarin van Frankrijk wordt geëist dat het land zal gehoorzamen aan de vorige week zaterdag in de raad aangeno men resolutie. Er bestaat een kans dat het geschil voor de algemene ver gadering komt. Berlijn te reizen, „het centrum van de slavenhandel". De Oostduitse arbeidersbevolking, beangst voor een eventuele oorlog over Berlijn, eist momenteel vrije verkiezingen, teneinde een „herenigd Duitsland" te bewerkstelligen. Volgens berichten van United Press wordt de communistische burger weerbaarheid in Oost-Duitsland mo menteel geoefend door gezamenlijke manoeuvres met het „volksleger". Naast deze maatregelen van het Oostduitse bewind, om eventuele uit de onrustige toestand voortvloeiende ongeregeldheden de kop in te druk ken, wordt de burgerij door middel van bijeenkomsten en forums toege sproken. De verontruste communisten verze keren de toehoorders, dat het Rus sische plan voor de beëindiging van de westelijke geallieerde rechten in Berlijn niet tot oorlog zal leiden. Als hoofdargument wordt veelal ge bruikt, dat Amerika net zo min voor Berlijn zal vechten, als het dat voor Cuba heeft gedaan. GRATIS DIT, EN GRATIS DAT Maar pas over twintig jaar De Sowjet-comimmïstische par tij heeft zondag de 200 miljoen inwoners van de Sowjet-Unie beloofd dat in de komende twin tig jaar de levensstandaard sterk zal worden verhoogd, met vele gratis sociale voorzieningen en dat zij zal streven naar af schaffing van oorlog. In een lijvig politiek program, dat in oktober aan het 22e partijcongres zal worden voorgelegd, en dat zon dag door het partijblad „Prawda" werd gepubliceerd, wordt voor de periode tot 1980 in het vooruitzicht gesteld: Een werkweek van 34 tot 36 uur, verdeeld over rijf dagen (voor mijnwerkers 30 uur), gratis me dische hulp, gratis onderhoud van de kinderen op de scholen, gratis wonen, gratis vervoer, gratis maaltijden in fabrieken en op ■collectieve boerderijen, afschaf fing van belastingen en verlaging van jiryzen. Na 1980 zal voorts gratis verbruik van water, gas en verwarming wor den ingevoerd. Geen oorlog meer In het programma werden de volgen de grondslagen van de nieuwe bui tenlandse politiek van de Sowjet- Unie vastgelegd: Alle krachten in le spannen, om met de andere socialistische landen te proberen een oorlog te voorkomen en oorlog uit de wereld te bannen. Een politiek te voeren voor hechte internationale betrekkingen, te wer ken voor de opheffing van alle mili taire blokken, de koude oorlog af te schaffen en alle militaire bases in het buitenland af te schaffen. Zich in te spannen voor een al0_ mene en algehele ontwapening onder streng internationaal toezicht. De vriendschap en samenwerking met de landen in Azië, Afrika en La- tijns-Amerika te versterken, en bo vendien met die landen die een be houd van de vrede wensen. Een actieve politiek te gaan voe ren om de betrekkingen met alle ka pitalistische landen, met inbegrip van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, de federale republiek Duitsland, Japan, Italië en anderen, te verbeteren. HONDERDEN TOERISTEN BIJ VLOOTSCHOUW Gepavoiseerde vloot voer langs Delta-eiland in de Grevelingen EEN BUINISSER vissersvloot, vol vlaggetjes, papieren rozen en honderden toeristen, die gratis mochten meevaren, heeft zaterdagmiddag op de Grevelingen het mosselseizoen geopend. Dat gebeurde dus met de gebruikelijke vlootschouw: de vissers schepen van Bruinisse in feesttooi, die een schuimend spoor trok rond de Deltadam, waarvan de aanleg midden in de Gre velingen is begonnen. De mossel-armada, varend in een mis lukte, maar daarom wel zo aardige V-formatie, beschreef zo een keurige boog om het eiland van rijkswaterstaat. Daaruit sprak sportiviteit. Er was deze dag in Bruinisse, vóórdat de vloot 's middags de Grevelingen opstevende, uiteraard het no dige gezegd over de Deltawerken en de bedreigde oester- en mosselcultuur. Maar ook om de honderden belang stellenden behalve het opvissen van de symbolische „eerste mosse len" iets te laten zien van een Del- ta-dani in wording trokken de schepen hun schuimspoor langs de Krammerplaat. Ter hoogte van de hoek van Sint-Ja- eob aan de zuidkust van Flakkee bracht de kor van de BRU 62 de eer ste mosselen boven water. Toen het vreugdeconcert van de scheepshoorns verklonken was, ontdekte men een minstens zo interessante vangst, de BRU 24 had een heuse meermin in de netten, compleet met staart en een ge volg van Bruinisser meisjes in kleder dracht en jonge vissers! Het program ma had deze vangst voorzien: na de vlootschouw was er behoefte aan een mosselkoningin, die per praalwagen haar intocht in het mosseldorp zou maken. En bij die intocht bleek weer iets van de goede verstandhouding rijkswaterstaat-mossel kwekers: het ontwerp voor de praalwagen de „troon" van de mosselkoningin be stond uiteraard uit een mosselschelp was van de hand van rijkswater staatsambtenaar L. Becu En v.inaf haar waterstaatkundige zetel lanceerde de mossel-koningin Sheik Abdoella van Bahrein is zater dagavond met een deel van zijn om vangrijke familie uit Londen op Schiphol aangekomen. Hijzelf poseer de gewillig voor de persfotografen maar zijn zoon, sheik Hamedbleef bescheiden op de achtergrond en de vier. sheika's mochten helemaal niet worden gefotografeerd. Toen deze- dames op .het platform de fotolenzen op zich voelden gericht, vluchtten zij weg alsof het geweerlopen waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1