PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B0URGUIBA: STRIJD NIET TEN EINDE Bestand na resolutie van Veiligheidsraad Midden-Zeeland had duchtig de toerkoorts Nederland tjokvol met toeristen Onderhandelingen van Engeland met E.E.G. Vandaag... „De Zes" van Afrika gesticht 204e jaargang - no. 172 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de -Pagter." Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van van dit Giro no. 1,25. „Brieven bureau blad" 25 cent meer. 9300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g, red. .3508/3548, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 3094. Toestand in Bizerta zeer gespannen President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren verklaard, dat „de strijd om Bizerta nog niet is geëindigd". In een rede bij de begrafenis van enige slachtoffers van de strijd drong hij er bij de bevolking op aan, paraat te blijven om alle instructies die worden gegeven, uit te voeren. „Ik heb U gezegd, dat deze strijd talrijke fasen zal hebben. Er kan slechts een werkelijk einde aan komen, als de laatste bui tenlandse militair zal zijn vertrokken en het laatste stuk van het Tunesische gebied zal zijn bevrijd". Beide partijen hebben gisteren het vuren gestaakt 11a een op roep daartoe van de Veiligheidsraad. De Fransen waren mees ter in het Europese deel van Bizerta, terwijl Tunesische troepen zich nog m de Arabische wijk verschanst hielden. Jordanië stuurt een symbolische troepenmacht Ivoniug Hoessein van Jordanië heeft verklaard een compagnie infanterie naar Tunesië te zullen zenden als symbolische steun aan Bourguiba. De Tunesische ambassade' in Londen zou een aantal Britse vrijwilligers hebben aangenomen. Intussen heeft president Bourguiba secretaris-generaal Hammarskjöld in een telegram dringend verzocht zo spoedig mogelijk naar Tunesië' te komen om over de kwestie-Bizerta te praten. De raad van de Arabische Liga komt vandaag in Cairo bijeen om de Tu nesische klacht wegens „Franse agressie" te bespreken. Resolutie In New York hielden de leden van de Veiligheidsraad zich gereed om weer bijeen te komen, zodra de Engeland heeft aan de Oosten rijkse minister van buitenland se zaken, Bruno Kreisky, voor zitter van de ministerraad van de zeven Efta-Ianden, verzocht een buitengewone zitting van al le Efta-leden uit te schrijven. Waarschijnlijk zal de zitting nog deze week worden gehou den. De volgende gewone Efta-zittirig was tegen september vastgesteld. Op de buitengewone zitting wil Enge land zijn deelgenoten in de Efta in lichten over de aanstaande onderhan delingen van Engeland met de Euro pese Economische Gemeenschap en over de houding van de leden van het Britse gemenebest t.a.v. de Euro- marlet. In Londen is gisteren bekendgemaakt door een groep vooraanstaande Brit se zakenlieden dat men een speciale commissie heeft opgericht die zich moet bezighouden met problemen van het gemenebest welke voortvloeien uit de ontwikkeling van de Euro- markt. De Australische regering zal, zo is meegedeeld, ernistg aandacht schen ken aan de mogelijkheid van vor ming van een Zuido'ostaziatische ge meenschappelijke markt, met een prominente plaats voor Australië daarin. Nu Australië er rekening mee moet houden dat Engeland zich misschien zal aansluiten bij de Euromarkt, al dus de woordvoerder, moet Austra lië uitzien naar elke mogelijkheid om zijn uitvoer te verhogen. Geen beperking emigratie naar Australië De Australische minister voor immigratie, Alexander Downer, heeft de Verzekering gegeven, dat er geen beperking' van de emigratie naar Australië zal worden ingevoerd in verband met de werkloosheid in bet land. De bewindsman zei wel, dat er scher per gelet zal worden op de vakbe kwaamheden, om er. zeker van te zijn, dat immigranten direct in de maatschappij opgenomen kunnen worden. Ook zal voorkeur worden ge geven aan immigranten, voor wie fa milieleden die reeds In Australië zijn, borg' staan. toestand in Bizerta zou vererge ren. Zaterdagavond aanvaardde de raad een interim-resolutie, waar in werd opgeroepen tot een wa penstilstand. Ook werden de par tijen uitgenodigd terug te keren tot hun aanvankelijke posities. Ovèr maatregelen om de spanning tussen Frankrijk en Tunesië door middel van onderhandelingen te verminderen, kon men het echter niet eens worden. geeft de postadministratie van de Nederlandse Antillen <r een serie van vier postzegels met bijslag „Voor het kind" uit. VV\VVVNA\VVSA\\\WV\WVV De zes Afrikaanse landen, die het handvest van Casablanka hebben on dertekend, hebben zaterdag besloten een gemeenschappelijke Afrikaan se markt te organiseren. De landen zijn: de V.A.R., Marokko, Ghana, Guinee, Mali en de Algerijnse rebellenregering. Zij noemden hun organisatie de Afri kaanse Economische Eenheid. De oproep tot een staken van het vuren werd gedaan op initiatief van Liberia. Dit standpunt werd door secretaris-generaal Hammarskjöld gesteund. Een Brits-Amerikaanse ontwerp-reso- lutie, waarin werd aangedrongen op onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië zonder dat het doel van dit overleg werd omschreven, kreeg een stem te weinig. Een voorstel van Liberia en de VAR, waarin werd ge pleit voor onderhandelingen over „de spoedige terugtrekking van de Fran se strijdkrachten uit Tunesië, kreeg de steun van de Sowjet-Unie en Cey lon. De overige leden onthielden zich echter van stemming, zodat het voor stel werd verworpen. Dodental Radio-Tunis maakte zondagavond be kend, dat in de gevechten om Bizer ta die vier dagen hebben geduurd, 670 Tünesiërs om het leven zyn ge komen en 1155 zijn gewond. Volgens officiële kringen in Bizerta hebben de Fransen ongeveer 25 man aan doden en honderd aan gewonden verloren. Alles trok naar de kust Spoorwegen doorstonden vuurproef De Nederlandse toeristenindus trie heeft het afgelopen week einde op volle toeren gedraaid. Dit keer niet alleen ten gerieve van de honderdduizenden bui tenlandse gasten, die gver de grenzen zijn gekomen, maar ook voor de vakantievïerders van eigen bodem, die in bijna even groten getale gepakt, bezakt en beladen hun vrije weken elders gingen doorbrengen. Het is voor tal van ondernemingen Ne derlandse Spoortwegen, reisbu reaus, A.N.W.B. en V.V.V. in cluis een krachtproef- gewor den, die zij op vrijwel alïe fron ten goed hebben doorstaan. Dat men er in geslaagd is die enor me drukte beheerst het hoofd te bie den, is onder meer voor een belang rijk deel te danken geweest aan het feit, dat de douaneambtenaren aan de grensposten niet zijn overgegaan tot het voeren van de model-actie, die nu al een paar weken in de lucht hangt. Maar ook de Nederlandse Spoor wegen hebben een niet gering aandeel in het soepele verloop van de grote reizigersstroom gehad. Naar ons van de zijde van de N. S. (opgeluchtwerd meege deeld, heelt zich door de markt heen geen vertraging voorge daan, die hoven het kwartier uit ging. 4 Wel is het in Oldenzaal gebeurd, dat vierhonderd reizigers voor het merendeel Duitsers op het perron moesten blijven wachten omdat zij niet meer in de voor hen bestemde trein konden, maar de oplossing voor het probleem kwam toch al spoedig in de vorm van een volgtrein. Ove rigens hebben de spoorwegen het af gelopen weekeinde slechts weinige keren hun toevlucht tot het inleggen van extra treinen kunnen nemen de diensten zijn immers al krap maar het toevoegen van meer rytui- gen aan een trein, bleek een goede oplossing te zijn. Vrijwel al het rol lend Vnaterieel waarover de N. S. be schikken, was de laatste twee dagen wde baan. Door de nationale feestdag in Bel gië begon de drukte vrijdag reeds en ze hield aan tot gistermiddag. De meeste bezoekers waren kampeer ders. Sommige terreinen waren za terdag reeds overvol. Ook pensions en hotels aan de Hollandse kust wa ren tjokvol en een aantal gasten moest bij particulieren worden on dergebracht. In de grote steden had den de hotels echter nog wel een enkel bed vry. Speedboot slaat om twee doden Zaterdagimddag zijn op de Kralingse- plas in Rotterdam twee mensen ver dronken. De 31-jarige reder, de heer K. van der Kamp, was met zijn speedboat uitge varen in gezelschap van de kelner W. Kooistra, 22 jaar oud. Waarschijnlijk doordat zij met te grote snelheid een bocht hebben genomen, is de speed boat omgeslagen. Het gevolg was, dat beiden het leven verloren. Walcheren en Noord- Beveland zagen bont wielerspektakelstuk MIDDEN-ZEELAND had zaterdag de toerkoorts Als een snel om zich heengrijpende „epide mie" had deze koorts zich al in de ochtenduren uitgebreid over Walcheren en Noord-Beveland. De grootste „verhoging" werd echter ongetwijfeld in de mid daguren gemeten en dan vooral in Goes. In dit Zeeuwse wieler- mekka lag namelijk de start en finish van een imponerend wie- ierspektakelstuk: de internatio nale Ronde van Midden-Zeeland. Het was Inderdaad een spektakel stuk: dit veelkleurige, maar voor al ook veeltonige gebeuren be heerste lange lijd het stadsbeeld in Goes en later al was het dan voor kortere tijd ook nog 32 andere, steden en dorpen op Zuld-Bevelarid en Walcheren. Want niet alleen 140 renners maakten een 215 kilometer lange tocht door midden-Zeeland in hun veelkleurige shirts, ook een bont- WWWWVSMWWWVM Stijlvolle ontvangst in Goes' raadhuis VVVWVWVVWVWWVAVV gekleurde reelamekaravaan reed over Zuid-Beveland en Walche ren. En het was vooral deze pu- bliciteitskarakvaan meer dan 60 wagens die een. kakofonie van geluiden- rondstrooide*} m-u- Hoe druk het was op de Goese markt. Foto P.Z.C.) ziek. reclame-spreken, berichten en zo meer aandacht trekkend lawaai Het leek wel of bijkans half Zee- laud voor die renners en die re elamekaravaan was uitgelopen. I11 de steden en dorpen dromden dichte rijen toeschouwers langs de route en zelfs op de gewoon lijk stille landwegen hadden zich nu nieuwsgierigen opgesteld. Naar schatting waren er bijna 100.000 toeschouwers. Alleen de paarden en de koeien moesten van al die aandaeht-vra- Zie slot pag. 2 kol. 4) Twee beelden uit. Bizerta, waar op advies van de Veiligheidsraad der V.Ni de wapens zijn gestrekt. De spanning tussen Fransen en Tune- stëris is echter allerminst geheel ge weken. Foto boven: van schoolban ken hebben Tünesiërs een barricade opgeworpen. Foto onder: een Franse tank patrouilleert aan de rand van het door de Fransen bezette gebied. V.S. vergroten kracht van de Navo „The New York Times" schreef gis teren dat president Kennedy heeft besloten de politieke, economische, en militaire kracht van het westelijk bondgenootschap geleidelijk te ver sterken. In de radio- en televisierede die de president morgen houdt zal geen noodtoestand of mobilisatie op grote schaal worden aangekondigd. Kenne dy zal waarschijnlijk voorstellen de strijdkrachten met circa 100.000 man uit te breiden, de opleiding van bepaal de divisies van de nationale garde (territoriale troepen) te verlengen, mogelijk wat reservisten op te roepen en de produktie van bepaalde wapens te versnellen. West-Duitsland is gevraagd het thans zes divisies tellende leger uit te brei den, en een groter bijdrage te leveren in de legeringskosten van de gealli eerde troepen. Ten minste één Engel se divisie, die na het Westduits-En gelse geschil over de legeringskosten werd teruggetrokken, zal moeten te rugkeren. De bondsregering heeft reeds laten weten deze verzoeken te zullen inwil ligen wanneer de N.A.V.O.-raad dit vraagt. West-Duitsland zal nauwer bij het overleg tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk worden be trokken. Cuba vreest nieuwe invasie De Cubaanse minister van de fensie Raul Castro heeft ver klaard dat het „Amerikaanse imperialisme nieuwe militaire avonturen tegen de Cubaanse revolutie voorbereidt". „De toekomstige invasies zullen gro ter zijn opgezet, maar ook onze voor bereiding zal beter zijn. Een aanval op Cuba zal een echte oorlog bete kenen, en wij zullen geen gevangenen maken". Wielrijder rijdt in de Vecht en verdrinkt Een achtendertigjarige spoorwegbe ambte, de heer E. Stip uit Utrecht, is zaterdag met zijn fiets in de Vecht gereden. De Utrechtse gemeentelijke geneeskundige dienst bracht de dren keling onder het toedienen van zuur stof naar het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis, waai- hij echter kort na aankomst overleed. De h.eer Stip leed aan vallende ziekte,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1