PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARIJS: BASIS BIZERTA BLIJFT BEZET F.L.N. staakt gesprek met Frankrijk Achterstand financiële afdeling secretarie Goes was aanzienlijk Frankrijk boycot Veiligheidsraad Tekort van f450.000 bij bankiersfirma Vandi aag.. Openbaarheid volledig 204e jaargang - no. 177 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van do Velde en F. B. W, Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 71 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 3533U0 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red 3503/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv 6213); Oostburg. tel 2395; Temeuzen tel. 2116; Zierikzee red tel. 2425. adm tel 2094. De Gaulle wijst V.N.-inmenging af President De Gaulle heeft gisteravond in Parijs te kennen gege ven, dat Frankrijk „gezien de huidige gevaarlijke internationale toestand", zijn basis in Bizerta bezet zal houden. In een commu niqué dat werd uitgegeven drie uur voordat de Veiligheidsraad in New York zich opnieuw met het Frans-Tunesische geschil zou gaan bezighouden, wees De Gaulle het denkbeeld van inmenging van de V.N. in het gescliil vierkant van de hand. De Amerikaan se gedelegeerde in de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, die in Parijs met De Ganlle had gesproken kort nadat het communi qué was uitgegeven, zei dat er geen sprake van was dat Frank rijk uit de volkerenorganisatie zou treden. Uit betrouwbare kring in Parijs is vernomen dat De Gaulle het communiqué persoonlijk heeft opgesteld. De Veiligheidsraad kwam gisteravond opnienw byeen om de kwestie-Bizer- ta te bespreken, De permanente af gevaardigde van Frankryk bij de Verenigde Naties, Armaud Berard, boycotte de vergadering, en de Fran se delegatie werd geleid door Be- rards plaatsvervanger, Pierre Millet. Geen nieuws De Franse delegatie gaf een verkla ring uit, waarin zij zegt de raad „geen nieuwe gegevens te kunnen verstrekken". De wapenstilstand in Bizerta en de Sahara is een feit en wordt nageleefd, aldus de Franse ver klaring. „De Franse en Tunesische autoriteiten dienen echter nog een re geling te treffen voor herstel van de normale situatie in Bizerta. De Fran se autoriteiten hebben voorgesteld de ze regeling te bespreken op een met wederzijdse instemming gekozen plaats". „Dit voorstel blijft van kracht en kan elk gewenst moment worden aanvaard. Onder deze omstandig heden oordeelt de Franse delega tie het niet noodzakelijk aan de besprekingen in de Veiligheids raad deel te nemen". Overleg Secretaris-generaal Hammarskjöld woonde de vergadering bij. Hij had besprekingen gevoerd met de leiders van de Franse en Tunesische delega tie, Armand Berard en Mongi Slim, en de Amerikaanse en Engelse afge vaardigden,'Charles Yost en sir Pa trick Dean. De eerste spreker, de Tunesische af gevaardigde Mongi Slim, verklaarde dat Frankrijk geen gehoor heeft ge geven aan de interim-resolutie, Bo vendien is de raad vorige week za terdag niet tot de kern van de zaak doorgedrongen door geen terugtrek king van de Franse troepen van Tu- nesisch grondgebied te eisen. „De raad mag niet toestaan dat op der gelijke wijze met haar besluiten wordt omgesprongen". Rapport vrij voor publikatie De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft gisteravond ter provinciale griffie een aantal journalisten van in Zeeland Verschijnende dagbladen ont vangen en daarbij medegedeeld dat het college van Gedeputeer de Staten er geen bezwaar te gen had, dat zij liet volledige rapport van de Algemene Re kenkamer inzake de verschrij vingen houden inzien. Het col lege had daartegen tot dusver bezwaar gemaakt, omdat men wilde voorkomen dat onnodig namen van bepaalde ambtena ren zouden worden gepubli ceerd. Nu echter aan Gcd. Sta ten was gebleken, dat dit standpunt: tot verkeerde con clusies' aanleiding zou kunnen geven, had het besloten aan dagbladredacteuren volledige inzage van het rapport te ver strekken. Hiernevens publiceren wij na volledige kennisneming van het stuk een aantal gegeven uit het rapport, voor zover die tot nog toe nog niet in de openbaarheid kwamen. Het rapport valt in twee delen uiteen, namelijk een eerste stuk, waarin de onregel matigheden bij de provinciale waterstaat van Zeeland onder de loep worden genomen, voorts een tweede deel waarin de vraag wordt behandeld of Gedeputeerde Staten konden afweten van de onregelmatig heden in Goes. Tn het eerste deel worden allerlei bestekken voor onderhoud wegen o.ni. op Schouwen-Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland en Walcheren uitvoerig behandeld en daarbij wordt tot in details nagegaan In hoeverre allerlei niet in de bestekken voorziene uitgaven zijn verantwoord. Dit eerste deel sluit af met de vyf con- clusies, die w(j gisteren reeds publiceerden. Het tweede deel i van het rapport hebben wij nagenoeg in zijn geheel hier- 1 nevens afgedrukt. Franse troepen Frankrijk heeft van de wapen stilstand gebruik gemaakt om het gebied dat zyn troepen bezet hou den uit te breiden, om zyn militai re potentieel te versterken en om het Tunesische luchtruim te schen den. De Fransen zijn op de weg naar Tunis vijf kilometer opgerukt en controleren tevens de weg naar Menzel Bourguiba. Franse para chutisten hebben een dorp op 14 km ten noordwesten van Bïzrta bezet. Na de toespraak van de Tunesische afgevaardigde bracht Hammarskjöld verslag uit van zijn bezoek aan Tu nesië. De besluiten van de Veilig heidsraad zijn niet geheel nageleefd, en de wapenstilstand „heeft niet ge leid tot het onmiddellijk staken van alle handelingen waaraan een wapen stilstand een einde moet maken". Evenmin zijn alle troepen op hun uitgangsstellingen teruggetrokken Op de hoogte gesteld Hammarskjöld ontkende een bemid delaarsrol te hebben willen spelen. Hy wilde zich ter plaatse op de hoog te stellen van de situatie en volledig kennis nemen van de opvattingen van de Tunesische regering evenals hij die van de Franse regering graag liad willen leren kennen. VERHOOGDE PARAATHEID IN DUITSLAND Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa, dat in Heidelberg is gevestigd, heeft gisteravond bekendge maakt dat de verlofregeling van alle onder zijn bevel staande personeel is beperkt „om te verzekeren dat een goed uitge balanceerde operationele macht te allen tijde beschikbaar is". De nieuwe regeling zal op 1 augustus ingaan. De regeling betekent dat de troepen praktisch permanent in staat van alarm zijn. Elke eenheid moet ten minste over 85 procent van haar ef fectief beschikken. Het huidige per centage ligt aanzienlijk lager. Krachtens deze maatregel moeten de militairen o.a. elke avond behalve zondag voor twaalf uur binnen zijn. Rangeerder verongelukt bij Hoogovens By een botsing tussen een trein en een vrachtauto op het terrein van de Koninklijke Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden is gisterochtend de 34-jarïge rangeerder H. S. Greu- ter om het leven gekomen. De rangeerder die afkomstig was uit Zuid-Scharwoude laat een vrouw en zes kinderen achter. Reservekas verdwenen Rotterdamse politie stelt onderzoek in Van de zijde van de fa. R. Mees en Zoonen, bankiers in Rot terdam, is gistermiddag meege deeld, dat bij de firma onlangs een aanzienlijk kastekort is ge constateerd, waarvan moet wor den gevreesd, dat dit door frau de is ontstaan. Aangenomen moet worden dat het tekort ruim 450.000 zal bedragen. Een uitgebreid onderzoek is gaande. Dit onderzoek vindt plaats met me dewerking van de politie te Rotter dam en van deskundigen, aangewe zen door assuradeuren die zijn be trokken bij de door de firma R. Mees en Zoonen gesloten verzekering te gen liet risico van de benadeling door frauduleuze handelingen. De ontdekking van het tekort ge schiedde nadat plotseling een der kassiers is overleden. Deze man was reeds 41 jaar in dienst van de bank. Bij het opnemen van zijn kas bleek de zgn. reserve-kas die bij- de laatste algemene controle 450.000 gulden hoog was niet meer aan wezig te zijn. Aanvankelijk dacht men aan een in terne vergissing doch weldra bleek het noodzakelijk de politie en assu radeuren in het onderzoek te betrek ken. Dit onderzoek de man over leed op 5 juli is nu reeds weken aan de gang zonder dat nog enige zekerheid omtrent de toedracht is verkregen. Met de familie van de overledene is overeengekomen dat de boedel fail liet zou worden verldaard, wat inmid dels inderdaad is geschied, zodat een door de rechtbank aangewezen cu rator een nauwkeurig onderzoek kan instellen. Maaltijd in vrijheid Onophoudelijk stromen nog vluchte lingen uit Oost-Duitsland naar het Westen. Foto: In een eetzaal van een vluchtelingenkamp in het Westduitse Giessen, gébruiken vluchtelingen hun eerste maaltijd in vrijheid. Opschorting, geen breuk Gestrand op geschilpunt Sahara De vredesonderhandelingen tus sen Frankrijk en de Algerijnse regering in ballingschap in Lu- grin aan het Meer van Genève, zijn gisteren afgebroken door de Algerijnse delegatie, die wil dat Frankrijk toegeeft aan haar eisen inzake de toekomst van de Sahara. De woordvoerder van de Franse dele gatie, Philip Thibaud, zei dat geen nieuwe datum voor de voortzetting van het overleg was afgesproken. Thibaud zei gisteravond dat aan het einde van langdurig overleg, de Al gerijnse delegatie had meegedeeld dat ze in de positie was komen te verke ren waarin verder onderhandelen niet is het 125 jaar geleden, dat te Parijs door Koning Louis Philippe van Frankrijk de offi ciële inhuldiging plaats had van de „Are de Triomphe" de l'Etoile. MORGEN is het 350 jaar geleden, dat in Bergen op Zaom de eerste steenlegging plaats vond van de huidige (in 1834 en 1932 geres taureerde) gevel van het stad huis. mogelijk was. Zij verzocht om op schorting van de onderhandelingen. „De Algerijnse delegatie verklaarde dat zo Frankrijk niet onmiddellijk zou toegeven wat haar eisen in- zaka de Sahara betrof, zij zou weigeren zich bezig te houden met de verschillende punten aan gaande het herstel van de vrede in Algerije en de toekomst van dit land", aldus Thibaud. Hij beschul digde de Algerijnen er van, dat ze zich niet hadden gehouden aan de overeengekomen werkwijze. De volgende punten bleven derhalve onbesproken: Pacificatie van het land en wapen stilstand. Problemen van de overgangsperio de (naar onafhankelijkheid). De toekomstige samenwerking tussen Frankrijk en Algerye. De Franse woordvoerder wees er op dat het afbreken, van de onderhande lingen een opschorting betekende, en niet een breuk. Bij N.S. minder vertragingen In de week van donderdag 30 juli tot en met donderdag 27 juli hebben de treinen in totaal 1549 aansluitin gen gemist. Een belangrijke daling in vergelijking met de eerste week van juni toen dit aantal 4000 bedroeg. Bij de vorige zomerdienstregeling werden per week ongeveer 500 aan sluitingen gemist. Donderdag reed 70 precent van alle treinen op tijd, 23 procent had een vertraging van één tot vier minuten, 6 procent van vijf tot tien minuten en 1 procent kampte met een vertraging van 11 tot 25 minuten. De gemiddelde duur van de vertragingen over alle treinen bedroeg 1.1 minuut, aldus deelt de voorlichtingsdienst van de N.S. mee. UIT RAPPORT REKENKAMER BLIJKT Langdurige ziekte ambtenaren mede oorzaak REEDS JARENLANG bestaat er bij de gemeente Goes zo als blijkt uit een dossier ter provinciale griffie een achter stand in het doen van rekening en verantwoording aan de raad op de wijze, die de gemeentewet voorschrijft. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben daar door de rekeningen van deze gemeente over de jaren 1950, 1951, 1952, 1953 en 1954 res pectievelijk circa 37, 30, 24, 26 en 28 maanden later vastgesteld dan in de gemeentewet is voor geschreven. De rekening over 1955 is in mei 1959 aan Gedepu teerde Staten toegezonden, maar latere rekeningen zijn nog niet bij de Griffie ingekomen. Dit staat te lezen in liet rapport, dat ile Algemene Rekenkamer in d<* loop van maart van dit jaar beeft uitgebracht aan de minis ter van binnenlandse zaken en thans voor publikatie is vrijge geven. In dit rapport wordt daarbij met name de vraag be handeld in hoeverre Gedeputeer de Staten op toezending van de rekening hebben aangedrongen. Dit laatste is inderdaad gebeurd, al dus blijkt uit het rapport: „Gedepu teerde Staten zouden volgens een on derhandse mededeling van de chef van de afdeling financiën ter pro vinciale griffie bij de gemeente Goe3 op toezending hebben aangedrongen. Ons konden geen brieven of beschik kingen worden getoond, waarin Ge deputeerde Staten de termijnen, be doeld in de artikelen 256 en 258 van de gemeentewet, hadden vastgesteld", aldus de Rekenkamer. (Volgens deze bepalingen van de gemeentewet die nen G.S. vast te stellen wanneer de bewuste rekening ingediend moet worden). Een dergelijke vaststelling dour Ge deputeerde Staten is achterwege ge bleven, omdat „volgens de chef van de afdeling financiën door langduri ge ziekte van de twee ambtenaren ter secretarie van Goes, die met de financiële zaken zijn heiast. liet die gemeente onmogelijk was aan de wet telijke verplichtingen te voldoen", al dus de Rekenkamer in het rapport. De Rekenkamer heeft zich ver volgens afgevraagd of dc ver schrijvingen in Goes ontdekt had den kunnen worden door de veri ficateur v*n het Centraal Bureau voor verificatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Men heeft zich daartoe gewend tot de directeur van dit bureau. Volgens deze directeur nu was ont dekking niet mogelijk, omdat de ver schrijvingen eenvoudig niet uit de ge controleerde bescheiden blijken. „De aan de desbetreffende betalingsman daten gehechte bijlagen zouden on juiste omschrijvingen inhouden, ten einde de berekende bedragen op an dere posten dan die waarop zij behoren te kunnen ondernemen. In enkele gevallen zouden zelfs aanne mers en leveranciers bewerkt zijn om op de ingediende rekeningen an dere prestaties dan dc werkelijk ver richte te vermelden. Om dezelfde re den zouden, aldus de directeur van het Centraal Bureau, noch Gedepu teerde Staten noch de provinciale Griffie de verschrijvingen hebben kunnen constateren", aldus meldt het rapport. De vraag blijft open zo gaat de Rekenkamer verder of een contro le welke, zij het bij steekproef, zou hebben getracht de rekeningen te toetsen aan de interne administratie (Zie slot pag. 2 kol2) Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren alsnog het be faamde Rekenkamer-rapport in zake de verschrijvingen in Zeeland voor publikatie vrijgegeven. Wij ver heugen ons daarover oprecht. Im mers, er is nu geen sprake meer van onnodige geheimzinnigheid, want alle officiële stukken zijn in de publi citeit gekomen. Gedeputeerde Staten hebben hun woorden waar gemaakt: er is niets te verbergen. Wij stellen er prijs op hier te verklaren, dat wij de overtui ging zijn toegedaan dat Gede puteerde Staten in geen enkel op zicht de openbaarheid rond deze aan gelegenheid doelbewust hebben ge schuwd. Dat zij volledige openheid nastreven is nu wel duidelijk uit de handelingen van het college geble ken. Desondanks kon de feitelijke openbaarheid rond het Rekenkamer rapport slechts in etappen tot stand komen en daaruit zou de conclusie te trekken zijn, dat er mysterieuze krachten in het spel waren. Wij heb ben gisteren op het gevaar van een dergelijke gevolgtrekking gewezen. Waar ligt nu de oorzaak van de aan vankelijke reserves bij het college? Het heeft bij monde van de com missaris der koningin gister avond verklaard, dat het de vermelding van in het rapDort ge noemde namen zou betreuren. Deze overweging nu was de voornaamste verhindering om aan journalisten in zage van het stuk te geven. Het is echter een argument, dat naar het ons voorkomt, niet geheel opgaat. Er bestaat tussen het provinciaal be stuur en de jour nalistiek in Zee land over het alge meen een goede verhouding, goed ook in die zin, dat met name de voorzitter van het col lege van Gedeputeerden niet schroomt periodiek persvertegenwoordigers te ontvangen, teneinde niet alleen hun nieuwe feiten voor publikatie te ver schaffen, maar ook om hen in te lich ten over bepaalde achtergronden van het beleid. Dat laatste is vaak bij zonder nuttig, omdat zonder deze kennis verkeerde gevolgtrekkingen b.v. in commentaren soms niet uit blijven. Er is dus tussen provinciaal bestuur en journalistiek een regelma tig contact. Van onze kant nu vra gen wij ons af, waarom in de afgelo pen week dit contact niet tot stand is gebracht. Naméns Gedeputeerde Staten zou men ons dan op de hoog te hebben kunnen brengen—van de overwegingen, die bij het college leefden ten aanzien van de publika tie van het Rekenkamerrapport. Nu wij van dit rapport volledig kennis hebben genomen willen wij gaarne verklaren géén enkele behoefte te hebben namen te noemen: zij zijn niet relevant met betrekking tot de feiten. Overleg over dit aspect tussen col lege en vërtegenwoordigers van de dagbladpers zou hier elk misverstand uit de weg hebben geruimd. Het had, zo menen wij, in de lijn der verwach ting gelegen wanneer het college na het bekend worden van de ministe riële beslissing inzake de openbaar heid van het rapport ons tot zulk een overleg zou hebben uitgenodigd. Er was daartoe een gerede aanlei ding in de herhaalde verzoeken van journalistieke zijde tot het college gericht om het rapport te mogen in zien. Het heeft op een essentieel mo ment geschort aan communicatie tussen de provinciale overheid en de journalistiek. Gelukkig is die verbinding alsnog tot stand gekomen. En daarmee is ook de schijn vermeden, dat Gedeputeer den iets te verbergen zouden heb ben. Wij willen deze beschouwing der halve gaarne besluiten met er nog maals op te wrjzen, dat het college nu metterdaad heeft getoond de ver zekering waar te maken, dat het de openbaarheid niet schuwt. Op de fei telijke inhoud van het rapport vallen wij in een volgende beschouwing na der terugkomen. P.Z.C.-zaterdagnummer DE BOULEVARDS van Vlis- singen vormen al vele, vele ja ren onmiskenbare toeristische troeven voor Zeeland. Sinds kort is er zelfs een bescheiden attractie extra: een maquette van de Westerschelde, waar men op pagina vier meer over kan lezen. Verder in dit achttien pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnmn- mer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Zeelands toeristische troeven (pag. 4)Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 10) letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); Kerken en Maat schappij met feuilleton (pag. 14); „Uw pagina mevrouw!" (pag. 15) en de Kinderkrant met klanken uit de ether-op pagina 17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1