Triomfator Bart Solaro deed geraffineerd spel van Miel Verstraete en Groene weg mislukken Minneboo en Weyers wonnen het afwachtingsprogramma TIMMERMAN UIT DEN BOSCH WAS DE SNELSTE VEERTIG RENNERS BETROKKEN BIJ VAL BIJ WEMELDINGE... Meer dan gedecimeerd MAANDAG 24 JULI 196.1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SAMENZWERING EN TEGENSLAG IN RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND (Van onze sportredacteur). HET GERAFFINEERDE SPEL, dat Emiel Verstraete uit Eede en Dick Groeneweg uit Numansdorp zaterdag middag in de derde internationale Ronde van Mid den-Zeeland speelden, is mislukt Mislukt door do nimmer verslappende waakzaamheid en de fabel achtige sprintkracht van één man: Bart Solaro, een 22-jarige timmerman uit 's-Hertogenbosch. Luttele tientallen kilometers voor het einde hadden de sa menzweerders Verstraete en Groeneweg in een fluis terend onderonsje hun komplot gesmeed: door een uitgekookt samenspel zouden zij de anderen in de dertien man sterke kopgroep verslaan. Ergens op de smalle wegen tussen Lewedorp en 's-Heer-Arends- kerke had die kopgroep zich gevormd na een serie meedogenloze tempogevechten. Toen tenslotte de rust enigszins was weergekeerd en Zeelands favoriet numero één Emiel Verstraete in deze kop groep om zich heen keek, wist hij bij voorbaat, dat hij in een eindsprint kansloos zou zijn. Het kostte Miel weinig moeite tot die conclusie te komen, want in de kopgroep reden onder meer: Dick Groeneweg, ama teur-kampioen op de weg 1960; Gerard Wesseling, amateur-kampioen op de weg 1961; de zeer rappe sprinter Bart Solaro, die enkele weken geleden nog een etappe in de Ronde van Oostenrijk won; de Belg Walter Muijllaert, vorig jaar winnaar van Gent-We- velgem; André van Aert, winnaar van de Ronde van Zuid-Holland en de Limburger Eugène Beckers, die hem, Miel, onlangs nog in een etappe van Olympia's Toer door Nederland op de eindstreep had versla gen. Neen, de kaarten lagen voor Emiel enigszins ongunstig! En daarom ging hij grif in op een com mercieel voorstel van zijn vriend Dick Groeneweg, een 21-jarige leerling van de landbouwschool in Dordrecht. Samen zouden zij proberen in de laatste tientallen kilometers nog wat concurrenten „uit de wielen" te rijden, lukte dit niet dan zou Miel in Goes de eindsprint voor Dick Groeneweg aantrekken. De eerste prijs (onder meer een gemakkelijk verkoop bare, splinternieuwe racefiets) zouden ze dan op fifty-fifty-basis delen En dus ging Miel steeds naar voren om het tempo tot een waanzinnige snel heid op te voeren. Maar met de televisietoren van Goes al in zicht liet geen der favorieten zich meer lossen. Daarom werd het tweede deel van het kom plot in de praktijk gebracht: als eerste stormde Miel Verstraete de Bergweg in Goes waar de finish lag op met Dick Groeneweg als een magneet aan zijn wiel gekleefd. Maar juist op het moment, dat Groeneweg met opeengeklemde tanden al zijn sprint kracht aanwendde en langs Verstraete schoof, flitste er nog een tweede man langs Verstraete en langs Groeneweg ook Dat was Bert Solaro, de man, die het spel van de twee samenzweerders doorgrond had en die bovendien de kracht kon opbrengen, dat spel te doen mislukken. Vier, vijf meter voor een ge- desillisioneerde Groeneweg raasde hij over de eind streep: winnaar van de derde Ronde van Midden- Zeeland BIJNA EVEN adembenemend als dit slotstuk was heel deze derde inter nationale Ronde van Midden-Zeeland over 215 kilometer door Zuid-Beve land en Walcheren! De eerste maal, dat de honderden volgers bijkans letterlijk de adem werd benomen, had overigens een ijzingwekkende oor zaak: langs het Kanaal door Zuid-Beveland, even voorbij Wemeldinge in de buurt van de Postbrug, werd het compacte peloton volkomen uiteenge slagen door een ongekend massale valpartij! Slechts luttele meters breed was deze weg cn toen dan ook betrekkelijk voor in het peloton enkele renners met de sturen in elkaar sloegen en tegen de grond tuimelden, was de weg plotseling bezaaid van gevallen coureurs. Bijna veertig man (.welgeteld 37 renners, zo wist een jurylid later te vertellen) sloegen tegen de grond, buitelden over elkaar of werden door anderen tegen het wegdek geduwd. Onbegrijpelijk was het, dat slechts één renner ge wond achterbleef: de Engelsman Butler, die met enkele lichte hoofdwon den opgenomen werd in de ambulancewagen. Door die valpartij werd het peloton volkomen uiteengeslagen en lange tijd heeft dit voorval de ronde beheerst... Vele renners, waarbij enkele favorieten liepen hier al een be slissende achterstand op, vele renners ook moesten zoveel geven om weer ,,bij" te komen, dat ze tenslotte te uitgeput waren om met een beslissende ontsnapping mee te gaan! Al eerder was de Zeeuwse vol gers overigens de schrik om het nart geslagen: reeds op de Berg weg in Goes nog voor de vlie gende start in Itloetinge bleef -Miel Verstraete even achter door materiaal-moeïiykheden. In ver bluffend korte tijd loste hy die le reeds in Kloetinge t meute weer. voltallige Toen na ongeveer 20 kilometer schokte het nieuws door de vol gerskaravaan: een enorme valpartij. De grootste klap kreeg hier zon der twijfel de Belgische ploeg, die meer dan gedecimeerd werd: vier van hun zes renners verloren zij hier. Etienne Cotman. Jozef Dhont, Er- nest Dumez en Moerman bleven hier achter met verwrongen voorwielen, een kapot gesprongen versnellings apparaat of een stuk gerukte ketting. Beslissend was de enorme achter stand. die zij hier opliepen, want veel, heel veel lijd namen de reparaties in beslag. Ook de Common Wealth-ploeg werd hier voor een belangrijk deel van de kaart geveegd: de Australiërs Bill en Dick Maggs cn Jim Goodie keken wanhopig naar kapotte fietsen. Zware flillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy Een breed en ook een I vriendelijk gebaar Miel Verstraete heeft 's avonds bij de prijsuitreiking een breed {I gebaar gemaaktIn de strijd om de premiesprints was hij namelijk samen met De Wit j= uit Dubbeldam als eerste ge- cindigd en wie nu kreeg die H eerste prijs? Miel, die als eer- ste Zeeuw was binnengeko- men. maakte daarop aan alle moeilijkheden van de jury een einde door ruiterlijk de eerste prijs af te slaa.i aan De Wit. Er was nog iemand, die een vriendelijk gebaar maakte: het Yerseksé meisje Elly Blanker, n In haar woonplaats was één s van de vele nremiesprints en M de winnaar werd Miel Ver- =1 straete. „Alleen de eerste een prijs? Dat klopt niet", moet Elly gedacht hebben en zij s schonk uit haar spaargeld s 2.50 voor de laatste renner, die doorkwamDe Engels- -g H man Jones was de gelukkige! Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim verliezen moesten ook de twee En gelse ploegen lijden: Jones, Brown, Coles, Bertram en Shaw zagen ver bitterd hoe andere renners doorreden, terwijl zij op hulp moesten wachten. Ook de Ivapellenaar Gerard Deegens, de Fries Henk Hoekstra en de Lim burger Frissen raakten hier beslis send achter. Evenals één van de gro te Zeeuwse favorieten Raf Gijsels, die zo veel krachten uit zijn sterke li chaam sloopte om weer bij de kop groep te komen, dat hij tenslotte twintig kilometer voor de eindstreep moest afstappen. Er waren er ook die een geringere achterstand opliepen, omdat zij geen materiaalpech opliepen en snel weer in het zadel zaten. Maar alleen de sterksten konden de kop weer berei ken, want .een hoofdmacht van onge veer dertig man met onder meer Emiel Verstraete, Mik Snijder, Ge rard Wesseling en Henk Nijdam had van de verwarring gebruik ge maakt om hier te ontsnappen. Achter die kopgroep reden uit gewaaierd over vele kilometers talrijke renners en groepjes van renners. Snel, zeer snel ging de kopgroep echter en alleen de aller- sterksten wisten weer in de voor ste gelederen te komen. Zo bij voorbeeld... Dick Groeneweg en Jan Schroder, die pas dertig kilo meter later de hoofdmacht weer bereikten. Zo ook Jos de Waard, die op de Vlakebrug 3 minuten 40 seconden achterlag, maar op ...Walcheren de kopgroep toch nog bereikte! Prikkelen Zenuwslopende jachten kregen de duizenden toeschouwers, die langs de smalle wegen bij Yerseke, Kruinin- gen. Hansweert. Schore, 's Graven polder, Hoedekenskerkc en Kwaden- damme geschaard stonden, dan ook te zien. Pas voorbij Ovezande (na 65 kilometer) was van een duidelijke hergroepering sprake: een hoofd macht van 50 a 60 renners scheerde over de wegen door Heinkenszand, 's-Heerenhoek. Borssele. Nieuwdorp en Arnemuiden. Maar veel rust werd de renners niet gegund, want de rou tiniers wisten, dat vele krachten in het peloton gesloopt waren en daar om waren de uitlooppogingen aan de orde van de dag. Cees de Jongh uit Wèstgrafdijk, Miel Ver straete. Mik Snijder uit Halfweg, de Belg Muijllaert én Henk Nijdam, dat waren dé mannen, die het peloton voortdurend prikkelden met hun ont vluchtingspogingen. Steeds weer rea geerde de concurrentie waakzaam en steeds weer werden de vluchtelingen gearresteerd... peloton om zo een springplank te maken voor Groeneweg, maar hij kreeg De Jong mee nan zijn wiel. Dit ondernemende duo lag bij Vrou wenpolder zowaar anderhalve mi nuut voor, hetgeen voor De Jong kennelijk te veel was. want de Dom burgers zagen De Wit met een voor sprong van ongeveer 150 meter op het peloton voorbijrazen. Krijgsplan mislukte Maar op de Walcherse wegen naar Vlissingcn was het tenslotte niet Dick Groeneweg te zwaar bewaakt maar waren het wel de Belg Muijl laert en Ad Biemans uit Ulvenhout. die de sprong naar avonturier De Wit maakten. Dit 3"-tal werd in Vlissingen dan ook het eerst geravitailleerd en met een voorsprong van ongeveer 300 meter mochten zij de Coosje Buskenstraat induiken... De Wit begreep op dat moment al, dat het krijgsplan van Groeneweg mislukt was en dus liet hij zich op de Oude Vlissingseweg deemoedig in het peloton terugzak ken om zich weer te melden bij zijn kopman. Die kopman, Dick Groeneweg, zat be paald niet rustig meer op zyn fiets, toen hij zag hoe snel de voorsprong van tie „vijapden" Biemans en Muijl laert groeide: bij Nieuwland was het al minuut. Zo lang kon Groene weg zich echter niet inhouden: nu ging. hij zelf in de aanval en samen met Miel Verstraete ontsnapte Iiy uit het peloton en joeg steeds feller op de vluchtelingen toe. Bijna vanzelfsprekend was het. dat dit de overige favorieten niet onbe roerd liet en onder aanvoering van Mik Snijder en Henk Nijdam stortten anderen zich naar voren: Jos de Waard, Van Aert, Beckers, Solaro, Wesseling, Schroder, Van Dongen en ...De Wit. Ontgoocheling Het tempo-geweld barstte eerst toen pas goed los. Voorop de twee vluch telingen, daarna weer twee ontsnap ten en vervolgens tien jagers. Tussen Lewedorp en ,'s Heer Arendskerke werd door de jagers zo'n verbazing wekkend tempo ontwikkeld, dat ten slotte de drie groepen zich samen voegden. Veertien man dus, maar voor De Wit kwam op dat moment de ontgoocheling: sissend liep zijn achtertube leeg. En zo stormden der- Dick Groeneweg, <lè kanshebber Aan de Hoekse Renners, bleek voor deze ronde echter meer plan nen te hebben gesmeed! En daar om stuurde hij tussen Middelburg en Veere (na ruim 100 kilometer) zijn trouwe adjudant De Wit uit Dubbeldam op het oorlogspad. In- derdaad ontsnapte De Wit uit het tien renners, die in al het strijdge- Opnieuw teas Emiel Verstraete de snelste Zeeuw in de Ronde van Mid den-Zeeland en opnieuw Icon een der directeuren van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer F. v. d. Vel de jr., hem de P!Z.C.-beker uitreiken. Foto P.Z.C.) woel en de tegenslag overeind geble ven waren, door Wolphaartsdijk en Wilhelminadorp naar Goes. Snijder, Nijdam, Schroder en Van Dongen allen kansloos in een eindsprint probeerden keer op keer te\ergeefs alleen iveg te ko men. Verstraete en Groeneweg spanden teAergeefs samen... Ge- volg: een kopgroep van dertien man stoof Goes binnen. Daar bewees de Bossche timmerman Solaro, die tactisch voordien weinig aan de weg getimmerd had, zijn in tellect en sprintkracht. Gedecideerd versloeg hij Groeneweg, Muijllaert en Verstraete in de eindsprint... De zenuwslopende gebeurtenissen en de felle jachten in deze ronde hadden zoveel van de krachten van de ren ners gevergd, dat er slechts veertig van de honderdveertig in Goese over de finish joegen... De 22-jarige Bart Solaro uit Den Bosch was na afloop van de Ronde van Midden-Zeeland de gelukkigste renner. Hij vjüs de snelste gebleken van een kopgroep van dertien en dus winnaar! Ook Miel Verstraetee (rechts) had nog alle reden tot la chen, want met zijn vierde plaats was hij de snelste Zeeuw. Foto P.Z.C.) Janssen verraad aan zijn ploeg Voor de organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland begon de zater dag met een tegenslag: de complete Zwitserse ploeg was thuisgebleven. Overigens met reden, want in de loop van de week waren de Zwitserse baankampioenschappen tengevolge van regenval afgelast, zodat de Zwit sers vrijdagavond en zondag thuis moesten rijden. Het was hun toen een weinig moeilijk om op de tussenlig gende zaterdag naar Goes te komen... Daartegenover stond echter het feit. dat een tweede Engelse ploeg aan de start kwam. Teleurstellend was ook, dat één der favorieten Jan Jans sen die liever een kermiskoersje ging rijden, niet kwam opdagen. Zijn ploegleider, Gerrit Schulte, gaf in fikse bewoordingen zijn misnoegen te kennen. Voor Janssen is de kans op uitzending naar de wereldkampi oenschappen door dit ..verraad aan zijn ploeg" aanzienlijk kleiner ge worden. Strijdlustig VOOR NIEUWELINGEN EN ADSPIRANTEN Duizenden kijkers op Bergwegparkoers Goes Duizenden omzoomden zaterdagmid- dat het „Bergwegparkoers" iu Goes, waar in afwachting van de interna tionale Ronde Aan Midden-Zeeland adspiranten en nieuAveüngen de strijd aanbonden. Bij de adspiranten won G. Minneboo uit Hcenvlïct met groot vertoon van macht. Winnaar Aan de nieuwelingenkoers werd C. Weijers uit. Hïllegom, die de sprint won van een kopgroep,je Aan drie, waarin W. Heeren uit. St. Willebrord tweede werd cn de Kapellcnaar D. Ivostcn beslag legde op een eervolle derde plaats. Ook de vierde plaats van zijn plaatsgenoot R. Hoogerland, die kort voor het eind van de koers uit het peloton was weggesprongen, was een fraaie prestatie. Het Bergwegparkoers via Berg weg, Van Dusseldorpstfaat, De Graaffstraat en Heernisseweg was 1,5 km lang. De adspiranten reden het parkoers zeventlenmaal. Vieren dertig renners verschenen aan de start. Minneboo was ongenaakbaar in deze wedstrijd. Al na twee ronden spurtte hij weg uit het peloton, dat hem niet meer terug zou zien. El ke ronde vergrootte de jonge Minne boo zijn voorsprong, die bij de finish 1 minuut en 5 seconden bedroeg. Hij legde de 25,5 km af in precies 44 minuten. C. Leunis uit Amsterdam, R. Troost uit Zaandam, L. Visser uit Zaandam en F. Metsers uit Den Haag die in deze volgorde als de num mers 2., 3., 4. en 5. finishten, deden nog wel moeizame pogingen Minne boo in le halen, maar zij slaagden daar niet in. Op twee minuten klas seerde zich als zesde A. Akkermans uit Nieuw-Vossemeer, als zevende J. Smeijers, Bergen op Zoom, als acht ste P. de Wit uit Wormer, als negen de W. de-Wilde uit Oudelande en als tiende W. Spitters uit Roosendaal. De Zeeuwen moesten in deze wedstrijd tevreden zijn met een rol op het twee de plan. Nieuwelingen Dit laatste was bepaald niet het geval bij de nieuwelingen, die het anderhalve km lange parkoers 50 maal moesten rijden. Bijna zestig deelnemers verschenen aaa de start. Nadat burgemeester Note- boora de stoet had „weggeschoten" zette het peloton er een hoog tem po in. Verschillende renners poog den in de bochtige straten weg te komen, maar het peloton bleef waakzaam en liet weinig vrijheid toe. Halfkoers gelukte het echter een groepje Van zes renners, te weten Weyers, Stroombergen, v. d. Wolf, Kosten, P. Fontjjn en Heeren een voorsprong te nemen van een paar honderd meter. Stroombergen en Fontijn vielen al na enkele ronden terug in het peloton, maar de overige vier zetten door en hadden op een gegeven moment een voorsprong van meer dan één minuut Kort voor het einde verlieten ook Hoogerland, Leyteu en Schrauwen het peloton. Inmiddels had ook v. Wolf moeten afhaken, zodat Weyers, Heeren en Kosten elkaar in de eind sprint de zege betwistten. In deze volgorde gingen zij over de streep. De tijd van de winnaar was 1.09.50. De verdere uitslagen waren: 4. R. Hoogerland, Kapelle op 50 seconden; 5. K. Leyten, Breda; 6. M. Schrau wen, Ossendrecht; 7. P. Fontijn, Wor mer, op 1,25 min.; 8. J. van Zand- voort, St. Michielsgestel; 9. J. Jon kers, Eindhoven en 10. T. Vlassak te Best. De prijs voor de strijdlustigste ren ner in de Rónde van Midden-Zeeland was voor Jos de Waard. En terecht! Door de valpartij bij Wemeldinge raakte hij 3 minuten 40 seconden achter op" de koplopers, kreeg tot overmaat van ramp nog een lekke band in de buurt van Heinkenszand, maar finishte toch in de kopgroep Voor die prijs stonden verder op de nominatie: Henk de Waal uit Axel, de Belg Muijllaert en Ad Biemans uit Ulverhout. Uitslagen van de Ronde van Midden-Zeeland DE UITSLAG van de derde interna tionale Ronde van Midden Zeeland luidt: Bert Solaro (Den Bosch) 215 kilo meter in 5 uur 15 minuten 50 secon den; 2. Dick Groeneweg (Numans dorp); 3. Walter Muijllaert (België); 4. Emiel Verstraete (Eede); 5. Ad. Biemans (Ulvenhout); 6. André van Aart (Achtmaal): 7. Jan Schroder (Koningsbosch); 8. Gerard Wesseling (Halfweg); 9. Henk Nijdam (Eer- lerwolde); 10. Eugène Beckers Schaesbergen11. Mik Snijder (Halfweg): 12. Leo van Dongen (Ma de): 13. Jos cle Waard (Rijsoord). Allen in dezelfde tijd als Solaro. Op 1 min. 45 sec.: 14. Ferdinant Boonman ('s Heerenhoek). Op 1 min. 55 sec.: 15. G. de Wit (Dubbeldam); 16. Dick Tressider (Australië): 17. J. v. d. Kloot (Zun- dert); 18 R. Hendriks. Op 2 min. 14 sec.: 19. Leo Knops (Bocholtz). Op 2 min. 25 sec.: 20. Kees de Jongh (Wèstgrafdijk); 21. Bert Zoet: 22. W. de Jager (Den Haag); 23. Wim Diepering (Bar- ehum); 24. H. Harings (Scheulder); 25. André de Kerper (België): 26. M. de Jong (Breda): 27. C. Haast (Rijsbergen): 28. Leo Althuijzen (Amsterdam). Op 2 min. 45 sec.: 29. Bert Boom (Enter). Op 3 min.: 30. Keith Butler (Engeland). Op 4 min. 01 sec.: 31. J. Tolhoek (Yerseke 32. W. Walravens (Den Bosch); 33. C. Broekmans (Zevenbergsehoek i 34. P. v. d. ViiA-er (Axel): 35. Toon tje Mertens (Breda); 36. Henk de Waal (Axel). Tijdens de huldiging Aan winnaar Solaro en eerstaankomende Zeeuw Miel Verstraete kwamen nog enkele renners binnen, die echter niet meer geklasseerd werden. PLOEGENKLASSEMENT De uitslag van het ploegenklassement luidt: 1. Ploeg Van Beek (Solaro, Wesseling, Snijder) 15.47.30, 2. Hoek se Renners (Groeneweg, De Waard, De Wit) 15.49.25, 3. West-Brabant (Van Aert, Van Dongen, Van de Kloot) 15.49.25. 4. Maastricht (Schro der, Beckers, Knops), 5. Ploeg Schul te (Biemans, Nijdam, De Jongh). Zweden in finale van Daviscup tegen Italië Zweden heeft zich voor de eindstrijd van het toernooi om de Daviscup, Europese zone. geplaatst, door een 31 voorsprong op Engeland te be halen in de halve eindstrijden, welke in Baastad (Zweden) worden gehou den. Michel Kruin (Elinkwijk) terug naar Suriname Miehei Kruin, de Surinaamse midden voor van Elinkvrijk zal half november naar zijn geboorteland terugkeren. Dit tengevolge van het feit dat hij door het nieuwe premiestelsel van Elinkwijk in financiële moeilijkheden komt. Kruin zou zelf het liefst naar D.O.S. zijn overgegaan, maar Elinkwijk ATaagt een bedrag van 85.000, het geen voor de „Kanaries" niet accep tabel is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9