Oostduitse boeren verzetten zich tegen collectief systeem Tweehonderd miljoen meer voor defensie Parijse mode: „adem inhouden" KLANKBORD Proces Eichmann tot 3 augustus verdaagd WOENSDAG 26 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Dorpsoproer in Weidenhain Groeiende ontevredenheid in alle sectoren In het 750 inwoners tellende dorp Weidenhain in het district Leipzig in Oost-Duitsland heeft een dertigtal leden van collectie ve boerderijen als een man een vergadering van het landbouw- produktiegenootschap (L.P.G.) verlaten nadat een spreker ont binding van dit genootschap had geëist, een eis die door de com munistische functionarissen van de hand werd gewezen. Tot degenen die zich tegen het voortbestaan van de gedwongen collectieve bedrijven uitspraken behoorde ook een der commu nistische functionarissen, tevens lid van de gemeentelijke af vaardiging en gemeenteraadslid. probeerd wantoestanden in de L.P.G. aan de kaak te stellen. Beïnvloed „Das Volk" (Erfurt) schreef: „Som mige boeren werken tegen omdat zij niet geloven in een vredesverdrag.... beïnvloed door de beweringen van de vijand, beginnen zij er over te den ken om liet collectieve systeem te verlaten". „Onder de dekmantel van lid van de socialistische eenheidspartij" al dus berichtte de „Leipziger Volkszei- tung" „heeft de renegaat en pro vocateur politiek tegen de partijkoers bedreven. Hij is uit de S.E.D. gezet". In een „afrekening met provocateurs in.de L.P.G." beschuldigt aangehaald blad de burgemeester van Weiden hain en een afgevaardigde van de districtsvergadering-Leipzig, beiden leden van de S.E.D., ervan, zich niet tegen de eisen van de collectieve boe ren verzet te hebben. Dwang Volgens het bericht van de Leip ziger Volkszeitung" gaf ook in een tweede door de S.E.D. belegde vergadering een boer de wens te kennen om uit het produktiege- nootschap te treden. Onder de bewering dat wie zich tegen de L.P.G. verzet ook tegen de vrede is, werden enkele boeren tot intrekking van hun opzegging van lidmaatschap gebracht. De tweede vergadering duurde tot 2 uur in de nacht. Gedurende de hele tijd, aldus aangehaald blad. waren twee functionarissen, een districtsaf gevaardigde en een gemeentelijke vertegenwoordiger geheel passief ge bleven en deels hadden zij zelfs ge- Prof. Leibbrand gearresteerd Verdacht van moord op Italianen in oorlogstijd Dc politie te Frankfort heeft gisteren meegedeeld de 47-jari ge professor Leibbrand te heb ben gearresteerd omdat hij er van wordt verdacht in de twee de wereldoorlog bevel te hebben gegeven tot het doodsclüeten van dertig Italiaanse dwangar beiders. Leibbrand die in Berlijn werd gebo ren is thans verkeersplanner te Zu rich. Volgens de politie gelastte Leib brand als commandant van een Duit se afdèling pioniers de Italianen dood te schieten toen de Duitsers zich moesten terugtrekken in Frankrijk. Hij werd gearresteerd toen hij te Frankford een tussenlanding maakte tijdens een reis van ZÜrich naar Bre men. Reeds geruime tijd is een onderzoek tegen prof. Leibbrand aan de gang. Talrijke getuigen zijn reeds verhoord. Het bericht van Leibbrands arresta tie sloeg te Frankford als een bom in. In Den Haag treedt prof. Leibbrand op als adviseur van de directie van de H.T.M. Hij heeft de eerste fase voltooid van een verkeersonderzoelc dat ten doel had uit te maken hoe het bus- en tramnet van Den Haag kan worden verbeterd. TWEE DUITSE JONGENS IN ZEE VERDRONKEN Twee 19-jarige Duitse jongens zijn gistermiddag in zee verdronken bij het kampeerterrein „Ockenburg" in de gemeente Den Haag. Het zijn Helmut Hofmann en Helmut Clas- zen, beiden afkomstig uit Mönchen- Gladbach. MODEL-VROUW. De kunstschilder Norman Cusden beklaagde zich er voor de rechter over, dat zijn vrouw erop had gestaan, dat hij geen ander naaktmodel zou nemen, dan haar. „Onlangs zei ik haar, dat ik een nieuw model wilde hebben en daar nam zij geen genoegen mee", zei hij tegen de rechter. Zijn schilderingen naar levend model waren altiid een twistpunt geweest tussen hen, bekende hij nu. Dan was zijn vrouw geen modelvrouw meer, indien hij haar liet langer als model, maar sléchts als zijn vrouw wilde zien. Cusden en vrouw waren tenslotte uiteengegaan. Zij ging naar Londen waar Cusden haar tenslotte vond. Volgens de politie had de kunstschil der, na zijn vrouw in de Britse hoofd stad te hebben ontdekt, zijn handen om haar hals gelegd en gedreigd haar te zullen vermoorden. C-usten ontkende de beschuldiging hardnekkig. Hij zit nu in voorlopige hechtenis. J. F. H. Grönloh - Nescio - overleden De sclirijver Jan Hendrik Frede- rik Grönloli, pseudoniem Nes cio, is maandagnacht op 79-jarï- ge leeftijd in liet sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum overleden. Hij werd op 22 juni 1882 te Amsterdam geboren en debuteerde in 1911 met het ver haal „De Uitvreter". Voorts schreef hij „Titaantjes" (1915), „Dichtertjes" (1918), „Mene Tekel" (1946). In 1954 ontving hij de Marianne Philipsprijs. Kortgeleden is een bundel van oude en nog niet eerder gepubliceerde verhalen van hem uitgekomen onder de titel „Bo ven het dal". Minister Visser tevreden gesteld (Van onze Haagse redactie.) In de ministerraad is de beslissing gevallen over de gelden die voor 1962 ter beschikking van de defensie zullen worden ge steld. Volgens doorgaans zeer goed ingelichte broii zou het defensieplafond voor 1962 omstreeks 225 miljoen gulden hoger liggen dan dat van dit jaar. Terwijl voor 1963 deze verhoging vooreerst op een Ideine 200 miljoen gulden is gesteld. Het kabinet is tot de verhoging van het plafond overgegaan doordat de Amerikaanse militaire hulp (M.D.A. P.) is weggevallen. De niet ongunsti ge financiële situatie van het ogen blik o.m. ontstaan door de uitgestel de belastingverlaging over de tweede helft van 1961, wat een voordeel van 250 miljoen gulden voor 's rijks schat kist betekende, deden het kabinet in stemmen met de wens van minister Visser betreffende de verhoging van het defensieplafond, dat nu met ruim honderd miljoen gulden boven do twee miljard zal komen te liggen. Het grootste deel van de defensie- gelden voor het komende jaar zal naar de luchtmacht gaan. Voor de marine zou, naar wij uit betrouw bare bron vernemen, slechts een klein gedeelte van het totaalbe drag beschikbaar komen. In grote lijn zullen van de nieuwe defensiegelden kwaliteitsverbeterin gen in de drie krijgsmachtdelen wor- j|ll)llllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllll!lllillll!lillll^ Gagarin-koffie j H Sergio Frazao, president van ff hef Braziliaanse koffie-insti- tuut, heeft gisteren in Rio de Janeiro gezegd, dat hij de Sow- if jet-Unie zal ■vragen om- een be- pa,aid soort koffie te mogen n noemen, naar de Russische H ruimtevaarder majoor voeri H Gagarin. iinniiniii:iiiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii!inii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil den doorgevoerd. Deze verbeteringen bestaan voor de landmacht in hoofd zaak uit het tot stand komen van het mechaniserings- en motorise- ringsplan. Voor de luchtmacht komt het' neer op uitvoering en betaling van het Starfighterprogramma. Marine Voor de marine zou wat meer finan ciële ruimte zyn verkregen, doordat nu definitief zou zyn besloten van de ver wapening van de tweede kruiser tot geleide-projectielenlcruiser af te zien, nu de Amerikaanse hulp voor dit project is weggevallen. Voorts zouden voor de gehele krijgs macht meer gelden ter beschikking worden gesteld voor de verbetering van het opleidingspeil. Overeenstemming over Laos De veertien mogendhedenconfe- rentie over Laos is naar verluidt tot overeenstemming gekomen over een algemene verbintenis, de eenheid, soevereiniteit, onaf hankelijkheid en neutraliteit van Laos te erkennen en te eer biedigen. Dit is van gezagheb bende zijde in Genève vernomen. Brits Rijnleger bij crisis op oude sterkte Engeland heeft de Verenigde Staten verzekerd in staat te zijn het Britse Rijnleger op de oude sterkte te bren gen wanneer de toestand rond Ber lijn slechter wordt, zo is uit betrouw bare bron in Londen vernomen. Maar de Engelse minister van defensie, Harold Watsinkon, zou aan MacNa- mara gezegd hebben dat het nu de tijd daarvoor niet is. Het westen zou eerst een politieke oplossing voor de kwestie Berlijn en Duitsland moeten zoeken. Deze fotocombinatie toont vier hoe den uit de collecties voor de komende herfst en winter van de Parijse mode koningen. Linlcsboveh:i,,Rue Chanoi- nesse", een vilten schepping in zwart en wit van het huis Jacques Heim- Svend. Rechtsboven: ,fLe Regent", een cocktailhoedje van Rose Valois, geheel vervaardigd uit zwarte struis vogelveren. Linksonder: ,JPicpus", een uitgangshoedje van oranje weefsel, dat het voorhoofd vrijlaat en rechts onder: een elegante cloche van natu rel beverbont, uit het atelier van Jean Barthet. In geval van een crisis zou het Rijn leger op 55.000 man gebracht wor den. Met de Westduitse regering zou overeengekomen worden dat de vluchtelingen en Duitsers die nu voor de Britse strijdkrachten werken als soldaten onder Brits commando ge plaatst zouden worden. Na zestien weken Kort reces voor aanklager en verdediger De prosecutïe en de verdediging hebben gisteren liun verhoren in de znak-Eichmann afgesloten en het hof willigde het verzoek van aanklager Gideon Hausner in het proces tot 3 augustus te verdagen, om hem gelegenheid te geven zijn requisitoir op te stellen. Balmainrokken twee centimeter onder knie (Van onze redactrice) Komend seizoen moet de moderne vrouw die niet alleen modern maar bo vendien modieus (dus „met de mode meegaand") is, iels minder van haar benen laten zien. Enkele van de meest toonaange vende Italiaanse mode-ont werpers en -ontwerpsters nebben dit tenminste al ge decreteerd, en enkele toon aangevende Paryse mode ontwerpsters schijnen dit voorbeeld te willen volgen. Cardin laat tenminste de rokken byna drie centime ter onder de knie ophou den, en de naam Cardin heeft al verscheidene sei zoenen lang een invloedrij ke klank in de modewe reld Over het algemeen is dc „ligne Cardin" dit najaar méér draagbaar dan in sommige vorige seizoenen. Monsieur Cardin brengt dus een roklengte die bij na drie centimeter onder- de knie valt, en de door hem ontworpen kostuums verschillen wij sterk met. zijn modellen van vorig seizoen die meestal losse, wijde jasjes hadden. Ditmaal zijn de jasjes van dit modehuis strak, vooral aan de voorzijde. Ze zijn vaak dusdanig gesneden, dat ze de lijn van liet tichaam volgen. Conse quentie: de vrouw die de ze jasjes (en ook vele ja- oonnen van Cardin!) wil dragen, zal zich moeten oefenen in het inhouden van haar ademCar din legt, evenals enkele van zyn vrouwelijke Pa rijse collega's dit najaar de nadruk op de bustelijn. De favoriete kleuren van Cardin zyn bruin en een diepe „prunelle" tinten die deze „veelbelovende jonge modeprins" (zoals hij weieens wordt ge noemd) ook in vorige sei zoenen al dikwijls heei'l gelanceerd. Voor cocktail- klcding en avondjaponnen blijkt bij echter het klas sieke zwart nog steeds te prefereren. Dit laatste heeft liy tydens zijn na jaarsmodeshows wel heel sterk gedemonstreerd door zeven mannequins tegelyk de zaal van zijn modepa- leisje te laten binnenstap pen alle zeven gekleed m (fraaie) zwarte mouw loze japonnen. Ook monsieur Cardin blijkt veel aandacht te hebben voor de mogelijkheden van bont cn leder. Veel model len uit zijn collectie zijn met bont en grote leren knopen afgezet; zijn hoe den zijn ook vaak uit bont vervaardigd. Opvallend snufje: een hoed van bont, met een „sleep" van ruim een meter leng te die om de hals kan worden gedrapeerd en waarvan het uiteinde non chalant over een schouder dient te worden gedra gen. Pierre Balmain, veteraan der Paryse mode, lanceert dit najaar een kokervor- mige lijn. „Ontworpen voor waarlijk elegante vrou wen, die er niét in de eer ste plaats op uit z(jn om indruk te maken", zo vat hij zelf zijn nieuwe lijn samen. Ook ditmaal noemt Bal main zijn mode-thema „Jol ie madame" een uitdrukking die al sedert vele modeseizoenen een begrip is. „Jolie madame" kent „de volmaakte luxe der eenvoud: privilege van alle werkelijk elegante vrouwen", zegt Balmain ook nog over zijn nieuw ste modesilhouet dat dus in grote lijnen overeen komt met al zijn -modieuze silhouetten van vorige sei zoenen. Zijn ontwerpen vertonen dan ook nu weel een eenvoud die gerust ge raffineerd mag worden genoemd. De „kokerlijn" is inder daad koker-nauw; de stof is schuin gesneden en de coupe wordt aangegeven door spiraalsgewijs oplo pende zomen over de mo dellen. Een lijn die ook in de mantels en mantelkos tuums wordt voortgezet, die de taille verdoezelt en die een conservatieve rok lengte vertoont: ruim twee centimeter onder de knie. Voorbeelden van Balmains „koker-lyn": een rejsen- semble uit krijtwitte wol len jersey met een rol- kraag, gedragen onder een beige kokervormige man tel Aan tweed, afgezet met kraag en manchetten van wit vossebont, en avond toiletten waarin de „ko ker-idee" dermate conse quent is volgehouden, dat het vrijwel onniogelyk Is om er een stap in te ver zetten. Een van deze ja ponnen bestaat uit een zwarte rok met een bo venlijfje \van luipaarden- bont. En de nieuwe kleu ren van Balmain zijn „ok- toberbeige", „november- grijs", en een bijzonder fel rood. Het proces-Eichmann is gisteren zijn 16de weck ingegaan. In die tijd heeft de prosecutie ongeveer 1500 docu menten ter tafel gebracht en 112 getuigen laten voorkomen, tot steun van de beschuldiging dat Eichmann de uitroeiing van zes miljoen joden op zijn geweten heeft. Dr. Sbrvatius, de Westduitse advo caat van Eichmann, heeft de beklaag de tot diens eigen verdediging laten optrétlen en hij heeft schriftelijke verklaringen ingediend die door tien ex-nazi's waren afgelegd. De ver dediging was gebaseerd op de stel ling dat Eichmann alleen op bevel had gehandeld en dat hij nooit zelf de liquidatie van joden had bevolen. Eichmann heeft beweerd, dat hij al léén maar de loop der deportatietrei nen regelde. Hausner heeft betoogd dat Eichmann niet alleen meedogenloos sluw de uit roeiingsbevelen heeft uitgevoerd, maar zulke bevelen ook zelf heeft ge geven. Kort reces Nadat Servatius en Hausner de rechtbank hadden meegedeeld dat zij hun zaak nu wilden laten rus ten, verklaarde Hausner, na een kort reces, dat hij tijd nodig had om zijn requisitoir le kunnen voor bereiden, gezien 't bijzonder grote aantal documenten dat tijdens het proces was ingediend. Ik verzoek op 3 augustus met de slotfase te beginnen, verklaarde Hausner. Rechter Landau antwoordde dat dit betekende dat het proces niet tegen volgende week kon worden beëindigd en hij vroeg Servatius om diens mening. De verdediger antwoordde dat ook hij enkele da gen nodig had, daar hij van plan was een deel van zijn slotpleidooi schriftelijk in te dienen. Weinig nieuws De laatste pogingen van de prose cutie en de verdediging hebben niet meer veel nieuws opgeleverd. Haus ner verzocht de rechtbank als bewijs materiaal een rapport te aanvaarden waarin werd verteld dat 2.5 miljoen mensen het leven lieten in het kamp Auschwitz. Met 21 wees de recht bank dit verzoek af, met motief dat men de man die het rapport heeft op gesteld, een zekere dr. Wurbar, die in Londen woont, naar Jeruzalem had kunnen laten komen om te getui gen. Voorts verwierp het hof het verzoek van Hausner nog een getuige te mo gen laten voorkomen, Hausner had gezegd dat deze-man, Paul Revesz. i Het Wereldgebeuren Stoute professor Wie goedkoop met vakantie wil gaan en toch een min of meer luxueus verblijf in een hotel prefereert boven een camping of een vierpersoonstent, moet naar Zuid- Tirol. De hotelhouders zullen hem met graagte ontvangen, zelfs tegen prijzen die voor het „hoogseizoen" erg laag liggen. Toch zullen er maar weinigen zijn die de weg naar de Brenner zullen inslaan, want het is niet zo'n plezierige gedachte 's avonds te gaan slapen met de gedach te dat er deze nacht wel eens een bom in de straat kan ontploffen. In de buurt van bruggen of elektrische centrales moet men beslist zijn tent niet opzetten, want dat is de dood tarten. Met de regelmaat van de ka lender exploderen helse machines in de omgeving van belangrijke, voor de bevolking noodzakelijke energie gebouwen. Het lijkt erop alsof het wat rustiger in Zuid-Tirol begint te worden, maar het is al te laat in het seizoen om de hotelhouders nog een goed geslaagd jaar te bezorgen. Want nog steeds zijn daar de nach telijke dreigingen en ontploffingen. De Oostenrijke dagbladen hebben hun diepe teleurstelling uitge sproken over wat Adenauer zo langs zijn kansoliersneus weg op een persconferentie zei. Hij verklaarde: „Wij zijn vrienden van Oostenrijk en Italië. Wat hun meningsverschillen over Zuid-Tirol betreft, moet ik zeg gen, dat we op het ogenblik belang rijker dingen in de wereld hebben te regelen dan een „probleem-Tirol". Adenauer heeft daarmee onder woor den gebracht wat dc meesten in Eu ropa wel denken: het is een schan daal dat in 1961, nu elke regeling haar uiterste best doet zelfs over de grenzen van een werelddeel heen contacten te leggen, plaatselijke ge voeligheden de openbare mening in de gehele wereld bezighouden. Ogenschijnlijk is er niet veel veran derd in Zuid-Tirol. Een niet te stui ten stroom auto's gaat richting Ita lië. Alleen de Oostenrijkse auto's ont breken. Geen rechtgeaard Wener wil naar het land dat „minderheden onderdrukt". Dat land is dan Italië en die minderheid vormen de Zuid- Tirolers. Hït is natuurlijk buiten kijf dat Zuid-Tirol een gebied is dat tot het „Duitse gebied" is gaan be horen, d.w.z. Duits-talig en cultureel op Duitsland-Oostenrijk is ingesteld. Maar Zuid-Tirol werd door Hitier aan zijn vriend de Duce versjacherd en in 1946 heeft men bij het verdrag van Parijs vastgelegd dat er gelijk stelling van Duits en Italiaans zou zijn. De Oostenrijkers hebben, vol gens neutrale waarnemers, volkomen gelijk als zij zeggen dat Italië zich niet aan de afspraak heeft gehou den. Maar dat had zijn oorsprong al bij de ondertekening van het ver drag, toen de gewiekste Italiaan De Gasperi de Oostenrijker Gruber van de kaart praatte. Hoe het nu ook is gelopen, de Zuid-Tirolers zijn niet geholpen met vrijheidsleuzen en om gegooide telegraafmasten. Ze zijn ook niet geholpen met Oostenrijkse acties ten bate van „stamverwan ten onder het vreemde juk". Alleen dynamiethandelaars cn verfverko- pers maken goede zaken, de eerst- genoemden hebben een veelal clan destien handeltje en wie een pot verf koopt, behoeft geen tekst en uitleg te geven of hij z'n schuurtje wil op knappen of één of andere leuze op een muur wil kalken. In Oostenrijk heeft men niet nagelaten te roepen dat Zuid-Tirol sinds eeuwen het oer- Duits gebied is. Iedereen geloofde dat, omdat men nu eenmaal tenslot te gaat geloven wat honderdmaal wordt herhaald. Jammer voor de Zuidtirolers en de Oostenrijkers, dat nu deze. week in een museum professor Schnitzer te Innsbruck een kaart heeft gevonden van Zuid-Tirol, eeuwen geleden. Er staat niet de naam Bozen, maar Bolzano; de grens loopt zelfs nog twintig kilome ter noordelijker dan nu. Het oer- Dults is dus betrekkelijk. Maar fa natici zijn nu eenmaal niet voor rede vatbaar. De restaurants hebben ech ter voor niets grote hoeveelheden Schweinebauch en Gespickter Birk- hahn ingeslagen. DE GASPERI gewiekst die lid van de joodse verzetsbewe ging in Boedapest was geweest, zou getuigen dat Eichmann had bevolen 1700 joden naar het concentratie kamp Bergen-Belsen te sturen,' in plaats van hen naar Zwitsei-land te laten gaan. Miljoen woorden Als het proces in dc tweede week van augustus wordt afgesloten, zal hel 18 weken hebben geduurd. Het of ficieel Hebreeuwse rechtbankverslag bevat niet minder dan een miljoen woorden. Tot dusverre zijn er onge veer 60.000 mensen op de publieke tribune geweest. Bovendien waren er 75.000 in een zaal in de buurt om het proces op een gesloten t.v.-circuit gade te slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3