BNAVK 0MYL mm Kritische documentaire is het zorgenkindje van t.v. ut de ETHER 0. W. FISCHER TREKT „MET EEN MILJOEN DE WERELD ROND" INSECTEN VERDELGING WOENSDAG 26 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 FILMS IN ZEELAND Moeilijk te verwezenlijken In liet jongste nummer van liet YVestduitse tijdschrift „Rundfunk und Fernsehen" maakt Helmut Hammer- schmidt, hoofdredacteur van de Zuïdduitse televisie, zich zorgen over de documentaire die binnenlandse toestanden kritiseert. Hij voert daarbij een aantal punten aan, die ook voor ons land van belang zijn, hoewel hij uitgaat van de situtatie bij de Westduitse televisie. Er zijn documentaires genoeg, zo stelt Hammerschmidt. Maar er be staat een kwalijk spreekwoord over de Duitsers. Zij zouden tot de meest overziende volkeren beho ren, "want de scherpte van hun blik neemt toe naarmate de af stand tot het te beschouwen onder werp verder weg is. Met andere woorden: de kritische kijk op de toestanden in ons eigen land ontbreekt bij ons, aldus Ham merschmidt. Met alle waardering voor die buitenlandse documen taires, vlak bij huis liggen de on derwerpen voor het oprapen: in de fabriek, in de winkel, in de spreekkamer van de dokter die voor de waarde van vijf pakjes cigaretten een kwartaal lang een ziekenfondspatiënt moet behande len. Je vindt de onderwerpen zo wel in de moderne „comfoi'tabele bungalow" als in de achterbuur ten van de grote stad. Kritische documentaires Hammerschmidt spreekt liever van „televisierepor tages" zouden veel vaker op 't scherm moeten komen. En dan niet kritisch in negatieve zin, maar afwegend, waarderend (in zijn let terlijke betekenis), waarheid zoe kend. Graag of niet tweede hand. Zij vormen als hef ware de interpretatie van de fei ten, zij tonen de feiten zelf niet. Voorts blijft steeds de vraag: is het beeld een document? Geeft het de waarheid of, wat minder veel eisend is, de werkelijkheid weer? Het is een feit, dat zeker als men sen iii een documentaire worden vertoond* een volstrekt onjuiste voorstelling van zaken kan worden gegeven terwijl de indruk wordt gewekt dat het de werkelijkheid is. Dit kan te goeder trouw gebeuren, maar bewuste misleiding behoort eveneens tot de mogelijkheden zoals sinds jaar en dag kan worden geconstateerd. Dit legt een grote verantwoordelijkheid in handen van de producenten die zich altijd voor ogen moeten houden dat het publiek in deze eeuw van het beeld in een fotografie al een afspiege ling van de waarheid pleegt te zien. Zij zullen zich dan ook steeds ervan bewust moeten zijn, dat die beelden slechts een brug vormen naar eer deel van de werkelijkheid (namei/k naar 't zichtbam deel) en dan nog naar die werkelijkheid die de samensteller van 't beeld na gewetensvol onderzoek als zodanig meent te hebben herkend. T egenkanting Hammerschmidt wijst ook op de wettelijke moeilijkheden om men sen zonder hun goedkeuring vooraf te filmen of te fotograferen, zodat de kans op geposeerde mensen met als mogelijke consequentie een scheve voorstelling van zaken groot is. De laatste tijd wordt de neiging steeds groter om de televisieploe gen eensdeels als lijf- en hoffoto- grafen te gebruiken en anderdeels verre te houden van gebeurtenis sen waarvan de afloop niet precies van te voren kan worden bepaald. Men laat t.v.-mensen het liefst dan opdraven als de zaak verloopt, die de organisatoren of de mensen die op het beeld moeten verschijnen voor juist houden. Op die manier blijven er voor kri tische documentaires weinig moge lijkheden meer open. Theoretisch kan men zich de radicale oplossing voorstellen door van dergelijke te levisiereportages eenvoudig af te zien en de gewenste thema's in een t.v.-spel te behandelen. Schrijver verwerpt die mogelijkheid echter. Ria Valk zal de Nederlandse eer helpen verdedigen op het Song festival dat vanavond in Knokke wordt gehouden en dat door de t.v. wordt uitgezonden. Of het publiek deze reportages graag zou zien is een tweede. De bereidheid van de kijker om iets in zich op te nemen hangt af van de vraag of de geboden stof in te genspraak is met zijn al dan niet p APK/ T \S Ql /RP/Pfe' vermeende interesse interesse ClN IV .-KUuKlEls in dit geval in de betekenis van Conclusie Er blijft niets anders over, zo con- clndeert Hammerschmidt dan om de weg van de rechtsreekse docu mentaire te bewandelen. Daarbij moeten enkele belemmerende wet ten worden opgeruimd of verzacht. Waarom moet Tnen ook het onaan gekondigde vervaardigen van beelden van personen bemoeilijken wanneer men daarbij niet de vei ligheid of de zedelijkheid (overi gens twee zeer rekbare begrippen) in gevaar brengt, zo vraagt Ham merschmidt zich af. Hij acht het de taak van de toe zichthoudende organen van de om roep en van de radioraad om in dit opzicht de belangen van radio en televisie te behartigen. eigenbelangen niet van belangstel ling. Maar juist daarom, zo schrijft Hammerschmidt, moeten zulk soort progarnmia's worden uitge zonden, want er bestaan vele be langengroepen wier macht en suc ces niet altijd een triomf voor de goede zaak betekenen. De televisie zal zich met onder zoekingen op dit gebied móéten be zighouden, wil het tenminste een instrument voor informatie en niet alleen toneel, variété, volkshoge school èn sporttribune zijn. Diè kritische televisiedocumentaires over binnénlandse toestanden zijn zo zeldzaam omdat ze onaange naam zijn. Het is in ons land en niet alleen in ons land eerder mogelijk om ccn buitenlands staatsman in het openbaar een sufferd of een leugenaar te noemen dan de vraag te stellen of een bondsdagafgevaardigde zich mis schien wel eens zou kunnen ver gissen, zo schrijft Hammer schmidt. Hindernissen Er zijn echter, aldus Hammer schmidt, nog grotere hindernissen, die een objectieve kritische docu mentaire in de weg staan en bij bedoelt hiermee uitsluitend de documentaire die uit bewegende beelden is opgebouwd. Het forum, de lezing met plaatjes en 't nieuws als t.v.-bron voor informatie Iaat hij in zijn artikel bewust buiten beschouwing. Op deze manier krijgt de kijker zijn informatie immers uit de Kleinkunstcursus van de N.R.U. Voor de door de Stichting Nedér- landsche Radio Unie georganiseer de kleinkunstcursus, die in okto ber 1961 zal starten, hebben de volgende docenten hun medewer king toegezegd: Alex de Haas: theorie en geschie denis der kleinkunst: Cor Lemaire: voordracht en tekst interpretatie bij zang, spel en mo noloog: Frans Muller: noten lezen en zin-> gen: N. J. Akkerman: mikrofoontech- niek bij spreken en zingen; Arie Brandon: kennis van de tech nische hulpmiddelen van radio, voor zover zij een creatieve func tie hebben; Gerard Hoek: algemene kennis van de radio-onirocp in Nederland: Maarten Kapteyn: uitspraak Ne derlandse taal, algemeen be schaafd en dialecten; Dogi Rugani: uitspraak Franse laai Vera Bondam: uitspraak Duitse taal. Ary van Nièrop: uitspraak Engel se taal; Messandra Terkuilc-Boüwmeester: uitspraak Italiaanse taal: Johan Bodegraven: regie; Jan de Cl er: regie; Jelle dé Vries, regie. oren, 31 en en... schrijven VANDAAG Televisie De hoofdschotel in het A.V.&.Ö.- programma wordt gevormd door de reportage die van het zangfes tival te Knokke wordt gegeven, waar vanavond België en Neder land tegen elkaar in het vocale strijdperk treden. Deze uitzending dUUrt van Vijf voor negen tot vijf voor tien. Ervoor komt „Sport- panörèma" op het scherm, erna een documentaire óver Japan. In de rubriek „Beelden spreken", waarmee het avondprogramma van de Vlaamse televisie om half negen wordt geopend, wordt deze keer stilgestaan bij de Ameri kaanse film „Yankee Clipper", die Cecil B. Demille in 1925 heeft ge maakt. Na oen kort filmpje volgt dan om kwart over negnn een reportage van het zangfestival dat te Knokke wordt gehouden. Radio In het programma van Hilver sum I kan men om tien over half twee 's middags via de N.C.R.V. luisteren naar pianowerken van Liszt. Om tien over half negen 's avonds spelen in het kader van het Holland Festival de Nèdér- landse Bachvereniging en het Utrechts Stedelijk Orkest m.m.v. solisten werken van Bach en Mo zart. Over de andere zender bespreekt prof. dr. J. A. van Praag het boek „Het Jonas Daniël Meyerplein bezinning op drie eeuwen Amster dams Jodendom" van dr. Jaap Meyer. Op een vroeger tijdstip dan anders, namelijk om vijf over half negén, kan men naar „Spon tane Reacties" luisteren, Rutger Schoutens uitzending, waarin twee ervaren musici discussiëren over ten gehore gébracht grammo foonplaten. Om tien Voor tien een portret van Edith Piaf, geschre ven door Lucas Kleyn en uit te spreken door Joop Koopman (VARA). Ook Ramses Shaffy zal vanavond op het Belgisch-Nederlands Song festival aanwezig zijn. Vierdaagse in Nijmegen Ook dit jaar zal de N.T.S. een rechtstreekse reportage verzórgen van dé feestelijke aankomst in Nijmegen aan het slot van de Vierdaagse, vrijdagmiddag óm drie uur. Frans Henrichs geeft het commentaar. Het Fedder-mysterie Morgen zendt de N.C.R.V.-televi- sie voor de twaalfde maal een „Fedder-mysterie" uit, waarvoor de auteur, Jan de Koek en regis seur Max Douwes weer een pas send „openlucht-decor" hebben uitgezocht. Speelde de vorige i Fedder zich af in een oud veiling- gebouw, ditmaal viel de keus op een mysterieus, nogal grillig huis aan de plassen in Breukelerveen. Wat zich nu precies in dit huis (eens de woning van een kunst schilder, later van eèn wörstfa- brikant) gaat afspelen, daarover hullèn zówel de schrijver als de regisseur- zich in een (begrijpelijk) stilzwijgèn. Jan de Koek zegt: „Als je van een puzzel iets van de oplossing laat doorschemeren, is de aardigheid er een beetje af". De titel is: „Uw zoon Jack" en de plaats van handeling dat huis op dié smalle lancltórtg bij Breu kelerveen werddoor schrijver Jan de Koek ontdekt toeh hij be zig was zich met een vriend te wijden aan zijn liévelingshobby, nl. de hengelsport. Ook nu weer heeft de Köök zijn verhaal zó ge schreven, dat hét in eèn handom draai kan worden aangepast bij alle mogelijke weersomstandig heden. DONDERDAG 27 JULI. Hilversum I- 402 m. 746 kc-s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram- 8.50 V. cl. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagkloknoodklok- 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. me- ded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13 20 Gram. NCRV: 14-00 Amusj muz. 14.25 Omr. ork. en so= list: 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Zangrecital. 16.51) Gram. 17.00 V. d jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber- 17.45 Jazzmuz. 18.00 Metropole- ork. 18.30 Lichte muz. 13.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muzik. lezing. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polity lezing. 20 00 Man en paard, quizprogr 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Holland Festival 1961: Orgelconc. 22.30 Nws. en SOS-ber. 2240 Avondoverdenking. 22-55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc-s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO- AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9-00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. cl. kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje- 11.15 Omr. ork. 11.45 Lezing over Caracas. 12.00 Orgelspel, -12 30 Land- en tuinb, medèd. 12:33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13-15 Meded. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Koperork. 14.00 Pianorecital. 14.40 V. d. vrouw. 15 00 Viool en piano. 15.30 De dame op de ach terste rij, lioorsp. 16.03 Lichte muz. 16.30 Voordr. 16.45 Orgelspel. 17.00 V. d- jeugd. 17.30 Gram 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.35 De gesproken brief v. Albert Mil- hado. 19.00 Gram. 39.50 Sportpraatjè- 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en solist. 20.50 Klimop in Astroy, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York- 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Zangfestifal v. Knokke. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Kantteke ningen bij feiten en gebeurtenissen. 20.30 Filmbespr. 20.50 Uw zoon Jack, TV-speL 22.35 Dagsluiting. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19-30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.30 Film-'' rep. 21.00 Animatiefilm. 21.15 Zangfêstl- val van Knokke. 22.30 Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 15*30 Protest, uitz. 20.00 Journ. 20.30 Zang festival v. Knokke. 21.45 Filmfragm- 23.00 Journ. Charles Pidgeon, veeboer op de Bus- hill-boerderij bij Axmoüth in het En gelse graafschap Devon, heeft ont dekt, dat zijn koeien meer melk ge ven als zij tijdens het melken naar de televisie mogen kijken. Daarom zet hij zesmaal per week, als hij de dieren gaat melken, twee televisie toestellen in zijn stal. De heer Pid geon beweert-, dat hem dat, vete liters melk per xveek meer oplevert. „Kolonel Hyde" nog immer „contra Scotland Yard" De kans om O. W. Fischer in de rol van gentleman-inbreker en globetrotter te zien mag men zich niet laten ontgaan. City (Middelburg) biedt deze week die kans. „Met een miljoen de j wereld rond" is een bijzonder i vrolijke film, gebaseerd op een roman van Ewald G. Seelinger, een historie in de trant van Ju les Verne's vrolijke reisverhaal „In tachtig dagen de wereld rond", dat eveneens in handen van de filmindustrie viel. Zo groots van opzet als de film vertoning van Verne's boeien de werk is „Met een miljoen de wereld rond" zeker niet, noch tans is het een uitstékende rol prent, waarin goed gespeeld wordt en een inhoud die onder het betere amusement geklassi- ficeerd mag worden. Het gezelschap van miljóenendief O. W. Fischer (alias Peter Voss) bestaat uit Ingrid Andree als een charmante bankiersdochter, Margit Saad als „verleidelijke vrouw", Peter Mosbacher als de markante bandiet „de baron" en Walter Giller als ko mische detective Bobby Dodd, een schilderachtige figuur, die Fischer in de kostelijkste situaties haast de loef afsteekt en zijn toeschouwers onder andere vermaakt met een fraai staal tje travesti. De achtervolging van Peter Voss voert ons naar alle we relddelen, hetgeen impliceert, dat be roemde steden als Lissabon, Rio de Janeiro, Mexico City, San Francisco, Tokio en Hongkong door de camera's werden bestreken. De regie is van Wolfgang Becker. Toeristische film over Rotterdam Er komt waarschijnlijk een nieuwe toeristische film over Rotterdam. De huidige films zijn nameljjk, nu de herbouw en de uitbreiding de stad een geheel ander karakter hebben gegeven, sterk verouderd. De (kleuren)film zal. indien althans de gemeenteraad zijn goëdkeüHn'g verleent aan het betreffende voorstel van b. en w., in opdracht van de ge meente worden gemaakt door de N.V. Nederlandse -Fihhproduktie Maat schappij, die ó.m. ook „Het Mes" en „Makkers staakt uw wild geraas" vervaardigde. De kosten zijn 68.530 gulden en de speelduur wordt ca ze ventien mihuten. Jan Blokker ont wierp het scenario. De N.F.M. kan al half augustus a.s. met de opnamen beginnen. Motie van wantrouwen in Nieuw-Guinea Raad In de Nieuw-Guinea-Kaad ïs een "mo tie van wantrouwen tegen de leden De Rijke en Jouwe van de huishoude lijke commissie aangenomen. Dé mo- tïe-Bonay was op 15 juni Ingediend. Wat Jouwe betrof, haddên 13 leden geen vertrouwen en 11 wek Er was één blanco-stem. Wat De Hijke be trof. viel de stemming met 11-12 in diens nadeel uit. Er waren twee blan co-stemmen. Vandaag zullen twee nieuwe commis sieleden worden benoemd. Ziekenverzorger Raymond Thompson zat naast een zes jaar oud meisje in de ziekenauto, die hen naar het ziekenhuis van de Engelse plaats Loughborough zou brengen- De wagen geraakte betrokken bij een ongeluk. Thompson voelde na de botsing een stekende pijn in zijn zij, maar paktè 'de kleine patiënte op én rén- de met haaf over een afstand van 280 meter naar het ziekenhuis. In de zaal voor spoedgevallen stortte hij in elkaar. Het meisje moest worden opgenomen wegens een longontsteking met complica ties. maar Thompson zal voorlopig ook wél èeh tijdje lustig moeten zijn. Hij brak bij het ongeluk twee ribben. GRAND (Goes) en ALHAMBKA (Vlissingen) vertonen de humoris tische Britse film „Kolonel Hyde contra Scotland Yard" met Jack Hawkins in de titelrol en Nigel Patrick als tweede hoofdrolspeler. We bespraken deze prima film vorige week reeds uitvoerig. LTJXOR (Vlissingen) brengt een avonturenfilm op het witte doek, te weten de kleurrijke geschiedenis van „De zoon van de kalief" met Tony Curtis in de belangrijkste rol en Piper Laurie als zijn tegenspeelster. „De vrouw die haar inan verkocht". Grand (Goes) van Philipe Lemaire en Roger Pierre is een typisch Frans produkt, dat Parijs op z'n schilder achtigst toont er. zijn bewoners in heel hun gevarieerdheid. ELECTRO (Middelburg) tenslotte vertoont de Britse rolprent „Dc hel van Noord-Afrika", die beter bebentl is onder de titel „Iee cold in Alex", waarin Britten verbroederen met een Duits spion bij een glas ijskoud bier met als verzachtende omstandigheid, dat het in de gloeiende hitte van de Noordafrikaanse woestijn gebeurt. Nederland koopt geen geweren bij Italiaanse fabriek (Van onze Haagse redactie) Vlak voor het moment dat de Neder landse defensieleiding een beslissing zal nemen over de aanschaf van nieuwe geweren voor de parate een heden van het leger een affaire waarmee ongeveer 50 miljoen gulden voor 120.000 geweren is gemoeid hebben vertegenwoordigers van de Italiaanse wapenfabriek „Baretta" nu een poging gedaan deze order te be machtigen met de door hun fabriek ontwikkelde modificatie van het Amerikaanse Garand-geweer, dat thans bij de Nederlandse parate troe pen in gebruik is. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, is evenwel niet op de Itali aanse aanbieding' ingegaan omdat: De baretta-fabriek niet in staat bleek op korte termijn 200 geweren te leveren voor beproeving door de troèp te velde; De door de Italianen voorgespiegel de lage aanschaffingskosten niet om gaan, indien men het noodzakelijke vervangingsschema voor draagbare wapenen bij de Koninklijke Land macht wil uitvoeren; Zelfs de Italiaahse regering.voor haar eigen troepen nog niet tot aan schaf van dit geweer is overgegaan. (Advertentie) met handige spuitbus 3*3: nü kwaliteits product van Organon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9