Oostduitse arbeiders dreigen Kroesjtsjew Kolibri(trek)vlinder vloog in juli uit Afrika Zeeland binnen Ronde van Midden-Zeeland BRUMEL „SLOEG" AMERIKANEN EVEN HARD ALS GAGARIN MAANDAG 24 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL IN EEN WISSELVALLIGE zomer schijnen de mooie dagen j evenveel kwaad als goed te doen voor het leven van de die ren. Plotseling ziet men op een warme zonnige dag de vlinders te voorschijn komen. Lagen de nog niet uitgekomen poppen te wachten op zo'n gunstig ééndags-klimaat? Maar als de warmte weg is, zijn ook de vlinders verdwenen. Waar zijn ze gebleven? Het is haast ondenkbaar dat deze kleurige en fleurige insekten lang zonder de voor hen geschikte tempe ratuur kunnen blijven leven, zich steeds maar verborgen hou den om, als de zon toevallig weer eens schijnt, hun speelse leventje te hervatten. Het leek of zij een kans kregen, maar de werkelijkheid zal wel zijn, dat ze beter hadden kunnen wachten op een meer aaneengesloten reeks van mooie dagen. „Trekkers" hebben een forse warme luchtstroom nodig Dit geldt wel heel speciaal voor de trekvlinders, die een forse warme luchtstroom nodig hebben om uit ver zuidelijke streken ons land te kunnen bereiken. Dagenlang een uitgebreid mooi-weergebied ten zuiden van ons land is ook heel gunstig voor hen. Maar wat zielig als ze daarmee in een ongeschikt klimaatgebied belanden, waar het weer juist omslaat. Door Barend Zwerfmans Op 2 juli j.l. (in gunstige jaren zou dat mei of juni kunnen zijn) zagen wij opnieuw een eerste ge vel van een trekvlinder, die vanuit Afrika naar liier „binnendrong". Ditmaal een zogenaamde Rolïbrï- De dood op de weg <tistermiddag is een personenauto, be stuurd door de vertegenwoordiger C. H. uit Ede. op de provinciale weg,' tegenover station Ivrommenïe-Assen- delft, op de linkerweghelft gaan rij den en in botsing gekomen met een motor met zijspan. De bestuurder van de motor, de 40-jarige Zaandammer M. van S. werd zodanig gewond, dat hij kort na aankomst in het gemeen telijk ziekenhuis te Zaandam oA-er- leed. Zijn echtgenote en de bestuurder van de auto moesten met zware verwon dingen naar het ziekenhuis .vervoerd worden. De drie andere inzittenden van de auto en drie kinderen die in het'zijspan zaten liepen slechts lich te verwondingen op. De bestuurder van de auto had geen rijbewijs. Gistermorgen vroeg is op de pro vinciale weg Venraay-Deurne ter hoogte van de buurtschap Nachti- gaal, de Volkswagen van de veertig jarige heer B. uit Venraay in de s- bocht geslipt en,na eerst vier bo men te hebben geraakt, als een wrak tot stilstand gekomen. De naast de bestuurder gezeten 40-jarige admi nistrateur A. van Mil werd bij dit ongeval vrijwel op slag gedood. In de Beresteinlaan in Den Haag is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan het 9-jarige meisje Roselinde Brookman. Het meisje wilde op haar fiets haar moeder inhalen, die voor haar reed. Ze zwenkte te ver naar links en kwam in aanraking met de linkervoorkant van een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting na derde. Het meisje werd tegen het wegdek gesmakt en overleed ter plaatse. De 58-jarige havenarbeider P. Groe- neweg is zaterdagmiddag op zijn fiets door een scooter aangereden. De man kwam zodanig ten val, dat hij een uur later in het „Dijkzicht zie kenhuis". waarheen hij was overge bracht, aan de opgelopen verwondin gen is overleden. Zondagmiddag is 'n Nederlandse auto met vier inzittenden, allen afkom stig uit Rotterdam, in Frankrijk te gen een huis gereden, omdat de be stuurder in slaap was gevallen. De bestuurder is ter plaatse overleden. De drie anderen werden overgebracht naar een ziekenhuis in Montelimar, waar een van ben r.og in de loop van de middag is overleden. De toestand van de twee overigen, onder wie de echtgenote van de be stuurder, is wel ernstig, maar niet kritiek. Het' ongeluk gebeurde in La Coucourde, ten noorden van Monteli mar. VIER JAAR VOOR MISHANDELING KIND Vier jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering heeft de rechtbank in Rotter dam gistermorgen de 21-jarige fa brieksarbeider A. P. opgelegd voor mishandeling van zijn 3-jarig doch tertje. Er was vijf jaar tegen hem geëist. P. liad het meisje op een middag dat zijn vrouw niet thuis was. met een bloot buikje op 2 a 3 cm afstand van een fel brandende vulkachel ge zet. De hitte was zo hevig dat hij die niet aan zijn handen kon verdragen. Toen hij na een kwartier terug kwam, stond het kind, dat doods bang voor hom was. er nog. Ze had een tweedegraads brandwond van 10 cm op haar buikje. Voorheen bad P. bet meisje ook al herhaaldelijk mishandeld. Hij mocht haar jjiet. omdat ze. naar zijn me ning. geen natuurlijk kind van hem was. vlinder, ook wel „Onrust" geheten. Het was toen een zeer warme dag en er had zich een flinke zuidelijke luchtstroom over ons land bewo gen. De kleine, dikke vlinder stond sterk vleugeltrillend voor een bosje bloeiende liguster en beproefde zijn geluk, door de lange gebogen tong in de witte kelkjes te steken. De Latijnse geslachtsnaam is dan ook macroglossum (groot-tong). Ongetwijfeld was dit niet het enige exemplaar, dat hier arriveerde; toch heb ik nadien geen enkel ex emplaar van deze Meekrapvlinder een derde Nederlandse benaming voor Macroglossum stellatarum) kunnen ontdekken. Lempke, de Nederlandse kenner van de trekvlinders noemt de vlin der „warmteminnend"zou het een wonder zijn als ze dit jaar hier kwamen om er om te komen bij temperaturen als in maart en april Uiteen De meldingen van deze vlinders lopen begrijpelijk zéér uiteen. In 1947 werden 2031 exemplaren ge zien, in 1953'56 was het hoogste aantal 41 in 1953, en was 1956 het laagst met maar 28 meldingen. Het spreekt haast vanzelf, dat we deze als uitlopers moeten beschou wen. Van de 28 exemplaren uit 1956 werden er 12, dat is bijna de helft, op Walcheren en Zuid-Beve- Melkboot overvaren - twee mensen verdronken Gistermorgen vroeg voer de 36-jarïge gehuwde veehouder, L. P. Knossen uit 'e Lemmer, met zijn melkboot naar zijn in Uitweilingerga bij Sneek staande boerderij. Op liet Groot Seheepswater werd de melkboot over varen door een Duits motorvracht schip, dat op weg was van De Lemmer naar Delftzijl. De melkboot zonk en de heer Knos sen verdronk, evenals zijn 26-jarige ongehuwde knecht. De waterpolitie, bijgestaan door die uit Sneek, heeft na uren dreggen, de stoffelijke over schotten kunnen bergen. land aangetroffen. Al deze meldin gen waren van één (zich blijkbaar veel verplaatsende waarnemer); ikzelf zag er dit jaar geen. Naar onze mening was er in dat jaar echter in Zeeuwsoh-Vlaande- ren nog iets meer kans deze klein ste van onze pijlstaartvlinders aan te treffen. Het is mij namelijk op gevallen, dat in een goed kolibri- vlinder-jaar. toen ik in eigen om geving ook deze vlinders zag, zich in Hulst op een bepaalde plaats bij de wallen veel exemplaren ophiel den. Ze puurden daar honing uit de bloemen van een minder algemeen bekende lipbloem, de Stinkende Ballote. Zuidelijk In 1956 lag het gros van de vind plaatsen in de zuidelijke provinciën en kwam slechts een enkele van de vlinders veel noordelijker. Het zou dus misschien wel aardig zijn als onze Zeeuws-Vlaamse lezers eens naar dit vlindertje uitkeken. De vorm van de vlinder is uniek. De verbreding aan het achterlijfseinde maakt de in druk van een uitgespreid staar tje, zoals in de lucht staande of vTucht-afremmende vogels ook te zien geven. De naam Kolibrivlinder is, als zovele volksnamen dan ook een scherp karakteriserende: men ziet als 't.ware zo'n klein dun- snavelig- vogeltje heen en weer schieten langs de bloemen. De fraaie scherp omlijnde vleugels,, de achterste véél kleiner dan de voorste, helpen de vlinder te onder scheiden van andere diklijvige vlinders, die ook wel eens overdag langs de bloemen vliegen, speciaal van de grauwe uil met de witte y op de vleugels, de Gammauil (overigens ook een trekvlinder, maar één waarvan het aantal de honderdduizenden kan overschrij den Lempke geeft voor hetzelfde jaar 1956 voor Den Haag alleen op één dag (23 september) een ge tal van 200.000. Een heel verschil dus met onze Kolibrivlinder, die over een gunstige jaarperiode (1947) slechts 1% daarvan haalde. De doodshoofdvlinder had echter in 1956 een top met 344 waargeno men vlinders tegen, het hoogste aantal voordien (51) in 1950, maai er komen jaren voor van nog geen 10 stuks over het gehele land. Nog ongunstiger? Terugkomend op de Kolibrivlinder der: in 1956 verscheen de eerste op 20 juni te Zoutelande (vlug), de onze op 2 juli te Biezelinge. Indien ouze 'dus werkelijk de eerste is, moet 1961 nog ongunstiger zijn dan 1956. Misschien herkennen een of meer onzer lezers echter het opvallende vlindertje: de kleur is donker, bruin op voorvleugels, meer geel op de achtervleugels, zwart op de ..staart" het ainrla arvnn mpt „staart", het blokjesachtig vlekjes. einde ervan "met geplaatste witte Nasser naast grote bedrijven President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, heeft de natio nalisatie bevolen van alle banken, verzekeringsmaatschappijen en acht ennegentig firma's van andere aard in Egypte en Syrië. Het desbetreffende regeringsdeereet treft onder meer hotelbedrijven, scheepvaartmaatschappijen, en de hout-, staal- en cementindustrie. In een tweede decreet bepaalde Nas ser de grootte van regeringsdeelne ming in andere grote bedrijven, zo als de olieindustrie en warenhuizen, op vijftig procent. De particuliere aandelen in de textiel- en tabaksin dustrie zijn beperkt tot 10.000 Egyp tische ponden per bedrijf.' Russen pochen op atoomonderzeeërs Het Russische regeringsorgaan „Iz- vestia" heeft gisteren beweerd dat Rusland over een grotere en snellere vloot atoomonderzeeërs met raketlan- ceringsinstallalies beschikt dan de Verenigde Staten. Volgens ..Izvestia" heeft Rusland niet alleen meer atoomonderzeeërs, die ra ketten kunnen lanceren, maar boven dien heeft Rusland diverse typen ra ketten die van onderzeeërs kunnen worden afgevuurd. In Moskou heb ben waarnemers laten blijken, dat dit bericht een waarschuwing is aan het westen, dat als zij het willen „uit vechten" in de crisis om Berlijn, zij een geduchte tegenstander zullen ont moeten in de Russen. in de Russische goudvelden van Ko- lima is een klomp goud gevonden van maar liefst Ut kilo en 150 gram. Foto: méj. Vera Koetzevalova, in- spectrice van het goud ontvangstcen- frumvan Kolima, toont met trots deze vondst. De prestaties in het hoog springen van de Bus Valery Bruniel kunnen slechts in meters en centimeters worden uitgedrukt, maar een kleine maand voordat majoor Yoeri Gagarins naam voor de gehele wereld een begrip werd, had Brumel tijdens een Amerikaans bezoek van drie weken aan de Amerikanen een bijkans even harde slag •toegebracht als Gagarin. Bru mel had toen tijdens wed strijden driemaal van de, des tijds nog, wereldrecordhou der in het hoogspringen, de Amerikaan John Thomas ge wonnen. Een jaar geleden nog leek het, dat Thomas niet te verslaan was: met het wereldrecord (2.21 meter) en het wereldrecord op overdekte ba nen (2.165 nieter) op zijn naam, vertrok hij als waarschijnlijk wel de grootste troef voor een gouden medaille, in welke tak van sport ook, naar de Olympische Spelen in Rome. Maai- terwijl de Amerikanen hun medailles als het ware al aan het tellen waren, bereidde een Russi sche commissie, bestaande uit trai ners in het hoogspringen, dokto ren en sport-deskundigen bijna even zo grondig en in het geheim de atleten voor de Olympische Spelen, als destijds de geleerden de eerste historische rüimtevlucht van Gagarin voorbereidden. Dat ook de sportcommissie suc ces had met haar pogingen, bleek wel uit 't feit dat Robert Shvla- kadze in Rome in het hoogsprin gen met de gouden medaille ging strijken, terwijl Valery Brumel op het Olympisch erepódium mocht gaan staan om de. zilveren plak in ontvangst te nemen. John Thomas moest zich tevre den stellen met het brons. Sinds dien zijn de prestaties van Brumel nog beter geworden. In de zeven maanden, voorafgaan de aan de spelen te Rome, zon Valery bijna 1500 trainingsspron- gen gemaakt hebben tussen 1.80 en 2.10 meter. Meer dan 2500 maal sprong hij met speciale gewichten aan zijn lichaam bevestigd over de lat. Zij, die een diepgaande studie heb ben gemaakt van Brumels aanloop van aclit passen van in totaal ruim 10.6 meter, en zijn manier zich tussen de sprongen door te ontspannen, ontdekken de troef- kaart, die de Russen vóór hebben op de Amerikaan Thomas, name lijk, dat Brumel geen last heeft van zenuwen. Brumel zal zelden of nooit toekij ken als een rivaal aan liet hoog springen is. Tijdens de atletiek wedstrijden op overdekte banen in Amerika, zat de Rus zelfs met zijn rug naar de lat toe, rustig de veters van zijn spikes losmakend, terwyl Thomas de sprong van zijn leven trachtte te maken. In de Italiaanse hoofdstad bezorg den de Russische hoogspringers de Amerikaan Thomas menige kopzorg en toen laatstgenoemde in de wedstrijd uitkwam, leek hij nog slechts een bundel zenuwen. Hoewel vele Amerikanen toen nog bereid waren, het niet behalen van de gouden medaille door Thomas aan pech en te veel zelfvertrou wen toe te schrijven, werd hun il lusie toch wel grondig de bodem ingeslagen tijdens de wedstrijden (op overdekte banen) in Amerika, toen Thomas nogmaals tegen Bru mel uitkwam. Madison Square Garden te New York met zijn rook en lawaai was geheel nieuw voor de Rus, maar in drie wedstrijden, inclusief de Ame rikaanse atletiekkampioenschap- pen, sprong Brumel bij tien gele genheden hoger dan 2.15 meter. Het laatste sprankje hoop van Thomas' vertrouwen, de Rus toch weer in de laatste wedstrijd te verslaan verdween als sneeuw voor de zon, toen zijn rivaal een sprong van 2.22 meter maakte en daarmee een nieuw wereldrecord (op overdekte banen) op zijn naam liet schrijven. Thomas bleef die dag 14 cm onder de prestatie van Brumel. Ook de revanchfe, die Thomas had kunnen nemen tydens de interland ontmoeting Rusland-Amerika, het afgelopen weekeinde te Moskou gehouden, werd opnieuw een grote teleurstelling voor de Amerikaan. Want niet. alleen verwees Brumel de Amerikaan naar de tweede plaats, maar de Russische atleet wist zelfs met een sprong van 2.24 meter liet wereldrecord, dat nog met 2.21 meter officieel op naam van Thomas staat, scherper te stellen. Dicht bij de Vlakebrug scheren hier vele renners door een bocht langs het Kanaal door Zuid'Beveland. (Foto P.Z.C.), „Handen af van West-Berlijn" OOSTDUITSE bouwvakarbeiders hebben de Russische pre- mier, Kroesjtsjew, een brief gesclireven waarin zij voedsel, vrijheid, vrije verkiezingen en hereniging met West-Duits- land eisen. Een kopie van de brief werd gezonden aan het I Westberlijnse blad „Kurier". I Het blad verklaarde de namen van de schrijvers te ken- nen en zeker te zijn wan de authenticiteit van de brief. In de brief dreigen de bouwvakkers dat zij zich zullen ver- zetten tegen elke Russische poging West-Berlijn op te I slokken. I „Wij eisen dat U uw handen afhoudt van het vrije deel van onze stad. Koester geen illusies. Wij zullen het niet toelaten wanneer U poogt West-Berlijn dezer dagen over te nemen", aldus de Oostber- lijnse arbeiders. Petities naar V.N. De revolte van 17 juni 1953 was begonnen door Oostberlijnse bouw- vakkers. De arbeiders schreven Kroesjtsjew dat zij petities door H geheel Oost-Duitsland hadden rondgestuurd, waarin stelling wordt 1 jj genomen tegen Kroesjtsjews politiek ten opzichte van Berlijn en §f vrije verkiezingen worden geëist. Zij zouden de petities ook naar de j Verenigde Naties zenden. „Wij hebben genoeg van dit miserabele 1 jj leven. Wij eisen dat wij ten langen leste het elementaire voedsel 1 jj krijgen voor onszelf en onze kinderen", aldus de brief. llll!lllll!l!lllllli:ill!lll!lllllll[l!l!llllll!llllllllll!llll!l!lll!lll^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11