Kennedy zal nog geen algehele mobilisatie afkondigen Katanga zoekt hulp bij Sowjet-Unie KLANKBORD Adolf Eichmann: ik was geen anti-semiet Verongelukte D.C.-6 niet luchtwaardig VRIJDAG 21 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 RESERVES NOG NIET IN HET GEDING Defensiebegroting met enkele miljarden verhoogd President Kennedy heeft besloten tot een vergroting; van de contingenten dienstplichtigen die onder de wapenen worden geroepen voor eerste oefe ning en tot een uitgebreidere wervingscampagne. Dit alles in verband met de crisis om Berlijn. Dit is donderdag in gezaghebbende kringen in Wash ington vernomen. Volgens de zegslieden is de president van plan om drie nieuwe divisies te vormen en de rest van de strijdkrachten te versterken tot dat een aantal van 20 divisies zal zijn bereikt. Hij zou hiertoe besloten hebben om niet de nationale noodtoestand behoeven af te kondigen, in welk geval ook de nationale garde en de reservisten onder de wapenen zouden moeten komen. Een hoge regeringsfunctionaris, die bekend is met de bijzonderheden van de bijeenkomst van woensdag tussen Kennedy en diens voornaamste raad gevers, zei niet te verwachten dat de reserves thans reeds in het geding zouden worden gebracht. Hij wees erop. dat deze beslissing indien noodzakelijk spoedig zou kunnen worden herzien, indien het staats hoofd zou menen, dat de toestand zulks vereiste. Verslag Volgens de gezaghebbende zegsman zal Kennedy de westelijke bondgeno ten tijdens dit weekeinde op de hoog te stellen van de door hem getroffen maatregelen. Dinsdag zal hij verslag uitbrengen aan het Amerikaanse volk in een rede te houden voor radio en televisie. Woensdag zal hij liet con gres inlichten. Het staande leger der Verenigde Sta ten telt thans 14 divisies. De mari niers hebben een sterkte van drie di visies. Men blijft hiermee één divisie van de mariniers en drie divisies van het leger onder de wettelijke toege stane sterkte. Door de maatregelen van Kennedy zou de sterkte van de strijdkrachten in de eerste plaats op peil worden gebracht en zelfs worden vergroot met twee extra divisies voor het leger en één voor de zeesoldaten. Er schijnt ook overeenstemming te zijn bereikt over de noodzaak van de verhoging van de begroting voor de- Oppositie tegen Ulbricht De socialistische eenheidspartij (communistisch) in de „Duitse De mocratische Republiek" zou zich steeds heftiger gaan verzetten tegen de politiek van Walter Ulbricht, de Oostduitse communistenleider. Dit heeft de socialistische persdienst in de Boudsrepubliek donderdag mee gedeeld. Zijn tegenstanders zouden middelen hebben gevonden om achter de rug van Ulbricht om ware inlichtingen te verstrekken over de toestand in het oosten. Ulbricht zou hieruit naar voren ko men als de ware schuldige aan de voedseltekorten in de democratische republiek en als oorzaak van de vlucht naar het westen. Dit ver klaart, aldus de socialisten in de bondsrepubliek, waarom Ulbricht zich in de afgelopen weken zozeer heeft gericht tegen de Westduitse groeperingen die hij de schuld gaf van de moeilijkheden in Oost-Duits- land. fensie. Kennedy zou een vermeerde ring met 2 a 3 miljard dollar hebben gevraagd van de reeds 43 miljard tel lende begroting. Men achtte het aan nemelijk, dat dé gelden zouden wor den besteed om het aantal patrouille rende bommenwerpers van de strate gische luchtmacht uit te breiden en meer schepen in wachtdienst op zee te houden. Naar verluidt, zouden de door Ken nedy af te kondigen maatregelen niet zover gaan als sommige van zijn raadgevers hadden voorgesteld nl. al gehele mobilisatie. Verhoging begroting In regeringskringen achtte men de stappen van Kennedy voldoende om de Verenigde Staten een krachtiger militair aanzien te geven in verband met de verstrekkende verplichtingen, zonder dat het land en de economie er in feite onder behoeven te lijden. Uitgezwaaid door vele vaders en moeders, broertjes en zusjes, zijn donderdagmiddag dertig leerlingen uit de vijfde en zesde klas van het Middelburgs gymnasium -per bus Van Achter de Houttuinen ver trokken voor het eerste traject van een vierweekse reis naar Italië. Per touringcar ging het naar Arnhem, waar men de express naar Florence neemt. Vanaf het eerste leerjaar hebben de leerlingen soms voor deze reis gespaard, die hen onder andere naar Florence, Rome en Napels voert. Voor het bezichtigen van elk van deze steden heeft men een groot aantal dagen uitgetrokken, want deze reis is half als vakantie en half als studietocht bedoeld. Op de terugtocht worden dan ook twee dagen aan het Comomecr doorgebracht om uit te rus ten. Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Arabische Liga laat Koeweit toe De Arabische Liga heeft donderdag avond besloten Koeweit als lid toe te laten, nadat de Iraakse afgevaar digde de bijeenkomst van de raad van de Liga had verlaten, aldus heeft radio-Cairo gemeld. VERWIJTEN AAN VERENIGDE NATIES Ook contact met linkse politicus Gizenga De Ivatangese regering heeft giste ren de Verenigde Naties en de vrije wereld gepasseerd door aan te kon digen dat zij bereid was zo nodig de hulp van Rusland in te roepen ten einde haar onafhankelijke status te waarborgen. Deze dreigende verkla ring werd door minister van binnen landse zaken, Godefroid Moenongo, uitgegeven tijdens een persconferen tie. De Katangese staatsman maak te verder bekend dat zijn regering contact zocht met het linkse regime van Antoine Gizenga. Er zal vol gens Moenongo zo spoedig mogelijk een Katangese delegatie naar Stan- leystad worden gezonden. In zijn. lange verklaring viel Moe nongo praktisch alle landen in de wereld aan over de rol die zij in de Kongolese crisis hadden gespeeld. De bitterste kritiek had hij echter bewaard voor de Verenigde Naties. Hij zei dat Katanga met alle moge lijke middelen had geworsteld om zijn hoofd boven water te houden, en voegde cr aan toe dat de afgeschei den Kongolese provincie vast was Schoon genoeg van Schotland De 14-jarige Harry Mcllwraith uit het Schotse plaatsje Ballater, zei tegen zijn moeder, dat hij nog even weg wilde om zijn vrienden op te zoeken. Harry kreeg toestemming daarvoor en trok de deur van de ouderlijke woning achter zich dicht. De volgende keer, dat mevrouw Mcllwraith van haar zoon hoorde, was deze bijna 3000 km van haar verwijderd. Hij zat inmiddels aan de andere kant van de Atlantische Oceaan, in New Foundland. De jongen was aan boord geklommen van een transatlantisch vlieg tuig van de BOAC. De aanwezigheid van de verstekeling werd pas boven de oceaan opgemerkt, toen een passagier vier uur na het opstijgen, er zich bij de stewardess over beklaagde, dat het toilet zo lang gesloten bleef. De stewardess haalde een sleutel te voorschijn en opende de deur. Op dat moment kroop Harry uit zijn kleine „behuizing" te voorschijn. „Ik heb liet uit een grap gedaan", verklaarde de knaap, op de vraag, waarom hij zich in het vliegtuig had verstopt. „Ik had schoon genoeg van Schotland". „Ik zal nu wel moeten wachten op een vliegtuig, dat mij naar Schot land terugbrengt", zei Harry. De knaap bleek echter in het geheel niet rouwig te zijn om dit „wachten". Hij voegde er nog hoopvol aan toe: „Ik hoop dat ik ditmaal een zitplaats zal krijgen". HIJ EN ZIJ PERIKELEN. Mevrouw Vera Lilian Clemence uit Londen zoekt een nieuw parkeerterrein voor haar cadillac op last van de echt scheidingsmagistraat. Dezer dagen vertelde hij haar dat ze met haar Cadillac moest wegblijven uit de buurt van de Rolls Roye van haar man, om wrijving te voorkomen. Rechter Karminski fluisterde tot zijn bijzitter: „Ik bescherm auto's zowel als hun eigenaars". HL1SHOUDROBOT. Professor Me redith Thring van de universiteit van Sheffield in Engeland, heeft aan be zoekende industriëlen de huishoud- robot getoond die hij heeft samenge steld. De robot heet „mevrouw Mopp". Zij kan op het ogenblik wel iswaar alleen nog maar kolen schep pen en vuur doven, maar haar gees telijke vader ziet de tijd niet ver meer dat mevrouw Mopp bedden doet, vloeren schrobt en de tafel dekt zo als de meest ideale huisvrouw. Twee Argentijnse parlementsleden, hebben de beschuldiging uitgespro ken dat de DC-6 die woensdag in Ar gentinië is verongelukt, met een ver lies van 07 levens, niet luchtwaardig Zij beweerden dat dit vliegtuig twee maal mechanische moeilijkheden had tijdens een vlucht die zij er twee et malen eerder in hadden gemaakt. Het vliegtuig moest toen tweemaal terugkeren, de eerste maal toen de piloot vergeefs trachtte het toestel voldoende op tc trekken en de tweede maal doordat het landingsgestel nïet- in orde was. Tijdens die gehele vlucht van maandag hadden de twee parle mentsleden een duidelijke trilling van de romp van het toestel gevoeld. besloten om met behulp van „welk middel dan ook" zijn bestaan te ver zekeren. „Katanga is alleen op weg gegaan en het zal daarmee doorgaan", zo zei hij. Moenongo beschuldigde de Ver enigde Naties ervan, dat zij „voor de volgende vergadering van de assem blee" „tot elke prijs" het Kon golese probleem hadden willen op lossen. Wondermiddel Hij vervolgde: „een dergelijke oplos sing moest zonodig met een gewa pend optreden van de strijdmacht der Verenigde Naties worden be reikt, zonder daarbij rekening te houden met de kernpunten van de Kongolese situatie of met de wetti ge aspiraties van de bevolking. „De parlementszitting is dan het „wondermiddel" om een constitutio nele en een zogenaamd wettige rege ring samen te stellen". Vijf meter lange vis in Goederede aangespoeld Aan het straud, bij de haven van Goederede is gisteren een grote vis dood aangespoeld. Het dier is vyf nie ter lang en heeft een omtrek van twee meter. Het is een walvisachtig, tanden dragend dier, vermoedelijk verwant aan de potvis. In de bek van het nog gave dier staan 44 scherpe tanden. Daar de naam van het dier niet be kend is, heeft de burgemeester strandvonder van Goederede, de heer J. A. Kleynenberg, de visserijinspectie verzocht de vis te identificeren. Nederlandse zeeman in Antwerpen veroordeeld De rechtbank in Antwerpen heeft de 23-jarige Nederlandse zeeman P. B. uit Rotterdam, wegens het smokkelen van boter veroordeeld tot een gevan- geinisstraf van zes maanden en een geldboete van 236.000 frank (onge veer 16.500 gulden). N.V. in oprichting voor exploratie Nieuw-Guinea Ruim een week geleden heeft de staatssecretaris van binnenlandse za ken, mr. Th. Bot, in de Eerste Kamer enige mededelingen gedaan over een overeenkomst met een aantal maat schappijen tot ontginning van delf stoffen in Nieuw-Guinea. Nadat de Nieuw-Guinearaad hiermede zijn in stemming had betuigd, en de Tweede Kamer dit reeds eerder had gedaan, heeft ook de Eerste Kamer de rege ring gemachtigd, een overeenkomst aan te gaan met deze maatschappijen voor de exploratie en eventuele ex ploitatie van nikkel- en kobaltvoor- lcomens in Nieuw-Guinea. De onderzoekingen omvatten in Nieuw-Guinea twee gebieden: op het eiland Waigeo en omliggende eilan den (ten westen van de „Vogelkop"), en in het Cycloopgebergte, nabij Hol- landia. Daartoe zal een naamloze vennoot schap worden opgericht, de „Pacific Nikkel Mijnbouw Maatschappij". Hierin zullen deelnemen drie Neder landse ondernemingen: Wm. H. Mul ler en Co N.V., de Oost-Borneo Maat schappij N.V. en de Nederlandsche Handelmaatschappij N.V., samen met een Amerikaanse onderneming: de United States Steel Corporation en de daarmee verbonden Navigen Com pany te Nassau, op de Bahama-eilan- den. DUITSLAND HERDACHT AANSLAG OP HITLER Bij een plechtigheid ter herdenking van de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 heeft generaal Frïedrich Foertscli in een toespraak tot offi cieren en manschappen van de „Deutsche Bundeswehr" in Siegbnrg bij Bonn gisteren gezegd, dat de lei ders van de opstand „hun eed aan de vlag en hun soldatentrouw hebben gebroken met het recht van degenen die weerstand bieden aan het kwaad". „De mannen hebben ons geleerd over de vraagstukken van plicht, eed en gehoorzaamheid diep na te denken. Wij weten nu beter, waarvoor en waartegen wij pal moeten staan". Ter herinnering aan de aanslag zijn vijf Westduitse kazernes met de na men van de leiders van de opstand gedoopt. De minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, onthulde in het mini sterie in Bonn een bronzen plaat met de namen van de elf beambten van dit ministerie, die na de opstand te gen het Hitler-regime werden te rechtgesteld. Kanselier Adenauer leg de een krans bij het gedenkteken voor de slachtoffers in Bonn. Ook vele duizenden bezoekers aan West-Berlijn, die het algemene Duit se congres van de Evangelische Kerk bijwonen, hebben de strijders tegen het Hitler-regime geëerd. KRUISVERHOOR GEËINDIGD Er zat niets anders op dan te gehoorzamen Adolf Eichmann heeft donderdag be weerd dat hij nooit een anti-semiet is geweest, dat hij een idealist was en dat hij nooit in de jood zijn persoon lijke vijand had gezien. Aanklager Hausner sloot donderdag het scherpe kruisverhoor, dat tien da gen in beslag had genomen, af. Op de valreep had Hausner nog de voldoe ning dat de beklaagde toegaf dat hij in 1944 50.000 joden uit Boedapest op Voor de kinderen van „De Kleuter- hoek?' te Vlissingen is het op het eind van elk schooljaar feest. Zij mogen dan uiteraard onder toezicht van de leidsters uitgedost in fraaie carnavals-kostuums, een rondgang maken door de omliggende straten. Deze rondgang gaat vergezeld van luid getrommel op blikken bussen en met muziekvan andere lawaai-ver- wekkende voorwerpen. Zodoende kon den de buurtbewoners donderdagmor gen dit groepje kleuters zien en horen voorbijtrekken. (Foto P.Z.C.) „dodenmars" had gezonden, zij het dat Eichmann bijna onmiddellijk weer op die bekentenis terugkwam. Toen het kruisverhoor achter de rut, was, werd Eichmann nog twee uur lang ondervraagd door zijn verdedi ger, de Duitser Robert Servatius. In antwoord op diens vragen, verklaar de Eichmann dat hoewel hij zichzelf niet als een weldoener wilde beschrij ven, zijn houding tegenover de joden over het algemeen tamelijk gunstig was geweest, en dat hij om „persoon lijke en particuliere redenen" nooit een anti-semiet was geweest. Na Servatius, kwamen de drie joodse rechters aan bod. Tijdens de beantwoording van hun vragen, betoogde Eichmann dat destruc tieve maatregelen van de staat als de uitroeiing der joden zonder precedent waren geweest en dat er voor hem niets anders op zat dan te gehoorzamen. „Jood en christen" op Kirchentag In het optreden van Oostduitse zijde tegen bezoekers van het congres van de Evangelische Kerk in Berlijn valt geen bepaalde lijn te bespeuren, al dus werd op de tweede dag van dit congres gemeld. Enerzijds werden enkele honderden congresgangers uit Oost-Duitsland in de trein en op de weg aangehouden en terugge stuurd, vooral geestelijken en jonge ren, maar anderzijds werden perso nen, na aanhouding en waarschu wing, toch doorgelaten. De tweede dag van het congres werd ingeleid met herdenkingen in beide stadsdelen van de slachtoffers van de mislukte aanslag op Hitier op 20 juli 1944. Voor de vergaderingen der vier werkcommissies in de ochtend kwa men een 24.000 deelnemers op. Men moest overal met kunst- en vlieg werk ruimte voor deze grote aantal len mensen scheppen. Vooral was het overvol in de zaal waar over het onderwerp „Jood en Christen" werd gesproken. Naast het kerkdagkruis was de Davidsster aan de wand aan gebracht. De Nederlandse theoloog professor dr. Th. C. Vriezen uit Utrecht sprak over „de verkiezing van Israël" en ging de opvatting daaromtrent onder joden en onder christenen na. De Düsseldorfse rab bijn Geis behandelde de rol van Is raël in de wereldgeschiedenis en zei o.m. dat het thans eindelijk duide lijk was geworden dat ook de chris ten het doelwit is, wanneer men de jood vervolgt. Kwalijke zaak Op de dag dat de slepend-moeiza- me onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse re gering in ballingschap werden her vat, heerste rondom Bizerta, de Fran se vlootbasis aan de kust van Tunis, een complete oorlogstoestand. Het is (nog) wel niet tot een oorlogsver klaring gekomen, maar de feiten lie gen er niet om. Straaljagers beschie ten over en weer eikaars troepencon centraties, Tunesische "kanonnen be strijken de haveningang van Bizerta om elk schip onder vuur te nemen en het doden- en gewondental stijgt met het uur. Bourguiba deelde giste ren de Franse zaakgelastigde Duval mee dat de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen waren ver broken. Nu is dat een maatregel, waarvan men zich sinds de laatste oorlog met graagte bedient, maar het is toch ook weer zo dat men in de wereldhoofdsteden met klimmende zorg de ontwikkeling bij Bizerta volgt. Vooral in de Afrikaanse lan den. niet het minst door de onstabi liteit van regeringsvormen, kan elk plaatselijk conflict grotere afmetin gen aannemen. Weinig Afrikaanse landen kunnen orde op zaken in eigen huis stellen, maar men bemoeit zich graag met wat er bij de buren ge beurt. Vooral als daarbij een Euro pees land in het geding is. Bizerta is vrij klein en heeft slechts betekenis uit defensie-oogpunt. Maar is daarom ook van heel groot belang. Zo groot zelfs dat Frankrijk wel Tunesië ontruimde, maar vasthield aan de vlootbasis. Zulks met sanctie van de toen nieu we Tunesische machthebbers. De ha ven die zo diep is dat vrijwel alle schepen kunnen binnenlopen, wordt door grote dammen beschermd. Op de plaats waar eeuwen geleden een fort stond, staat nu de sterke vesting Andalous. Vooral de laatste jaren heeft Frankrijk de vlootbasis bijzon der versterkt. Voor een voetpunt in het Middellandse Zeegebied is de ba sis van onschatbare betekenis. Er is dan ook niemand die er aan twijfelt dat De Gaulle geen man zal terug trekken, wil hij de Franse invloed in Afrika niet tot een minimum redu ceren. Men kan zich afvragen waarom Bourguiba eensklaps zo'n haast heeft Het Franse blad L'Auro- re is van mening dat Kroesjtsjew hier een woordje meespreekt. Op deze wijze wil hij via fellow-traveler Bour guiba de Franse president laten boe ten voor diens vastberaden houding inzake Berlijn. Het blad zegt dat de Russische regeringsleider ook nu weer „onze verbitterdste tegenstan der is". Paris Jour schrijft dat Bour guiba zijn woord heeft gebroken je gens De Gaulle en dat de Franse pre sident onmogelijk Bizerta kan ont ruimen. Want dan krijgt hij de ma rine tegen zich, het legeronderdeel dat hem in de aprildagen volkomen trouw is gebleven. Bourguiba heeft behalve de door hem uitgelokte narigheid in Bi zerta, nog een heel ander pro bleem op te lossen. Hij is gastheer van de vrije Algerijnse regering van Ferhat Abbas. Het is bekend dat deze aanspraak maakt op de door de Fransen in de Sahara tot ontwikke ling gebrachte olie- en gasvelden. Maar daar had Bourguiba zo half en half al op gerekend. Iets dat de man nen van Abbas hem hoogst kwalijk nemen. Gisteravond heeft Bourguiba tegenover een Franse journalist de Sahara-kwestie zelf ter sprake ge bracht toen hem naar de kwestie- Bizerta werd gevraagd. Na lang en breed te hebben betoogd dat „Tune sië volledig soeverein wil zijn" (iets wat niemand tot dusver heeft be twist) verklaarde hij dat met de toe komstige Algerijnse regering zal worden onderhandeld over de Sahara- strook. Bourguiba voegde hier nog aan toe dat De Gaulle heeft gepro beerd Abbas en Tunis tegen elkaar uit te spelen. Maar, zo voegde hij er dreigend aan toe, „Frankrijk za! zelf de klappen krijgen". Achter Bizerta staat dus de Sahara, achter de Fran se vloot de Franse woestijnexploita tie. Er zijn dus drie partijen in het geding. Dat maakt de affaire Bizerta tot een kwalijke zaak, die niet ernstig genoeg kan worden opgenomen. Voor de zoveelste maal zal alle wijsheid van de Franse president worden ge vraagd een ramp te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5