N.V.V.-voorzitter: „Arbeiders hebben niet altijd gelijk" Jongen stal kostbare platen uit boeken Neem Boldoot mee ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND MEER T.V.-UITZENDINGEN MARINE-OFFICIER SPREEKT INFILTRATIES TEGEN DONDERDAG 20 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 NIET BEREID TEGEN REGERING TE STAKEN Loonbeleid van regering werd onoverzichtelijk en verwarrend (Van een onzer verslaggevers) „Wy mensen van het N.V.V. maken ons minder zenuwachtig dan wie buiten de vakbeweging staan. Vakbondsbestuurders moeten de moed heb ben onpopulaire dingen tegen hun eigen mensen te zeggen. Men moet de leden durven zeggen, dat ze niet altyd gelyk hebben. Het is zelfs hun plicht dat te zeggen. Zo alleen versterkt men de vakbeweging, heb ik ervaren in myn vijftien jaren by het N.V.V.". Deze duidelijke uitspraak werd ons gedaan door de heer D. Roemers, de 46-jarige voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, tevens werknemersvoorzitter van het overlegsorgaan van C.N.V., KAB. en N.V.V. We hebben hem de vraag voorgelegd, of de tekenen er niet op wijzen, dat de bonafide vakbe weging haar greep op de massa aan het verliezen is, een situatie, waarmee niemand in Nederland gebaat zou zijn. De heer Roemers beantwoordde onze vraag in eerste instantie met een we dervraag: „Zouden 510.000 leden be reid zijn jaarlijks 50 tot 100 con tributie te betalen, wanneer er geen vertrouwen was?" En dan zegt hij: „Het is overdreven te menen, dat deze vertrouwenskwestie op dit ogen blik een bijzonder probleem voor ons zou zijn. Natuurlijk ontgaat ons niet, dat er spanningen zijn. Het al gemeen gevoel van vertrouwen wordt in tijden van heftige conflicten enorm op de proef gesteld. En con flicten worden in tijden met een overspannen arbeidsmarkt, een on gekende schaarste aan arbeidskrach ten dus, haast onvermijdelijk. Objectief gezien maken de omstan digheden van dit ogenblik de kans op kortsluiting groter. De werkgevers knokken om de arbeiders, en probe ren dus de arbeidsovereenkomsten zo uit te leggen, dat ze meer kunnen betalen dan hun collega's. Ze spelen daarmee in de kaart van het extre misme. Bij het havenconflict in Amsterdam gaven bepaalde werkgevers een voorschot op de vakantietoeslag voor '62. Het gaf uiteraard onmiddellijk reacties elders. Wanneer de erkende vakbonden dan gaan vertellen, dat de werkgevers, die het douceurtje gaven, hun boekje te buiten gingen, dan laden ze de schijn op zich niet op de bres te staan voor de arbei ders. Ook morgen Wie dan onvoldoende vertrouwd zou den zijn met de beleidslijn van deze bonden, kunnen licht in verwarring worden gebracht. Die beleidslijn is te vechten voor een betere beloning die niet alleen vandaag, maar ook morgen nog zal gelden. De extre misten maken van de verwarring ge bruik en allicht levert dat infecties op in een massa-organisatie als de onze. Ook bij de spoorwegen voelen de mensen zich tekort gedaan. In het midden latend, of nu de scherpe nieuwe dienstregeling, of de tarie- venkwestie oorzaak van de moeilijk heden is geweest, moet men vast stellen, dat een organisatie als de spoorwegen In een tijd als deze haar sociale voorsprong heeft verloren. Voorheen waren bindende elementen, de „vastigheid", het pensioen, kort om de sociale zekerheid, die dit be drijf wist te bieden. De waarde daar van is gedevalueerd, nu overal vol op werk is te vinden, tegen niet zel den een uit tariefwerk verkregen be loning die groter is dan wat de spoorwegen bieden. Men gaat dus denken dat men is achtergebleven op loongebied. Het heeft zodanige span ning opgeleverd, dat deze in de jong ste moeilijkheden tot ontlading kwam. Ik vind, dat het regeringsbe leid mee in de hand heeft gewerkt, dat de mensen zich tekort gedaan gevoelen. Verwarrend loonbeleid Daarmee bedoel ik niet, dat het loon beleid van de regering onvoldoende loonsverhogingen zou hebben opge leverd, maar alleen dat het te on overzichtelijk en verwarrend is ge weest. De bona fide vakbeweging is zo ingegroeid in de hedendaagse maatschappij, dat een aantasting van het overheidsgezag ook een aantasting betekent van het ge- "zag van de erkende vakbonden. In het belang van alle werkne mers kunnen de erkende vakbon den zich niet losmaken van de huidige maatschappijstructuur. (Advertentie) Rook waar U ook bent permanent in de handige platte doos 95 ct. Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". Daarom moet de vakbondsbestuurder ook de moed kunnen hebben zijn eigen mensen onpopulaire dingen te zeggen. In het zo graag verheerlijk te verleden heeft de vakbeweging dit trouwens al meer gedaan. Natuurlijk betekent dit alles niet, dat de bona fide vakbeweging geen serieuze aandacht zou be steden aan wat er leeft onder de mensen. Maar men heeft niet al tijd gelijk. De bestedingsbeper king van 1957 heeft ons ongeveer 24.000 leden gekost, omdat we de moed hadden de getroffen maat regelen te rechtvaardigen. Ach teraf heeft men gelukkig kunnen erkennen, dat onze beleidslijn op dat moment juist was. Op het ogenblik hebben we voor die ver loren 24.000 weer 34.000 leden teruggekregen. Vorig jaar won nen we niet minder dan 20.000 nieuwe leden, veel meer dan ons evenredig aandeel in de groeps- bevolking. Machtspositie Mijns inziens is het vooral de machtspositie ten gevolge van de schaarste aan arbeiders, die de hui dige onrust in de hand werkt. Die machtspositie willen bepaalde lieden politiek uitbuiten. Maar wij als N.V.V. zijn niet bereid tegen de re gering te staken. Uit beginsel niet en uit opportinuteit niet. Uit begin sel niet, omdat dit de revolutie zou betekenen. Uit opportuniteit niet, omdat de meeste stakingen tegen regeringen worden verloren. Dat kunnen de communistèn wel doen. Ze dragen geen verantwoordelijkheid voor de gevolgen, maar bovendien zijn ze de democratische regerings vorm vijandig". VIJF PLAKBO EKEN VOL Belangstelling in het bijzonder voor oude kunst (Van onze correspondent.) Op ernstige wijze heeft een 18-jarige jongen te Venlo zich vergrepen aan het bezit van de r.-k. openbare lees zaal en uitleenbibliotheek te Venlo. De jongen, die lid was van de lees zaal en regelmatig een bezoek bracht aan de studiezaal en boeken uit de uitleenbibliotheek naar huis mee nam, heeft uit deze boeken wel een paar duizend platen verwijderd, waarbij zijn belangstelling voorna- melyk uitging naar de oude kunst. Niet minder dan v(jf grote plakboe ken, vol met tekeningen, kleurplaten e.d., keurig gerangschikt, heeft de politie in de woning van zijn - moe der, die weduwe is, gevonden en in beslag genomen. Naast deze vijf vol geplakte boeken werd nog een groot aantal platen, kleurfoto's en tekenin gen gevonden, die blijkbaar voor een volgend plakboek waren bestemd. Uit de boeken, die hij leende, ver wijderde hij zorgvuldig de gehele door hem gewenste bladzijde waar op de begeerde tekeningen voorkwa men, waarna hij een eventuele be schadiging zorgvuldig met lijm ver doezelde. Dit vandalenwerk kwam aan het licht, toen een leeszaalassis tente, die regelmatig toezicht houdt, een verdacht geritsel hoorde. Ze voel- die de jongen onmiddellijk aan de tand doch deze toonde zich verbolgen, dat hij van een dergelijk feit werd ver dacht. Hij vertrok en keerde nadien nog enkele malen terug, doch nu werd hem de toegang tot de leeszaal geweigerd. T ijdrovend Bij steekproeven in de ruim 40.000 boekwerken, waaronder 1500 naslag werken, is gebleken, dat uit vele tientallen boeken bladzijden zijn ver dwenen. Het is een tijdrovend werk om uit te zoeken bij welke boeken Geen uitspraak in kort geding over vliegtuigen De president van de rechtbank te Maastricht, mr. P. Paulussen, heeft de uitspraak in het kort geding dat vorige week door de „Keystone Fi nance Company Limited" te Londen aanhangig was gemaakt tegen de vliegtuigentransportonderuemer J. Z. uit Baarlo aangehouden wegens de mogelyklieid van een onderlinge re geling door partyen. De Engelse maatschappij had op korte termijn van de president ophef fing van het gerechtelijk beslag ge vraagd op twee vliegtuigen welke de ze firma in huurkoop had geleverd aan de heer Z., maar die zij wilde terugvorderen wegens niet nakomen van de huurkoop voorwaarden. De vliegtuigen stonden reeds enige tijd op het vliegveld Zuid-Limburg en wegens het, naar de mening der Britse maatschappij, grote gevaar van snelle waardevermindering van de toestellen, wilde zy deze vliegtui gen zo snel mogelijk ergens veilig opgeborgen zien. Tewaterlating van Noors schip bij Verolme Zaterdag' zal op de werf van Verolme in Heusden de tewaterlating plaats hebben van een motorvracbtschip met een draagvermogen van 13.500 ton, dat in aanbouw is voor de Noorse Stamers-rederii in Bergen. Mevrouw Elisabeth VVahi, dochter van do reder, verricht do doopplechtigheid. Het schip heeft een lengte van 151,49 meter, een breedte van 19,15 meter, een holte tot het hoofddek van 12.60 meter en een geladen diepgang van 9,17. de ingeplakte platen en tekeningen behoren en het is bovendien nog de vraag of ze alle uit de Venlose bi bliotheek afkomstig zijn. De knaap is namelijk ook in Maas tricht en Roermond op school ge weest en het is zeer wel mogelijk dat hij elders reeds met dit „werk" is begonnen. Bij de beschadigde boe ken zijn vele kostbare werken, die niet meer kunnen worden vervan gen, omdat zjj in de handel niet meer verkrijgbaar zijn. Nationaal Waterkamp voor 1400 padvinders Ruim 1400 waterpadvïndsters, water- gidsen en zeeverkenners houden van 26 juli tot 2 augustus een na tionaal waterkamp op de Nieuw- koopse plassen. Het kamp zal wor den geopend door minister Toxopeus. Op het programma staan roei-, zeil en zwemwedstrijden, een vloot- schouw en een groot slotkampvuur. In Nieuwkoop zelf zullen de poorten worden geopend van de tentoonstel ling „Op en om het water", waar verscheidene deelnemers van het kamp eigen inzendingen op nautisch terrein zullen exposeren. Ook verle nen musea en scheepvaartmaat schappijen medewerking. Het nationaal waterkamp krijgt verder een kampcineac met doorlo pende filmvoorstellingen en een spe ciale kampkrant „Het Allemans- endje" zal iedere morgen het laatste kampnieuws brengen. De eilanden rondom de Nieuwkoopse plassen krijgen tenslotte toepasse lijke namen; de jongens kamperen o.a. op „Spitsbergen", „Hawaii" en „Tahiti", de meisjes bivakkeren op het meer romantische „Sirenen- eiland". Het is de eerste maal in de geschiedenis van de vier padvinders- (sters)-organisaties, dat een geza menlijk nationaal kamp voor meis jes en jongens wordt gehouden. (Advertentie) De bekende, verkwik kende Boldoot Eau de Cologne in sportieve, platte reisflacon f.1.65 Heer!i|k verkortend* IJsstil». Eén *tr*ek|* over het voorhoofd... wég I* dat lome g«. voel f.1.55 Grote drie naar Parijs van 5-8 augustus In Parijs is woensdagmorgen offi cieel bekendgemaakt dat de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankryk op 5 augustus in de Fran se hoofdstad zullen vergaderen. De vergadering zal tot 8 augpetus duren, aldus de mededeling van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. „De drie ministers zullen de interna tionale situatie bespreken. De mi nister van buitenlandse zaken van de Duitse bondsrepubliek zal worden uitgenodigd de bijeenkomst op een nader te bepalen datum bij te wo nen", aldus het communiqué. Zwaaiend met mes voor weggelopen vriendinnetje Gealarmeerd door een byzonder op gewonden melding dat er in de Lys- terbesstraat in Den Haag bloed ging vloeien, reden twee politiewagens op volle snelheid naar de straat. Zij trof fen daar de 35-jarige koopman A. IJ. aan, die woest met een mes zwaaide. Oorzaak van zijn opwinding was, dat hy, toen hij met een vriend door deze straat reed, een vroegere vriendin was tegengekomen in een auto. Onder dreiging van het mes pro beerde hij haar te bewegen naar hem terug te keren. Maar de vrouw voel de hier niets voor. De vriend had in middels geheel overstuur de politie gewaarschuwd, die kon ingrijpen voordat er inderdaad bloed was ge vloeid. U. werd aangehouden. VAN 1 OKTOBER AF Ook zaterdagmiddag twee uur varia-programma Per 1 oktober zullen de televisie-uit zendingen op zaterdag- en zondag avond reeds om half acht beginnen. Op de andere avonden blijft het tijd stip zoals tot dusver, acht uur. Het N.T.S.-weekjournaal dat tot nu toe op vrijdagavond wordt uitgezonden, zal worden verplaatst naar de zon dagavond: van half acht tot acht uur. Op vrijdagavond wordt na 1 ok tober, evenals op de andere avon den, een nieuw N.T.S.-dagjournaal uitgezonden. Aldus is gisteren mee gedeeld op een persconferentie van de N.T.S. „Sport in Beeld" zal met ingang van dezelfde datum worden vervroegd en om acht uur in plaats van zoals tot nu toe om tien uur worden uitge zonden. Dit vervroegen is gedaan om ook de jeugdige kijkers in de gele genheid te stellen via de televisie van het sportnieuws kennis te ne men. Ook zullen per 1 oktober 's zater dagsmiddags televisieprogramma's worden uitgezonden en wel van drie tot vijf uur. Dit zullen films, repor tages, Eurovisie-uitzendingen of op voeringen op telerecording zijn. Geen studioprogramma's dus, omdat de beschikbare studioruimte dat nog al tijd niet mogelijk maakt. Gisteren is bij de N.T.S. ook bericht van de regeringscommissaris voor het radiowezen binnengekomen, dat de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen akkoord gaat met het op 17 april van dit jaar „MENADONEES" EN „80 MAN" aan hem gezonden voorstel om de na 1 oktober nog aan de N.T.S. toe komende twee zenduren per week te bestemmen voor keuzeprogramma's uit de door de diverse omroepsecties ingediende programma-ontwerpen. De voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schüttenhelm, is ervan over tuigd, dat deze methode een harmo nischer programmabouw zal moge lijk maken. Tussen de N.T.S. en de Nederlandse Bioscoopbond zijn reeds enige tijd onderhandelingen gaande om de te levisiefilmavond van de dinsdag- naar de maandagavond te verplaat sen. In het huidige stadium is hier over nog geen definitief besluit ge nomen. De N.T.S. wacht nog op een volledige argumentatie van de bios coopbond. Verwarring door berichten over verdwaalde soldaat In een interview met United Press International heeft schout-bij-nacht G. J. Platerink, commandant van de strydkrachteri op Nieuw-Guinea, ver klaard verontwaardigd te zyn over berichten over infiltratie door 80 ge wapende Indonesiërs op het eiland Misool. Hij noemde het verhaal hier over „een aperte leugen". Volgens de schout-bij-nacht was het verhaal als volgt ontstaan: Sergeant Meyeres ging met een jachtgenoot, de Menadonees Mangindaan jagen op Misool. Toen de volgende dag vast stond, dat de sergeant werd vermist, werd een groep van 80 man van de Veel belangstelling bestond woensdagmiddag in Kortgene voor de hutvelijksvoltrekking tussen de burgemeesterszoon van die gemeente en de dochter van de hervormde 'predikant. Adrie J. Schuit26 jaar, trad in het huwelijk met de 22-jarige me juf - frouw Sieuioke IJ. Willekes. In het gemeentehuis voltrok de vader van de bruidegom, burgemeester A. A. Schuit, het bur gerlijk huwelijk; dominee F. C. Willekes verrichtte de ker kelijke inzegening in de Ned. hervormde kerk. Het echtpaar gaat in Rilland-Bath wonen, waar de heer Schuit ambtenaar ter secretarie is. Foto: burgemeester Schuit feliciteert het jonge paar. (Foto P.Z.C.) marine naar het eiland verscheept om de sergeant op te sporen. Volgens de schout-bij-nacht moeten de woor den „Menadonees" en „80 man" ie mand aanleiding hebben gegeven naar Nederland een bericht te ver zenden over infiltratie op Misool door 80 Indonesiërs. (Menadonezen zijn in woners van Noord-Celebes, maar ko men uiteraard overal in de archipel voor). Rimboe-ervaring De sergeant is een Indischman (heeft Ambonees bloed) en is dus vertrouwd met de rimboe. Boven dien heeft hy tydens de Japanse bezetting als krijgsgevangene aan de beruchte „Birma-spoorlyn" ge werkt, die dwars door de rimboe van Azië loopt. Hij wist dus hoe hij zijn uithoudingsvermogen op peil moest houden en welke bos vruchten eetbaar waren. Later kwam de sergeant terecht by een Papoeafamilie, van wie de zoon op 13 juli om 03.39 uur naar het ma rinebivak kwam. Vijf uur later werd de marine in Nederland ingelicht. Toen de schout-bij-nacht deze mede deling deed, wist hy niet wat er in het perscommuniqué van de marine stond. Wel had hij kennis genomen van Nederlandse persberichten en commentaren. Bonn ontkent commentaar van Belgische premier De officiële woordvoerder van bonds kanselier Adenauer, Von Eckardt, heeft woensdag de idee dat de over eenstemming tussen de zes regerings leiders van de landen van de Euro- Sese gemeenschappen minder volle- ig is dan uiterlijk schynt, ongerecht vaardigd is. Hy zei dit op een persconferentie in antwoord op een verzoek om com mentaar op een persbericht uit Brus sel volgens hetwelk premier Lefèvre bij zyn terugkeer op Meisbroek heeft gezegd dat „de bijeenkomst niet alle gewenste resultaten heeft opgeleverd omdat één van de partners beslist niet van de Europese geest is be zield". Volgens Von Eckardt hebben premier Lefèvre en diens minister van buiten landse zaken, Spaak, op actieve en samenwerkende wyze deelgenomen aan de gesprekken. Op geen enkel ogenblik hebben zij de indruk gewekt dat zij slechts schoorvoetend instem den met de beslissingen, aldus de Duitse woordvoerder. Modernisering leerplan wiskunde voorgesteld Staatssecretaris drs. G. C. Stubeu- rouch heeft woensdag ten departe- menle van o., k. en w. een commissie geïnstalleerd met de opdracht de mo dernisering van het leerplan wiskun de te onderzoeken. Deze commissie staat onder voorzit terschap van prof. H. Th. M. Lee man. De staatssecretaris heeft in zijn installatierede gewezen op het feit, dat de wiskunde een tijdvak van revolutionaire ontwikkeling doormaakt. Hiermee gaat gepaard een toenemende behoefte aan wis kundigen. Er is ook buiten het on derwijs een grote vraag naar wis kundigen ontstaan. Het onderwijs op onze middelbare scholen kan aan deze evolutie niet voorbijgaan. De kloof tussen de leer stof van de scholen voor vJi.m.o. en de universitaire wiskunde is steeds groter geworden. Waarschuwingsschot voor man op sokken Surveillerende agenten ontdekten gis teren tegen half vier op- de Asch van Wijkkade in Utrecht een man op sok ken. Hij liep met een fiets aan de ene en een geldkistje in de andere hand. De man, de 21-jarige schilder VV. uit Utrecht, verkeerde kennelijk „onder invloed" en de agenten bevSloten hem naar het bureau te bx-engen. Aanvankelijk stapte W. rustig mee. maar op het Predilcherenkerkhof rukte hij zich plotseling los en zette er op zijn sokken de sokken in. Een waarschuwingsschot bracht de man echter snel tot bezinning en hij gaf zich voor de tweede keer over. Het geldkistje van de held op sokken bleek op het hoofdbureau f 67,25, een horloge en enkele vuursteentjes te bevatten. Gistermorgen deed een caféhouder aangifte van de diefstal van f70, een geldkistje en een pols horloge. De eigenaar van een rywiel- zaak meldde de ontvreemding van een fiets. Premier Moise Tsjombe vordert vliegtuigen De Katangese regering van premier Moise Tsjombe heeft alle toestellen van de luchtvaartmaatschappij „Air Katanga" gevorderd. In weerwil van de bevelen van de Verenigde Naties zijn gisteren militaire versterkingen naar Noord-Katanga gevlogen. «Het ledental van de Poolse communis tische partij Is langzaam aan het toene men, aldus het Poolse persbureau P.A.P. In de eerste helft van dit jaar nam het toe met tien procent. Het aantal leden bedraagt thans 1.2CT.340, aldus PA.P,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3