Bijna drie miljoen vluchtelingen hebben Oost-Duitsland ontwricht Eichmann ontkent nog steeds alle moorden KLANKBORD Schietpartijen bij geblokkeerd Bizerta In een lange rij voor voedsel i 20 juli 1944 Negen doden in 't verkeer MR. LUNS DEED TWEE OOGJES DICHT TIJDENS RIJNT0CHT DONDERDAG 20 JULI 196J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OP SCHERPE TEGENMAATREGELEN AANGEDRONGEN Bondskanselier Adenauer zond telegram aan Kirchentag In West-Berlijn bogen gistermiddag vijf uur vele duizenden Duitse gelovi- Het Wereldgebeuren gen ootmoedig het hoofd voor een ge zamenlijk gebed, ter gelegenheid van de massale bijeenkomst der Duitse protestante gemeenschap. Ongeveer 20.000 Westduitsers en ten minste 3 0.000 landgenoten van- achter het IJzeren Gordijn namen aan de bijeen komst deel. De communistische rege ring van Oost-Duitsland verklaarde de kerkelijke samenkomst echter als onwettig op grond van haar overtui ging dat de kerk het- „militarisme" en de N.A.V.O. zou ondersteunen. Het communistische verbod was geba seerd op het feit dat de Duitse pro testantse gemeenschap legerpredikan ten had beroepen naar de Westduitse militaire eenheden. Maar naast de gelovigen die hun re gering niet gehoorzamen, houdt de paniekvlucht van beangste Oostduit sers onverminderd aan. Gisteren meld - den zich weer 1000 mensen aan bij het vluchtelingencentrum in West- Berlijn. Het totaal is sedert 1 juli van dit jaar opgelopen tot 18.500. De Oostduitse regering heeft de vlucht naar het westen weliswaar strafbaar gesteld, maar de angst voor de gevol gen van een Russisch-Duits vredes verdrag is blijkbaar sterker dan die voor de grenscontroles, die momen teel door stationsbeambten lichtelijk worden gesaboteei'd. Atoomdood De communistische pers heeft zich voor het eerst sedert 1 juli met de vergroting van de vluchtelingen stroom bemoeid. Zij noemde Ade nauer de grote organisator van de paniekvlucht, waardoor „de verra- ders" de vluchtelingenkampen in West-Berlijn binnenstroomden. Het officiële partijorgaan Neues Deutsch- land schreef in een hoofdartikel on der meer: „Deze verraders van de Oostduitse staat deserteren naar het kamp van de „atoomdood". De kranten voorspelden dat cr spoe dig maatregelen zouden worden geno men om een vlucht naar het westen te beletten. De Berliner Zeitung schreef: „De ac tiviteiten van de barbaarse slaven drijvers uit Bonn zullen worden be ëindigd". Neues Deutschland gaf toe dat liet aantal gevluchten'(2.615.000 sedert januari 1949) voor de econo mie in de communistisch-Duitse staat een zware klap betekende. Bij beklimming van berg Vier Belgen op Groenland vermist Vier leden van een Belgische alpi nistenclub zijn verdwenen in het bergland bij Oemanak op Groenland. Hun dood moet worden aangenomen, zo is gisteren vernomen. Vijf leden van de „Club Alpine Beige" arriveerden woensdag te Oemanak, een plaatsje op de westkust van Groenland. Zij waren uitgeput en ver telden dat vier metgezellen waren verdwenen tijdens de beklimming van de Nerdlerit-berg ten noorden van Oemaflak. Zij raakten zoek tijdens een beklimming op 14 juli. Het weer was erg slecht en mistig en toen het groepje niet op de basis terugkeerde, verdeelden de overige 5 zich in twee ploegen en gingen op soek. Een van die groepjes vond voetsporen in de sneeuw, leidend naar de rand van een - duizend meter diepe afgrond. Ge vreesd moet worden dat het viertal tijdens de mist in die afgrond is ge stort. De andere Belgen zeiden dat hun vier vrienden stellig op slag dood waren en dat reddingspogingen tot mislukking waren gedoemd. Leden van de Club Alpine Beige ver trokken op 23 juni per vliegtuig uit Brussel r.aar Kopenhagen. Vandaar werd een vliegtuig naar Groenland genomen, om de Nerdlerit te beklim men. De groep was het eerste gezel schap Belgisché bergbeklimmers dat Groenland bezocht. De Deense rege ring had een speciale vergunning ver strekt. Ing. Oosterwijk met leiding R.O.G. belast (Van onze correspondent.) Het ministerie van justitie heeft inc. B. J. Oosterwijk, die op 1 maart 1959 na een korte imverkperiode aan het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort werd aangesteld als hoofd van de pedagogische afdeling, verzocht totdat een definitieve regeling is ge troffen de leiding over deze inrich ting op zich te nemen. Zoals men weet is mr. H. A, Sjoukes, de voormalige directeur op zijn ver zoek ontslagen. De definitieve beslis sing over zijn opvolging is mede af hankelijk van het advies dat de com missie-Helders zal uitbrengen. Een interim-advies van de commissie- Helders was de reden voor mr. Sjoukes om ontslag te nemen. LEERGIERIGE DIEF. De Ameri kaanse advocaat Sam Lewis heeft bij de politie van zijn woonplaats Nash ville aangifte gedaan van de diefstal van 100 wetboeken. De dief moet 's avonds het huis van de rechtsgeleerde zijn binnengedron gen. Men wacht nu op de eerste ar restant die er op staat zijn eigen ver dediging te voeren V er scherpt toezicht Het blad schreef dat de communisti sche wereld door de Westduitse „re- crutering" doelbewust van zijn „ar beidskracht" werd beroofd. „De vluchtelingen plegen een dubbel ver raad", aldus het partijorgaan, „want nu is het moment aangebroken waarop de strijd tussen de vreedzame volkeren en de aanstokers van een atoomoorlog definitief zal worden be slist". Het Oostberlijnse blad „Berliner Zei tung" dreigde met verscherpt Oost- Duits toezicht op de vrije route naar het westen. Het blad schreef dat de westelijke geallieerden na het beslui ten van een Russisch-Oostduits vre desverdrag de „controlemaatregelen van de D.D.R. „zouden moeten accep teren. De Berliner Zeitung voegde er aan toe dat de reisdocumenten van de geallieerde soldaten in West-Berlijn dan door Oostduitsers moesten wor den gestempeld. T elegram De Westduitse bondskanselier. Kon- rad Adenauer, heeft een telegrafische boodschap aan de kerkelijke bijeen komst In West-Berlijn gestuurd. Hij wees erop dat de materialistische le vensbeschouwing van de communis ten een gevaar vormde voor de we reld. In het telegram stond onder meer: „Nu de wereld wordt bedreigd door het materialisme is een bezin ning op de waarde van het christen dom eens te meer noodzakelijk. Moge het Duitsland en de gehele wereld zijn gegeven, uit deze bijeenkomst de kracht te putten voor een versterkt vertrouwen in de toekomst." aldus de bondskanselier. De stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar het .wes ten is in de laatste dagen zo sterk aangezwollen, dat de weste lijke autoriteiten hun toevlucht hebben genomen tot charter vliegtuigen om vele vluchtelingen uit West-Berlijn dieper West-Duitstand in te brengen. Foto: Na per vliegtuig te zijn aangekomen uit West-Berlijn, wachten vluchtelingen in het kamp te Uelzen in een lange rij voor een gebouw icaar voed sel wordt uitgereikt. aapipg Monseigneur Op de Coul (66) overleden In het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag is gisterenavond half zes overleden mgr. mr. F. J. C. M. op de Coul, directeur van het r.-k. cen traal bureau voor onderwijs en op voeding en president van het inter nationaal r.-k. onderwijsbureau. Mgr. Op de Coul is 66 jaar geworden. ADMINISTRATEUR VAN TREINEN Hij wist zelfs niet van Auschwitz af De middagzitting woensdag In het proces tegen Eichmann begon met een vraag van aanklager Hausner over bet bezoek dat Eichmann in het voorjaar van 1944 aan Hongarije bracht. Hausner wilde weten of het Eiclimanns taak was zo snel moge lijk de evacuatie van alle Hongaarse joden' en hun deportatie naar het oosten te verwezenlijken. „Ik kan niet bevestigen dat ik met een handjevol mensen werd uitge stuurd met zulk een grote opdracht", antwoordde de beklaagde. Later be aamde hij dat hem was bevolen Hon garije van oost naar west naar joden uit te kammen en hen naar het oos ten te deporteren, maar hij ontkende dat hem bekend was dat ze naar Auschwitz werden gestuurd. Hausner ondervroeg Eichmann ver volgens over een opmerking in Eich- Bij een frontale botsing, gistermor gen omstreeks kwart voor acht tij dens een zware regenbui op de Frie- seweg bij Kampen tussen een perso nenwagen en een wagen voor vee- vervoer, zijn twee inwoners van Kampen om het leven gekomen. Het zijn de heren G. van Werven, aanne mer, en Th. Vinke, zoon van het Kamper raadslid de heer P. Vinke. De derde inzittende, die achter in de wagen zat, de heer W. van Dijk, eveneens uit Kampen, kreeg een paar gekneusde ribben. Door een defect aan dc stuurin richting is maandagmiddag in de Marnixstraat te Vlaardïngcn een driewielige truck gekanteld, die werd bestuurd door de 21-jarige A. Game ren uit Vlaardingen. Dc bestuurder kwam onder de wagen terecht, liep inwendige kneuzingen op en is 's avonds in het algemeen ziekenhuis overleden. Op de rijksweg tussen Utrecht en De Bilt is gistermiddag een verkeers ongeluk gebeurd dat het leven kostte aan de 65-jarige J. S. WijdeveJd, de 62-jarige B. Dorresteyn en de 70- jarige J. den Uil, allen uit Utrecht. Dr. H. Brouwer te Herenveen werd zwaar gewond, evenals zijn echtge note en een Amerikaanse gast. Het ongeluk gebeurde toen de motorkap van de personenauto, waarin de drie omgekomenen waren gezeten, open sprong, waardoor de bestuurder op de linker weghelft kwam. Er volgde een frontale botsing met de auto van dr. Brouwer met het bovengemelde vreselijke resultaat. De 49-jarige groentehandelaar J. Lansink uit Lochem en de 61-jarige krantenbezorger Kerver, eveneens uit Lochem, zijn gistermidag om het le ven gekomen toen bij Borculo hun wagen tegen een boom botste. De 64-jarige A. H. Jansen uit Nij megen bezweek in een ziekenhuis in zijn woonplaats aan de verwondingen die hij onlangs opliep bij een val van zijn bromfiets. manna „bekentenis" dat I-Iimmler had bevolen dat „de baas" naar Hon garije zou worden gestuurd om te vermijden dat men daar dezelfde moeilijkheden zou krijgen als in het getto van Warschau. „Dat is legerjargon. Ik heb Himmler nooit zo'ii uitdrukking over mij horen gebruiken", aldus Eichmann. Hjj gaf toe dat Muller zicli misschien zo had uitgelaten, maar voegde hier aan toe: „Miiller was een Beier en hij hield er een harde humor op na". Eichmann ontkende dat hij bevel zou hebben gehad een opstand zoals die in War schau te voorkomen. T reingeleider Na herhaalde ontkenningen van Eichmann over de rol die hij en zijn afdeling hadden gespeeld in de uit roeiing der Hongaarse joden, viel Hausner tenslotte uit: „Wilt U de rechtbank soms wijsmaken dat U er niets anders mee had te maken dan er op toe te zien dat buitenlandse jo den niets overkwam? Was dat alleen maar uw taak?". „Neen", antwoordde Eichmann, „het was ook mijn taak voortdurend con tact te houden met de spoorwegen en rapporten van mijn officieren te com bineren tot een wekelijks algemeen rapport voor het hoofd van de veilig heidspolitie en voor Berlijn. Ook dien de ik te melden wanneer treinen klaar voor vertrek stondep en diende ik hun aankomst te bevestigen". Burgemeester in Algerije gedood De burgemeester van Fort de l'Eau, Michel Schembri, is gisteren vanuit een hinderlaag beschoten en op weg naar het ziekenhuis overleden. Schembri reed in zijn auto terug naar zijn boerderij dichtbij Fort de l'Eau, ongeveer 15 km van Algiers gelegen, toen er schoten weerklonken. Hij werd tweemaal aan het hoofd getrof fen. Schembri stond bekend om zijn libe rale politiek en was een uitgesproken tegenstander van de „Algerie Fran- caise" beweging. Schembri, die 75 jaar was, had reeds verscheidene dreigbrieven ontvangen van de O.A.S., de geheime rechtse terreurorganisatie. Zijn vrienden hadden gepoogd hem over te halen niet meer alleen te rij den op landwegen, maar de bejaarde man sloeg deze raad in de wind. Recept per telefoon H De Britse huisvrouwen zullen H spoedig in de gelegenheid zijn de telefoon op te pakken, en het recept te vernemen voor n H een smakelijk maar eenvoudig të maken diner, H Over een week zal deze dienst W in Birmingham beginnen. H De vrouwen zullen een op band opgenomen stem horen, die een ffj recept geeft van snel te bereï- ij l| den gerechten, waarvan de grondstoffen op dat moment in overvloed op de markt zijn. Er worden geen exotische re- cepten gegeven. lrillllll![!!IIIIII!llllllll!il]llllllllllllll!!lll!!lll!l!lllllll!l!lll!lllll!lllllllll!!i!l Haagse administrateur stopte ene gat met andere, f 130.000 zoek Het onderzoek in de zaak tegen de 49-jarige Haagse administrateur L. van O., die vorige week is aangehou den verdacht van fraude tot een be drag van 130.000 gulden, heeft vol gens de politie duidelijk gemaakt, dat Van O. de Vereniging Kleuterzorg in Den Haag, waar hij werkte, voor 53.000 gulden heeft benadeeld en dat hij verder particulieren van wie liij vermogen beheerde, voor ongeveer 65.000 gulden heeft gedupeerd. Naar nu is komen vast te staan, is hij tien jaar geleden begonnen met zijn manipulaties. Bij een accountantson derzoek bleek dat er iets niet in orde was. Samen met de penningmeester van de vereniging maakte Van O. de kas op. Er was toen een tekort van 23.000 gulden. „Dat zal ik morgen meteen aanvullen van mijn banksal do" beloofde Van O. Dit is inderdaad nog eens door en ontdekten dat er nog 30.000 gulden was verdwenen. Het bleek, dat hij de 23.000 gulden had genomen van de rekening van één van de particulieren, voor wie hij effecten beheerde, Zijn handelingen voor deze opdrachtgevers zijn toen ook gecontroleerd en steeds weer wa ren er tekorten. Van O. moest effec ten kopen voor diverse mensen, hij deed dit wel maar zonder dat zij het wisten, verkocht hij de effecten weer. Het geld stak hij in eigen zak. Ook verkreeg hij door oplichting 15.000 gulden, voorwendend dat hij een voor delige opdracht had ontvangen, maar even kort bij kas zat. BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER Frans hoofdkwartier door projectielen getroffen Het is vandaag een vreemde dag in de Duitse Bondsrepubliek. Een feestdag is het allerminst, een rouwdag voor enkelen, en als herinneringsdag meer een reden voor I dispuut dan tot gedenken. Zeventien i jaar is het vandaag geleden dat on der de conferentietafel van Adolf Hit- Ier een bom ontplofte die de führer met een grote groep medemisdadi gers en meelopers aan het randje van de dood bracht. De mislukte bomaan slag op de opperbevelhebber van het Duitse leger, dat zowel in het oosten, het westen als in Italië' op de terug tocht was, betekende een golf van terreur in de opperste Duitse gelede ren van leger, adel en kerk, drie vij anden van het nationaal-socialisme. Hitier mocht dan op de avond van dc twintigste juli van het voorlaatste oorlogsjaar het Duitse volk'gerust stellen dat het maar een „domme en eerzuchtige officierskliek" was ge- I weest, zijn maatregelen logen er niet om. Drie veldmaarschalken lieten het leven, tientallen generaals werden op de meest wreedaardige wijze in Flos- senburg terechtgesteld, predikanten en priesters werden gefusilleerd en zelfs maar op het vermoeden van me deplichtigheid aan de aanslag stond de doodstraf. Er wordt veelal gezegd dat, op Duitsland na, alle Europese landen een ondergrondse hadden te gen het nazidom. Dat is niet helemaal juist. Zij het op andere wijze, was ook in Duitsland sprake van een ver zet. Dit bleef echter beperkt tot de hoogste officieren en burgerlijke autoriteiten. Toch blijft de bomaanslag op Hit- Ier nog steeds naklinken in de kringen van het bondsleger. Want er werd toch maar een aanslag gepleegd op de man, op wie men de eed van trouw had afgelegd en die men als opperbevelhebber boven zich had. Het was een geval van muiterij, zoals er weinig in de recente historie bestaan. Nog steeds wordt in Duits land gesproken over de juistheid van deze aanslag. Immers, wat belet de tegenwoordige Duitse soldaat de hand op te heffen tegen zijn superieuren, wanneer de aanslagplegers van de twintigste juli als helden worden ge- eerd? Claus Schenk graaf yon Stauf- fenberg, de man die de bom onder de tafel-met-terugtochtkaarten legde, wordt vereerd, straten zijn er naar hem genoemd, de jeugd leert op school van zijn moed, maar helemaal er weg mee weten, doet de gemiddel de Duitser niet. Er zal nog een generatie overheen moeten gaan, voordat men alge meen in Duitsland de Wider- standsgruppe van de hogere officiers- kaste naar waarde zal schatten. Wij, bewoners van de bezette gebieden van 19401945, hebben met de aan slag geen moeite. Een man die zelf geen enkele belofte is nagekomen, verdient geen respect. Sterker nog: Wht ons betreft was de aanslag ge lukt en dan nog1 enkele jaren eerder! Een man die zijdelings bij de aanslag was betrokken, is de tegenwoordige Bundeswehr-generaal, Hans Speidel. Hij \vas stafchef van de bij zijn leven al legendarische maarschalk Rommel, die een tegenstander van Hitler was. Nadat de aanslag was mislukt, stuur de Hitier één van zijn pluimstrijkers naar Rommel met een buisje vergif. Dat bespaarde Duitsland de smaad dat één van de beroemdste veldheren zou terechtstaan. De stafchef van Rommel, die op de hoogte was van de plannen, Speidel, werd in fort Küstrin opgesloten, maar slaagde erin te vluchten. De dag van de capitulatie nog moest hij zich schuilhouden om dat de S.S. met hem wilde afrekenen. De dag van vandaag zal voor Speidel er één zijn van herdenken. Een her denking van het feit dat het leger zich niet langer liet ringeloren. Hon derden hebben daarvoor geboet. Bij alles wat wrj bewaren aan de ver- zetsper-iode, één der mooiste en bloe digste uit onze geschiedenis, mogen we niet vergeten dat ook Duitsland zijn helden kent. Ze worden nog niet geëerd zoals het eigenlijk zou moe ten. Maar recht hebben ze erop. Juist vandaag. 9 Olga Forch, een Russische schrijfster die in de Sowjet-Unie grote populariteit genoot door haar romans over revolu tionaire bewegingen in het tsarenrijk, is 1 dinsdag, 88 jaar oud. overleden, aldus meldt het Sowjetpersagentschap Tass. De blokkade van de lucht- en vlootbusis Bizerta heeft reeds woensdag, de eerste dag van de actie die terugtrekking van de Franse troepen ten doel heeft, geleid tot schietpartijen. Van officiële zijde in Parijs werd ge zegd dat Tunesische artillerie en mortieren de basis hebben beschoten, en dat Franse vliegtuigen „om de WIE WON SCHEEPVAARTCOMPETITIE De president van Frankrijk, zes Europese premiers, zes Europese ministers van buitenlandse zaken en een assortiment staatssecreta rissen en ambassadeurs hadden eergisteren een „werklunch" aan boord van een plezierboot op de Rijn. Ver weg van het spiedend oog van de televisie en de journalisten, werd aangenomen dat de leiders van 150 miljoen Westeurópeanen belangrijke besluiten namen. In plaats daarvan hielden zij zich tijdens de lunch en daarna bezig met het spelletje van identificatie van dc tientallen boten op de rivier. Dit werd gisteren verteld door de Duitse perschef Felix von Eckardt. Iedere man zocht naar schepen van eigen nationaliteit, aldus Eckardt. Hij vertelde niet of iemand de stand bijhield. Na de lunch, vertelde Eckardt, gebruikte De Gaulle samen met wat Belgen en Duitsers de koffie aan een kleine tafel. Iemand vroeg of de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, de man die duidelijker dan wie ook verzet biedt tegen plannen van Dc Gaulle voor een Europese confederatie, er ook bij kwam. „Minister Luns", antwoordde Eckardt ..ontdekte slim dat het schip hutten had en hij vond er één waarin hij na de lunch een uiltje knapte. Later kwam hij weer te voor- schijn, heel monter". Eckardt liet na toe te lichten dat minister Luns het advies van zijn dokter heeft, veel te rusten. Tunesiërs ontzag in te boezemen" en de landing van parachutisten te be schermen, het vuur uit hun boordwa- pens hebben geopend. Het hoofd kwartier van generaal Roger Motte, de commandant van de luchtmacht, zou door Tunesische projectielen zijn getroffen. Het Tunesische persagentschap heeft meegedeeld dat „na verschillende lan dingen van parachutisten, de Franse luchtmacht Tunesische stellingen bij Bizerta heeft beschoten en gebom bardeerd. De Tunesische troepen be antwoordden het vuur". Het Tunesische ministerie van defen sie heeft meegedeeld dat de troepen opdracht hebben te verhinderen dat drie Franse oorlogsschepen die voor Bizerta liggen naar de basis opsto- men. Eerder werd van officiële Tunesische zijde meegedeeld dat is gevuurd op verscheidene Franse vliegtuigen en eens helikopter. Er zouden verscheidene zwaar ge wonden zijn. Beroep verworpen In Den Haag komt crematorium De kroon heeft aan de crematorium- vereniging „Nederland" verlof ver leend tot het oprichten van een cre matorium in Den Haag (voormalige gemeente Loosduinen). De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken in Nederland had bezwaren aangevoerd op grond dat de lijkverbranding zou indruisen tegen de christelijke zede. De kroon heeft overwogen, dat we liswaar uit het ingediende bezwaar schrift blijkt, dat ernstige bezwaren, ontleend aan de godsdienst bij een bepaalde bevolkingsgroep tegen het oprichten van het gevraagde crema torium bestaan, doch dat deze groep niet een zodanig gedeelte vormt van de bevolking der gemeente, dat zou kunnen worden gesproken van over heersende bezwaren, waarvan de wet spreekt. GENERAAL SPEIDEL ....voor nazi's op de vlucht.... Feest in Vietnam na overwinning Parachutisten van het Zuidvietname- se leger hebben woensdag hun glori euze intocht in Saigon gemaakt na I hun klinkende overwinning op guer rilla-strijders van de communistische Viet Kong-beweging in het delta gebied van de Mekong. De feestelijke stemming in de stad werd echter getemperd door berich ten over plannen van de Viet Kong om donderdag een grootscheepse aanval te ondernemen op Centraal- Vietnam. Donderdag is het zeven jaar geleden dat bij het verdrag van Genève Viet nam in Noord- en Zuid-Vietnam werd verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13