Senator bepleit uitbreiding van bosaanplant in Zeeland KLANKBORD m ar*,, HERPLANTINGSPLICHT WORDT SOEPEL TOEGEPAST EICHMANN GAF OPDRACHT VOOR LIDICE-KINDERMOORD Nederland bij topconferentie niet meer in isolement WOENSDAG 19 JULI 1961 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE BOSWET UNANIEM GOEDGEKEURD (Van onze parlementaire redacteur^ De Eerste Kanier heeft, nadat de Tweede Kamer op 16 mei haar goed keuring; aan de nieuwe boswet had gehecht, zich dinsdag eveneens met deze wet verenigd. Zij werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Deze nieuwe boswet heeft voorname lijk tot doel zorg te dragen voor de instandhouding van het Nederlandse bosareaal en het natuurschoon, met Inachtneming van redelijke grenzen. De afgevaardigden die er het woord over voerden de heren Geuze (c.h.) Van Meeuwen (k.v.p.), Van de Vliet (v.v.d.), Elfferich (a.r.) en In 't Veld (p.v.d.a.) konden allen met dit doel instemmen. Slechts op enkele punten waren sommige sprekers niet geheel tevreden. Het duidelijkst gaf daarvan blijk ir. Geuze, die graag had gezien, dat een integrale schade loosstelling zou worden toegekend, wanneer een eigenaar van een hout opstand door een daarvoor opgelegd kapverbod schade lijdt. De- wet schrijft voor, dat de kroon dat is dus in feite de minister aan een eigenaar een naar billijkheid te bepa len schadevergoeding toekent, als hij tengevolge van een kapverbod schade lijdt die redelijkerwijs niet of niet ge heel te zijnen laste behoort te blijven. Tussen deze twee uitersten, algehele schadevergoeding en een billijke scha devergoeding bij een onevenredige schade, bewogen zich de verlangens van de verschillende afgevaardig den. De toekenning van een naar bil lijkheid te berekenen schadevergoe ding als een eigenaar door het op leggen van een kapverbod een on evenredige schade lijdt, werd warm verdedigd door mr, In 't Veld. Bosaanplant Hij zei tevreden te zijn over het overleg tussen de regering en de Tweede Kamer over het ontwerp. De wet is nu aanvaardbaar voor zijn fractie. Spreker meende dat het oog vooral moet zijn gericht op uitbreiding van de bosaanplant, vooral in de bosarme provincies Zuid-Holland en Zeeland. Bezwaar maakte een enkele afge vaardigde er ook tegen, dat de scha devergoeding wordt vastgesteld door de kroon en niet door de rechter. Een kapverbod kan in het belang van het behoud van het natuurschoon worden opgelegd door het gemeente bestuur op grond van een gemeente lijke verordening. De Kamer vond het gewenst, dat er wat die verordenin gen betreft uniformiteit bestaat, o.m. met het oog op de eigenaars, die bos bezitten, dat zich over twee gemeen* ten uitstrekt. Peppels en wilgen De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, deelde mee, dat over deze uniformiteit overleg wordt ge pleegd tussen de Vereniging van Ne derlandse gemeenten en het bosschap en dat er dus een redelijke kans aan wezig is dat de uniformiteit wordt bereikt. De minister zegde toe de in de wet opgenomen herbeplantingsplicht van peppels en wilgen, waartegen enkele afgevaardigden bezwaar hadden, soe pel toe te passen, zy het dat hij deze verplichting toch niet wilde missen. Op het verzoek de bepalingen om trent de toekenning van bijdragen en kredieten voor verplichte herbeplan tingen soepel toe te passen, deelde de bewindsman mee, dat er op dit ogen blik geen kredieten behoeven te wór den verstrekt, maar dat, als het nodig mocht zijn, met alle belangen reke ning zal worden gehouden. De Eerste amer heeft zich dinsdag zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het wetsontwerp, dat op verzoek van de Nederlandse Antil len de Hoge Raad der Nederlanden tot het hoogste rechtscollege maakt ook voor de Antilliaanse rechtsple ging. Muur van stilte in Zuid-Tirol doorbroken Italiaanse politie-eenliedeii hebben dinsdag methodisch Zuid-Tirol uitge kamd, op zoek naar terroristen. Er werden 25 mensen gearresteerd en ruim 1700 pond explosieven ge vonden. De actie van de politie duurt in feite reeds enkele dagen en werd met steeds onverbiddelijker vastbesloten heid uitgevoerd. Gisteren scheen dit ook nog succes te hebben in een an der opzicht: de „muur van stilte", die de Duits-sprekende Zuidtirolers uit solidariteit rond de terroristen hadden gebouwd, werd op diverse plaatsen doorbroken, doordat arres tanten door de mand vielen en tal van geheimen prijs gaven. VROUWEN, VARKENS EN KIP PEN. Dit had boer Georges Shinkins te zeggen toen een rechter in Win chester in Engeland hem had gevon nist wegens het niet nakomen van zijn trouwbelofte aan Mary Enderby: „Ik zal blij zijn als ik terug ben bij mijn varkens en kippen. Ik begrijp ze beter dan vrouwen". EXCUUS. Nog iets uit de rechtszaal. Hoofdinspecteur C. Luscombe veront schuldigde zich dezer dagen voor de rechter van Torquay in Engeland met de volgende woorden voor het feit dat beklaagde Thomas Wareing in hand boeien voor de balie verscheen: „de handboeien zitten vast en we zijn er niet in geslaagd ze los te krijgen". NOG STEEDS BIKKELHARDE VERDEDIGING „Ik was geen handelaar in knekels" Adolf Eichmann beweerde dinsdag geen „handelaar in knekels" te zijn geweest en nimmer skeletten van joodse slachtoffers voor wetenschap pelijke doeleinden te hebben geleverd. De Israëlische procureur-generaal Gideon Hausner voerde echter bewijs stukken aan voor de beschuldiging, dat Eichmanns assistent de skeletten wel degelijk aan het wetenschappelijk centrum voor rassenonderzoek in Straatsburg had verzonden. Ofschoon zijn stem even vast en vol vertrouwen klonk als anders, scheen het kruisverhoor, dat reeds acht da gen duurt, veel van Eichmann te hebben gevergd. Zijn ontkenningen en verontschuldigingen ontlokten .verscheidene malen uitroepen en ge lach aan de publieke tribune. Hij be kende zich er nooit van te hebben vergewist of de opdrachten die hij kreeg voor deportatie van joden naai de vernietigingskampen, wel wette lijk gerechtvaardigd waren geweest. „Ik was geen rechtsgeleerde", zei hij, „ik had niets met de wetten te ma ken." Slechts een paar keer wist Hausner dinsdag Eichmanns bikkel harde verdediging te doorbreken. Hausner toonde de verdachte vervol gens een brief die betrekking had op de levering van joödsé skeletten aan het instituut van do universiteit te Straatsburg. „Iemand benaderde mij en vroeg om de levering van skelet ten of schedels. Dat weet ik niet pre cies meer", zei Eichmann. „Ik gaf de man te verstaan dat ik geen hande laar in knekels was." K.L.M.-vliegtuig landde met lekke neuswielband Tegen zes uur gisteravond is liet K.L.M.-lijntoestel uit Parijs, een Viscount-machine, ondanks een lek ke band veilig op Schiphol geland. De gezagvoerder bemerkte na het vertrek uit Parijs, dat er iets aan het neuswiel vibreerde, aldus deelde de K.L.M. het A.N.P. mede, en be sloot op Schiphol zo te landen, dat het volle gewicht van de machine zo lang mogelijk op de wielen van het zich onder de vleugels bevindende landingsgestel zou rusten, voor hij ook het dubbele neuswiel op de baan zou zetten. Om zo'n ongebruikelijke landing, waarbij de staart dus ietwat naar beneden helt, te vergemakkelijken, voldeden de passagiers aan het ver zoek van de gezagvoerder om alle maal achter in de cabine plaats te nemen. Nadat het toestel tot stil stand was gekomen, bleek dat hij terecht voorzichtig was geweest: één van de twee banden van het dubbele neuswiel was lek en leegge lopen. Ikeda vormde derde kabinet De westersgezinde premier van Ja pan, Hayato Ikeda, heeft dinsdag zijn derde kabinet samengesteld, waarin hij slechts vier voormalige ministers opnam. Bewijsbrief Uit de bewijzen aangevoerd door llausner bleek, dat Eichmanns assis tent Rolf Günther, het verzoek had doorgegeven aan de chef van de S.S. en de gestapo-generaal Heinrich Muller. Muller had vervolgens „ge heime opdrachten" gegeven om aan het verzoek te voldoen. Eichmann had orfgeveer dezelfde ver dediging toen hem werd gevraagd naar de deportatie van ongeveer 100 joodse kinderen uit het Tsjechische dorp Lidice in 1942. Lidice werd door de Duitsers „ausra- diert" (vernietigd) als vergelding voor de moord op de chef van de vei ligheidsdienst Reinhard Heydrich. Een van Eichmanns andere assisten ten, een zekere Hermann Krumey, had aan zijn chef gevraagd, wat er met de 100 kinderen van joodse af komst moest gebeuren. Eichmann wees de verantwoordelijk heid voor dit geval af. Hij zei de brief te hebben doorgegeven aan zijn meer dere Muller. Het zou Müller zyn ge weest, aldus verdachte, die opnieuw een „geheim bevel" aan Günther had gegeven, achter Eichmanns rug om, om de kinderen die ongeschikt wer den geacht om te worden gegermani- ficeerd, te doden. Ha kwart eeuw bekentenis Als jongen school met 306 mensen opgeblazen De 41-jarige William Estel Benson heeft in Oklahoma City bekend, dat hij verantwoordelijk was voor het in de lucht vliegen van zijn school in 1937, waardoor 282 kinderen en 24 onderwijskrachten om het leven kwamen. Tegenover de politie verklaarde Ben son, dat hij het land aan de school had, omdat hij een standje had ge kregen toen hij op het schoolterrein had gerookt. Hij was toen zeventien jaar. Volgens zijn bekentenis had Benson destijds een gasleiding on der het gebouw losgemaakt. Het ontsnapte gas kwam door een vonk tot ontploffing, waardoor de school in de lucht vloog. Benson legde deze bekentenis af, na dat hij was aangehouden onder ver denking van het plegen van een ge wapende overval op een café op maandagavond. Vliegtuig stortte neer in New York Een luchttaxi is dinsdag neergestort in een Newyorkse voorstad, slechts een huizenblok verwyderd van de speelplaats van een school waar veel kinderen byeen waren en niet ver van een druk ontspanningsoord. Het eenmotorige particuliere toestel trof een huis en vloog in brand. De piloot en drie vrouwelijke passagiers kwamen om het leven, maar er vie len verder geen slachtoffers. Onder de passagiers bevond zich mevrouw Angier Biddle Duke, echt genote van di? chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. Cursus kerntechniek aan h.t.s. Amsterdam Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld zich in principe akkoord te verklaren met het verbinden van een avondapplicatiecursus voor kern techniek aan de hogere technische school „Amsterdam", uitgaande van de vereniging voor middelbaar nij verheidsonderwijs. B. en w. wijzen erop. dat de voort schrijdende ontwikkeling van de kerntechniek de behoefte doet toe nemen aan personen die via een der gelijke opleiding kennis op dit ge bied hebben opgedaan. De opleiding voor kerntechniek, die een jaar zal duren (totaal 240 lesuren), kan al leen gevolgd worden door hen die in het bezit zijn van een h.t.s.-diploma, ongeacht de afdeling die men heeft doorlopen. HOND REDDE BLINDE VROUW IN MILAAN HET LEVEN De blinde 40-jarige mevrouw Agostina Gandolfi uit Milaan heeft haar leven te danken aan de trouw van haar geleide-hond, de Duitse her der „Blanka". De hond heeft zijn trouw echter duur moeten betalen. Dp het moment, dat mevrouw Gandolfi een straat wilde oversteken, toen zij haar vader hoorde roepen, kwam van de verkeerde zijde een personenauto met grote snelheid aanrijden. De hond, die zich op dat ogenblik achter mevrouw Gandolfi bevond, die het trottoir reeds had verlaten en op de rijweg liep. sprong naar voren en sleepte de vrouw weg. Zij werd daardoor van een wisse dood gered, maar de hond werd door de auto geschept. Ruim vier en een halve meter verder smakte de hond neer en bleef met een gebroken poot liggen. De automobilist vond het niet de moeite waard te stoppen en reed door. Voorbijgangers wisten echter het nummer van de auto van de on verlaat te noteren. De dierenarts, die „Blanka" onder behandeling kreeg, verklaarde, dat de hond het ongeval wel zou overleven, maar hij zou nooit meer zijn blinde meesteres mogen begeleiden. „Blanka" zou over enige dagen deelnemen aan een wedstrijd uitge schreven voor geleide-honden. VV^A>\VV\\»VV^AN^/VVWV^A^'WVVWV^A^A/V^AAAAAAA^/WVV (Slot van pag. I kende samenwerking geweest met de Belgen, zo voegde de eerste minister hieraan toe. Topoverleg In antwoord op een vraag zei prof. De Quay te geloven, dat het voorge nomen regelmatige topoverleg zou kunnen worden vergeleken met het overleg dat de ministers van buiten landse zaken der zes gerneenschaps- landen reeds eenmaal per drie maan den voeren. De top-verklaring verwijst voorts nog naar een resolutie die bet Eu ropese parlement op 29 juni in Straatsburg t.a.v. de politieke sa menwerking heeft aangenomen (deze resolutie zal grondig wor den bestudeerd) en het Europese parlement zal worden uitgenodigd „zyn beraadslagingen met mede werking der regeringen tot de nieuwe gebieden uit te strekken." In een lange aanhef spreken de rege ringschefs voorts nog de wens uit dat „andere Europese staten, die be reid zijn op alle gebieden de gelijke verantwoordelijkheid en gelijke ver plichtingen op zich te nemen (als de zes hebben gedaan), tot de Europese gemeenschappen zullen toetreden." Engeland wordt hier niet-met name genoemd. Minister Luns verklaarde, dat in deze lange zin de nadruk ligt op het uit spreken van de wens. De overwegin gen die daar achter staan betekenen volgens hem niet dat Engeland al leen maar lid zal kunnen worden als het bereid is de verdragen van de Europese gemeenschappen zonder meer te tekenen. Vitale kanselier Deze verklaring, waaraan de natio nale deskundigen twee dagen hadden gewerkt, is dinsdag het voornaamste onderwerp van gesprek geweest. De gehele ochtendvergadering werd er mee gevuld en na een lunch aan boord van een Rijnschip duurde het nog ruim anderhalf uur voor alle puntjes op de i's waren gezet en alle komma's hun juiste plaats hadden gekregen. Daarna is in het algemeen gesproken over de politieke kant van de Europese defensie gezien tegen de achtergrond van een mogelijke crisis om Berlijn en over de be trekkingen met Afrika en Zuid-Ame- rika, voor de conferentie om half ne gen eindigde. De conferentie werd dinsdag voorge zeten door de 86-jarige bondskanse lier Adenauer, die blijk gaf van een uitzonderlijk uithoudingsvermogen voor een man van zijn leeftijd. Naar verluidt is van Italiaanse zijde nog de kwestie van de Europese uni versiteit op het tapijt gebracht. Om definitief uit de moeilijkheden te ko men zou men hebben besloten dat Italië geheel zelfstandig een Europe se universiteit zal stichten, waaraan de andere E.E.G.-landen bijdragen zullen leveren. PI» sJiïfmm I .H* I K W;,, V -■ In verband met de landelijke actie „Opgeruimd staat netjes" is een ploeg werkstudenten, gestoken in hagel witte kleding, dinsdagochtend begon nen met het schoonhouden x:an het plein rond het nationaal monument en het Damplein te Amsterdam. Een overzicht tijdens de openingszit ting van de Europese topconferentie in Bonn: dr. Konrad Adenauer zit met zijn rug naar de camera, tegen over de Franse president De Gaulle de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murvïlle en de Ita liaanse afgevaardigde minister Fan- fani. Het Wereldgebeuren De dood op de weg Gistermorgen om half acht is de 44- jarige H. J. van der Kólk uit Nun- speet bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed per bromfiets over het. rijwielpad langs de Zuiderzeestraatweg van Nunspeet in de richting Harderwijk. Ter hoogte van de politiepost in de buurtschap Hïerde haalde hij een tot nu toe onbekende bromfietser in. Hij kwam met deze in aanraking, waar door hij op de rijbaan terechtkwam. Hij werd door een juist passerende militaire vrachtauto uit de leger plaats 't Harde gegrepen. Hij was op slag dood. De 39-jarige mevrouw A. Bindet- Wirth uit Dinslaken (Did.) is gister morgen onder Kotten (gem. Winters wijk) om het leven gekomen, nadat de auto waarin zij zich met haar echtgenoot, twintigjarige zoon en zesjarig pleegzoontje bevond, in een flauwe bocht van de rijksweg was geslipt en tegen een boom was ge botst. De heer Bindet is in het alge meen ziekenhuis te Winterswijk op genomen. Hij heeft een schouder fractuur. Het pleegzoontje liep een hersenschudding op, de zoon werd slechts licht gewond. Mr. B. de Gaay Fortman (76) in Amsterdam overleden Op 76-jarige leeftyd is te Amster dam oveleden mr. B. de Gaay Fort man, oud vice-president van de ar rondissementsrechtbank in Amster dam en oud-lid van het hof van jus titie der Nederlandse Antillen te Cu racao van 1912 tot 1917. Bastiaan de Gaay Fortman werd op 17 september 1884 in Amsterdam ge boren, waar hij aan de vrije univer siteit afstudeerde. In 1907 promo veerde hij op epn proefschrift, geti teld „Gijsbert Karei van Hogendorp en de grondwet van 1814" en ves tigde hij zich als advocaat en pro cureur te Amsterdam. Van 1920 tot 1924 was mr. De Gaay Fortman rech ter in Dordrecht, daarna was hij rech ter in Amsterdam, waar hij in 1945 vice-president van de arrondisse mentsrechtbank werd. Tevens bekleedde mr. De Gaay Fort man talrijke andere functies, o.m. was hij plaatsvervangend voorzitter van de radioraad, voorzitter van het medisch tuchtcollege en voorzitter van de raad van beroep der directe belastingen. Mr. De Gaay Fortman genoot algemeen erkenning als des kundige voor de Nederlandse Antil len. In 1954 werd hij gepensioneerd. Mr. De Gaay Fortman (vader van het Eerste Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman) was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Voorts werd hem de zilveren anjer van het Prins Bernhard Fonds in 1953 uitgereikt. Wereld leed een groot verlies Daar heeft de wereld maandag een ontzaglijk verlies geleden! De vorstenhuizen beginnen zo lang zamerhand al heel schaars te wor den. maar keizers zijn even zeld zaam als huifkarren op de Walcher- se wegen. We hebben nog wel een keizei- in Ethiopië, maar hij wordt meestal „negus" genoemd en zo'n woord heeft een geheel andere klank waarde dan „keizer". Japan bezit ook nog zo'n zeldzaam keizerlijk exemplaar, maar sinds hij in de laat ste oorlog zijn onderdanen toeliet tienduizenden Nederlanders te ver moorden, praten we niet zo graag over hem. Maar in de Kongo leefde een keizer. Geen zigeuner-keizer of een opperhoofd van vagebonden, maar een heuse koning-keizer. Wel iswaar stond hij enkele jaren gele den nog achter een toonbank op de wereldtentoonstelling in Brussel, maar in het zich alsmaar opdelende Kongoland liet hij zich toch maar uitroepen tot koning-keizer van Zuid-Kasai. Maandag heeft hij af stand gedaan van de koninklijk-kei zerlijke troon. Voortaan zal hij „ge woon" president zijn. Voor de Kongo is dat een groot verlies, want presi denten leven er daar genoeg. Ze hebben zelfs een soort bond van pre sidenten-met-aanhang. dat lakonïek het „parlement" wordt genoemd. Er is natuurlijk niemand op de gehele wereld geweest die er ook maar een moment over heeft gedacht Albert Kalondji, zoals hij in de burgerlijke stand van de Baloeba-stam staat ingeschreven, met zijne majesteit aan te spreken. Vooral niet sinds Albert de Eerste (en ook de laatste) in de verwarring na het vertrek van de Belgen enkele Loemoemba-ministers achter de tra lies zette, waar ze zo maar zijn ge storven. Zonder dat Albert er iets aan kon doen, naar hij zegt. Blijk baar was men nu in de mijnstaat Zuid-Kasai, een dwergstaatje, niet langer meer gesteld op een monarch. Onder de druk van de oppositie abdi ceerde Kalondji, twee titels armer en een ervaring rijker. We moeten hem er niet hard over vallen, want hij komt uit een land, waar men en kele generaties terug nog met permissie zijn eigen grootvader als zondagsmaal roosterde. Het valt niet mee dergelijke figuren in één eeuw te herscholen tot keizer, die zich te midden van de diplomatieke drukte kan handhaven. Het is alleen maar zo vreemd dat heel veel Euro peanen een eentonig liedje zingen van „onafhankelijkheid voor ieder een", zonder te beseffen dat die wens niet altijd in het belang van de an der is. Dat heeft 8e Kongo wel be wezen. De zitting van het parlement voor de gehele Kongo is ook al een mislukking geworden. Tsjombe is ziek geworden. Een ziekte die juist op tijd kwam. Hij was wat rillerig. Misschien had hij nog de griezels van de vorige conferentie, die hij met moeite levend is ontkomen. Hij zal ei' wel voor oppassen een tweede maal zijn edelachtbaar presidents- hoofd in de parlementaire strop te steken. Kalondji is ook verhinderd. Het zou anders wel iets zijn ge weest: een keizer op" een parlements- zitting. Kasavoeboe kon dan wel in pakken. want die is maar gewoon president. Nu is Kalondji's status gezakt Het aantal monarchisten-zon der-troon is al zo groot op de wereld geworden, dat men de tel is kwijtge raakt. Zo draait de Kongolese lach film verder. Van alle beloften en voornemens is niets terechtgekomen. Er heerst armoede en aan het hoog nodige is vrijwel overal gebrek. Er is niets meer. En waar niets meer is, verliest de keizer zijn recht. Ook kei zer Albert Kalondji. ALBERT KALONDJI ...succesrol in lachfilm... Waardevol dekseltje uit rijksmuseum gestolen Uit de zogenaamde Liotardzaal in het rijksmuseum te Amsterdam is uit een leren koffer, waarin een servies van Weens porselein was opgeborgen, een tot dit servies behorend dekseltje van een kannetje verdwenen. Een in tendant vau het museum ontdekte tydens een rondgang door de zalen, de vermissing. De koffer stond in een vitrine, die was opgesteld op een tafel in de Liotardzaal. Deze zaal is geheel ge wijd aan de Franse schilder Liotard. van wie aquarellen en portretten worden geëxposeerd. De schilder had het servies van keizerin Maria The- resia ten geschenke gekregen. Het dekseltje heeft een doorsnee van 6 cm. De waarde ex-van is ten hoogste enige tientjes, maar door het ontbre ken van dit onderdeel is het servies zelf naar schatting wel 500 gulden in waarde gedaald. Vermoed wordt dat het dekseltje door een souvenisjager is weggeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3