Wetsontwerp verbetering kanaal Gent-Terneuzen thans aangeboden Telegrafische noodkreet over wantoestand bij veer Zijpe RAADSLEDEN ZIERIKZEE VOOR OPHEFFING CENTRALE DIENST AMBASSADEATTACHÉ V.S. BIJ LANDGENOTEN IN ZEELAND Een plezierige vacantiëdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! WOENSDAG 26 JULI 196J PROVINCIALE ZEEUWSE COUÜANT 0 MEMORIE VAN TOELICHTING Rond 350 hectare grond en 280 huizen zullen moeten worden geofferd Ongeveer 350 hectare grond zal in beslag worden genomen en rond 280 woningen zullen moeten verdwijnen voor de verbetering van het kanaal tussen Gent en Terneuzen. Dit staat te lezen in de memorie van toelichting op het wetsontwerp voor het desbetreffende verdrag tossen België en Nederland, dat de Tweede Kamer thans is aangeboden en meer dan een jaar geleden is getekend. Zoals bekend, zijn de afmetingen van het geruimde kanaal erop gebaseerd, dat zeeschepen tot 50.000 ton dead weight het kanaal zonder moeilijk heden moeten kunnen bevaren. In 1949 werd de Nederlands-Belgische commissie Steenberglie-Van Cauwelaert de bestudering van de verscliïl- lende aspecten rondom dit probleem opgedragen en thans is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden. Een bijzonder vraagstuk vormen hierbij de ongeveer 60 woningen op erfpachtsgrond. In erfpachtszaken, aldus de memorie, is het in Neder land gebruikelijk, dat deze overeen komsten tussentijds kunnen worden opgezegd door het rijk. Het zou voor dit exceptionele geval niet billijk zijn deze bepaling onveranderd toe te, passen, zo zegt de memorie van toe lichting. Het is .dan ook de bedoeling in het onderhavige geval de erfpach ters en de eventuele huurders van de opstallen een nader te'bepalen tege moetkoming te verlenen in de daar door veroorzaakte schade. Bij het vaststellen van die tegemoetkoming zullen tot op zekere hoogte de maat staven .in acht worden genomen, die de onteigeningswet geeft bij verlies van onteigening van in tijdelijke erf pacht bezeten grond. Hetzelfde geldt voor de gedupeerden door de publiek rechtelijke vergunningen voor 't leg gen van kabels, duikers en andere werken. Examens Voor het mondeling examen midden standsdiploma algemene handelskennis werd aan de volgende kandidaten het di ploma uitgereikt: W. Hoogsteen, G. Klaassen, P. S. J. de Kraker. R. M. C- van Laere, M. J. A. Leenknegt, Terneu- 7.en; M. v. d. Abeele-Cornelis, M. A. v. d. Bossche, L. v. Laere, P- F. de Maayer, Sas van Gent; J. E. van den Ameele-de Zeeuw, Retranchement; K. A. Bakx, A. E. M. Kockuijt, Sluis: L. M. T. Berck- moe8, J. E. Luteijn, Groede; H. P. C. de Bree, A- A. Dieleman. J. Dieleman, Hoek C. J. Brouwer, M. J. Fokke. A. Klooster- man-Blankenburgh, F. Krauwel, Goes; A. P. J. de Buck. T. A. E. de Koek, H. J. F. de Moor, Hulst; R. M. Bun, Hengstdijk: B- M. Burger, Kapelle; C. L. E. Buijs, G. M. de Caluwé, L. A. A. Geerards, M. A. M. de Letter, A. I. Martens, Koewacht; A. B. M. v. d. Voorde; P. C. van Sorgen, A. R- J. Faes, IJzendijke; J. P. Collet, T. v. J ole, Vogelwaarde; S. S. E. Corthals- Wjlle, T. W. Gijs, J. J. van Hermon, Aardenburg; J. P. Dees, J. J. Dekker, G. v. Geffen, Zaamslag; G. A. Dees-van Doeselaar, Philippine; H- T. Dierlckx, T. van Hecke-Vermeulen, Westdorpe; F. v. d. Dood, P. C. Harst-van der Meer, Vlia- singen: :T. J. van Esbroek, P. A- Lfjbaart Sluiskil: C. de Feijter, P. Haak, Axel; P. F. de Feyter, Breskens; F. van Goe- then, B. de Jonge, Walsoorden: J. Goos- sen, Kloosterzande; J. P- Hannewijk, Wol- phaartsdijk: P. Harthoorn, 's Gravenpol der; J. J. v. d. Jjave, Kloetinge: R. L. Hemelaar, Tcrhole; M. J. A. F. Inghels, St. Jansteen: J. C. Knuit, 's Heerenhoek: M. T. C- de Kramer, Zuidzande; A. J. Liebers, Terneuzen; M. J. Lobbezoo- Albregtse, Oostburg: J. J. Menheer, Le- wedorp; R. C. van der Heijden, Bosch- kapelle; W. P. Nieuwenhuijze-Luijkz, Schoondijke. Voor de te Oostburg gehouden exa mens van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de stenografie „Groo- te" en het machtneschrijven zijn ge slaagd van het Instituut Aalbregtse te Oostburg voor het diploma als; typist met 150 netto aanslagen per minuut: de dames M. L. M. Dhaenens te Oostburg en B. H. E. Hendriksen i e IJzendijKe en de heer A. I. van Haneghem to Breskens; j kantoortypist met netto ISO aansl. p. min: de dames E. M. Cijsouw te Groe de, W. J. Geelhoed te Schoondijke, I. A. A van Hauwe te Oostburg, M. M. van den Heuvel te Breskens, R. R. M. Huisman te Oostburg, S S. Lako te Schoondijke en S. M. de Winde te Breskens en de heren J. J. Provoost te Nieuwvliet, Th. J. L. Tas te Sluis, J. A Riemens en J L. J. van Sluijs, beiden te Oostburg; dictaattypist met 200 netto aansl. p. min.: de darhes F. C. van Cruijnin- gen te Zuidzande, A. P. Jansens te roede, A. J Kostense te Biervliet, M T. C. de Kramer te Zuidzande, S. A. Masclée te Oostburg en E. A. M. Risseeuw te Oostburg. Aan het Instituut voor modevak- en kunstnijverheidsonderwijs Ensaid, zijn te Breda voor het diploma lcos- tumière geslaagd mej. Jenny Desein te IJzendijke en mej. Anneke de Put ter tc Oostburg. Mej. A. J. Joose le Middelburg slaag de voor het praktijkexamen Neder landse handelscorrespondentie. De heer St. de Koning uit Bruinisse slaagde te Rotterdam voor het diplo ma Boekhouden. Voor de akte middelbaar onderwijs lichamelijke opvoeding slaagden H. Roelse te Vlissingen en G. G. Maen- hout te Sluis. Voor het diploma Duitse handelscor respondentie slaagde J. J. van Esch te Axel. De heer F. J. Dieleman, onderwijzer aan de openbare lagere school te Kattendljke slaagde te Amsterdam voor de akte Engels l.o. Voor het middenstandsdiploma slaag den te Bergen op Zoom Adrie Moer land, Joh an Stout jesdijk en Rien Westdorp te Stavenisse, 1 De berging van de te ontgraven en te baggeren grond in totaal 26 miljoen kubieke meter brengt ook problemen met zich. Niet alle grond zal naar de Wes- terschelde kunnen worden afge voerd, omdat voor een deel de af stand te groot is. Ook mag niet onbeperkt in de rivier worden ge stort. Belgische vrees Wanneer landbouwgronden voor het bergen zouden moeten worden ge bruikt en aanvankelijk leek er geen andere mogelijkheid te bestaan zou grote kans bestaan, dat de cultuurwaarde daarvan achteruit zou gaan. Een tweede probleem, aldus de memorie van toelichting, vormde de Belgische vrees, dat wanneer de grond op direct aan het kanaal gren zende tereinen zou worden geborgen voor de uitvoering leek dit aan vankelijk het eenvoudigst Neder land op deze manier de beschikking zou krijgen over uitgestrekte en gunstig gelegen industrieterreinen, die voor een groot deel door België zouden zijn betaald. Aangezien bij na der inzien geen sprake zou zijn van Bij Insteekhavens in het andere geval heeft men liever laaggele gen terreinen, omdat men dan minder hoeft te ontgraven en daarbij vrijkomende grond op ei gen terrein kan bergen. Zo zou dus de ophoging van deze terreinen de waarde daarvan als toe komstige industrie rijpe grond eerder verminderen dan doen toenemen. Ook de toekomstige eigendom van de opgehoogde terreinen vormde een probleem, daar zij aan derden zullen kunnen worden verkocht of verpacht en dus in beide gevallen inkomsten voor Nederland zullen opleveren. Op dit punt zijn de onderhandelaars het inmiddels eens geworden, 138 miljoen Wat de kosten van de werken be treft wordt vermeld, dat met die op Nederlands gebied een bedrag van f 138 miljoen is gemoeid. Door de sedertdien opgetreden prijs- en loon stijgingen en door enkele wijzigin gen in het oorspronkelijke plan zal dit bedrag belangrijk groter blijken te zijn. Volgens het verdrag zal België 80 procent van de kosten dragen en Ne derland 20 procent. Dit in afwijking van de vorige verruiming van 1900, die voor honderd procent door België werd bekostigd. De Nederlandse regering zal ten aan zien van de grondberging haar be leid er onder meer op richten, de ver mindering van de cultuurwaarde der terreinen zo gering mogelijk te doen zijn. In verband daarmee zal de ver koopwaarde van deze terreinen door de ophoging slechts weinig wijziging ondergaan endus niet als een onder deel van de kosten der werken kun nen worden beschouwd. Het uitgangspunt voor de artikelen in het verdrag over de verontreini ging van het kanaalwater is geweest, dat het water bij de grensoverschrij ding niet minder rein mag zijn dan waardevermeerdering van de terrei- op het moment. Opdat dit zo con- nen bestond er aanleiding voor een verrekening op dit punt en kon beter worden afgezien van grondberging langs het kanaal. Het is namelijk zo dat alleen be drijven langs de kanaaloever mo gen vestigen, die voor hun be drijfsvoering aan diep vaarwater moeten liggen, waarbij dan nog de voorwaarde wordt gesteld, dat niet langs de kanaaloever mag worden gemeerd, wanneer 't pro fiel ter plaatse niet is verruimd. creet mogelijk zou vastliggen zijn hierop kwaliteitsnormen in het ver drag opgenomen. Het is verder de bedoeling dat door uitvoering van de verruimingswerken de verzilting van het kanaal niet toeneemt. Tenslotte zijn in het verdrag vraagstukken van economische aard geregeld zoals het grens overschrijdend spoorwegverkeer, de exploitatie van het havenge bied van Terneuzen, de binnen- vaartvrachten. NA KLEINERE GEMEENTEN Dienst gemeentewerken voor zelfde bedrag De kans dat de centrale dienst voor bonw- en woningtoezicht Noord-Zee land zal worden opgeheven, is thans groter dan ooit. Een groot aantal van de kleinere gemeenten op Scbouwen- Duiveland, St. Philipsland en Tholen, heeft zich namelijk reeds uitgespro ken voor uittreding. En indien deze kleinere gemeenten zullen verklaren geen behoefte meer te hebben aan de medewerking van Zierikzee bij de instandhouding van de dienst, zal de ze gemeente uittreden en een eigen dienst instellen. Voor de gemeente Zierikzee is het na melijk goed mogelijk voor eenzelfde bedrag als thans jaarlijks aan de dienst wordt gespendeerd een eigen dienst goed te laten functioneren. Dit was, met de voordelen die hieraan verbonden zijn, uiteraard bekend bij het Zierikzeesc gemeentebestuur. Er werd echter gemeend dat Zierikzee als centrumgemeente een verzorgen de taak had ten opzichte van de klei nere buitengemeenten: ofwel, zonder het aandeel van Zierikzee zou het niet mogelijk geweest zijn een der gelijke dienst voor de hele streek in stand te houden. Tot voor kort meen de het gemeentebestuur van Zierikzee dat deze opvatting door de buiten gemeenten op prijs werd gesteld. Nu zich echter verschillende raden voor uittreding hebben uitgesproken, blijkt het tegendeel. De raad van Zierikzee ging dus in de dinsdagavond gehou den vergadering met algemene stem men tot bovengenoemde beslissing over. De fracties hadden echter verschillen de uitgangspunten. Zo stelde de woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie mr. K. A. Koning, dat Zierikzee slechts dient uit te rieden wanneer de meerderheid van de kleinere ge meenten dit doet en kwam de heer J. W. v. d. Doel (prot. chr.) tot de conclusie dat men dient uit te tre- Mejuffrouw J. J. Haas te Vlissingen slaagde voor het praktijkexamen En gelse handelscorrespondentie en de heer G. Hoefkens te St.-Laurens voor het praktijkexamen boekhouden, af genomen door de Nederlandse Asso ciatie voor Praktijkexamens. Voor het praktijk-diploma machine- schrijven slaagden Rina Moerland eu Willy dc Rijke te Stavenisse. Examens gezel timmeren Voor de kandidaten uit Zeeland en West-Brabant is dit jaar voor het eerst het examen WA timmeren in Bergen op Zoom gehouden. Van de Goese opleidingscursus, die in de Am bachtsschool gegeven wordt, slaag den allo kandidaten, te weten; H. A. Dommisse te Kapelle. J. A. Meerman te Biezeling'c, A. Otte te Nieuwdorp en A, .van Sabben ta Borssolo, den met als enig alternatief, dat het standpunt opnieuw moet worden be zien als medewerking voor de bui tengemeenten noodzakelijk blijkt. De heren J. G. L. Simmers (k.v.p.) en M. C. Doelman (v.v.d.) waren de zelfde mening toegedaan. Mr. Ko ning had zich uitgesproken voor handhaving, zelfs uitbreiding van de bestaande dienst. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester zette in het kort uiteen wat indertijd de aanleiding voor oprichting van de dienst is ge weest. „Nu het rijk de woningbouw tot zich heeft getrokken, de plano logie een provinciale aangelegenheid is geworden en op Sehouwen-Duive- land bij de herindeling kleinere ge meenten, die niet zelf voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken konden zorgen, zijn verdwenen, komt het verlangen naar voren weer zelf standig te kunnen optreden, vooral op het punt van gemeentewerken", zo zei hij. heer W. C. King heeft gisteren p in Zeeland een tournee ge- n maakt langs de drie jonge Amerikanendie bij verschil- lende landbouwers te gast zijn. Zo kwam hij, na Haamstede en H Kats ook in Kortgene bij de landbouwer J. J. M. van Oeve- j= ren, op wiens gazon boven- p stacinde foto werd gemaakt. Van links naar rechts: de heer Van Oeveren met grasmaaier, zijn echtgenote, zittende de heer King, daarnaast de heer p W. van Westrenen, secretaris van het centrale comité voor p uitwisseling van jonge boeren ïi en tenslotte de Amerikaanse if gaste van de familie Van Oeve- ren, miss Anna Lou Karrasch. (Foto P.Z.C.) p nnumiiiiiniiiiuinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiomiiuiinmniiiiiniiuiiuu Sloop van twee panden in Middelburg aanbesteed Dinsdagochtend heeft de dienst ge meentewerken van Middelburg het slopen van de panden Veersesingel 100 en Veerseweg 3 aanbesteed. De inschrijver was de firma Sturm en Dekker uit Oostkapelle met een aan de gemeente te betalen bedrag van f 25. Voor de overige inschrvijers werden bedragen geno teerd, die door de gemeente aan de uitvoerders van het werk betaald diende te worden. De firnia F. L. G. Hoomick uit Middelburg had dit ge steld op f 148; fa. C. Westdorp Goes op" f200: gebrs. De Witte Westka- pelle op f 325 en C. Dieleman en J. L. de Troye uit Terneuzen op f 1550. jllilllllltllltlllllllllllllllllU Taalperikelen in Zierikzees raad Mevrouw J. P. van der Werve- H Schouls (p.v.d.a.), het enige m vrouwelijke Zierikzees raads- m lid, heeft een protest laten p horen in alle vriendelijkheid overigens tegen de zwaar- wichtige ambtelijke taal, zoals p die in de stadhuisstukken en met name in de raadsstukken wordt gebezigd. s Mevrouw Van der Werve be- f; perkte zich in haar protest tot p de vele „buitenlandse" woor- p den, die deze stukken ontsier ren. Ze deed dat in de dins- dagavond gehouden raadsver- p gadering met de opmerking: p „Voor de eenvoudigen onder ons is het niet eenvoudig. En om de raadsvoorstellen te le- zen met het woordenboek in p de liandik heb geen be- p zwaar, als er maar een ver- p taling bij staat". llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IN KADER JONGERENU1TWISSELING Haamstede, Kats en Korlgene waren doel van het bezoek Drie Amerikaanse jongeren, die momenteel enkele weken in Zee land verblijven, hebben dinsdag bezoek gekregen van de assistent attaché voor landbouwzaken van de Amerikaanse ambassade in ons land, de heer W. C. King. De ze jongeren waren James C. Mit chell uit Plain City, Ohio, die bij de heer B. Th. de Vrieze, „Luch ten burg", Haamstede verblijft, Margaret Allen uit Delvana, Illi nois, die voor enkele weken haar tenten heeft opgeslagen bij de fa milie I. L. J. van der Maas in Kats en Anna Lou Karrasch uit St.-Joseph, Missouri, die gastvrij heid geniet bij de landbomver J. J. M. van Oeveren te Kortgene. De drie Amerikanen verblijven ongeveer een half jaar in ons land in het kader van de uitwisseling van.- jonge boeren en boerinnen. Drie Nederlandse landbouwjonge- ren zijn voor dezelfde tijd erva ring op gaan doen in Amerika. James Mitchell, Margaret Allen en Anna Lou Karrasch verblijven Neem direct Rheumin Rheumïn-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig I Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op 1 van 3 juli tot 7 augustus bij hun Zeeuwse „pleeggezinnen". In to taal komen zij op vijf adressen, zodat zij met verschillende mensen en typen van bedrijf in aanraking komen. De assistent landbouwattaché van de Amerikaanse ambassade was o.a. in gezelschap van de secreta ris van het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boeren en Tuinders, de heer W. van Westre nen. Doel van dit bezoek was na te gaan hoe de Amerikaanse jon geren zich voelen in de voor hen vreemde omgeving. De heer King, die wij gisteren bij zijn laatste bezoek aantroffen bij de familie Van Oeveren in Kortgene, vertel de ons, dat de drie Amerikanen geen betere gastvrouwen en -he ren hadden kunnen treffen dan de drie Zeeuwse families, 's Morgens was een bezoek ge bracht aan Haamstede, in het be gin van de middag: aan Kats en tegen de avond troffen wij het ge zelschap aan in Kortgene, waar de charmante 22-jarige Anna Lou Karrasch te gast is. Evenals de heer King was ook Anna Lou bijzonder te spreken over de gastvrijheid, die zij tot nu toe heeft ondervonden. Als het aan haar lag, zou ze de resterende maanden bil de fa milie Van Oeveren blijven. Zó heeft ze het daar naar de zin... Anna Lou is de dochter van een farmer, maar hoewel ze veel van het bedrijf afweet, heeft ze een andere richting geko zen: ze is bankbediende in haar woonplaats. Ze vindt haar verblijf in Zeeland bijzonder prettig, de mensen zijn er har telijk en gastvrij en met haar leeftijdgenoten kan ze best op schieten. Gisteren dan heeft zij bezoek ge had van de assistent-landbouwat- taché, die enkele weken geleden in Holland is aangekomen cn nog nooit op een Nederlandse boeren hoeve was geweest. Hoe liij het vond In één woord „geweldig". „Een bijzonder mooi land", prees de Amerikaanse ambassademan, die bij zijn bezoek aan de drie Zeeuwse landbouwfamilies toch wel onder de indruk was gekomen van de situatie in het boerenbe drijf. NAAR GEMEENTE ROTTERDAM Raadslid„Minister liet zich door R.T.M.-directeur in luiers leggen" De gemeente Rotterdam, de nieuwe eigenares van het R.T.3L-veer over het Zijpe ontvangt heden woensdagmorgen van de gemeente Zierik zee een telegrafische noodkreet over het veer Zijpe-Anna-Jacoba. Dat telegram zal een pleidooi inhouden voor het, gedurende het vakantie seizoen, permanent in de vaart houden van de reserveboot bij dit veer. Deze tweede boot wordt door de Rotterdamse Tramweg Maatschappij ai- leen vrijdags, 's zaterdags en 's zondags in de vaart gebracht. Op de andere dagen is het vervoersaanbod thans zo groot dat urenlange wacht tijden worden gemaakt, terwijl de reserveboot werkeloos in de haven van Zijpe ligt. Het was in de dinsdagavond gehou den raadsvergadering van Zierikzee dat de heer C. Bij de Vaate (prot. chr.) voorstelde Rotterdam zoals bekend heeft deze gemeente vorig jaar de RTM-aandelen opgekocht hierop te attenderen, door met de andere gemeenten van Scliouwen- Duivelanü een gezamenlijke actie te voeren. „Er is inderdaad reden voor een ern stige en gerechtvaardigde klacht", zo reageerde burgemeester mr. F. Th. Dtckraeester, „de industrie en de transportbedrijven ondervinden de grootste moeilijkheden, er zijn zelfs al moeilijkheden bij het ver voer van verse levensmiddelen". Terwijl aan weerszijden van het veer de riien wachtende auto's jrrocion,'4 sa yewügda ba«? Dijckmeester, „ligt daar dc an dere pont maar te liggen". Het door de R.T.M. in vorige jaren aangevoerde verweer, dat er geen mensen beschikbaar zijn om de re servepont te bemannen, achtte hij uiet langer houdbaar. Omdat dezè zaak zeer urgent is maandag cn dinsdag met name was de toestand by het veer weer hopeloos vond burgemeester Dijckmeester het beter „nu, van de raad uit" het gemeente bestuur vin Rotterdam te benaderen. „DU is een zaak die wjj zonder ver wijl aan Rotterdam moeten voorleg gen", zo zei hij „het vakantie-seizoen is reeds een eind op streek. Er is geen tijd meer te verliezen. De R.T.M. zal zich meer moeten inspannen om men nen te trékken". yandaag dun een telegram. Da an*yan acht uur yoor.- dere gemeenten van Schouwen-Duive- land zal worden gevraagd zo spoedig mogelijk adhesie te betuigen. Boven dien zal men deze zaak, aldus bur- femeester Dijckmeester, „verder a inden via andere kanalen". „Deze week nog moet hierin veran dering komen", zo vond de heer J. G. L. Simmees (k.v.p.) „anders loopt alles vast". Enkele andere raadsleden hadden reeds de suggestie gedaan het ge meentebestuur van Rotterdam voor een bezoek uit te nodigen „met auto's, dan is het voldoende". Toen ter sprake kwam dat des tijds in de Kamer vragen werden gesteld over het veer, maakte de heer J. W. van den Doel (prot. chr.) de markante opmerking: „De minister heeft zich toen door dr. Van Zuylen, directeur van de R.T.M. in de luiers laten leggen, toen deze formuleerde: een twee de boot ligt onder stoom." De boot licht inderdaad onder stoom. Er wordt alleen niet mee gevaren. Uitgezonderd dus gedurende de week einden, wat niet wegneemt dat men ook dan op abnormaal lange wacht tijden moet rekenen. Op vrijdagen en zaterdagen, als de nieuwe ploeg va kantiegangers naar Schouwen-Duive- land komt, vormt zich bij Anna Ja- coba een lange file auto's, een ver- sch(jnsel dat men op zondagen bij Zijpe kan waarnemen. Zo kwamen in het afgelopen week-einds wachttijden „Martin Lütjen" wordt deze week geborgen De Duitse kustvaarder „Martin Lüt jen", die enkele maanden geleden voor de kust bij Dishoek tussen Vlis singen en Zontelande zonk na te zijn overvaren door de „Scheldelioyd" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, zal dezer dagen worden ge licht. Aanvankelijk lag het in de be doeling de kustvaarder hedenmorgen (woensdag) bij hoog water recht te zetten reeds eerder is de „Martin Lütjen" in stroppen gehangen cn een dag later naar Vlissingen te verslepen. Gezien de verwachte harde wind achtte men het gisteren niet onmogelijk dat deze werkzaamheden een dag zonden moeten worden uitge steld. De bergingswerkzaamheden worden uiteraard onder grote belangstelling van de strandgangers uitgevoerd. Het 500 ton metende scheepje ligt ongeveer honderd meter uit de laag- waterlijn. In de afgelopen maanden heeft men dc uit ijzer bestaande la ding reeds uit het schip verwijderd. De bergers zijn Van der Tak en Van den Akker, die respectievelijk met de bokken „Arend" en „Con dor" en de „Walcheren" geza menlijk hefvermogen 600 ton het langdurige karwei verrichten. Gister- moi-gen arriveerde omstreeks tien uur een negen vaartuigen tellende ber- gingsvloot voor het Dishoekse strand, die de „Martin Lütjen", die op meer dan tien meter diep onder een hoek van dertig graden lag, in de strop- ien nam. Het ligt in dc bedoeling de :ustvaarder, grotendeels onder wa ter naar het Vlissingse eilandstrand bij de buitenhaven te verslepen, om daar enkele voorlopige reparaties te verrichten. Benoeming bij visserij-inspectie De heer J. Verburg to BruiniSse is benoemd tot schipper van liet vis sersvaartuig „De Valk" van de yis- serijpolltla op, het Dselmeer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13