Openbaarheid rond rekenkamerrapport is thans nog onvolledig Habib Bourguiba jr. was even in Nederland „WILLEM RVYS" BRACHT PITCAIRN ZIJN HUISDOKTER SACHS VIER BROERS BOUSSEN GAAN EMIGREREN VRIJDAG 28 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I TUNIS IS NIET STOM Fransen gedragen zich als bezetters De 34-jarige zoon van de Tunesische president, Habib Bourgiba jr., am bassadeur van Tunis in de V.S. en Ca nada en tevens vertegenwoordiger van zyn land by de Verenigde Naties, heeft gistermorgen tüdens een kort oponthoud op Schiphol gezegd, dat Tunis vermoedelijk een tweede zitting van de Veiligheidsraad zal vragen ter behandeling van het conflict met Frankrijk. De ambassadeur kwam met een K.L. M.-lijntoestel uit Tunis en stapte op Schiphol over in een vliegtuig van Pan American World Airways, waar mee hij, na een verblijf van drie da gen in Tunis, via Londen terugkeerde naar New York. „Ik ben maandag naar Tunis gereisd voor overleg met mijn vader. Ik heb hem ingelicht over de situatie in Amerika na de besprekingen in de Veiligheidsraad en ik wilde me zelf van de situatie in Tunis op de hoogte Weverij in Wormerveer in de as gelegd Een hevige uitslaande brand heeft gistermiddag in de fabriekspanden van Ammeraal's Eindloze Bandweve- ry aan het Zuideinde in Wormerveer volkomen in de as gelegd. Waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting ontstond omstreeks vier uur brand. In een ommezien stond het drie verdiepingen hoge pand in lich terlaaie. De ongeveer vijftig personeelsleden moesten in allerijl de vlucht nemen en konden vrijwel niets redden. Metershoog sloegen de vlammen uit het brandende pand. Bijgestaan door de brandweer van Wormer bestreed de Wormerveerse brandweer het vuur met groot materiaal. De Wormer veerse brandweer is vrijwillig. Ten gevolge van de bouwvakvakantie wa ren vele brandweerlieden afwezig. De schade loopt in de tonnen. De bandweverij was verzekerd. De direc teur en zijn zoon verblijven in het buitenland. Daroel Islam-rebellen Een militaire zegsman heeft don derdag meegedeeld dat rebellen van de Daroel Islam gedurende het af gelopen weekeinde in het dorpje Ba ros, op ruim 60 km ten zuidoosten van Bandoeng gelegen, 80 mensen hebben gedood en 53 andereu ver wondingen hebben toegebracht. Hij voegde er aan toe, dat, ofschoon vele rebellen reeds de wapens hebben neergelegd, de fanatieke mohamme daanse Daroel Islam-leden voortgaan met hun aanvallen vanuit het oer woud. „Zy maken zich schuldig aan beest achtige wreedheden", zei de woord voerder. „Indien zy geen gehoor zul len geven aan de laatste oproep van de regering om de strijd te staken, zal er niets anders overblyven dan hen uit te roeien". stellen", deelde Bourguiba jr. mede. „Wij hebben besproken welke verdere stappen er moeten worden genomen. Ik vrees dat uit die besprekingen is duidelijk geworden, dat de Franse regering of de vertegenwoordigers van Frankrijk in het gebied van de Middellandse Zee niet bereid zijn de resolutie van de Veiligheidsraad in acht te nemen: onmiddellyk het vuren staken en terugtrekking van de ge wapende strydkrachten op de oor- spronkeiyke stellingen. Wjj van onze kant hebben ons ech ter wel aan onze verplichtingen gehouden. Daar waar de Fransen bereid waren tot overleg, b.v. in het zuiden, waar onze troepen de markatie 233 waren voorby ge gaan, is overeenstemming bereikt en wü trokken onze troepen terug. In Bizerta echter denken de Fran sen er niet aan hetzelfde te doen". Bezettingsleger Volgens de Tunesische ambasasdeur gedraagt het Franse leger zich als overwinnaar. Het geeft de indruk, dat het een bezettingsleger is „en ik be hoef U hier in Nederland niet te ver tellen, wat dat betekent", voegde Bourguiba er aan toe. „Ze wilden dat onze vertegenwoordiging naar de marinebasis zou komen en wy me nen dat wjj niet behoren te worden behandeld als een leger, dat heeft ge capituleerd. Wij zullen dan ook waar schijnlijk de Veiligheidsraad verzoe ken voor de tweede maal voor deze aangelegenheid bijeen te komen. Hierover was echter nog geen beslis sing genomen, toen ik om 4 uur met het vliegtuig uit Tunis vertrok. Mis schien is het verzoek intussen echter naar New York gezonden". Niet stom De ambassadeur had dinsdag in Tu nis Hammerskjöld ontmoet. Hij was ervan op de hoogte, dat de Franse commandant van Bizerta, Maurice Amman, had geweigerd de secretaris generaal te ontvangen. Op de vraag waarom Tunis juist deze tijd had gekozen voor een conflict met Frankrijk, antwoordde de am bassadeur: „Tunis is niet stom. Wij hebben deze tijd niet uitgekozen, want die is niet opportuun. De Fran sen hebben er ons echter toe gedwon gen. Die gingen hun basis in Bizerta uitbreiden en de installaties vergro ten. Wij hebben al drie jaar lang laten blijken, dat we de Fransen niet meer in Bizerta willen hebben. Ze hebben dit genegeerd en zijn toch met de uitbreiding begonnen. De president heeft booschappen aan De Gaulle gestuurd maar die ant woordde er niet eens op. Wij hebben een waarschuwing gegeven: geen lan dingen en evenmin vluchten van Franse vliegtuigen over Tunesisch gebied, maar de Fransen hebben het toch gedaan". Smaldeel V naar Canada Smaldeel V van de Koninklijke Mari ne, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman" (commandant: ka pitein ter zee K. W. baron van Lyn- den), de jagers „Limburg" (comman dant: kapitein-luitenant ter zeer jhr. H. de Jonge van Ellemeet), „Gronin gen" (commandant: kapitein-luite nant ter zee F. E. Kruimink), en de onderzeeboot „Zeeleeuw" (comman dant: luitenant ter zee der eerste klasse G. J. van de Griendt), zal van 1 tot 20 september een niet-officieel bezoek brengen aan Canada. Met het bevel over het smaldeel zal worden belast de met ingang van 16 augustus tot tijdelijk commandeur be vorderde kapitein ter zee A. van Es, tot op die datum commandant van het vliegkampschip. Gedurende het verblijf in de Cana dese wateren zullen eenheden van het smaldeel niet-officiële bezoeken bren gen aan Montreal, Quebec en Halifax, terwijl in gezamenlijk verband als NAVO-strijdkrachten oefeningen zullen worden gehouden met de ko ninklijke Canadese marine en de ko ninklijke Canadese luchtmacht. Dit vlootbezoek heeft o.m. ten doel het overbrengen naar Nederland van een aantal Grumman CS 2-F anti on- derzeebootbestrijdingsvlïegtuigcn. Deze toestellen werden op MDAP- voorwaarden door het Canadese gou vernement aan de Nederlandse rege ring geschonken. Speeltuin voor (Advertentie) internaat in Colombo Gistermorgen is het m.s. „Willem Ruys" van de Koninkiyke Rot- terdamsche Lloyd N.V. wederom van een we reldreis de Waterweg binnengevaren. Op deze tocht is opnieuw het eilandje Pitcairn aan gedaan, de woonplaats van de nakomelingen van de muiters van de „Bounty". De scheepsarts van de „Willem Ruys", dr. J. G. Wisse, is in de loop van enkele reizen vrij wel de huisarts van 137 bewoners van het eilandje geworden en ook ditmaal heeft hij persoonlijk een bezoek aan .zijn patiënten' ge bracht. Een avontuur lijke reis, want de „Ruys" moet een mijl uit de kust blyven en vandaar wordt met een kleine motorboot over een woelige zee de tocht naar de wal ge maakt. Er liep op de 4e juli een deining van ;wee-en-een-halve me ter, welke de arts. de verpleger en de foto graaf. die de expeditie vormden, tot halsbre kende toeren aan de touwladder noopten. Een stel spelende wal vissen, die rond de „Ruys" dartelden en soms gevaarlijk dicht langs de kleine motor boot scheerden, maak ten het geheel nog spannender. Maar de beloning was des te groter zo vertelde dr. Wisse. Niet alleen werd een oud vrouwtje succesvol van een abces op haar neus afgeholpen en bleek een andere patiënte, die er bij het vorige bezoek heel slecht aan toe was, goed opgeknapt te zijn, maar ook is het nu ge lukt een bescheiden bloedbank op het eiland in te richten, dank zij een onderzoek van de bloedgroepen. Dr. Wisse kreeg van de zoon van de vrouwe- lqke patiënt die geope reerd werd, een houten doos in de vorm van een Bijbel met een keu rige inscriptie als be wijs van dankbaarheid. De vrouw van de Ame rikaanse zendeling, die de zorgen voor het kleine liospitaaltje op het eiland heeft, ont ving van dr. Wisse in structies en toen ver trok het schip weer. Tevoren, op 9 juni, had kapitein Herman van den Heuvel zijn school tje met blinde en dove kinderen in Colombo bezocht. Dit Internaat, waar Vlaamse nonne tjes uit Kortryk de lei ding hebben, verkeert permanent in zorgwek kende financiële om standigheden. Maar de kinderen maken mooie poppen en die verloot kapitein Van den Heu vel tijdens de reis on der de passagiers. De opbrengst van de vori ge reis resulteerde mede dank zij de hulp van een in Colombo wonende Nederlander in een complete speeltuin. De gezag voerder van het vlagge- schip van de Rotter- damsche Lloyd heeft deze nu officieel in ge bruik gesteld. Het was een groot feest. En er zyn weer nieuwe fond sen. De emigrerende orga nist Bernard Drukker, die aan boord van de Ruys was op de heen reis, heeft n.l. een avond een verzoekpro gramma gespeeld, dat vele honderden guldens opbracht. En natuurlyk zijn er ook weer poppen verloot. Bij de volgende stop in Colombo zullen er dus opnieuw blijde kindergezichtjes zyn. Er is de laatste maanden ijverig Engels gestudeerd bij de Vlissing- se familie Boussen. Elke avond behalve zaterdag en zondag zaten de vier zoons Rob (25), AI- fons (24), Frans (23) en Ben (19) over hun studieboeken gebogen. En zy hadden een speciaal doel voor deze studie, want volgende week donderdag stappen zij ge vieren in Amsterdam aan boord van de „Zuiderkruis" en vertrek ken naar Australië, om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. In dit verre land worden zy met open armen ontvangen door hun zuster Wies, die elf jaar geleden emigreerde en nu in Canberra woont. Vroeger in Holland bemoe derde Wies haar jongere broers al en ze is van plan om in Austra lië ook een oogje op hen te hou den, getuige de brief aan haar ouders, waarin ze schreef: „Ik zal ze er wel onder houden, hoor...". Ze komen niet in een opvangcen trum, want twee van de broers gaan bij hun zuster wonen, terwijl de andere twee bij een Hollandse familie worden ondergebracht. Een baan hebben ze ook al, hoe wel ze nog niet precies weten wat ze gaan doen. Rob, Alfons en Frans waren in Holland respec tievelijk staalstraler, chauffeur en afschrijver; Ben is eigenlijk tim merman en scheepsbeschieter. maar hij heeft ook al gevaren. In Canberra is het niet alleen hun zuster, die de komst van de ge broeders Boussen met verlangen tegemoet ziet. In een aldaar ver-- schynend sportblad van de „Dutch Club" werd hun komst aangekon digd en daarbij werd hoopvol ver meld, dat Rob. Alfons, Frans en Ben goed kunnen kaarten en voet ballen. Waarom gaan de vier broers Boussen emigreren? „Om te traenten een betere toe komst te krijgen", zeggen ze zelf. Ze denken dat in Australië beter te kunnen bereiken dan in Hol land. Vader Alfons Boussen die voor- man-machinezetter is by de P.Z.C. ziet er eigenlyk wel wat tegen op. „Maar het zijn geen kleine jongens meer", zegt zyn echtge note. Het echtpaar heeft negen kinde ren. Eén dochter woont in Canada, één dochter (Wies) in Australië en twee dochters en één zoon zyn in Holland gebleven. Over zes jaar gaat Alfons Boussen senior met pensioen en hij heeft Massaal ontslag bij Borgward Aan alle ambachts werk nemers van do Borgwardvvcrke moet, in verband met de huidige stand van de onder handelingen, uit voorzorg ontslag aangezegd worden. Dit werd gister middag meegedeeld door de bedryfs- raden van de beide Borgward-bedrjj- ven Osterholz-Scharmbeck en Se- baldsbrück, en van de Goliath- en Lloydmotorenbedrijven. Volgens de gegevens van het arbeids bureau worden 12.600 arbeiders ge troffen. Bij het bureau zyn de massa le ontslagaanzeggingen van de Borg- wardgroép voor de bedrijven Sebalds- brück en Osterholz-Scharmbeck voor 8700 werknemers en van de Lloyd- motorenwerken voor 2700 arbeiders binnengekomen. De aanzeggingen van de Goliath-Werke voor rond 1200 arbeiders worden vandaag verwacht. 0 Vierhonderd juristen uit vele landen nemen deel aan de jaarlijkse bijeenkomst van de Duitse vereniging voor rechts vergelijking en de jaarvergadering van rlr internationale bond voor rechtswe tenschap in de Unesco te Trier. Minister To.xopcus heeft op verzoek van Gedeputeerde Staten die op hun beurt daartoe waren ge noopt door Provinciale Staten het vertrouwelijk karakter van het Re kenkamerrapport over de Zeeuwse verschrijvingen opgeheven. Dit houdt dus in dat dit stuk niet meer als geheim is te beschouwen, maar frank en vrij in het openbaar kan worden besproken. Hetgeen dinsdag aan staande het geval zal zyn in de ko mende Statenvergadering. Hit rapport is dus niet langer ver- trouwelyk. Nu zyn er in de af gelopen dagen argeloze lieden geweest beoefenaren van het jour nalistieke ambacht die meenden dat deze opheffing van dc vertrouwe lijkheid met zich mee zou brengen dat óók zij kennis zouden kunnen nemen van het Rekenkamer-rapport. Een dergelyke journalistieke kennis neming van dit stuk heeft een twee ledig doel: in de eerste plaats wordt nagegaan in hoeverre het rapport nog elementen bevat, die tot dusver onbekend waren gebleven, zodat even tueel een publikatie kan volgen: in dc tweede plaats zijn de journalisten na kennisneming voldoende op de hoogte om de komende debatten op de juiste wyze te verslaan, dit alles uiteraard niet ten eigen bate, maar ten gerieve van de meningsvorming buiten de Staten van Zeeland, ten be hoeve dus van de publieke opinie. Op grond van deze overwegingen nu heb ben in de afgelopen dagen vertegen woordigers van het journalistieke métier zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek kennis te mogen nemen va,n het niet langer vertrouwelijke stuk. Hoe argeloos echter! Want, men gaf hen verbaasd te verstaan, dat van zulk een kennis neming geen sprake kon zijn. Welis waar was het vertrouwelijk karak ter verdwenen, maar dat betekende uitsluitend dat in de komende sta tenvergadering er in het openbaar over gesproken kon worden. Niet meer en niet minder. Met andere woordenhet Rekenkamer-rapport mocht niet in de krant! Aldus is een situatie ontstaan, die men als heel vreemd moet aan duiden: statenleden mogen wel over het bewuste stuk in het open baar spreken, zij mogen het nie mand kan het hen verhinderen zelfs voorlezen in de komende sta tenvergadering. En indien dit zou gebeuren kwam het uiteraard op de ze wyze in de pers. Voorts kan elk statenlid het ter griffie overschryven en het een ^rant ter publikatie aan bieden: hij doet daai-mee niets laak baars. Er bestaan dus reguliere methoden om het Rekenkamer-rap port te doen publiceren, hetgeen rnen ons van de zijde van Gedeputeerde Staten toegaf. Bovendien is deze week ook nog een verslag versche nen over de afdelingsbehandeling van het rapport wél aan de kranten toegezonden! in welk verslag vele gegevens uit het rapport zijn opge nomen. Desondanks wordt het on juist geacht aan persvertegenwoordi gers het bewuste stuk te doen in zien. De absurditeit is wel byzonder in het oog springend en de conclusies is onvermijdelijk: Gedeputeerde Sta ten van Zeeland willen de publikatie van het Rekenkamer-rapport liever niet bevorderen. Geen bevordering dus van de pu bliciteit van dit rapport. Maar aldus handelend gaat het col lege naar het ons voorkomt in tegen de opvatting, die Provinciale Staten tot dusver in deze zaak heb ben gehuldigd. Dat is naar voren ge komen in de eerste onlangs gehouden vergadering van dc zomerzitting, het blijkt ook uit het nu verschenen af delingsverslag. Daarin wordt name lijk by herhaling aangedrongen op openbaarheid van het rapport, terwyl ook het woord publiciteit wordt ge noemd. Nu kunnen Gedeputeerde Staten te recht aanvoeren, dat door opheffing van het vertrouwelijk karakter de openbaarheid wel degelijk is bereikt. Maar daarbij wordt dan één belang rijke zaak vergeten, namelijk dat de feitelijke openbaarheid eerst is vol tooid na pnblikatie. Openbaarheid van raadsvergaderingen, statenzittingen enz. is pas dan effectief als van het behandelde mededeling wordt gedaan door middel van de pers. Een staats rechtgeleerde als J. T. Buys schreef reeds in 1894 „Het constitutionele gebouw is onvoltooid, ja liet mist zijn noodzakelijkste!! grondslag, wanneer naast de controle van de vertegen woordiging op de regering geen an dere controle staat, namelijk die wel ke de openbare meening door middel van de drukpers uitoefent over de afgevaardigden van het volk". In het geval van dit Rekenkamer-rap port is de openbaarheid een leeg be grip voor een ieder buiten de kring van de ruim veertig statenleden. Eerst na publikatie is volledige open baarheid verkregen. Deze volledig heid echter wordt blijkbaar niet ge wenst, zo zyn wij heiaas genoopt te concluderen. Wij schuwen de openbaarheid niet". Gedeputeerde Staten hebben dit de afgelopen maan den bij herhaling verzekerd zodra de verschrijvingen ter sprake kwa men. Zy hebben het uitgeroepen met de hand op het hart en met bewo gen stem. Maar toen in de vorige statenvergadering nadrukkelijk werd verzocht om opheffing van het ver- trouwelyk karakter van het Reken kamer-rapport., wilde het college een verzoek daartoe aan de minister af hankelijk stellen van het afdelings- onderzoek. Als daar zou blijken dat (Zie slot pag. 8 kol. S) Rob, Alfons, Frans en Ben met vader en moeder Boussen, En gelse boehen en koffie. De vier broers trekken volgende week naar Australië waar ze door een zuster worden opgewacht... het plan om dan met zijn vrouw ook naar Australië te gaan. Coffee De vier broers Rob, Alfons, Frans en Ben brengen hun laatste dagen op Nederlandse bodem door. Maar ze zyn nu al bezig zich aan hun nieuwe vaderland aan te passen. Als hij geniet van een geurig kopje koffie, gezet door zyn moe der, zegt één van de broers tevre den: „the coffee is good". Order van Verolme in Ierland geannuleerd Een contract ter waarde van een kwart miljoen pond sterling voor le vering van electrische uitrusting bij Verolme Cork Dockyard Ltd. in Cork, Ierland, is woensdag door de firma Harland and Wolff in Belfast gean nuleerd, nadat een Britse communis tische vakbond de werf op haar „zwarte lijst" had geplaatst. Leden van deze vakbond staken ,al twee weken op de werf. Verolme Cork Dockyard Ltd. is een dochteronderneming van Verolme in Rotterdam. Het contract voorzag in levering van electrische uitrusting aan het 15.000 ton metende vracht schip dat in Cork voor de „Irish Shipping Ltd." wordt gebouwd. Op de werf van Verolme Ltd. zei een woordvoerder van de directie dat de annulering voor hem „als een com plete verrassing" gekomen was. „Wij hadden de indruk dat het geschil was bijgelegd en dat het contract thans in uitvoering was", zei hij. STAKING OP BRITS ATOOMCENTRUM Op het Britse atoomcentrum te Ber keley zijn gisteren bijna 2000 em ployés in staking gegaan nit protest tegen de „onvoldoende" veiligheids maatregelen by bet hanteren van ra dio-actieve stoffen. Een woordvoerder verklaarde: „Wij zijn niet tevreden met de veiligheids maatregelen en wij willen de T.U.C. (Trades Union Congress) verzoeken een geleerde naar ".et kerncentrum te zenden ter inspectie". Kenyatta volgende maand wellicht vrij man De Loudeuse correspondent van liet Oostafrikaanse blad „The Standard" heelt gemeld, van gezaghebbende zij de vernomen te hebben dal het Brit se kabinet besloten heeft Jomo Ken yatta op 15 augustus in vrijheid fe stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7