PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLLEDIGE OORLOGSTOESTAND BIJ VESTING BIZERTA Veiligheidsraad komt vandaag bijeen Hervatting Algerijns- Frans gesprek Vreemdelingen overspoelden Middelburg Vandaag.., Factor mens 204e jaargang - no. 170 W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. BETREKKINGEN TUNIS-FRANKRIJK VERBROKEN Frankrijk lieeft donderdag een beroep op de regering van Tune sië gedaan de aanvallen op de vlootbasis Bizerta te staken, en heeft zich bereid verklaard te onderhandelen over een „onmid dellijk" staken van het vuren. Het Franse aanbod was vervat in een nota die het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken donderdagmiddag bereikte via de Franse ambassade in Tunis. Dit ondanks het feit dat de Tunesische president, Habib Bour- guïba, 's ochtends had bekend gemaakt dat hij de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbrak. De Franse regering doet een beroep op de Tunesische regering een eind te maken aan de aanvallen, welker voortzetting onberekenbare consequenties zou kunnen hebben. Zij is, van haar kant, bereid de nodige instruc ties te geven opdat de omstandigheden waaronder onmiddellijk tot een staakt-het-vuren zou kunnen worden besloten, worden besproken met de Tunesische autoriteiten", werd in de Franse nota gezegd. Behalve de tekst van bun nota, maakten de Fran sen bekend dat de Tunesische „militaire verbezen" tijdens de tweedaagse aanval op de basis Bizerta op meer dan 100 werden geschat. Deze mededelingen volgden op de verklaring van Bourguiba dat Tune sië, behalve dat het de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbrak, de kwestïe-Bizerta urgent aanhangig maakte bij de Veiligheidsraad. De Tunesische ambassadeur bij de V.N., Mongi Slim vertrok donderdag naar New York om stappen te nemen. Uit Franse bron werd vernomen dat Frankrijk in de Veiligheidsraad zijn veto zou uitspreken over enigerlei motie die fundamentele belangen van Frankrgk zou benadelen. De Veiligheidsraad komt vandaag nog bijeen. Bourguiba zei dat een Frans vlieg dekschep voor de kust opereert. Jachtvliegtuigen vallen met raketten en bommeu de versperringen aan die zijn opgericht om de Franse basis te isoleren. Franse pantserwagens zijn in actie op de twee verbindingswegen met Bizerta. De president deelde mede, dat er in Menzel-Bourguiba twintig Tunesiërs zijn gesneuveld, in Menzel-Djemil twee en dat er voorts elf burgerwach ters zijn gedood. Krachtmeting De Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Conve de MurviUe, heeft in de Franse as semblee de schuld van de gevech ten rondom Bizerta volledig op re kening van de Tunesische rege ring geschoven. Hy zei, dat hij hoopte, dat er spoedig een eind zou komen „aan deze afschuwe lijke krachtmeting." Van officiële zijde in Parijs wordt meegedeeld, dat de Fransen meer dan vijftig gevangenen hebben ge maakt en dat er aan beide kanten vele slachtoffers zijn geteld bij uit vallen van het Franse garnizoen, die ten doel hadden de druk op de basis te verminderen. De uitvallen werden door vliegtuigen ondersteund. Donderdagavond werden opnieuw pa rachutistenversterkingen naar Bizer ta overgevlogen, aldus deelden offi ciële Franse kringen in Parijs mee. De parachutisten werden onmiddel lijk ingezet voor „beperkte opera ties". De vliegtuigen waarmee zij wa ren aangevoerd, konden normaal lan den. Het voornaamste doel van hun ingrij pen was het vernietigen van opstel lingen, van waaruit de Tunesiërs met 105 millimeter geschut en mortieren en granaatwerpers (Bazookas) de Fransen bestookten. Nog meer Fran se troepen zijn onderweg naar Tune sië. Hierbij bevinden zich ook de troe pen van het vreemdelingenlegioen en een gepantserd regiment. Luchtaanvallen Volgens berichten die uit Bizerta In Tunis zijn ontvangen, zouden donder dagavond na een onderbreking van twee uur opnieuw Franse luchtaan vallen zijn uitgevoerd op Tunesische stellingen in het gebied van Bizerta. Hierby zouden ongeveer honderd mensen zijn gedood en honderd ge wond. De aanvallen waren in het bijzonder geconcentreerd op een gebied rond de luchtbasis Sidi Ahmed, waar woensdag Franse parachutisten wer den neergelaten. Volgens de berich ten werd eerder op de dag een ce mentfabriek nabij het hoofdkwartier van de basis vo'lledig door Franse troepen vernield. Hierbij waren ook vele doden. Parijs verbijsterd Temidden van de drukte van de zo mervakantie hebben de Parijzenaars met verbijstering kennis genomen van de verwikkelingen rondom Bi zerta. Bourguiba werd algemeen als een vriend van Frankrijk beschouwd en men had de indruk dat Bizerta geen aanleiding tot narigheid zou ge ven, omdat er bindende afspraken waren gemaakt. Men is in de Fanse hoofdstad van gevoelen dat Bour guiba door zijn aanspraken op Bizer ta hoog' spel speelt. In de strijd om hét al of niet ontrui men door Frankrijk van de Tunesi sche vlootbasis Bizerta, zijn de eerste doden gevallen. Foto: Slechts bij ho ge uitzondering mag een auto met burgers de prikkeldraadversperring passeren, welke Tunesische militairen en politiemannen op de toegangswe gen naar Bizerta hebben opgericht. I Tweeling voor één van Dionne-vijfling Cecile Langlois, één van de Dionne-vijfling, heeft het leven geschonken aan een tweeling (jongens). Philip Langlois, echtgenoot van het beroemde I meisje, deelde vol trots mee, j dat moeder en kinderen het j uitstekend maken. Langlois zei, dat de baby's 45 i minuten nadat hun moeder in j het ziekenhuis kwam, arriveer- j den. Het was de eerste keer, j dat er een tweeling werd gebo- I ren uit een van de vijfling, van j wie er drie getrouwd zijn. Een j van hen is non geworden en l Emilie is geruime tijd geleden j overleden. Zij zijn nu 27 jaar oud. I PUNTEN VAN OVEREENKOMST Bizerta en Ben Bella (nog) niet op agenda ...is het 250 jaar geleden, dat M de Zuidnederlandse schilder, j etser en theoreticus Gérard de j Lairesse, onder meer befaamd j fM door zijn schilderingen in de Ia- j ter naar hem genoemde zaal j aan het Binnenhof te Den j f§ Haag en door „Het Groot Schil- i derboek", te Amsterdam werd begraven. ...viert België feestdag. zijn nationale lllllllllllllllllllllllllllllllllllllltillllllllllltM Na een onderbreking van ruim een maand zijn de Algerijns- Franse besprekingen donderdag hervat. Zij worden gehouden iu het chateau de Lugrïn, op vijf kilometer afstaud van Evïau. De vergadering duurde slechts een uur. Beide delegatieleiders, de Franse minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, en de Algerijnse vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Belkacem Krim, hebben voorstellen gedaan die beogen het gesprek op gang te brengen. Op de vergadering van vandaag, in het chateau d'Alla- man, zullen deze voorstellen worden beantwoord. OVEREENKOMSTEN Een woordvoerder van de Franse delegatie heeft verklaard dat de voorstellen van Joxe en Krim pon ten van overeenkomst bevatten. De Fransen willen volgens hun woordvoerder de behandeling van procedurekwesties zo spoedig mo gelijk beëindigen en beginnen met de bespreking van concrete pro blemen. Toen de delegaties, nu een maand ge leden, uit elkaar gingen, was de toen drie weken oude conferentie in een impasse gekomen. De eventuele deelneming van Ben Bella, één der gevangen genomen ministers van de voorlopige regering van de republiek Algerije noch de kwestie Bizerta is gisteren ter spra ke gekomen, aldus de Franse woord voerder. Hc Weinig kans vandaag op Amerikaanse ruimtevlucht De kansen dat vrijdag de voorgeno men Amerikaanse ruimtevlucht zal kunnen doorgaan verminderen. Don derdagmiddag bleek uit het weerbe richt dat er slechts vijftig procent kans was, dat Grissom vandaag de Incht zou ingaan. En dit is dan één van de „kiekjes", waar duizenden toeristische amateur fotografen gisteren tijdens het ring- rijfeest in Middelburg van droomden. Zo maar drie lieve Walcherse meisjes in klederdracht, die gespannen de wedstrijd volgen (Foto P.Z.C.) „Rottum" pikte 5 Duitse marinemannen uit Eems op Vijf Duitse marinemannen hebben gisteravond een hachelijk avontuur beleefd. Het landingsvaartuig, waar mee ze van Emden uit onderweg wa ren naar het eiland Eorkum, maakte opeens water en zonk binnen twee minuten als een baksteen. De vijf militairen hebben een half uur in het water gelegen en dreven in een ster ke stroom zeewaarts. Toen werden ze1" opgepikt door de passagiersboot „Rottum" van rederij Wagenborg, die de mannen in Delfzijl aan wal bracht heeft. De vijf marinemannen werden bij toeval ontdekt door stuurman E. Lanting van de „Rottum". Hij zag iets geelsdrijven op de Eems en greep voor alle zekerheid een kijker. Toen men zag, dat er in reddings vesten gestoken mensen in het woe lige water lagen, liet kapitein A. Schaap onmiddellijk de salonboot bijdraaien. Met een lijn werden de vijf Duitsers aan boord gehaald. Ze kregen droge kleren en hete koffie van de bemanning. Kleuter verdronken Gistermiddag is het tweejarig doch tertje Marion van de familie Kruijer uit Stolpe-Schagenbrug in de langs de ouderlijke woning lopende sloot geraakt en verdronken. Toen de ou ders het kind vonden, waren de le vensgeesten reeds geweken. Ringrijders en Markt waren de trekpleisters VELE HONDEBDEN rol- films zijn gisteren in Middel burg weer „volgeschoten". Rolfilms, die pas in Charle roi, Ostende, Reims, Le Havre, Londen, Frankfort, Milaan, New York en een enkele ook nog in Vlissingeu of een andere Zeeuwse stad ontwikkeld zullen worden. Want het wemelde in Middel burg weer van de toeristen, voornamelijk buitenlanders. Er waren voor al die buiten landse amateurfotografen dankbare onderwerpen noeg. En het meest gefoto grafeerde en gefilmde onder werp was zonder twijfel een groep ruiters, die in Zeeland bekend zijn als „de mannen van Piet Brasser": de Wal cherse ringrijders. Zij waren de oorzaak van de top-drukte in de Zeeuwse hoofdstad, die door de don derdagse markt toch reeds „overspoeld" werd met bezoe kers. Steeds weer nieuwe drommen buitenlanders en hier en daar ook no j een groepje Zeeuwen „en andere Nederlanders"... verdron gen zich achter de touwen, langs de baan waarin steeds weer machtige, ongezadelde koudbloeden door hun ruiters in een daverende galop wer den gebracht. Zonder meer een sensatie voor iedere Belg, Fransman, Duitser, Engels man, Amerikaan en Italiaan. wwwwvvwvwwwv i Italiaanse t.v. en I I Britse radio present 1 Italiaanse t.v. Inderdaad: Italianen waren er ditmaal ook. Onder leiding van een zekere Antonio Jacona zag namelijk een team Italiaanse t.v.-mensen dit typisch Wal cherse spektakelstuk aan. In de komende dagen zal dit team een televisie-documentaire voor de Italiaanse t.v. vervaardigen over Walcheren en daartoe oriënteerden zy zich gisteren reeds direct bjj Zeelands eerste burger: commissaris der konin gin jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Maar niet alleen de Italianen, die om welke reden dan ook niet naar Middelburg kwamen, ook de thuis gebleven Engelsen zullen toch veel over Walcheren te weten komen. Want producer Kenneth H. Prag- nell en scriptwriter Ken Sykora van de B.B.C. manipuleerden daar op het Middelburgse Molenwater met een ingewikkelde opname apparatuur om het klikkende ge luid van de paardehoeven, uitroe pen van het publiek en de muziek van „brassband" E.M.M. uit Se- rooskerke op de band vast te leggen. Met een gehuurd motorjacht (de „Taeping" uit Warmond 900 Zie slot pag. S kol. 1 In de afgelopen weken zijn vele bespiegelingen getrouden over de oorzaken van de chaotische toestanden, die zich na de vierde juni hebben voorgedaan bij de Nederland se Spoorwegen. Van de zijde der di rectie is onlangs in een communiqué betoogd, dat de moeilijkheden waren toe te schrijven aan factoren die niet waren te voorzien op het ogenblik, dat een beslissing moest worden ge nomen over de invoering van de zo merdienstregeling. Dat ogenblik viel omstreeks oktober van het vorige jaar. Op grond van de toen beschik bare gegevens en in goed vertrou wen heeft de directie op dat moment de beslissing genomen om eind mei de (later zo gewraakte) zomerdienstre geling in te voeren. Vanzelfsprekend komt nu onmid dellijk de vraag naar voren wat er dan wel zó ingrijpend is veranderd tussen oktober 1960 en begin juni 1961, dat de dienstregeling er volko men door in de knoei raakte. Wan neer men het destijds verstrekte com muniqué van de N.S.-directie er nog eens op naleest, dan kan men de in druk niet van zich afzetten dat het hier toch niet in de allereerste plaats om factoren van technische aard ging, maar dat hier vooral menselijke factoren in het geding waren. et heeft zin deze menselijke fac toren aan een nadere beschou wing te onderwerpen. In de eer ste plaats de personeelssitüatie bij de N.S. Er is het laatste half jaar vooral een grote toeneming van het aantal vacatures: eind 1960 bedroeg het reële aantal ongeveer 800, terwijl dit eind mei reeds was opgelopen tot ruim 1300. Dit cijfer spreekt des te sterker wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat deze vacatu res ontstaan door het vertrek van er varen krachten, die óf gepensioneerd worden óf met een redelijk aantal dienstjaren naar andere bedrijven gaan. Met andere woorden: verlies van kennis en ervaring Zo verlieten tjjdens de eerste vierentwintig weken van dit jaar niet minder dan 660 per soneelsleden de Spoorwegen om „bio logische redenen" (pensioen, afkeu ring, overlijden etc.). Zelfs wanneer zij onmiddellijk vervangen zouden kunnen worden, dan nóg is dit ver trek een achteruitgang door verlies aan ervaring. Voorts mag hier niet worden vergeten, dat he.t personeels tekort voornamelijk optreedt in het westen van het land, daar dus waar knelpunten in een dienstregeling fre quent voorkomen. Wanneer men nu deze personeels sitüatie stelt naast de realiteit van de „gespannen dienstregeling" vóór de invoering immers was van N.S.- zijde er op gewezen, dat deze zomer- regeling krap was opgezet! dan moet men erkennen dat deze feiten elkaar moeilijk verdragen. Er werd van het spoorwegpersoneel in feite gevraagd om extra-prestaties te leve ren, opdat de nieuwe dienstregeling zou slagen, terwijl de omstandigheden echter "relatief moeilijker waren ge worden door een niet. gering aantal vacatures. aar er is nog een andere factor in het menselijke vlak: het per soneel was ontevreden over de arbeidsverhoudingen, met name de secondaire arbeidsvoorwaarden wa ren vergeleken bij andere grote be drijven achtergebleven. En acuut kwamen daar nog bij moeilijkheden rond de invoering van de vijfdaagse werkweek. De eisen van de inmiddels vastgestelde nieuwe dienstregeling lieten niet toe, dat een bemiddelings voorstel van de ryksbemiddelaars in zake de arbeidstijdverkorting naar de letter werd uitgevoerd, terwijl daar entegen tezelfder trjd de regering „om" ging ten aanzien van de grote gemeenten! Door dit alles was de be reidheid om nu nog eens een extra schepje er boven op te doen ter wille van de zomerdienst (bewust of onbe wust) niet erg groot. Een „gespan nen" dienstregeling moest nu worden uitgevoerd door „gespannen" perso neel! Onder zulke omstandigheden en in zulk een kwetsbaar bedrijf een verfijnd raderwerk, waarin elk tand- wieltje een functie heeft behoeft er maar heel weinig mis te lopen of het is hélemaal fout. Het zou onbillijk en onjuist zijn nu te betogen, dat hét personeel daarvan alleen de schuld draagt. Integendeel, de overgrote meerderheid heeft meer dan correct gewerkt. Maar wel kan men zeggen: de personeelssitüatie bij de N.S. deug de niet. Er waren teveel vacatures, er was een ontevreden stemming en men had tevens met een dienstregeling te maken, die hogere eisen dan de vori ge stelde! Vermoedelijk zou de uit voering daarvan nog juist gelukt znn als bovendien niet allerlei externe factoren een rol hadden meegespeeld, zoals de stormachtige invoering van de vrije zaterdag vooral in de ambte lijke sector. Men zou derhalve kunnen stellen: de moeilijkheden van de N.S. zyn ditmaal voor een groot deel con junctuurmoeilijkheden geweest. Zij passen wei in het huidige beeld van Nederland! i dienstregeling is inmiddels bij gewerkt en zal in de komende winter verder worden terugge draaid. De personeelssitüatie komt volgend jaar aan de orde als het nieu we reglement dienstvoorwaarden (de c.a.o.) voor het personeel op de hel ling wordt gezet. Met verbetering van de arbeidsvoorwaarden zal vermoede lijk wel een groot bedrag zijn ge moeid. Verder zal men slechts lang zaam in de komende jaren de eisen van de dienstregeling weer kunnen opvoeren. Maar bij de vaststelling daarvan zal de directie van de N.S. aan de factor mens in de toekomst vermoedelijk een andere waarde moe ten toekennen dan .zij tot dusver heeft gedaan. g M> D! Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/316», adv. 3375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv.5213); Oostburg. tel. 2395Terneuzen tel. 2116; Zïerlkzee red. tel. 2425, adra. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1