Eichmann durfde zijn chef niet weerstaan Troepen van Gizenga arresteren Amerikaanse zendelingen Onzekerheid over houding mr. Beerman Wissenkerke en Kamperland in bezit van Groene Kruisgebouw ZATERDAG 22 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Toestand in Kongo blijft chaotisch Nieuw geschil met V.N. Een woordvoerder der Verenig de Naties heeft gisteren bekend gemaakt dat Kongolese militai re eenheden trouw aan het regime van Antoine Gizenga uit Stanleystad bij Bakwame 30 Amerikaanse zendelingen heb ben gearresteerd. De geestelijken worden ervan be schuldigd anti-communistische vlug schriften te hebben verspreid. De woordvoerder verklaarde dat een patrouille, bestaande uit V. N.- en Kongolese soldaten, naar de geïso leerde plaats in de Oostprovincie is gestuurd, teneinde een onderzoek in te stellen. Inmiddels zijn tussen de V.N. en de centrale Kongolese regering moeilijkheden gerezen over het lot van Charles Badjoko, ex-minister in het regime te Stanreystad en de man die was aangewezen om de zetel in te nemen die in de kamer van afgevaardigden was bezet door wylen premier Loemoemba. Badjoko bevindt zich momenteel on der V.N.-bescherming in Stanleystad, nadat hij vorige week uit de gevan genis was vrijgelaten waar hij drie maanden had vertoefd. Gemeld is dat hij gebroken heeft met het regime van Gizenga en dat hij zich naar de parlementaire zitting te Leopoldstad wil begeven, om zijn plaats in te ne men naast de parlementsleden van de regering-Beo. Het regime van Gi zenga zou echter niet wensen dat Badjoko naar Leopoldstad gaat en, zo is uit ingelichte bron vernomen, de centrale regering is ontsticht doordat de V.N. weigert Badjoko per vlieg tuig naar Leopoldstad te brengen, hoewel de volkerenorganisatie wel parlementsleden van Gizenga vervoer biedt die zich naar de parlementaire zitting in Leopoldstad wensen te be geven. De Verenigde Staten hebben een be roep gedaan op de wereld om zich te onthouden van Inmenging in de bin nenlandse zaken van Kongo, zodat de politieke groeperingen in dat land in alle rust zouden kunnen proberen te komen tot vorming van een nieuwe regering op brede basis. Dakota's per schip naar Nieuw-Guinea (Van onze Haagse redactie). De Koninklijke Luchtmacht heeft drie Dakota transportvliegtuigen, die reeds jarenlang dienst deden bij de luchtmacht maar nog steeds Ameri kaans eigendom waren, gekocht. De vliegtuigen zullen per schip naar Nieuw-Guinea worden overgebracht waar zij de drie Dakota's van de ma rine, die aan een grote onderhouds beurt toe zijn, zullen vervangen. Tunesië trekt troepen terug uit Kongo In een in uiterst hoffelijke bewoor dingen gesteld telegram heeft de Tu nesische president Bourguiba aan de secretaris-generaal der V.N. Ham- marskjöld verzocht de drie Tunesi sche legerbataljons, die thans in Kongo z\jn gestationeerd, „zo snel mogelijk" naar hun land terug te zenden. ..Alleen overmacht, welke de veilig heid en onschendbaarheid van mijn land in gevaar brengt", aldus Bour guiba, „dwingt mij dit verzoek te doen". Koningin bezocht „Nu Breda 1961" Het acht hectare grote terrein van de nationale tentoonstelling „Nu Breda 1961", de expositie op het gebied van de vrije tijdsbesteding, was gistermid dag gevuld met duizenden mensen die getuige wilden zijn van het be zoek, dat koningin Juliana aan deze tentoonstelling bracht. De vorstin, die vergezeld was van de commissaris der koningin in Noord- Brabant, mr. dr. C. Kortmann, en de burgemeester van Breda. mr. R. M. A. A. Geuljans, werd bij de ingang van het tentoonstellingsterrein ver welkomd door het dagelijks bestuur van de stichting „Nu Breda 1961". Het jongste lid van de Bredase drum band „Jong en Blij" de tienjarige Ma rion Bilok, bood de koningin bij het betreden van het terrein een ruiker aan. Tijdens de verschillende demonstra ties, waarvan de koningin getuige was, werd in het bijzonder haar aan dacht getrokken door mevrouw F. de Ruiter-dc Keijzer, die bezig was met het bewerken van koper. Ook een in zending van uit leer vervaardigde waardjes werd met veel belangstel ling door de vorstin bekeken. De heer H. van der Kroon, die met dezp col lectie de ereprijs van de tentoonstel ling heeft verworven, bood hare ma jesteit één van zijn werkstukken aan. Het is bestemd voor prinses Marijke. Een pop,, een „Abraham" voorstel lende, werd aangeboden dooi- me vrouw M. E. van Rechteren Altena- Koning. Broeder Na tweede motie Van Doorn Toelating meer spijtoptanten niet zeker Zo ziet liet nieuwe Groene Kruis ge bouw van Kamperland eruit, dat vrij dagmiddag officieel werd geopend, toen burgemeester van 'Halst de sleutel in 't slot van de voordeur om draaide. (foto P.Z.C.) lu Haagse politieke kringen heerst onzekerheid over de hou ding die de minister van justi tie, mr. A. C. W. Beerman zal aannemen ten opzichte van de op 12 juli met zeer grote meer derheid in de Tweede Kamer aangenomen motie-Van Doorn, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het toela tingsbeleid ten aanzien van de spijtoptanten te verruimen en te versnellen. Het is de tweede maal dat de heer Van Doorn met steun van alle grote fracties voor de spijtoptan ten op de bres springt. In november 1959 kwam hij met eenzelfde motie als de huidige. Hij trok de motie kort daarop echter in toen de mi nister had toegezegd in het kabinet de mogelijkheid te zullen bespreken om het 'maximum aantal spijtoptan ten van 2000 de minister noemde toen een richtgetal en niet een getal dat bindend zou zijn toe te laten. Ten aanzien van de tweede motie van de heer Van Doorn bestaat thans de vrees dat de minister die Twee doden bij verkeersongeval Op de Oudezijl nabij Nieuweschans is vrijdagmiddag een verkeersonge luk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de 49-jarige M. K. Salchow uit Hamburg en de 61-jari- ge H. Linnenkoper uit Oude Pekela. Het tweetal maakte een proefrit op een motorfiets, die de heer Linnen koper dezer dagen van de heer Sal chow had gekocht. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is de motor, die bestuurd werd door de heer Sal chow. in botsing gekomen met een autobus, die uit de richting Nieuwe schans kwam. Vervoer stukgoederen per auto duurder De tarieven voor het vervoer van stukgoederen per auto zijn verhoogd. Dit wordt medegedeeld door de na tionale organisatie voor het beroeps- goederen vervoer wegtransport (N.O. Reeds jaren zien vele vervoersonder- nemers zich, volgens de N.O.B., ge confronteerd met een stijging van de kosten in hun onderneming, die niet door een verhoging van de vracht prijzen kan worden gecompenseerd. Het tot nu toe geldende maximum tarief voor het vervoer van stukgoe deren per vrachtauto bood daartoe niet voldoende ruimte. naast zich zal neerleggen. In feite heeft hij dat met de eerste motie Van Doorn ook gedaan. In de omgeving van de minister re deneert men dat de minister op 12 juli j.l. in de Tweede Kamer de toe zegging heeft gedaan dat in de eerst komende twaalf maanden de nog aanwezige tweeduizend dossiers, die samen achtduizend personen betref fen, in behandeling zullen worden ge nomen. Van deze tweeduizend dos siers zullen in 1961 850 dossiers wor den afgedaan, zodat in de loop van geheel 1961, inclusief de 964 personen die reeds zijn toegelaten, tussen de drieduizend en vierduizend spijtop tanten in ons land zouden kunnen binnenkomen. Hiermee ligt het aantal in 1961 toe te laten spijtoptanten reeds aanzienlyk boven de getallen die vorig jaar werden toegelaten. In politieke kringen stelt men zich echter op het standpunt dat het af doen van dossiers van spijtoptanten nog niet hetzelfde is als het toegela ten van spijtoptanten. De Tweede Ka mer heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven dat meer spijtoptan ten binnengelaten zouden worden en het is geenszins zeker dat dit het ge- gevolg zal zün van minister Beer- raans toezegging meer dossiers af te doen. Ter herinnering aan de aanslag op Hitier op 20 juli zijn donderdag in West-Duit sland vijf militaire ka zernes gedoopt met namen van de lei ders van de opstand. Foto: terwijl de weduwe van generaal Rommel toe kijkt, bevestigen tivee soldaten van de ,J3undeswehr" aan de poort van 'n kazerne in Augustdorf bij Detmold een schild, waarop staat General feldmarchall-Rommel-kazerne". „DROOMREIS" CAAT TOCH DOOR Gistermorgen om half negen zijn tenslotte de emigrantenouders, leden van de vereniging „Wereld Contact", op de luchthaven Rotterdam begon nen aan hun „droomreis" naar Buf falo in de Verenigde Staten. Niet met een toestel van de „Inter continental Airways" of van de „Pre sident Air Lines", maar met een DC-4 van de „Ball Air", een dochter maatschappij van de Swiss Air. De Zwitserse maatschappij heeft name lijk de charter overgenomen. Daar door werd ook de reisroute anders: in plaats van via Newfoundland gaan de 71 reizigers nu eerst naar Genève en vandaar met een DC-8 van de Swiss Air naar New York. Kwestie prof. Smits Op 13 juni richtte het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland zich in een brief tot de Synode der Her vormde Kerk naar aanleiding van haar beslissing om prof. dr. P. Smits de bevoegdheid van een emeritus predikant te ontnemen. Het vroeg de synode nadrukkelijk uit te spreken, dat de procedure tegen prof. Smits als geëindigd zou worden beschouwd en bevatte verder een suggestie voor een gesprek over de „kernpunten van het belijden". Volgens „Kerk en Wereld", het or gaan van de vereniging, heeft het Moderamen der Generale Synode in een schrijven d.d. 1 juli geantwoord, dat „de brief een belangrijke rol heeft gespeeld in het beraad, dat in het moderamen plaatsgevonden heeft over de eventuele toepassing van or- donnatie 13.29.5 ten aanzien van prof. Smits". Namens het hoofdbestuur spreken prof. Mulder, voorzitter, en ds. Mie- dema, secretaris, in „Kerk en We reld" thans hun bevreemding uit over dit antwoord. Immers de brief der vereniging heeft in geen enkel opzicht kunnen bijdragen tot de ge nomen beslissing, zo zeggen zij. Zij veronderstellen derhalve, dat het schrijven van het moderamen ver keerd geadresseerd is geweest en be doeld is als antwoord op een adres van bepaald niet vrijzinnige zijde, die uitbanning van prof. Smits be pleit heeft. Desgevraagd kon men ons van de zijde van het moedramen niet zeggen of deze veronderstelling juist is of niet. Volgens eigen zeggen „Het heeft mij aan moed ontbroken" Adolf Eichmann heeft tijdens de rechtszitting van gisteren be kend, dat hij de moed heeft ge mist zich tegen zijn Nazi-superi euren te verzetten. In antwoor den op vragen van zijn rechters gaf hij tevens toe, dat, naar hij wist, het vermoorden van joden beschouwd werd als „een roem rijke daad". Eichmann maakte een uiterst zenuw achtige indruk. Een der rechters, Benjamin Halevi, begon de ondervr aging van twee en een half uur door Eichmann toe te voegen: „dit is waarschijnlijk uw laatste kans, uw enige kans om in het volle aangezicht van de open baarheid te zeggen wat uw houding is en wat voor soort mens U bent. U kunt er verzekerd van zijn, dat dit hof geen vooroordeel tegen U koes tert. Wij hebben geen persoonlijke GEOPEND DOOR BURGEMEESTER VAN HALST Dank zij giften uit Rampenfonds en de z.g. „Commissarissenpot" BINNEN EEN UUR is vrijdagmiddag de Groene Kruisvereni- v ging in de gemeente Wissenkerke met twee nieuwe wijkgebou- wen voorgoed uit de zorgen gekomen! Burgemeester J. van Halst heeft in aanwezigheid van een groot aantal genodigden de nieuwe Groene Kruisgebouwen van Wissenkerke-dorp en van Kamperland officieel geopend. Dunk zij een belangrijke gift uit het Rampenfonds en een bedrag uit de z.g.n. „Commissarissen- pot" konden deze „medische centra" tot stand worden gebracht. In het bijzonder werd gistermiddag dank gebracht aan de Zeeuwse commissaris der koningin, aan wiens invloed het in belangrijke mate te dunken is, dat zowel in Wissenkerke als in Kamperland een wijkgebouw kon worden gesticht. wrok tegen U. Maar hoewel dit hof objectief is, dient dit toch niet zoda nig uitgelegd te worden, dat wij naief genoeg zijn om alles te geloven wat U ons verteld hebt." „Ik ben geen lafaard", aldus Eich mann, „en ik wens mij niet te ver schuilen achter leugens en draaierij." Rechter Halevi, die in Duitsland geboren is, sprak in het Duits, omdat hij naar hij zei de verdach te thans wilde aanspreken in zijn eigen taal. „Indien U bij uzelf eens ernstig gewetensonderzoek instelt", zo begon hij zijn onder vraging, „moet U dan niet toege ven, dat het U als burger aan moed ontbroken heeft?" „Ja, het heeft mij aan die moed ontbroken", zo bekende Eichmann. Halevi en zijn mederechter Jitzak Raveh slaagden er echter niet in Eichmann te doen terugkomen op zijn bewering als zou hij, nooit zelf een bevel hebben gegeven. Raveh vroeg hem, hoe hij de eerder afgelegde verklaring, dat hij „evenals Pontius Pilatus" zijn handen in on schuld waste, in overeenstemming kon brengen met het feit, dat hij wist, dat de orders welke hij uitvoer de, op het vermoorden van mensen gericht waren. Eichmann gaf toe, dat het „op bevel handelen" volgens de wet iemand niet van schuld vrij pleit. Dat werd indertijd door het tri bunaal van Neurenberg bepaald en het is sindsdien door de Israëlische rechtspraak overgenomen. Opnieuw zei Eichmann: „ik was niet de man, die orders gaf, maar degeen, die ze uitvoerde." Even later voegde hij daar met zachte stem aan toe: „maar als dat strafbaar is, dan zal ik die straf moeten ondergaan." Het proces wordt maandag voortge zet. Dan zal de president van het hof, Mosje Landau, Eichmann vragen stellen. In deze beide Bevelandse plaatsen dateren de plannen om tot de stich ting van Groene Kruisgebouwen te komen al van enkele jaren her. Aan vankelijk konden de plannen niet ver wezenlijkt worden door gebrek aan de benodigde financiën. De februari- ramp van 1953 is er de oorzaak van geweest, dat gelden beschikbaar kwamen uit het Rampenfonds voor jde bouw van Groene Kruisgebouwen. I I Wissenkerke kreeg een toezegging van f 25.000,— en Kamperland "van f 20.000,Voorts werd uit de z.g.n. „Commissarissenpot" een bedrag van f 20.000,verkregen, terwijl de ver eniging daarnaast nog een geldlening aanging van f 20.000. Ook de vereniging zelf, die de drie dorpen Geersdijk, Wissenkerke en Kamperland omvat, is niet achter gebleven. Uit eigen middelen moest nog een bedrag van f 20.000 bijgepast worden om de financiën rond te krijgen. De totale stich- tingskosten van beide gebouwen bedroegen meer clan f 100.000,—. Vreugde In zijn toespraak lot de genodigden, die in hotel „De Kroon" bijeenkwa men, gewaagde Groene Kruisvoorzït- ter dokter J. L. J. Bruynzeel van zijn grote vreugde bij de ingebruikneming van de nieuwe wijkgebouwen. Hij wees erop, dat men zich tot nu toe heeft moeten behelpen. Door de ope ning van de twee wijkgebouwen, be horen de moeilijkheden (hans lot het verleden. Als 1)1 ijk van waardering aan de Nieuw-Zeelanders, die de gel den voor de wijkgebouwen aan liet Rampenfonds hebben geschonken, is in de beide gebouwen een gedenk plaat aangebracht. De secretaris van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Hel Groene Kruis", de lieer A. do Lange uil Goes herinnerde eraan, dat de laatste ja ren vele wijkgebouwen van het Groe ne Kruis zijn geopend in Zeeland. In Lotaal bijna dertig, verklaarde hij. i Deze „medische centra" zijn alle tót stand gekomen na de ramp van 1953. Evenals dokter Bruynzeel had ook dc i heer De Lange veel waardering voor de wijze, waarop de commissaris dei- koningin in dc provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot geijverd heeft voor de stichting van Groene Kruisgebouwen in Kamperland en in Wissenkerke. Over de hoofden van de aanwezigen heen, deed de heer De Lange een beroep op de bevolking om haar steun te verlenen aan het Groene Kruis. Woorden van gelukwens werden hierna gesproken door dokLer H. Janssen, namens het Groene Kruis te Kortgene. ds. A. Postma, her vormd predikant te Kamperland en ds. A. J. Radder, geref. predi kant te Kamperland. Opening De genodigden begaven zich vervol geus naar het Groene Kruisgebouw in Wissenkerke, waar Anneke Prins en Elleke dc Lange burgemeester Van Halst de sleutel van het gebouw aanboden. Nadat de eerste burger van Wissenkerke de deur had ontslo ten ën de genodigden zich in het fraai ingerichte gebouw bevonden, hield hij een korte toespraak. Hij wees daarin op het feit, dat men veel jaren heeft moeten wachten op het gebouw. Witte handschoenen aan en ieder een smetteloos blank tasje in de hand: zo boden Anneke Prins en Elleke de Lange burgemeester Van Halst van Wissenkerke vrijdagmiddag de sleu tel van het nieuwe Groene Kruisge bouw in deze plaats aan. De deur werd daarop spoedig ontsloten (foto P.Z.C.) Sinds 1953 tot nu toe zijn vele moei lijkheden overwonnen, aldus de heer Van Halst, die voorts zijn erkentelijk heid uitsprak jegens de commissaris der koningin. In Kamperland ver richtte burgemeester Van Halst de opening op dezelfde wijze. Hier bo den Marijke Tange en Tonny "t Hart de sleutel van het gebouw aan. Beide Groene Kruisgebouwen, die uiteraard in een grote behoefte voor zien, bestaan uit een ruime bal, een grote wachtkamer, een kamer met babyboxen, ee:. dokterskamer en een magazijn. Op het gehouw in Wissen kerke is de woning voor de wijkzus ter gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3