Nieuwe silo C.A.V.Eiland Tholen' ontving eerste graan ZEEUWS ZIEKENHUISPERSONEEL: GEVARIEERDE MOMENTOPNAME ZeeinvNi' liiiiaiiak KRING ZEELAND RODE KRUIS ORGANISEERT BOOTTOCHTEN VERPLEEGSTERS LEERLING-VERPLEEGSTERS rustei LEERLING-VERPLEGERS fa io UtiOije o 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JULI 1961 NIEUWE HAVEN SINT-ANNALAND KREEG STOFFERING Gedenkplaat onthuld voor wijlen voorzitter A. J. Groenewege EENENTWINTIG METER HOOG priemt boven het vlakke Thoolse land al enige tijd een silo de lucht in. Een gevaarte, dat met een capaciteit van rond dertien honderd ton graan en in ge zelschap van een enorme kunstmestloods en een grote werkhal meer dan drieduizend vierkante meter kaal terrein aan de Nieuwe Haven heeft „gestoffeerd". Vrijdagmiddag was de werkhal ontruimd en veranderd in een vergaderzaal, waar een honderd genodigden de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging „Eiland Tholen" kwamen gelukwensen met haar nieuwe eigendommen. Want die werden deze middag officieel in gebruik genomen: ir. Y. den Boer, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam drukte daartoe op de traditionele knop. liet effect was, dat door de splinter nieuwe silo een luidruchtige sirene begou te gillen en dat tegelijkertijd alle machines op gang kwamen. Bij de losplaats voor auto's zagen de aan wezigen een flinke voorraad gerst mud voor mud wegzuigen; de simpele handbeweging van de Rotterdamse directeur had een landbouwapparaat in werking gebracht, waarop heel landbouwend Tholen jaren had ge wacht en waarachter jarenlange ac tiviteit van een grote belangenvereni ging stond. ..Een belangrijke dag voor de coöpe ratie, nu onze silo het eerste graan ontvangt". Zo omschreef voorzitter C. J.'J. Kooijman van de C.A.V. de im portantie van liet moment. En daar bij paste onmiddellijk een woord van herdenking aan de grote voormannen met name de vorig jaar overleden voorzitter van de vereniging, de heer A. J. Groenewege. „Hij heeft de stoot gegeven tot de bouw van dit complex" aldus de heer Kooijman. Om de blij vende waardering en hulde van de C.A.V. „Eiland Tholen" duidelijk tot uiting te laten komen onthulde hij daarop aan de ingang van de loods een gedenkplaat. Op de tegenstelling tussen de eenvou dige officiële daad en al het soms moeizame werk, dat aan de inge bruikstelling was voorafgegaan, leg de ir. Den Boer nog even sterk de nadruk. „Van 1933 af hebt U aan de ze coöperatie gewérkt. Toen" kwam er in St.-Annaland een kunstmestloods van bet Centraal Bureau en daarom heen werd de vereniging geformeerd. Uitbreiding De Rotterdamse directeur haaide enkele markante ogenblikken uit de geschiedenis van het „bedrijf in dienst van de Thoolse boeren" op, om daarmee aan te tonén wat er in het vermogen van een organisa tie als deze ligt. Dat de C.A.V. „Eiland Tholen" niet op het sueces van dit complex wil blijven teren bleek vrijdagmiddag al, toen uit de woorden van de heer Kooijman viel te beluisteren, dat men al aan uitbreiding van de gebouwen denkt. Februari i960 aanbesteding van het deze middag geopende complex. Niet minder dan 107 palen van 25 meter de grond in. Een vernuftige inrich ting van moderne gebouwen en appa ratuur. die tezamen een waarde van een miljoen gulden vertegenwoordi genHet werd deze middag alle maal even opgehaald, maar het was tenslotte geschiedenis. „Laten we hopen, dat de coöpera tie een even grote vlucht neemt als de silo van haar fundamenten af heeft gedaan". Het waren de Centrale verwarming SAWEMAm N.de.diaal 19 MiddtlUg Te!/0113(12962 woorden van burgemeester -J. van den Bos van St.-Annaland. En daarin lag het bewys voor de ac tuele noodzaak van een haven in StvAnnalaod, die er tenslotte is gekomen. Nog meepraten Er waren deze middag velen, die de Thoolse C.A.V. nog veel voorspoed in de toekomst toewensten. Ir. J. D. Dorst, de provinciale voedsclcommis- saris uit Goes kon nog meepraten van de eerste stappen, die in Tholen op het pad van de coöperatie waren ge zet. Dc voorzitter van de ring van coöperaties in Zeeland, de heer J. P. Lindenbergh overhandigde een vlag van het centraal bureau, waarin ir. M. A. Geuze namens het bestuur de bouwcommissie dank bracht voor haar werk. Verder werden nog felici tatie-woorden gesproken door dr. J. Dijkgraaf namens liet Landbouw Coöperatie Centrum voor zuidweste lijk Nederland, dc heer P. W. C. van Westen uit Oud-Vossemeer, kring- voorzitter van de Z.L.M. in Tholen en St.-Philipsland, dc heer J. C. J. Boot namens de Boerenleenbank, architect J. de Koning de heer M. J. Buys voor zitter van de veilingvereniging St.- Annaland, de heer J. Loricr, directeur van een zusterorganisatie en aanne mer J. de Raads te St.-Philipsland. Directeur-generaal van de landbouw op Schouwen De directeur-generaal van de land bouw, ir. J. W. Wellen, bracht vrij dagmorgen, op uitnodiging van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie een bezoek aan de polder Schouwen. De direc teur-generaal was vergezeld van de directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ir. S. Hcrweyer. en het hoofd van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland, ir. D. v. d. Zaken. Na door het dagelijksbestuur van de Gewestelijke Raad cn de dijkgraaf van het Waterschap Schouvven-Dui- veland, de heer A. M. Geluk, te zijn ingelicht over de toestand in de pol der Schouwen, werd een rit door het betreffende gebied gemaakt, waarbij de directeur-generaal zich een beeld kon vormen van de stand der gewas sen en van de problemen welke zich voordoen. Door de Gewestelijke Raad is na het bezoek van de directeur-ge neraal een nota aan het dagelijks be stuur van het Landbouwschap gezon den, met het verzoek aan de minister van landbouw en visserij bepaalde voorstellen te willen doen inzake een eventuele regeling tot tegemoetko ming in de schade aan de gewassen. Slot van pag. 1 tijd nog de leeftijd, waarop een leerling rijp is voor het diploma. „Waarom juist 22 jaar en niet 21?", zo vraagt hij zich telkens weer al'. „Wc zouden heel wat meer profijt van hun capaciteiten kunnen trekken Het ziekenhuis „Belhcsda" in Vlis singen heeft voor de nieuwe cur sus ongeveer 30 aanmeldingen bin nengekregen, van wie 18 meisjes op de nieuwe cursus kunnen wor den geplaatst. „Een zekere voor raad dus", zo kon de heer J. Moll, voorzitter van het bestuur van „Bethesda" in Vlissingen tevre den vaststellen. Van een tekort aan verpleegsters is hier dus geen sprake. Het enige waarmee men degelijk rekening moet houden is de periodieke „verversing". De ge middelde arbeidstijd van de „Be- thesda"-verpleegsters ligt namelijk heneden vijf jaar. Trouwlustige dames komen jn het grootste per centage onder de „afzwaaiers" voor. „Als de koorts eenmaal hoog oploopt, is er zelfs voor het be stuur van „Bethesda" geen hou den meer aan Problemen Problemen op het gebied van de personeelsvoorziening zijn voor het Vlissingse ziekenhuis: aanvulling van de vaste staf, aantrekken van laboranten en do bezetting bij het huishoudelijk personeel. „Hier werken we al niet hulptroepen", zo verzekerde ons dc heer Moll. Minder opgetogen nieuws leverde de directrice van het Zweedse Ro- de-Kruisziekenhuis in Zierikzee. zuster H. Kuiper. „We moeten nog net niet sluiten", zo verzuchtte ze. toen wc naar de stand van zaken informeerden. Tekort aan gediplo meerden, tekort aan leerlingen... Alleen met verpleeghulpen heeft men het moderne ziekenhuis van Zierikzee tot nu too open kunnen houden. En met de hulp van Rodc- Kruispersoneel, meisjes in oplet ding voor helpster. Wel ligt het aanbod momenteel iets beter dan enkele jaren geleden, maar het te kort „dringt" in Zierikzee. Vijfen twintig verplegepden voor een zie kenhuis van tachtig bedden is echt te weinig. Bovendien wreekt zich in Zierikzee de opleiding, die meer tijd vergt dan elders: vier jaar in plaats van drie/Meisjes, die inte resse tonen, schrikken al gauvj Te rug als ze horen, dat de opleiding een jaar langer duurt dan elders. Ook in het Hulster St.-Liduina- ziekenhuis kan de rectrice, zus ter Goes, niet opgetogen zijn over het personeelsaanbod. De vcrpleeg- stersschool. aan dit ziekenhuis verbonden, vraagt mulo- of h.b.s.- opleiding. Hebben de meisjes die niet dan krijgen zij een aanvullen de cursus. Omdat men in Hulst veel met gespecialiseerd personeel werkt, is er nog een extra redên voor een tekort. „We proberen een werkelijk perfecte verzorging te geven", zo verzekerde zuster Goês, „maar dan moeten we ook onze handen vrij hebben Een gevarieerd beeld dus, dat var de personeelssituatic in de Zeeuw se ziekenhuizen. Aan de ene kant een redelijk aanbod, aan de ande re kant een lastig tekort. En dat is dan het resultaat van een moment opname. Wie in de toekomst wil kijken, zal dat moeten doen met een lens. die een scherp en tegelijk een tevreden beeld geeft. Een visie, zoals het Z.L.M.-platte landsonderwijs probeert te krij gen door haar plannen voor een Vooropleiding Verzorgende Beroe pen op de „platlelandshuishoud- schooi", die zich daarvoor het hes- te leent. I)it zal neerkomen op Goes of Kruiningen. Een veilige overbrugging naar bet verpleeg- stersberoep.... Op het kale terrein van de Nieuwe Haven te St.-Annaland slaat sinds kort een landbouwindustriehet silo-complex van de C.A.V. ..Eiland Tholen"'. Vrijdagmiddag ontving het 21 meter hoge gebouw het eerste graan. Ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden voorzitter A. J. Groenewege onthulde de heer C. J. J Kooijman in zeteen gedenkplaat aan de gevel. (Foto PZ.C.) VAKANTIEPARADIJS. Er zijn nog mensen voor wie het le ven (voorlopig) één lange vakantie is. Kleine mensen weliswaar: de kleu ters van Breskens. Eigenhandig had den die „kleine mensen" hun school de Willielniinakleutersehool ONTMOETING Op zakenreis verzeilde een Gocseiiaar in het Utrechtse, uitvaar hij onder meer een bezoek moest afleggen in Zeist Hij was er nooit geweest en kenae er dientengevolge heg noch steg. ..Uitstappen in het centrum., dat lijkt me het. beste", peinsde hij en arri verende per bus voegde hij de daad bij het woord. v - Nauwelijks was hij uitgestapt- of er gens uil dc ruintic klonk een stem, die vertrouwelijk, niet een onmisken baar Zeeuws accent, riep: Mé. waar moet jij naar toef". - Dc stem hoorde bij een hoofd, dat uit een der vensters van het raadhuis stale. En dal hoofd, hoorde bij een ouwe schoolkameraad van onze Goe- senaar; de enige in heel het rond vijf tigduizend inwoners tellende Zeist die hij kende. „Parklaan", riep de Goese-naar terug .Jlechtdoor tot een kroegje, dan rechtsaf en dan maar weer vragen", riep het hoofd. En het klopte allemaal als een bus.... herschapen in een „Vakantiepara dijs". De ouderen mochten zelfs ko men kijken en zij zagen hun kroost in de rollen van winkelbediende, vis ser, badgast enzovoort. Een middag kortom die ook een eer voor de kleuterleidsters betekende. MET NAAR VLISSINGEN. Het is voor de eigenaar van de schiettent op de Vlissingse kermis te hopen, dat de heer F. Fredericks uit Oud-Vossemeer niet naar Vlis singen komt. Deze lieer Fredericks namelijk vergaarde met schieten on langs 190 punten en had in heel de wedstrijd slechts één misschot. Met deze prestatie won hij de grote schietwedstrijd van de Wouwse Ja gers Vereniging, waaraan jagers uit Zeeland, Brabant en België deelna men, LECTOR ET EiUERGO. Ook de Zeeuwse houden moeten zich bewust zijn van het provinciale mot to: Luotor et Emergo: Op de Belgi sche Spanicldag te Brussel was de verdeling van de beste plaatsen niet alleen een Nederlandse aangelegen heid, maar zelfs brachten de Zeeu wen er het allerbeste af. Heysprancks Husky van de heer D. van Maris werd 1 u. in haar klasse, beste bonte teef, en nummer 6 in het eindklasse ment. Pep Talk of Pelynt van de heer J. C. van Dixboorn uit Terncu- zen werd eveneens 1 u. in haar klas se. terwijl een fokprodukt van de zelfde eigenaar. Saltings Evening Sun, eveneens u. kreeg. Vrijwel dagelijks staan in dc adver tentiekolommen van de kranten op roepen voor (leerling)-verpleegsters. In het westen van het, land is een nij pend tekort aan verplegend, perso neel. De personeelssit natie van de Zeeuwse ziekenhuizen levert een ge leerd beeld...... Offerblokkenlichter in Aardenburg gearresteerd Precies een jaar nadat in de r.-k. kerk te Aardeuburg de of ferblokken waren geleegd (een diefstal die nooit is opgehel derd) heeft de Aardenburgse politie vrijdagmorgen de 23- yarige W. de H. uit Schiedam ge arresteerd, die bekend heeft donderdag voor ruim tweehon derd gulden aan papier- en kleingeld uit (1e offerblokken van dezelfde kerk te hebben ge stolen. Schoonmaaksters betrapten de dief donderdagmorgen op heterdaad, maar De H. zag kans te ontvluchten. Zijn signalement was toen echter bij de politie bekend en vrijdagmorgen kon hij in een plaatselijk hotel wor den gèaiTesteerd. De buit is inmid dels achterhaald. Adjunct-directeur van postdistrict Middelburg Tot adjunct-directeur van het post- district Middelburg is met ingang van 1 augustus a.s. benoemd de lieer C. S. Vis, adjunct-inspecteur der P.T. T; en tot voordien directeur van Jiet P.T.T.-kantoor te Winschoten. Tot bureauchef van het districtspost kantoor te Middelburg is benoemd de heer A. C. Hamel en tot inspecteur der P.T.T. de heer K. Bakker. Motorschip verloor roer in het Keeten Het motorschip „Nieuwe Zorg", dat met een lading van 310 ton zand van Mook on weg was naar België, ver loor vrijdag in het Kèeten ter hoog te van Stavenisse een roer. Manoeu vrerend met het andere roer wist men Wemeldinge te bereiken, maar daar raakte ook dit defect. Bij het overslagbedrijf van de coö peratie te Wemeldinge werd een ge deelte van de lading gelost, zodat het achterschip boven water kwam te liggen. Dit om nieuwe roeren te kunnen aanbrengen. Deze werk zaamheden worden uitgevoerd door de Temeuzense Scheepsbouw Mij., te Hanswccrt. Bejaarde bromfietser bij oversteken aangereden Onoplettendheid was er vrijdagoch tend vroeg de oorzaak van, dat de 72-jarige A. E. uit Goes op cle Nieuwelandseweg onder de gemeente. Middelburg door een personenauto werd aangereden. B. wilde met zijn bromfiets de rijksweg oversteken, maar keek niet goed uit en werd geschept door een personenauto, be stuurd door J. H„ eveneens uil Goes. B. bekwam enkele verwondingen aan het boofcl en werd per ambulance naar bet Gasthuis in Middelburg overgebracht. Beide voertuigen wer den beschadigd. VOOR HONDERD PATIËNTEN Van 4 tot 9 en van 11 tot 16 september Evenals in 1960 is de kring Zeeland van het Nederlandse ICode Kruis voor dit jaar weer „anderhalve boottocht" voor patiënten toegewezen, zo meldt kringssecretaris A. D. Constandse in zijn tweede kwartanlovorziclit van 1961. Van -1 tot 9 september wordt de eerste reis gemaakt, waarvoor aan boord plaats is voor 65 Zeeuwse pa tiënten, terwijl op verzoek van het Rode Kruis van België ook vijf Bel gische patiënten de tocht zullen mee maken. In de week van 11 tot 16 sep tember wordt hierna de tweede tocht gemaakt, maar voor deze reis moet de kring Zeeland het aan l al beschik bare. plaatsen delen met de afdeling Rotterdam (voor beiden 35). Voor dc eerste boottocht wordt er op 3 september ingescheept te Terneu- zen en de dag daarop Lo Vlake. Deze reis is gereserveerd voor patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Noord-Beveland. Gevaren wordt er naar Schoonhoven, Amsterdam, Alk maar, Vianen en Hellevoetsluis, waarna op 9 september alle patiënten te Vlake weer worden, ontscheept. De leiding van deze tocht berustibij dok ter J. Stumphius uit Vlissingen. Als hoofdverpleegster treedt op zuster De Kramer uit Rotterdam terwijl de in handen van predikant te geestelijke verzorgin;. ds. Blom, Ned. herv. Aardenburg, is. Voor de tweede reis van 11 tot 16 september wordt ingescheept op 10 september te Vlake (voor de pa tiënten uit Zuid-Eeveland) en op 31 september te Zijpe, waarna vervol gens de patiënten uit Rotterdam in Numansdorp aan boord komen. De reis gaat naar Gorinchem, Lobith- Tolkamer, Vreeswijk, Gouda, Moer dijk en weer naar Numansdorp en Zijpe. waar op 16 september de ont scheping plaats vindt. De leiding van deze reis is handen van dokter K. Boor uit Axel. Als hoofdverpleegster Veere's burgemeester opende expositie In de kunstzaal dc „Goutsbloeme" aan de Markt te Veere, heeft burge meester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael vrijdagmiddag een schilderijen- expositio van Sarika Góth geopend. In zijn toespraak zei <Je burgemees ter blij te zijn „weer van stal te zijn gehaald" voor een expositie van Sa rika Góth, want dat betekent tevens goed werk, zoals dc burgemeester zei. Vervolgons wijdde jhr. Den Beer Poortugael veel aandacht aan het werk van de schilderes, waarover hij zich in lyrische bewoordingen uit liet. Ook wees do burgemeester or op, dat indertijd door hét provinciaal bestuur een schilderij van Sarika Góth was aangekocht voor het nieu we Provinciehuis te Middelburg. iEMfWTEZIEKENHUIS DORD8 «(At tiiti'ftfow im ïrwiSof; ifrWW&S "'f MU- TA." e èmplimmt voor een letrlh ir»; zal fungeren zuster K. P. Gelcijnse uit Axel, terwijl ds. Van Leeuwen, geref. predikant (e Axel, als geeste lijke verzorger optreedt. Het medi sche personeel is gerecruteerd uit vrijwel alle Zeeuwse afdelingen cn colonnes, zo meldt de kringsecvctaris. Activiteiten In zijn kwartaalovcrzioht besteedt deze vervolgens uitvoerig aandacht aan de verschillende Rode Kruis-acti- vïteiten in de provincie. Wat de bloed transfusie betreft kan de lieer Con standse melding maken van enkele fraaie resultaten, maar de inzameling 1961 is tot nu toe in vergelijking met 1960 een ietsje minder gebieveu. Was er in 1960 rond deze tijd reeds een bedrag van 14.789 bijeenge bracht, thans is dit „slechts" 14.304. Verwacht wordt echter, dat de. inza meling dit jaar niet hoger, maar toch- wel vrijwel gelijkwaardig' aan die vari 1960 zal zijn, aldus dc heer Constand- Voor Zeeuws nieuws zie ook dö c pagina's 4. 5. 7 en 8. >AA/VV\A/VVVVVVvVVVVVVVVVV Het weer in Europa Het weer in Europa volgens de weer- rapporten van gisteravond 7 uur Den Helder, regen Ypenburg. zwaar bewolkt Vlissingen. lialf bewolkt Pelde, zwaar bewolkt Dc Bilt, geheel bewolkt Twente, motregen Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, geheel bewolkt Stockholm, onweer Oslo, onweer Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, regenbui Amsterdam, regenbui Brussel, lielit bewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, regenbui Frankfort, zwaar bewolkt Miinehen, licht bewolkt Zlirich, geheel bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, half bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome. licht bewolkt. Ajaeeio, onbewolki Madrid, half bewolkt Mallorca, onbewolkt Lissabon, onbewolkt 16 gr. 16 gr. 16 gr- 15 gr. '10 gr. 10 gr. 17 gr. l'J gr. 10 gf. 21 gr. 26 gr. 19 gr. 13 gr. 23 gr. 15 gr.' 21 gr. 20 04 24 gr. 25 gr- 25 gr. 25 gr. 17 gr. 21 gr. 21 gr. 23 gr. 23 gr. 25 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 30 gr 30 gr 27 gr 33 g» 33 g» 31 g« WE IN IG VERA N DEKING Hall' lot zwaar bewolkt c» op dc meeste plaatsen droog' weer. Zwakke tot matige, maar in het Waddenge bied vrjj krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog en vrij zonnig strand weer met ccn zwakke noordweste lijke wind. Middagtemperatu'ur on geveer 18 graden zeewater 17 gra den. Vooruitzichten Ook voor zondag re delijk strandweer verwacht, met af en toe zonnige perioden cn weinig wind. 23 juli ZON EN MAAN Zon op 4,47 Maan op 16.10 Zon op 4.49 Maan op 17.21 onder 20.45 onder .58 onder 20.43 onder 1.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2