r mUNOLCUM HHESW OPRUIMING HH Leidende figuren in Amerika ,kijkschuw' HH I DE KLERKeZN DORIS DAY EN DAVID NIVEN IN EEN VROLIJK GESCHIL WOENSDAG 19 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR/NT 13 I Heimwee naar de eerste jaren Op de voorpagina van liet Amerikaanse weekblad „Va riety", dat zich voornamelijk bezighoudt met de „show business", kon men onlangs lezen, dat de leidende figuren van de Amerikaanse televisie wereld hun bezorgdheid niet verhelen over het feit dat de uitzendingen steeds minder worden gevolgd door het be volkingsdeel, dat met zijn' meningsuiting grote invloed kan uitoefenen. Volgens Amerikaanse televisie deskundigen schijnt er bij een be paalde groep kijkers inderdaad een soort heimwee naar de „goe de. oude tijd" te bestaan, toen de televisie nog in liaar kinderschoe nen stond. Zij herinneren zich de vele oorspronkelijke toneelstuk ken en de gedurfde manier, waar op dit alles aan de kijkers werd voorgezet. Aan de andere kant beseffen zij, dat de omstandighe den van vandaag nu niet bepaald geschikt zijn voor het handhaven van een hoog peil der uitzendin gen. Alleen al in New York zijn er zeven televisiekanalen, die elke dag achttien uur in de lucht zijn, in totaal dus 882 uur per week. Aangezien dit nog maar een klein deel van de hele zendtijd in de Verenigde Staten uitmaakt, ligt het voor de hand dat het elk sta tion bergen moeilijkheden kost om een behoorlijk programma ge vuld te krijgen. De enige oplos sing zou zijn het aantal zend stations ingrijpend te beperken, maar in de Verenigde Staten is men als de dood zo bang voor „beperking van de vrijheid", zo dat het probleem voorgoed een probleem zal blijven. Van t.v. vervreemd Toch kan de bestaandegrote vraag naar uitzendmateriaal niet als verontschuldiging gelden voor de overvloed aan cowboyfilms, kluchten en shows, die de kijker worden voorgeschoteld, en even min voor de regelmaat waarmee enkele producers minder goede programma's blijven brengen, al leen omdat deze door hun grap pen en grollen bij een bepaald deel van de kijkers in de smaak vallen. Het zijn juist deze soort programma's, die „de elite" van de kijkers, zoals leraren, dokto ren, advocaten, zakenlieden e.d., van de televisie hebben ver vreemd. Ze kijken eenvoudig niet meer. Het gevolg is echter, dat wan neer er werkelijk iets goeds op het scherm komt, zij evenmin tot de toeschouwers behoren. Want het moet worden gezegd, dat er in Amerika toch nog veel goede programma's te zien zijn. Sporen verdiend Vooral op politiek, sociaal en eco nomisch gebied heeft do Ameri kaanse t.v. haar sporen verdiend. De kijker krijgt de mening te ho ren van regeringsleiders en top figuren uit de hele wereld plus RADIOEN T.V.-RUBRIEK vaak nog analyses over de be langrijke wereldgebeurtenissen door deskundigen op elk gebied. Er zijn nog meer op hoog peil staande uitzendingen, zoals „Om nibus" met veel avant-garde to neel, „Camera Three", waarin kunst, filosofie en geschiedenis onder de aandacht worden ge bracht, en „Project Twenty", een programma waarin met illustra tief materiaal de Amerikaanse geschiedenis wordt belicht. On langs hebben we al op de voor treffelijke muziekuitzendingen van Leonard Bernstein met de New York Philharmonic en op de produkties van de N.B.C. Opera Company gewezen. Ook de beel dende kunst wordt gepopulari seerd door deskundige sprekers. In dit verband geniét vooral dr. Brian O'Doherty grote bekend heid, die de kijkers meeneemt naar het Museum voor Schone Kunsten in Boston. Zwakke punt Ofschoon het toneel ongetwijfeld, ook volgens de Amerikanen zelf, het zwakste punt van de huidige televisieprogramma's vormt (wat een van de voornaamste oorza ken van ontevredenheid onder de kijkers is), wordt deze kunst uiting zeker niet verwaarloosd. Zo hebben verschillende zenders maandelijkse of twee-wekelijkse toneeluitzendingen Er wordt overal hard gewerkt aan de verbetering der program ma's, waaraan het frisse optre den van president Kennedy en de dreiging licenties in te trekken van maatschappijen, die het al te bont maken, met vreemd zullen zijn. Het schijnt dat de kieskeurige kijkers, die alleen het beste van het beste op hun scherm willen zien, weer wat meer belangstel ling gaan tonen. In het algemeen moge echter de ontwikkeling in Amerika ook voor Nederland de waarschuwing inhouden, dat haastige overvloed zelden goed is. Kijkers en... luisteraars Op 1 juli waren bjj de dienst luis ter- en kjjkgelden 923.590 televi sietoestellen aangegeven tegen 909.237 op I juni van dit jaar. Op 13 juli was dit aantal gestegen tot 929.929. In de eerste helft van 1961 werden 122.142 t.v.-ontvangers geregis treerd, d.w.z. bijna 15 procent meer dan in het corresponderende tijdvak van 1960, toen de aanwas 106.557 bedroeg. De stijging komt vrijwel geheel voor rekening van het eerste kwartaal, toen t.o.v. dezelfde pe riode in 1960 een groei van 20 procent viel te constateren. In het tweede kwartaal beliep de stijging t.o.v. hetzelfde tijdvak in 1960 niet meer dan 6 procent. In de loop van juni daalde het aantal geregistreerde radio ontvangtoestellen van 2.645.102 tot 2.644.531. Voorts waren er op 1 juli j.I. 479.944 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 479.936 op 1 juni. Gedeelte songfestival Knokke voor A.V.R.O. De A.V.R.O. zal op woensdag 26 juli een gedeelte uitzenden van de wedstrijden in het songfestival, dat te Knokke wordt gehouden. Het hele festival duurt van 21 tot 27 juli en er wordt door drie ploe gen uit verschillende landen ge streden om de Europabeker. De Nederlandse ploeg bestaat uit Connie van den Bosch, Sacha De- nisent, Herman van Keeken, Ram ses Shaffy en Ria Valk. Vorig jaar namen o.a. Corrie Brokken en Ton van Duinhoven deel aan het festival, maar de beslissing van de jury waren zo bevreem dend, dat zij zich toen voornamen zich niet een tweede keer aan dit festival te wagen. Maandagavond voerden tyirn Over gauw gitaaren Ruud Ja cobs (bas) in Muziek Mozaïek een nieuwe compositie voor gitaar en bas uit, getiteld „Our Desire". Op de Joto de uitvoerenden. Links Bep Rowold en rechts Maurice Rocco, die in deze uitzending niet te èien waren. Ugo Trama zingt vanavond bij Promenade orkest Vanavond tussen 5 minuten over 8 en 5 minuten over half 9 zal rle bekende Napolitaanse bas Ugo Trama liederen zingen, begeleid door het Promenade-orkest onder leiding van Hugo de Groot. Deze Italiaanse zanger, die al meerma len voor de VARA-microfoon is opgetreden, heeft bijzondere tri omfen geoogst in de opera Nabuc- co, welke ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de VARA verleden jaar in het Amsterdamse Concertgebouw werd opgevoerd. Ook tijdens het Holland-Festival 1961 was Ugo Trama van de par tij. Op uitnodiging van de VARA komt hij in oktober een speciaal opera-concert verzorgen. <)\orew, yaw ew sc/mjvew VABAAG Televisie De K.E.O. brengt vanavond eerst een reportage van de N.A.V.O.- taptoe. Daarna, om negen uur, presenteert Jos van der Valk zijn variétéprogramma „Piste", waar aan o.a. beren en telefoonboeken te pas komen. Het K.R.O.-pro- gramma wordt met de epiloog en „Onze arme, rijke taal" afgesloten. De Vlaamse televisie vult de tijd vanavond met haar feuilletons „Schipper, naast Mathilde" en „Bo nanza", die respectievelijk om half negen en om tien over negen be ginnen. Om tien uur weer een re- N.A.V.O.-TAPTOE OP TELEVISIE In het K.R.O.-televisieprogramma van vandaag, is een, ongeveer drie kwartier durende, reportage opgenomen van de vierde N.A.V.O.-Tap- toe te Arnhem. Deze reportage, waarvan de uitzending te 20.20 uur aanvangt, werd donderdag j.I. op telerecording opgenomen. De N.A.V.O.-Taptoe, die deze week op de Arnhemse markt bij het Provinciehuis en de Walburgiskerk wordt gehouden, staat onder al gehele leiding van de directeur van de Luchtmachtkapel, H. F. W. van Diepenbeek. Aad van den Heuvel verzorgt de T.V.-presentatie, de commentaar wordt gesproken door Guus YVeitzel. Aan deze taptoe werken o.m. mee: de tamboerkorpsen van de ko ninklijke marechaussee en de Koninklijke Luchtmacht, het jacht hoornkorps van het garderegiment jagers, het trompetterskorps van de artillerie en de kapel en het exercitiepeloton van de. koninklijke luchtmacht. Uit de andere N.A.V.O.-landen ziet men o.m. het staf muziekkorps van de Bundeswelir, de 33e U.S. Army Band en de Band of the Royal Canadian Dragoons. Het laatste korps brengt evenals de Luchtmachtkapel moderne muziek voor militaire orkes ten. Spectaculair is het optreden van de Turken. Het presidentiële muziekkorps van de Turkse weermacht representeert het moderne Turkije. Het korps der Janitcharen geeft een fascinerend beeld van het Turkije van enige eeuwen terug. JOOP KOOPMAN portage uit Duitsland van de atle tiekwedstrijden West-Duitsland Verenigde Staten, die te Stuttgart worden gehouden. Radio De. N.C.R.V. zendt via Hilversum I om twee uur 's middags de opera „Iolanthe" van Arthur Sullivan uit. Dirigent is sir Malcolm Sar gent. 's Avonds om kwart over acht speelt in het kader van het Holland Festival het Concertge bouworkest o.l.v. Otto Klemperer werken van Gluck, Bruckner en Klemperer zelf. Over de andere zender brengt de VARA om vijf over half negen het spel „De geweren van vrouw Car- rar" van Bertold Brecht in een Nederlandse bewerking van Jet' Last. Dit stuk speelt zich in de laatste dagen van de Spaanse bur geroorlog af, toen vast stond dat Franco's fascistische troepen de slag zouden winnen. Aansluitend spreekt Joop Koopman een tekst van L. J. van Looi uit, waarin een beeld van Franco wordt gegeven. Linoleum van het 1 beste fabrikaat NU VÈR BENEDEN DE PRIJS! MARMOLEUM In do nieuwste dessins, passend In elk Interieur. Onverwoestbaar sterk llnoleun^ dat practlsch een mensenleeftijd meegaat. 200 cm. breed 80 NU per meter voor LINOFELT-MOIRÉ 200 cm. breed, JP 90 NU per meter LI NOFELT-HOUTNERF 200 cm. breed, NU belangrijk goedkoper, per meter 4. 90 INLAID-UNOLEUM leuke dessins In frisse kleuren. Bijzonder geschikt voor badkamer, keuken, hal en gangen. 200 cm. breed, 80 v. 16.90 p. mtr NU voor PARKET- INLAID 183 cm. breed, vastgestelde verkoop prijs 15.50 per meter 3Q NU voor per meter, NU voor 8.® OUDE MARKT VLISSINGEN ROTTERDAM - OEN HAAG UTRECHT VLISSINGEN FILMS IN ZEELAND UZ TAYLOR: Venus in nerts" „Please don 't eat the daisies" verzucht de altijd glimlachende Doris Day in de gelijknamige Amerikaanse komedie, die don derdagavond onder de heel wat prozaïscher Nederlandse titel „Pa krijgt de klappen" in Grand (Goes) wordt vertoond. En daarmee poogt Doris dan weer te bemiddelen ïri een, overigens niet zo bijster ernstig, conflict tussen een consciëntieus toneel criticus, die toevallig ook haar man is en een toneelstukjes- schrijvende huisvriend. De echtgenoot wordt gespeeld door de humoristische acteur David Ni- ven. de vriend door de minder be kende Richard Haydn. Niven doet zo Amerikaans mogelijk tegen de onvermijdelijke Broadway-achter- grond, terwijl Doris moeiteloos de lieve huisvrouw speelt, waarbij zij vanzelfsprekend niet vergeet nu en dan een deuntje te zingen, zodat we onder meer de titelsong „Please don 't eat the daisies" van haar te horen krijgen. Vanavond brengt Grand (Goes) een (jeugd)problemenfilm op het doek, getiteld „Misdadige meis jes" met Mamie van Doren als een van de jongedames, die van het rechte pad zijn afgeweken. Hoe misdadig Mamie en haar kornuiten echter ook mogen zijn, men behoeft zich noch door dc titel, noch door het probleem af te laten schrikken, want aan het eind komt alles toch weer op zijn pootjes terecht. Ook in Alhambra (Vlissingen) krij gen we met een minder oppassend meisje te maken, dat in de film „Venus in nerts" wordt voorgesteld door Elizabeth Taylor. „Venus in nerts" is een speelfilm met als on derwerp de zeer particuliere moei lijkheden van.een onbegrepen jonge dame, die haar uiterlijk tegelijk mee èn tegen heeft. Haar schoonheid brengt haar voortdurend in situaties, 'die zij in de grond van haar hart verafschuwt. Dank zij een vriend uit haar kinderjaren komen we te we ten dat de oorzaak van alles een ellendige jeugdervaring is. Het ver schil met de vorige film is echter, dat de ontknoping geen „happy end" in petto heeft maar een zeer drama tisch slot. Behalve Lizzy Taylor zien we in deze rolprent Laurence Harvey en Lizzy's echtgenoot Eddie Fisher. De laatste speelt de begijpende jeugd vriend, een rol, die hem goed ligt. Er draait nog een film over een meisje en haar problemen, te we ten de Duitse rolprent „Noch Min- derjahrig" met Paula Wesseley, Vera Tschechowa, Erik Frey en Doris Kirchner. City (Middel burg). Elf ie Breitner is een lief en ietwat naief meisje, dat door haar verlangen naar mooie kle ren in een vervelende situatie geraakt. Gelukkig waakt er nog een sociaal werkster over haar, zodat ook hier een „happy end" gegarandeerd is. Voorts zijn er twee oorlogsfilms. „Met de bajonet in de rug" met Scott Brady en Elaine Edwards speelt op Korea en behelst de geschiedenis van dappere mariniers en in het nauw gedreven verpleegsters. Ook hier „eind goed, al goed". Te zien in Luxor (Vlissingen). „The naked and the dead", gebaseerd op het bekende boek „Helden zon der glorie" van Norman Mailer ein digt prinder vrolijk. Het toneel van de strijd is de Stille Oceaan, de te- fenstanders zijn de Japanners, riendschap en vijandschap vormen het thema van deze film, waarin voor de liefde slechts plaats is in flash backs. In dë hoofdrollen Aldo Ray, Cliff Robertson, Raymond Massey en in de bijrollen Lili St. Cyr en Bar bara Nichols. In Electro (Middel burg. City (Middelburg) tenslotte vertoont vanavond onder auspiciën van de C. F.A. de bekende film „Het meisje van de veenhoeve". In gebouw „De Brakke Grond" in de Nes te Amsterdam, is „We're in Dutch again", de komische revue in het Engels, in primière gegaan. De foto toont alle spelers in een scène tijdens de proloog. Christelijke aannemers geschokt door maatregel van minister Van Aartsen „Moeilijk te verwerken". Dat is de reactie van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond op de maatregel, waar mee minister Van Aartsen vrijwel de gehele vrije woningbouw heeft stil gelegd. Met ingang van gisteren is, zoals gemeld, voor werken boven de 10.000 gulden rijksgoedkeuring nood zakelijk. „Dat in de duurdere sector moest worden beperkt, is nog wel te aan vaarden, maar wij begrijpen eerlijk niet, dat er nu ook beperkt gaat wor den in de goedkope ongesubsidieerde sector die gelijk staat met de premie- bouw", zo verklaarde mr. W. Aantjes, algemeen secretaris van de N.C.A.B., tegenover het A.N.P. Hij is temeer verbaasd over de ministeriële maat regel, omdat de minister een beroep heeft gedaan op de bouwers, zo goed koop mogelijk te bouwen. Volgens de N.C.A.B. worden nu juist de men sen die aan deze wens gehoor geven, ,getroffen. Mr. Aantjes gelooft niet, dat door de jongste maatregel bouwkrachten kun nen worden vrijgemaakt. De arbeids- markt zal er, volgens hem, nauwelijks door worden verruimd, omdat iedere bouwer zijn arbeiders zo lang moge lijk vasthoudt. De mensen moeten dan onderhoudskarweitjes opknappen of worden uitgeleend aan colega's. het geen de zaak niet goedkoper maakt. Niagara-bedwinger beboet De fors gebouwde neger die zaterdag j.I. in een stalen bol de Nïagara-wa- tervallen wist te bedwingen is veroor deeld tot betaling van een boete van 100 dollar en de kosten van het ge ding, zijnde 13 dollar. De 30-jarige Nathan Boya werd gis teren uit het ziekenhuis ontslagen. Hij werd vervolgens direct voor de rechter geleid. Hij werd beschuldigd van overtreding van een wet waarbij het uitvoeren van waaghalzerige toeren in of op de watervallen verboden is. Belgische matroos in Rotterdam verdronken Een 54-jarige Belgische matroos, Gaston Jules Godart uit Antwerpen, is maandagnacht in de Rotterdamse petroleumhaven, bij de terreinen van de Shell, verdronken. Hij verloor zijn evenwicht op het gangboord van de tanker „Belgian Pride" en viel tussen schip en steiger in het water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9