Elfhonderd wandelaars vanmorgen gestart Leeuwarder boekhouder bezit unieke verzameling pistolen Katanga zoekt hulp bij de communisten Van vuursteenbatterijpistool tot de moderne Cowboy-Colt DINSDAG 25 JULI VJ6L PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERBETOON AAN OUD VAKMANSCHAP Wanneer de Leeuwarder lieer J. Koster glimlachend een pistool tevoorschijn haalt en het wapen zorgvuldig richt zo ongeveer tussen mevrouw Koster en de suitedeuren 'is de tijd aller minst rijp voor een dikkoppig bericht over de laatste misdaad of de nieuwste onvoorzichtigheid door gebeunhaas met vuur wapens. Integendeel. De heer Koster weet precies waar hij met pistolen en revolvers aan toe is. Hij heeft ze lief, hij koestert ze en hij misbruikt er nimmer een. Hij heeft een voor een particu lier unieke verzameling van ruim veertig magnifieke antieke en enkele moderne pistolen en revolvers, die hem een hobby ver schaffen waarvan de grenzen vaag en ver zijn. Hoe kom je er toe pistolen te gaan verzamelen „Het zit er in", meent de heer Koster. „Als jongen had ik al een grote belang stelling voor mooie, antieke vuurwapens maar ik had geen kans toen een collectie op te bouwen. Daartoe kwam ik pas een jaar of elf geleden. Toen kon ik toevallig eens een fraai exem plaar kopen. Het kostte tijd, moeite en teleurstellingen, een collectie op te bouwen, want eerst zet je alles op kwantiteit en wanneer er dan een stuk of wat hangen en je begint er boeken over te lezen, je krijgt vaktijdschriften onder ogen en je begrijpt dat er onder dat kleine -aantal van je toch een paar zijn, die niet aan de eisen beantwoorden, dan wil je ze weer kwijt. Je moet proberen te ruilen, je speurt en je vraagt naar nieuwe soms lukt het, vaak stoot je je neus tegen enorme prijzen, een andere keer is er een gelukje en is er iemand, die weet, dat hij je een enorm plezier doet door je een mooi pistool voor niet te veel geld af te staan. Want om er grote kapitalen tegen aan te gooien is een onmogelijkheid. Ik ben geen Amerikaan. Er gaan heel wat Europese antieke vuurwapens naar de V.S. En bepaald niet altijd komen ze terecht bij de echte liefhebbers". Deze Leeuwarder verzamelaar, van beroep boekhouder bij een aannemers bedrijf, leeftijd even in de veertig-, is ongetwijfeld in de loop van die. elf jaren, dat hij pistolen en revolvers als bobby heeft, een der dun gezaaide Nederlandse kenners op dit gebied geworden. Wie zijn collectie in drie rijen aan de muur van de zitkamer ziet hangen, stuk voor stuk glimmend gepoetste' en stuk voor stuk correct functionerende exemplaren, moet eens bedenken hoe hij de meeste van die wapens indertijd thuis kreeg: ver waarloosd, verroest, vaak met scheu ren in het houtwerk of incompleet. Dan zit er niets anders op dan dat uitgestorven „roermakers"-vak voor een deel weer op te nemen, je af te zonderen in je werkschuurtje en met draaibank, vijlen en dergelijk uitge breid gereedschap moeizaam het an tieke stuk weer in zijn originele glorie te herstellen. Maar wanneer het ex-brok-oud- roest dan eenmaal wordt waardig bevonden om aan de muur te prij ken is dan ook ten volle eer be wezen aan de vervaardigers. Dat geldt voor de fraaie, slanke kop pels ruiterpistolen met het donke re, glimmende notenhout en de met zilver gedreven lopen evenzeer als voor de enorm romantische Colt, die net zo grimmig is als toen hij Joost mag weten wanneer en waar eenmaal in het verre westen door een cowboy gehan teerd werd als een gebruiksgoed van alle dag. MET VERGUNNING Om U een idee te geven van de soor ten pistolen en revolvers die er zijn hebben we genoteerd wat de heer Koster en passant over deze rubri cering uit zijn mouw schudde. In zijn collectie vindt voorbeelden van de volgende typen in historische volg orde: het vuursteenbatterijpistool, het vuursteenbatterijpistool getransfor meerd tot percussie (slaghoedje) pi stool, het percussie (slaghoedje) pi- De collectie complete pistolen en revolvers aan de muur van de zit kamer. De heer Koster is met, en kele andere nog bezig ze in oude luister te herstellen. Daarna zullen ze hun plaats aan de rekken inne- stool, de percussierevolver waarbij de lading in de roterende cylinder wordt gebracht a la het mechanisme van de Colt, welke in zijn bezit is, de revol vers voor het verschieten van pen- vuurpatronen volgens de vinding van Le Faucheux, de revolver voor cen- traal-vuurpatronen en tenslotte het zelflaadpistool, dat heden ten dage nog altijd in gebruik is. Ook van zo'n modern wapen heeft de heer Koster een voorbeeld, namelijk een F.N. van het soort, dat ook bij onze politie in gebruik is. Hij heeft dan ook wel de gelijk een vuurwapenvergunning. Over de talrijke yariaties op bo vengenoemde mechanismen kan deze verzamelaar met gemak een boeiende causerie houden. Als er soms iets is waarover hij even twijfelt, haalt hij een boek uit de kast om de fijne puntjes op te snorren al zullen er over enkele stukken uit zijn verzameling raad sels blijven bestaan, omdat hun ge schiedenis te lang is en zelfs een utgebreide correspondentie met het bijna alleswetende Nederlandse Leger en Wapenmuseum Generaal Hoefer te Leiden over de herkomst van zulke bejaarde wapens geen afdoend uitsluitsel heeft gegeven. „Het mooiste stel van de collectie zijn deze ruiterpistolen uit om streeks 1*725 met zilverbeslag" zegt de heer Koster. „En als technisch mooiste stuk heb ik een ruiterpi stool met getranformeerd slot en gesigneerd „Thone-Amsterdam". Ook een heel oud stuk, dat een trekkermechanisme met versnel ling- heeft, drie vizieren en een met zilver geïncrusteerde loop". BEETJE CHEMICUS Hoewel hij doorgaans de meeste kans op aanwinsten heeft in Amsterdam en Den Haag, kreeg hij door vriende lijke bemiddeling ook een opvallend wapen in zijn bezit, dat in Oudkerk aanwezig was. Het is een klein pistool uit plm. 1850, een zogenaamd combi natiewapen met twee Dmnastlopen en onder de lopen een uitklapbare, akelig gemene dolle. De kolf en de greep zijn met zilver ingelegd. Dit pistooltje, dat een uiterst moorddadig uiterlijk heeft, was bedoeld voor gebruik op korte afstand. Had men twee kogels afge vuurd, dan kon het mes nog dienst doen. De lopen zijn door de eigenaar indertijd zelf gebruneerd, een chemi sche bewerking waardoor zij hun speciale, oi'iginele bruine kleur hebben herkregen. „Ik ben er ook een beetje chemicus bij", geeft de lieer Koster toe. Lief maar ook venijnig is het koppel Franse zakpistooltjes, anno plm. 1850, die gemakkelijk waren mee te nemén omdat de trekkers ingeklapt zitten. Pas wanneer men de hanen spant, ko men de trekkers te voorschijn. Maar met zulke grapjes die elk van een ontzagwekkend vakmanschap getui gen is men er met de collectie nog niet. Daarbij behoren ook de oude kruithoorns, de kogeltangen om zelf ronde of langwerpige kogels te gieten en serie antieke gereedschappen om pistolen te demonteren en te monte ren, te bewerken en te repareren, handvaardige zaken, die voor de heer Koster geen moeilijkheden meer heb ben. Als het moet. laat hii elk stuk uit de collectie voor U knallenal zal hij het niet graag proberen met de oudste juweeltjes omdat niemand hem garandeert, dat deze senioren niet uit elkaar zullen barsten. Maar theore tisch moeten ze het goed kunnen doen. De oude vaklui hebben fantastisch degelijk werk geleverd. De heer Koster, die met zijn col lectie nooit te koop heeft gelopen, er nimmer een letter over heeft gepubliceerd en slechts met colle ga-kenners contacten onderhoudt, heeft bij zijn stille wensen ook die over het nog-eens-een-keer-ver- krijgen van een Penterman of een Hicnar, de namen van bekende Leeuwarder „roermakers" van eer tijds. Het Leidse museum deelde eens aan de heer Koster mee, dat een wapen van Penterman of Hicnar „moeilijk te vinden en bijna onbe taalbaar" is. Doch wie weet lukt het hem nog eens zijn collectie van een dergelijk befaamd stuk te voorzien, als een gerechtvaardigde toegeeflijkheid aan plaatselijk verzamelaarschauvinisme. BRITTEN DOEN HET WAT ZUINIGER AAN Terwijl het Engelse publiek zich haast om voorraden te vormen met het oog op de komende so- berheidsmaatregelen, heeft gis teren de Engelse minister van financiën, Sehvyn Lloyd, het programma voor de sanering van de Engelse economie, dat hi j vanmiddag in het lagerhuis uit een zal zetten, ter goedkeuring aan het kabinet voorgelegd. Het doel van dit plan zou tweeledig zijn: op korte termijn zou het gericht zijn op het herstel van het evenwicht op de lopende rekening, het een eind maken aan de speculatie tegen het pond sterling, het doenverdwijnen van de inflatie en van bepaalde teke nen van spanning, merkbaar in de in dustrie. met name op het gebied van de arbeidskrachten en van de Ionen. Op lange termijn zou het een ordelij ker expansie van de economie moeten verzekeren teneinde groeicrises te voorkomen en de toetreding van Groot-Brittannië in de E.E.G. binnen anderhalf a twee jaar moeten voor bereiden. 0 Het comité va» de Chinese patriotti sche beweging voor hygiëne zal een cam pagne voor het bestrijden van muggen en muskieten voeren. „Mijdrecht" na aanvaring drie dagen vertraging Bij een manoeuvre in de liaven van Port Said heeft het 12.751 ton grote tankschip „Edïth Borthen" zijn Ne derlandse collega „Mijdrecht" (13.115 ton) geraakt. De „Mijdrecht", van Phs. van Omme ren N.V., die voor anker lag, liep enige schade op. Na een noodrepara- tie kon het tankschip zondagavond drie dagen later dan de bedoeling was, zijn reis naar de Perzische Golf vervolgen.' Enkele exemplaren uit de verza meling, waar de verscheidenheid duidelijk uit spreekt. Van boven naar beneden: Frans vuursteen ruiterpistool van omstreeks 1750, een militair percussiepistool met getransformeerd slot van het Ne derlandse leger anno pl.m. 1820, een revolverpistool van onze mari ne uit ongeveer 1850, gemaakt volgens Adams' patent door A. Francotte te Luik, een Hembrug- centraalvuur cilinder revolver, stammend uit pl.m. 187011880, dat tot 19'fQ laatstelijk bij de Ge neeskundige Troepen bij ons leger in gebruik is geweest, een .31 (0.S1 inchColt pocketrevolver, gesigneerd JSamuel Colt Ne w York U.S. America". Eet is een percussierevolver uit pl.m. 1846 met een voorstelling van een post- Jcoets als typemerk. De Colt-Navy had een plaatje van schepen, de Colt Dragon een van ruiters te paardDe te Londen en Luik in li censee gemaakte Colts droegen, voorzover de heer Koster békend is, zulke graveringen niet. APELDOORNSE VIERDAAGSE N.W.B.„Nog steeds bereid tot gesprek" Wanneer het aantal deelnemers, dat heeft ingeschreven voor de achtste Apeldoornse Vierdaagse inderdaad aan de start is verschenen dan zijn vanmorgen 1103 wandelaarsters en wandelaars voor dé eerste dag ver trokken. Maandagavond heeft deze vierdaagse zijn officiële opening beleefd. Dat gebéurde met toespraken, het hijsen van vlaggen, een defile der deelne mers en een ontvangst van de N.W. B.-.officials door het gemeentebe stuur. De voorzitter van de N.W.B., mr. R. Oosterhof, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Daarom heeft de vice-voorzitter, de heer P. Dicker de deelnemers welkom geheten. Apeldoorns eerste bugrer, mr. A. L. des Tombe hees onder het spelen van het „Wilhelmus" de Nederlandse driekleur. Met nadruk wees deze ér op, dat de deelnemers aan de Apel doornse vierdaagse er geen mars of wedstrijd van moeten maken, maar in de eerste plaatsmoeten meedoen om het plezier van een mars in een schitterehde omgeving. Vervolgens werden de vlaggen van Apeldoorn en de N.W.B. géhesen. Tenslotte werd het Zwitserse volkslied gespeeld voor de enige Zwitserse deelnemer. In een onderhoud met de algemeen secretaris van de Ned. Sportfede ratie, de heer W. van Zijll. die ook bij de opening van de Apel- „WESTEN REAGEERDE TE LAAT" „Voor ideologieën geen interesse" De Katangaanse minister van binnenlandse zaken, Moenongo, heeft gisteren meegedeeld dat zijn regering twee missies naar communistische landen in Oost- Europa zendt om te spreken over economische, financiële en culturele hulpverlening. De Sowjet-Unie heeft Katanga mee gedeeld dat het bereid is de regering te EUsabethstad op vreedzame wijze te helpen. Minister Moenongo zei op een persconferentie dat de dag vol- gend op die waarop hij had gezegd dat Katanga bereid is om Sowjet- hulp te verzoeken, Russische diploma- j ten „in een zeker land" de Katan- i gaanse vertegenwoordiger hadden be- naderd om een antwoord te geven. (Katanga heeft een vertegenwoordi- I ging te Parijs). Katanga zendt ook een missie i naar het westen, aldus Moenongo. Hij zei niet welke landen in het westen zullen worden bezocht. Hij noemde wel twee communistische landen, Tsjecho-Slowakije en Zuid- Slavië. Moenongo zei dat Katanga genoeg heeft van het getalm van de weste lijke landen die het als vriendschap- pelijkgezind had beschouwd. Het prompte Russische antwoord staat in scherpe tegenstelling tot de traag heid van het westen. „Over ideolo gieën maken wij ons niet druk. Wij zijn Afrikanen en hebben alleen maar belangstelling voor harde feiten en werkelijkheden". Katanga blijft zijn hand uitsteken naar allen die willen helpen. Verder zei hij dat er niet één Kongo is maar vele. Men zegt wel dat Ka- tanga nooit onafhankelijk zal kun nen blyvon maar men zei hetzelfde toen België zich losmaakte van Ne derland en Ierland van Groot-Brit tannië. doornsc Vierdaagse aanwezig was, deelde deze-mede, dat de K.NJ5. v. L.O., de organisator van de Nij meegse Vierdaagse, nog steeds niet is toegelaten tot de N.S.F. De N.S.F. heeft vorig jaar, fr de N.B.v.L.O. een desbetreff verzoek aan deze instantie richtte, aan de N.W.B. advies gevraagd. De N.S.F. is toen opgetreden als in termediair en heeft naar aanleiding van opmerkeingen van de N.WJB. aan het bestuur van de K.NJ3, v. L. O. een vijftal punten voorgelegd, waarover de N.W.B. eerst van ge dachten zou willen wisselen, alvo rens deze zich akkoord zou verkla ren met toetreding van de K.N.B. v. L.O. Het bestuur van deze instantie heeft zich toen niet bereid verklaard voor een gesprek. Het was van me ning. dat de N.S.F. hier te ver ging, uit het oog verliezend, dat de N.S.F. alleen als intermediair optrad. Het bestuur van de N.W.B. verklaar de gisteren bereid te zijn de data van de Apeldoornse Vierdaagse op andere dagen vast te stellen, dan de Nij meegse Vierdaagse, wanneer de ge schillen eenmaal zijn opgelost. Hitiers tweede boek met „Fiibrer-gedachten" Maandag kwam een nu pas gepubli ceerd boek van Hitler in verkoop. Dit 228 pagina's tellend boek is eenvou dig getiteld „Hitiers tweede boek". Het bevat de gedachten die de „fiihrer" in 1925 over de buitenlandse politiek had. Het- boek werd door Hitier aan zijn secretaris gedicteerd toen hij politiek nog niets had te ver tellen. Het was bedoeld als een vervolg op Mein Kampf, maar blijkbaar heeft Hitier zich niet om publikatie ervan bekommerd. Gerhard L. Weinburg van de universiteit van Chicago, die een voorwoord schreef, zei dat het boek enkele gedachten bevatte die volgens Hitiers latere mening onge publiceerd dienden te blijven. Wein berg vond het getypte manuscript samen met andere in beslag genomen documenten in de nationale archieven in Washington voor in de vijftiger jaren. In Nijmegen, de Vierdaagsestad, heerste maandag bij de inschrijvings loketten al een gezellige drukte. Foto: of deze jongelui allen de eindstreep zullen halen weten we niet, in elk ge val blaakten zij maandag van „wan- dellust". Nijmegen is weer vierdaagse-stad Ze zijn er allemaal weer. De stoere, onvermoeibare Zwitserse alpenja gers, de stramme sergeant-ma joor uit Manchester niet zijn ver vaarlijke knevel, de onverstoorba re Londense „Bobby's", de char mante meisjes uit Israël en al die anderen. Nijmegen is weer helemaal vierdaag sestad. Niet alleen door de tal loze vlaggen de fleurige bloem- versieringen, veel meer door de uitbundigheid waarmee 't „legioen van majoor Breunisse" bezit ge nomen heeft van de keïzer-Karel- stad. Extra treinen, vele bussen en talloze militaire trucks hebben dat legioen maandag naar Nijmegen vervoerd. Een legioen dat niet alleen be staat uit de ruim 11.000 vvande- daars. die dinsdag in de vroege morgen het gevecht tegen de vaak lange kilometers beginnen, doch ook de duizenden „oudgedienden", de familieleden en kennissen die hun favorieten vier dagen gaan verzorgen en geen kilometer min der arieggen dan de-wandelaars, doch de tocht rustig peddelend op de fiets volbr.engen. Het is het vertrouwde beeld in het versierde centrum van Nijmegen. De vïerdaagse-gangers mogen dan dit jaar de traditionele landing van de Belgische parachutisten in de Ooypolder moeten missen, de stemming is er niet minder om. De binnenstad is weer helemaal in het bezit van de voetgangers, die weinig meer doen dan lopen en kijken. Waarom ze allemaal weer gekomen zijn? Een groot aantal natuurlijk omdat het vierdaagse-kruis hen wel vier dagen moeizaam wande len en vechten tegen de blaren waard is, velen zullen echter het argument gebruiken, dat mr. K. T. M. van Ryckevorsel de ver tegenwoordiger van de Nijmeegse vierdaagse in de Tweede Kamer werd al meer dan eens schert send opgemerkt aanvoerde, toen hem de vraag werd gesteld, waarom hij toch steeds weer aan de vierdaagse van Nijmegen deel neemt. Het antwoord van het Tweede-Kamerlid was heel simpel „Ik kan het nu eenmaal niet" la ten Vandaag begint de vierdaagse. Dit weekeinde ruim 1700 vluchtelingen in Berlijn Zeventienhonderden veertig Oost duitsers hebben gedurende het afge lopen weekeinde hun heil gezocht in West-Berlijn. Hierdoor is het aantal Óostduitse vluchtelingen van deze maand reeds op 21.850 gekomen. Bij de vluehtelingendienst in West- Berlijn meent men. dat de Oostduit sers beveesd zijn dat het bewind van Ulbricht door het nemen van bijzon dere maatregelen de laatste poort naar het vrije westen zal sluiten. Uitgifte staatslening van 300 miljoen De minister van financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte Aan een 4 lening groot 300 min. tegen een koers van 98 Aflossing van de lening zal geschie den in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 augustus 1962. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, terwijl deelne ming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kun nen geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op vrijdag 4 augustus a.s. van 9 tot 16 uur bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. 0 Een pasagiersvaartuig is in de Jamoe- na rivier bij New Delhi gekapseisd. V'3n de drieëntwintig passagiers kwamen or zeventien om het leven. Plaatselijke auto riteiten verklaarden dat de boot over- bdeden was geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11