f KLANKBORD Dior aan het woord: korte rok Nederlandse ploeg in Knokke met vele punten verslagen SPECIALE PRIJS VOOR 1 FRANSE VEDETTE BOOT MET TWEE PRINSESSEN IN ZEE OMGESLAGEN VERLAGING PRIJZEN VAN KOELKASTEN VERWACHT VRIJDAG 28 JULI 1961 PROVINC1ALE ZEEUWSE COURANT Laatste plaats op zangfestival Brits zangteam met derde Europa-beker huiswaarts Onder lulde toejuichingen werd donderdagavond laat in het weelderige casino van de Belgische bads tad Knokke het sympa thieke Britse team uitgeroepen als laureaat van de derde Euro pabeker voor zangvoordracht, die zeven dagen lang werd be twist door deelnemers uit Italië, Frankrijk, Nederland, Duits land, Engeland en België. Een internationale jury moest niet het lied, maar wel de gezamenlijke prestaties van de verschil lende teams beoordelen en dit was beslist geen gemakkelijke taak. Tot op het einde toe was het resul taat onzeker, want de Belgen waar mee de laureaten de eindwedstijd inzetten, hadden een bijzonder homo gene en jonge dynamische ploeg opge steld. Het juiste puntenaantal dat door de twee teams werd behaald was 372 voor de Engelse en 317 voor de Belgische deelnemers. De Engelsen legden een uitge sproken voorliefde voor de show en het night-club genre aan de dag. Het Belgische en het Britse team behaalde terecht het groot ste aantal punten in de laatste finale, namelijk respectievelijk 624 en 682,5. Daarna volgden de Fransen met 568 punten, de Italianen met 566, de Duitsers met 531 en tenslotte de Nederlanders met slechts 507 pun ten. Onze afgevaardigden op het songfestival braken dus beslist geen potten. Zij werden tweemaal versla gen. Eerst door Engeland en woens dagavond door België. Tegen dit laatste land behaalden zij slechts 256 punten, tegen 300 voor hun te genstanders. De Nederlandse ploeg kon beslist het vedettenteam, dat wij verleden jaar naar deze inter nationale wedstrijd zonden, niet doen vergeten. Nederlands team Het Nederlands team trad maan dagavond voor het eerst over het voetlicht. De prestaties waren op zichzelf beschouwd degelijk, maai de Nederlanders werden werke lijk overtroefd door dc Britten, die met een uitmuntend team aan dit songfestival deelnamen. Charmant was het optreden van HERMAN VAN KEEKEN, die een* hartelijk applaus in ont vangst mocht nemen met het lie ve liedje „Jouw ogen" en het in een sprankelend ritme voorgesteld „Hello Marry Lou". Deze jonge man van 21 uit Baarn boekte in eigen land reeds heel wat succes sen en er werden reeds enkele platen van hem op de markt ge bracht. KINDEREN ZIJN VIESPEUKEN Kinderen worden van nature vuil, zo moet het blijven. Dit is het standpunt van de Britse arts dr. Ann Muflins. 135). In het vakblad van de Britse huisartseu schreef ze: Ik heb even veel tijd gestoken in het mijn patiën ten aanbevelen van zich vuil te maken en gelukkig te zijn. dan met ze te vertellen netter te zijn". Dr. Mullins, die met haar zes kinde ren weet waar ze over praat, zei: ..neem nu die zoon van mij, Johnny. Hij heeft een smoezelig gezicht, maar hij heeft het naar zijn zin. J'c denk dat veel mensen het niet met mij eens zullen ziju, maar het is tijd dat het gezond verstand eens een woordje gaat meespreken in de nti-bacillen oorlog. Ik ken moeders die gek wor den en van hun kinderen mispunten maken omdat ze ze de hele dag ach terna lopen met een flanellen hand doek". Dr. Mullins zei dat kinderen die als maar te horen krijgen dat ze zich niet mogen vuil maken, schuldgevoel kunnen ontwikkelen. „Netheid kan grenzen aan godsvrucht, maar ook leiden tot zeer betreurenswaardige toestanden", aldus dr. Mullins. Bijzonder zelfverzekerd toon de zich SACHA DENISENT in „Ik ben mijn hart kwijt" en „Ha- va Nageela". Zij zingt met fan tastisch veel geestdrift, die haar echter af en toe meesleept, zodat soms wel wat te weinig aandacht wordt besteed aan nuances, die juist dé charme van de zangvoor dracht uitmaken. Met haar don kere, bekoorlijke stem en met haar temperament is zij beslist een belofte voor het cabaretgenre. RAMSES SHAFFY wist voor al met „Kom dan" een dichter lijke stemming te scheppen. Hij begeleidde zich. hierbij keurig aan de piano. Hij vertrolkte ook met veel gevoel het Italiaanse lied „Povera Notte". Deze vlotte jon geman begon zijn loopbaan als toneelspeler en hij kwam in de film terecht. Zingen was voor hem aanvankelijk slechts een hobby, die tenslotte tot zijn le vensdoel is uitgegroeid. Hij spreekt uitstekend Italiaans. RIA VALK is beslist een teen ager-belofte. Zij verwekte heel wat geestdrift vooral met het vro lijke „Jan, pak de leuning dan", waarmede zij dadelijk een dave rende stemming wist te scheppen, niet alleen door haar ritmisch keurig voorgestelde zangvoor dracht, maar tevens door haar kwajongensachtige bewegingen en pittige mimiek. Zij is overigens lang geen groentje meer in het vak Een volledig ander geure be oefent CONNIE VAN DEN BOSCH, de laatste vertegenwoor digster van de Nederlandse ploeg, die twee romantisch-realistische liedjes ten gehore bracht, nl. „Neem tijd" en „Mon Dieu". Zij beschikt over een degelijk ge oefende diepe stem. Ook zij be oefende de zangkunst slechts als hobby, maar dank zij een televi sie-uitzending, waarin zij als „jong talent" optrad, werd zij ge- engagcerd door een Nederlands radio-orkest. Zij is afkomstig uit Den Haag. Vakkundige Britten Alhoewel het niet. kan worden ge loochend dat Nederland enkele ta lentvolle kleinkunstenaars naar het songfestival te Knokke af- liipilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil!.1 |Een bijzondere prijs werd on- üdgr algemeen applaus tóege- kend aan de Franse vedette HSimone Langlois, die door ie- dereen die het songfestival in H Knokke bijwoonde, als een groot dramatiseh talent werd beschouwd. Haar interpretaties staken met kop en schouders uit boven s die van alle andere kandidaten, m ÜZij begon haar loopbaan op s achttienjarige leeftijd en ver- =wierf in eigen land reeds gro- =te bekendheid. Zij vertolkt met grote voorliefde de sterk dra- Ümatisch getinte werken van üJacques Brei. In Frankrijk =werd zij reeds bekroond met =de grote prijs van de akademie =Charles Cross. De Nederlandse groep die aan het zang festival in Knolclce deelnam Van links naar rechts: Sacha De- nisent, Ramses Shaffy, Elisabeth Mooy (omroepster) Ria Valk, Eer man van Keeken en Connie van den Bosch, vaardigde, dient toch onderstreept dat een zeker gemis aan onder vinding duidelijk tot uiting kwam. Zo werd de presentatie en ook de keuze van het repertorium vooral door de talrijke aanwezige Vla mingen en Walen beknibbeld. Liedjes werden door de zangers soms aangekondigd in keurig En gels, maar ook erbarmelijk klin kend Frans. In deze laatste taal werden door de Nederlanders ook enkele liederen gezongen, maar slechts de dictie van Connie Van den Bosch kon er bij door. Dan toch maar liever in het mooi klinkend Nederlands, menen de Vlamingen en de Walen denken er net zo over. De Britten althans hielden zich hoofdzakelijk bij het Engels, ook wat het aankondigen van de num mers aangaat. Men voelde al da delijk aan dat men hier had te doeu met een vakkundig team, dat Nederland overigens een Idinkende nederlaag zou toedie nen: 251 punten tegen 357 pt. Koningin en prins ereburgers van Porto Ercole s Het gemeentebestuur van het H kleine Italiaanse havenstadje Porto Ercole zal koningin Ju- liana en prins Bernhard op 5 augustus het ereburgerschap n aanbieden. m Het koninklijk paar heeft een zomerhuis gebouwd in Porto Ercole waar het menige vakan- tie heeft doorgebracht. n ilniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiI Rebellen-kolonel Simbolon geeft zich over Kolonel Maloeddin Simbolon, een. re bellenleider van de Permesta, heeft zich overgegeven, aldus heeft het In donesische leger te Djakarta bekend gemaakt. Simbolon heeft zich op Sumatra met zijn staf overgegeven. Hij was de laatste plaatselijke commandant op Sumatra voor hij overliep naar de rebellen, waar hij later een post be kleedde in hun kabinet. HALF UUR IN HET WATER Prinsen Albert en Jean als redder De prinsessen Paola van België en JosephineCharlotte van Luxemburg zijn woensdag heel even geschrok ken toen haar zeilboot op ruim een halve kilometer buiten ae kust bij Saint Tropez omsloeg. Zij werden gered door haar echtge noten, de prinsen Albert en Jean, die zich in zee begaven met een rubber boot met buitenboordmotor die wordt gebruikt door de reddingsdienst. Zaak Smits verontrust Vrijzinnig Hervormden Het provinciaal bestuur van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Groningen heeft aan de Synode der Nederlands Hervormde Kerk een brief gestuurd waarin wordt gezegd dat „met grote verwondering en nau welijks geloven kennis is genomen van het besluit aan prof. dr. P. Smits te Leiden de bevoegdheden van eme ritus predikant te ontnemen". Het besluit, zo wordt betoogd, heeft het bestuur verontrust omdat niet openhartig is gehandeld, althans naar de bij het bestuur voorhanden zijnde gegevens. Het bestuur meent dat een andere weg had kunnen wor den bewandeld en dat deze weg dui delijk is aangegeven in het voorstel van het hoofdbestuur van 12 juni jl. Dit voorstel was de kerk waardig en had een openhartig gesprek mogelijk gemaakt. Het bestuur wil uitdrukke lijk constateren dat het zich niet in alle opzichten verenigt met de op vatting en de gebezigde toon van prof. Smits zoals deze tot uitdruk king zijn gekomen in het artikel in „Kerk en Wereld" maar meent met klem te moeten opkomen tegen het door het Breed Moderamen genomen besluit, omdat dit moderamen het handhaven van het open gesprek in dè hervormde kerk moeilijk zo niet onmogelijk maakt en in ernstige ma te tekort doet aan de eenheid en ver scheidenheid in de Hervormde Kerk. In het schrijven wordt er met de meeste klem op aangedrongen te be vorderen dat in de Hervormde Kerk ruimte blijft voor verschillende typen van theologie opdat zij zo besluit het schrijven voor ons gehele volk haar opdracht kan blijven vervullen. Detailhandelprijzen in Duitsland vrijgegeven (Van onze Haagse redactie) Het ziet ernaar uit, dat in Nederlaud koelkasten in prijs zullen worden ver laagd. In de eerste plaats betreft deze prijsverlaging uit Duitsland geïmpor teerde koelkasten, maar als de prij zen van een zo belangrijk en toeli al tijd nog duur artikel eenmaal in be weging zijn, dan bestaat een grote kans, dat de prijzen van de koelkas ten over de gehele linie de prijsdaling zullen volgen. Dc importricc van een bepaald merk koelkastep. in Amsterdam, is tot het vrijlaten van de prijzen der door haar aan de detailhandel geleverde koel kasten overgegaan, omdat voor dit merk ook in Duitsland een grotere vrijheid ten aanzien van de prijzen is toegestaan en omdat zij door de prijs verlaging die van deze ontwikkeling ongetwijfeld het gevolg zal zijn, de concurrentie het hoofd wil bieden. Het laat zich aanzien, dat de detail handel ook zelf de prijzen zal kunnen bepalen van een paar andere merken, uit Duitsland ingevoerde koelkasten, omdat ook in Duitsland wat deze merken betreft de prijzen voor de de tailhandel zijn vrijgelaten. Voor de Nederlandse handel in koel kasten levert deze ontwikkeling ve lerlei moeilijkheden en ook schade op. Vandaar dat de importeurs druk overleg plegen over wat hun te doen staat. Albert en Paola zijn de gasten van Jean en JosephineCharlotte in de villa „La tour Sarrazine", die het ei gendom is van de Luxemburgse vor stelijke familie. Het ongeluk gebeurde omstreeks 12.30 uur. De beide prinsen lagen te zonne baden op een klein privéstrand op het uiterste puntje van Cap Benat. Zij za gen hoe de prinsessen met een zeil bootje voor de kust langsvoeren. Een windvlaag deed het bootje echter omslaan. De prinsessen kwamen in 't water te liggen en begonnen om hulp te roepen. Het kostte de prinsen pre cies een half uur voordat zij hun vrouwen hadden bereikt. De reddings boot lag nl. aan de andere zijde van een dam die de kaap met een eilandje verbindt. Zij moesten om dit eilandje heenvaren om bij de prinsessen te ko men. Volgens ooggetuigen zagen de prin sessen, toen zij aan land kwamen, er bleek uit. Naar verluidt, zouden zij beiden echter goede zwemsters zijn. Het Wereldgebeuren Bouwondernemers richten zich tot ministerraad De Nederlandsche bond van bouwon dernemers heeft in een schrijven aan de ministerraad en aan de leden van de Staten-Generaal zyn oordeel te kennen gegeven over het woning bouwbeleid. In het adres wordt ver zocht of alle reeds bij de gemeente besturen vóór 17 juli ingediende aan vragen om bouwvergunning voor de bouw van ongesubsidieerde woningen en niet vallende onder de goedkeu ringsbepalingen van 22 april j.I. nog op de oude voet kunnen worden af gehandeld. Tevens wordt gevraagd of bepaald kan worden dat de genomen maat regel een zeer tijdelijk karakter zal hebben. Als reden tot dit verzoek voert de bond aan, dat de drastische afrem ming van de ongesubsidieerde wo ningbouw, waartoe op 17 juli j.I. werd besloten, hoezeer ook te verkla ren in het licht van de bestaande spanningen op de bouwmarkt, voor vele bouwondernemers ernstige stag natie in de bouwproduktie betekent, in het bijzonder voor de ondernemers, die reeds een aanvrage voor een bouwvergunning voor ongesubsidieer de woningen en niet vallende onder de goedkeuringsbepalingen van 22 april hadden ingediend. C. J. M. van der Hidde van Smit en Co. overleden Gistermorgen is de heer C. J. 31. van der Hidde, bedrijfsdirecteur externe betrekkingen van L. Smit Co's in ternationale sleepdienst, in het ge meenteziekenhuis in Schiedam over leden. De heer Van der Hidde ver bleef daar sinds enige weken in ver band met een kwaal, die hem de laat ste maanden al aan huis had gebon den. Geboren op 16 maart 1898 in Maas sluis. kwam de heer Van der Hidde in 1920 als jongste bediende in dienst, bij L. Smit Co. Sinds 1 januari 1960 ring van zijn 40-jarig dienstverband was hij bedrijfsdirecteur. Bij de vie- werd de heer Van der Hidde benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De nu overledene genoot ook bekend heid door zijn vele lezingen over de zeesleepvaart. Hij publiceerde tevens enkele boekjes over dit onderwerp. Blank - zwart Met een overgrote meerderheid heeft de blanke bevolking van het Afrikaanse Zuid-Rhodesia zich uitgesproken voor een groter aandeel van de inheemse bevolking in het landsbestuur. Men rekent er mee dat ongeveer 67 van de stem gerechtigden de zogenaamde consti tutionele voorstellen heeft aanvaard. Het aantal leden van dc wetgevende raad zal van vijftig op vijfenzestig worden gebracht. Ongeveer achttien Afrikaanse inwoners van Zuid-Rho desia, negers dus, zullen in de nieu we raad zitting krijgen. Het aantal ministers wordt van zeven op twaalf gebracht, onder wie twee negers zul len zijn. Het opmerkelijke van deze uitslag is dat men de inheemse be volking van de deelneming aan de stemming had uitgesloten, zodat de 67 procent voor-stemmers inderdaad blanken waren. De waarde van de stemming is door al deze manipula ties wel aanmerkelijk gedaald en het aantal kiezers behaalt de 60.000 niet, maar de uitslag geeft toch enigerma te de verhouding in de samenleving tussen blank en zwart, tussen autoch tone bevolking en Europeanen weer. *-p och was cr nogal wat verzet te- 1 gen de herziening van de grond wet van het land dat Cecil Rho des "naar zich noemde. Twee extreme groepen probeerden de stemming te boycotten. Daar was allereerst Ian Maclean, de spijkerharde koloniaal, die zich verzet tegen elke medezeg genschap van de Rhodesiërs in hun eigen land. Zijn partij heet de Domi nionparty. Hij kreeg nog wel aanhang van enkele duizenden, maar gister middag gaf hij z'n nederlaag toe. „De meerderheid die zich tegen ons standpunt heeft uitgesproken, is zo groot, dat wij hiervoor geen veront schuldigingen kunnen bedenken". Maclean is voorlopig uitgepraat in Zuid-Rhodesia. Maar ook eeu groep Afrikanen agiteerde fel tegen de voorstel len. Hun leider is Joshua Nko- mo, die evenals de Joodse aanvoer der, naar wie hij is genoemd, meende zyn onderdanen in het beloofde land binnen te leiden. Hij kon het niet verkroppen dat dc Afrikanen niet mochten meestemmen maar men wilde in .Londen nu eens precies we ten wat de blanken erover dachten en hij had opgeroepen tot een alge mene staking. De Afrikanen waren wat bezadigder dan hun landgenoot, want er werd op de verkiezingsdag vrijwel overal gewerkt. De politie be hoefde in Salisbury slechts drie traangasbommen te gebruiken om de rust te continueren. Zo goed heeft de bevolking zich gedragen dat sir Roy Welensky, de premier van de federatie van Rhodesia en Nyassa- land zich woensdagavond met een dankwoord tot de Afrikanen richtte vanwege hun correcte houding. Toch hadden de mannen van Nko- rno heel wat op het spel gezet met de acties. Was de stem ming namelijk niet duidelijk genoeg geweest en door ongeregeldheden on geldig verklaard, dan konden er wel eens nieuwe verkiezingen in de fede ratie zijn uitgeschreven. En men vreesde ervoor dat dan de partij van Maclean, de uiterst rechtse blanke groep, de meerderheid zou behalen. Dat zou betekenen dat de negers in Zuid-Rhodesia zouden worden gere geerd door mannen die het bewind van Verwoerd in Afrika niet alleen bewonderen, maar, zo mogelijk nog scherper, willen navolgen. Dat was het gevaarlijke spel dat Nkomo speelde, maar waar hij geen mede spelers voor kreeg. De tijd is voorbij dat een Afrikaan zich door zijn stam genoten in een gevaarlijk nationalis me laat meeslepen. Nu is het dus zo geworden dat de Afrikanen zullen meespreken in de landsregering. Nog wel niet helemaal volgens de verhouding naar inwonertal, maar zij krijgen een plaats naast de blanken. Als eerste zullen de Afrikaanse ministers onge twijfeld de grondhervorming aan de orde stellen, want de 250.000 blanken bezitten de helft van de rijke bodem, tegen 3.000.000 Afrikanen de andere helft. De onrust op het platteland is de laatste tyd, volgens berichten van niet-Engelse persbureaus, nogal toe genomen. Kiezen of delen, heet het in de volksmond. De blanken hebben gekozen, de zwarten willen nu wel delen. CAPUCHONS EN CEINTUURS Nieuwe lijn heet „Chaime 1962" (Van onze redactrice). Het was gisteren donder dag, en de donderdag is in do Paryse medeweek altijd de dag-van-Dior; van het modehuis Dior dan al tijd, en van de tegenwoor dige ontwerper 3Iarc Bo- lian in hot bijzonder. Bo- han heeft zich, tijdens do betrekkelijk korte tijd dat hij de leidende ontwerper van dit modehuis is, vrij wel voortdurend van een originele kant laten zien wat zijn mode-visie be treft, en ook ditmaal heeft het publiek zijn ontwerpen met enthousiasme ontvan gen. Zijn lijn voor komende winter heet „Charme 1962" en wordt geken merkt door vele subtilitei ten. Hij laat zijn rokken kort, zó kort dat er zelfs nog een glimp te bespeu- re valt van de knieschijf, en hiermee treedt hij bui ten de voetsporen van zijn voorganger Christian Di or, die ervan overtuigd was dat een modieus ge klede vrouw nooit haar knieën ntag tonen De „ligne charme" is con sequent doorgevoerd in alle japonnen en mantel* kostuums van Bohan, die het lichaam nauwer om sluiten dan in lange tijd liet geval is geweest. Mantelkostuums hebben korte nauwaansluitende jasjes met ingezette mou wen en vertonen dikwijls een capuchon: rokken lo pen kegelvormig uit tot de knieën. Japonnen om sluiten het lichaam tot de heuplijn om van daaruit plotseling wervelend-wijd uit te lopen. 3Iet brede ceintuurs wordt de vry hoge tailleliju ge accentueerd. Kledings stukken voor alle uren van de dag vertonen een capuchon, en dit detail vormt mét de korte wijde rokken en de brede cein tuurs wel de voornaamste kenmerken van de collec tie. De ontwerpen van Bohan blijken horizontaal, met horizontale zomen gesne den te zijn: dit in tegen stelling tot de ontwerpen van vele andere Parijse modehuizen die de diago nale lijn propageren. De veleceintuurs nemen als het ware met het uur van de dag in breedte toe: ze zijn smal op och tendjaponnen en hebben een breedte van een cen timeter of vijftien op de cocktailjaponnen. Het slanke, uiterst vrou welijke silhouet, dat giste ren in huize Dior is ge toond. vertoont dus veel overeenkomst met hetgeen tijdens de eerste dagen van deze modeweek door andere modehuizen is ge toond, al wyken de details nogal daarvan af. De naarstig gepropageer de capuchon van Bohan is vaak aan het jasje van de mantelkostuums ge sneden en neemt de plaats in van de kraag; een mo desnufje dat jeugdig aan doet en toch tegelijkertijd elegant i«. .Vaak is de binnenkant van de capu chons, evenals de jasjes, met bont gevoerd. Hebben de jasjes geen capuchon, dan zijn ze kraagloos. Verdere kenmerken van het Dior-mantelkostuum: een ingezette mouw die nauw als een handschoen de arm omsluit, een éven uitstaande rok. twee zak ken die in de zijnaden zijn verwerkt, en een zoom middenachter. De meer geklede kostuums hebben een wydere rok die óf ke gelvormig is, of in plooien valt. Redingote-mantels maakte Bohan voor alle gelegen heden: sommige hebben ook capuchons, van ande ren is de zoom iets korter dan het eronder gedragen toilet. Grote broches en kralen vormen de garne ring van de mantelkos tuums en de cocktail- en avondtoiletten, en de kleu ren by Dior zijn: „Parijs grijs" voor overdag, zwart voor de middag- en avond kleding, voorts kerriegeel, bruin en allerlei andere herfsttlntén. ROY WELENSKY ....dankwoord Bromfietser door trein gegrepen Op een niet-beveiligde overweg bij Wezep is een bromfietser gisteravond door een trein gegrepen. De bromfiet ser, de 17-jarige Van Weeghel uit Wezep, werd ernstig gewond overge bracht naar het Sophia-ziekenhuis t« Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5