coopvaett Onweer van grieven barstte los boven b. en w. van Oostkapelle <=2 win Zeeuwse Almanak Geniet van Uw pijp met DOUWE EGBERTS BRUIDSPAAR PER BOOT NAAR HET VLISSINGSE STADHUIS ARBEIDERS AZOTE SLUISKIL DREIGEN WEER MET STAKING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 JULI 1963 IN BROEIERIGE RAADSZITTING „Het gemeentebeleid heeft gefaald er was ondeskundig personeel" HET WAS broeierig in het enge raadszaaltje van Oostkapelle. Voordat de vergadering daar dinsdagavond begon al. En toen men toekwam aan de behandeling van de brief van Gedeputeer de Staten, waarin scherpe kritiek aan het adres van b. en w. was gebundeld, liep het zweet enkele raadsleden tappelings langs liet gezicht. Terwijl praktisch alle stoelen uit liet raadhuis wa ren aangedragen voor het toegestroomde publiek werden daar over de tafel verwijten heen en weer geslingerd. Het beleid van b. en w. en de houding van burgemeester F. G. Sprenger persoonlijk werden daar aan de kaak gesteld op een manier, die de toch al gespannen sfeer tot op het kookpunt deed stijgen. Alle fracties uit de raad hadden liun grieven over de gang van zaken zoals deze de laatste jaren in Oostkapelle was geweest op schrift gesteld. Kort en goed kwam dit erop neer: het col lege van b. en w. heeft gefaaid en is verantwoordelijk voor de ongunstige financiële positie, waarin de gemeen te is verzeild geraakt. De raad is niet ingelicht over de ondeskundig heid op financieel-technisch gebied van het secretariepersoneel en over de mogelijkheden om verhogingen van uitkeringen te krijgen. Nu b. en w. van de zijde van G.S. op de vingers waren getikt hadden zij een ontwerpbrief aan de raadsle den toegezonden, waarin de verwijten werderTbeantwoord. „Wij wensen ab soluut te stellen, dat van fraude of misstanden in geen enkel opzicht sprake is", zo schreven b. en w. daar in. Verder verzekerde het college, dat de achterstand in de begrotingsadmi nistratie binnen enkele maanden zal zijn ingehaald. G.S. hadden verzocht om de notulen van de vergadering waarin hun brief zou worden behandeld. Die notulen zullen een behoorlijke lengte krijgen, want eer het zover was, dat met de stemmen van de P.v.d.A.-raadsleden A. Don en S. Roelse tegen werd be sloten het antwoord van b. en w. aan Ged. Staten mee te sturen, zijn er dinsdagavond vele harde woorden gevallen. De fractieleider van de P.v.d.A., de heer Don ging zelfs zover dat hij een motie aan de orde stelde, waarin dui delijk tot uiting zou komen dat liet beleid van b. en w. werd afgekeurd. Verder wilde de heer Don in zijn mo tie laten vastleggen: dat het wenselijk is. de Kroon te verzoeken de cumulatie in de functie Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Aanvang 20.45, 21.15 en 21.45 uur. burgemeester-secretaris óp te heffen opdat een gemeentesecretaris kan worden aangetrokken; dat het wenselijk is G.S. te verzoe ken een onderzoek te doen instellen naar het beleid van b. en w. en de organisatie ter secretarie, opdat de raad in de toekomst maatregelen zou kunnen nemen om een dergelijk falen te kunnen voorkomen. Zover kwam het evenwel niet. De heer Don kreeg alleen zijn partijge noot S. Roelse mee en de heer A. Coppoolse (a.r.) vond de beide laat ste maatregelen wel wat al te scherp. Meedogenloos hekelde de heer Don de houding van het cellege van b. en w. „Duidelijk wordt ons. dat in de vriendschappelijke, sfeer geen zaken konden wórden ge daan", zo bad de heer Don uit de brief van G.S. begrepen. „U hebt uw positie als burgemeester ernstig misbruikt", zo voegde liet raadslid de heer Sprenger toe. „U hebt de raad niet willen aanvaar den als hoogste instantie. U hebt Oostkapelle afgeremd in zijn ont wikkeling." Tot in details rafelde de heer Don de brief van G.S..uiteen. „Is er wel eens in de raad gesproken over een personeelstekort ter secretarie? Met concrete vragen kwam hij op tafel; „Wat heeft de ondeskundigheid van het personeel de gemeente gekost?" De beide wethouders maakten tijdens de begrótingszittingen van de raad volgens de heer Don vaak de indruk, dat zij niet of nauwelijks bij het op stellen daarvan zouden zijn betrok ken geweest. „We kunnen de wet houders dan ook geen andere raad geven dan tussentijds ontslag te vra gen"; zo was tenslotte liet scherpe. ;advies van de heer Don. „We heb ben er geen enkele behoefte aan nog langer in de mist te varen en als stromannen te fungeren..." Onbegrijpelijk Openhartigheid en mededeelzaam heid had ook de heer Coppoolse in het college van b. en w. gemist. Een jaar had er tussen de aankoop van grond en de goedkeuring van een raadsbesluit daaromtrent gelegen. En daarover had de heer Coppoolse in dertijd vragen gesteld. Dat hij hier op en dan via een brief van G.S. nog anderhalf jaar later moest terugkomen, kwam hem onbegrijpe lijk voor. „Dat het personeel onbekwaam was wist de raad", zo merkte de heer C. den Hollander (gem. belang) op. Al leen de eindeloze correspondentie tussen Oostkapelle en het college van G.S. had hem toch wel bevreemd. „Maar laten we hieruit geen politie ke munt slaan. Wethouderszetels be schikbaar stellen. Niks ervan 1" Zo dacht ook het S.G.P.-raadslid J. de Visser erover, die het antwoord van b. en w. aan G.S. evenwel een Rekenkamerrapport niet langer vertrouwelijk De minister van binnenlandse zaken heeft aan het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland meegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben, dat het vertrouwelijk karakter van het rapport, uitgebracht door de alge mene rekenkamer inzake de zoge naamde provinciale verschrijvingen, wordt opgeheven: Dit betekent, dat het rapport volgende week in de openbare vergadering van de Zeeuw se staten kan worden besproken. Mishandeling bracht twee Belgen voor politierechter Maandagmiddag heeft de politierech ter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, tijdens een tussentijdsche zitting twee Belgen wegens mishandeling veroor deeld tot respectievelijk een geldboete en een korte gevangenisstraf. De Belg F. E. J. stond naast mishan deling ook nog terecht voor weder- spannigheid en werd confovm de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andreac, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier dagen. De" Belg H. M. J„ wie alleen mishandeling was ten laste gelegd, kreeg conform de cis. een boete van f 75 of 15 dagen. VAN TOT VERGIFTIGD? In Kamperland hebben zich in vier gezinnen ziekteverschijnselen voorge daan, waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van vergiftige mosselen. De mosselen waren afkomstig van de stenen dammen, gelegen aan de zee-oever van de Anna-Frisopolder. Dokter 't Hart te Kamperland heeft patiënten en mosselen onderzocht. Van de mosselen heeft hij een mon ster ter nader onderzoek opgezonden. UITWISSELING Een blijmoediger bericht is afkom stig uit Oosterland, waar zaterdag ondanks het minder goede weer. het uitwisselingsconcert, verzorgd door de harmonie ..Crescendo" van Dreischor, toch kon worden uitge- RUIL.... In Vlisaingen is de kermis nu defini tief afgelopen. Het rumoer van dit luidruchtig vennaalcsoord is verstomd cn ais hekkesluiter fungeerde de wel niet luidruchtige, maar toch alleszins merkbare oliebollenkraam, die een groot deel van de Kleine Markt in 'beslag nam. Het heeft er dagenlang naar de jaarwisseling geroken een enigszins feestelijke, maar vooral anachronistische belevenis, waar men telkenjare weer even aan moet toen- Maar nu is het gebeurd met de olie bollen. Heel de rijdende bakkerij is verdwenen en het marktpleintje ligt weer ongerept in de julizon, die met het verdwijnen van de oliebollen is teruggekeerd. Een prettige ruil, eerlijk gezegd, een heel prettige ruil. Wanneer er dan toch gebakken moet worden, dan lie ver in de zon dan in de olie voerd. Een voortreffelijk program ma werd door de muzikanten ge bracht. Hoewel er verscheidene Dreischorse supporters met hun „muziek" waren meegekomen, bleef de belangstelling voor het uitwisselingsconcert echter gering. SCiïELPENJACHT De jeugdige badgasten in Cadzand hebben zaterdag de handen vol gehad met een te hunner ere georganiseerd strandfeest genaamd „Schelpenjacht" Meer dan 600 kinderen deden aan de wedstrijd mee. De ~pgaaf was niet eenvoudig: op een deel van het. strand waren schelpen in het zand verstopt en niet het opsporen van deze schel pen waren fraaie prijzen, zoals een kinderfiets te winnen. Het feest viel bij de jeugdige deelnemers bijzonder in de smaak, evenals de prijzen trou wens. OOK IN BROUW Ook in Brouwershaven zal het binnenkort weer kermis zijn. De drukte en de muziek zullen zich deze maal op 29, 30, 31 juli en 1 augustus concentreren rond palingkraam, auto-scooters, opstelspel, kindermolen, gebak kraam, schiettent, nogakraam, suikerkraam, balco-rotor, grijp- kraan en vliegbomspel. WEDSTRIJD Donderdag zullen dc middenstanders- en ariibtenarenelftallen van Brou wershaven in liet strijdperk treden voor hun traditionele wedstrijd. De wisselbeker is nog in liet bezit van de middenstanders. De opbrengst van deze attractieve en altijd zeer grap pige match, zal weer ten goede ko men aan het uniformenfonds van de plaatselijke muziekvereniging „Apol lo". Dit korps zal de wedstrijd die om half acht 's avonds begint van een muzikale omlijsting voorzien. zwak geluid noemde „Het zou ons goed doen als erkend werd. dat er is gefaald. Verder wil ik over deze on verkwikkelijke zaak niet uitweiden." „Het is nu eenmaal moeilijk om be oordelingen van ambtenaren ter ken nis te brengen aan de raad", zo re pliceerde burgemeester Sprenger. „Wij hebben geprobeerd te roeien met de riemen die we hadden". De heer Sprenger ontkende dat er reeds in 1955 moeilijkheden geweest zouden zijn; in 1958 waren ze begonnen. In hoeverre het met de kosten door on bekwaamheid ontstaan was' gegaan, kon hij niet zeggen. Het feit, dat er in het college lang niet altijd eensgezindheid heerste vond de burgemeester toch wel een pijl in de richting van overleg. Wethouder W, N. van Nieuwen- huïjzen. (g.b.) had liever gezien dat de raad b. en w. niet moed willig een trap na had gegeven over beslissingen, die voor het merendeel in openbare behande ling waren genomen. Wethouder C. Wondergem (a.r.) onthield zich van ieder commentaar. En zo had de raad van Oostkapelle zijn wrok tegen een jarenlange handel- wijze van b. en w. gespuid. Een onweer was losgebarsten en na enkele uren afgedreven... t A (ivetrt.entmj KUNST Orgelconcert E. Glassner Nieuwe kerlc Middelburg. De Amsterdamse organist E. Glass ner gaf gisteravond in dc Nieuwe Kerk te Middelburg een concert, waarvan het programma voorname lijk uit oude orgelmeesters bestond. Alleen j>et laatste stuk was niet van deze „groep der ouden", maar van een tijdgenoot: Johann Nep. David, wiens geboortejaar 1895 is. Van deze componist speelde Glassner „Toten- tanz", een partita over „Es ist ein Schnitter, heisst der Tod" en het „Dies Irae", een opvallend voorbeeld van hedendaagse het woord mo dern is hier wellicht minder op zijn plaats Duitse orgelkunst. Er wa ren bijzonder boeiende fragmenten in dit werk. dat in Glassner een uitmun tend pleitbezorger had gevonden. Ook-in het overige deel van Lot pro gramma deed de Amsterdamse orga nist zich als een kundig musicus ken nen. Zijn spel in het Praeludium en fuga in' b klein van Bach bijvoorbeeld was uitermate degelijk en hecht. Het woord „degelijk" wilde ons vrijwel het gehele concert door niet uit de gedachten: deze organist toonde zich namelijk een goed en muzikaal vak man in vrijwel elk onderdeel van zijn programma. Een verzuchting aan het slot: waar om wordt toch het carillon niet stilgezet tijdens een orgelconcert? Vorig jaar heeft men dat wèl ge daan. Het gaat hier alleen maar om het omdraaien van een schakelaar, hetgeen toch geen ingewikkelde be zigheid kan worden genoemd. Men laat het echter na met als gevolg', dat men gisteravond zonder overgang uit de „Dialogue sur les grands jeux" uit een „Gloria" van Couperin voor orgel werd gedeponeerd in een trage „Forelle" van Schubert, mechanisch op klokken gehamerd. En zo'n over gang is nu net iets te veel van het goede... De K. Inbraak op veerboot „Lely" opgehelderd De inbraak op de veerboot „Minister C. Lely" van de R.T.M.-dienst Zijpe- Numansdorp, van tien dagen geleden is opgelost. De stoker M. J. uit Stad aan het Haringvliet heeft dinsdag be kend de inbraak, waarbij honderd gulden werd ontvreemd, te hebben ge pleegd. De stoker kwam in de weekeinden helpen op de veerboot „Krammer" van de dienst Zijpe-Anna Jacobapol- der en sliep dan op de „Minister C. Lely". Vingerafdrukken op het open gebroken geldkistje in de pantry, waar hij zich in de nacht van 15 óp 16 juli door forcering van de deuren toegang had verschaft, werden hem noodlottig. Van het geld heeft J. kleding gekocht en achterstallige rekeningen betaald. Dinsdagmiddag zijn dc lieer J, Huis/.oon (31 jaar) en mejuffrouw V. J. C. Visser (21 jaar) in liet huwelijksbootje gestapt. Niet alleen fi guurlijk, maar ook let terlijk. De heer Huis- zoon is een verwoed liefhebber van de zeil- sport en een van de oudste en meest actieve leden van de Vlissingse Jachtclub „De Schei- do". En aangezien ook mejuffrouw Visser nauw bij de watersport is betrokken, kreeg liet huwelijk een bijzonder tintje. De tocht naar het stad huis werd namelijk over het water gemaakt: met de motorboot „Jol les". Tussen kwart over twee en half drie scheepten bruid en bruidegom en ongeveer 25 familieleden zich in de jachthaven in. Zij werden op hun tocht naar het stadhuis ver gezeld door een aantal versierde jachten van „De Schelde". Na de huwelijksvoltrekking maakte liet gezelschap een vaart naar de slui zen, door de eerste en tweede binnenhaven ging het weer naar de jachthaven terug. In het clubgebouw van „De Schelde" werd tot slot van vijf uur tot half zeven een recep tie gegeven. (Foto P.Z.C.). IN ZWAVELZUURAFDELING Zij willen hoger loon en gehele 5-daagse werkweek Bij de Compagnie Néerlandaise de l'Azotc te Sluiskil dreigt voor de tweede maal ih ruim drie maanden de arbeidsrust te worden verstoord. Werknemers van de zwavelzuurafde ling, een verouderd fabrieksonderdeel, waar de arbeiders onder zeer slechte omstandigheden hun zware en giftige arbeid moeten verrichten, liebben reeds verleden week te kennen gege ven, dat zij bepaalde arbeidsvoor waarden opnieuw verbeterd willen zien. De eisen, die de werknemers uit deze afdeling stellen, betreffen een loonsverhoging van tien gulden per week en de invoering van de algehele vijfdaagse werkweek. (Op de 1'Azote wordt thans om de andere week des zaterdags vrijaf gegeven). Deze eisen zijn reeds vorige donderdag kenbaar gemaakt aan de fabrieksdirectie. Een der directeuren, die met de arbeiders van de betrokken afdeling een onder houd had, bleek niet in staat de ge moederen geheel tot bedaren te bren gen. Maandagmorgen is men in de zwa velzuurafdeling begonnen handteke ningen te verzamelen om daarmee aan de gestelde eisen kracht bij te zetten. Deze lijst met handtekeningen is door leden van de ondernemings raad aan de directie aangeboden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat gisteren (dinsdag) ochtend het werk op de betrokken afdeling uit Jirotest een uur zou worden stilge- egd. Dit is echter niet doorgegaan. TE OOSTKAPELLE Belg slaat kampbeheerder het ziekenhuis in Een Belgische kampeerder beeft de Oostkappelse kampeerterreinhouder A. den H. zaterdag, tijdens een on enigheid over wissélgeld, eon dusda nige klap ia het gezicht gegeven, dat de OostkappelJaar na doktersbe handeling in liet ziekenhuis te Midr delburg moest worden opgenomen. Aanleiding voor de onenigheid was een fout van het kampwinkelperso- neel van de familie R., dat twee Belgische kampeerders teveel aan wisselgeld had gegeven. Toen men de vergissing bemerkte waren de Belgen reeds per auto van het kam peerterrein verdwenen. Men vroeg de kampbeheerder Den H. de Bel gen per auto te volgen. Hij deed dit en haalde hen in de Oostkappelse Torenstraat in. Toen Den H. de Bel gen op de vergissing attendeerde ontstond een gesprek waarbij één der Belgen zich hevig opwond en de kampbeheerder een harde vuist slag op diens oog toediende. Den H. stelde zich onmiddellijk onder dok tersbehandeling, maar de volgende dag moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Tegen dc Belg werd proces-verbaal opgemaakt. Wel heeft men in de loop van de dag de verschillende hoofdbestuurders dei- drie erkende vakbonden van dc moei lijkheden op de hoogte gebracht. Aan gezien de werknemers in de zwavel zuurafdeling hun eisen vrijdag a.s. willen zien ingewilligd, zullen de vakbondsbestuurders reeds vandaag' (woensdag) een onderhoud hebben met de directie van de C.N.A. Het weer in Europa Het weer in Europa volgens dc weerrap- porten van gisteravond 7 uur. Den Helder, half bewolkt 19 gr. Ypenburg, half bewolkt 23 gr. Vlisaingen, licht bewolkt 22 gr. Eelde, zwaar bewolkt 20 gr. De Bilt, onbewolkt 22 gr. Twente, onbewolkt 21 gr. Eindhoven, onbewolkt 23 gr. Zuid-Limburg, 'onbewolkt 23 gr. Helsinki, half bewolkt 20 gr. Stockholm, half bewolkt 19 gr. Oslo, zwaar "bewolkt. 21 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 17 gr. Londeh, zwaar bewolkt 2fi gr. Amsterdam, licht bewolkt 23 gr- Brussel, onbewolkt. 23 gr. Luxemburg, half bewolkt 22 gr. Parijs. Kuilt bewolkt 26 gr. Bordeaux, onbewolkt 30 gr. Grenoble, onbewolkt 28 gr. Nice, onbewolkt 2ë gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, onbewolkt 24 gr. München, onbewolkt 23 gr. Zürich, half bewolkt 24 gr. Genève, onbewolkt 27 gr. Locarno, onbewolkt 26 gr. Wenen, licht bewolkt 22 gr. Innsbruck, licht bewolkt 25 gr. Belgrado, half bewolkt 24 gr. VERWACHT. ZUIDWESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in do noordelijke helft vau het land enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. In het noorden en aan de kust; iets koeler elders weinig' verandering in temperatuur. STRA N D VERWACHTINGEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag toenemende bewolking en een vrij krachtige zuidwestelijke wind. Hierdoor iets minder gunstig strandweer. Temperatuur in de mid dag: 20 graden. Zeewater, 17 graden. Vooruitzichten: storingsfront trekt over de Noordzee, opnieuw gevolgd door opklaringen. ZON EN MAAN 27 juli Zon op 4.53 noder 20.39 Maan op 20.18 onder 4.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2