Elfhonderd tippelaars en hondje in vierdaagse van Apeldoorn Bizerta opnieuw in V eiligheidsraad ER HUILDE EEN BABY IN DE EERSTE KAMER NIJMEEGSE VIERDAAGSE MET FLINK MILITAIR ACCENT VERZEKERINGSWETTEN AAN NIEUWE WERKWEEK AANGEPAST WOENSDAG 26 JULI 1961 f HOV I N (J l ALN ZEEUWSE. C O V li N T DONKEYDOET MEE IN RUGZAK Hein Betten liet de bus maar rijden (Van een speciale verslaggever). Praktisch compleet is dinsdag het vierdaagse leger van de Ne derlandse wandelsportbond aan het eind van de eerste dag in Apeldoorn gearriveerd. Er be hoefde slechts één uitvaller te worden geboekt. Op deze eerste dag heerste er op de wegen ten noorden van Apeldoorn een op gewekte stemming. „We gaan lekker", zei een Am sterdammer, die er stevig de pas in had. En luidkeels begon hij aan het tweede couplet van „En we gane met z'n allen naar de Zaan". De E.H.B.O. had het nog niet druk, maar dit zal van daag wel anders ziju. In café Van Neck dichtbij het eindpunt, troffen wij Hein Betten uit Heerlen aan. Hein, die mijn werker is, maakt deel uit van de wandel vereniging D.V.S. uit Heer len. Dat ploegje is maandag per bus naar Apeldoorn gekomen, maar Hein was er niet bij. Hij was n.l. zaterdagavond al gestart om de 180 kilometer, die tussen Heer len en Apeldoorn liggen, lopend af te leggen. „Ik zit de hele dag onder de grond", zei Hein, „en ik ben van de wandel vereniging lid geworden om zoveel mogelijk van de vrije natuur te ge nieten. Dan ga ik niet in een bus zitten". Hij laadde zijn bagage van zeventien kilogram op zijn rug en ging op pad. Om tydig in Apeldoorn te kunnen zijn is hij zondagnacht doorgelopen. Toen hij maandagmiddag in Apel doorn arriveerde, kwam ook juist de bus met de wandel kameraden bin nen. „Het is een zware tocht geweest", vond Hein, „maar ik heb er geen Spijt van. De vermoeidheid ben ik al weer kwijt en ik heb alleen wat last van een paar blaren". Betten heeft zesmaal aan de Nijmeegse vierdaag se deelgenomen, maar hij liep liever 1n Apeldoorn, zei hij in sappig Lim burgs. Die mening hebben wij dinsdag weer uit talloze monden kunnen vernemen. De heer Faber, de leider van D.V.S. Is het volkomen met Hein Betten eens. Hy is al een paar maal in Apel doorn geweest en kwam dit jaar weer graag terug. Zijn vrouw en één van Zwitserse militair tijcfens vierdaagse overleden Tijdens de eerste dag van de Nij meegse vierdaagse heeft èen droevig voorval plaatsgehad. Kort voor Élst, de rustplaats van de eerstè dag, zakte de' Zwitserse ,fuselior_ Paul MaÖus plotseling in elkaar. Een ijlings ge waarschuwde arts kón slecfttè de dood constateren. De 49-jarige heer Mathis woonde in Zurich. Hij laat èen vrouw en twee kinderen na. Het wgs de tweede maal, dat hij aah dè Vier daagse van Nijmegen deelnam. Dinsdagochtend vroeg is in Nijmegen de J/öste Vierdaagse van de K.N.B. L.O. begonnen. De fóto toont een groep deelneemsters met vlag op de brug over de Waal. H In de plechtige zittingszaal van n de Eerste Kamer aan het Haagse Binnenhof heeft gister- middag een baby gehuild, zo luid dat de senatoren hartelijk H begonnen te lachen terwijl de gegeneerde moeder snel met II haar spruit van de publieke a tribune verdween. Het geschrei, een werkelijk on- gewoon geluid in deze zaal, ee weerklonk toen de senatoren n zouden stemmen over een be- grotingswijziging, waarbij B 300.000 gulden beschikbaar H wordt gesteld voor voormalige leidsters van het bijzonder n kleuteronderwijs die geen of m sléchts een gering pensioen ge- nieten. Het was niet duidelijk of de baby huilde van blijdschap of verdriet over het wetsontwerp, dat de kamer, nadat de rust was weergekeerd, zonder hoof- m delrjke stemming aanvaardde. i¥iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHUiuffliiimiiiiiiiiiininnnnininniin Veehouder steekt buurman dood met hooivork De rijkspolitie heeft gisteren de 54- jarige veehouder Wiebe van der V. uit Marum aangehouden, omdat hij gistermorgen zyn buurman, de 28-ja rige gehuwde Anne van der Wijk, vader van twee kinderen met een hooivork zodanig heeft gestoken dat deze kort daarna aan de bekomen verwondingen is bezweken. Van der V. zal ter beschikking van de justitie te Groningen worden gesteld. Er bestond al enige tijd onenigheid tussen beide mannen. Gistermorgen was een onbeduidende kleinigheid de oorzaak van een felle uitbarsting. Toen Van der V. met een wagen vol kuilgras langs de wagen van zijn buurman reed stormde deze, volgens de verklaring van verdachte, op hem af en sloeg hem met een stok op het hoofd. Van der V. greep toen in drift de hooivorg en stak toe. Het slacht offer werd in de borst getroffen. Zwaar gewond liep hij naar de nabije boerderij van de heer G. Rehkèma. Daar zakte hij in elkaar en bezweek 'aah de verwondingen. i deelneemster uit Apeldoorn de gezelligheid haar hondje nars. zyn dochters lopen ook mee, terwyl de jongste dochter als verzorgster van de groep optreedt. 70-jarige De 70-jarïge J. ten Brink uit het Gro ningse Winssum zat bij een verse kop koffie te genieten van zijn boterham men. Hij is een tippelaar „pur sang" en nam diverse malen deel aan de Nijmeegse vierdaagse en de elfste den (wandel) tocht. „Ik voel er niets voor altijd door militairen van de Weg tè worden, gedrukt, daarom loop ik In Apéldóorn", zei hij. Ook het drie en een halve maand oude hondje „Donkey" van de heer Witteveen uit Amersfoort geniet öp deze vierdaagse. Vrolijk trippelt het naast zijn baas voort en wan neer de weg wat te moeilijk wordt voor zijn korte pootjes, verdwijnt het ïii dé rugzak van mevrouw Witteveen. Van daaruit kyk't Don key met grote ogen naar al die ménsen, die zingend langs "s heren wegen gaan. Een vrolijk moment.ontstond toen de Waftdèlveïèniging „irefte" bij de fi nish arriveerde. De leider van deze groep, de heer D. den Hóllahder Vier- 'dè 'namelijk dinsdag zijn verjaardag. Hij werd het middelpunt van eeii dan- sèndè en hossende groep, die uil vol le borst het „lang zal hij leven" zong. Het bestuur van dè N.W.B. heeft alle jarigen op de eerste dag, vijf in to taal, verrast met een. anjer. Doordat nog twee wandelaars hebben ingeschreven, zijn vandaag 1104 per sonen gestart. RUIM ACHTDUIZEND SOLDATEN Achilles-leden lopen er als dapper plukje tussen (Van een speciale verslaggèVèr). Sneller dan het fruit aan de Be- tuwse vruchtbomen rijpten gis teren de blaren aan de voeten van het Nijmeegse vierdaagse- legioen, dat met zijn rumoerige en doorgaans weinig hartver heffende krijgsliederen de spreeuwen tot ver in de omtrek van het parkoers uit de bonger- den verjoeg. De rateldeskundi- gen en donderbusspecialisten hadden derhalve even tijd om langs de kant van de weg te gaan zitten om de 45ste vier daagse öp z'n eerste benen te zien lopen. De spitsafbijters van het 12087 mannen en vróuwen tellende tippellegioen snelden al voor vier uur in de ochtend de Waalbrug ovèr om het in slaap en nevelslierten gehulde land tussen dè rivieren te overrom pelen. De kasteleins in Huissen. die toch werkelijk wel meer met het vierdaagse bijltje hebben ge hakt. werden er zelfs doör ver rast. Meerdere tapperijen moes ten hals over kop de koffieket vullen. Rond zes uur warén de 50 en 55-km wandelaars, die een ommetje over Huissen maakten, het stadje al ge passeerd. Tegen die tfo'd was ook de tros van het vierdaagse-leger reeds de rivier over om de Betuwe stor menderhand tè veroveren. Dat kostte weinig moeite, want de bevolking is er immer goedlachs, gul bereid om een applausje weg te geven en de vele vreemde figurèn in de eindeloze file dé hilariteit te gunnèn waar zij zo duidelijk, doch misschièn onbe wust om vragen. Militair aceent Meer dan ooit draagt deze ne gende lustrumviering een militair accent: meer dan achtduizend mi litairen zijn er dit jaar van de partij. Al die binnen- en buiten landse detachementen hebben hun eigen verzorgers eu muziekkorp sen meegebracht, zodat het Ny- meegse garnizoen er deze week zo'n 12.100 ópet&fs b(j heeft. Dat zulks enorme eisen stelt aan hél militaire organisatie-apparaat spreekt welhaast vanzelf, maar het is er mede de oorzaak van, dat Nij megen veranderd schijnt te zijn in een enorm legerkamp, terwijl men langs hel parkoers de indruk krijgt dal er een NATO-manoeuvre in groot verband gaande is. Maar wie van goede willé is. ziet de burger .deelnemers niét. over het hoofd. Dat zyn er altijd nog zó'n 3lordigè vijfduizend, die men bij plukjes en beetjes in de legertros verstrooid terugvindt. Zo'n dapper plukje vormt de Mid delburgse gymnastiekvereniging Achilles. Jan dè LéCiitv, Cêè* Sturm, Bertus Verhagen, Aus van, Boven, Anneke de Leeuw en Nico Veldhuis liepen de eerste dag zonder moeite uit en zy passeerden de finish reeds vroeg in de middag. Favorieten van het publiek waren opnieuw de Israëli's, die overal stormachtige ovaties ten deel vielen. Zij maken dan ook een bijzonder gedisciplineerde en levensblije indruk en wandelen in een tempo, waar iede re vierdaagseloper respect voor heeft. Sympathiek werden ook de vrouwelijke politieagenten uit de jon ge staat Sierra Leone ontvangen, die EERSTE KAMER OP RECES Debuut van minister dr. Veldkamp (Van onze parlementaire verslaggever). Nij vry algemeen de verkorting van de wèkelykse arbeidstijd is ingevoerd diénen de premieheffing en de bere kening van de nitkeringen krachtens de sociale verzekeringswetten aan de veranderde omstandigheden te wor den aangëpast. Op 12 juli jJ. heeft de Tweede Kamer daartoe éèn wets ontwerp aangenomen, dat de nodige wijzigingen brengt in de coördinatie wet sociale verzekering, de ziekte wet, de ongevallenwet 1921-, de land en tuinbouwonge'vallenwet 1922, de werkloosheidswet en de kinderbij slagwet. Gisteren heeft nu ook dé Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan dé verandering gehecht. De nieuwe minister van sociale za ken eh volksgezondheid, dr. Veld kamp. deelde ha een korte opmerking over het wetsontwerp van de christe- lijk-historische dr. Van Bruggen en diens verzekering namens de C.H.- fractiè dat dr. Veldkamp krach tens zijn studie en zijn aanleg één van de geschikste mensen is voor de post op sociale zaken en dat hij niet afhankelijk zal zijn van zijn ambtenaren, mee dat hij contact ge zocht heeft met de sociale verzeke ringsraad teneinde zo spoedig moge lijk te komen tot 'n definitieve aan passing van de sociale verzekerings wetten aan de verkorte werkweek. De ...Eerste Kamer verenigde zich voorts "ïïfet een wetsontwerp tot aan passing van de wet op de zieken fondsverzekering voor bejaarden aan de een paar maanden geleden gewijzigde algèmènè ouderdomswet; met -een wetsontwep dat de minister van financiën machtigt ten laste van de staat geldleningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van tèn hóóg ste 1200 miljöèh güldèn, nodig ter vernieuwing van schatkistcertifica ten in handen van de banken; een wetsontwerp tot aanpassing van "dê Nederlandse wetgeving aan de bepa lingen van het verdrag betreffende de sociale zekerheid van zèèliédèft; een wetsontwerp tot verlenging van één der artikelen van de wet irnmuni- satië militairen van 1 januari 1962 tót 1 januari 1969, zulks ritet hét oog ó'p dé inentihg van militairen tegen pökken; zes wetsontwerpen tot naturalisatie v&h in totaal 158 vreèm- deiingèn. Derde T.H. Tenslotte ham de Eerste Kamer een wetsontwerp aan tot hef op nemen op de rijksbegroting voor 1961 van èèn post van 300.000 gulden vóór uitkeringen aan gewe zen leidsters bij het bijzonder kleu teronderwijs, die geen of slechte èeh gering p'ènsioen ontvangen en van een post van 250.000 ter bestrijding Van de kosten van de voorbereiding va nde derde techni sche hogeschool, die in Enschedé gevestigd zal wórden. voor de eerste maal aan de Nijmeeg- Na deze 45ste vergadering van dè se vierdaagse deelnemen. j Eerste Kamer is zij uiteengegaan èhi Bourguiba vraagt kanonnen Beide partijen houden stand De president van Tunesië, Habib Bourguiba lieeft gisteren op een persconferentie in Tunis ver klaard, dat misschien nog wel meer zou worden gevochten in Bizerta, tenzij de V.N. een ma nier zou vinden om een eind te maken aan de militaire bezet ting van die Tunesische haven plaats. Bourguiba kondigde aan dat hij een tweede zitting van de Veiligheidsraad wilde, daar het Franse commando geen stappen had genomen om zijn troepen terug te trekken binnen dè grens van de militaire basis. „We hebben besloten onze strijd tot het eind voort te zetten. Als deze situatie voortduurt, kan zij alleen maar leiden tot incidenten en de her vatting der gevechten", aldus de pré sident. Bourguiba hield ook weer een plei dooi voor hulp van derden. Hy opperde dat de Arabische staten en andere landen die hulp hebben aangeboden, niet alleen vrijwilli gers zouden sturen, maar ook zwaar materieel, zoals luchtaf weergeschut en pantserwagens. Voorts bepleitte hij dat landën waar de Fransen bases hebben, zouden demonstreren tegen het be staan daarvan, om op die manier de positie van Tunesië in de kwes- tie-Bizerta te versterken. Er is weinig kans op. dat Frankrijk zijn troepen uit Bizerta naar de ka zernes op de marinebasis zal doen terugkeren, tenzij Tunesië een vol ledig vrij Verkeer tussen de ver schillende delen van de basis garan deert, aldus regeringskringen te Pa rijs. Volgens een Franse militaire woord voerder zijn de Tunesiërs bezig dè kasbah van Bizerta in eèn fort tè veranderen. „Wanneer het thans tot een incident zou komen en de stryd zóu worden hervat, zou het voor ons bijzonder moeilijk zyn de kasbah te zuivèreh", aldus de Franse woordvoerder. De verbifidihgen over zee tussen Tu nesië en Frankrijk zijn gisteren her vat nadat zy verleden zaterdag wer den verbroken. Sterk opwekkende pillen bij Deense renner gevonden Bij een laboratoriumonderzoek is ge bleken, dat pillen, die onlangs in het bezit zijn gevonden van de Deense wielrenner Dan Nielsen, een dubbele dosis amphetamine, een sterk opwek kend middel, bevatten. Óp 2 Juli j.l. zou Nielsen dèelnemèn aan èen klassieke wegwedstrijd te Kopenhagen. Met vier andere renners werd hy aangewezen voor een roü- tine-controle tegen doping. Sedert de Deense wielrenner Jensen stierf tij dens een wedstrijd op de Olympische Spelen in Rome, is al vaker zo'n con trole op Deense renners uitgevoerd. Op wég naar de plaats waar de con trole zou geschieden, werd gezien, dat Nièlsën èen pillendoosje liet val len. De inhoud werd opgestuurd naar èèn laboratorium. Het bleek dat élke pij dè dubbele dosis amphetamine be vatte van pillen, die men in Denemar ken alleen 'maar op doktersrecept kan krijgen. Toen de pillèn wérden gevonden, beweerde Nielsen dat ze hem door de dokter waren voorge schreven wegens nervositeit. Hangen de het ohdèrzoek is Nielsen gesehorst. De wielerbond zal de kwestie a.s. vrijdag op een vergadering bespre ken. Inmiddels heeft Nielsen, volgens hel dagblad B. T., verklaard, dat negen van dè tién prominente renners pil len gebruiken. De renner bleek niet bereid te vertellen, hoe hij aan de pil len kwam. Ook verklaarde htf dat "zija zaak de Deense wielersport al ge noeg had geschaad en dat hij zich daarom térug zou trekken zonder dat hij sensationele onthullingen zou dbèn. van een welverdiende vakantie tc. genieten. Op 12 september komt zij weer bijeen ter behandeling van de loterywet en de loterijbelasting. Met enige zorg was de voorzitter mr. Jonkman vervuld, zo zei hij, over het tijdig tot stand komen van de wet betreffende de deelneming van Nederland aan de nieuwe O.E.E.S. De voorzitter wenste alle leden ge noeglijke weken. Gevangenen in Haarlem ontsnapt Drie uit Haarlem afkomstige man nen, H. T. S., IJ. S. en W. de G., die in Haarlem gevangen zaten wegens inbraak door middel van inbreking en diefstal zijn er gistermiddag om streeks kwart over vyf in geslaagd uit de strafgevangenis te ontsnap pen. Ze hebben de spijl van een tralieven ster doorgezaagd en zijn via het raam öp dè binnenplaats van de ge vangenis gekomen. Daar wisten zij over een 3,70 meter hoge muur te klimmen en via het dak van een schuurtje de openbare weg te berei ken. Hun gevangeniskleding is bij de gevangenis gevonden. MATROOS VAN DOORMAN VRIJGESPROKEN Vrijspraak, zo luidt het vonnis dat het hoog militair gerechtshof te Den Haag gistermorgen in hoger beroep tegen de 22-jarige matroos G. A. M. heeft gewezen. De ex-schepeling van het vliegkampschip „Karei Doorman" zou negen maanden geleden, toen zyn schip in de haven van Sydney lag, tijdens het passagieren een collega, de matroos V. hebben doodgestoken. De zeekrijgsraad veroordeelde hem op 26 april van het vorig jaar hiervoor tot één jaar gevangenisstraf met af trek van vóOrarrést. De raad achtte zware mishandeling de dood ten ge volge hebbendé bewezen. Zowel de ad vöóaat-fiscaal als de beklaagde gin gen van dit vonnis in hoger beroep. Dè raadsman van de verdachte deed gèdurendé beide behandelingen een beroep op noodweerexces. Antwerpen maakt in V.S. propaganda voor haven In oktober zal een delegatie van de gemeente Antwerpen, onder leiding van de wethouder voor het havemve- zën, èèn bezoek van een maand aan dö Verenigde Saten brengen. Het hoofddoel van deze reis is do aan dacht van de geïnteresseerde Ameri kaanse bedrijven te vestigen op dc voordelen van het vestigen van in dustrieën in de nieuwe havenzone van Antwerpen, die door de uitvoe ring van het Antwerpse tienjarenplan zal ontstaan. Dè gemeenteraad van Antwerpen heeft toestemming gegeven voor het aangaan van een lening van 590 mil joen frank (rüim 40 miljoen gulden) met het oog op dè uitbreiding van de haven. Nieuw-Guinea Raad wil leerplicht invoeren Met een grote meerderheid (22 stem men tegen 4) heeft de Nieuw-Guinea 'Raad zicli gistermorgen uitgespro ken voor het invoeren van leerplicht in gebieden van Nieuw-Guinea, die daarvoor in aanmerking komen. Bij de behandeling van clc daartoe strekkende motie had de directeur van culturele zaken, mr. Ch. Lyesen, 2élfs partiële invoering van leerplicht ontraden wegens moeilijkheden op personeels- en financieel gebied. VRAGEN IN KAMER OVER VERLAGING BOÜWPREMIE Hét Tweede-Kamerlid de lieer F. van Vliét heeft de, minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid een aantal schriftelijke vragen gesteld over zijn besluit de premie voor huurwoningen en eigen woningen in de particuliere sector gemiddeld met 500 gulden tc verlagen. Dit besluit heeft de minister onder méér gemotiveerd met „de gunstige ontwikkeling van de rentevoet sedert de totstandkoming van dc subsidie regeling voor de particuliere bouw". De heer Van Vliet vraagt de minister óf hij wil aantonen: hoe de ontwikke ling van de rente, Verschuldigd voor hypothecaire leningen, in feite is ge weest en dal deze ontwikkeling een lastenbesparing geeft, die terecht op gemiddeld 500 mag worden gewaar- dëèrd. Arresten roofoverval Purmerend vernietigd De Hoge Raad heeft de vernietiging uitgesproken van heide arresten van liet gerechtshof tc Amsterdam, waar bij de 11-jarige tuinder Frans T. en diens 38-jarige broer Gerard, beide wónèndè te Vetsen-Noord, ieder lot 8 jaar gevangenisstraf zHn veroor deeld wegens dièfstal met geweldple ging op dè bóerderjj van de hoogbe jaarde Pieter Laan te Purmerend, thans bijna tien jaar geleden. De Hoge Raad verwees beide zaken naar het Haagse gerechtshof op for mele gronden. Aan een beschouwing over het mededaderschap dat in deze zaken eveneens oen rol speelde, is de Hoge Raad om bovenvermelde leden niet toegekomen. Commissaris van politie te Bergen op Zoom Bij K. B i§ mét ingang van 15 juli j.l; de heer Th. H. W. Andriessen be noemd tot commissaris van politie te Bergen op Zoom, Dc heer Andries sen was voorheen hoofdinspecteur al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8