Vrijheid van West-Berlijn blijft politieke en morele verplichting DE KERKEN NIEUWS UIT V ader Moboetoe sinds gisteren spoorloos T.V.-UITZENDING NASOETION WAS GEEN OVERTREDING OOSTDUITSERS VLUCHTEN IN PANIEK NAAR WEST-BERLIJN WOENSDAG 19 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algerijns senator vermoord Ben Aissa Sassi, die in 1959 door het Algerijnse district Tiaret naar de Franse senaat werd afgevaardigd, is dinsdagochtend vermoord. Hij reed met zijn lijfwacht in een auto in de omgeving van het dorp Tiaret. waarvan hij burgemeester was, toen twee mohammedanen van uit een andere auto het vuur open den, waardoor de senator en zijn be geleider om het leven kwamen. Ben Aissa Sassi behoorde tot de vijf tien mohammedaanse leden van het Franse parlement, die in oktober van het vorige jaar in een motie aan drongen op onderhandelingen met de voorlopige Algerijnse regering. Ook had hij gepleit voor de invrij heidstelling van de Algerijnse poli tieke gevangenen. WESTELIJKE NOTA'S AAN MOSKOU VRIJGEGEVEN STAATSSECRETARIS SCHOLTEN Beleid van VARA en V.P.R.O. niet goedgekeurd Ten aanzien van het optreden van de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, voor de Neder landse televisie is staatssecretaris Scholten van mening, dat niet kan worden gesproken van een overtre ding van het televisiebesluit. Hierme de wil de staatssecretaris allerminst te bennen geven, dat hij het juist acht dat de VARA en de V.P.R.O. de ver antwoordelijkheid voor deze uitzen ding op zich hebben genomen. Dit wordt gezegd in het antwoord, dat de staatssecretaris heeft gegeven op de desbetreffende schriftelijke vra gen van het Tweede amerlid de heer Weiter (k.v.p.). Op de vraag, of voor de uitzending toestemming was ge vraagd aan de regering antwoordt de heer Scholten, dat een dergelijke toe stemming niet behoefde te worden gevraagd daar het televisiebesluit geen preventieve controle op uitzen dingen kent, en dat zij dus ook niet is verleend. In het licht van het bestaande radio- en televisiebestel is het oordeel van Breugem en J. E. L. van der Geest beroepbaar zijn; beroepbaar: ds. J. A. Heldring te Steenderen, laatste lijk predikant te Edmonton (Canada) is beroepbaar; getuigschrift: na ge houden colloquium is aan mej. J. de Ruyter te Rotterdam een getuig schrift uitgereikt, bedoeld in artikel 18 van de ordinantie van de oplei ding en vorming van de dienaar des Woords. GEREF. KERKEN. Beroepen te Vinkeveen C. W. Plooy, kand. te Soest: te Zuid-Beijerland J. Spoelstra te Tilburg: aangenomen naar IJmuiden G. Assies te Oostwold (Old.), die bedankte voor Dokkum; bedankt voor Leerdam G. Vesseur te Roekan je: bedankt voor Schiedam N. H. Heiner te Heinkenszand. CHRIST. GEREF. KERKEN. Tweetal te Aalsmeer H. Biesma, kand. te Lisse en J. P. Versteeg, kand. te Amsterdam; tweetal te Hil- legom J. Kievit, kand. te Apeldoorn en J. P. Versteeg, kand. te Amster dam; tweetal te De Krim H. Biesma, kand. te Lisse en J. Kievit, kand. te Apeldoorn; beroepen te Franeker H. Biesma, kand. te Lisse; te Gorkum, Den Helder en Werkendam J. Kie vit, kand. te Apeldoorn; te Onstwed- de K. Boersma, kand. aldaar; be dankt voor Leeuwarden W. van 't Spijker te Drogeham; voor Werken dam F. Bakker te Driebergen. BAPTISTEN GEMEENTE. Bedankt voor Stadskanaal H. van der Werf te Emmen; voor Westerhaar J. Ketelaar te Hogezand. OUD GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Capelle aan de IJsel J. van Prooyen te Ede. de regering over de vraag, of een te levisieuitzending oorbaar en in over eenstemming met de nationale waar digheid is, irrelevant, aldus het ant woord van de staatssecretaris op de desbetreffende vraag. De verantwoor delijkheid voor de uitzending ligt uit sluitend bij de VARA en de V.P.R.O. De regering heeft uitsluitend be voegdheid tot het uitoeferien van re pressieve controle, indien de uitzen ding iets bevat, dat gevaar kan ople veren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Na toetsing van de uitzending zelf aan deze criteria is de staatssecreta ris van oordeel, dat niet van een over treding van het televisiebesluit kan worden gesproken. Geen zwarte Ionen bij Iandbouwprodukten Mede namens de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid heeft de lieer Marijnen, minister van landbouw en visserij, antwoord gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Vre- deling (P.v.d.A.). Deze vragen hadden betrekking op het al dan niet opnemen van zwarte lonen in de kostprijsberekeningen voor Iandbouwprodukten. Minister Marijnen zegt in zijn ant woord o.m., dat hij kennis heeft ge nomen van de uitspraak van het landbouw-economisch instituut, dat in de door het L.E.I. verzorgde be- drijfsboekhoudingen de werkelijk uitbetaalde lonen in rekening worden gebracht. Naar het oordeel van de minister be hoeft het feit, dat deze feitelijk ge registreerde arbeidskosten een basis gegeven vormen voor het kostprijs- onderzoek nog niet in strijd te zijn met het uitgangspunt, dat de kost prijzen van Iandbouwprodukten die ten grondslag liggen aan het garan- tiebeleid, gebaseerd behoren te zijn op de officieel toegestane lonen. De N.A.M. gaat naar olie boren in de Noordzee De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij, een onderdeel van de Ko ninklijke Shell-groep, zal in novem ber a.s. op ca. 3,8 km buiten de kust nog binnen de territoriale wateren een exploitatieboring verrichten in de Noordzee. Dat zal geschieden ter hoogte van Kijkduin. De boring gaat tot een diepte van circa 2000 meter. De N.A.M. gebruikt voor deze werkzaamheden de boorponton „Tri ton". Er zijn nog enkele onzekere factoren, o.m. het tijdig gereedkomen van en kele vitale onderdelen op scheeps werven in Amsterdam en uiteraard- de weersgesteldheid in augustus. Het slepen en plaatsen van de ponton kan namelijk alleen onder gunstige weers omstandigheden geschieden. men in de Lovanium-universiteit te Leopoldstad. Een scherpe strijd om de macht zal waarschijnlijk oplaaien tussen gema tigde en federalistische groeperingen en de aanhangers van het Loemoem- bistische regime van Antoine Gizen ga. De volgelingen van Albert Kalondji, president van Zuid-Kasai, zullen in dat geval do weegschaal ten gunste van een partij kunnen doen over slaan. Gizenga ziek Tot nu toe genieten 160 parlementa riërs gastvrijheid in het zwaarbe waakte gebouwencomplex van de Lovanium-universiteit. Een definitieve datum voor het be gin van de parlementszitting is nog niet genoemd, maar men houdt het te Leopoldstad op donderdag of vrij dag. Het nog niet aanwezig zijn van An toine Gizenga, wordt door de Ver enigde Naties officieel toegeschreven aan ziekte. Er gaan geruchten die een bevestiging van zijn komst in houden. Deze werden versterkt nadat was bekend geworen dat drie afge vaardigden uit Stanleystad de U.N.O. om transport hadden gevraagd naar Leopoldstad. Prinses Irene in Mexico Prinses Irene lieeft gisteren beziens waardigheden van de Mexicaanse hoofdstad, Mexico City, in ogen schouw genomen. Mevrouw Eva Samano de Lopez Ma- teos, de echtgenote van de Mexicaan se president, toonde haar de eeuwen oude kathedraal en het imposante pa leis. Prinses Irene is 14 juli te Mexi co City aangekomen en zal gedurende een maand te gast zijn bij de presi dentiële familie. Vijf augustus viert zij haar 22-ste verjaardag in den vreemde. BINNEN 24 UUR 1335 UITGEWEKENEN Stationschefs saboteren politie-controle Van maandag 5 uur af hebben in één etmaal 335 Oostduitse vluchtelingen In West-Berlijn asiel gevraagd. Se dert 1 juli 1961 is het totaal aan ge- vluchten opgelopen tot 17.430. De Westberlijnso autoriteiten schrij ven de grote stroom vluchtelingen van de laatste tijd toe aan de angst van de Oostduitsers voor een Rus- sisch-Oost-Duits vredesverdrag, waardoor niet alleen de kans om naar West-Berlijn te ontkomen zou zijn verkeken, maar waardoor- ook de le vensomstandigheden in het Duitse gebied achter 't IJzeren Gordijn nog verder zouden worden bemoeilijkt. De communistische regering van Oost-Duitsland had al eerder contro les ingesteld om de overmatige aan tallen vluchtelingen uit haar gebied wat af te remmen. De vlucht naar het vrije westen is tevens strafbaar gesteld. Vluchtige controle Uit de me'dedelingen van de vluchte lingen blijkt echter dat de beambten in de treinen tussen oost en west vluchtige controles houden, zonder arrestaties te verrichten. Volgens zegslieden worden de com munistische regeringsorders door de stationschefs in feite gesaboteerd. Zij houden strikt de hand aan het sche ma voor de treinenloop, waardoor de controlepunten buiten Oost-Berlijn praktisch geen tijd krijgen voor een diepgaand onderzoek. Ontvluchte jongen op tip van moeder gevat Op aanwijzing van zijn moeder is in Den Haag de 19-jarige W. 3. van Z., die drie weken geleden was ontsnapt uit een rijksopvoedingsgesticht, aan gehouden. De moeder ontmoette haar zoon toevallig in de binnenstad en waarschuwde onmiddellijk een agent. Na een korte achtervolging geflikte het de agent met de hulp van twee burgers de jongeman te vatten. De Oostduitse regering heeft het Volk inmiddels verboden deel te nemen aan de gigantische bijeenkomst van Duitse protestanten, die vandaag in West-Berlijn zal beginnen. Echtpaar Bons vertrok naar zendingsterrein Uitgeleide gedaan door familieleden en vele zendingsvrienden is het echt paar ds. P. Bons en mevrouw dra. M. Bons-Storm, dat enkele weken gele den in de Nieuwe Kerk te Middelburg namens de classes Middelburg en IJ- zendijke der Hervormde Kerk naar 't zendingsterrein van Nieuw-Guinea werd uitgezonden, dinsdagmorgen van Schiphol vertrokken. Ook de beide kinderen maken de reis mee, die eerst naar Madras voert. Daar is ds. Bons de gast van de kerk van Zuid-India. Over drie weken hoopt de familie Bons dan naar Hol- iandia te gaan en vandaar door te reizen naar het gebied rondom Sarmi dat hun werkterrein is in opdracht van de Zeeuwse gemeenten. NED. UERV. KERK. Beroepen te IJmond H. van Niel te Nunspeet; aangenomen naar Middel burg (voor de arbeid onder de Vrij zinnig hei-vormden) A. van Santen te Drachten: naar Oude en Nieuwe Niedorp H. M. Stam, vicaris te Brum- men; naar Assen W. E. Verstoep te Witmarsum; naar Vollenhove C. B. Schuurman te Baardwijk-Drunen. Bedankt voor Almen D. C. Kousema ker te Westmaas. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren P. M. Breugem te Stolwijk, J. A. Don te Beverwijk, J. E. L. v. d. Geest te 's-Gravenhage, H. J. Groenewegen te 's-Gravenhagc, R. Hengstmangers te Haarlem, G. Kals- beek te Katwijk aan Zee, M. Leeflang te Rotterdam, A. N. Doornhein te Vlïssingen, van wie de heren P. M. Slechts drie man zijn teruggekeerd van een groep van seven y bergbeklimmers, die de Mont Blanc van de Italiaanse zijde y wilden bedwingen. Een Italiaan en drie Fransen zijn omgeko- y S men in de bittere koude en de snijdende tvind tijdens een gru- y y wélijke afdeling. Onder de geredden bevond zich de beroemde y berggids Walter Bonatti, die hier met de handen in verhand y S verslag uitbrengt van de tocht (foto boven) en de Franse ju- y y rist Pierre Mazeaud die gefotografeerd werd op het moment S dat hij op een brancard liggend in Courmayeur arriveerde. Hij y leed aan bevriezingswonden in armen en benen. y V\*VWWVV**WWWW\A<\W*\AAAAA*VWWVV*WV Arbeiders bemoeilijkten politiewerk in Utrecht De 18-jarige Utrechtse sjouwer L-, tegen wie de officier van justitie ui Utrecht op 29 mei een arrestatiebe vel had uitgevaardigd, is in het Huis van Bewaring terechtgekomen. De aanhouding van L. heeft de Utrecht se politie heel wat moeite gekost: nas na een gevecht van man tegen man en enkele waarschuwingsscho ten sloten de boeien zich om L. s polsen. De sjouwer had nog drie weken „brommen" tegoed ten daarnaast nog drie weken voorwaardelijk), maar tot nu toe had de politie hem niet te pakken kunnen krijgen. Een surveillerende agent ontdekte hem i- WorLrcnnnr Hl) surveiuerenae agem 77' op het terrein van Werkspoor. Hij toog ijlings naar het politiebureau en kwam met vier man versterking te rug. Via de portier en de personeels chef bereikten de agenten het ter rein waar L. aan het werk was Ze herinnerden hem aan het arrestatie bevel, maar L., zowel als vier van zijn collega's namen een dreigende houding aan. De arbeiders waren ge wapend met stukken staal en een van de agenten zag zich genood zaakt twee waarschuwingsschoten te lossen. Een „tik op hei: hoofd", stel de L. tenslotte buiten gevecht. Actrice Sophie de Vries (88) overleden De oud-toneelspeelster Sophie de Vries is zondag te Amsterdam op 88- jarige leeftijd overleden. Zij debuteerde in 1891 bij de Konink lijke Vereniging „Het Nederlandsche Tooneel" in het stuk „De wereld waarin men zich verveelt", speelde vervolgens van 1899 tot 1907 in Tivo- li te Rotterdam. Daarna, tot 1903 was zij verbonden aan het gezelschap van Van Eysden. Zij heeft twee tournees gemaakt naar het voormalige Neder lands Indië in de jaren tussen 1904 en 1907. Sophie de Vries maakte van 1909-1919 deel uit van het gezelschap „Het toneel" onder Willem Royaards. Tot 1920 was zij verbonden aan het Schouwtoneel waarna zij wederom optrad bij Royaards. Robert M. McKinney. hoofdredacteur en uitgever van de Santa New Mexican en uitgever van „The Taos News" is be ëdigd als Amerikaanse ambassadeur in Zwitserland. De 50-jarige McKinney heeft verschillende functies in de regering be kleed. o.m. die van onderminister van binnenlandse zaken tijdens het bewind van Truman. Misleidend De drie mogendheden zijn het niet eens met het Sowjet-standpunt dat er een conflict zou kunnen uit breken indien er niet onmiddellijk een vredesverdrag met Duitsland wordt getekend. „Het is mislei dend te spreken van een crisis in Berlijn en van onverdragelijke spanning in Europa," aldus de Franse nota. De door de Sowjet-Unie voorgestelde maatregelen zouden daarentegen een permanente oorzaak van spanning in Europa zijn omdat het Duitse volk het recht van zelfbeschikking wordt In de Britse nota wordt gezegd: „Zo als de Sowjet-Unie moet weten, be hoort de stad Berlijn niet tot de Sow jet-Unie, noch tot de zogenaamde Duitse Democratische Republiek. Het protocol van 12 september 1954 was op dit punt volkomen duidelyk en het zou slechts kunnen worden herzien of ongeldig verklaard door alle vier mo gendheden die Duitsland aan het ein de van de oorlog bezetten. De bondsrepubliek kan, aldus de no ta's, er niet van worden beschuldigd spanning in Europa te veroorzaken of een crisis over Berlijn uit te lok ken. De bondsregering heeft ver klaard nooit haar toevlucht tot ge weld te zoeken en zij streefde er ook niet naar kernwapens te verkrijgen. NIEUWE KONGOLESE ONTWIKKELINGEN Komt Gizenga nu wel of niet naar Leopoldstad? De verblijfplaats van de commandant van het centrale Kongolese leger, Joseph Moboetoe, vormde gisteren een groot vraagteken. Moboetoe, die eergisteren de dag waarop zijn echtgenote een kind ter wereld brachtzou terug keren uit Katanga, kwam niet op dagen. Zijn assistenten beweren geen idee te hebben waar hun chef zich bevindt. De kamervoorzitters van het Kongo lese parlement hebben in weerwil van het feit dat employés der Verenigde Naties te Elizabethstad menen dat de Katangese afgevaardigden beslist niet naar Leopoldstad zullen reizen, een beroep gedaan op de parlemen tariërs, „onmiddellijk" samen te ko- Lakens en dekens voor rampgebied in India Vooruitlopend op een desbetreffende oproep van de liga van Rode-kruis verenigingen te Genève voor hulp verlening aan de slachtoffers van de natuurramp in Zuid-India, heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten alvast een hoeveelheid lakens en de kens aan liet Rode Kruis van India te zenden. Deze schenking zal in samenwer king met de K.L.M. zo spoedig mo gelijk naar New Delhi worden over gevlogen. Conferentie over Laos langzaamaan op gang De 14-landen-conferentïe over Laos kan deze week eindelijk punt voor punt beginnen te onderhandelen over een schikking voor het koninkrijk Laos. Zover is men thans, dat Enge land en Rusland, de twee voorzitters van de conferentie, de impasse over de procedure hebben doorbroken. Woordvoerders van de delegaties van Engeland en Rusland zeiden dat men thans kon beginnen te onderhandelen over een „neutraliteitsstatuut" en een voor lange termijn geldende interna tionale controle voor Laos. t Tot nu toe zijn 127.000 vluchtelingen uit Angola in Kongo aangekomen. Ze ventig procent van hen zijn vrouwen en kinderen. Een Sowjetrussische goodwill-tnissie is naar Latijns-Amerika vertrokken. Regeling Duitse kwestie door onderhandelingen De V.S., Frankrijk en Engeland heb ben premier Kroesjtsjew in nota's, die maandag in Moskou werden over handigd, zoals wij gisteren meldden, gewaarschuwd dat een ernstige en gevaarlijke toestand'ontstaat indien een eind wordt gemaakt aan de wes telijke rechten in Berlijn. De V.S. zeg gen onder meer dat zij de uitoefening van hun rechten, tezamen met de Britse en Franse bondgenoten, met het doel dev rijheid van meer dan twee miljoen mensen in West-Berlijn te handhaven, als een fundamentele politieke en morele verplichting be schouwen. In de drie nota's, die een antwoord vormen op de jongste verklaringen over de Sowjet-houding tegenover Berlijn, verklaren de westelijke rege ringen het met de Sowjet-regering eens te zijn dat een regeling van de Duitse kwestie al te lang op zich heeft laten wachten, maar zij leggen er de nadruk op dat zij in liet verle den gedetailleerde voorstellen hadden gedaan voor hereniging van Duits land in vrijheid en voor een definitie ve oplossing van 't Duitse probleem. De Sowjet-regering had echter steeds alle voorstellen afgewezen. Onwettig De westelijken verklaren dat een re geling voor de Duitse kwestie moet worden gevonden door vreedzame on derhandelingen. Elk eenzijdige poging een oplossing op te leggen zou vol komen ontwettig zijn. In de Ameri kaanse nota wordt gezegd dat de V.S. op hun rechten staan en deze zullen verdedigen tegen pogingen om er eenzijdig een einde aan te maken, omdat de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn afhangt van het be houd van deze rechten. Zuurstofleiding sprong drie gewonden Bij de N.V. G. L. Loos en Co's fa briek voor technische- en medische gassen aan de Transformatoreweg bij Sloterdijk in Amsterdam is dins dag een hoofdafsluiter in de zuur stofleiding uit elkaar gesprongen waardoor drie personen brandwon den opliepen. De hoofdafsluiter zat In het leidin genstelsel waardoor de zuurstof naai de te vullen cilinders wordt aange voerd. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk een vuiltje in de zuur stofleiding, waardoor oververhitting ontstond zodat een koperen kraan smolt. Herziening van vonnis uit 1921 gevraagd De heer A. M. Mertens, tandarts, wonende in Den Haag, heeft by de Hoge Raad opnieuw een verzoek in gediend tot herziening van het arrest van het Haagse gerechtshof van 26 januari 1921, waarbij bevestigd werd een vonnis van de rechtbank in Den Haag, dat hem drie maanden gevan genisstraf oplegde wegens diefstal van elektriciteit. In de loop der jaren heeft de heer Mertens reeds verscheidene van deze verzoeken gedaan aan de Hoge Raad, die ze telkens heeft afgewezen. Dit nieuwe herzieningsverzoek is geba seerd op het vinden van een nieuwe getuige. De heer Mertens heeft steeds ontkend, zich aan deze diefstal schuldig gemaakt te hebben. Binnenkort zal in Beyreuth het Wag- ner-festival J96I beginnen met een uitvoering van „Tannhaeuser". De muzikale regie is in handen van Wolfgang Sawallisch, terwij'. Wie- land Wagner de toneelregie voert. Op de foto ziet men Wieland Wagner'in gesprek met de zangers Theo Adams en Frans Grass.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7