flmtoua Derde dag was wel bijzonder zwaar PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel Een plezierige vacantiëdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin INTERNATIONAAL TENNIS TOURNOOI BOLS ROOD Het blanke mysterie van de Matto Grosso VRIJDAG 28 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN Groesbeek was het centrale punt De derde dag: van de Nijmeegse Vier daagse is bijzonder zwaar geweest, gelukkig heeft liet gunstige weer de regen is tocli weggebleven ve len nog kunnen redden. Van de 11.726 gestarte wandelaars zijn er namelijk 64 op deze zwaarste vierdaagsedag uitgevallen, stellig geen bijzonder hoog aantal. Ook ditmaal waren het de beruchte laatste loodjes, die 10 km van Groes beek naar Nijmegen, die de meeste slachtoffers eisten. Prachtig was het parcours daar, maar de wandelaars zullen nauwelijks weet hebben gehad van de mooie vergezichten over ko renvelden en landerijen. Immers, op die Zevenlieuvelenweg. waarover de toeristen niet uitgepraat komen, gold voor het legoen van majoor Breurtese maar één devies: elke heuvel, die genomen is, is er één, en wij gelo ven niet, dat die vermoeide wande laars na de Vierdaagse van 1961 „zeven" nog steeds een heilig getal zullen vinden... Groesbeek was het centrale punt van deze dag. Vele tienduizenden hebben er, terwijl de luchtmachtkapel speel de, het voorbijtrekken van de wan delaars gadegeslagen. De Israëlische Kinnereth-wandelgroep zorgde hier ook al voor een vrolijke noot. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig I Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op l Verbroedering tussen burger en mili tair itt de vierdaagse van Nijmegen. „Hilversum I" uitgevallen. In Groesbeek heerste niet alleen vreugde, er was ook een moment van verwarring. Dat was toen de vijf tienjarige Hilversummer Wim Pel, wiens groene trainingspak in grote letters het opschrift „Radiostad Hil versum II" draagt, alleen binnenmar cheerde. Vader en zoon vormen hier namelijk op het oog een schier on scheidbare equipe. Pel senior gaat hierbij uiteraard als Hilversum I door de Vierdaagse. Een recht, dat hij be halve aan zijn vaderschap ontleent aan het feit, dat hij al een viertal malen aan de Nijmeegse Vierdaagse heeft deelgenomen. „Hilversum I is uitgevallen", zei een oud moedertje, die al door de kran ten van het bestaan van vader en zoon Pel had gehoord, „Geeft niets", was het commentaar van haar even eens wachtende man, „het is nu Vier daagse en de radio interesseert me niet..." Nadat 's mans onwetendheid was ver holpen, kwam subiet de ontknoping van het drama-in-zakformaat. De jeugdige Wim Pel is, tengevolge van zijn leeftijd, ingedeeld in de catego rie, die 30 km per dag moet afleg gen, om Pel senior zijn extra kllome- Vier Axelaars tippelend rond Apeldoorn Dc zwaarste dag van de Vier daagse in Apeldoorn zit er weer op. Het wandellegioen is er weer afgekomen met weinig brokken. Slechts drie uitvallers telde de karavaan aan het eind van de derde dag. Eén ervan was een deelnemer van de wandelvereni ging N.T.V. uit Zeist die het te kwaad kreeg met zijn blinde darm. Het is wel toevallig, dat vorig jaar eveneens een N.T.V.- er moest uitvallen door een ob stinate blindedarm. De vier leden van de wandelver eniging „Emma" uit Axel hadden gelukkig met dergelijke moeilijk heden niet te kampenDe lei der van het groepje is de heer J. Picavet, die tweemaal in Nijme gen liep en dit jaar voor de eer ste maal in Apeldoorn is. Verder zijn er dan de vijftienjarige C. de Groote, de eveneens vijftienjarige A. J. den Hamer en de zestien jarige C. A. Provoost, allen uit Axel. Het viertal is vorige week zaterdag met de trein al aangekomen en ver trekt morgen zaterdag weer. Voordat zij zich op het parkoers van de vierdaagse bevinden, hebben zij er al een wandeling van ruim een half uur opzitten. Wa t zij hebben hun tent een flink eind buiten Apel doorn opgezet, 's Avonds tippelen zij dezelfde afstand weer terug, waar na zij zelf hun potje koken. Blaren? Niet één! Vermoedelijk zal het legioen morgen helemaal geen of heel weinig uitval lers hebben, want wie drie dagen heeft gehaald laat het er op de vier de dag niet bij zitten. Bovendien het parkoers belooft weer heel wat, want het leidt onder meer door Beekbergen langs de Woeste Hoeve en over IJg- ehelen. (Advertentie ters te kunnen laten maken, scheid den gisteren de wegen van vader en zoon zich kort voor Mook. Een half uurtje later arriveerde ook Hilversum I in het feestende Groesbeek, waar mee het mysterie van de uitgevallen „zender" helemaal was opgelost. Zondag 30 Juti van 1-6 uur Nu een ARISTONA kopen, want iedereen ziet méér in 'n IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH» 's Werelds duurste voetballers Spanjaard Suarez is 1.350.000 waard Nu de transferperiode in het Italiaan se voetbal is afgesloten, waarin dit jaar kapitalen zijn omgegaan als nooit tevoren, geeft de ranglijst van de duurste voetballers ter we reld onder de eerste dertig niet minder dan 24 spelers aan, die uit komen voor Italiaanse clubs, 's Werelds duurste voetballer is de Spanjaard Luis Suarez, die voor 1 miljoen 350 duizend gulden van Barcelona overging naar bet Mi lanese Internazionale, waarbij nog komt het bedrag, dat Suarez in handen kreeg. De Braziliaanse wondervoetballer Pele komt echter niet op de lijst voor, daar zijn vereniging F.C. Santos, hem niet vrij gaf, ondanks de fa belachtige bedragen, die voor hem zijn geboden en die de 3 miljoen naderen. De Fransman Raymond Kopa, voor wie Real Madrid inder tijd 800.000 gulden aan Reims be taalde. wat toen een recordbedrag was, neeipt nu de vijfde plaats in. De lijst van de duurste spelers, opge maakt aan de hand van de trans ferbedragen, is 1. Suarez (Sp.) voor 1.350.000 Iden van Barcelona naar Angelillo (Argentinië) voor 1.220.000 gulden van Interna zionale naar Roma. Julhinho (Brazilië) voor 1.110,000 gulden van Fioren- tina naar Palmeiras. Law (Schotland( voor 1 mil joen gulden van Manchester United naar Torino. Kopa (Frankrijk voor 800.000 gulden van Reims naar Real Madrid. Greaves (Engeland) voor 780.000 gulden van Chelsea naar Internazionale. Burelli (Italië) voor 770.000 gulden van Vïcenza naar Ju- ventus. Di Stefano (Argentinië) voor 750.000 gulden van River Pla te naar Real Madrid. Selmonsson (Zweden) voor 730.000 gulden van Lazio naar Roma. Schiaffino (Uruguay) voor 700.000 gulden van Penarol naar Milano. Nederlander won eerste rit Ronde Zuid-Slavië De Nederlander Eugène Becker, die zaterdag als tiende eindigde in de Ronde van Midden-Zeeland heeft de eerste etappe van de Ronde van Zuid- Slavië, die leidde van Banja Luka naar Zagreb over een afstand van 187 kin, gewonnen in 4 uur 29 min. 45 sec. Hij versloeg in de eindsprint de Bulgaar Bobekov en de Zuidsla- viër Levacic, die met drie seconden achterstand respectievelijk de tweede en derde filaats bezetten. Op zeven seconden eindigde de Pool Slovinski als vierde, gevolgd door de Deen Petersen, de Zwitser Hinter- muller en de Italiaan Lancani, die allen dezelfde tijd noteerden: 4.29.52. De Nederlander Huub Harings klas seerde zich als negende met een tijd van 4.29.58. In het ploegenklasse- ment. dat werd gewonnen door Zuid- slavië met 13.31.37, bezette Neder land de derde plaats met een tijd van 13.32.13. „Havenwedstrijd" in Breskens zaterdag a.s. De zwemvereniging „Scheldestroom" te Breskens houdt zaterdag weer de traditionele „Havenwedstrijd". Ongeveer 60 zwemmers en zwemsters hebben voor dit sportevenement inge schreven. Bij de dames is een spannende strijd te verwachten. Tiny Daalhuizen uit Souburg zal proberen de wisselbeker die ze vorig jaar aan Margriet King- mans van Luctor uit Middelburg moest afstaan, weer in haar bezit te krijgen. Bij de heren zal bekerhouder Bram Volwerk zich voornamelijk moeten verdedigen tegen zijn mede Luctor- leden Piet Rotte en Theo Vervoorn. Voor de aanvang van de wedstrijd houdt de evenementencommissie een ballonwedstrijd voor de jeugd. De muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" zal voor de muzi kale omlijsting zorgen. Rentmeester vierde in Ninove Dc Zeeuw Piet Rentmeester is don derdag als vierde geëindigd in een wedstrijd voor professionals te Nino ve (België). Winnaar werd de Belg Rik Luyten, die de 156 kilometer af legde in 3 uur en 53 minuten. De nummers twee en drie, de Belgen Jos Vloeberghs en Emile Daems, kre gen dezelfde tijd toegewezen als de winnaar, evenals Rentmeester en een andere Nederlander, Piet van Hees, die vijfde werd. Vlissingse tennissers wonnen in Neunkirchen Enige winnende ploeg In het kader van de sportuitwisseling NeunkirchenVlissingen hebben de Vlissingse tennissers vergezeld van een gastspeelster en een gastspe- ler, respectievelijk uit Domburg en uit Middelburg de reis naar Neun kirchen aanvaard. Zoals bekend kon den deze tenniswedstrijden niet op dezelfde tijd gehouden worden als de reeds gespeelde wedstrijden In de an dere takken van sport in juni j.l„ toen een groot aantal Vlissingse sportbeoefenaren naar deze Saar- Iandse stad trok. Het was uiteraard voor de Zeeu wen een grote voldoening, dat zij in de wedstrijden, die zondag ge speeld werden op het tennispark Biedersberg, de overwinning kon den bemachtigden en dat nog wel met flinke cijfers en zodoende als enige ploeg kon terugkeren, die de volle winst had binnenge haald. In de zeven heren-enkelspelen kon den vier overwinningen geboekt wor den, dc herendubbelspeien daarente gen gingen alle drie verloren. Zeer fraai was het resultaat dat de dames wisten te bereiken: van de vijf enkel spelen en de beide dubbelspelen ging geen enkele partij verloren. Zoals zo vaak in gemengd dubbel spelen gaven de sterkere dames de doorslag, zodat van deze vijf partijen geen enkele verloren ging voor de Zeeuwen. Zeer fraai was in dit ver band de overwinning van mej. v. d. Hagen/Hermsen op mevr. Asmus Steigleiter met 7—5, 75. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: SteigleiterHerm- sen 63, 61; ScheerE. Timmer man 62, 86; OlingerParent 7 5, 46, 79; Ruess—Oranje 16, 5 —7; Hilpert—Gasille 2—6, 3—6; As- musLegein 36, 46; Wagner R. Timmerman 63, 61. Dames enkelspel: Mevr. Asmus mej. v. d. Hage 36, 26: mej. Seif- fertmevr. Timmerman 57, 36; mevr. Horbachmevr. Braak 16, 26; mevr. Kirschmevr. Legein 36. 36; mevr. Scheermevrouw Gasille 2—6, 4—6. Heren dubbelspel: Steigleiter/Scheer Hermsen/E. Timmerman 61, 3 1851. Nadat de inwendige mens versterkt was zocht men in Thorwald's labora torium zo goed en zo kwaad het ging een geschikte rust plaats voor de nacht. Maar bij het eerste morgen- gloren was ieder al weer op de been en werd 'n aanvang gemaakt met 't inladen van Je gedemonteerde onderde len der tijdmachines. Ten slotte werden ook de twee stratocars naar binnen gere den en toen was de laad ruimte van het transport schip nog nauwelijks half gevuld! Alles was gereed voor liet vertrek, de grote deur schoof dicht én even later steeg het cylindervormige schip, als door een onzichtbare hand opgeheven, omhoog van de besneeuwde grond. Langzaam gleed dc glanzende koepclstad achter hen weg. In do stuurcabine voelden zowel Buck als piloot Storm zich 'n beetje als kleine jongens, die hun speelgoed is afgepakt, want zij waren niet ge wend werkeloos toe te zien bij het navigeren van een vliegtuig en zij zouden niets liever doen dan Thorwald van zijn stuurstoel dringen. Maar de oude baas bleef rustig zitten! 6, 75; 01inger/Rue3sOranje/Ga- sille 62, 46, 63; Hilpert/Hügel Legein/R. Timmerman 75, 75. Dames dubbelspel: Dames Asmus/ Kirschdames v. d. Hage/Braak 3 6, 26; dames Seiffert/Horbachda mes Legein/Timmerman 16, 16. Gemengd dubbelspel: mevr. Asmus/ Steigleitermej. v. d. Hage/Hermsen 5—7, 57; mej. Seiffert/Olinger mevr. Timmerman/E. Timmerman 6 8, 911; mevr. Horbach/Ruess mevr. Braak/Parent 26, 36; mevr. Kirsch/Wagnermevrouw Hermsen Oranje 26, 911; mevr. Ruess Scheerechtpaar Gasille 36, 46. Maandag maakten de spelers een rondrit door het Saargebied met be zoek aan de staats-sportsehool te Saarbrücken. Des avonds was er ont vangst met diner, aangeboden door het gemeentebestuur van Neunkir chen. Onder andere werd hierbij het woord gevoerd door de waarnemend burgemeester van Neunkirchen na mens de gastheren en door de heer M. Braak namens de gasten, waar bij wederzijds een aandenken werd aangeboden. Dinsdagavond waren de tennnissers weer in Vlissingen te rug. Teeuwen (V.V.V.) naar Eindhoven Herman Teeuwen gaat VVV verlaten en zijn voetbalcarrière voortzetten bij de eerste-divisieclub Eindhoven. Het bestuur van WV is donderdag ingegaan op de voorstellen, die Eind hoven aangaande een transfer van Teeuwen had gedaan. Het transfer bedrag is niet bekendgemaakt. Advertentie bessengenever van topklasse! Met sodawater ook een heerlijke frisse, schuimende longdrink 5.60 per fles HENRI VAN WERMESKERKEN .Ts hij 'langs een omweg de rots be klommen, lieeft hij twee dagen nodig gehad om dat te doen? Het zal een mysterie blijven, maar op dat ogenblik staan we elkaar bei den te omhelzen, en is er ineens iets heel goéds en blij's in mij. Wat er dan ook gebeurt, Pancho leeft nog. Als ik opkijk zie ik weer een uitdrukking van half lach, zover deze stam lachen kan, half bevreemding in de ogen van de oude man, en meteen hoor ik Tai- peke spreken! Hij spreekt maar enkele klanken, kort afgebeten. Goed zo, Taipeke, laat je niet lompen door dat tuig Zijn woorden maken een vreemd ef fect, er komt, als de Indiaan het over gebracht heeft ofschoon men schijn baar niet op een antwoord wachtte, een heel andere uitdrukking in het gelaat van de oude man. Hij kijkt me weer aan, dat wil zeg gen naar mijn borst, geeft Taipeke een teken nog iets te zeggen, wat lan ger duurt. Dan stoot hij een andere klank uit, gevolgd door enige kortere en er gebeurt iets vreemdsHet is ineens, of alle vijandigheid uit de lucht weg isof de vergadering, want dat was het, voorby is. *3* Taipeke komt naar mij toe, neemt mijn arm, en achter een der krijgers aan wandelen wij drieën weer door het dorp, waar niemand notitie van ons neemt. Wij gaan niet meer naar de hut, waar ik eerst was, het is een andere, een ruimere, met een afdakje ervoor. De krijger zegt nog iets, dat Taipeke niet verstaat, verlaat ons en wij gaan met zijn drieën naar binnen. Taipeke, Pancho en ik zijn weer bij Taipeke zet zich neer en kijkt mij als een geslagen hond aan. „Wat is er, Taipeke, vertel nu wat f;ebeurt er nu, waarom wordt ik geof- erd en aan wie, vertel op". Hij schijnt niet te durven spreken. Ik voel het, hier in die hut zullen we het ogenblik afwachten... hij wil het niet zeggen. En dan zegt hij het ineens: „Niet dood, Dom Franco". En met veel verzoeken om vergiffe nis, die bijna elk tweede woord terug komen en met neergeslagen ogen ver telt hij, dat ik zou worden geofferd aan een godheid, die hij niet kent, maar die men schijnt te aanbidden hierMaar dat hijzelf als Indiaan voor die eer niet in aanmerking kwam. Toen had hij een list te baat genomen, hij had gezegd, dat ik hier gekomen was, omdat ik een geostes- gestoorde was, die steeds maar voort trekken moet, naar landen, die hij niet kent, inplaats van thuis te blij ven. En dat de geest mij gezegd had hierheen te gaan. En ik er nu was. Dat was alles „Vergeving, Dom Franco, vergeving". Ik zit Taipeke verbaasd aan te kijken. Heb ik toch ineens begrepen Alle Indianenstammen, van Noord tot Zuid, hebben een bijzondere verering en tegelijk vrees voor krankzinnigen, want zij zijn niet als gewone mensen, zij handelen niet waardig als India nen doen, zij hebben een ingeving ge kregen van 'n geest, die hun lichaam uitkoos, om goed of slecht te doen. Nooit zal men zulk een geestesge- stoorde, of geestcnslaaf doden, aan vallen of kwaad doen. Hem alleen ontwijken en zoveel mogelijk goed doen. De wilde sprong, die ik voorbe reidde op het lelijke stamhoofd... de tussenkomst van Pancho, de manier, waarop wij elkaar omhelsden, het vreemde dier, dat zij niet kennen en tenslotte het feit, dat iemand alleen van 'huis wegtrekt om een vreemde wereld in te gaan, dat moet voor hen het doorslaand bewijs zijn geweest... Ik ben gered, Taipeke, als de man die mij begeleidt is gered. Ik heb Pancho weer bij me. Een ogenblik terwijl Taipeke alsmaar weer stamelt en smeekt: „Vergeving Dom Franco" heb ik lust om te dan sen. En het uit zich in een schater lach, die direct beantwoord wordt door het blaffen van Pancho, als had hy alles ook verstaan. En ik.omhels opnieuw Pancho. Als deze niet geko men was op dat ogenblik, dan had ik my op de oude man geworpen en was misschien dadeiyk gedood. Taipeke vraagt steeds maar vergiffenis om dat hy my krankzinnig verklaarde en daardoor myn leven redde. VRIJ EN GEVANGEN Sinds zes weken ben ik hier en ik geloof niet. dat ik ooit zo rustig en vredig en veilig heb geleefd. Als krankzinnige. Ik kan overal gaan er is niemand die mij iets in de weg legt. Integendeel, men toont een bij zondere verering voor mij. De twee hogepriesterswant zo noem ik ze maar, ofschoon ik hun functie niet kenkwamen my zwijgend in de hut een bezoek brengen en keken of alles in orde was. Iedere dag wordt uitstekend eten gebracht, dat Taipe ke nu zelf voor my klaar maakt naar mijn eigen smaak. Er is dikwyis heer lijk gevogelte bij, en dan weer is er ineens geen vlees of wild en schynen ze twee dagen diëet te houden of ve getariër te spelen. Ook is er zout, als is men er gierig mee. Er heersen strenge wetten op dit ge bied, die ik niet ken, maar die ver band houden met religieuze gevoe lens. Wat men aanbidt, weet ik niet, het is echter de maan niet, want die wisselde dezer dagen en het ging on gemerkt voorbij. Een zeker soort die ren krijgen we niet te eten, o.a. apen, die gewooniyk door de wildere stam men gaarne gegeten worden. Maar dat zijn dan meestal tegelyk kannibalen. De aap moet in smaak niet ver staan van mensenvlees. Niets wyst er op, dat men hier men senvlees eet. Het is in ieder geval een stam van veel hoger orde, en van ge heel afwijkend type. Er zijn bouw werken van steen en van hout. De bouwwerken van steen zyn naar schatting zeer oud. Maar men kan zo iets moeilijk schatten, want het war me klimaat tast het steen op geheel andere wijze aan, dan bij ons. En het is ook een andere steensoort. Dus kan ik de eeuwen niet berekenen. Wat ik wel zie is, dat men tegenwoordig wei nig meer met steen bouwt, dat de laatste bouwwerken lang geleden moeten zijn neergezet en dikwyis met reeds gebruikte steensoorten, alsof ze vroeger voor andere huizen dien den. Dat is aan de voegen te zien. Ik schat de stam of de bevolking van deze stad op circa achthonderd men sen, waarvan veel meer vrouwen dan mannen zijn. De weerbare mannen moeten niet meer dan tweehonderd zijn. i Er zijn niet veel kinderen, maar dat komt misschien omdat er vele ster ven aan een kinderziekte, die hen dan in enkele dagen wegneemt. Voor my is het zo goed als zeker, dat dit een stam is die honderden en mis schien meer jaren niet met de andere stammen in aanraking geweest is, terwyl het toch duidelyk is te zien aan het aantal Indianen dat er rond loopt, dat men toch nu en dan roof tochten gemaakt heeft, waarschyniyk om andere vrouwen te krijgen en ras- uitsterving te voorkomen en slaven te hebben. Sommigen tonen werkelyk de ken merken van een blanker ras. Ik zou bijna zeggen of Latyns of oud Egyp tisch. Het laatste zou erop wijzen, dat men hier te doen heeft met een groep Inca's, die sinds hun uieroeiing hon derden jaren geleden zich hier heb ben gevestigd. Het kan dus zijn dat het een over blijfsel is van een der Incalegers dat onderweg was op 'n veroveringstocht toen het Incaryk vernietigd werd en zich hier heeft gevestigd. Omdat de legers altyd vrouwen meenamen en overal waar zij kwamen de zoge naamde Maagdenhuizen oprichtten, zo werd het mogeiyk dat zij zich be- trekkeiyk zuiver hebben weten te houden. De Inca's vertonen in de nage laten bouwwerken een grote overeen komst met de Egyptenaren. De half bloeden vormen een aparte kaste. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9