Kinderen bijzonder gevoelig voor t.v. V.P.R.O.-kritiek op rede van A.V.R.O.-voorzitter or&w, yew ew sclirijvcn KENNETH MORE, IJZERVRETER IN KLEURRIJK AVONTUUR Sukrisfo 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JULI 1961 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) In „Vrije Geluiden", het program mablad van de VPRO, heeft de predikant-directeur van deze om roep. dr. E. I). Spelberg in een hoofdartikel scherpe kritiek uitge oefend op enkele uitlatingen, die de voorzitter van de AVRO jhr. Th. Röell, zaterdag 7 juli tijdens de al gemene vergadering van de AVRO ten aanzien van de VPRO heeft gedaan. Hij gaat o.m. in op de opmerking van de heer Röell als zou het plan van de VPRO voor een nationale omroep een „utopie" zijn die al leen „propagandistische waarde" voor de VPRO heeft. Van de finan ciële situatie bij de VPRO had de heer Röell gezegd, dat deze „zorg wekkend" is en dat het plan voor een nationale omroep niet bij het Nederlandse volk zou aanslaan, achtte hij bewezen door het feit, dat de VPRO in 1960 met 6000 le den is achteruitgegaan. Wat de financiële positie van de VPRO betreft merkt dr. Spelberg op, dat „als de heer Röell over die inlichtingen had beschikt, die de VPRO zijn leden op de laatst go- houden ledenvergadering heeft verschaft (op grond van aecoun- tantsverklairngen) hij zou hebben beseft dat zijn mededelingen mis leidend waren". Uit het jaarver slag blijkt duidelijk, zo stelt dr. Spelberg, dat de achteruitgang van het ledental te wijten is aan de verhoging van het abonne- ments Ds. Spelberg besluit zijn artikel met op te merken, dat jhr. Röell ook nog voorzitter is van de Ver- eniging voor Veilig Verkeer. „Een waardevolle gedachte door deze vereniging verbreid is: dat men een heer moet trachten te zijn in dat verkeer. Dat geldt ook voor het verkeer in de radiowereld", aldus dr. Spelberg. Naar wij vernemen heeft in liet begin van deze week overleg plaats gehad tussen de rijkswaterstaat en de ge meenten over de praktische uitvoe ring van de zogenaamde voetgan gersregeling. Deze zou aanvankelijk op 1 oktober worden ingevoerd. Vele deskundigen, waaronder de ver- keersbonden vreesden reeds, dat deze termijn te kort zou zijn voor een goede voorbereiding. Nu eerst deze week ryk en gemeenten zijn gaan praten, lijkt deze vrees niet onge grond. Na dit gesprek en naar aanleiding hiervan moet de mi nister van verkeer en waterstaat namelijk nog richtlijnen voor de uit voering van do voctgangersregeling vaststellen. Daarna moeten deze richtlijnen verwerkt worden in een praktisch verkeerstechnisch memo randum van de A.N.W.B. Deze ge hele procedure kan niet voor sep tember zijn beslag hebben. De ge meenten hebben dan nog slechts één maand de tijd om de uitvoering en ligging van de oversteekplaatsen aan de nieuwe regeling aan te passen en om nieuwe oversteekplaatsen aan te brengen. De nieuwe regeling houdt namelijk in. dat het rijdend verkeer de voetganger op elke oversteek plaats voorrang dient te geven. Blijkbaar is de minister voor de ar gumenten, die pleiten voor een latere invoering gezwicht en heeft hij be sloten de invoering uit te stellen tot een later doch niet veel later tijdstip. Welk dit zal zijn, is nog niet bekend. van de New York Times, waar aan verschillende keren ook Ne derlandse jongeren hebben mee gewerkt, en „Youth wants to know". In beide programma's worden politieke en maatschappe lijke problemen aan de orde ge steld. Voor het gezin Met een bijzondere manier om ge zinsproblemen aan de orde te stel len, wordt ook de Nederlandse kij ker geregeld geconfronteerd, na melijk in de serie „Vader weet het beter" (Father knows best"), die de N.C.R.V. op het scherm brengt. Hierin worden problemen op luch tige wijze opgelost en ouders zo wel als kinderen zien hoe de moei lijkheden waar ze zelf mee kam pen een veel algemener karakter hebben dan ze aanvankelijk meen den. Een soortgelijke serie is „Leave it to Beaver". Uit een rapport van het „Stan ford Institute for Communication Research" blijkt overigens duide lijk, dat de kinderen niet alleen maar naar kinderprogramma's kijken. In het rapport staat, dat ..de onderzoekers verbaasd waren te zien hoe kinderen de inhoud van uitzendingen in zich opna men, die zij eigenlijk alleen voor volwassenen bestemd achtten. De ouders van de thans opgroeiende generatie kunnen nauwelijks meer verwachten dat de onaangename voorvallen in het leven of zelfs bijzonderheden van de betrekkin gen tussen de seksen, die door gaans pas op latere leeftijd ont huld plegen te worden, voor de kinderen verborgen kunnen blij ven. den kanovaren in Dresden. Ver slaggever Frans van Pusschoten, De N.T.S. geeft daarna een pro gramma over de Duitse Evange lische Kerkdag 1961 (half vier). De avonduren zijn voor de K.R.O., die do Boyd Bachmann-show „Einfach Lacherlich" om acht uur op het scherm brengt. Om negen uur een aflevering van de Engel se t.v .-serie „The four just men". Ditmaal „De prinses'.'.., met Dan Dailey. Om vijf voor half tien is er een operetteconcert door het Amsterdam Kunstmaand Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Uitgevoerd wordt muziek van Strauss, Léhar en Voh Suppé. De Vlaamse televisie geeft om kwart over twee nog eens flitsen van de jongste Tour de France, gevolgd door een reportage van de regatta op het Albertkanaal. Voor de jongeren om half acht het feuilleton „Vader weet bet beter" en om half negen de eenakter „Piano te koop" aie al eens eerder werd uitgezonden door de Neder landse t.v. Om tien voor half tien is het de mooite waard even te gaan zitten voor Mahalia Jackson, die spirituals zingt. Opnamen van het concert op 22 april j.l. in Am sterdam. Radio Over Hilversum I is om kwart voor drie het Caeciliakoor uit St.- Jansteen te beluisteren (K.R.O.). Om vijf voor half tien kan men luisteren naar het door Dogi Ru- gani vertaalde hoorspel „Hoog spanning". Over de andere zender (A.V.R.O.) ook een luisterspel, namelijk „Uitverkoop" van Eileen Burlce en Leone Stewart, dat om vijf over half negen begint, ge volgd door Muzikale biografieën door Alex de Haas om vijf over negen. Marie-Cecile Moerdijk zingt weer om elf uur haar inter nationale volksliedjes. In afioachting van nieuwe contracten, welke reeds wachten op vervulling in Frankrijk, het Savoy in Londen en- bij de Deense televisie, brengt het beroemde zangerspaar Nina en Fre- derik van Pallandt enige weken vw kantie door in zijn zomerverblijf in Denemarken. Nina en Frederik ver vullen hier de geheel nieuwe rol van moeder en vadèr voor hun baby Nico las, die enige weken geleden in Zwit serland is geboren. Foto bovenFre derik mag graag met zoonlief wande len, maar het fijnere werk" moet toch door moeder Nina worden ver richt. Foto onder). FILMS IN ZEELAND T elevisie De N.T.S. begint met een recht streekse reportage om twee uur van de waterski-kampioenschap pen in Jutland. Denemarken. Arie Kleywegt geeft commentaar. Nog meèr sport om kwart over drie, wanneer een Eurovisie-uitzending van de atletiekontmoeting Enge landV.S. uit Londen wordt ge- relayeerd. Om half acht komt de N.T.S. op nieuw met een Londense uitzen ding, namelijk het eerste Prom- concert in de Royal Albert Hall gegeven door het B.B.C. Symfo nie-orkest o.l.v. Sir Malcolm Sar gent. Om tien voor half negen gevolgd door een gezelschapsspel via de VARA onder regie van Nico Knapper. „Espresso" is weer op het scherm om vijf over negen. De Vlaamse uitzendingen hebben als hoofdschotel een quiz uit de Kurzaal te Oostende op het pro gramma na het t.v.-feuilleton „Al tijd weer Dennis", dat om half ne gen begint en om negen uur is af gelopen. Radio Via Hilversum I (K.R.O.) om acht uur „Populaire klassieken": Sym fonie no. 9 in d van Bruckner. Om tien over negen „Muziek en goed bedoelde raad voor vakantiegan gers". Hilversum II (VARA) brengt om vijf over acht Nederlandse arties ten op de plaat". Om tien over half elf de rubriek „Hooggeëerd publiek". Hot bekende cinematografische grie zelproject „Dracula" heeft een ver volg gevonden in „De bruiden van Dracula", een rolprent met hoge sug gestievere rilscènes en nog meer knappe vrouwelijke slachtoffers. De laatsten worden voorgesteld door o.a. Freda Jackson, Martita Hunt en Yvonne Monlaur. Oorzaak van alle angstkreten is weer Peter Cushing. Te zien in Luxor Vlissingen). City (Middelburg) draait dit weekeinde een film van en voor tieners, produkt van de Duitse specialisten op dit gebied met in de hoofdrollen bekende zangers, zangeressen en musici als Rex Gildo, Jan cn Kjeld, Rocco Grana- ta, Silvio Francesco, Gabrlelle, Trudc Hcrr en voorts Georgia Moll, Bubi Scholz, Renate Holm en Rudolf Platte. Het verhaaltje is speciaal om deze figuren en hun muziek, geconstrueerd en brengt de toeschouwer in de intie me kring van een groepje jonge lui, die zich in een goed gecamou fleerde kelder met dans en muziek amuseren. „Marina" heet de film, naar het meisje, waar alles om draait. Steve Reeves, de krachtfiguur van het witte doek is weer eens te zien in een kleurrijke Italiaanse film, waarin de menselijke naturen hevig botsen. „Goliath en de barbaren" is geïnspireerd op verschillende tot de verbeelding sprekende gebeurtenissen uit de oude geschiedenis. Rovende horden en voor hun vrijheid vechten de boeren vormen de beide partijen in een strijd, waarin tenslotte liet recht zegeviert dank zij de ridder lijke held, in wie we zonder moeite Steve Reeves herkennen. In Electro, (Middelburg). Glimlach om Hyde en griezelen met „Dracula" De uiterst veelzijdige Britse ac- Iteur Kenneth More speelt in North West Frontier, Grand (Goes) en Alhanibra (Vlissin gen) een vrij heldhaftige rol als de ijzervreter kapitein Scott, die aan het hoofd van zijn En gelse troepen de strijd aanbindt met opstandige horden, die het voorzien hebben op leven en be zittingen van de maharadja van een van India's woeste grens provincies. Het verhaal speelt in het begin van deze eeuw en om de toeschouwer de oriëntatie gemakkelijker te maken heeft men in het verhaal een fraaie oude locomotief, de „Keizerin van India" betrokken. Met deze locomotief brengt kapitein Scott het zoontje van de maharadja in veiligheid, na een spannende tocht door een onherbergzaam landschap, waarbij de expeditie herhaaldelijk wordt aangevallen door de met ouderwetse geweren bewapende vij and. Het is een spannende vlucht, dank zij de oude stoomlocomotief en de figuur van de onversaagde ka pitein Scoot geheel in de stijl, die we van de Britten gewend zijn. Be halve Kenneth More spelen Lauren Bacall, Herbert Lom en Ursula Jeans hoofdrollen in deze boeiende avontu renfilm. Zondagmiddag vertoont Grand (Goes eveneens een Engelse rol prent. namelijk de bekende kome die „Kolonel Hyde contra Scot land Yard", met Jack I-Iawkins en Nigel Patrick. Kolonel Hyde is een ietwat excentrieke oud-mili tair, die het niet eens is met zijn pensionering en om wraak te ne men samen met lotgenoten een bankoverval beraamt, die met mi litaire discipline en na langdurige en nauwgezette voorbereidingen zal worden uitgevoerd. Een pracht film, vol kostelijke 6ituaties. Advertentie l OOK IN UW HUIS EEN RAAM- VENTILATOR „Los Macliumcambos", een be taamd trio dat een keur van oor spronkelijke en folkloristische lie deren uit Zuid-Amerika op zijn re pertoire heeft staan liet daar en kele van horen in het N.C.R.V. te levisieprogramma van gisteravond. De regie was in handen van Will Hartihgsveldt. Televisie Om twee uur al beelden op het scherm, namelijk van de weustrij- Eerste kwartaal 1961 16910 woningen gereed In liet eerste kwartaal van dit jaar zijn 11.910 woningen gereed geko men. Hiervan werden 8691 gebouwd in opd-acht van particulieren, 401» in opdiaclit van gemeenten, 4173 voor rikening van woningbouwver enigingen en 27 in opdracht van rijk, province e.d. Van liet totale aantal zijn er >863 bestemd voor bewoning door eigenaren. Dit woïdt meegedeeld in de drie- maandeijkse publikatie van het mi nisterie van volkshuisvesting cn bouwnijverheid, die mede is samenge steld uit gegevens van het Centraal Bureau 'oor de Statistiek. In deze jublikatie wordt voorts ver nield. da in het eerste kwartaal van '61 verginningen zijn verleend voor de bouw van 22.036 woningen, als mede votr de bouw en uitbreiding van bijzoidere woonvormen. Zonder fnanciële steun van rijks wege kvamen 2829 woningen tot stand. H<t aantal gereedgekomen systeemwiningen bedroeg 2297. dat is bijna 14 jrocent van het totaal aan tal voltocde woningen. Op 31 mant bedroeg de woningvoor raad in ois land 2 905.691 woningen. Dutse in Cairo ter doid veroordeeld In Cairo i een 31.-jarige Duitse ter dood veroffdeeld wegens spionage voor Israë, Het booggireehtshol voor staatsvei ligheid vcoordeelde Kath.v Badorf, uit Keulen,bij verstek ter dood. >Ien neemt aan dat zij zich op hef ogen blik in Duitland bevindt. HOUDT UW GEWICHT IN BALANS Ik heb het niet op al die pillen en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag me trouwens af of dat geforceerd vermageren nu echt wel goed is. Suiker - hoe lekker en gezond ook - ïs voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Britse medici ontdekten nieuw geneesmiddel Britse medici hebben gen nieuw ge neesmiddel bereid dat als een grote triomf op bet gebied van de antl-bio- tiea wordt aangekondigd door bet „British Medical Journal". Sommige deskundigen, aldus de Daily Mail, zeggen, dat het nieuwe middel „de grootste vooruitgang is sinds Fle ming in 1929 de oorspronkelijke peni cilline schimmel ontdekte". Het nieuwe middel heeft de naam penbritin gekregen. Het zou een bete re bacillcndoder zijn dan de beste soorten penicilline, Op het ogenblik is het nieuwe middel alleen nog maar In ziekenhuizen te verkrijgen. 0 De V.S. hebben in de commissie voor technische bijstand van de economische en sociale raad van de V.N. .-cn voorstel ingediend, dat beoogt vrijwilligers te werven voor de uitvoering van hulppro- oramma'B van de volkerenorganisatie. Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is de smaak ¥-<b van Sukristo 7 niet F meer van suiker te onderscheiden. J 1 Doosies ci 150 lobl. 1.15 en grotere verpakkingen, Vraag uw leverancier gratis monster H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6