B. en w. Goes namen voorstel tot oprichting Sportstichting terug 'jj'iiin.'M DE KLERK DRUKT SI Uil EG! EG! EG! I Zeeuwse Almanak VELOURS DE KLERKeZN KRITIEK OP AFSCHEIDSREDE VAN IR. C. A. L. HORSTMANN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JULI 1961 NA AANDRANG UIT GEMEENTERAAD Ambtenaar voor sportzaken moet er komenbij onderwijs of stichting De Goese sportlieden weten voorlopig nog niet waar zij aan toe zijn! Het college van b. en w. heeft woensdagavond op aandrang van de gemeente raad het voorstel over de oprichting van een „Stichting Sportbelangen Goes" teruggenomen. Dit in overeenstemming met de wens van de com missie voor onderwijs, die in een motie had aangedrongen op terugneming van het voorstel. Naar de mening van de raad boden de' ontwerp-statuten niet voldoende waarborg voor de gemeente. Verschillende sprekers betoog den met klem, dat de gemeente haar eigen verantwoordelijkheid niet mag overdragen op de sportverenigingen. Dit zou volgens de statuten wel het geval zijn, merkten zij op. Een punt waar de meningen over uiteenliepen was de aanstelling van een ambtenaar voor sportzaken. Met name de heren M. Loeve (a.r.), C. W, Vervest (r.-k.) en A. G. Heijboer (c.h.) drongen er bij b. en w. op aan de sportzaken onder de afdeling onderwijs te brengen. Er zou dan bij deze afdeling een ambtenaar aangesteld kunnen worden, die belast zou moeten worden met de sportaangelegenheden. Hierdoor zou tevens het nijpend per soneelsgebrek op deze afdeling opgeheven kunnen worden. De heren J. H. Roose en J. P. Bookelaar (beiden k.v.p.) zochten het in een geheel andere richting: „een stichting zonder een sport ambtenaar is een doodgeboren kind", merkte de heer Bookelaar op. Hij was van mening, dat een volle dagtaak is weggelegd voor een dergelijk functionaris, die vol ledig ten dienste van de slichting moet staan. De raad toonde zich ten aanzien van een ambtenaar voor sportza ken positiever dan het college van b. en vv. Het college had hierover in de statuten slechts opgenomen, „dat het personeel der stichting, gehoord het dagelijks bestuur, be noemd, geschorst en ontslagen wordt door b. en w.". Hierin ligt besloten, dat het niet uitgesloten is, dat een ambtenaar voor sportzaken wordt benoemd", verklaarde wethouder drs. J. J. Dijkgraaf naar aanleiding van de opmerkingen van de raadsleden. Het voorstel van b. en w. inzake de sportstichting had in eerste instantie kritiek uitgelokt van de commissie van onderwijs, die b. en w. in een motie verzocht het voorstel in te trekken en er zich opnieuw over te beraden. Burgemeester dr. J. W. No- teboom verklaarde, dat het college niet zonder meer bereid was aan de wens van de commissie te voldoen. Hij wilde er eerst over praten. Door enkele wijzigingen in de statuten voor te stellen, meende de raads voorzitter aan de wens der raads leden tegemoet te kunnen komen. Ondanks deze wijzigingen, steunde de raad toch de motie, zodat na een anderhalf uur durende discussie het voorstel werd teruggenomen, met de opmerking van b. en w., dat over een en ander contact zal worden op genomen met de commissie voor on derwijs. De heer M. Loeve (a.r.), die als eerste het woord voerde, was van mening, dat de sport in Goes „stiefmoederlijk is bedeeld". In de ontwerp-statuten was volgens hem teveel het accent gelegd op de sportverenigingen. Hij was van oordeel, dat de gemeente een te groot deel van haar verantwoor delijkheid had afgeschoven op de sportmensen. Hy drong ér op aan, de sport onder te brengen bij de afdeling onderwijs. Ontstemming De heer C. W. Vervest (r.-k.) uitte zyn afkeer voor de wijze, waarop de afgevaardigden van de sport hun mening hebben weergegeven. Over het kort voor de raadsvergadering aan de raadsleden toegezonden schrijven van de sportafgevaardig- den zei hij, dat hieruit een zekere mate van ontstemming blijkt, omdat zij hun zin niet hebben gekregen! Hij noemde het een ultimatief geschrift. Hij merkte verder op, dat b. cn w. de verantwoordelijkheid proberen af te schuiven op de sport. Voor hem was dat onaanvaardbaar. Ook dit raadslid stelde voor de sport, en eventueel jeugdzaken en culturele aangelegenheden, bij de afdeling on derwijs onder te brengen en een extra kracht voor deze afdeling aan te trekken. Hij noemde het voorstel van b. en w. onaantrekkelijk. Spreker no digde het college uit met de oor spronkelijke concept-statuten op ta fel te komen, die door de afdeling onderwijs zijn gemaakt. De heer A. G. Heijboer (c.h.) sloot zich vervolgens aan bij liet betoog van de heer Loeve. Hij deed dit na mens zijn fractie, zei hy. De lieer J. F. Bookelaar pleitte zonder meer voor de aanstelling van een sport ambtenaar. Zoals het nu is, is het een treurige vertoning, aldus spreker. De heer J. H. Roose, die dezelfde mening als zijn fractiegenoot huldigde, on derstreepte nog eens de wenselijkheid van aanstelling van een ambtenaar voor sportzaken. Niet eens Volgens de P.v.d.A.-woordvoerder D. van Loon waren de sportorganisaties het niet eens onder elkaar. Zo waren diverse sportverenigingen niet op de hoogte van het feit, dat een brief was geschreven naar de raadsleden, betoogde hij. Als de sport het niet eens is, hoe kunnen we dan ooit zo veel verantwoordelijkheid afschuiven, vroeg hij zich af. De heer Van Loon wilde niet meewerken aan deze sta tuten. Tenslotte maakte hij de opmer king, dat een betaalde kracht de werkzaamheden van het bestuur tot nul reduceert en dat is ook niet de bedoeling. In zijn antwoord zette drs. Dijk graaf uiteen, waarom het hier gaat. De gemeente schuift juist een deel van haar verantwoordelijkheid af, omdat dit de zelfwerkzaamheid bij de sportorganisaties in de hand werkt. Over de uitbreiding van de af deling onderwijs zei hij, dat „dit er mogelijk inzit". Het feit, dat de sportlieden de dag voor de raadsver gadering een brief over deze mate- lie hadden verstuurd, noemde hij „onelegant", temeer daar volgens hem de Goese sportvertegenwoordi- gers zich akkoord hadden verklaard met de ontwerp-statuten. Burgemeester Noteboom voegde er aan toe, dat de werkcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de sport, misschien niet voldoende representatief is. Als deze statuten worden aangenomen, kunnen we echter verder gaan. Pas dan kun nen we een groep mensen bijeen brengen, die de sportzaken goed kan behartigen, vond de burgemeester. Naar aanleiding van een opmerking van mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.), die de vrees had uitgesproken, dat in het geheel geen toezicht is op de werkzaamheden van het stichtings bestuur, zei hij, dat in het stichtings bestuur vertegenwoordigers van b. en w. en de raad zitten. Hij was overigens van mening, dat best eens een fout gemaakt mag worden. Ook de burgemeester zag mogelijk heden in uitbreiding van de afdeling onderwijs met een ambtenaar voor sportzaken. Hij dacht aan een tech nisch ambtenaar in de rang van op zichter. Een dergelijk figuur zal het stichtingsbestuur hulpdiensten moe ten verlenen. Hij zal ook bij ander werk ingeschakeld moeten 'kunnen worden. Nadat nog in tweede in stantie het woord was gevoerd, werd het voorstel van b. en w. terugge nomen voor in hoofdzaak enkele re- dactionale wijzigingen, die in over leg met de commissie voor onderwijs zullen worden aangebracht. Japanse ambassadeur bezocht Deltawerken De Japanse ambassadeur in Neder land, de heer Miyazalti, heeft zijn tweedaags bezoek aan Zeeland afge sloten met een tocht naar de Delta werken bij Vrouwenpolder. De tocht werd gemaakt per rijkspolitieboot van Wolphaartsdijk uit. De ambas sadeur toonde bijzonder veel belang stelling voor de „spectaculaire wer ken" in het Veerse Gat. Nadat de koffiemaaltijd was gebruikt in het „Veei'huis" te Wolphaartsdijk, is de Japanse ambassadeur naar Den Haag teruggekeerd. De tocht aan boord van het rijkspolitievaartuig werd na mens de commissaris meegemaakt door mr. L. A. Kakebeeke. Advertentie./ een alles overtreffende TTT Een oprutmingspartij voor overgordijnen. Deze prachtige kwaliteit velours (met kleine, vrijwel onzichtbare weeffoutjes), met hoge pool, In practisch alle kleuren. 120 breed. Van 14.90 en 13.90 per meter, 90 NU voor één prijs, per nieter Een beperkte partij DUBBELE PEAU-DE-PlCHE voor overgordijnen. Zware kwaliteit, In een groot aantal kleuren, 120 breed. Van 8.75 per meter, yQ 98 NU voor TERLENKA VENSTERVALLEK Met Terlenka enlre-deux en ruime strook, 45 cm, hpog. Terlenka, de arbeidbesparende gordijnstof, beslist krimpvrlj. Spannen en strijken is niet meer nodig. 98 NU per meter slechts OUDE MARKT VLISSINGEM ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT VUSSINGEN IN RAAD TERNEUZEN .- „Hij heeft Z.-Vlaanderen een trap na gegeven..." Het raadslid S. W. Henry (p.v.d.a.) heeft woensdagavond tijdens de rond vraag in de Terneuzense raad ernsti ge kritiek geleverd op de afscheidsre de van de voorzitter van de Zeews- Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, ir. C. A. L. Horstmann, bij diens vertrek uit Zeeuwsch-Vlaande- ren. „Wij hadden al nare herinnerin gen aan de heer Horstmann In ver band met de „Schelde-veertarievcn", aldus het raadslid Henry. „Nu hij bij zijn afscheid heeft gemeend deze rede te moeten houden, is het wellicht nut tig hierop eens terug te komen". VAN <3.tvin TOT 3. ijf>c VOOR JAN. Jan is terug. Terug in Schoondijbe, waar hij zijn vermoeide Tourhenen de rust kan geven die ze in een ver moeiende fietstocht In Frankrijk zo node hebben moeten missen. De te rugkeer van Jan Westdorp is in Schoondijke niet onopgemerkt voor bijgegaan. Onze Jan is er door een vroljjk musicerend „O.K.K." inge haald en burgemeester Hoftjjzer heeft, de pedaalridder en zijn familie vriendelijke woorden toegevoegd, waarbij hij de, hoop uitsprak dat. Jan PEDAGOGIE Papa was met zijn kroost een dagje op pad geweest en hij had geen halve maatregelen genomen. Naar Amster dam waren ze gegaan, helemaal van uit Sluis. Op de terugreis ontmoette hij m de trein een kennis, die hij met gepaste vadertrots deelgenoot maakte van de belevenissen van die dag. ,fEen rond vaart heb. ilc ook nog met ze ge-, maakt", verhaalde hij. Waarna hij niet zonder tevredenheid hardop be peinsde, dat hij dat dan toch maar allemaal deed voor zijn kinderen. De kennis bracht de bij de s' "natie passende bewondering op. De kinderen genoten van liet uitzicht. En papa vertelde verder: „Tja, het kost wel een paar centen, maar ik zeg altijd: dat moet je voor ie kinde ren over hebben". De kennis was het er zo roerend mo gelijk mee eens. Even lieersie er een innig zwijgen, vol welbehagen in eigen verdiensten. Toen riep Jantje plotseling als om te bewijzen dat kleine potjes ook oren hebben „Papa, nou zit er zéker niks meer in m'n spaarpot!" De rest van het gesprek ging over sport en politiek. Pedagogie had als onderwerp afgedaan volgend jaar weer in dc Nederland se Tourploeg zal meerijden. De buurtvereniging liet het er ook niet bij zitten. Als herinnering aan deze thuiskomst ontving de renner een schrijfbureau. Jan dankte hartelijk voor de ontvangst. „Het lijkt nu zo", zei hij, „dat, toen ik aan do voet van een hoge berg reed, ik niet alleen moest trappen, maar dat .jullie mij hebben helpen duwen". MOEILIJK De bakkersvakantie in Bruinisse is er een die voor deze gemeente niet geheel zorgeloos is. De re geling, waarbij eerst de ene helft van de bakkers en daarna de an dere ook enige tijd van het dorps toneel verdween, bleek tot nu toe zeer te voldoen. Maar nu is cle zaak enigszins uit de hand gelo pen, want het aantal bakkers van Bru is sterk verminderd, terr wyl het aantal inwoners daaren tegen duidelijk toenam. Die in woners. de mensen van de kranen, zandzuigers, bulldozers, sleepbo ten enzovoorts van de Deltawer ken, plegen de nodige voorraden brood te nuttigen, hetgeen de ar beidende bakkershelft ongewoon veel werk beeft bezorgd, Voorlo pig zijn alle moeilijkheden weer achter de rug, want alle Eruse bakkers zijn weer terug van va kantie. UITKOMST. In St.-Jansteen verrijst een kil pro ject, namelijk een dfepvpeskluis van 24 boxen. Dit project groeit juist naast het perceel, waarop liet toe komstige politiebureau is geprojec teerd. De boxen hebben een totaal- inhoud van 20 liter. In St.-Janstoen heeft men do Indruk dat bedoelde kluis voor dc politie wel eens bij zonder nuttig zou kunnen zyn, na melijk voor het tijdelijk opbergen en laten afkoelen van lastige kla Vooral in de carnavalstijd bleek klanten. een dergelijke mogelijkheid nog steeds grote behoefte te bestaan. fiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;i:iiiiiiiiiiiiiM M De gezamenlijke Middelburgse H muziekverenigingen en tam- boers- en pijperkorpsen hebben woensdagavond een concert ge- H geven in liet openluchttheater „Toorenvliedt". Om zeven uur vertrokken de korpsen langs verschillende routen door de stad naar het openluchttheater, H waar zich bij aankomst, een groot aantal 'belangstellenden had verzameld om het concert p bij te wonen. Aan het concert namen deel de muziékvereni- H ging „Onda". liet tamboers- en pijperskorps „Juliana", het H Middelburgs Muziekkorps", m het muziekkorps van het ,fLe- H ger des Heils", de drumband van de padvinders, de muziek- vereniging „Excelsior" en de signaalafdeling van de gym- nastiélcverenujing „Achilles". (Foto P.Z.G.) p Zijn uitlating, dat de gehele ontwik keling van Zeeuwsch-Vlaanderen van uit het zuiden (België) is gekomen, noemde dë heer I-lenry typisch iets voor de heer Horstmann. De opmer king dat de Zeeuws-Vlaamse be volking weinig ondernemend is en dat er veel onderlinge jaloezie bestaat, deed de heer Henry de vraag stellen, waarom de heer Horstman het in de ze streek zolang heeft uitgehouden, Bepaald geërgerd had de heer Henry zich over het gezegd, dat het Haven schap nog steeds niet van de grond is gekomen, zelfs niet na spoedvergade ringen van de Terneuzense raad, waarna er geruime tijd weer niets over deze zaak werd gehoord. „Ik heb dit laten onderzoeken", zo vervolgde de heer Henry, „en daarbij is gebleken, dat over deze zaak de gemeenteraad van Ter- neuzen nimmer in spoedvergade ring is bijeengeweest". Voor de hele afscheidsrede, van de aftre dende voorzitter van dc Kamer van Koophandel had de heer Hen ry geen goed woord over. Minder gelukkig Volgens burgemeesterr Rijpstra zijn meerdere mensen in Zeeuwsch-Vlaan deren van mening, dat de heer Horst mann minder gelukkig is geweest met zijn uitlatingen ter gelegenheid van zijn afscheid. Voor wat betreft het overleg over de toekomstige be heersvorm van de haven kon hij me dedelen dat dit vermoedelijk in sep tember op gang zal komen. „Men is momenteel bezig deze liele zaak te bestuderen en het college van b. en w. hoopt te zijner tijd met concrete voorstellen te komen", aldus mr. Rijpstra, die van harte hoopte, dat de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koop- Vandaag poging om de „Lina" te bergen Het naby Wemeldïnge gezonken mo torschip „Lina" zal door \V. A. van der Tak's bergingsbedrijf uit Rotter dam worden gelicht. Hiervoor is het bergingsvaartuig Zeepaard met de drijvende bolc „Arend" reeds ter plaatse gearriveerd. De zandzuiger „Maria" van de firma Van der Peijl uit Terneuzen, waartoe ook het gezonken vaartuig behoort, is bezig de lading zand uit de „Lina" vandaag, donderdag, te lich ten. handel een goede nieuwe voorzitter zal krijgen. Het verbaasde wethouder M. de Vos, dat de heer Henry zich nog over de uitlatingen van de heer Horstmann had verwonderd. Deze heeft zichzelf voortdurend tegenge sproken, hetgeen een ieder kan be vestigen, die regelmatig zijn jaarver slagen las", aldus wethouder De Vos. Hij zei verder, het niet als een ramp te beschouwen, dat dc heer Horst mann uit Zeeuwsch-Vlaanderen is verdwenen. Wethouder H. A. M. A. de Meijer zei dit commentaar dat volgens hem te veel in de persoonlijke sfeer werd getrokken ten zeerste te betreuren. „Men kan met de uit latingen van de heer Horstmann al dan niet akkoord gaan, maar hier wordt kritiek geuit op een persoon, die zich niet meer lean verdedigen", aldus de Jieer De Meijer. De heer Henry bleef de opmerking van de heer Horstmann „schandalig" noemen. Naar de mening van wethou der De Vos heeft de heer Horstmann bij zijn vertrek Zeeuwsch-Vlaanderen een trap na gegeven, zodat hij zich niet behoeft te verwonderen, dat hij er een terug krijgt Dr. P. K. van Daalen opende expositie in Middelburg Woensdagmiddag heeft de pas be noemde directeur van de Zeeuwse Museum Stichting, dr. P. K. van Daalen, zijn eerste officiële daad in Zeeland verricht met het openen van een expositie van oude land kaarten in de kunstzaal van Van Benthem en Jutting te Middelburg. In zijn openingswoord toonde de heer Van Daalen zich bijzonder verheugd over deze expositie, waar vele tien tallen oude Zeeuwse kaarten wor den tentoongesteld. „Oude kaarten van Zeeland bekijken betekent zich verdiepen in de historie, want door ze te vergelijken krijgt men een in druk van de veranderingen, die er in de jaren hebben plaats gehad", al dus dr. Van Daalen. „Men ziet ook de evolutie van dit gewest", zo be toogde hij. Hieraan voorafgaande had de heer B. P. Carrière er in zijn welkomstwoord op gewezen, dat ou de kaarten steeds schaarser worden. In Nederland zijn ze steeds moeilij ker te krijgen en de vraag overstelpt het aanbod. Op de expositie hangen zelfs exemplaren, die men in Slees- wijk-Holstein en Frankrijk heeft aarigekocht. Naast oude kaarten, waaronder bij zondere exemplaren, vindt men op de expositie prenten van vestingwer ken. steden, oude oorlogskaarten en zeekaarten. Verder zijn er een groot aantal boekwerken, waaronder de Kroniek van de Historiën van Zee land van Jan van Reygersbergh uit ,1634 en een exemplaar van de be roemde kroniek van Smallegange. Burgemeester Veere opent expositie Sarika Góth De burgemeester van Veere. jhr. I. F. den Beer Poortugael, zal vrijdag a.s. om half vier 's middags in de kunst- zaal de Goutsbloeme te Veere een ten toonstelling van schilderijen van Sa rika Góth openen. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot 31 augustus aanstaande. Diploma's l.t.s. Bergen op Zoom uitgereikt In de „Hollandse Tuin" reikte ir. Th. Asselbergs, voorzitter van het schoolbestuur, dinsdagavond de di ploma's uit van de lagere technische school te Borgen op Zoom. De leer lingen A. Soomers en J. Goedegebuu- re uit Tholen ontvingen uit handen van de heer P. Nijssen, gemeentelijk gedelegeerde in het schoolbestuur, hovendien een prijs uit het legaat van wijlen de heer Cooth, De namen van de geslaagden zijn: Drie-jarige cursus B3d metaalbe- werken: A. Soomers, Tholen; J. Wal raven, Rilland-Bath. Klasse S3 schilderen: J. Goedegebuu- re, Tholen; L. Moerland, Oud-Vosse- meer. Klasse T3 timmeren: L. Deurloo, Tholen; M. Laban, Tholen; P. Tim mermans, Oud-Vossemeer. 4-jai*ige cursus klasse E4 elektro techniek; A. Deusing, Rilland-Bath; Klasse M4 autohcrstcllen: C. Bijl, Sint-Maartensdijk; D. Geuze, Poort vliet; C. de Jonge, Poortvliet; M. de Viet, Sint-Maartensdijk; J. West- strate, Krabbendijke. A/VW*<VW\*WW\*<\\WW\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 10. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteravond Den Helder, regenbui 16 gr. Ypenburg, regen 17 gr. VHssingen, half bewolkt 16 gr. ISelde, regen 15 gr- De Bilt, zwaar bewolkt. 1-7 gr. Twente, zwaar bewolkt 15 gr- Eindhoven, zwaar bewolkt 18 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 18 gr. Helsinki, zwaar bewplkt 23 gr. Stockholm, half bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar, bewolkt 22 gr. Kopenhagen, onweer 19 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 15 gr. Londen, licht bewolkt 23 gr. Amsterdam, regenbul 16 gr. Brussel, half bewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, licht bewolkt 21 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 21 gr- Grenoble, zwaar bewolkt 23 gr. Nic-e, half bewolkt 27 gr- Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, half bewolkt 21 gr. München, zwaar bewolkt 19 gr. Zurich, regen 17 gr. Genève, regenbul 21 gr. Locarno, regen 1!) gr. Wenen, zwaar bewolkt 23 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 20 gr. Rome. zwaar bewolkt 23 gr- Ajaccio, half bewolkt 25 gr. Madrid, licht bewolkt 35 gr. Mallorca, licht bewolkt 28 gr. BUIIG Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien. Matige, in het Wad dengebied tijdelijk krachtige noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag nog te koel strandweer met een matige noordwesten wind. Nog' een kleine buienkans met ver spreide opklaringen. Temperatuur overdag ruim 17 graden C. Zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: tegen hot einde van de week langzame verbetering. 21 juli ZON EN A1AAN Zon op 4.44 Maan op 13.49 onder 20.47 onder .02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2