Trotse vader Duitse „Kirchentag" werd alleen in West-Berlijn gehouden PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel ®5H0M KLANKEN ut de ETHER oren, y&w en.... scArijven BUREN Het blanke mysterie van de Matto Grosso MAANDAG 24 JULI I960. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHADUW OVER VOORBEREIDING Volkspolitie verhinderde bisschop Krummacher naar „west" te gaan (Van een speciale verslaggever). De op 19 juli begonnen Duits Evangelische Kirchentag werd behalve de kerkdiensten, uitsluitend in West-Berlijn gehouden. Tot dit besluit moest de leiding komen, nadat door de Oostduitse regering allerlei bezwaren wa ren ingebracht. Gold eerst het verbod om vergaderingen in de oost-sector van de stad te houden, later deed zich het incident voor, dat bisschop Kreumacher (oost-Duitsland) door de volkspolitie werd verhinderd naar West-Berlijn te gaan. Deze leidende figuur uit de Oostduitse kerk had zich reeds op 25 mei in naam van alle bisschoppen uit de Sowjet-zone als voor zitter van de kerkelijke oost-conferentie geheel achter de Kirchentag in Berlijn geplaatst. Op de aanmaning van de politie om te verschijnen voor de Raad van het district Rostock tot een „uitspraak en uiteenzetting over het verbod van de Kirchentag" in Berlijn, ging de bisschop niet in en vertrok naar zijn woonplaats. Door dit incident stelde de leiding van de Kirchentag vast, dat „de uitvoering van het Kirchen- lagprogramma in het democratische Berlijn niet meer mogelijk was". Heeft gezin. Vraagt veiligheid op de weg. Vrouw let op kleur en lijn. Vindt in SKODA: een degelijke wagen, comfort voor vijf personen, prettige kruissnelheid op ioo, top op 125 km per uur. Gonstïg verbruik: op 13 in de praktijk. Eigen stijl: sportieve bouw, keus uit tien kleuren. Tip voor hem (en haar) die SKODA willen zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.— uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Thercsinstraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 Protest Een telegrafisch protest werd in naam van de kerken in de Sowjet- zone naar de D.D.R. gezonden, met o.m. als inhoud: „Wij protes teren tegen een zodanige verhin dering van een bisschop in zijn ambt". Toch hebben de bisschoppen be sloten in hun woonplaatsen te blij ven en zij hebben de gemeentele den afgeraden zich naar de weste lijke sector te begeven. Dit alles legde een schaduw over de voorbereiding van de anders zo en thousiast gehouden kerkdagen. Geen treinen met zingende deelnemers (tijdens de reis door de oostzone is men wat stiller dan gewoonlijk!), geen glorieuze ontvangst aan het station, geen warme ontvangst van mensen uit de in moeilijkheden ver kerende gebieden. Toch kon men overal in de drukke stad Berlijn mer ken, dat de Kirchentag 1961 gehou den werd. Op verschillende punten van de stad werd de aandacht door vlaggen er op gevestigd. En in deze stad, die in deze tijd in de gehele wereld genoemd wordt, kon men de boodschap lezen: „Ik ben met U". Enig mogelijke Dr. Schrarf, president van de E.K.D., verklaarde in een persconferentie: „De beslissing voor Berlijn mag juist of verkeerd zijn geweest, ik houd haar voor de enig mogelijke. God heeft liaar ten goede gebruikt ten opzichte van de verbondenheid in de Evangelische Kerk in Duitsland. Voor de aanvang van de Kirchentag j werd in dé Gethsemané-kerk (Oost- Berlijn) een kinderdienst gehouden. Vele jongens en meisjes waren met hun ouders en onderwijzers gekomen. Ds. Steinborn sprak over de angst van Jozef, nadat hij door zijn broers in de put was geworpen. Dit verhaal uit de Bijbel vormde de sleutel tot de woorden van Jezus: „Ik ben bij U". Tegelijkertijd werd in West-Ber lijn een samenkomst gehouden, waarin 12.000 kinderen aanwezig wa ren. Bisschop Dibeliüs maakte de grote „kindergemeente" duidelijk, dat de evangelische christenen in Duits land één gezin moeten zijn. Voor de vele kinderen, die uit het buitenland gekomen waren werd de toespraak in de Engelse taal gehouden. Van alle kinderen werd een dankoffer ge vraagd voor het kinderhuis in de stad Govindpur (India). Opening Thema: „Ik ben bij U". Hoofdge dachte: Niemand kan zonder de an der. Daarom komen wij niet meer verder, omdat wij de ander niet meer hehben. Maar door de Ene Heer, Jezus Christus, winnen wij de an der weer. In één van de openingsdiensten (in West-Berlijn werden vijf diensten ge houden) zei dr. Reinold van Thadden- Trieglaff, de president van de Kir chentag, dat het voor het eerst in de twaalfjarige geschiedenis van de Kir chentag niet mogelijk was een groots opgezette bijeenkomst in de open lucht te houden. Het was slechts mo gelijk in meerdere kerken van de in tweeën gedeelde stad samen te ko men. Dr. Van Thadden-Trieglaff verklaar de dat politieke motieven geen rol hebben gespeeld bij allerlei beslissin gen. Deze Kirchentag is een beslis sing in Gods Naam. Het gaat 0111 de gekruisigde en opgestane Heer, Die eenmaal tot Zyn jongeren sprak: „Ik ben bij U". Anders was de nadruk die dr. Scharf in de Mariënkirche in Oost-Beriyn legde. In zijn toespraak wees hij op de moeilijke situatie, waarin de ge meenteleden in te Oostzone verkeer den en zei ondermeer: „In dit ogen blik, waarop U in gevaar verkeert, waarin U zich zonder bescherming uitlevert, zal God helpen". Op het moment dat de Israëlieten het gevaar tegemoetgaan en zich zonder bescherming eraan uitleveren, zal God helpen. Zó handelt God altijd weer met Zijn volk. Wij zetten de voet in het water met de kerkdiens ten, die wij nu in geheel Berlijn hou den. We vertrouwen dat wat in Zijn Naam begonnen is, vrede en verzoe ning in deze stad en in de wereld brengt, zo dat wij merken, dat een levende God onder ons is". Oost en west Ondanks de schaduw, die over deze kerkdag lag, ondanks alle waarschu wingen om zich aan deze kerk te onthouden, is de kerkelijke doorden king van het problees oost-west in alle concreetheid gesteld. Een commentaar in „Die Welt" (on afhankelijk dagblad van Duitsland) luidt: „Natuurlijk had men zich in 1949, toen de grote „lekenbeweging" van de Evangelische Kerk begon, het jubileum van het tiende treffen ge- ïeel anders voorgesteld. De Kirchen tag 19G1 weerspiegelt de nood van ons volk. Was by de grote massa-bij eenkomsten niet te veel routine? Nu in Berlijn omgeven door don- DINSDAG 25 JULI 1961. HILVERSUM I. 402 m. 746 Uc/s. 7. 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Ben ie zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13."9 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 1 Gram. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 De witte hel, hoorsp. (dl. 8). 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisselings- progr. in samenw. met Radio Nederland Wereldomroep. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Brabants ork. 21.35 Boekbespr. v. d. jeugd. 22.05 Radiofilharm. ork. en solist. 22.30 Nws. 22.40 Kamera-Klub, lezing. 22.35 Cabaret- progr. 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM 11. 298 in. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO:» 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d, kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Promenade-ork. en solist. 14.00 Pianorecital. 14.30 Dubbel kwart, (vocaal) 14.50 De dierenwereld en wij, praatje. 15.00 Metropole ork. 15.30 Levenskunst, lezing. 15.45 Fluit, altviool en cello. 16.13 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Theaterork. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 13.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Caval- leria Rusticana, opera. Daarna: I Pag- liacci, opera. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Speurwerk wijst nieuwe wegen, klankb. 21.05 Zangfestival te Knokke. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws. en beurs- ber. 22;45 Act.O 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws, TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 T.V.-film 20.40— 22.05 Speelfilm. VLAAMS-BELG. T.V.-PRO GltAMMA'S 09.31 Twee animatiefilms. 19.45 Kunst- progr. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.30 Filmrep. 20.45 Speelfilm. 22.10 Literair progr. 22.30 Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.30 Natuurwetenschappen.... op vakan tie. 20.00 Journ. 20.30 Spel. 21.30 Lectuur voor allen. 22.15 Journ. ,kere machten is het zaak alle „bijwerk" weg te laten en weer naar de kern door te stoten". Kerken uit alle landen verdiepten zich in de pro blematiek. Zelfs uit Abessinië, Egyp te en Ghana waren gedelegeerden aanwezig. Ook waren meerderen uit ,de Oostzone gekomen om, alle geva ren trotserende, een hou-vast te vin den in de Evangelische Boodschap: „Ik ben bij U". Aan de „Kirchentag" hebben 30.000 personen van buiten Berlijn, onder wie een groot aantal uit de zone, deelgenomen. Tot nu toe heeft de volkspolitie uit Oost-Berlijn de bezoe kers het passeren van de zone-grens niet verhinderd. Op andere plaatsen was er echter een scherpe controle. Domburg. v. W. f Aavertentte i Pluim voor paard, bon voor baas. ■■HÉ WILLEM GEERSEN en HAIROSIIdie horen bij elkaar als grammo bij foon. Nog onlangs trok 's werelds wonderpaard zijn even illustere baas als éerste door de finish, hoewel hij liefst 60 meter had moeten voorgeven. Hulde daarom voor een „haai" ros en een meesterlijk pikeur, die blij bleek met de Plaim-Platenbon en Willem O. Duys het volgende vertelde OVER PLATEN: „Hebernietzoveel als linten, lauweren en bekers. En wat ik heb is voornamelijk uit de oude doos:LoaBandy bijvoorbeeld" OVER LUISTEREN: „Geen tijd om er speciaal voor te gaan zitten. Hoor graag opera's. Jazz? Geen verstand van. Weet U waar Hairos II z'n mooie oren bij spitst? Die Duitse polka, die ze altijd op Duindigt draaien!" OVER PLATENBON: „Héda'» handig. En m'n keus is al gemaakt: diezelfde paardenpolka. Als er nu ■weer iemand jarig is, dan pieker ik niet langer: in draf naar de winkel en met zo'n hon van start!" Publikatie van de C.C.G.C.. RADIOEN T.V.-RUBRIEK (WS*MVV*WW»A*WWVW* VANDAAG T elevisie Na het journaal verschijnt om tien voor half negen de film „Vader weet het beter" op het scherm, gevolgd door „Divertimento" om kwart voor negen, een programma van muziek, zang en dans uit de tuin van de Sin ger Concetzaal te Laren. Medewer kenden ztfn o.a. Cruys Voorbergh, het Nederlands Ballet en Die Haer- lemsche Musyckkamer. De geslaag den van de Arnhemse toneelschool spelen om kwart over negen een één- akter van Tad Mosel: „Improvisa tie". De Vlaamse t.v. brengt een film ge baseerd op een verhaal van Edgar Wallace: „De man die niemand was" (tien over half negen). Daarna „Amusement rond de tent", een ont spanningsprogramma vanuit Wen- duine. Radio Nadat de Jazz-Messengers van Art Blakey (tien voor acht) hun muzi kale boodschap hebben gebracht kan 1847. Onnodig te zeggen, dat het viertal van verba zing enkele ogenblikken sprakeloos stond, toen men daar in die verminkte han gar een met sneeuw bedekt luchtschip in het ook kreeg, dat ogenschijnlijk geheel in tact was en leek te wachten op de hand van een bekwa me bestuurder en dito be manning. „Ziedaar, mijn privé-kruiser!" lachte Thor- wald. „Ik heb het ding per soonlijk in de assemblage hall van een verlaten vlieg tuigfabriek voltooid. Dat is al weer tientallen jaren ge leden. In 't begin vloog ik er veel mee van de ene koepelstad naar de andere, om bepaalde materialen of grondstoffen voor mijn experi menten te zoeken. Het is weer al enkele jaren geleden, dat ik er voor 't laatst een uitstapje mee maakte. Maar laten we naar binnen gaan!" Hij drukte op een knop in de romp en één der deuren gleed knarsend open, terwijl bijna gelijktijdig een brede loopplank naar buiten schoof. Weldra stond men binnen. „Wat een geweldige laadruimte!" riep Buck uit. „Nou, hier kunnen uw apparaten met gemak in ondergebracht worden nietwaar? Maar wat anders! Zou deze kist nog vliegen na zo'n lange tijd van rust?" Thorwald keek hem bij na beledigend aan en snoof ..Natuurlijk man!" men over Hilversum I luisteren naar het hoorspel „De marmeren pendule" van Roger Dixon (NCRV). Om tien voor half tien „De grote vier van het klavier". Ditmaal Eduardo del Pueyo. Via de andere zender kan men om vijf over negen de opera Turando van Puccini beluisteren, uitgevoerd door koor en orkest van de Nederlandse Opera o.l.v. Francesco Molinari-Pra- delli. Het is een uitzending in het kader van het Holland-Festival. Emigranten uit Australië terug naar Duitsland Een Duits arbeidsbureau biedt aan werkloze Duitse immi- granten in Australië, banen ln I Duitsland aan. Zij zullen vrije overtocht naar Duitsland krij- f gen. Vele immigranten zouden het n aanbod reeds hebben aanvaard s en binnen een maand naar Duitsland terugkeren. De algemeen-secretaris van de Australische bond voor nieuwe burgers, J. S. Bielski, zei, dat vele immigranten naar Austra- n lië kwamen om meer geld te verdienen. Hij voegde er aan toe, dat in Australië echter „verscheidene talenten verlo- ren gaan, omdat voor geschool- de landbouwarbeiders alleen banen beschikbaar zijn als on- geschoolde arbeiders". iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii k Sinds 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk HENRI VAN WERMESKERKEN de vergiftigde doorns. Als die in het gelaat ireften, is alles voorbij. Wij zijn vertrokken. Ik heb ten laat ste toegegeven, zie er niet krijgshaf tig uit, want de lap die eenmaal wit was, is direct grauw en goor. Mijn helm past er niet op, en van mijn gezicht is niet veel te zien. Ik moet alles aan hem overlaten, hij heeft zijn motieven. Maar als contrast daarvan kleedde hij zich helemaal uit, zodat zijn li chaam overal groot gevaar loopt. Het is zeker die eenzaamheid die mij zo volgzaam maakt. Hij zou immers volgzaam zijn op Trafalgar Square of Avenue de l'Opéra. Het pad wordt nu duidelijker, hier moeten we steeds nader komen tot de stam. er is meer op gelopen, het is breder Vijf uur trekken we door die groene hel. Ik heb mijn mond zoveel mo gelijk vrijgemaakt en overigens on dervind ik geen nadeel van de doek. De Arabieren ln de woestijn hullen zich op het heetst van de dag ook in kemelnaren mantels. „Niets doen, niets doen..." heeft nij enige keren nadrukkelijk gezegd, niet omzien. (Jit vrees daarvoor heeft hij zeker ook mijn geweer genomen en draagt het, terwijl Ik alleen de tent voor mijn rekening neem. Vijf uur hebben wij gelopen of liever ons een weg gehakt door jonge lia nen zonder een woord, steeds waden de in een donkere hel van groen... Misschien zijn we niet meer dan drie kilometer vooruit gekomen. En in eens komt er meer licht, worden de bomen dunner, zijn er enkele plek ken goud zonlicht te zien boven het dak van bladeren. Taipeke wijst... vooruit Ik zie niets. Dan slaat hij weer de tent op. Nog 'n nacht als de vorige, waarin hij mij weerhoudt en angstvallig be waakt. Die nacht zijn de klagelijke geluiden veelvuldiger, en ze hebben iets spookachtigs. Ik hoor nu duidelijk, dat ze door mensenkelen worden uit gestoten, ze variëren vaak. Zijn we in een spookwereld of zijn dat zorgvuldige signalen, die alle wat betekenen? Precies als gisteren trekken we op. Na twee uur marcheren is het bos zo dun en ijl dat ik wel een kwart kilo meter ver er doorheen kan zien. En verbeeld ik het mij? Gaan daar heel in de verte schaduwen? Waarom klinken de signalen nu verder en va ger eu houden eindelijk helemaal op. Ineens wordt de piek waar wij zijn heel licht. We gaan over zand, waar niets meer groeit. Het lopen is er lichter nu we niet meer wegzakken in het zware mos. De zon is verblin dend en ik ben weer verplicht de donkere bril te dragen, de donkerste die ik heb, die Taipeke wegpakt on der de vreemde lap rond mijn hoofd, die hij thans in plaats van onder, ook over de helm heeft gewonden. En dan zie ik het. Tintelend in het felle licht achter een stuk heischitterend zand, rijst een rots op, geheel met bomen be groeid. Het is een enorme rotsmassa, wel zes kilometer breed, die recht uit de woestijn oprijst, als een eiland in een zonverlicnte zee. En allés is groen en verzorgd en fris, heel an ders dan in het oerwoud. Een half uur gaans scheidt er ons nog van. Taipeke gaat recht op dit doel af Heeft Yloe-Yioe hem dat zo beschre ven uit de herinneringen van haar grootmoeder? Hij is zo rustig, als liep hij over een pad van de plan tage, waar ik hem het eerst zag. Maar wij zijn nog geen honderd meter de woestijn in, of ik grijp hem vast en wijs hem op iets, dat hij blkbaar nog niet gezien heeft. Tege lijk begint Pancho lang en klagelijk te huilen en schijnt me niet te willen volgen of mij terug te willen lokken in het bos. Want hij maakt enige malen een beweging om daarheen te rug te vluchten. Maar Taipeke wil niets zien. „Doorgaan, Dom Franco", zegt hij, „doorgaan, niet omzien". Uit het dunne bos zijn langzaam fi guren komen zwermen zoals ik ze nog nooit zag. Het zijn hoge gestal ten, die overal oprijzen. Ik zie ze het eerst links van me, maar dan ook rechts, en zelfs achter ons. Ik zie toch om. Straks meende ik gebukte schadu wen te zien, thans gaan ze hoog rechtop. Donkere plekken in het witte zand. Mensen met lange man tels om en een hoog veren tooisel op het hoofd. Zij zijn nog op een af stand. dat ik hun gezienten niet kan onderscheiden, ze gaan statig en rus tig. In gelijke tred met ons. „Taipeke!" „Doorgaan. Dom Franco, doorgaan". Zijn stem klinkt als een bevel. Het moet Taipeke zijn die mij, de Euro peaan, op dat ogenblik beveelt Tai peke heeft hier in zijn wilde land ineens een vreemde invloed op mij Ik pak Pancho, als hij weer bij me is, vast en loop door zonder op of om te zien. Ik voel nu de gestalten. Half naast en achter ons, doe of ik ze niet meer zie. Maar als ik na een paar honderd meter toeh terzijde kijk, dan zie ik de gestalten al veel naderbij. Ze gaan daar alsof wij niet bestonden. En toch sluiten ze ons volkomen in. Op het witte zand zijn het donkere spookgestalten die ons zwijgend omgeven. En och, wat raakt het mij, straks was goud geen goud, hier is dood geen dood, en le ven ook maar iets vaags, dat niet eens tot je doordringt. Ik staar maar weer onafgebroken naar het grote rotsmassief dat steeds hoger, maar ook dreigender wordt. Aan een zijde ervan zie ik velden die bebouwd zijn, er staan rechte rijen, als van een boomgaard. Hoe kunnen ze die zo hoog bevloeien Nergens een ander spoor van leven. Maar wel van grote orde en aanleg. Nergens een schijn van toegang. Ik kan niet laten weer om te zien en nu zijn de spookach tige gestalten wéér dichterbij geko men, gaan in een V-vorm achter en om ons... Aan de ene zijde zijn ze dichter bij dan aan de andere, als wilden ze ons meer naar rechts drij ven. Heeft Taipeke het gevoeld of gezien? Niets aan hem toont dat hij hun aanwezigheid vermoedt, maar hij loopt nu méér rechts aan op de rots. Pancho huilt soms en stoot jan kende geluidjes uit, als wilde hij me zeggen, dat ik ln gevaar was. Ik wil me gedragen als Taipeke en niet omzien Maar Ik heb op dat ogenblik toch gezien, dat het man nen zijn van groter gestalte dan de Parintintins, die nog hoger lijken door de grote tooisels op hun hoofd. Ik heb even een donker, maar recht gesneden profiel tegen het blanke woestijnlicht zien afsteken. En ik heb ontwaard hoe ze precies op ge lijke afstand van elkaar lopen in wonderbaarlijke discipline. Ze dragen bogen en pijlen stijf tegen het lijf. precies in dezelfde houding, hun stap is zelfs gelijk. Dan zie ik niet meer om. laat ge beuren wat er gebeuren moet, laat Taipeke handelen zoals hij meent te moeten handelen. Wij leven nog. Maar niet door eigen kracht. Enkel door het feit dat deze mensen ons niet doden, doch onze groep heendrijven in een speciale richting, naar de noordelijke zijde van de rots. Ineens behoef ik niet meer om te zien. Rechts, half voor mij, gaat een der gestalten... links voor eveneens, en daarachter voel ik dat de rij zich in een punt met de andere verenigt. Ze zijn nu op geen twintig meter meer van ons vandaan... De rots is nu heel dichtbij. Nog zie ik nergens iets dat op een toegang lijkt, niets dat op bewoondheid wijst... ja toch, er kringelt rook op de top Maar ook opzij, langs de hel lingen. Nu zijn wij geen honderd meter van de rots af Ik heb efti gevoel alsof honderden ogen ons vandaar gade slaan zonder dat ik iemand bemerk. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5