Vissen kunnen kleuren, vormen en ook letters onderscheiden om alles op te ruimen I Zelfs hun baas kennen zij op een afstand Gevraagd jongedame jongeman, FIRMA FRANS TIMMERMAN net meisje Plaats eens een „Kleintje" VERKOOP WOONHUIS TE MIDDELBURG. het huis met tuin ^Dert Plaats uw familieberichten in de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMPLOT VERIJDELD IN EL SALVADOR COÖP. BOERENLEENBANK „GOES", TELEF. 01100-5686 Blouses 1,49 2,49 3,15 3,40 Damesrekjes 2,90 6,90 7,90 9,75 Blazers - Toppers 8,90 11,90 14,90 17,90 Zomermantels 29,59 39,59 49,75 59,50 Mantelkostuums winterkleding 4 PROVINCIALE ZEEUWSE C OUR ANT ZO INTELLIGENT ALS EEN VIS.... Ken gezonde vis zwemt en eet. En als hy In een aquarium leeft, kan hij op verschillende manieren laten merken dat hij honger heeft. In een van onze kamers staat een klein aquarium, met twee goudvissen er in. Naast het aquarium bevindt zich een doosje met gedroogde watervlooien. Daaruit krijgen de twee 's avonds hun rantsoen. Maar zodra een van de huisgenoten in de kamer komt, verschijnen de goud vissen aan de voorkant van hun bak. Ze kijken ons nadrukkelijk aan, zwemmen in de richting van het voerdoosje en dan weer terug en ze houden daarmee niet op voor ze iets gekregen hebben. Nu mag dit nog niet zo bijzonder lijken, maar de visjes zyn ook in staat ons te roepen. Als we liet druk hebben gehad en laat naar bed gaan, kan het wel eens gebeuren dat we vergeten ze van voer te voorzien. Dat kunnen ze zich natuurlijk niet laten ontgaan. Eerst hebben ze al achter liun venstertje op en neer gedanst, maar dit hebben we niet opgemerkt. Het licht is uitgeknipt en wij hebben ons ter ruste begeven. Het duurt gewoon lijk niet lang, of de hongerige goudvissen zijn naar de oppervlakte van hun bak gezwommen en klapperen daar met hun staarten op het water; een niet mis te verstaan geluid dat pas ophoudt als een van ons opstaat en de kleine menagerie van voer voorziet, in elke hoek liefst wat, zodat ze er niet om gaan dringen. Kleuren Uit proeven van andere onderzoe kers is gebleken, dat baarzen ook verder over een behoorlijke intel ligentie beschikken. De Ameri kaan dr. Frank A. Brown heeft niet minder dan 14.000 experimen ten met deze vissen uitgevoerd, met als doel na te gaan welk on derscheidingsvermogen zij bezit ten voor bepaalde kleuren. Voor zijn proeven gebruikte dr. Brown een glazen buisje, met een band erom van een bepaalde kleur. Hij liet dit aan een draadje naast een van zijn proefdieren zakken. De vis, die hierbij in de buurt bleef, kreeg voedsel. Vervolgens wikkelde dr. Brown om het buisje een band van een andere ldeur. Zodra een van de dieren hierbij in de buurt kwam kreeg het een lichte 6chok van een geëlektrificeerd draadje, dat tegen zijn rug werd geduwd. Na een beer of vijf wisten de baar zen bij welke kleur zij uit de buurt moesten blijven, om een schok te vermijden. Zo leerden zij onderscheid maken tussen helrood, geel, groen en blauw. Als een baars het verschil tussen de „goe de" en de „verkeerde" kleuren had geleerd, bleef hij zich dat weken lang herinneren. De Duitse zoöloog Konrad Herter heeft aangetoond dat vissen ook gevoel hebben voor vormen. Hij liet twee figuurtjes een cirkel Goudvissen zijn dus in staat vol doende intelligentie op te brengen om alarm te slaan bij wezens buiten hun vissengemeenschap. Ze kunnen ook evenals vele an dere vissoorten kunstjes leren. Toen wij het vorig jaar een dag in de Engelse stad Bath waren hoorden wij, dat daar een vijver met gedresseerde goudvissen was. Voordat onze trein ging, hadden we nog een paar uur over en zo gingen we in de loop van de mid dag eens kijken. Het was om streeks theetijd en het moment, waarop de vissen voer kregen. Een van de wachters in het park, waar zich de vijver bevindt, kwam met een doos miereneieren aanlo pen en begaf zich naar een vlotje, dat hij met een touw naar zich toetrok. Nadat hij de oppervlakte ervan met eitjes bestrooid had gaf hij het een zetje, zodat het weer van de kant afdreef. Dade lijk zagen wij enkele tientallen grote goudvissen toeschieten. Een paar van hen gingen trekken aan een touwtje, dat van het vlotje in het water hing. Het plankje kreeg hierdoor een schuine hou ding, de miereneitjes gleden in het water en de vissen hadden hun doel bereikt. Loopings Met behulp van enljr lokaas kun nen rissen ook moeilijker kunstjes leren. Zo zagen wij enkele jaren geleden een Deen. die met gedres- seerde vissen optrad. Hij liet ze bovêri het' water uitspringen om hun eten te bemachtigen en zijn glansnummer was een looping, die een van de vissen half onder, half boven water uitvoerde. Dit kunst je herhaalde de vis tientallen ke ren, tot hij als beloning een worm kreeg. De Deen vertelde, dat de vis dit kunstje had geleerd door achter een worm aan te zwem men, die zijn baas cirkels-gewijs onder en boven het water be woog. Naderde de Deen de vis, dan begon deze cirkels te draaien tot hij zijn worm had gehad. Kwam iemand anders in de buurt dan deed hij niets wel een be wijs dat hij zijn baas herkende Geleerden van naam hebben ove rigens ontdekt dat de meeste vis sen een tamelijk scherp onder scheidingsvermogen hebben. De Britse zoöloog Clifford Bower- Shore vertelde onlangs in een ra diopraatje iets over de baarzen, die hij als studie-object in een groot aquarium houdt. Vissen, die al eens aan een hengel hebben ge sparteld ,maar daar weer van los zijn gekomen, dragen hiervan meestal nog sporen. Dit laatste was niet het geval met een van Bower-Shore's baarzen, die hij zelf met een schepnet had gevan gen. Toch had het dier blijkbaar geleerd op zijn hoede te zijn voor een vishaakje, want als een worm aan zo'n haakje in het aquarium werd neergelaten hapte hij nooit toe. Werd de worm daarentegen aan een draadje in de bak neerge laten dan at do baars hem dade lijk op. |llllllllllllll!llllllllllllllll Vissen-verstand H Vele dieren hebben meer be- j grip, dan wij oppervlakkig i H denken. Dat blijkt telkens weer li bij een enigszins kritische j waarneming. Zo is het geen wonder, dat de intelligentie van de vissen meestal wordt onderschat. Ervaren henge- H laars zullen U kunnen vertel- H len. dat zij bepaalde dingen moeten vermijden, als zij iets s willen vangen. Maar dit is niet alles. Er is over de vissen veel-- meer op te merken, dan alleen op welke manier zij zich het M gemakkelijkst laten verschal- ken. Vissen blijken namelijk in staat te zijn bepaalde dingen M te leren en ook kunnen zij hun ervaringen in praktijk bren- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflO en een ellips om beurten op het water drijven. Wanneer de vissen op de cirkel afkwamen kre gen ze te eten, gingen ze naar de ellips dan kregen ze niets. Na een paar keren wisten de rissen al dat ze niet naar de ellips hoefden te zwemmen. Op dezelfde manier leerde Herter zijn proefdieren ook het verschil tussen enkele letters; na korte tijd konden ze een R van een P onderscheiden Een van de conclusies, die Herter uit zijn proeven trekt, is dat ris sen doorgaans verstandig genoeg zijn om bepaalde gevaren te ont wijken, als de ervaring hun heeft geleerd welke tekenen op een hin derlaag wijzen. Zelfs zullen ze elkaar waarschuwen wanneer een val is opgezet. Dat niet alle vissen aan die waarschuwingen gehoor geven is een andere zaak, die zelfs in sprookjes en kinderliedjes aan de'orde komt. Hengelen in een hoog bergmeertje is een van de vele attracties voor de meer dan een miljoen bezoe kers, die jaarlijks genieten van de schoonheid en de wonderen der natuur in het Nationale Park in de Rocky Mountains (V.S.). Voor de vele bewijzen van deelneming betoond na het overlijden van onze man, vader, stiefvader, behuwd-, groot- en overgrootvader CORNELIS JOBSE, betuigen wij onze hartelijke dank. Wed. P. Jobse Jasperse en kinderen Familie Jobse. Biggekerke, juli 1961. voor administratie en winkelwerkzaamheden of liefst in het bezit van ulodiploma. WALSTRAAT 44 VLISSINGEN ALBERT HEIJN vraagt 1618 jaar dat belangstelling heeft voor een werkkring In het levensmiddelenbe- drijf. Wij bieden U een plaats in een prettige omge ving en gunstige ar beidsvoorwaarden o.a. naast de wekelijkse vrije middag één ex tra vrije dag per 14 dagen, afwisselend op maandag en zaterdag bedrijfskleding in bruikleen vergoeding van even tuele reiskosten. Voor nadere inlichtin gen kunt U zich wenden tot de bedrijfsleider van ons filiaal Lange Delft 22 te Middelburg Notaris R. BATTEN te Middelburg is voornemens op donderdag 27 juli 1961, 's avonds te 8 uur in het notarishuis aan de Koe poortstraat te Middelburg publiek te verkopen: aan het Klein Vlaanderen 34 te Middelburg, groot 1.57 are; zak. lasten 26,16 p.j. Dadelijk ontruimd te aan vaarden. Bezichtiging daags vóór en op de verkoopdag van 10-12 en 2-4 uur. Toegangsbewijzen en nade re inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van genoemde notaris, Pijpstraat 1. Gem. Zuidzande. Het hoofd van het gemeen tebestuur maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland het raadsbe sluit dd. 29 maart 1961 tot herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen met daarbij behorende be bouwingsvoorschriften, bij hun besluit van 4 juli j.l. hebben goedgekeurd. Deze stukken liggen vanaf heden voor een leder ter secretarie ter inzage. Zuidzande, 20 juli 1961. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, H. P. Everwijn. t* camera s smalfilmapparaten prismakijkers NIEUWENDIJK 35 - VLISSINGEN TEL. 2209 De junta, die in El Salvador aan het bewind is, heeft meegedeeld dat zij een door de communisten geïnspi reerde samenzwering „in de kiem heeft gesmoord". De samenzweerders hebben verschei dene mensen, die contact met de communisten onderhouden, gearres teerd. Grote hoeveelheden Marxis tisch propagandamateriaal zijn in beslag genomen. SpaaroverscFiot eerste halfjaar 1961 By de plaatselijke spaarbanken is in juni 1961 tot een totaal van 141 miljoen gestort en 127.2 min. terug betaald, zodat het spaaroverschot in deze maand 13.8 miljoen bedraagt. De spaarresultaten over het eerste halfjaar 1961 zijn daarmede gekomen op 187.6 miljoen. Over dezelfde periode van 1960 be droegen zij 150.5 miljoen en over de eerste helft van 1959 166.2 miljoen, zo deelt de Nederlandsche Spaar- bankbond mede. Het spaaroverschot dat juni 1961 heeft opgeleverd is minder hoog dan op grond van de spaarbeweging in de voorgaande maanden van dit jaar zou worden verwacht. Met 13.8 miljoen blijft het n.l. vrij sterk achter bij de 21.1 miljoen van juni 1960. In ja nuari t/m mei waren daarentegen de overschotten aanzienlijk hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1960 174 min. tegenover 129.4 min.). Het gezamenlijke inleggerste goed van de spaarbanken die onder toezicht staan van de Nederlandsche Spaarbankbond bedroeg per ultimo juni 1961 3.028.6 miljoen. „Volksverhuizing" van Turkse smokkelaars De bevolking van 36 Turkse dor pen in Zuid-Turkye bij de Syrische grens zal binnenkort naar west- en midden-Turkije worden overgebracht, dit om een einde te maken aan de smokkelhandel die zo welig in de grensstreek bloeit. Volgens de Turkse autoriteiten zijn deze dorpen in de afgelopen jaren „één groot smokkelnest" geworden. De tot heden genomen maatregelen De top-houthakkers van Duitsland hebben elkaar ontmoet in Zwiesel, waar de „houthakkers olympiade" is gehouden. De gouden medaille voor de strijd met de tweemans trekzaag werd gewonnen door het team Franz Pfeifer (L.) en Adolf Tascherl, die in recordtijd een plak van een meter- dikke stam afzaagden. tot bestrijding van de smokkelarij zrjn niet afdoende gebleken. De smok kelaars brengen vee, sigaretten, bo ter, textielprodukten en thee naar Syrië en nemen op de terugweg ny- lonstoffen, sigaretteaanstekers en zelfs goud mee. A/WWV W ij gaan er mee door Grote keuze Voordelige opruimingspryzen SPECIALE AANBIEDING n EXTRA GOEDKOOP Alle restanten worden vanaf heden in de verkoop gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6