PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANS OP ONDERHANDELINGEN GROOT V.S. zullen wellicht initiatief nemen Bizerta vandaag weer in Veiligheidsraad Britse politici: „Pas op met E.E.G." Statenleden willen volledige openbaarheid van „verschrijv ingsrapport" HERSTEL BETREKKINGEN RUSLAND-BRAZILIE Vandaag... Streep 204e jaargang - no. 176 Dagblad, uitgave van de ürma Provincial» Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRUE STEMMEN Vrijdag 28 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Min lm. p. advertentie 4. Xng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maz, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Oiro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr I tel 2355 (b.g.g. red 3S08/3546. adv. 2647/3643; Middelburg Markt 81. tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213); Oostburg. tel 2395; Terneuzen tel 2118: Zlerikzee red tel. 2425. adro tel 2094. DEAN RUSK OVER KWESTIE BERLIJN De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Eusk, heeft op een persconferentie in Washington verklaard, dat onder de huidige omstandigheden de mogelijkheid van onderhandelingen over de kvvestie-Berlijn groot is. President Kennedy heeft laten doorschemeren dat de Verenigde Staten in deze zeer wel het initiatief kunnen nemen. Minister Eusk zal de kwestie begin volgende maand in Parijs met zijn Franse, Engelse en Westduit- se collega's bespreken. De Amerikaanse bewindsman verklaarde dat geen definitieve plannen bestaan voor een westelijke topconferentie. Het is na tuurlijk altijd mogelijk er een te beleggen, maar dat is iets voor de toekomst, zo voegde hij hier aan toe. Navo-reacties bemoedigend De reacties die de Amerikaanse re gering tot nu toe uit de N.A.V.O.- landen heeft ontvangen zijn bemoedi gend. De N.A.V.O. kan, en zal ook, eensgezind en versterkt in de kwes- tie-Berlijn optreden. Sommige landen, waaronder Enge land, hebben met financiële moeilijk heden te kampen, doch deze mogen geen beletsel vormen voor noodzake lijk optreden van het bondgenoot schap, zo meende minister Rusk. De aankondiging van de Engelse minis ter van financiën Selwyn Lloyd, dat Engeland om een grotere bijdrage in de legeringskosten van troepen zal verzoeken „werd verwacht". Voor dergelijke kwesties bestaan echter Brits Lagerhuis aanvaardt bezuiniging Het Britse Lagerhuis heeft gis teravond het plan van de Engel se regering tot het invoeren van bezuinigingen aangenomen. Een motie van de Labour-oppositie werd verworpen met 346 tegen 236 stemmen. Veilig Verkeer vraagt weggebruikers extra op te letten dit weekeinde Nu de in de bouwnijverheid en in de zogenaamde toeleverende industrieën werkzame arbeiders in de noordelijke helft van het land vakantie hebben van 24 juli tot en met 5 augustus en in het zuiden van het land van 31 juli tot en met 12 augustus, verwacht het verbond voor veilig verkeer voor de in deze periode vallende weekends overvolle wegen. Dan zullen zeer velen of onderweg zijn naar, of terugkomen van hun vakan tieoord. In verband hiermede heeft het Verbond voor Veilig Verkeer alle weggebruikers gevraagd op hun hoe de te zijn en vooral rekening te hou den met het waarschijnlijk zeer grote aantal minder ervaren rijders op de weg. Staking bij Van Gelder te Apeldoorn ten einde (Van onze correspondent) De ruim honderd leden van de mid- dagploeg hij Van Gelder en Zonen N. V. to Apeldoorn, die woensdagmiddag twee uur besloten in verband met de resultaten van de hcrclassificatierege- ling niet aan het werk te gaan, hebben woensdagavond de arbeid hervat, na dat vertegenwoordigers van de drie vakorganisaties besprekingen hadden gevoerd niet de directie. Deskundigen van de vakbonden zullen samen met vertegenwoordigers van de directie de herclassificatieregeling onder de loep nemen en eventueel cor recties in de regeling aanbrengen. De Braziliaanse minister van buiten landse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat voor het einde van dit jaar de diplomatieke betrekkingen tussen Brazilië en Rusland zullen zyn In i-steld. Hij deelde dit mede na een onderhoud van ruim drie uren, dat hij had met de Braziliaanse president, Janio Quadros. Bijna 14 jaar zijn de diplomatieke be trekkingen' tussen Rusland en Brazi lië verbroken geweest, nadat in ok tober 1947 een Russisch blad een ar tikel had gepubliceerd, dat beledigend was voor de toenmalige president van Brazilië, Dutra. procedures, en die zullen worden ge volgd. De commissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse senaat heeft zich gisteren met overwel digende meerderheid uitgesproken voor twee wetsontwerpen op grond waarvan de Amerikaanse president de bevoegdheid krijgt meer soldaten op te roepen en meer vliegtuigen, raketten en schepen te kopen. Amendementen zijn niet aangebracht. Verwacht wordt dat ze vandaag door de se naat zullen worden aangenomen. Vrijwilligers De wervingsbureaus van het Ameri kaanse leger hebben het gisteren bij zonder druk gehad met de behande ling van vragen van Amerikanen „wat zij konden doen voor het land". Sinds de Koreaanse oorlog hebben de bureaus niet zoveel werk te verzet ten gehad. In Berlijn In Berljjn hebben de Oostduitse auto riteiten gisteren voor het eerst ge bruik gemaakt van militairen, om de Het huis Dior heeft donderdag sijn nieuwe collectie voor de komende herfst en winter gepresenteerd. De collectie belooft een groot succes te worden gezien de goede ontvangst op deze eerste show. Het welslagen betekent nieuwe lauweren voor ont werper Marc iMohandie men hier ge lukkig lachend gefotografeerd ziet temidden van de mannequins van Dior. stroom van vluchtelingen naar het westen te stuiten. Desalniettemin kwamen 1078 Oostdoitsers door de talrijke controleposten, bemand met soldaten, die gewapend zijn met ma chinegeweren. De meeste controlepos ten waren opgesteld langs de wegen die naar de stad Berlijn leiden. RHODESIA STEMDE VOOR NIEUWE GRONDWET De nieuwe grondwet voor Rhodesia is met 41.949 tegen 21.846 stemmen aangenomen. De kiezers b\j het refe rendum waren voornamelijk blanken. De premier, sir Edgar Whitehead, heeft naar aanleiding van deze uit slag „de geboorte van een Rhodesï- sche natie" aangekondigd. De leider van de inheemse nationalis tische beweging, Joseph Nkomo, heeft verklaard dat zijn partij zal verhinderen dat de grondwet in wer king treedt. Het enige inheemse lid van de fede rale regering, Jasper Savanhoe, zei dat de inheemse leden van de Ver enigde Federale Partij (geleid door Sir Roy Welensky) „opgetogen" zijn over het resultaat van de volksstem ming. „De negers zijn na 70 jaar eindelijk met andere rassen gelijk gesteld", zei hij. Kort na de rede .van de Amerikaan se president John F. Kennedy heb ben zich in New York al meer dan honderd vrijwilligers gemeld voor de Amerikaanse luchtmacht. De foto toont een groepje van deze vrijwilli gers bij een aanmeldingsbureau in New York. Een paar sergeants leiden het enthousiasme in rechte banen. Tweede Tunesische klacht Toestand nog steeds gespannen De Veiligheidsraad de Ver enigde Naties is geconvoceerd tegen drie uur vanmiddag, dat is acht uur 's avonds onze tijd, om zich opnieuw bezig te houden met een Tunesische klacht over Frankrijks weigering om zijn troepen uit Bizerta terug te trekken. Diplomatieke kringen in Tunis zeiden dat Tunesië zou proberen de raad over te halen tot een veroordeling van Frankrijk, wegens het niet nako men van de resolutie van de raad van zaterdag, waarin beide partijen werd ^•gedragen hun troepen op hup oor spronkelijke posities terug te trékkèn. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammar- skjöld, heeft gisteren zijn bezoek aan Tunesië beëindigd, en is via Rome teruggekeerd naar New #York. Hy heeft in Tunesië een spanning achtergelaten, die ge makkelijk weer zou kunnen ont aarden in schermutselingen. In Bizerta staan de Franse en Tu nesische soldaten weer tegenover elkaar, op de positie die zij inna men toen de gevechten zaterdag werden stopgezet. •Vandaag wordt in Tunis een andere secretaris-generaal verwacht, Abdel Khalek Hassoenavan van de Arabi sche Liga. Hij zal president Boergui- ba informeren over het besluit van de Liga om Tunesië militair en materi eel te helpen in de strijd tegen de Fransen. Bepaalde Tunesische kringen hebben er geen geheim van gemaakt, dat ze een herziening willen van Tunesies buitenlandse politiek. Boerguiba zelf heeft gewaagd van de Maghreb (Noordwest-Afrikaanse Bond) eerst en Arabische eenheid daarna. viert Peru zijn onafhan- kelijkheidsdag (1821). S Jean Cocteau uit Spanje gezet De beroemde schrijver, dichter en schilder, Jean Cocteau is in Nice aan- fekomen, na een vergeefse reis naar panje. Hij vertelde, dat hij uit het land gezet was. Hij zei, dat de Span jaarden zijn hart gebroken hadden. Cocteau vertelde, dat hij op het vlieg veld van Madrid eerst alle douane formaliteiten had moeten vervullen, waarna hem gezegd was, dat men geen toestemming had hem toe te laten en hem verzocht was direct weer het land te verlaten. Later heeft men blijkbaar toch zijn blun der ingezien, want de uitwijzing van Cocteau werd 'n vergissing genoemd en ongeldig verklaard, zo deelde een woordvoerder voor de Spaanse rege ring in Madrid mee. Hij zei, dat Cocteau welkom was iri Spanje, als hij er alsnog wilde terugkeren. De woordvoerder zei, dat de uitwij zing van Cocteau niet geschied was op politieke gronden maar om „men selijke" redenen, en weer was inge trokken. Hij wilde niet zeggen wat voor „men selijke" redenen hij bedoelde. In het afdelingsverslag van het on derzoek in de Zeeuwse Staten van de verschrijvingskwesties staat te lezen dat Gedeputeerde Sta ten het betreuren, dat zij niet eer der de noodzakelijkheid hebben on derkend van een wijziging in de or ganisatie van de provinciale griffie en van de provinciale waterstaat. „Ons college draagt de verantwoor delijkheid daarvoor", zo wordt ge zegd. Dat is een ruiterlijke verkla ring. Gedeputeerden waren inderdaad verantwoordelijk voor deze zaak, ook al gaan zij geheel vrijuit met be trekking tot het hanteren en het bestuurlijk aan vaarden van een systeem van verschrijvingen. Zij wei geren niet hun verantwoordelijkheid te erkennen, een verantwoordelijk heid die hen nu noopt tot een gron dige reorganisatie. Er is nog een opmerking, die op valt in dit afdelingsverslag: „Het provinciaal bestuur gaat vrijuit maar bepaalde dingen heeft men niet gezien", zo wordt gezegd. „Wantrou wen moet worden weggewerkt en na de behandeling in het openbaar moet er een streep onder worden gezet." Het is vooral de laatste zin, die men zou willen onderstrepen: na de be handeling in het openbaar moet er een streep worden gezet. De vraag echter is of op dit ogenblik wel alles is gedaan om tot volledige openbaarheid te komen: over dit as pect hebben wij elders in dit blad (pagina 7) een uitvoerige beschou wing opgenomen. Wij menen dat er in dit opzicht nog reden is enige kritiek te doen horen. Maar voor het overige: gaarne een streep er onder na volgende week dinsdag. GEEN RAKETTEN VOOR KRUISER DE RUYTER (Van onze Haagse redactie). Het is thans nagenoeg zeker dat de verbouwing van de tweede kruiser, hr. nis. De Ruyter, tot geleide pro jectielenkruiser niet doorgaat. Ver wacht wordt dat de memorie van toe lichting op de begroting van defensie voor 1962 hierover in september het eerste officiële bericht zal geven, maar naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, zou de beslissing door de minister reeds zijn genomen, nadat door de marinestaf is geadviseerd vail de ver wapen big af te zien. De verruiming van dc financiële mid delen die hierdoor voor de komende jaren ontstaat op zijn minst een bedrag van 40 miljoen gulden zal een versnelling van het vlootvernieu- wingsprogramma (in eerste instantie vier fregatten) wellicht mogelijk ma ken. Aan vooravond onderhandelingen Huisvrouwen ook al bezorgd Een groep van 32 conservatieve lagerhuisleden, o.w. vroegere Britse ministers, heeft een mo tie opgesteld waarin een erg voorzichtige houding ten aan zien van een eventuele Britse VV\AA*VWWWVWWWWVV toetreding tot de Europese Eco- Gedeputeerden Omissie in ons beleid" Afkeuring, maar oog voor onvolledige administratie De mededelingen van Gedepu teerde Staten van Zeeland over het onderzoek naar de „ver schrijvingen" bij de Provinciale Waterstaat hebben in de Sta- tenafdelingen geleid tot uitvoe rige discussie. Uit het algemeen verslag van deze besprekingen blijkt, dat: De Provinciale Staten heb ben aangedrongen om het door de algemene Eekenka mer uitgebrachte rapport over deze onregelmatighe den in het openbaar te be handelen De Staten het gebeurde sterk afkeurden, maar toch oog hadden voor de onvolledige werking van het administra tieve apparaat van de wa terstaat; In hun antwoord op het alge meen verslag delen Gedeputeer de Staten mee, dat: Zij zich op het standpunt stellen niet geheel vrij uit te gaan. Zij zijn dankbaar voor de verklaring van de Staten leden, dat hun geen blaam treft, maar er is een verant woordelijkheid bij Ged. Sta ten voor een afdoende con trole op de provinciale dien sten. Er is een verontschul diging voor de gevormde traditie, maar er is een omissie in 't beleid van Ge deputeerden geweest. De controle was niet water dicht. Voorts wordt meegedeeld, dat De modernisering van de contro le-organisatie de voile aandacht heeft. De minister het vertrouwelijke karakter van het rekenkamer rapport (zoals wij woensdag reeds meldden) voor de Staten leden heeft opgeheven. Hoe mogelijk Verschillende Statenleden waren ver heugd, dat er geen ernstige dingen zijn gebeurd, aldus blijkt uit het al gemeen verslag. Het verheugde deze leden ook, dat G.S. geen blaam treft, daar de onregelmatigheden hun niet bekend waren en zij er redelijkerwijs ook niets van konden weten. Vele le den vroegen zich echter wel af hoe het mogelijk is geweest, dat.de hoofd ingenieur-directeur van de water- slaat en de eerste.griffie-afdeling de niet hebben ze onregelmatigheden waargenomen. Zij vroegen dan ook of er nooit aan G.S. werd gerapporteerd, want dan zouden de onregelmatigheden nooit zo'n omvang hebben aangenomen. Voorts werd gevraagd of er op de waterstaat wel voldoende controle werd uitgeoefend. „Werd gedurende tientallen jaren nooit de vinger op de kwade plek gelegd?". Enkele leden betreurden het, dat na de affaire „Goes" ook de provincie in de publiciteit is gekomen. Dit is een anti-reclame voor de provincie, ter wijl deze leden de zaak bovendien sterk overtrokken achtten. Een ander lid was het daarmee niet eens, daar de pers over de verschrijving bij de provincie heel weinig geschreven heeft. Volkomen onjuist Men achtte het volkomen onjuist, dat inkomsten en uitgaven, die op de pro vinciale dienst betrekking hebben, over privé-postrekeningen van amb tenaren lopen, en dat de prlvé-schrijf- machine van een ambtenaar voor provinciale diensten wordt gebruikt met liet gevolg, dat reparaties uit een provinciaal fonds werden betaald, ter wijl dat daar niet voor bestemd Zie tlot pog. 2 kol. 3) nomische Gemeenschap Min de zes wordt bepleit. Volgens de motie, die is opgesteld met liet oog op het lagerhuïsdebat van de volgende week, dient het Huis zich uit te spreken tegen „elke materiële afbreuk aan de Britse soevereiniteit als gevolg van toetreden tot de E.E.G. De groep stelt dat een accoord met de zes op geen enkele manier de toekomstige expansie van de handel met het gemenebest, de Europese vrijhandelsassociatie (waar Enge land lid van is) of de welvaart van de Britse landbouw mag schaden. Zeven labourafgevaardigden, o.w. de vroegere minister van defensie Shinwell, hebben in een ingezonden brief in de Londense „Times" in twijfel getrokken of toetreding tot de E.E.G. wel verstandig zou zijn. „Diegenen van ons die sceptisch staan tegenover het belang van een toetreden en die de handels- en symbolische betrekkingen met het gemenebest wensen te handhaven, durven te suggereren dat Engeland uit zijn bestaande gevaarlijke tóe stand kan worden gered zonder zich vast te klampen aan de speculatieve reddingsboot van de zogenaamde Europese eenheid", zo menen zij. De Britse vereniging van huls- vrouwen heelt in een brief aan premier Macmillan haar misnoe gen uitgesproken met de moge lijkheid dat Engeland zal toetre den tot de Enromarkt. Zij verklaarde, dat de toetreding van Engeland „verraad" zou zijn legen het Britse volk en het ge menebest. Boerderij afgebrand Als gevolg van hooibroed is donder dagmorgen omstreeks 7 uur brand uitgebroken in de boerderij van de heer M. Oskam onder de buurtschap Bovenberg. In korte tijd brandde de boerderij geheel uit. De schade wordt geraamd op f 100.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1