PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRATEN FRANKRIJK WIL MET TUNIS Visserijfeesten in Breskens: groter dan ooit 1 BUS VOL FRANSE JONGETJES J 1 EVEN MEE NAAR HET BUREAU 1 Voorwaarden maken overleg moeilijk Vluchtelingen jagen Pankow in paniek Geëvacueerd uit Tunesië NOORDAFRIKAANSE TOP OVER TUNIS Vandaag... B Vergoeding Boot 204e jaargang - no. 175 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr 68-60. tel 2355 (b.g.g. red 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 6213); Oostburg. tel 2395; Terneuren tel 3116; Zierlkxee red tel. 2425. adm tel 2004. Hammarskjöld. niet welkom in Parijs De Franse regering heeft gistermiddag een verklaring uitgege ven waarin zij zich bereid verklaart tot onderhandelingen over herstel van de normale omstandigheden in Bizerta, Echter, „ge zien het feit, dat de Franse troepen het slachtoffer van agressie zijn geworden en de agressie-dreiging niet is geweken, is een eenvoudige terugkeer van de Franse troepen naar de stellingen die zij voor het uitbreken van de vijandelijkheden innamen niet voldoende om een wapenstilstand te verzekeren. Het gaat er om de vreedzame situatie te herstellen". Verklaring na kabinetszitting in Parijs De Franse regering heeft voorts be sloten niet in te gaan op een sugges tie van Dag Hammarskjöld, na af loop van zijn verblijf in Tunis een of ficieel bezoek aan Parys te bren gen. Dit is na afloop van een kabi netszitting gistermiddag in de Fran se hoofdstad meegedeeld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties had het bezoek dinsdag in een brief aan de minister van bui tenlandse zaken Couve de Murville voorgesteld. Koning Hassan van Marokko heeft liet bijeenroepen van een conferentie van Noordafrikaansc regeringsleiders bepleit om de Frans-Tunesisclie cri sis te bespreken. Dit is officieel in Rabat meegedeeld nadat de koning besprekingen had gevoerd met de speciale vertegen woordiger van president Bourguiba, Abdallah Fahvat. Fahrat kwam maandag in Rabat aan om te trach ten Marokkaanse hulp in het geschil met Frankrijk te verkrijgen. is het vijftig jaar gele- den, dat de Duitse componist Karl Kunze te Stettin over- N leed. wwwwwwwvwww Breslcens heeft zijn miss! Het is de ZO-jarige Anneke Vermeulen, die uit geroepen is tot visserijkoning in van Breslcens. Zij zwaait de scepter tij dens de befaamde visserijdagen, die weer vlak voor de boeg liggen en die groter dan ooit beloven ie worden. Overigens is miss Anneke Vermeu len tijdens het feest al een mistress, want enkele dagen voor de opening stapt zij in liet huwelijksbootje. Na tuurlijk: ze trouwt met een zeeman, een marconist.... Foto P.Z.C.) Kort na aankomst in Tunis had Ham marskjöld, via zijn assistent Spinelli, de opperbevelhebber van de Franse troepen in Bizerta, admiraal Amman, eveneens een ontmoeting voorgesteld. Amman heeft geantwoord dat hij deze uitnodiging op last van zyn re gering moest afwijzen. Hammarskjöld heeft gisteren in Bi zerta een onderhoud gehad met de Tunesische gouverneur, Heddi Mok- kadem. Incident Het bagagecompartiment van Hammarskjölds auto werd door Franse parachutisten doorzocht, toen de wagen het gebied van de stad Bizerta binnenreed. Eenmaal doorgelaten, begaf de secretaris generaal zich naar het paleis van de Tunesische goeverneur. De Franse regering stelt zich op het standpunt dat de secretaris-generaal normaal slechts leden-staten van de Verenigde Naties kan bezoeken krachtens een resolutie van de Vei ligheidsraad of de algemene verga dering. De Veiligheidsraad heeft niet verzocht naar Tunesië of Frank rijk te gaan* en Hammarskjöld heeft bij zyn aankomst in Tunis, maandag, verklaard een persoonlijk bezoek te brengen, zo werd in Fran se regeringskringen gezegd. Voorwaarde Frankrijk herinnert eraan, dat het 20 juli, de dag na het uitbreken van de gevechten, Tunesië heeft aangeboden een wapenstilstand te sluiten. „Gedurende drie dagen heeft de Tunesische regering het niet nodig geoordeeld dit aanbod te beantwoorden, hoewel het voortdurend is herhaald". „De gebeurtenissen van 19 juli het tydstip waarop de Tunesiërs de vijandelijkheden begonnen mogen zich niet herhalen. Er dient een zo danige regeling te worden getrof fen, dat de verbindingen (tussen de delen van de basis) worden gega randeerd en dat de basis normaal kan functioneren". De Franse marine is bezig met de evacuatie van een aantal Franse zinnen uit Tunesië. Bij de aankomst van het eerste schip met evacués de kruiser „Colbert" iverd in de ha ven van Toulon deze opname ge maakt. Oost-Duitsland loopt leeg Ulbricht geeft het westen te schuld De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht heeft tij dens een rede in Leipzig een nieuwe „algemene aanval" op Oostduitsers die „de vijand die nen" uitgeroepen, zo schrijft het communistische blad „Neues Deutschland". Ulbricht bedoel de degenen die hun medeburgers trachten over te halen naar W. Duitsland te vluchten of probe ren de boeren te bewegen de collectieve boerderijen te verla ten. De Oostduitse televisie maakte dins dagavond de arrestatie bekend van „handlangers in blanke slavinnen uit Bonn". Ulbricht gaf toe dat er moei lijkheden waren op de collectieve boerderijen en dat het verminderen van de voedselproduktie „grote ver liezen voor Oost-Duitsland?*. veroor zaakt. Sommige boeren gehoorzamen niet aan de richtlijn van de regering om dag en nacht te werken om de oogst binnen te halen. Volgens waarnemers gaf Ulbricht toe dat er anti-communistische gevoelens op de boerderijen leven. Ulbricht legde er de nadruk op dat de Oostduitse regering niet van plan is de colli laten varen. „N'eues Deutschland" meldde voorts dat Ulbricht had gezegd: „De aan vallen van de vijand moeten met man en macht worden teruggeslagen". De communistische leider zei niet of de controles op de routes naar het vrije westen nog zouden worden ver sterkt, teneinde hetaantal vluchte lingen te beperken. Gisteren is het maandtotaal op 25.500 gekomen. Onder de vluchtelingen die zich gisteren meldden, bevonden zich dr. Herwig Plachetsky, geneesheer directeur van het ziekenhuis te Panamakanaal bedreigd door terroristen V'wgëns de „New York World Tele gram aud Sun" iyn in Panama een aantal „Castro-saboteurs" gevangen genomen, nadat bekend was, dat zjj plannen hadden gemaakt om de Ame rikaanse ambassade in Panama en het Panama Kanaal met dynamiet op te blazen. Volgens het blad zou hoewel het grootste deel van de saboteurs was aangehouden de Kanaalzone in staat van „militaire waakzaamheid" zijn gebracht. Volgens het blad zou de Panamese politie 94 mannen hebben gearres teerd en 1500 militaire tunieken in beslag hebben genomen. Eberswalde, een redactielid van de Oostduitse krant „National Zeitung", Walter Harte en Helmuth Sack, di recteur van de produktie-afdeling der Dresdense margarinefabriek. Illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Ballon-satelliet weer zichtbaar Naar de sterrenwacht te H Utrecht mededeelt zal de Amerikaanse ballon-satelliet „Echo" tussen 28 juli en 1 augustus weer in ons land waarneembaar zijn. De sterrenwacht verstrekte de volgende tijdstippen, waarop de kunstmaan door het zuiden m gaat: 28 juli 23.58 u., 29 juli 23.20 u., 30 juli 22.50 u. en 0.45 u., 31 juli 24.10 u., 1 au- gustus 23.33 u. De satelliet zal omstreeks vijf minuten m voor en na deze tijdstippen n zichtbaar zijn. Hij gaat van west naar oost en is zeer helder. llllillllllliillllillllllllllllllllllilllll 9 Jericho zucht onder een hittegolf. In bijna twintig jaar is het er niet zo heet geweest. In deze laagste stad ter wereld 250 meter beneden de zeespiegel heersen temperaturen van 44 graden Cel sius. Anneke Vermeulen visserijkoningin Van zaterdag VI tot en met dinsdag 15 augustus aanstaande worden te Breskens voor de ne gende achtereenvolgende maal de bekende visserijfeesten ge houden! Volgens het officiële programma, dat woensdagmor gen tijdens een persbijeenkomst in het gemeentehuis van Bres kens werd bekendgemaakt, be loven de feestelijkheden nog groter te worden dan die van de voorgaande jaren. Evenals vorig jaar houdt de vereniging „Zevibel" op de openingsdag een congres dat deze maal plaatsvindt in de haringhal van de gemeentelijke vismijn. Daarna zullen de congressisten offi cieel worden ontvangen door het ge meentebestuur van Breskens. Zaterdagmiddag zal in de Bres- kensc haven het .vlaggeschip vai de vissersvloot arriveren, met aan boord de 20-jarige Anneke Ver meulen. die voor dit jaar is ge kozen tot Visserijkoningin. Daar na zal Breskens' burgemeester J A. Eekhout de feestelijkheden of ficieel openen met het uitreiken van de wimpel aan de beste gar- nalenvisser van het jaar. Twaalf kleurige praalwagens, ver vaardigd door de verschillende buurt verenigingen, mak«?n zich daarna ge heel Voor het jaarlijkse corso. Zij zullen op hun tocht door het vissers dorp worden vergezeld door vijf mu ziekkorpsen.... Met een skelterdemonstratie, concer ten en een taptoe, wordt de openings dag besloten. Voor de zondag ver meldt het programma watersportde monstraties, opnieuw een bloemen corso, een concert, een drumband show en een cabaret-uitvoering op het Oranjeplein met tal van bekende artiesten. Boottocht Een visbereidingswagen van het mi nisterie van visserij zal 's maandags een demonstratie verzorgen. Verder is er op deze dag gelegenheid de praalwagens te bezichtigen op het haventerrein, waarna er in de avond uren een mid-zomeravondboottocht zal worden georganiseerd op de Schelde. Op de sluitingsdag van de visserij feesten (dinsdag) staat het Oranje- plein in liet thken van de jaarmarkt met een standwerkersconcours, 's Middags wordt de Breskense vissers vloot feestelijk binnengehaald. In de haven worden er verder demonstra lies gegeven door de Hollandse Red- dingmaatschapïj, E.H.B.O. en de zee visserij. Met diverse concerten, een teen agerprogramma en een groot vuurwerk zullen de visserijfeesten 1961 worden afgesloten. Met deze feesten toont Breskens dat het niet alleen steun vraagt, maar ook zelf in staat is iets te organise ren, zo zei de heer J. W. Moorlag, namens de plaatselijke V.V.V. Hij deelde verder mee dat in Bres kens momenteel 2200 toeristen over nachten. De voorzitter van het comi té visserijfeesten, de heer M. Quikel- berger zette uiteen hoe deze feesten werden geboren. Breskens' burge meester gaf het gezelschap van Bel gische en Nederlandse journalisten een inventarisatie-overzicht van zijn gemeente waarbij hij de geschiedenis en de huidige, mogelijkheden van Breskens belichtte. Uitvoerig ging de heer Eekhout in op het verlies van de oude veerhaven en de compensa tie daarvoor in de vorm van de bou levard. Vlaggeschip De heer A. J. Cambier, gaf de aan wezigen een kort overzicht van de rj de Tweede Kamer is deze week het wetsontwerp ingediend tot ratificatie van het Belgisch- Nederlands verdrag inzake de verbe tering van het kanaal Terneuzen- Gent. Dat is dertien maanden nadat dit verdrag in Brussel werd onder tekend: het lijkt een lange periode, maar zo heel lang is het ook weer niet als men bijvoorbeeld kijkt naar de procedure rond het befaamde Bel gisch-Nederlandse verdrag van 1925: pas in 1927 was dit traktaat aan een behandeling in de Eerste Kamer toe. En het werd er verworpen! Het ziet er echter niet naar uit, dat het ver drag over het kanaal Terneuzen-Gent dezelfde weg zal gaan: het parle ment heeft namelijk reeds vele ma len gelegenheid gehad zich over het principe uit te spreken en daarbij is het niet tot een veto gekomen. Deze principiële uitspraak kwam tot stand via de gewone begrotings behandeling. Zo werd op de water staatsbegroting 1959 voor de ver- bredingswerken het eerste miljoen uitgetrokken, waarna het jaar daar op vijf miljoen werd gevraagd en tenslotte werd voor het huidige dienst jaar niet minder dan zeventien mil joen gulden ter beschikking gesteld. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben dus zo zou men kunnen stellen door het aanvaarden van de waterstaatsbegroting tevens inge stemd met dit Belgisch-Nederlandse verdrag. Nu echter zal er gelegen heid zijn het verdrag als geheel te toetsen. Er is één punt, waarop wij in dit verband in het bijzonder nog eens de aandacht willen vesti gen: de kwestie van de erfpacht contracten. In de memorie van toe lichting heeft de minister nu mee gedeeld, dat hij de oorspronkelijke opleveringsbepalingen in deze con tracten bepalingen, welke schade vergoeding door het rijk uitsluiten niet onverminderd zal toepassen. Het ligt integendeel in zijn bedoeling, dat aan de erfpachters en eventuele huurders van opstallen .een nader te bepalen tegemoetkoming wordt verleend. En bij de vaststelling daar van zullen tot op zekere hoogte de maatstaven in acht worden genomen, die de Onteigeningswet geeft bij ver lies, ontstaan tengevolge van ont eigening van erfpachtsgrond. Deze ministeriële mededelingen zijn aan de ene kant bijzonder verheugend, aan de andere kant geven zij echter niet aan hoe nu precies deze voor de kanaalzone urgente zaak zal worden, geregeld. Het is daarom te hopen, dat hierover spoedig meer bekend zal worden, zodat de Staten-Generaal gelegenheid zullen hebben zich over aeze regeling eveneens uit te spreken. Als gewoonlijk is er in de afde lingen van de Zeeuwse Staten gesproken over allerlei zaken rond de provinciale stoombootdien sten. En daarbij zijn ook vragen ge steld over de stand van zaken rond het nieuwe schip voor het veer Krui- ningen-Perkpolder. Begin van dit jaar werd daarover immers medege deeld, dat met het „toezichthoudend orgaan" (d.w.z. de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland) in beginsel over eenstemming was verkregen over de bouw van een nieuw schip. Aan de minister was nu machtiging gevraagd een scheepsbouwkundig bureau een ontwerp te laten maken. Thans is op vragen van Statenleden slechts me degedeeld, dat over de verbeteringen voor het veer Kruiningen-Perkpolder nadere besprekingen ten departemen- te zijn gevoerd. Blijkbaar gaat het maar heel langzaam met deze onder handelingen. Men mag derhalve het college van Gedeputeerden toewen sen, dat het er in zal slagen de nieu we boot van de minister „los te krij gen". Het verkeer neemt steeds toe en hoe langer er met verbetering van dit veer wordt gewacht hoe groter de kansen worden op verslechtering van de situatie rond deze voor Zee land zo uitermate belangrijke verbin ding. garnalenvisserij, waarna de heer C. v. d. Sande dit deed over de sanering van de Breskense garnalenvloot. Aan staande zaterdag zal het vijfde schip, het vlaggeschip van Breskens, zijn proefvaart maken. Half augustus zal worden begonnen met de bouw van een stalen schip, dat geheel in Bres kens zal worden vervaardigd. Jlllllllllillllllll!llllllllllllllllllllillllllllllll!llllllllllllllll!llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli)|||||||||lllllllllllllllll!l||]|||]||||||||il|||||||||||||||p Het was geen alledaagse gebeurtenis die zich gistermiddag in en buiten het politiebureau aan de Singel in Amsterdam afspeelde. Een H bus vol arrestanten reed voor en één voor één stapten de dertig a vijfendertig jeugdige Franse toeristen het politiebureau binnen. Ze H keken nog een beetje beduusd, want na hun bezoek aan een souve- nierwinkel aan de N.Z.-Voorburgwal hadden ze gezellig een gas- fabriek bezichtigd. Toen ze weer in de bus wilden stappen, werden ze door de politie opgewacht. „Even allemaal mee naar het bureau": H vroeg de politieman vriendelyk. Op het bureau werden de jonge Fransen allemaal in de leeftijd van veertien tot twintig jaar vaderlijk toegesproken door de recherchechef. De teneur was: pas i§ j= op, jullie mogen niet stelen. M Bij fouillering kwam uit de zakken van een van de jongens een sigarettenkoker te voorschijn, die hij in de souvenirwinkel had mee- H §i genomen. De eigenares van de winkel vermiste evenwel nog veel H §i meer: lepeltjes, ansichtkaarten, boerinnetjes e.d., maar de Franse H jongetjes wisten van niets. De vrouw had geen kassabon afgegeven, f§ zodat de politie verder niets kon doen. Om vier uur reed, de bus weer weg. De politie deed de jonge Franse toeristen met een „au revoir et bon voyage" vriendelijk uitgeleide. De jongens zwaaiden... MlllOlltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1