Rijverenigingen leverden felle strijd op concours in Heinkenszand Midden-Zeeland had de toerkoorts« BILT DIPLOMA'S VOOR 27 ZEEUWSE METSELAARS EN TIMMERLUI van jfj tot olijfje PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 JULI 1961 OM ZEEUWSE KAMPIOENSCHAPPEN Commissaris der koningin reikte de onderscheidingen uit Heinkenszand was zaterdag het centrum voor liefhebbers van het paard en van de paardesport. De provinciale kampioenschap pen van de landelijke ruiters werden er verreden. Zoals ieder jaar was het concours ook ditmaal georganiseerd door de ge westelijke Bond voor Zeeland voor landelijke rijverenigingen. Er zijn weer heel wat kampioenen uit de 75 deelnemende paar den naar voren gekomen. Kampioenen op het terrein van dres suur (individueel, per viertal en achttal) en kampioenen in het springen. Tussen al de kampiöensnummers door gaven verschei dene deelnemers aardige demonstraties, werden aangespannen pony's voorgereden en vond de gebruikelijke parade van alle ruiters plaats. Een parade, die werd afgenomen door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casombroöt."'ir. J. D, Dorst, voorzitter van de geweste lijke hond voor Zeeland van de landelijke rijverenigingen, door burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand. en door de heer P. A. Voorsluijs uit Amersfoort, se cretaris en inspecteur van de Koninklijke Ned. Federatie van landelijke rijverenigingen. Kleurig geheel Het concours was een lust voor het oog van de honderden toeschouwers. In de morgenuren was reeds enige belangstelling voor de voorkeuringen in de diverse klassen. De middag bracht velen-naar het terrein van de heer M, B. van Iwaarden, om vanaf twee uur de individuele dressuurproef (klasse licht), de springconcoursen in de klassen licht, middel en zwaar, demonstraties en parade te zien. On der een zware wolkenhemel, waaruit gelukkig eerst in de namiddag enige lichte regen kwam, bereden de rui ters in hun zwarte, bruine of groene tenue de glanzende paarden, nu eens fel bij één van de hindernissen, dan weer rustig in de dressuur. Af en toen gaf het publiek een gul applaus voor de behaalde resultaten of goc- Een opname uit hét springconcours om de provinciale kampioenschappen van de landelijke rijverenigingen Eén van de deelnemers neemt een hinder nis op het veld in Heinkenszand. de prestaties. Kleuters renden soms weg v&n de lijn wanneer een wat on willig paard in hun richting kwam en de kluiten van het grasveld vlogen de toeschouwers soms om de oren. Er waren de pony's van de heer J. Westdorp uit Goes, die in enkel- en dubbelspap de tussennummers met kittige demonstraties vulden. Er was de vijfjarige Rietje Steendijk, die met haar vader G. Steendijk uit j Nieuw- en Öt.-Joosland van. de rij- vereniging „Walcheren" een nummer i vrijheidsdressuur gaf, waarbij Rietje parmantig onder het paard „Fclix" door liep en het paard zelf op oen j vriendelijk woord van Rietje zich i uitstrekte op hét veld. concours „Speel uw Spel" l$on wor den verreden. Dat laatste springcon cours was een opgewekte wedstrijd in het behalen van de meeste punten in één minuut bij de obstakels. Hier was de heer J. J. M. van Oeveren met Napoleon van rijvereniging „Noord-Beveland" de winnaar met maar liefst 820 punten. Drie achttallen uit Zeeland zul len in het najaar voor het eerst deelnemen aan de dressuurproe- ven in Utrecht, n.l. de winnaars in de dresuurproeven zwaar, mid den en licht, resep. de rijvereni ging „Oranjeruiters" uit Willem- stad-Fijnaart, „Walcheren" uit Nieuw- en Sint-Joosland en „De Schouwsê Ruiters 2" van Drei- schor. De rijyereniging „Noord-Bevelarid" uit Wissen kerke behaalde in de dros- süurprocf klasse licht de wisseibeker. In de dresuurproéf om het provinciaal kampioeenscliap klasse midden werd J. Munters met „Fantast" van de „Oranieruiters" uit Willemstad eer ste, WIm Reynierse óp ..Harry" van de rijvereniging „Walcheren" behaal de dé wisselprijs in het jeugdnurnmer dressuurproef klasse B'l vóór jonge ren beneden de vijftien jaar. P, van Nieuwenhuijzen met „Ftunelle" van „Walcheren" mag zich voor 1961 kampioen noemen in de individuele Motor reed op schrikhek bij Moriaanshoofd Zaterdagavond omstreeks half elf is bij Moriaanshoofd op Scliouwen- Duïvelnnd, op de provinciale weg van Zierikzee naar Haamstede, de motor rijder A. van der Have Uit Vlaardin- gen op één der schrikhekken gere den, die daar in verband met herstel van het wegdek zijn geplaatst. Zowel de bestuurder van de motor als zijn duo-passagier, de heer J. B. Quist uit Zierikzee moesten per am bulance naar het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis tc Zierikzee worden overgebracht. Zij werden vrij ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. De bestuurder moest met een wond aan het dijbeen worden opgenomen; de duo-passagier had een grote wond aan het hoofd. De Vlaardingse mo torrijder reed met vrij grote snel heid in de richting Zierikzee. Voor herstel van het wegdek is in de om geving van Moriaanshoofd momen teel het rechter wegvak gedeeltelijk afgezet. De motorrijder moet de verlchte schrikhekken niet tijdig hebben gezien. C. Duvekot (graanhandel) te Goes overleden In de nacht van vrijdag op zaterdag is in zijn woning te Goes overleden de heer C. Duvekot Lzn., president-com missaris van Duvekots Graanhandel in Goes. De overledene, die de avond tevoren nog een belangrijk zaken- gesprek -had gevoerd, bereikte de leeftijd van 71 jaar. De heer Duve kot nam een vooraanstaande plaats in de Nederlandse graanhandel in. Drie jaar geleden vierde de thans overledene zijn 50-jarige jubileum als graankoopman. In deze periode heeft hij een vooraanstaande positie inge nomen in de Nederlandse Graanhan del. Hij was o.m. viee-voorzitter van de Rotterdamse Korenbeurs, voorzit ter van de Zeeuwse Vereniging van Graanhandelaren en bestuurslid van diverse andere verenigingen op het gebied van de graanhandel. Ook in het kerkelijk leven nam de heer Du- vekot een belangrijke plaats in. Tien- tallen jaren is hij ouderling geweest van de Vrije Evangelische Gemeente te Goes. Hij bekleedde voorts de functies van bestuurslid van de N.C. R(adio)V„ penningmeester v. d. Ver-.j eniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in Zeeland, bestuurslid van de christc- lijke bewaarschool te Goes, van de christelijke nationale school en van de christelijke ulo. De thans overle- dene wa# een man, die op velerlei I terrein actief werkzaam was en die een groot aanzien genoot. De begra fenis is vastgesteld op woensdagmid dag 2 uur op de algemene begraaf plaats te Goes. VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF Constructieleer kwam er maar slecht af Tijdens een bijeenkomst in de am bachtsschool te Middelburg hebben zaterdagmiddag 20 timmerlieden en zeven metselaars hun diploma ont vangen van de stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf. Dit waardevolle papier werd hen overhandigd door de Voorzitter van de opleidingscom missie Walcheren, de heer J. M. Goe de,mond uit, Vlissingen, die naast het overbrengen van zijn gelukwensen de geslaagden aanspoorde om verder te studeren. Voorts reikte de heer Goe- demoiul de prijzen voor de beste prestaties uit. Die vielen ten deel aan de timmerlieden J. Wisse, K. de Vo gel (met de prjjs voor bet beste werkboekje) en P. Vrelte, en aan de metselaars G.. C. Wiolemaker en H. II. Verolme (prijs voor beste werk boekje). Vervolgens kregen de geslaagden waarderende woorden te horen van de directeur van de Middelburgse la gere technische sheool, dé heer J. Huisman. Hij wees er op, dat de werkstukken dit keer streng beoor deeld waren en dat juist een flink percentage timmerlieden over het voor hun niet zo moeilijke werkstuk gestruikeld was. dressuurproeven klasse licht, terwijl rara.de A. J. Priester met „Swing" kam- Het hoogtepunt van het twintig pun ten tellende .programma was wel dc parade van de 75 deelnemers. De lan delijke rijverenigingen met dc kleu rige, fraai bewerkte vaandels voorop reden spiralen over het veld, ver spreidden zich over de ruimte en kwamen weer bij elkaar voor de in spectie. Een imposant gezicht. Het gehele concours heeft een goed verloop gehad. Door wat regen in de morgen moesten enige programma punten worden uitgesteld tot de mid dag, waardoor eerst laat in de mid dag de laatste rubriek, een spring- UITGESTELD Het legertje van recreatietellers hoef de afgelopen zondag weer niet in actie te komen. De weersgesteldheid was dusdanig dat liet „recreatïeonderzook Noordzeekust" opnieuw moest worden afgelast. Inmiddels is alweer een nieu we datum voor de telling vastgesteld, namelijk zes augustus. Het zal echter weer van de weersgesteldheid afhan gen of het legertje tellers dan toch eindelijk in actie kan komen. GEZOND Zeeland heeft zich in de week van 2 tot en met 8 juli weer als een bijzonder gezonde provincie doen kennen. In totaal werden slechts drie gevallen van besmettelijke ziekte opgegeven terwijl in totaal 251 gevallen in Nederland werden geregistreerd. TOCH 't. Gesprek in dal koffiehuis ging over de krant. Heerlijke gesprekken zijn dat meestal, want. je krijgt, links en rechts de meest ongezouten, zij hel vaak ooi: bijzonder ongefundeerde kritiek. Maar je hoort nog es wat over je eigen werk, ..Tegenwoordig komt ie elke morgen iveer later ook", sprak een bakker bitter. ..Aha", riep een onzer mede-aanwezi ge verslaggevers verheugd uit: „Aha, I'dus U mist hem toch!" „Jazeker", antwoordde de bakker, „óf ik hem mis. Ik zit er iedere mor gen met smart op te wachten. Om de 'oven aan te maken". Eindelijk iemand, die de krant inder daad aren dag kan missen. Het komt dus toch voor.... Noord-Holland spande de kroon met 83 opgegeven gevallen van be smettelijke ziekte. SPEELMIDD AG EN Als de Middelburgse moeders naar de markt gaan, kunnen ze in de toe komst hun kinderen rustig op de don derdagmiddagen naar het Trefpunt; brengen. „Speelmiddagen", worden ze officieel genoemd. Aldus lieeft Tref puntleider P. E. liooyer te Middelburg deze nieuwe elubhuisactiviteit op zijn programma genoteerd. Een en ander start begin september. De nieuwe activiteiten van het clubhuis gaan echter verder: „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk" heet een cursus voor meisjes van 12 tot 15 jaar die eveneens splin ternieuw per begin september start. Voorts vermeldt liet programma van de heer Hoo.ver de gebruikelijke club avonden, instuifavonden en een grote verscheidenheid aan lessen en toneel avonden, muziekavonden enzovoorts. BEGIN Provinciale waterstaat heeft een begin gemaakt met dc verbetering van de bermstroken langs de pro vinciale weg AxelTerneuzen bij Magrcttc. De slechtste stukken van het wegdek zullen worden ver vangen door zogenaamde asfalt- slijtlagen. DANSENDE VINGERS De bejaarden van het verzorgingshuis in Goes genieten nog na van het con cert dat het A-orkest van dc accor deonvereniging „Dansende vingers" onlangs in de tuin van het tehuis heeft gegeven. De heer L. M, Heijnsdijk was natuurlijk weer als dirigent aanwezig en de heer \V. vim Strien, administra teur van het bejaardentehuis was er om de muzikanten immens alle be jaarden hartelijk te bedanken. Spannend Rubriek 16. het springkampioenschap klasse midden voor Zeeland, liet een spannende, kamp zien. Na de eerste maal rijden hadden de heren J. v. d. Slïkke met „Loek" van de Een- drachtruiters" uit Oud-Vossemeer en J. van Dalen op „Vera" eveneens van de Eendrachtruiters beide geen straf- punten en een tijd van resep. 70, 5 en 72. Na een barrage hadden beide héren weer nu strafpuntcn, maar nu waren de tijden voor de heer v. d. Slikke 70 en voor dc heer Van Dalen 68.5. De heer Van Dalen werd dus kampioen van Zeeland in deze klasse. Jhr. De Casembroot reikte de onder scheidingen aan de verschillende kampioenen uit: de rozet in de na tionale li leuren voor dc kampioen en voor de volgende prijzen de tinten oranje, rood, wit, blauw, groen, lila en beige. Bovendien voor een eervolle vermelding een roze rozet. Zo werr den de ererondjes een feestelijk, klenrig gezicht, af en toe beschenen door een wat waterig zonnetje. (Zie slot pag. 8 kol. 3) Bart Solaro heft zijn arm al op: hij is triomfator ïn de Ronde van Mid den-Zeeland. (Foto P.Z.C.) (Siot van pag 1 gende kleuren en doordringende rumoer niets hebben en vluchtten dieper de weide in! In de belangstelling Overigens: de wielerronde werd een compleet succes. Niet alleen voor de Bossche timmerman Bart So laro, die deze race won. maar ook voor de organisatoren, die alles perfect hadden geregeld. En vóoral slaagden zij in deze opzet: Zeeland hoe dan ook in de belangstelling brengen. En dat nu gebeurde zeker, want uit heel Nederland, uit België en Enge land kwamen journalisten en an dere vak-belangstellenden naar Zeeland om eens poolshoogte te nemen. Zoals gezegd: de grootste drukte concentreerde zich in Goes, waar tussen start en finish ook nog een afwachtingsprogramma werd ver reden en waar niet alleen vele Bevelanders, maar ook honderden wielerenthousiasten uit Zeeuwsch- Vlaanderen samengestroomd wa ren. En bij dat alles werden zo wel voor als na dc ronde vele woorden van lof gesproken over het initiatief om Zeeland zo in de belangstelling te brengen. Ontvangst Dat gebeurde onder meer in de stijl volle raadszaal van het Goesc stadhuis, waar b. en w. van Goes zaterdagmorgen vele organisato ren en medewerkers van de inter nationale Ronde van Midden-Zee land ontvingen. Zelfs burgemees ters en wethouders van andere Bevelandse én Walelierse gemeen ten waren hier samengekomen óm van hun belangstelling van dit grootse Zeeuwse sportevene ment blijk te geven. In een toespraak sprak burgemees ter dr. J. W. Noteboom er zijn vreugde over uit de organisato ren en medewerkers van de Ron de te kunnen ontvangen. Uitvoe rig ging hij in op de relatie van de wielersport met het openbaar bestuur en de .versterking van de algemene volkskracht door deze sport. Spreker greep daarbij zelfs terug op het oude Rome en Grie kenland. Nadat de heer .L. Vuyk als represen tant van de Ronde de gemeente Goes had bedankt voor de mede werking voorde de „stuwende kracht" van het organisatiecomi té der Ronde, de heer A. G. Ver hulst het woord. Hij bracht dank aan alle medewerkers: speciaal de gemeente Goes en de overige gemeenten, waardoor de Ronde van Midden Zeeland 1961 trekt, alsmede de sportieve en commer ciële medewerkers. De voorzitter van de K.N.W.U., dr. van Dijk noenule de Zeeuwse wie lerronde een van do belangrijke amuteurskoersen in Nederland. Hij verklaarde, dat de belang stelling voor de Ronde telkenjare groeit. De directeur van de pro vinciale V.V.V., dc heer G. W. Oskamp, toonde zich blij met de ze wielerronde, die hij een goede reelnme voor zijl» schone gewest noemde. Een vnn de oudste aanwezige wie- Ierjournalisten, dc heer Frits van Griensven uit Eindhoven betoog de. dat de Nederlandse wieler sport dit jaar hier en daar een behoorlijke tik heeft gekregen. „Daarom doet het ons zo goed, dat deze Ronde zo voortreffelijk is georganiseerd," aldus de heer Van Griensven, die vond, dat de heer Verhulst een buitengewoon staaltje van vakmanschap heeft geleverd. Tenslotte werd namens de B.P. een klein geschenk aan boden aan de aanwezigen. Nadat de geslaagden gecomplimen teerd waren door de heer A. W. Ker- reman, de districtscontroleur van de stichting Vakopleidihg Bouwbedrijf, dankte de heer J. Provoost, de con sulent voor Zeeland, directeur en be stuur van dc technische school voor de prettige samenwerking gedurende de cursus. De heer Provoost spoorde de geslaag den aan om meer aandacht te beste den aan de constructieleer. De cijfers voor dit zeer belangrijke vak waren namelijk vrij slecht. Terwijl de leer lingen hierin toch op school onder wezen kunnen worden niet doorbeta ling van hun salaris. Geslaagden De namen van deg eslaagden zijn: timmeren: J. van Boven, Nw.- en St.- Joosland; Anth. Deurloo, Bruinisse; K. v. d. Doel, Nw. Tonge; Iz. A. Goedbloed, Biggekerke; P. Jacobse, Souburg; P. A. de Korte, Koudeker- ko; B. J. M. Leydekker, Zierikzee; S. C. Muller, St.-Maartensdijk; G. P. Pouwer, Souburg; C. P. Radewalt, Nieuwerkerk; Chr. Roose, Koudeker- ke; A. Snqders, Middelburg; W. M. v. d. Veer, Herkingen, prijs voor het beste werkboekje; K. dc Vogel, 2e pr(js. Ouddorp; W. Vreeke, Domburg; P. Vreke, 3e prijs, Serooskerke; P. W. de Waaij, Dreischor; J. A, Wal ra ve, Middelburg; A. Wattel, Oostka- pelle; J. Wisse, le prijs, St.-Laurens. Afgewezen: 13. Metselen: C. Boeter (n.o.g.), Som- melsdijk; J. A. de Koning, Vlissin gen; C. de Nooijer, Arnemuiden; A. Prince, Middelburg; C. M. Riemens, Middelburg; H. H. Verolme, prijs voor het beste werkboekje, Middel- harnis; G. G. Wielemaker, ,1e prijs, Koudekerke. Afgewezen: -i. Nieuwe kans voor haven Geersdijk Er bestaat een goede kans dat de ha ven van Geersdijk, waarin het water peil door de afsluiting van de voor malige Zandkreek te laag was gewor den, niet zal verdwijnen, zoals rijks waterstaat liad beslist. "Van landbou werszijde is herhaaldelijk aangedron- Sen op behoud van de Geersdijkse aven en het waterschap „Noord-Be veland" is nu in spoedeisende verga dering tegen dinsdagmorgen half elf bijeengeroepen om te beslissen over een voorstel on» de haven ge schikt te maken voor het verladen van suikerbieten. De werkzaamheden omvatten bag ger-, zink-, stort- en steigerwerk. Plet. bestuur van de V.C.S. „Dintel- oord" heeft zich bereid verklaard een renteloos voorschot te verstrekken voor verbetering van de haven, onder voorwaarde dat de bietenleveranciers zich verplichten hun opbrengsten ge durende de eerstvolgende vijf jaar in de haven van Geersdijk af te leveren. De kosten van verbetering zullen dan in deze periode op de bietenleveran ciers moeten worden verhaald, tot een maximum van 1,per ton bieten per jaar. De onderhoudskosten zullen ten laste van dc exploitatie van de haven blijven. Zeeuwse en Belgische schutters in Ovezande Ter voorbereiding van do Europese kampioenschappen handboogschieten, die zondag 20 augustus in Antwerpen worden gehouden, traden zaterdag middag in Ovezande een honderdtal Zeeuwse ea Belgische schutters in een vriendschappelijke match tegen elkaar in het strljperk. Elke ploeg bestond uit, drie Zeeuwen en één Belg. Aanstaande zondag brengen de Zeeuwen een tegenbezoek. Tijdens deze schieting werd het 00- jarig schuttersjubileum gevierd van de heer M. dc Jonge uit Ovezande, lid van „Willem Teil". De jubilaris werd toegesproken door de voorzit ter van de Zeeuwse Schuttersbond, do heer C. de Besle uit Oudolandc, die hem de medaille van de Bond op de borst speldde. Ook burgemeester Th. J. Andri essen van Ovezande sprak woorden van felicitatie. Na mens de Belgische schutters wenste de secretaris van de Koninklijke Bel gische Wipschuttersbond, de heer J. Wittevrangel, zijn jubilaris geluk. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN Perioden met zonneschijn en droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordwest en noord. Iets hogere temperaturen. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog, vrij zonnig en goed strandweer. Zwakke noordwesten ind. Temperatuur in de middag 19 a 20 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hogedrukgebied na dert de Noordzee met wat warmer strandweer. 25 juli ZON EN MAAN Zon op 4.50 onder 20.42 Maan op 18.28 onder 2.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2