Wat is schuld b. en w. Goes aan verschrijving Prinsessen Beatrix en Margriet naar Yerseke D£ BILT Zeeuwse Almanak van b tot STATENLEDEN: OPENBAARHEID „VERSCHRIJVINGSRAPPORT" VIER BELGISCHE LEVENS IN ZIERIKZEE AAN STAALDRAAD VERWACHT. FR OV IN C1 ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 1961 STATENLID VRAAGT AAN G.S. Tjjdens de besprekingen in de Statenaf delingen over de mededelingen van Ged. Staten over het onderzoek naar de „verschrijvingen" bij provinciale waterstaat, heeft één der Statenleden gevraagd waarin nu het grote versohil tussen de provinciale en de Goese „verschrijvingen" bestaat. Hij wees er daarbij op, dat noch het provinciaal, noch het gemeentebestuur van de,verschrjivingen heeft geweten, maar dat er toch enkele belangrijke versclullett zjjn, die echter betrekking hebben op de behandeling er van. „Het bleef bij uiten van vage beschuldigingen" Dit Statenlid haalde ons blad van 24 juni 1961 aan, waarin vermeld werd. dat ook naar de overtuiging van Ged. Staten het oude college van b. en w. van Goes niets heeft gewe ten van de verschrijvingen, waarbij met valse of gefingeerde rekeningen werd gewerkt. Deze groep verschrij vingen vormen de hoofdmoot, zo voerde hij aan. ze zijn het meest laakbaar en hebben destijds verre weg het meeste opzien gewekt. Maar wat .blijft er nu over van de ver schrijvingen. die het oude Goese col lege kunnen worden aangerekend?, zo vroeg hij. Immers, b. en w. van Goes verke ren ten aanzien van de verschrijvin gen. waarbij met valse of gefingeer de rekeningen werd gewerkt, in de zelfde positie als G.S. ten aanzien van de provinciale verschrijvingen. Verschillen Wat volgens hem de verschillen in behandeling betreft, merkte dit Sta tenlid in de eerste plaats op: „Wat de provinciale verschrijvin gen betreft hebben G.S. ten spoe digste na het bekend worden hier van een onpartijdig onderzoek in gesteld naar de schuldvraag. Er is van hogerhand in duidelijke be woordingen bekendgemaakt, dat G.S. van deze verschrijvingen niets hebben afgeweten. Hoe is nu de houding van G.S. ten aan zien van de Goese verschrijvingen geweest? In het befaamde me morandum, dat G.S. opstelden en waarin allerlei soorten verschrij vingen werden geconstateerd, worden met het oog hierop vage beschuldigingen geuit, zowel aan het. adres van b. en w. van Goes als aan dat van de Goese raad. f Advertentie) Bij Rhenmatisetae Pijn wroorxaakt door tszuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen, De zes mïne-- rale zouton hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende orga nen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin Runnen zich niet meer vast zetten in de gewrichten en zo ver oorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die.U nu dag en nacht kwel len. Maar nergens wordt nader gepreci seerd voor welke verschrijvingen of voor welke groep verschrijvingen b. en w. en de raad in feite verantwoor delijk gesteld kunnen worden. G.S. beroepen zich er in het memoran dum op. dat het onderzoek nog niet is afgesloten, maar het is toch wel opvallend, dat ,hct bij het constate ren van verschrijvingen en bjj het uiten van vage beschuldigingen is ge bleven. Het memorandum is immers nooit aangevuld met een onderzoek naar de mate van schuld bjj b. en w., de raad en de gemeentelijke diensten aan de verschrijvingen. Hij kon zich daar althans niets van herinneren. Misverstanden Het gevolg hiervan is geweest, dat er betreurenswaardige misverstanden over de schuldvraag zijn ontstaan, die zieh uitten in het richten van verschillende onjuiste beschuldigin gen aan het adres van het oude col lege van b. en w„ dat blijkbaar als zondebok moest fungeren. „Waarom is het resultaat van het voorlopig onderzoek, neergelegd in het memo randum, niet door een publikatie van het uiteindelijke resultaat van het definitieve onderzoek naar de schuld vraag gevolgd?, zo vroeg hij. Dan was er volgens dit Statenlid nóg een belangrijk verschil. De Sta ten hebben hier te maken met een vertrouwelijk, door de rekenkamer uitgebracht, rapport. Het was het Statenlid niet geheel duidelijk waar om dit rapport niet werd gepubli ceerd. Deze handelwijze stond vol gens hem wel in schrille tegenstel ling tot hetgeen met het memoran dum is gebeurd. Hoewel het onder zoek nog niet was afgesloten en G.S. zich toen nog geen duidelijk beeld hadden kunnen vormen over de schuldvraag over de Goese verschrij vingen, is niettemin aan dit memo randum onmiddellijk op zo ruim mo gelijke schaal bekendheid gegeven. De inhoud er van is namelijk in de gehele landelijke pers cn over de radio bekendgemaakt. „Waarom dit verschil tn behande ling", vroeg hij. Hij zou hot een daad van rechtvaardigheid vinden tegen over het oude college van b. en w. van Goes als liot vertrouwelijk rap port. eventueel in beknopte vorm alsnog openbaar gemaakt word. Hij verzócht G.S. hier bij de minis ter op aan te dringen. Met de publi katie van dit rapport zal dan vol gens dit Statenlid de indruk, dat hier sprake is van het meten niet twee maten, worden uitgewist. Onbeantwoord In hun antwoord wijzen G.S. er op. dat zij de opmerkingen ten aanzien van de uitoefening van hun toezicht GRANAAT. Nu praktisch alle monumenten in Zierilczee een reuze flinke op knapbeurt krijgen komen de mannen, die op de steigers hnn werk doen, af én toe wel eens voor verrassingen te staan. Dat gebeurde donderdag bij de Sint- Lïevensmonstertoren. Arbeiders stieten daar 45 meter hoog op een langwerpige granaat van qngeveer 40 centimeter, die ge heel in de zware stenen van liet logge gebouw was doorgedron gen. OP REIS... Of het nu een van tevoren listig be raamd plan is geweest,, of dat hij plotseling gehoor heeft gegeven aan de lókkende roep van de wijde ver ten; het. is niet bekend. Maar één ding is duidelijk: de 12-jarige Gerard uit Rilland keerde gisteravond niet in de ouderlijke woning terug van zijn schoolreisje naar Den Haag. ',.ik. blijf in Den Haag. ik ga naar lUiju grootmoeder", verklaarde Ge rard iii de Hof-stad zijn onderwijzer. Hit voegde eraan toe voor deze esca pade de toestemming van zijn vader te hebben, dus meester, had geen be zwaar. 1 ,iWaar, blijft die Gerard toch", vroe gen twee bezorgde ouders in Rilland zich gisteravond af. Toen wisten ze nog niet dat de zesde klas van de openbare lagere school allang weer was teruggekeerd. Om half tien toog vader naar het huis van de meester, die wegens de vermoeienissen het bed al had opgezocht. ..Hij is nog in Den Haag", verklaar de de meester en bracht de vader daarmee een lichte schok toe. Er volgden vele telefoontjes met Den Haag, Familieleden werden ingescha keld om de ondernemende zoon op te sporen en ja hoor, hij was bij groot moeder. In tegenstelling tot de ouders, zal grootmoeder wel verte derd geweest zijn over het bezoek van haar kleinzoon. Gerard zal wel vlug naar Rilland terugkeren. Maar voorlopig is hij veilig. Bij grootmoeder! Vele Zierikzeeënaars zullen zich her inneren, dat do Duitse bezetters in de oorlogsdagen het 14e eeuwse bouw werk als observatiepost gebruikten. Om die reden heeft de toren ook maandenlang onder granaatvuur ge legen. Het oorlogsherinnerlngetje heeft een diameter van acht centime ter. Volgende week zullen deskundigen naar Zierikzee komen om het gevaar lijke voorwerp onschadelijk te maken. UITWISSELING. Minder riskant was do bijzonder heid. die uit Hoedekenskerke werd gemeld. Burgemeester mr. M. So- niers, de raadsleden, gemeentese cretaris en -opzichter hebben daar deze week een dag de wijk geno men naar Zeeuwsch-Vlaandercn. Het gezelschap was daar de gast van de gemeente Groede. Uiteraard begon het bezoek met een ontvangst in het raadhuis van Groe de, van waaruit een rondgang door het dorp werd gemaakt. Zo bezichtig de men de Franse kerk, de r.-k. kerk, de r.-k. kleuterschool, de in aanbouw zijnd© openbare lagere school, de zui veringsinstallatie, het gymnastieklo kaal van Nieuw vliet, het strand en het hertenpark. Na een koffiemaaltijd in het gemeen tehuis vertrokken de heren uit Hoe dekenskerke burgemeester Somers had voor zijn benoeming Groeue tot woonplaats naar huis. Burgemees ter J, C. Everaars van Groede noem de in een toespraakje de uitwisseling belangrijk en leerzaam. Zijn collega uit Hoedekenskerke nodigde het ge meentebestuur uit voor een-tegenbe zoek. GOUD 1>LUS VIJF. Voor het echtpaar Dieleman-De Mul in Terneuzen was liet woensdag een bijzonder feestelijke dag. Het was toen namelijk vijfenvijftig jaar geje- den. dat dit echtpaar in het huwelijk trad. Tal van familieleden, vrienden cn bennissen kwamen het jubilerende echtpaar gelukwensen aanbieden. De lieer P. Dleleman, die al op jeugdige leeftijd moest helpen de kost te ver dienen, begon als paardedrijver. Later ging hij als arbeider in de haven wer ken. De thans 74-jarige heer Diele- man geniet nog een goede gezond heid. Ook mevrouw L. Dieleman-de Mul verheugt zich nog In een uitste kende gezondheid. op de gemeente Goes onbeantwoord moeten laten. „Wij bepalen ons er toe het vertrouwen uit te spreken, dat het de Statenleden niet zal zijn ontgaan, dat er verschil is tussen het niet ontdekken van administratieve „verschrijvingen" en het bestuurlijk aanvaarden van een toepassing van „verschrijvingen", zo merken zij op. Ter voorkoming van olk misverstand leggen zij daarbij vast, dat hun in bestuurlijk opzicht aan het Goese college gericht verwijt volstrekt niet mag worden gelezen in die zin, dat dit college geweten heeft van con tacten met aannemers of leveran ciers, waarvan in het memorandum van G.S- sprake was. Met betrekking, tot de in de Staten gedane vraag hoever de bevoegdheid van de Staten gaat bij het vragen van inlichtingen aan G.S. over het toezicht op de gemeentebesturen, herinneren zij er aan, dat de wet een zodanige bevoegdheid niet geeft. i.Wii moeten", aldus Gedeputeerden, „hoewel wij ook in dit opzicht de openbaarheid niet schuwen, ons hier aan houden en kunnen dit punt niet tot een onderwerp van debat in de Statenvergadering maken". (Slot van pag. 1 was. Verder werd de vraag gesteld of voor reiskosten wel voldoend hoge bedragen waren toegestaan, omdat „reiskosten" als „grind" verantwoord zijn. Dit is zo voerde één der Sta tenleden aan maar een voorbeeld, evenals de door een ambtenaar ge kochte schrijfmachine. Aan deze gang van zalven is ook de traditie schuldig. Een der leden, die de vijf conclusies uit het rapport van de algemene re kenkamer zei te onderschrijven, ver klaarde vervolgens met genoegen ge constateerd te hebben, dat van per soonlijke bevoordeling van ambtena ren niets is gebleken. Wel wilde men weten, wat er zal gebeuren met an dere ambtenaren, die zich aan dezelf de verschrijvingen hebben schuldig gemaakt. Niet gezien Tot slot van de besprekingen wezen vele leden nogmaals op het belang van volledige openbaarheid, waardoor zal blijken, dat persoonlijke bevoor deling niet aanwezig is. Het provin ciaal bestuur gaat vrijuit, aldus deze leden, maar bepaalde dingen heeft men niet gezien. Het wantrouwen moet worden weggewerkt; na do be handeling in het openbaar moet er een streep onder gezet worden. Open bare behandeling is nodig, omdat an ders bij velen een gevoel van onvol daanheid zal blijven, In hun antwoord wijzen Gedeputeer den er op, dat met name het kasbe heer bij instanties moet komen, die financiële verantwoording dragen. Op bestekken is meer, controle nodig, de ze werden tot nu toe' niet nauwkeu rig door het college bestudeerd. Veel al zijn onclerhouasposten onjuist be steed en dat zou hebben kunnen lei den tot verrijking van ambtenaren, hetereen gelukkig niet gebeurd is. Zij wijzen erop, dat en nieuw con trole-systeem in voorbereiding is, waardoor onregelmatigheden di rect ontdekt worden, Ged. Statên merken op, dat soms uit gemak zucht nagelaten is goedkeuring voor bepaalde uitgaven nnn te vragen. Zij bevestigen niet het ge voel te hebben mede verantwoor delijk te zijn voor de verschrijvin gen, maar wel één verantwoorde lijkheid "dienen te aanvaarden voor een controle op goed beheer. Ged. Staten brengen in herinnering, S Voor Zeeuws nieuws zie de pagina's 5, 7 en 8. V\\VVVWWAVWVVWAVV dat het onderzoek door de rekenka mer twee afzonderlijke zaken betrof. De rekenkamer diende vast te stellen of in de provinciale dienst van Zee land onregelmatigheden zijn voorge komen en zij diende ook na te gaan of G.S. <?f de griffie zou hebben af geweten of kunnen afweten van de onregelmatigheden, die in de gemeen, te Goes gebeurd zijn. Wat de bestuur lijke kant van deze aangelegenheid betreft herhalen G.S. nogmaals de mededeling van de minister, dat noch G,S. noch de griffie van de beide „verschrijvingen" hebben afgeweten en ook niet heeft kunnen afweten bij de tot dusver bestaan hebbende orga nisatie van griffie en waterstaats- dienst. Het college draagt echter wel de ver antwoordelijkheid daarvoor. Het feit dat deze organisatie het begaan van fouten niet eerder aan het licht heeft gebracht toont de noodzakelijkheid van een wijziging daarvan; „En wij wensen openlijk te verklaren, dat wij liet betreuren deze noodzakelijkheid niet eerder te hebben onderkend", al dus Gedeputeerden. „Dit neemt niet weg", zo vervolgen zij, „dat wij naar eigen weten schap als bestuursorgaan vrijuit gaan met betrekking tot hQt hante ren en bestuurlijk aanvaarden van een systeem en methode van ver schrijvingen, die wij in onze hoeda nigheid van toezicht, houdend orgaan op de gemeente Goès terecht ontoelaatbaar hebben geoordeeld. Gemakkelijk Voornamelijk in de onderlioudsbe- stekken van wegen zijn onjuiste boe kingen verwerkt, die echter even als de dienst postrekeningen bui ten de controle van de griffie bléven. Wat. de financiën betreft was do dienst van de waterstaat echter niet volkomen zelfstandig: de gewone en buitengewone uitgaven zijn regelma tig aan de machtiging en controle van G.S. onderworpen. Er is echter een gemakkelijke handeling ontstaan met betrekking tot het onderbrengen van diverse uitgaafposten in bestek ken. Dit laatste houdt volgens het college i geen verontschuldiging in voor het geen als traditie is aangeduid. De oorzaak moet niet worden gezocht in een te karige reiskostenvergoeding, maar en dan ten dele in ver oudering van voorschriften, die aan een moderner organisatie niet waren aangepast. OP 8 SEPTEMBER A.S. Ter gelegenheid van feestelijke opening oester- en mosselseizoen De prinsessen Beatrix en Margriet komen vrijdag 8 september naar Yerseke, waar zij circa zes uur zullen verblijven. De beide prinsessen zullen de feestelijke opening van het oester- eu mos selseizoen vrijwel golieeï bijwonen. De bedoeling is, dat zij reeds 's morgens om 11 uur arriveren. Zij zullen van het vliegveld Woensdreeht worden afgehaald. Mogelijk komen zij per heli kopter. Direct na hun aankomst in Yerseke zullen prinses Beatrix en prinses Mar griet getuige zijn van het oplaten van balonnetjes door de Yersekse school jeugd. Aanvankelijk was het oplaten van de ballonnen om tien uur 's morgens gepland, maar in verband niet de komst van de prinsessen zal dit thans een uur later geschieden. Prinses Beatrix en prinses Margriet zullen 's middags de traditionele optocht kunnen gadeslaan, waarbij zij uitbeeldingen zullen zien, ontleend aan het oester- en mosselbedrijf. Ver volgens zullen de prinsessen de vleotschouw op de rede van Yerseke mee maken. Zij hebben keuze uit drie vaartuigen, namelijk het opleidingsschip voor de binnenvaart, „de Prins Hendrik", hot hospitaalsohip „De Hoop" of het rijkspolitievaartuig „R.P. IS". Na de vlootscliouw zullen de koninklijke gasten op de haven aanwezig zijn, waar het spel; „Negentig jaar in NULLEN" wordt opgevoerd. Hierna gaan de prinsessen naar een grote tont, waar een oester- en mosselmaal tijd wordt aangeboden aan de gasten. Het comité „Zeeland Presenteert" heeft afgcv'-'n van zijn voornemen op de haven een openluchtmaaltijd in te richten. Nu de beide prinsessen komen, wil men liet risico niet lopen, dat de openluchtmaaltijd letterlijk in het (regen)water zal vallen. De koninklijke gasten vertrekken opistreeks half zes. Vijf conclusies van de Rekenkamer De vijf conolusiés uit het rapport van do Algemene Rekenkamer ten aanzien van de provinciale water staat zo vernamen wij van niet officiële zhde lulden aldus: Het is niet gebleken, dat ambte naren zich aan verduistering van gelden ten eigen bate hebben schuldig gemaakt. Ambtenaren van de provinciale waterstaat hebben zonder voor kennis van de bevoegde autoritei ten uitgaven gedaan en deze door opzettelijke foutieve omschrijving van de aard der prestatie of het doel daarvan kunnen verantwoor den op hesteksposten en daardoor ook op begrotingsartikelen, welker omschrijving zich daartoe niet leende. Voor ontvangsten eu betalingen ten behoeve van provinciale dien sten zijn particuliere postrekenin gen gebezigd, hetgeen ongewenst moet worden geacht. In enige gevallen zijn ontvangsten en uitgaven ten onrechte niet in de rekening van de provincie Zee land opgenomen. De hiervoor genoemde administra tieve onregelmatigheden zijn ver gemakkelijkt, c.q. mogelijk'gewor den door het ontbreken van con trole op de administratie van de provinciale waterstaat. Vlissingse wouw maakt dodelijke val uit raam Donderdagmiddag omstreeks twee uur is mevrouw A. M. van de Beek overleden, na een val uit oen raam op de eerste verdieping van haar woning aan de Nieuwendyic te Vlis- singen. Mevrouw Van dé Beek, echtgenote van de eigenaar van de Irenebar, ver richtte werkzaamheden in cle keuken, op de eerste verdieping, toen zij, tij dens het zomen van de ramen om onbekende roden tegelijk met: een stoel naar buiten viel. Waarschijnlijk heeft zij met haar hoofd het trottoir geraakt. Zij overleed onmiddellijk. Naar de juiste toedraoht van liet on geval stelt de Vlissingse politio een onderzoek in. Opening nieuwe fabriek in Terneuzen Het nieuwe bedrijf van de Dordtse Meterfabriek, dat momenteel in aan bouw is aan de Industrieweg te Ter neuzen en waaraan de laatste hand wordt gelegd, zal op 7 augustus a.s. de produktie beginnen. Het bedrijf zal een „assemblagcbedrijf" wórden, waarin een 30-tal werknemers uit Terneuzen en omgeving werk zal vin den. De officiële opening zal waar schijnlijk op 5 augustus geschieden. Het weer in Europa Het weer in Europa volgens de weer- rapporten van gisteravond 7 uur: Den Helder, regenbui Ypenburg, geheel bewolkt Vlissingen, geheel bewolkt Eelde, regenbui De Bilt, geheel bewolkt Twente, geheel bewolkt. Elndhovbn, motregen Zuid-Liniburg, geheel bewolkt Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, regenbui Oslo. zwaar bewolkt Kopenhagen, regenbui Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, regen Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, rege.n Parijs, regen Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, vegen München. zwaar bewolkt Zürich, regenbui Genêve, onweer Locarno, zwaar bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajnceio, licht bewolkt Madrid,' licht bewolkt Mallorca. licht bewolkt Lissabon, onbewolkt 18 gr. 19 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 18 gr. 18 gr. 18 gr. 17 gr. 17 gr. -'0 gr. 19 gr. 21 gr. 17 gr. 17 gr. 2t gr. 2(> gr. 25 gr. 20 gr. 18 gr. 23 gr. 27 gr. 23 gr. 28 gr. 31 gr. 32 gr. 29 gr. •30 gr. 32 gr. 28 gr. 31 gr. 33 gr, 28 gr. Auto reed met flinke vaart Oude Haven in Twee Belgische echtparen uit Mechelen hebben donderdag in Zierikzee enkele hachelijke mo menten beleefd, toen zij niet een tweedeurs personenauto de Oude Haven inreden. Hun leven hing een ogenblik letterlijk aan een stalen draad, waarmee een woon schuit In de Oude Haven veran kerd ligt. De auto bleef met de achterwielen op deze draad han gen en hoewet het voertuig gro tendeels onder water verdween, voorkwam de staalkabel, dat de auto naar de bodem van de drie nieter diepe Oude Haven zonk. Het ongeval gebeurde omstreeks half vier bij hoog water. De be stuurder van de auto, de heer F. Vermijlen, had de wagen op de aflopende kade langs de Oude Ha ven geparkeerd, met de neus in de richting van het water. Bij het wegrijden meende hij de versnel- lingshandle in de achteruitstand te hebben geplaatst. In werkelijk heid was de eerste versnelling in geschakeld. Om wegrollen in voorwaartse richting te voorko men gaf de heer V. bij het weg rijden bovendien veel gas. Zo schoot de wagen met een flink vaartje over de kademuur. Nog voordat de auto het water raakte wist de bestuurder het lin kerportier te openen, hierdoor kon hij zelf, zijn naast hem zittende echtgenote en een op de achter bank zittende dame de auto verla ten. De vierde inzittende wrong zich door het snel opengedraaide raam van het rechter portier. Met de hulp van toegeschoten mensen en een touw werden de hevig ge schrokken en vanzelfsprekend doornatte Belgen op de kade ge hesen. Een kraanwagen heeft de auto korte tijd later opgetakeld. (Foto P.Z.C.). STR A NDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Licht tot matig strandweer met eni ge regen, gevolgd door opklaringen. Zwakke, later matige noordwesten wind. Iets koeler, overdag 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Door depressie-activiteiten voorlopig te koel en sterk wisselvallig strand- 29 juli ZON EN MAAN Zon op 4.36 Maan op 21.36 onder 20.36 onder 6.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2