PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARABISCHE TROEPEN NAAR BIZERTA Hammarskjöld en Bourguiba overleggen „Rusland is bereid veel te riskeren" Eerste cursisten naar „Outward Bound" in slot „Moermond" Na de strijd NAVO AKKOORD MET PLANNEN VAN KENNEDY N.S.MINDER VERTRAGINGEN Vandaag... Terrier n 204e jaargang - no. 173 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p, kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mjn. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g, red. Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel 2116; Zlerikzee red. tel. 2425. adm tel. Islamitische landen solidair met Tunesië De raad van de Arabische Liga heeft gisteren te Caïro besloten alle „doeltreffende materiële en militaire hulpverlening" ter be schikking te stellen aan Tunesië om „met alle middelen zijn ge bied van Franse troepen te bevrijden". De raad besloot een eerste groep vrijwilligers „binnen enkele dagen" naar Tunesië te zenden die spoedig door verdere groepen gevolgd zouden worden. Frankrijk werd veroordeeld wegens schending van het Tunesisch grondgebied, en het voeren van een uitroeiingsoorlog tegen Tunesische nationalisten. Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N. is gis termiddag kwart voor vijf met een speciaal toestel in Tunis aan gekomen. De V.N.-diplomaat kwam op dringend verzoek van president Bourguiba, die zei, dat hij graag zou willen, dat Ham marskjöld nog meer stappen zou doen om Frankrijk te dwingen de wapenstilstandsbepalingen van de V.N. te gehoorzamen. Tunesisch beroep op Kennedy Franse militairen registreren krijgsgevangen gemaakte Tune sische soldaten. Hammarskjöld zou gisteravond met Bourguiba dineren en dat is dan het enige min of meer officiële program mapunt voor dit bezoek. Men heeft nog geen beslissing genomen in het probleem of Hammarskjöld een be zoek zal brengen aan Bizerta. President Habib Bourguiba heeft gis teren een persoonlijke boodschap ge zonden aan president Kennedy van de V.S., zo werd in Washington door welingelichte kringen meegedeeld. De boodschap van Bouguiba kwam regelrecht uit Tunis en'werd niet via de Tunesische ambassade verzonden. Gezegd werd, dat Bourguiba in zijn boodschap een uiteenzetting heeft ge geven van de Franse agressie in Tu nesië. Ook zou hij aan president Ken- De permanente raad van de N. A.V.O., die in Parijs zetelt, heeft gisteren informeel de plannen ran president Kennedy, ten aan zien van de crisis om Berlijn goedgekeurd. De Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara is uit Pa rijs naar Londen vertrokken. De Amerikaanse ambassadeur bij de N.A.V.O., Thomas K. Finletter, gaf voor de raad een uiteenzetting over de maatregelen die president Kenne dy zal nemen of heeft genomen om een oplossing te krijgen voor de pro blemen rond Berlijn. De Amerikaan se president zal zelf deze plannen bekendmaken in een rede, die hij vandaag tot het Amerikaanse volk zal houden. Het aantal vertragingen en ge miste aansluitingen bij de Ne derlandse Spoorwegen is de laatste weken geleidelijk terug gelopen. Zelfs de cijfers over het afgelopen weekeinde, toen de N. S. oiuler hoogspanning werkten, zijn vrij gunstig, gezien de om standigheden. Zaterdag reed 50 procent van de trei nen op tijd, zondag was dit percen tage 73. Eén tot vier minuten ver traging had zaterdag 23 procent van de treinen, vijf tot tien minuten 17 procent en elf lot vijfentwintig minu ten 9 procent, terwijl slechts 1 pro cent (voornamelijk buitenlandse trei nen) de vijfentwintig minuten over schreed. Zondag zag het cr beter uit: 20 pro cent één tot vier minuten. 6 procent vijf tot tien minuten en 1 procent elf tot vijfentwintig minuten vertraging, ofwel een gemiddelde vertraging van 0,9 minuut. Zondag werden 79 van de 11.000 aan sluitingen gemist, zaterdag '114. In de afgelopen week, van maandag tot. en met zondag bedroeg het tótaal aantal gemiste aansluitingen 1500 (van de 77.000). Het record van 4000 in de week rrnd 1 juli is dus niet gebroken, ondanks de vakantiedruk- te. Het aantal vergunningen voor televi sie-ontvangers in Zweden is volgens de officiële statistiek tot' 1.176.753 gestegen. In de eerste helft van dit Jaar werden 146.956 nieuwe toestellen geregistreerd. nedy gemeld hebben, dat Frankrijk zich niet houdt aan de bepalingen van de V.N. resolutie. Executies De Tunesische vertegenwoordiger bij de VN., Mongi Slim heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de Fransen er van beschuldigd het staken van het vuren niet strikt nageleefd te hebben en zich schuldig te ma ken aan ontvoeringen en parate executies. Gistermorgen werd in Tunis gemeld, dat de Fransen van de wapenstilstand gebruik maakten oifi meer troepen aan land te zetten in Bizerta. Vluchtelingen Duizenden Tunesiërs en Fransen in Tunesië zoeken thans naar een moge lijkheid om uit Bizerta weg te kun nen trekken. Er heerst in de stad een gespannen sfeer, omdat men vreest, dat het bestand elk moment kan veranderen in hernieuwde ge vechten. In Parijs is gisteren bekendgemaakt, dat de Tunesische regering erin heeft toegestemd dat Zwitserland de Fran se belangen in Tunesië behartigt. Zweden zal de belangen van Tunesië in Frankrijk behartigen. is het 60 jaar geleden, dat i. op de Linden gracht te Amster- H dam een relletje om een ver- n boden volksvermaak, het pa- H ling-trekken, uitgroeide tot de m befaamde „paling-oproer", dat na twee dagen slechts met be- s hulp van infanteristen, huzaren en vestingartilleristen kon wor- m den bedwongen, nadat eerst on- der de jordaners drieëntwintig doden en talloze gewonden wa- ren gevallen. n lilMIIIIIM Kleuter door trein gegrepen en gedood Gistermiddag om kwart, over drie is het 2-jarige dochtertje Gerry Johan na van de familie Slagman uit Wier den op een onbewaakte overweg in de gemeente Wierden door de sneltrein Amsterdam-Enschede gegrepen en ge dood. Het kind speelde op de spoor baan. De trein had 20 minuten ver traging. Mr. Stikker waarschuwt „Voorsprong vein het westen is in gevaar" Do secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. Stikker, is ervan overtuigd dat de Sowjet- Unie eventueel bereid is grote risico's te lopen om haar doel stellingen inzake Berlijn te ver wezenlijken. De Sowjetregering wil West-Berlijn, „het laatste eiland der vrjjheid", in hét communistische imperium trek ken, aldus mr. Stikker in een inter view voor de zender Rias. Alle te kenen wijzen er op dat het Kremlin in de kwestie Berlijn „waarschijnlijk het potentieel gevaarlijkste element in de huidige situatie" een nieuwe crisis wil veroorzaken. Ondanks de Westelijke vorderingen op economisch, sociaal, politiek en militair terrein staat nog niet vast, dat de voorsprong op het Sino-Rus- sische blok kan worden gehandhaafd. In talrijke landen/ris het westen poli tiek en psychologisch in het defen sief gedrongen. De N.A.V.O.-landen zijn „volstrekt eensgezind" wat betreft hun doel stellingen. Verschillen hebben slechts betrekking op de beoorde ling van de toestand en de midde len die naar het doel voeren, aldus mr. Stikker. Door afstand te doen van Berlijn zou het westen „de fundamenten van zijn politieke en militaire doc trine ondermijnen", aldus mr. Stikker. Het lot van Berlijn en het lot van het Noordatlantische bondgenootschap „hangt er in de eerste plaats van af of de N.A.V. O.-landen in militair opzicht, in vastberadenheid en wilskracht even sterk zijn als de Sowjet- Unie." Wanneer de westelijke mogendheden Russische ontwapeningsvoorstellen zouden aanvaarden die niet „onver brekelijke garanties tegen misbruik" bevatten zouden zij slechts bijdragen aan een wijziging in het machtseven wicht in het^ voordeel van de Sow jet- Unie, en zo een situatie scheppen die hun vroeg of laat slechts de keu ze tussen totale oorlog en overgave ;ou laten. Rede Kennedy De permanente raad van de N.A.V.O. is gisteren te Parys door de Ameri kaanse ambassadeur bij de N.A.V.O. Thomas K. Finletter, ingelicht over de toespraak die president Kennedy vandaag tot het Amerikaanse volk zal richten over de crisis in Berlijn. J^anth tin ORIËNTERING VAN WEERSKANTEN Zo stapten ze maandagmiddag over de boogbrug van het Slot „Moer- mond" te Renesse: de eerste cursis ten van de eerste „Outward Bound" School in Nederland om er 26 dagen lang een nieuwe training te krijgen. (Foto P.Z.C Devies: „Virtus post fata virescit" MET EEN dichte stofwolk ach ter zich daverde, maandag middag rond drie uur een gro te autobus door de oprijlaan in de richting van het slot „Moermond" te Renesse. „.Rammelend" van de honger stapten meer dan veertig jon gens uit en even later meldde de chauffeur zich op de boog brug voor het kasteel met de mededeling: „De groep uit Rotterdam.../' En daar ston den ze: de eerste jongens, die in het Schouwse Renesse de komende weken zullen kennis maken met de eerste „Out ward Bound" zee- en berg- school in Nederland. Dtf veerdienst Anna .Jaeobapolder Zijpe had de deelnemers aan de 26-daagse cursussen, die nn dus zijn gestart, al onmiddellijk par ten gespeeld. Twee uur later dan de leiding van de school haar nieu we pupillen verwachtte, arriveer de het merendeel van de jongens. Diezelfde twee uren stonden de wit- gemutste kok Jan Zwiers en zijn collega ongeduldig te wachten op zijn eerste klanten met hun keurig gedekte tafels, dampende ketels koffie en enkele honderden boter hammen. En in diezelfde wachttijd liep het schema van directeur J. H. Ranft en zijn instructeurs voor deze eerste dag al meteen in het honderd. Maar toen de bus eenmaal voor de kasteelbrug stond was voor beide partijen het moment voor het leg gen van de eerste contacten aan gebroken: de 48 jongens schikten aan tafel en voor de leiding van de „Outward Bound" school was het startschot voor de cursussen afgegaan. En zo zullen dus in het vervolg iede re vier weken weer andere jon gens tussen 15 en 20 jaar uit het gehele land op weg gaau naar „Slot Moermond" in Renesse. De oude veste met haar romantische verleden, waar nu jongemannen uit alle kringen van de maatschap pij een training krijgen onder het devies „Virtus post fata virescit" (door tegenslagen heen wordt de deugd bevorderd). Boven de hoofd ingang staat deze spreuk gebei teld. Zie slot pag. 2 kol. 4) Deze maand is het verslag van dc Algemene Rekenkamer weer uitgekomen en we moeten be kennen dit saai-gestel de stuk met het zelfde plezier te hebben gelezen als in vorige jaren. Saai is het verslag, omdat het in een dorre ambtelijke stijl is geschreven, maar het is des ondanks boeiend, onder meer door zijn onverstoorbaarheid. De Rekenka mer controleert het financiële rader werk van de staat en zodra zij iets bemerkt, dat niet door de beugel kan. dan komt zij in actie. Aan de betrok ken instantie vraagt zij opheldering en als het antwoord niet snel genoeg komt, dan rappelleert zij met de vast houdendheid van een terrier. Zij wil het naadje van de financiële kous we ten en trekt zich daarbij niets aan van de kennelijke geïrriteerdheid van een minister of diens ambtenaren. Een voorbeeld van de onverstoor baarheid. waarmee de Rekenkamer haar werk doet, troffen wij aan in het deel van het verslag dat handelt over de kleding en uitrusting bij de lucht macht. Bij de controle van een der magazijnen had de Kamer vastge steld, dat de aldaar opgeslagen goe deren te groot waren in verhouding tot de behoefte. Zij wees de staats secretaris van defensie hierop, die op zijn beurt meedeelde dat de door de Kamer gesignaleerde feiten hem in beginsel bekend waren. En na een verklaring van het verschijnsel voegde hij er nog aan toe en men proeft bier de geïrriteerd heid van de be windsman dat het geen betoog behoefde dat hij voortdurend „zijn bij zondere aandacht wijdde aan het voorkomen van aanschaffingen, wel ke zouden leiden tot een ongemoti veerd lange opslagtijd van de goe deren". E>e gewone burger zou na zulk een antwoord de schouders op halen en de zaak verder laten rus ten. Niet aldus de Rekenkamer. Dit staat namelijk in haar verslag ver meld: „Aangezien de staatssecretaris niet nader was ingegaan op één van de opmerkingen uit het rapport van de Kamer, heeft het college op 16 januari 1961 opnieuw zijn aandacht gevraagd voor het feit dat..." Volgt het onbeantwoorde punt, dat over kilometers zomerstof voor un:formen gaat. Wat zouden de ambtenaren van defensie gezegd hebben toen zij dit briefje van de Rekenkamer kre gen? Vermoedelijk hebben zij alleen maar de tanden geknarst! Kluiten zijn onbekend bij de Ka mer: zij laat zich cr althans niet mee in het riet sturen. Dat heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen ervaren, die. op zijn vingers werd getikt omdat Groningse hoogleraren een deel van de opbrengsten van de röntgenonder- zoekingen aan bet Academisch Zie kenhuis aldaar in hun zak staken. De minister zette daarop uiteen, dat de gelden niet door de professoren persoonlijk werden opgestreken, maar werden aangewend voor wetenschap pelijke doeleinden. Best. zei de Re kenkamer, maar dan moeten die op brengsten als rijksgelden worden ver antwoord. Daarmee echter ging de minister weer niet akkoord, want hij was er niet van overtuigd dat deze opbrengsten inderdaad als rijksgel den waren aan te merken. „Waarom niet?" wilde de Kamer toen weer we ten. „Ik heb er vooralsnog geen be hoefte aan een antwoord uit te lok ken op de vraag of de ontvangen gelden voor röntgenverrichtingen al dan niet als rijksgelden moeten wor den beschouwd" was het nauwelijks beheerste antwoord van de minister: zijn gramschap spring* uit deze re gels te voorschijn... De enige toe zegging, die hij wikle doen was een gunstige gelegenheid afwachten om nieuwe regelen vast te stellen voor het beheer van de gelden. De Reken kamer (onverstoorbaar): „Als U het dan maar niet te lang uitstelt!" In het verslag van de Rekenkamer staat over deze zaak tenslotte nog een heel mooi zinnetje: „Een half jaar later heeft zij (de Rekenkamer dus) de mi nister hieraan nog eens herinnerd". Tot dusver heeft ons nog geen be- vicht bereikt dat ten departemente eeu ambtenaar uit zijn vei is ge sprongen... Het verslag staat: vol van klei nigheden, bij het lezen waarvan men zich inderdaad wel eens af vraagt of de Rekenkamer bestaat uit een aantal volstrekt fantasieloze he ren, die mei enige zakjes zout in de hand op jacht zijn naar slakken. Maar de vraag is overbodig en on juist: het is goed dat er een Reken kamer is, die de uitgaven in de inge wikkelde staatsmachinerie contro leert op rechtmatigheid en doelma tigheid: het gaat hier om publieke gelden. Het beeld van de slak en het zout dient hier te worden vervangen door een ander, we hebben het hief al genoemd: de terrier. Aanvankelijk werd met de naam „terrier" een honderas aangeduid, dat geschikt was om wild uit de holen op te graven. De Rekenkamer nu graaft naar onge rechtigheden en maakt daarvan mel ding in een droge, humorloze stijl. Maar zij verdient aldus kapitalen voor de publieke zaak! Vrouw vond haar verdronken man De 32-jarige T. Hendriks uit Wester- haar, gemeente Vriezen veen was zon dagmorgen gaan vissen. Toen ti|j lang uitbleef is zijn vrouw met haar kinde ren op zoek gegaan. Zij kwam tot de ontstellende ontdek king dat haar man in het water was geraakt en gestikt. Na onderzoek bleek hij reeds enige uren te zijn overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1