PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOKKADE VAN BIZERTA GEBROKEN Grissom hh"Lterug - cabine gezonken Zeeuws ziekenhuispersoneel: gevarieerde momentopname.... Tunesische klacht in Veiligheidsraad Vandaag Vreemd 204e jaargang - no. 171 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Min lm. p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508/3546,adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Franse parachutisten veroveren stad na straatgevechten De tweede- Amerikaanse ruimtevïucht met kapitein G-rissom aan boord, is gestaagd. Kapitein Grissom is in goe de conditie opgepikt door het vlieg- dekschip Randolph" de cabine van de ruimtevaarder is echter in zee verdwenen. Foto: Grissom wordt op zijn plaats in de neuskegel vastge bonden. Franse parachutisten hebben gisteren de blokkade van de basis Bizerta gebroken. Na acht uur durende straatgevechten wisten zij de stad Bizerta te bezetten. Terwijl deze hevige gevechten nog gaande waren kwam de Veiligheidsraad gisteren in spoed vergadering bijeen op verzoek van Tunesië, dat Frankrijk aan klaagde wegens agressie. De Tunesische afgevaardigde Mongi Slim eiste -onmiddellijke beëindiging van de Franse agressie, zo nodig hulp van de Verenigde Naties om de agressie af te slaan en hulp bij het doen evacueren van de Fransen uit Tune sië". Sedert donderdag, aldus Slim heerst rond Bizerta een volledige oorlogs toestand. De Franse afgevaardigde Berard ontkende de Tunesische be schuldigingen en noemde de Franse actie „rechtmatig". Hij verzette zich echter niet tegen behandeling van de kwestie. Tunesië is geen lid van de Veiligheidsraad en heeft geen stem recht. Frankrijk heeft het veto-recht. Doorbraak De Fransen beweerden gisteren, dat zij tegen Bizerta in actie waren geko men „teneinde liet vrije verkeer tus sen de verschillende Franse etablisse menten te herstellen". Tcgcri het val len van de avond werd er nog steeds gevochten, maar de Tunesiërs zeiden, dat drie Franse oorlogsschepen „zijn doorgebroken" tot het meer van Bi zerta via het smalle kanaal, dat door de Fransen is aangelegd en dit meer met de kust verbindt. Het beheersen van het kanaal betekent tevens, dat de Fransen thans zware versterkin gen kunnen doen aanrukken, zoals tanks. Volgens de Tunesiërs hebben Franse burgers met de valscherm jagers meegevochten. De Tunesi sche bevolking van Bizerta is in meerderheid uit de stad gevlucht, toen de gevechten gisterochtend beg'onnen. Honderden vrouwen en kinderen zochten een goed heenko men op het omliggende land, toen de eerste parachutisten in actie kwamen! Doden Men neemt aan, dat er aan Tunesi sche zijde tot dusver ruim 200 doden zijn gevallen en honderden gewonden. Het Franse verliescijfer werd gehand haafd op vijf doden. Behalve de aanval op Bizerta is er ook gevochten om Menzel Bourguiba een versterking aan het zuidelijke uiteinde van het meer van Bizerta, 16 kilometer van de stad verwijderd. Daar zouden volgens berichten uit Tunesische bron Franse parachutis ten, pantserwagens en tanks in actie zijn gekomen. Sahara Uit het zuiden van het land wer den berichten ontvangen over bloedige botsingen in de Sahara. Bourguiba heeft de pijpleiding la ten afsluiten, waardoor sedert af gelopen herfst de olie van de Franse velden in de Sahara naar de Middellandse Zee stroomde. Hij verklaarde dat de Tunesische be volking elke Franse poging om de pijpleiding te beschermen zou af slaan. Bourguiba dankte gisteren de landen die zich solidair hebben verklaard met Tunesië. Onder meer alle Arabi sche landen, Mauretanië, Rusland, Polen, Pakistan, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Vietnam hebben medegedeeld op de hand van Bourguiba te zijn. En geland en de V.S. hebben de in strijd gewikkelde landen verzocht hun ge schil op vreedzame wijze op te lossen. Alarm Inmiddels blijft Frankrijk versterkin gen naar Bizerta sturen. In Frankrijk werden infanterie-eenheden in staat van alarm gebracht. ...is het 500 jaar geleden, dat s M koning Karei VII van Frank- m rijk, die aanvankelijk met be- hulp van Jeanne d'Arc de En- =f. H gelsen uit Frankrijk wist te n verdrijven, te Mehun sur Yèvre M overleed. n 1 MORGEN... 1 s ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse staatsman A. n W. F. Idenburg te Rotterdam i werd geboren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllHI! Ruimtevaarder no. 3 Zwempartij na reisje „per toeristenklasse" De tweede Amerikaanse astro naut, die gisteren een kijkje hogerop heeft genomen was de 35-jarige luchtmacht-kapi tein Virgil I. (Gus) Grissom. De kleinste van de ruimte vaarders. Hij klom tot ruim 212 kilometer hoogte tijdens een vlucht van 16 minuten. Zijn topsnelheid was 8448 km per uur. Alles ging goed, tot de vlucht voorbij was. Toen moest Grissom plotseling ma ken dat hij uit zijn cabine „Liberty Bell 7" kwam, want 'anders zou hij met het ruim tescheepje gezonken zijn. Grissom heeft behalve een ruimtevluclit dus ook een zwemoefening gehad van bijna 25 meter. De eerste woorden die bij sprak, toen hij door het hefschrocfvlicgtuig aan dek van het vliegdekschip „Randolph" was geplaatst waren: „geef me iets om mijn neus te snui ten, want mijn hoofd zit vol zee water". nie president Kennedy. In zijn eerste, verslag over de vlucht opgenomen op de band, direct nadat hij aan boord van het vlieg dekschip was aangekomen zei kapitein Grissom, dat toen hij in het water lag er iets verkeerd ging. De 70 explosieve ladingen waarmee het veiligheidsluik kon worden losgemaakt, kwamen door onbekende oorzaak in werking, waardoor het luik werd weggeslin gerd. Onmiddellijk begon toen de capsule vol water te stromen. Als de vlucht van Gus Grissom een volledig succes zou zijn geweest, zou het de laatste „sprong" zijn geweest. Reeds eerder was het plan in overweging genomen om na deze sprong een astronaut in een baan om de aarde te brengen. De Legen- slagen bij deze vlucht echter, zul len vermoedelijk een derde sprong noodzakelijk maken. De sprong van Grissom was vrijwel volmaakt, zij het. dat de ruimte vaarder iets achter raakte op zijn handelingsschema. maar alleen omdat het uitzicht hem zo fasci neerde. Grissom reisde wat dat be treft wat meer „toeristenklasse". Hij hoefde zelf minder te doen dan Shepard en had een groter raam om naar buiten te kijken. De tegenslagen kwamen pas nadat de capsule in het water geplonsd was. Mevrouw Grissom, een charmante 33-jarige brunette zei gisteren dat zij altijd wel vermoed had, dat de vlucht een succes zou worden, maar dat zij gedurende de hele tijd, dat de capsule door het heelal Geen goedkope koelhuisboter De koelhuisboter zal dit jaar tegen verlaagde prijzen op de binnenlandse markt worden gebracht. Minister Marijnen wil de boterprijs stabiliseren op het tegenwoordige peil, onder meer om te voorkomen, dat de span ning in de Benelux op dit punt wordt vergroot. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelgke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) over de voorraden koelhuis boter. De minister zegt, dat de voorraden koelhuisboter als gevolg van de rela tief hoge boterproduktie van de laat ste weken sterk zijn toegenomen niettegenstaande een vrij bevredigen de ontwikkeling van het binnenlandse verbruik. De laatste weken bedroeg de toeneming circa 1300 ton per- week. schoot, gebeden had. Ze vertelde dat zij geen moment werkelijk in angst gezeten had. Artsen aan boord van de „Randolph" hebben verklaard dat Grissom, on danks zijn zeebad, in uitstekende conditie is. Het spijt hem echter dat de cabine verloren is gegaan. Deze ligt thans waarschynlyk op 500 meter diepte. Twee torpedo- bootjagers trachten de cabine te bergen. Grissom is thans naar de Bahama,-eilanden, waar hg gedu rende twee dagen uitgebreid zal worden onderzocht. Zon gaat terrein winnen (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week was in het grootste deel van ons land de slechtste, die deze zomer tot nu toe heeft gebracht. Zeeland „kwam echter niet het slecht ste weg", want hier viol de minste regen en bleef de tem peratuur nog het hoogst. Don derdag kwamen er vele uren zonneschijn voor, terwijl elders in ons land een zware bewol king aanwezig bleef. In Noord-, West- en Midden-Ne derland heeft men nu al drie dagen achtereen geen zon ge zien. Vrijdagmiddag was het langs de Belgische kust en in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij zon nig, evenals in Engeland. Het hogedruligebied met het cen trum bij Schotland, komt nog iets dichter bij, zodat wij tij dens het weekeinde wat zon niger weer mogen verwachten bij een zwakke noordwestelijke wind. De regenkansen zijn nu klein geworden en de middag- temperatuur wordt een tikje hoger. Al met al zit er dus een langzame verbetering in, zonder dat wij nog een belang rijke stijging van de tempera tuur mogen verwachten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Volgens de Turkse regering hebben 6.348.191 de nieuwe grondwet goedge keurd. terwijl 3.934.570 Turken het er niet mee eens zijn. De commissie belast met het tellen der stemmen, uitgebracht in de volksstem ming van vorige week, deelde mede dat 12.735.009 Turken stemgerechtigd waren. De grondwet is thans van kracht gewor den. TEKORTEN.... EN VOLDOENDE AANMELDINGEN föarlltlijK Met verwondering zullen velen in Zeeland hebben kennisgenomen van het vertrek naar Bergen op Zoom van de inspectie lager on derwijs Goes. De nieuw benoemde in specteur heeft verklaard in Goes geen geschikt huis te kunnen vinden, zo dat hij met toestemming van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en op zakelijke gron den besloten heeft zich met zijn bu reau te vestigen in Bergen op Zoom. Die zakelgke gronden betreffen met name de verbindingen: van Bergen op Zoom uit kan de inspecteur alle delen van zijn ressort (Schouwen- Duiveland. Tholen. Zuid-Beveland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen) gemak kelijk bereiken. Het klinkt plausibel, maar dat is het bij nader inzien helemaal niet. Wij geloven, dat in de eer ste plaats de nieuwe inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes een tactische fout maakt door zijn bureau in Bergen op Zoom te vestigen. Zijn benoeming is immers aanleiding geweest tot het stellen van vragen in de Kamer, waarbij de reli gie van de betrokken ambtenaar in het geding was. Men meende van staatkundig-gereformeerde zijde en wij hebben begrepen dat daarover bij andere protestants-christelijke groeperingen en bij voorstanders van het openbaar onderwijs in Zeeland gelijkelijk werd ge- dacht dat het onjuist was een rooms-katholieke inspecteur te be noemen in een in spectie. waar het aantal scholen met een r.-k.-signatuur een minderheid vormde. Minister Cals heeft echter uiteengezet, dat zijn beleid niet in de eerste plaats lokaal was gericht, maar rekening hield met landelijke verhoudingen. En gelet op deze cij fers was de recente benoeming in de inspectie Goes zeker gemotiveerd, zo verklaarde de minister. Een antwoord, waarmee de vragenstellers °'enoegen hadden te nemen. Maar voor de nieuw-benoemde inspecteur trou wens geen vreemdeling in het Jeruza lem van het onderwijs had deze gang van zaken een waarschuwing behoren te zijn, dat hij in bepaalde sectoren van zijn inspectie niet met vlag en wimpel werd binnengehaald, een waarschuwing dus, die hem ten aanzien van deze groepen zou dienen te nopen tot een behoedzaam en voor al tactisch beleid. Het heeft echter niet zo mogen zijn: nog voordat de inspecteur zijn ambt heeft aanvaard zorgt hij voor een verrassing, name lijk de verhuizing van de inspectie naar Bergen op Zoom, een pla-ats bui ten de provincie waar de betrokken inspecteur zich qua confessie ze ker kan thuisvoelen. Mede gelet op deze laatste omstandigheid nu menen wij dat deze verhuizing juist datgene was wat de inspecteur nooit had mo gen doen. Hij heeft hier een vreemde, vooral ontactische beslissing geno men. Naast deze overwegingen van tacfc tiek (beter nog: tact!) menen wij dat er nogal wat in te bren- fen is tegen de zakelijke argumenten, ie voor verhuizing zouden pleiten. Wanneer er in Goes voor de betrok ken functionaris geen woonhuis aan wezig is, maar wel in Bergen op Zoom, dan zal het toch heus wel mo gelijk zijn in het ressort van de in spectie Goes ergens kantoorruimte te vinden. Het is heus geen wet van Me den en Perzen (of van Cals) dat een inspecteur zijn kantoor aan huis be hoort te hebben. En het argument van de goede verbindingen van Ber gen op Zoom uit is al eveneens vreemd: als alle rijksinstellingen in Zeeland dergelijke theorieën gaan ge bruiken. dan zal dit tot een exodus van rijksdiensten naar Bergen op Zoom leiden! Er zijn bovendien heel wat belangrijker overwegingen, die de vestiging van een inspecteur l.o. binnen zijn inspectie noodzakelijk ma ken. AI met al is de overplaatsing van de zetel van de Goese onderwijsin spectie naar Brabant naai" het ons voorkomt een weinig gelukkige gang van zaken. Daarom zou het dunkt ons goed zijn wanneer ook vanuit de Ka mer de minister er op wordt gewezen dat deze situatie slechts zeer tijdelijk kan zijn. Het bureau behoort in Zee land! DE „DUBBELE POORT" in Mulst vormt ook al 'één van Zeelands toeristische troeven. Wat voor een troef kan men lezen op pagina vier. Verder in dit achttien pagina's tellende P.Z.C.-nummer: Stem men uit de kerken (pag. 3); Zeelands toeristische troeven (pagina 4): Kerken en Maat schappij en feuilleton (pag. 10); letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); Radio en t.v. plus Films in Zeeland (pag. 14); „Uw pagina, mevrouw!" (pag, 15) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pa gina 17. VWVVVVVWVN'WVWVVVVWV ,,'t IS HIER IN ZEELAND echt niet nodig, dat de ziekenhuizen zich als een roepende in de woestijn voelen, wanneer het gaat om liet aan trekken van meisjes voor de verpleging". Dat durft burgemeester B. II. G. ter llaar Koincny van Wolfaartsdijk zonder schroom te verklaren, toen hij deze week 's avonds even op adem kwam van een „tour de diplome" langs negen landbouwhuishoudscholen „ik noem ze liever pluttelnndshuishoudscliolen" van de Z.L.M. Overal in de provincie heeft hij honderden handen geschud van meisjes, die in het bijzijn van bijna evenzovele ouders een getuigschrift van de primaire of dc voort gezette opleiding ontvingen. En bij die gelegenheid tamboerde burge meester Ter Haar Ronieny in zijn kwaliteit van voorzitter van de com missie voor het landbouwhuishoudonderwijs van de Z.L.M. telkens weer op hetzelfde: „De verpleging heeft jullie nodig!" land adverteren om het hardst om leerling-verpleegsters. Tn wes telijk Nederland brengt dc perso neelsvoorziening vele ziekenhuis besturen in verlegenheid. Er is sprake van een nijpend tekort aan verpleegsters en verplegers. Zo erg soms, dat het invoeren van een dienstplicht voor meisjes op een serieus probleem begint tc lijken. Sla een willekeurige krant ópen" altijd worden er wel ergens (leer ling) verpleegsters gevraagd. Nu langzamerhand alle scholen hun deuren hebben gesloten en voor vele meisjeskamers een diplo ma als wandversiering wordt inge lijst. komen deze zelfde oud-leer lingen te staan voor de vraag: Situatie ongelijk Toekomst moet een tevreden beeld geven Vooropleiding verzorgende beroepen Langzamerhand is dit een bekende slogan geworden. Ziekenhuizen en inrichtingen uit alle delen van het ..Wat nu?" En voordat dc jonge dames aan de slag" gaan. spoken vaak de visioenen van heel wat beroepen in haar om. Daaronder schuilt dan ook wel eens .dat van het beroep verpleegster. Meestal wordt daarbij gedacht aan het ziekenhuis, dat in de onmiddel lijke omgeving ligt. „Bethesda", „St.-Joanna", „St. Elisabcthzie- kenhuis", Zweeds Rode-Kruiszie- kenhuis dat zijn dan namen, die onmiddellijk in aanmerking ko men. Hoe slaan nu de zaken in de Zeeuwse ziekenhuizen? Lang niet overal is de situatie gelijk. Is er bijvoorbeeld in het Vlissingse „Bethesda"- en het Goese Oost- walziekenhuis niet direct sprake van een tekort aan verpleegsters, in Zierikzee en in Hulst moet men alle zeilen bijzetten om de zieken huizen „draaiende" te houden. ..We hebben de laatste jaren niet te klagen. Er zijn vrij veel aan meldingen". De heer A. Jansen, econoom-directeur van het Goese ziekenhuis Oostwal heeft dit jaar voor het eerst een folder rondge stuurd aan de verschillende scho len. Daarin stonden allerhande we tenswaardigheden over opleiding, toekomstmogelijkheden en sala riëring te lezen. Onder de 74 ver- plegendcn telt het Goese zieken huis *12 leerlingen, van wie een klein percentage na het behalen van het diploma blijft, maa»" van wie de meeste naar de grote ste den „verdwijnen". De grootste handicap vindt de heer Jansen al- Zie slot pag. 2 kol. 2) MENGELE ZOU ZIJN GEARRESTEERD De sinds lange tijd gezochte voormalige arts van het Duitse concentratiekamp Auschwitz, Joseph Mengele, zou volgens een Braziliaans persbureau in de Braziliaanse provincie Mato Grosso zijn aangehouden. Interpol en Braziliaanse beambten verklaren echter dat hun niets be kend is over een arrestatie van de Nazi-oorlogsmisdadiger. Bij herhaling heeft, sedert de Isra eli's Adolf Eichmann te pakken kre gen in Argentinië, het gerucht de ronde gedaan dat Mengele was ge zien in Brazilië. In het begin van dit jaar heeft de openbare aanklager in Frankfort een beloning van 20.000 mark uitgeloofd voor de aanhouding van Mengele. Hij zou een niet meer vast te stellen aan tal gevangenen, onder wie ook kinde ren, door injecties om het leven heb ben gebracht. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij het selecteren van slachtoffers voor de gaskamers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1