BILT In Middelburgse Lts. zwoegen 43 jongens op hun werkstukken Happy Food ELEKTRICITEITSAANSLUITING VAN ONRENDABELE GEBIEDEN KEURMEESTER J. V. D. GUCHTE IN GOES JUBILEERDE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 JULI 1961 EXAMEN STICHTING VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF Timmerlui bezig aan wandschot metselaars maken muurfragment Terwijl het Molenwater te Middelburg' donderdag haast „over stroomd" werd door gezellig flanerende toeristen, die met be langstelling het ringrijden gadesloegen, bogen op nauwelijks enkele honderden meters afstand in de lagere technische school 43 jongelui zich over hun examenwerk. Voor hen geen plezier en ontspanning, maar een lang geen gemakkelijke examenop gave van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, waarmee de jongelui hun opleiding in het leerlingenstelsel afsloten. Voor de timmerlieden bestond deze proeve van bekwaamheid uit het ver vaardigen van een wandschot, terwijl de metselaars een mmur- fragment moesten maken. Twee jaar duurt de opleiding in het leerlingenstelsel, waarbij de jongelui, die allen reeds twee of drie jaar lage re technische schooi hebben doorlo pen, één middag in de week les krij gen. Verder werken zij normaal by hun patroon om praktij kervaring op te doen. De jongelui verdienen nor maal en zelfs de middag op school wordt uitbetaald. Een geste, waarvan de patroon overigens zelf de vruch ten plukt, want hij krijgt meer vak bekwame arbeiders. Maar ook de leerling gaat er niet op achteruit. Als hij het examen met goed gevolg aflegt, ontvangt hij het rijksnijverheidsdiploma en bovendien meer salaris. Want met dit diploma in hun zak komen zij twee klassen hoger in de loonschaal dan hun leef tijd. Een voordeeltje dat omgerekend in guldens niet valt te versmaden. Niet voor niets hebben de jongelui in de afgelopen dagen hard gewerkt aan hun examenopgave, want er stond heel wat op het spel. Precies 27 V2 uur De examens begonnen dinsdag in dc lagere technische school en worden vanmiddag afgesloten. Precies zeven entwintig en een half uur hebben de examenkandidaten gewerkt aan hun opgave. De timmerlieden aan het vervaardigen van een wandschot in dc vorm van een ruit en de metse laars aan hun muurfragment. Eén meter tachtig lang, 1.50 meter hoog en 29 cm diep moest deze muur worden met in het midden een ope ning, waarvan de züden naar binnen moesten toelopen. Bovendien moest de bovenkant van deze opening in boogvorm gemetseld worden. Met deze opdracht waren de timmerlieden en de metselaars overigens nog niet klaar, wan£ ook over hun theoreti sche kennis werden zij geducht aan de tand gevoeld. Er zitten veel voordelen aan het diploma, maar zij krijgen het niet voor nietsZaterdagmiddag horen zij op de diplomauitreiking in de lagere technische school of zij van deze voordelen kunnen pro fiteren. Na Middelburg wordt volgende week in Goes en Tcrneuzen aan leer lingen met dezelfde opleiding het examen afgenomen. Beëindiging dienstverband bij Kon. Mij. „De Schelde" De directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen deelt in het personeelsorgaan mee, dat zij vasthoudt aan beëindi ging van het dienstverband op 65-ja- rige leeftijd. Herhaaldelijk bereiken de directie verzoeken van personeelsleden om na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het dienstverband bij de maatschappij voor kortere of langere tijd te mogen voortzetten. In de toekomst zullen dergelijke ver zoeken niet worden ingewilligd. Wrak van motorschip „Lina" geborgen Donderdagmiddag omstreek» 17 uur is men er in geslaagd het wrak van het in de omgeving van Wemeldinge gezonken motorschip „Lina" boven water te brengen. Bij de berging maakte men gebruik van de drijven de bokken „Arend" met een hefver mogen van 200 ton en „Meeuw" met een hefvermogen van 80 ton, beide van W. A. van der Tak's bergings bedrijf uit Rotterdam. Nadat de „Lina" boven de water spiegel was gebracht, werd het schip door de bergingsvaartuigen „Schollevaar", „Zeepaard" en „Zee hond" leeggepompt. De „Lina" had door de aanvaring met de „Engelen berg" midscheeps aan stuurboord zijde, een indeuking over een lengte van 12 spanten en een flink gat op gelopen. Nadat ter plaatse enige voorzieningen waren getroffen, werd de „Lina" naar een scheepswerf te Bolness gesleept, om daar weer voor dc vaart te worden gereedge maakt. Voor hen geen ringrijderij, maar moeilijke examenopgaven. Terwijl de ringrijderij op het Molenwater ie Middelburg donderdag honderden be langstellenden trok, zwoegden in de lagere technische school timmerlieden en metselaars op hun iverlcstukken. (Foto P.Z.C.) V AN uitvin TOT ANKER WEER TERUG. Het Zwitserse tankschip Aquamarin heeft weer een anker Deze tanker had dit voor een schip onmisbare ap paraat (met een gewicht van 1300 kilo) namelijk verloren in de buiten haven van Hansweert. Maar dank zij de bereidwilligheid van zijn collega van de Aventnrin, welk schip voor dezelfde rederij vaart, heeft de kapi tein van de .4quamarin zijn anker weer terug. Dat kon overigens eerst gebeuren nadat ankervisser Polder man uit Hansweert het apparaat bad opgevist en het vervolgens met de Aventnrin naar Dordrecht had mee gegeven. KERMIS IN ZICHT. Op het marktplein van Biervliet is het momenteel een drukte van be lang. De kermisexploitanten zijn Sb ONTHULLING In Kats, bij de veerboot, moesten ma en de kinderen de auto verlatenwant dat is nu eenmaal voorschrift. Alleen de chauffeur mag het voertuig de boot oprijden. Veiligheidsmaatrege len, vermoedelijk. Goed, gehoorzaam stegen ma en de kinderen uit. Ze stélden zich braaf nabij de steiger op en sloegen met belangstelling de verrichtingen van papa gade. Vooralsnog bestonden diens bezighe den alleen uit het wachten op het sein tot oprijden, zodat er weinig aan hem te zien viel. Pietje, vijf jaar oud, stond er niette min een beetje broeierig bij en ten slotte vroeg hij, op een zeurtoontje: ..Waarom moeten wij er eigenlijk uxt en pappie niett". Mama, verdiept in haar eigen gedach ten, onthulde een heel brok huwelijks- geschiedenis, toen ze achteloos ant- wóórdde: ,,Nou, als dc haat zinkt, verdrinkt pappie alleen en wij niet Het is maar goed, dat pappies met alles horen daar namelijk bezi£ om hun attrac ties vopr aanstaande zaterdag op t.e bouwen. Allerlei kennisinstrumenten zijn dan aanwezig om de Biervlietse bevolking weer drie gezellige dagen te bezorgen. Voorts hebben de diver se schuttersverenigingen extra schietingen georganiseerd, terwijl op kermiszondag een voetbalwedstrijd tussen Biervliet en Maldegem uit België gespeeld wordt. WANDELTOCHT. Oostburg krijgt vanaf het volgende jaar zijn jaarlijkse Rode Kruis Lente wandeltocht. Daartoe werd besloten tijdens een bespreking tussen be stuursleden van de afdeling West- ZeeuwschrVlaanderen van het Rode Kruis en van de chr. wandelsportver eniging Oostburg. De eerste tocht start op zaterdag 28 april 1962, de zaterdag na Pasen. De Oostburgsc wandelsportvereniging verzorgt de organisatie, terwijl het Rode Kruis alle mogelijke medewerking verleent. De eventuele baten zullen voor 50 procent ten goede komen aan de af deling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Rode Kruis. MET DE BUS. De organisatoren van de jaarlijkse reis voor de Hansweertse ouden van dagen zullen ons artikel in de P.Z.C. van woensdag over de bejaardentoch- ten. bij de voorbereiding van „hun" tocht nog niet gelezen Kunnen heb ben, maar een feit is, dat die tocht is gemaakt met een autobus en enkele particuliere auto's om er aldus aan mee te werken, dat de veiligheid op de weg niet in ernstig gevaar werd gebracht. De reis ging naar Hoeven in Noord-Brabant en vandaar naar Tilburg. Op de terugreis werd zelfs in Bergen op Zoom nog een dansje gemaakt. In Hansweert stond Schel- degalm klaar om de reislustigen met muziek in te halen. GOUD. Vandaag (vrijdag) is het feest in Vlissingen, waar het echtpaar A. MinderhoutRiemens zijn 50-jarige echtvereniging viert. Opening nieuwe gebouwen 1 C.A.V. „Eiland Tholen" In Sint-Annaland worden vanmiddag (vrijdag) de nieuwe bedrijfsgebou wen van de Coöperatieve Aan- en. Verkoopvereniging „Eiland Tholen" op de Nieuwe Haven officieel in ge bruik genomen. De directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam, ir. Y. den Boer, zal deze handeling ver richten. Kapitale schuur in Bergen op Zoom afgebrand Schade ongeveer f 80.000 Donderdagmiddag is een grote schuur van de boerderij „De Hoge Lint" van de heer A. Kersten aan de Moerstraat sebaan te Bergen op Zoom geheel af gebrand. Van de inventaris, die be stond uit vijftig tot tachtig ton hooi, twee tractoren en landbouwwerktui gen. kon niets worden gered. De schade wordt geschat op tachtigdui zend gulden. De heer Kersten was verzekerd. Omstreeks drie uur ont dekte een buurvrouw de brand. Om wonenden schoten toe om de inventa ris van het woonhuis te redden. De vlammen sloegen toen al door het dak van de schuur. Vlak na elkaar arri veerden de brandweren van Wouw en Bergen op Zoom, die begonnen van drie kanten het vuur te bestrij den. Het woonhuis bleef gespaard. Om ongeveer half vijf was de brand bedwongen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Men veron derstelt, dat het vuur is ontstaan door hooibroei. f Advertentie) KINDERCAKES pak voldoende voor 14 dagen 78 ct Happy Food is een product van MOLENAAR'S KINDER MEELFABRIEKEN In Statenafdelingen Subsidiëring Schouwburg Middelburg besproken Het voorstel van Prov. Staten inzake subsidie voor projecten tot ontwik keling van het probleemgebied Zee land beeft by de behandeling in de afdelingen aanleiding gegeven tot verschillende vragen en opmerkin gen. Voornamelijk hadden deze be trekking op de subsidiëring van de Schouwburg in Middelburg. Algemeen achtte men een schouw burg voor de hoofdstad van de pro vincie van zeer groot belang. Maar, zo wilde men weten, komen derge lijke projecten in andere delen van de provincie ook voor subsidie uit dit fonds in aanmerking. Eén van de leden preciseerde zich nader en vroeg of ook op een bijdrage uit het fonds kan worden gerekend, indien men b.v. in Hulst een schouwburg of to neelzaal tot stand zou willen bren gen. Van de zijde van Ged. Staten wordt hierop geantwoord, dat ook andere projecten voor zover deze voor belangrijke delen van de pro vincie gewenst zijn, steun kunnen krijgen. Gedacht kan bijvoorbeeld worden aan een sporthal. Een regio nale spreiding zal bevorderd worden, doch de aanvragen zullen van geval tot geval worden bezien en zullen ge- toest moeten worden aan het provin ciaal niveau, aldus Ged. Staten. AFDELINGEN PROVINCIALE STATEN Gemiddelde kosten rond f 5000 per perceel Iu de afdelingen van provinciale sta ten is het voorstel van Ged. Staten besproken over de aansluiting van onrendabele percelen op het elektri citeitsnet. Verschillende, leden spra ken hun voldoening uit, dat voor de aansluiting van deze percelen meer perspectief is gekomen, maar ook bedenkingen werden naar voren ge bracht. Deze golden met name de financiële zijde van het project. Zo werd de vrees geuit, dat voor verschillende bewoners van percelen, waarvan de aansluiting meer dan f 5000 be draagt, de kosten te hoog zijn om tot aansluiting over te gaan. De plannen zijn niet zo gunstig als ze lijken, werd opgemerkt. Ook werd naar voren gebracht, dat in de stukken slechts sprake is van 645 aan te sluiten percelen, terwijl men van mening is, dat dit aantal ongeveer 1200 moet zijn. Van de zij de van Ged. Staten wordt hierop ge antwoord. dat het totale aantal ni.et aangesloten percelen 1157 bedraagt. Hiervan moet echter worden afge trokken de percelen, die door ruil verkaveling toch worden aangeslo ten. Bovendien zijn onder andere meegerekend zeer oude woningen, en bijvoorbeeld woningen die door dijk verzwaring moeten worden gesloopt en zogenaamde zomerhuisjes. Verder wordt meegedeeld, dat er goede hoop bestaat, dat de gemiddelde kos ten rond f 5000 per perceel zullen zijn. Veel, zo niet alles, zal evenwel afhangen van de animo om onder de gestelde voorwaarden aan te sluiten, aldus Ged. Staten. Het college wijst er vervolgens op, dat de N.V. P.Z.E.M. thans begrotin gen opmaakt voor alle technische projecten. Zodra een samenvattende begroting gereed Is zullen in voor lichtingsbijeenkomsten allen, die bij dit probleem zijn betrokken, zich nader op .de uitwerking van het plan KWARTEEUW BIJ VEILING GOES Drukbezochte receptie in veilingrestauratie Tijdens een druk bezochte receptie heeft de keurmeester van de veiling Goes, de heer J. A. v. d. Guchtc, vrijdagmiddag in de restauratie van de veiling zijn 25-jarig jubileum ge werd. De heer v. d. Guehte, die de taak heeft het ter veiling aangevoer de fruit en de groente op zijn kwali teit te keuren, mocht vele blijken van waardering in ontvangst nemen. Hij werd toegesproken door de vice- voorzitter van de veiling, de heer C. Nijsse Gzn., uit Heinkenszand, die erop wees. dat de taak van veiling meester Van de Guehte in de loop van een kwarteeuw veel moeilijker is geworden, Het keuren van het fruit is thans echt een vak apart. Namens het bestuur van de veiling bood de heer Nijsse zijn gelukwen sen aan. Reeds eerder heeft de heer v. d. Guehte in gezelschap van zijn vrouw een reis gemaakt naar West- Duitsland, hetgeen het stoffelijk blijk van waardering van het vei- lingbestuur vormde voor zijn werk. Voorts werd de jubilerende keur meester in waarderende bewoordin gen toegesproken door de voorzitter van de Provinciale Afzetcommissie, de heer J. Kakebeeke uit Wolphaarts dijk, die hem dank bracht voor de vele waardevolle adviezen. Hij bood twee boeken aan. Gelukwensen sprak ook de heer A. de Jager uit Nieuw- en Sint-Joosland namens de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelcrsorganisatie. Hij overhan digde een tweetal boeken aan de ju bilaris. Nadat de fruitkweker M. Rijk woorden van gelukwens had Vice-voorzitter C. Nijsse van de Vei ling Goes (rechts) drukte keurmees ter J. .4. v. d. Guclite woensdagmid dag de hand en feliciteerde hem met zijn zilveren dienst jubileum. (Foto P.Z.C.) gesproken en een bockebon had overhandigd, was het woord aan vei lingdirecteur S. G. Noteboom, die de kwaliteiten van keurmeester v. d. Guehte prees. De keurmeester heeft te strijden op vier fronten, namelijk tegen dc telers, kopers, collega's en de directie, aldus de directeur. Ten slotte sprak de heer v. d. Guehte een dankwoord. Nader antwoord van minister over' inspectie l.o. in Goes (Van onze Haagse redactie) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, heeft een nader antwoord gegeven op dc vragen, die de Kamerleden Van Dis (s.g.p.) en Kodde (s.g.p.) op 19 april van dit jaar gesteld hebben, naar aanleiding van de benoeming van de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes. Minister Cals heeft zhn eerste antwoord een percents gewijze verdeling gegeven naar de onderscheidene richtingen van het onderwijs in deze inspectie. Hij zegt nu: „In mijn antwoord d.d. 18 mei j.l. heb ik onder meer medegedeeld, dat in deze inspectie, waar de verde ling der schoolbevolking is: openbaar 15 protestants-christelijk 16 rooms-katholiek 67 overig bijzon der 2%, als inspecteur iemand is be noemd, die van gereformeerde huize is. Toen ik het antwoord inzond, heb ik mij- niet gerealiseerd, dat bij een herindeling, die enkele jaren geleden heeft plaatsgehad, ook deze inspectie was betrokken. Teneinde te voorkomen, dat door mijn antwoord verkeerde indrukken worden gewekt, stel ik het op prijs U mede te delen, dat op het ogenblik, dat genoemde inspecteur werd be noemd, de verdeling van do schoolbe volking was: openbaar 26,65 pro testants-christelijk 31,90 rooms- katholiek 40,10 overig bijzonder 1,35 pilllllllllllllllllllllllllllllllllllU Goes voor radio in N.C.R.V.-programma De N.C.R.V., die met een woon- wagen, bespannen met twee paarden, van provincie naar B provincie trekt, vertoefde gis- teravond in Goes voor haar H programma „Mail en paard". O111 precies aclit uur kwam Goes in de ether, In dit pro- gramma was de stem te ho- B ren van de heer M. Haasdonk, s vice-voorzitter van de V.V.V. s tc Goes en secrctaris-penning- meester van de V.V.V. „De Be ll velanden". M Hij werd geïnterviewd door H Herman Felderhof. De heer H Haasdonk hield een „V.V.V.- praatje" over Goes, waarbij hij wees op verschillende evenc- inenten zoals het fruitcorso. B Voor de luisteraars is aan dit B N.C.R.V.-programma een wed- strijd verbonden. In de „Prins B j= van Oranje" werd tenslotte §f een N.C.R.V.-avond gepresen- teerd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kunnen bezinnen. In antwoord op een vraag wordt opgemerkt dat het dan ook niet zo gezien moet wor den, dat de P.Z.E.M. zich op het standpunt stelt, dat van elke indivi duele aansluiting boven f 5000. het meerdere boven f 5000 voor rekening van de belanghebbende komt. Slechts wil tot uitdrukking worden gebracht, dat zekere vrijhe den moeten worden voorbehouden om aansluiting boven f 5000 te be zien op de wijze als bijvoorbeeld ge bruikelijk was in herverkavelingsge- bieden. Voorts merken Ged. Staten naar aanleiding van een vraag op, dat de regeling dat naust betaling van een geueelte van de kosten van aanleg een zeker verbrui it gegarandeerd moet worden, niet als onredelijk mag worden beschouwd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 8. Kantongerecht Bergen op Zoom Vijftig gulden voor het „snijden" van een auto P. de W. uit Ycrseke kon zich don derdag voor de Bergen op Zoomse kantonrechter niet meer herinneren, dat hij op 31 maart j.l. op de Rond weg bij Roosendaal een voor hem lij dende auto had gesneden. Maar ge tuige J. v. d. L. uit Goes wist zich de juiste toedracht nog te herinneren. 'Hij had als passagier meegereden in de auto, die beklaagde De W. met zijn autobus had gesneden. De W. kon zich echter niet indenken, dat hij zo iets lomps zou hebben gedaan. De kantonrechter veroordeelde hem ech ter, conform de eis, tot 50 subs. 10 dagen. Hij waarschuwde voorts, dat De W.'s 'rijbewijs zal worden inge trokken, wanneer hij weer een derge- ïyke overtreding begaat. R, de C. uit Koewacht werd, conform de eis, veroordeeld tot 10 subs. 2 dagen, omdat hij op 27 april j.l. als fietser in de Kaaistraat te Steenber gen geen voorrang had verleend aan een auto. By de daardoor ontstane botsing was Dc C. gevallen en had een hersenschudding opgelopen. (Advertentie) Het weer in Europa Volgens wcerrapporlon van gisteravond Den Helder, regen 15 gr. Ypenburg. zwaar bewolkt 17 gr. Vlissingen, licht bewolkt 13 gr. Eclde, regenbui 15 gr. De Bilt, geheel bewolkt 16 gr. Twente, regenbui 17 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 18 gr, Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 19 gr. Helsinki, zwaar bewolkt 24 gr. Stockhblm, half bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar bewolkt 22 gr. Kopenhagen, regen 15 gr. Aberdeen, zwaur bewolkt 13 gr. Londen, onbewolkt 23 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 16 gr. Brussel, licht bewolkt 20 gr. Luxemburg, regenbui 19 gr. Parijs, licht bewolkt 24 gr. Bordeaux, half bewolkt 24 gr. Grenoble, half bewolkt 25 gr. Nice, licht bewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 19 gr. München, onbewolkt 21 gr. ZUrich. onbewolkt 22 gr. Genève, licht bewolkt 23 gr. Locarno, onbewolkt 25 gr. Wenen, licht bewolkt 22 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 24 gr. Belgrado, regen 30 gr, Rome. licht bewolkt 29 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 26 gr. Madrid, onbewolkt 34 gr. Lissabon, onbewolkt 22 gr. VERWACHT. AF EN TOE ZON Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige, aan de kust matige lot vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen uls gisteren of iets hogere. STRANDVERWACHTING Vandaag droog strandweer met zon nige perioden. Zwakke tot matige noordwesten wind. In de middag on geveer 19 ;t 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: luchtdruk stijgt, waardoor legen het weekend iets gunstiger strandweer. 22 Juli ZON EN MAAN Zon op 4.46 Maan op 14.59 onder 20.46 onder .28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2