Stil BARON BLUFF Angola, de Portugese deur voor het aangrenzende Katanga NEDERLANDSE EXPEDITIE OP TOP CYCLOOP-GEBERGTE pijn 0VDSTE HENS MILJOEN JAAR OUDER DAN PEK1NG-MENS 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 JULI 1961 STEEDS EIGENDOM VAN PORTUGAL Ongeveer 11.000 mensen per jaar uit moederland naar kolonie PORTUGAL BEHOORT TOT DE oudste koloniale mogend heden ter wereld en hoewel het zijn vroegere glorie 'al lang heeft overleefd, resten er toch nog acht van de eertijds ver overde overzeese gebieden. Deze „provincies" beslaan onge veer 23 keer de oppervlakte van het moederland, dat bijna 21/3 keer zo groot is als Nederland. Verreweg' de grootste Portugese kolonie is Angola dat zich in onze tijd mag beroe men op de enige spoorwegverbinding tussen Elisabethstad, in het veel-omstreden Kongolese Katanga en de kust van de Atlantische Oceaan. Portugal is in wezen allerminst een arm land. Het heeft een ten dele vruchtbare bodem, een gun stig klimaat bezit vele' mineralen en heeft ogenschijnlijk ook in eigen land nog wel ruïmté voor zijn negen miljoen mensen, die niet veel meer dan 1/3 van de bodem in cultuur hebben gébracht. Toch dachten de Portugezen er al vroeg anders over. Zij waren vooral sinds de veertiende eeuw (Hendrik de Zeevaarder) de grote ontdekkingsi-eizigers, die het ver van huis zochten en juist daar hun rijkdommen vergaarden. Eén van hen een zekere Diego Gao zeilde in 14S2 langs de onder ste westkust van Afrika, toen hij daar een enorme rivier ontdekte, die hij de naam Zaire gaf. Het land, dat hier beneden lag, nam' hij voor Portugal in bézit; dat land is het tegenwoordige Angola, dat sindsdien geen andere eigena ren heeft gekend. Gaó hiéld blijk baar niet van halve maatregelen, want toen de Portugezen er eeu wen later eens toe kwamen de oppervlakte van Angola uit te rekenen, bleek deze iets groter te zijn dan de halve Kongo 1.246.700 km2. In gemakkelijker taal: nog iets groter dan Enge land, Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk. West- en Oost- Duitsland tezamen! In dit énorme gebied woont 4,4 miljoen mensen, waarvan het overgrote deel neger is en er zijn 175.000 Portugezen. Sinds de Portugese regering emi gratie naar dit deel van Afrika aanmoedigt arriveren er uit haar land elk jaar ongeveer 11.000 mensen. Per trein Lobito aan de Atlantische kust en Teixeira de Sousa, bij de grens van Katanga, ligt een enorm brok Afrika, dat wordt doorsneden door de „Caminho de Ferro de Ben- guela", een in feite Engelse smal- spoonveg, die dit deel van Kongo en Noord-Rhödesia met liet wes ten verbindt. Langs deze spoorlijn gaat nog steeds een deel van Ka- tanga's minerale rijkdommen naar de wereldmarkt. Bovendien rijden drie keer in de week langzame passagierstreineri uit Katanga naar de grens van Angola, waar ze aansluiting géven op andere soortgelijke treinen naar Lobito. De spoorweg is eigenlijk de enige"' redelijke, verbinding, die er over land bestaat, dwars door dit stuk Portugees. Afrika. De reis duurt drie en een halve dag. waarvan twee nodig zijn voor het traject door Angola. Dat traject is glo baal. 1360 kilometer lang. De mét hout gestookte locomotief die links en rechts vonken sproeit vertrekt eerst van Teixeïda de Sousa (een vierkant plekje Portugal in het hart van Afrika door de zon geblakerd en vol vliegen) over een uitgestrekte hoogvlakte. Een stuk hiervan zeker zes uur rijdên -ö bestaat uit moeras. Als dit achter de rug is gaat de spoorlijn geleidelijk meer en meer zigzaggend ovêr tot de beklimming van de berg rug, die dit deel van het continent van de zee scheidt. Hij passeert stadjes als Silva Porto én Nova Lisboa tot hij het hoogste punt heeft bereikt, om vervolgens 300 kilometer af te dalen naai* de na tuurlijke haven van Lobito, die in een met palmen Omzoomde lagune ligt. de route betekent de komst van de ■trein steeds weer een welkome afwisseling. Vooral de Portugese kolonisten, die hier voor korte of lange tyd in de eenzaamheid zijn neergestreken, vinden het de moeite waard naar de stationne tjes te komen voor dit schaarse contact met de buitenwereld. De trein heeft een rijdend postkan toor, dat vaak brieven van huis brengt. Soms komen er ook nieu welingen uit Portugal mee of vreemdelingen uit Rhodesia, die een poosje naar Europa gaan. Alle eenzame emigranten stromen steeds weer toe om zich een ogen blik te warmen aan dit vluchtige contact met een leven, dat zij achter zich lieten. Intussen blijft hier de band met de buitenwereld hoofdzakelijk een illusie. Want de overweldigende indruk, die Angola bij elke bezoeker achterlaat, is er een van lege ruimte en eenzaamheid. Het is waar dat de Portugezen hier al bijna 500 jaar vertoeven ze worden niet moe, dit steeds opnieuw te verkondigen maar in al die eeuwen zijn ze er eigen lijk nooit in geslaagd deze enorme landoppervlakte voldoende onder de knie te krijgen. De rivier Zaire werd Kongo (niet vöor de Portu gezen, die hem Zaire bleven noe men); dé Kongo werd door de Belgen gekoloniseerd en weer ge dekoloniseerd, de Portugezen ble ven en ze stuurden een wassende stroom immigranten. Desondanks is Angola nog steeds niet, wat het met zijn enorme rijkdommen had kunnen zijn of misschien nog eens wordt. Die leegte van het land. die geringe bevolking, is ze ker vöot* ëen deel te wijten aan de Portugezen. Langer dan drie eeuwen hebben de heersers van Angola de negér- bevolking gedecimeerd door een overvloedige slavenexport. Met scheepsladingen ging de donkere, gevende koopwaar naar de Spaan se. Portugese en Britse koloniën in de nieuwe wèreld. Miljoenen negers zijn op deze wijze uit hun oude vaderland verdwenen. Overal op het grote plateau en in de stad jes van Angola's kustgebied her inneren ook nu nog machtige for ten aan de praktijken die hier tot in het midden van de vorige eeuw zijn uitgeoefend. Behalve voor de slavenhandel toonden de Portugezen tot in het begin van deze eeuw mati ge belangstelling voor Angola. De mensen, die hier uit het moederland kwamen waren een handjevol ambtenaren, solda ten en missionarissen Aantal misdaden in V.S. bereikte ongekende hoogte Uit het door Edgar Hoover, het hoofd van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek, getekende jaarrap port van de F.B.I., dat maandag te Washington werd gepubliceerd, blijkt dat het aantal in 1960 in de V.S. ge pleegde misdaden een ongekende hoogte heeft bereikt. In elke 58 minuten van dat jaar werd een moorcf gepleegd, terwijl elke 34 minuten een aanranding plaats had. Het aantal in 1960 gepleegde ernstige misdaden is, in vergelijking met 1960 met 98 procent gestegen, terwijl de bevolkingstoeneming in deze periode slechts achttien procent bedroeg. Er werden in 1960 in de V.S. in totaal 1.861.300 ernstige misdaden gepleegd, hetgeen veertien procent meer is dan in 1959. Er werd verleden jaar elke 39 seconden in do V.S. ingebroken, terwijl iedere twee minuten een auto werd gestolen. Er werden in 1960 in de V.S. meer dan tweemaal zoveel jeugdige misda digers gearresteerd als in 1950, ter wijl het aantal jeugdigen sinds 1950 met minder dan vijftig procent is toe genomen. Zweedse politie krijgt stalen knuppels De Zweedse politie zal een nieuw wa pen krijgen, voor gebruik tegen rel- makers en dergelijke figuren. Het wapen dient ter vervanging van de oude knuppels, die waren vervaar digd van alluminium, omspannen met rubber. Deze knuppels werden te „zacht" be vonden (te weinig effectief) en daar om zullen de Zweedse agenten wor den uitgerust met knuppels van staal, waarom rubber is gespannen. Het nieuwe wapen is reeds „beproefd" in een twintigtal acties. Geen kabinetscrisis in Zuidafrikaanse republiek De minister van defensie van de repu bliek Zuid-Afrika, op bezoek in de Italiaanse hoofdstad, heeft gezegd, dat de benoeming Van de bewindsmnn van justitie Francois Christian Eras mus tot ambassadeur in Italië, naar zijn mening, geen kabinetscrisis in Zuid-Afrika zal te weeg brengen. „Mijn land heeft een man met erva ring nodig als ambassadeur in West- Duitsland. „zei hij. „Die man is Pohl. Wij hebben in Home ook een be kwaam diplomaat nodig, en dat is Erasmus". De voormalige ambassadeur in Rome Johannes Dreyer Pohl, heeft als nieu we standplaats Bonn gekregen. Zijn 'opvolger in de Italiaanse hoofdstad Wordt dé huidige minister van justi tie van de républiek. Erasmus. GETALLEN KLOPTEN PRECIES Rara en Raveni bij gunstig weer beklommen Naar het A.N.I'. van prol', dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het rijks herbarium aldaar, verneemt, is de bo tanische exploitatiegroep van dit herbarium erin »eslaagd de hoogste toppen van het Cycloopgebergte nabij Hollandia op Nederlands Nieuw-Gui- nea te bestijgen. Deze groep bestaat uit dr. H. Sleunfer, dr. P. van Royen en de ambtenaar bij het boswezen, dc heer J. Dijkstra. Voorzover kan wórden nagegaan, al dus prof. Lam, is dit de eerste maal, dat de bovengenoemde toppen zijn overwonnen. Uit mededelingen van de plaatselijke bevolking zou kunnen worden afgeleid, dat wat wLj De Cy cloop plegen te noemen, door de be volking met de naam Baloko wordt aangeduid, maar of dit voor het ge hele gebergte geldt, is onzekei. By zijn exploratie in 1954 had dr. Van Royen begrepen, dat Baloko de naam van de hoogste rug was mét toppen, waarvan de hoogten boven de zee op de kaarten als 2160, rcspectiévelijk 1900 meter zijn opgegeven. Men heeft thans bevonden, dat die getallen juist zijn. Filmprijzen van .Moskou Op het internationale filmfestival zijn zondag twee films als de beste geko zen. Het zijn de Italiaanse film „Het Eiland" en de Russische anti-Stali- nistisehe film „Zuiver de lucht". Dé derde plaats was voor de Italiaanse film „Een ieder gaat naar huis". De prijs voor de beste documentaire ging ook naar Italië. In deze catego rie won „De grote Olympiade" van Romolo Marcellini. Gouden medailles werden nog toegèkend aan „Professor Mamlock" uit Oost-Duitsland en „Hoe jong we zijn geweest" uit Bulgarije. Yui Lang uit China werd uitgeroe pen tot de beste actrice, op grond van haar spel in „Het gezin van een re volutionair", en de Engelsman Peter Finch tot beste acteur, wegéns zijn spel in „Dc processen van Oscar Wil de". De Fransman Armand Gatti kréég de regièprijs, wegens „De om heining". Inmiddels is bekend gemaakt dat on der regie van dé Italiaan Giuseppe de Santis c1c eerste Italiaans-Russische film zal worden gemaakt. De titel zal zijn „Italianen zijn goede mensen". De twee hoogste toppen, dicht bij el kaar aan de oostkant van het geberg te gelegen, heten respectievelijk Rara slechts hoogten van respectievelijk (de oostelijke) en Raveni en bereiken 1700 en 1880 meter. Het is onbekend of zich westelijker nog hogere top pen bevinden, maar dit is met waar schijnlijk. Er werden twee bestijgingen ver richt, beide door uitzonderlijk goed weer begunstigd: de eerste op 23 juni, waarbij alle drie deelnemers met eni ge inheemse gidsen en dragers de Rara bereikten, terwijl twee gidsen erin slaagden ook de Raveni te be klimmen. De tweede bestijging was op 4 juli, waarbij dr. Van Roy'én en de heer Dijkstra, in gezelschap van twee en thousiaste militairen van de Konink lijke Luchtmacht, de Rara beklom men, terwijl de heer Dijkstra als eerste Europeaan dezelfde dag ook de Raveni bereikte en de hoogte van 1880 meter bevestigde. Pl\Verkeerstip7^1 INHALEN VAN SCOOTERS ENT. 0 Volgens de officiële cijfers hebben drie van elke vijf stemgerechtigde Turken zlcli bij het referendum van negen juli vóór de nieuwe grondwet uitgesproken. fAdvertentie RDTERDON PHURMKBjmCHE F««!ÈK ((HOEEn^ HFWBWJK Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Gisteren Is wederom de trekking ge houden van de 2lé procent premie- lening Zuid-Holland 1959, waarbij 12 series van elk 10 obligaties werden uitgeloot. Het waren de series 20242, 25382, 25474, 28460, 29308, 33523, 34413. 37202, 37590, 37801, 3795? en 37966. De premie van f 100.000 viel op num mer 5 van serie 28460, die van f 10.000 op nummer 4 van serie 37801 en die van f 5000 op nummer 7 van serie 25474. Twee obligaties lootten uit met éen premie van f 2500 n.l. nummer 9 van serie 25474 en nummer 2 van serie 37957. De be zitters van de 5 volgende obligaties werd een premie van f 1000 toege wezen: nummer 4 van serie 20242, nummer 5 van serie 25382. nummer 1 van serie 28460. nummer 9 van se rie 34413 en ïlümmèr 9 van serie 37966. Voorts werden de volgehde 5 obligaties uitgeloot met een premie van f 500: nummer 6-van serie 28460, de nummers 4 en 9 van serie 37202, nummer 1 van serie 37801 en num mer 10 van serie 37957. Tenslotte werden de overige 105 niet- genoemde nummers van bovenver melde series uitgeloot met f 125 elk. Interessante vondst in Tanganyika Onderzoekingen op een prehistorische schedel hebben uitgewezen, dat de oudste mens, die vu» werktuigen gebruik maakte, 1,750,000 jaar geleden reids de aarde bevolkt moet hebben, aldus heeft, de Natio nal Geographic Socie ty te Washington be kendgemaakt. Met deze ontdekking is de ouderdom van het vroegste mensentype een miljoen jaar vol der in het verleden ge plaatst. Hel: Amerikaanse ge nootschap onthulde, dat deze nieuwe voorvader van de mensheid, die zinjanthropus of „Oost- Afrika mens" is ge- doop». in een grijs ver leden geleefd moet hebben dat bevolkt werd door rcuzenvar- kens. en sóhapen,.giraf fen met geweien, en andere reusachtige die ren. De fossiele schedel fragmenten zijn twee jaar geleden door een Britse anthropoloog, dr. L. S. B. Leakey, in een vulkanische ravijn in Tanganyika gevon den. Twee jonge Ameri kaanse geologen, dr. J. F. Evernden en dr. G. H. Curtiss, hebben in de universiteit van Ca- lifornië met een soort atoomklok de ouder dom van de schedel vastgesteld. De zinjanthropus had een laag voorhoofd en hield het hoofd recht op. Ilij had grote, die pe kaken en geweldige kiezen. D" werktuigen waar van hij ziéh bediende bestonden uit grote werpstcnen en stukken rots die door Heni wa ren bewerkt voor het villen en sfiijdén van wild. Tot dusverre was de Peking mens, wiens ouderdom op 600.000 jaar geschat is, dc oudst bekende mens. Om de ouderdom van de zinjanthropus te be- fjalen hebben de ge- eerden gebruik ge maakt van dc weten schap. dat het in dc natuur voorkoméndè kalium een radio-actie ve isotoop bevat dié 1.2, miljard jaar nodig heeft om de helft van zijn radio-activiteit té verliezen, die wordt omgezet in calcium en argon. Bij de resten van de zinjanthropus werd tussen twee lagen lava een kalium bevattende stof aangetroffen die met de atoomklok op een ouderdom van 1.750.000 jaar werd be paald. Volgens hef; genoot schap zijn er aanwij zingen, dat nieuwe vondsten die door dr. Leakey ïii Tanganyika zijn 'opgegraven, «Ie resten van een kind, zcITs ouder zijn dan de zinjanthropus. Dood in cel gevonden Do 50-jarige bakker S. K. uit Nieuw- Buinen is maandagmorgen dood in 'h cel van het politiebureau aldaar aan getroffen» Hij lag voor zijn bed. De matras was verbrand, maar de man had geen brandwonden. Een arts, dié de man heeft onder zocht vermoedt dat hij door verstik king om het leven is gekomen. De patholoog-anatoom van het gerech telijk geneeskundig laboratoriumin Den Haag, dr. J. Zeldenrust zou sec tio op het lijk verrichten. De bakker was opgesloten omdat hij verdacht Werd van diefBtal van 400,— teh nadele van een landbouwer. Hij zou gisteren Vpoi' cle officier van jüStitië geleid zijn. 0 De arbeiders in de Italiaanse havens van Imperia nabij de Fraöse grens lót aan het gebied Van Home hebben don derdag het wérk vóöi 24 uur neergelegd, omdat zij toeslagen en betere Sociale voorzieningen wensen. In Genua werden 69 schepen getroffen. De staking gihg uit van de onder commuhistlsche leiding staande vakbeweging.. Moeder Kelly met haar derde vmlen, een blond hengstje^ dat in de Zoo van Antwerpen de naam Otto vader in de Tsjechische taal). Met moederlijke sory stelt, da merrie r.ioh tussen haar jong en de fotograaf Wee deuenc, die zou trachten liet diertje te benaderen. Keihard zijn de- acliterhoeven en ze worden met. juist heid gericht naar het gevaar, dat het jong bedreigt. In het aangrenzende perlc lopoii de beide eerder geboren dieren: dr mer rie Libutska van 1958 en de hengst Novy van I960. Vader Koedie beziet van terzijde zijn nieuwe spruit, die, naar alle verwachtingen, een Waar borg te meer zal zijn voor het xWort- be.st.aan van deze. nog steeds met, on dergang bedreigde diersoort t Heeft U wel eens achter op een mo tor gezeten toen deze op een auto snelweg reed? Misschien heeft. U toen meegemaakt dat een automobilist U rakelings passeerde'. Een windstoot drukte de motor plotseling zijwaarts. Dit is een bijzonder onaangename ge waarwording. Het komt nog herhaal delijk vóór dat motor- en soooterrij- ders öp déze wijze worden gepas seerd en vervolgens gesneden. De motorrijder voelt zich op de eer ste plaats belaagd en in de tweede plaats wordt hij gehinderd door de luchtverplaatsing van de inhalende auto. Als automobilist moet. U hier aan denken! - De A.N.W.K. Is van mening dat U een voor U uitrijdend, tweewielig motorrijtuig op dezelfde wijze in moet. halen alsof het een auto xvas. Wijk tijdig naar links uit en blijf op delinker strook rijden totdat. U in het achteruitkijkspiegeltje de motor- of scooterrijder ziet. Dan pas naar rechts gaan. V.S. .lanceerbasis" voor de maan lanceren De V.S. zullen binnen enkele dagen oen poging doen een nieuw studium te beginnen in de exploratie van de niüau. De poging zal bestaan uit lan cering van een „lanceerbasis" van waar dan een raket zal vertrekken, tlie eirea 800.000 kilometer ver in het heelal zal moeten doordringen. Het project heet Ranger 1 en v/ordt beschouwd als het meest gecompli ceerde project dat de. Amerikaanse raketbouwers ooit onderhanden heb- hen gehad. De raket die van de satellletbasis zal worden afgevuurd zal op een afstand van ongeveer 60.000 kilometer langs de maan gaan, maar de geleerden ho pen toch, dat men uit deze lancering voldoende ervaringen zal kunnen ha len, om daarna een raket mot instru menten op de maan te laten landen. 248. „Mevrouw Spinet-Mineure..!" riep de baron blij verrast. „Dus toch! Mijn conclusie dat U hier moést zijn is tóch wei van een bij zondere scherpzinnigheid geweest. Een Bluff is ook moeilijk om de tuin te leidon. Hoe dan ook: Ik kom U redden, méVfouw, bevrij den uit de handen van deze „Zwijg!" snerpte de sopraan ont stemd. „Ik heb alles gehoord, dus doe maar niet zo schijnheilig! Ik weet nu wat ik aan U heb, meneer Bluff! Als de heer Frankïe mijn platen niet had opgekocht, had U mijn mooiste aria's laten omsmel ten tot een onbenullig lied. Bah, nu weet ik wat uw praatjes waard zijn. Hot iè maar goed dat de heer Frankie mij bijtijds de ogen heeft geopend! Ik wil niets méér met U te maken hebben „Maar het söng-festival dan!" riep de baron uit. „Het optreden van uw dochter Jackié „Gaat niet door!" voltooide de so praan ijzig, „Ik weiger om om op het Festival aanwezig te zijn. En als ik er niet ben, durft Jackie niet te zingen!" Voordat de baron nog de kans kreeg om met ziin bekende wel sprekendheid dé slechte indruk die hij had gewekt weg te nemen, ver scheen ér nu een robuust persoon in de deur, die hem kennelijk de kortste weg haar buiten wilde wij zen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6