Motorschip zonk in Brabants vaarwater MIDDELBURGSE BIJ JUBILEUM ONDERSCHEIDEN GOESE SPORTLIEDEN WILLEN STICHTINGSADMINISTRATEUR EEN NIEUW BUSSTATION IN VUSSINGEN DE DILI VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 JULI 1961 BIJ WEMELDINGE Vier opvarenden Werden gered In het Brabants Vaarwater in tie nabijheid van de gasboei 15 bij Wemeldinge is dinsdagmor gen het 328 ton metende motor schip „Lina" na een aanvaring met het sleepscliip „Engelen berg" gezonken. De vier opva renden, schipper M. Bakker, zijn vrouw en 1-jarig dochtertje en een knecht konden worden gered. De „Lina", die eigendom is van de firma Van der Peijl uit Terneuzen, was met een lading van 328 ton zand van Dodewaard op weg naar Mons. Ter hoogte van de gasboei haalde de „Lina" de „Engelenberg" van schip per A. Broekmeulen in en wilde het schip passeren. Het sleepschip, groot 2100 ton, voer geladen met grind van Wézel naar Gent. Het vaartuig werd getrokken door de sleepboot „Japico" van schipper T. Bergman. Tijdens het passeren is tussen de schepen een zuiging ontstaan, waardoor beide uit het roer liepen. De „Lina" kwam met de bakboordzijde tegen de voorsteven van de „Engelenberg". Het anker van het sleepschip drukte door de huidbeplating van het motorschip. Er ontstond een gat ter hoogte van het achterste ruim en de „Lina" begon snel water te ma ken. Op dat moment gooide de „Japico" de sleepkabel met de „Engelenberg" los en schoot te hulp om de „Lina" naar een zand plaat te trekken. Bij die zandplaat gooide de Japico de tros weer los om niet zelf vast te lopen. Op zij De „Lina" verdween geheel onder water, voer tegen de plaat, maar keerde daarna als een duikboot op dezelfde route terug. De „Engelen berg" dreigde hierdoor midscheeps Z.L.M.-taxatiebureau thans opgericht De ZiL.M. heeft een grond-, pacht- en taxatiebureau opgericht. Dit besluit is genomen tijdens de maandag ge houden vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. In hel dagelijks bestuur van dit bureau werden be noemd de heren W. Koster, Axel; B. Meyers, Goes en J. v. d. Zande, Nieu- werkerk als lid en mr. J. F. G. Schlingemann als adviseur. Indien, wenselijk zal het bestuur in een later stadium worden uitgebreid. De oprichting van een grond-, pacht en taxatiebureau werd reeds aange kondigd op de zomervergadering van de Z.L.M. in Kamperland. f Advertentie) getroffen te worden. Schipper M. Mos van het zich in de nabijheid bevindende bergingsvaar tuig „Schollevaar" van Van der Talc's bergingsbedrijf, zag het gevaar, waarin het sleepschip verkeerde. Hij voer met zijn schip naar de „Enge lenberg" en slaagde erin het vaartuig opzij te duwen. De „Lina" zonk in het midden van de vaargeul. Bij eb staat er ruim vijf meter water boven het schip. De opvarenden van de „Lina" zagen kans op het moment, dat de twee vaartuigen nog tegen elkaar zaten, op de „Engelenberg" over te stappen. Zij zijn later in Wemeldinge aan land gezet. Nu reeds hulp aan Veerse middenstanders mogelijk De landelijke Commissie van Over leg van de Middenstands-Vakcentra les, die indertijd samen met de Mid delburgse Middenstandscentrale in zake de schaderegeling van de Veer se middenstand aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de staatssecretaris van economische zaken een telegram lieeft verzon den, heeft thans bericht ontvangen, dat nog deze maand een wijziging van de zelfstand i genregeling in werking zal treden. Deze regeling is getroffen in afwachting van een de finitieve schaderegeling, waardoor het nu reeds mogelyk is in verschil lende gevallen Iiulp en tegemoetko ming te verlenen. De secretaris van de Commissie van Overleg, mr. G. van Muiden, heeft van dit resultaat mededeling gedaan aan de Middel burgse Middenstandscentrale. Collecte De collecte voor de blindenbond heeft te Vrouwenpolder 62,57 op gebracht. EREMEDAILLE BRONS O.N. Centrale verwarming. S AWE MA h.V. Hederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 „Kroon op het werk" van de heer L. M. Harinck „Een kroon op het werk, dat U voor ons hebt gedaan". Zo noemde de heer M. D. Baas, directeur van de N.V. Boekdrukkerij en binderij, voorheen de firma Altorffer, te Middelburg, dinsdagochtend de koninklijke onder scheiding, die de heer L. M. Harinck was toegekend in verband met zijn 40-jarig jubileum in dienst van dit bedryf. Deze onderscheiding, de bron zen ere-medaille, verbonden aan de VAN TOT UIT VISSEN Het is voor het Belgische echtpaar en hun twee kinderen, die enkele dagen geleden in Yerseke een bootje huurden en de Schelde ter visvangst opvoeren, een onfortuinlijke tocht geworden. Want goed en wel op weg, kwam er een plotselinge bui opzet ten, die gepaard girtg mét hevige windstoten. Men besloot na'ar 'Yer- seke terug te keren, maar het- ge lukte de Belgische huisvader- niet om do motor op gang te krijgen. Het bootje werd een speelbal der golven en do inzittenden stonden duizend angsten uit. Gelukkig werd een en ander opgemerkt door schipper D. van den Bosch van de mosselkotter YE 69, die snel de steven wendde en alle opvarenden aan boord nam. Het sa TRIEST Te midden van het Middelburgse stadsgewoel trok in het gepaste dee moedige tempo een begrafenisstoet voorbij, terwijl rondom het heden daagse gemotoriseerde verkeer voort- woedde. Bromfietsers reden af en aan, auto's passeerden en voetgan gers gingen huns weegs. Er was weinig eerbied voor de doocl. Dat viel te meer op omdat er één man was. een oudere bromfietsbérij- der, die zijn voertuig bij het naderen van de stoet stilzette en stil hield, totdat ze voorbij ivas. Hij was naast het rijiviel gaan stuun, zijn pet in de hand. Zo hoort het. Maar wie weet dut nog1 Ogenschijnlijk weten heel weinig mensen dat meerSlechts een ênke- ling houdt die fatsoensregel nog in ere; ge kunt dat herhaaldelijk consta teren. Maar velen, zeer velen van ons leven in een te hoog tempo om er enkdie seconden devotie af te nemen. Een triest verschijnsel..... bootje moest nog even wachten, want de mosselen moesten eerst snel in Yerseke worden gelost. Toen men na het lossen naar de plaats des on- heils terugvoer, bleek het bootje dat men verankerd had achtergela ten inmiddels te zijn gezonken, compleet met vistuig en antler toebe horen van de Belgische familie. In Y'erseke werden in de afgelopen da gen verschillende plezierboot,jes door vissersschepen binnengebracht. Tot nu toe waren er nog geen slachtof fers tc betreuren. KIN D EROPERETTE Zaterdagmiddag en -avond heeft het Nederlands hervormd kinder koor van Wemeldinge zich van de beste zijde laten zien met de op voering van een kinderoperette. De zaal was helemaal vol, toen de kinderen er hun muzikale presta tie leverden en het gehoor was stevig geboeid door de vertolking van „Hans en Grietje" in vier bedrijven geschreven door A. M. Zuydendorp. De opvoering stond onder leiding van mejuf frouw M. Veerhóck. AANKOOP Ook in de maand juni lieeft het rijk weer de nodige natuurreservaten aangekocht. In Zeeland was het de „Vlaamse Kreek" dat met 0,41 hec tare in de gemeente Clinge is ge situeerd. Met deze aankoop is een begin gemaakt met. de verwerving van een ongeveer 22 hectare groot natuurreservaat, dat ten noordoos ten van Clinge is gelegen. Het ge bied is botanisch en ornitologisch van bijzondere waarde. GOLD PLUS 5 Vandaag is het feest voor de heer en - mevrouw Bossand-Versprille te Oostburg. Beide 82-jarige echtelieden zijn namelijk precies 55, jaar geleden in het huwelijks bootje gestapt en het zal er bij hen thuis, in de St.-Bavogang no. 12, zeker niet aan belangstelling ontbreken. orde van Oranje Nassau, werd 'de lieer Harinck opgespeld door de loco burgemeester van Middelburg, wet houder A. J. Berenpas, tijdens een huldigingsbïjeenkomst in hotel „De Huifkar".' Eerder op de ochtend was de heer Harinck, die chef van de binderij is, in vertrouwde kring op het bedrijf reeds in het zonnetje gezet. Hij werd onder andere toegesproken door de directeur, de heer M. D. Baas, die hem als een trouwe medewerker be stempelde, waarop men ook in moei lijke tijd kan rekenen. Namens de di rectie bood hij hem een cadeau onder couvert aan. Namens het personeel sprak de heer J. C. Wisse, die zijn woorden van waardering vergezeld deed gaan van een schemerlamp. Vervolgens toog het gezelschap naar „De Huifkar", waar tijdens een meer officiële bijeenkomst de loco-burgemeester van Middelburg de heer Harinck meedeelde, dat hem de bronzen ere-medaille was toegekend en waar hij hem deze onderscheiding op zijn revers speldde. (Foto). Goesenaar kwam van koude kermis thuis M De Goesenaar J. M. is letter- M lijk en figuurlijk van een kou- ij de kermis thuisgekomen. Hij had dinsdagavond op de Vlis- singse kermis wat teveel ge- - ee dronken en wilde vrolijk H door de drank een ritje ma- ken in de botsauto's. Het kwam ook tot een botsing, maar dan tussen M. en de ei- genaar van deze vermakelijk- H heid. De Goesenaar was wat Z: al te luidruchtig naar de zin i§ van de kermisexploitant en hij zette hem dan ook een n H beetje ruw op straat. Toen bleek pas duidelijk de labiele ee toestand van M., want hij =Z struikelde en tuimelde hals over kop in de vissershaven. Het koude water bleek een =j Zè ontnuchterende uitwerking te hebben, want de Goese ker- misganger slaagde er in naar ee het vissersvaartuig „Vli. 12" ee te zwemmen en aan boord te klimmen. In het politiebureau ZZ H werd hij voorzien van droge kleren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Herstel steenglooiing van Ser-Lippenspolder Het bestuur van de Waterkering van de calamiteuze polders Ser Lippens c.-a. heeft dinsdagmiddag in het di rectiegebouw aan de Griete te Zaam- slag in bet openbaar aanbesteed het vernieuwen en uitbreiden van de steenglooiing tussen de dijkpalen 5 van de Ser-Lippenspolder en van de Nieuw Othenepolder. Er waren voor deze aanbesteding vier inschrijvers: 1. Fa. Bot Van Seventer, Slie- drecht, f 290.800; 2. N.V. Aann. be drijf v/h B. N. van Noordenne Zn., Hardinxveld, f 302.800; 3. Hol lands Aann. bedrijf Zanen Verstoep N.V., Den Haag, f 312.000; 4. Fa. Warrens Zn.. Ossenisse f 320.000. Behoudens goedkeuring van G.S. is het werk gegund aan de laagste in schrijver. Brandje De brandweer van Zuidzande rukte onlangs uit voor een brandje bij de familie R. in de Dorpsstraat. Tijdens het frites bakken was de vlam in de pan geslagen. De schade kon worden beperkt. Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Aanvang 20.45, 21.15 en 21.45 uur. Vragen aan b. en w. van Wemeldinge Het raadslid A. P. Schouwenaar (p.v.d.a.) heeft dezer dagen enkele schriftelijke vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders van We meldinge. Hij drong aan op een spoedig antwoord, omdat de gym nastiekvereniging W.I.K. hiermee ten zeerste gebaat zou zijn. De vra gen van de heer Schouwenaar lui den: 1. Is het juist dat het de gymnas tiekvereniging W.I.K. nog niet is toegestaan in het gerestaureerde gemeentelijke gymnastieklokaal haar oefeningen te houden in verband met een officiële ont vangst van de vereniging van burgemeesters en secretarissen, welke in augustus a.s. in genoem de lokaliteit zal plaatsvinden? 2. Mag worden verondersteld dat burgemeester en wethouders van mening zijn, dat een gymnastiek lokaal er in de eërste plaats is voor het houden van gymnasti sche oefeningen en niet voor offi ciële ontvangsten? 3. Indien beide eerste vragen beves tigend worden beantwoord, zijn burgemeester en wethouders dan bereid te bevorderen dat de gym nastiekvereniging W.I.K. alsnog ten spoedigste in de gelegenheid wordt gesteld gebruik te maken van eerder genoemde lokaliteit, mede in verband met de voorbe reidingen voor de jaarlijkse zo- meruitvoering van deze vereni ging DISCUSSIE AL OP GANG GEKOMEN Raad behandelt ontwerp statuten van „Stichting Sportbelangen Goes" Nog voor de Goese raad vanavond woensdag zijn oordeel heeft uitge sproken over het voorstel van b. en xv. om te komen tot de oprichting van een „Stichting Sportbelangen Goes" is de discussie rond de sport stichting al op gang gekomen. Dit als gevolg van een brief, die de raadsleden is toegezonden door de Goese sportorganisaties. In dit schrijven wordt ten zeerste betreurd dat niet het college van b. en w. van Goes geen overeenstemming werd bereikt over de benoeming van een administrateur, die de dagelijkse lei ding en administratie van de stich ting zou kunnen voeren. De Goese sportlieden willen alsnog in de ont werpstatuten zien opgenomen, dat een dergelijke kracht zal worden be noemd. In de brief wordt er op gewezen, dat Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. VVVV\A/WVA*VWVA/VV\AAA/VW het college reeds heeft verklaard de noodzaak in te zien van de aanstel ling van een dergelijke functionaris. De afgevaardigden van de sportor ganisaties stellen voor enkele leden toe te voegen aan artikel 12 van de ontwerpstatuten. Zij wensen de vol gende toevoegingen: a. de dagelijkse leiding en admini stratie der stichting zal worden op gedragen aan een administrateur, die verantwoording schuldig is aan het bestuur der stichting, b. de administrateur der stichting wordt door b. en w. van Goes, op aanbeveling van het algemeen be stuur der stichting, benoemd, ge schorst en ontslagen, c. de administrateur is het bestuur en het dagelijks bestuur in alles wat de hun opgedragen werkzaamheden aangaat, behulpzaam volgens een door het bestuur vast te stellen in structie. De briefschrijvers zijn verder van mening, dat bezoldiging en rechtspo sitie van deze functionai'is door b. en w, geregeld dient te worden. De administrateur dient terzake kundig te zijn, en moet initiatieven nemen en uitvoeren. De vervulling van deze functie, zo menen de brief schrijvers verder, zal zeer zeker in de naaste toekomst een volledige dagtaak vergen. Zij besluiten met de opmerking, dat 'n dergelijke functio naris voor de Goese sportgemeen- schap van éminent belang is. KUNST Jan Rijn speelde in Nieuwe Kerk, Middelburg Van het concert, dat Jan Rijn gis teravond op het orgel van de Middel burgse Nieuwe Kerk gaf. heeft ons vooral het grote preludium (met bij behorende fuga) in D groot van Bach geïmponeerd. Dat was uiter aard in de eerste plaats een gevolg van de omstandigheid, dat het hier een geniale compositie betrof, maar was tevens voor een groot deel te danken aan de organist. Hij heeft dit majestueuze werk de hoorders in duidelijke lijnen voorgezet: de drie delige bouw van het preludium, de hechte structuur van de fuga, de gi gantische architectuur van het ge heel, Jan Rijn wist het de luiste raars duidelijk te maken in een vir tuoze, maar beheerste vertolking. Het was het hoogtepunt van de avond. De organist was begonnen met Sweelincks variaties op „Mein jun- fes Leben hat ein End", een werk at kennelijk zijn voorliefde heeft: het was niet de eerste keer dat deze compositie op het programma van Rijn prijkte. Maar het is een doublu re zonder bezwaar, want deze varia ties vormen een interessant en muzi kaal voorbeeld van de variatie- kunst, die Sweelinck tot zulk een grote hoogte wist te ontwikkelen. Bovendien is de melodie, die als uit gangspunt is genomen, bijzonder fraai. Het werk werd uitstekend ge speeld. Vermelding verdient verder de vertolking van een preludium (d klein) en een fuga (D groot) van Reger, terwijl voorts gememoreerd moet worden, dat het programma „Les Mages" van de hedendaagse Franse orgelcomponist Olivier Mes- siaen vermeldde. Het was op het programma vertaald als „De Wij zen", een correcte ve'rtalïng welis waar, die niettemin aan gevoels waarde had ingeboet. Immers, het Franse woord „magc" doet aan ma gie denken, hetgeen in dit geval en bij deze muziek wel zeer welspre kend is: Messiaen is een magiër in de muziek, sprekend in een symboli sche taal. Zijn synboliek echter is niet voor iedereen acceptabel. Wij althans willen eerlijk bekennen met deze klankenwereld vrijwel geen af finiteit te bezitten. Maar misschien vormden wij een uitzondering onder het vrij talrijke publiek van gister avond Rijn besloot zijn concert met César Francks „Final", een waardig slot van een waardige argelavond. Eén woord van kritiek aan het einde van deze bespreking: de registratie van twee Bach-voorspelen (Kommst- du nun vom Himmel en Alle Menschen müssen sterben) was weliswaar ka rakteristiek, maar onevenwichtig in klankverhouding- (traag pedaalregis- ter in het eerste voorspel b.v.), ter wijl het. tempo van het tweede wel erg aan de langzame kant was. Het volgende concert is bepaald op dinsdag aanstaande. Dan speelt Eva- ristos Glassner uit Amsterdam. de K. Dr. P. K. van Daalen opent expositie in Middelburg Vanmiddag woensdag om vijf uur zal dr. P. K. van Daalen, direc teur van de Zeeuwse Museum Stich ting, in de kunstzaal van Van Ben- them en Jutting te Middelburg een expositie van oude landkaarten ope nen. Deze tentoonstelling geeft een historisch en geografisch overzicht van de Nederlanden, Zeeland en Vlaanderen in de loop van de laatste 400 jaar. Aan de tentoonstelling is bovendien nog toegevoegd een collec tie aquarellen, oude boeken en prenten over Zeeland. Zeeuwse steden, dorpen en buitenhuizen. Het weer in Europe Volgens weerrapporten van gisteravond Den Helder, zwaar bewolkt 18 gr. Ypenburg, -zwaar bewolkt 18 gr. Vlissingen, half bewolkt 17 gr. Eelde, zwaar bewolkt 18 gr. De Bilt, licht bewolkt 20 gr. Twente, zwaar bewolkt 18 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt 18 gr- Zuid-Limburg, regenbui 17 gr- Stockholm, licht bewolkt 23 gr. Oslo, regen 24 gr. Kopenhagen, half bewolkt 19 gr. Aberdeen, regenbui 16 gr. Londen, zwaar bewolkt 21 gr. Amsterdam, licht bewolkt 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 18 gr. Parijs, zwaar bewolkt 19 gr. Bordeaux, geheel bewolkt 19 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, regenbui 19 gr. Frankfort, geheel bewolkt 19 gr. Münehen, omveer 16 gr. Zurich, licht bewolkt 18 gr. Genève, zwaar bewolkt 21 gr- Wenen, zwaar bewolkt 19 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 20 gr. Athene, onbewolkt 20 gr. Rome. licht bewolkt 28 gr. Madrid, half bewolkt. 33 gr. Mallorca, licht bewolkt 27 gr. Lissabon, onbewolkt 32 gr. Tussen de aanlegsteiger van de provinciale boot naar Breskens en 't gebouw van de douane te Vlissingen wordt een nieuw busstation gebouwd. In de toekomst zullen de bussen van het Streekvervoer Walcheren, die rijden op de lijnen Vlissingen-Oost-Souburg-Middelburg vice versa en die van de stadsdienst Vlissingen daar parkeren, in'plaats van voor het station N.S. Er komen vijf haltes en één abri, waar de wachtende passagiers bij slechte weersomstandigheden kunnen schuilen. Het nieuwe busstation wordt gebouwd onder auspiciën van rijkswater staat. Op 29 juli, aanstaande hoopt men klaar te zijn m et de bouw. Foto. P.Z.C, NOORDWESTELIJKE WIND Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien, zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. STRAND VERWACHTING Vandaag overwegend droog met zon nige perioden. Matige cn nog te fris se noordwesten wind. In de middag 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: luchtdruk stijgt lang zaam in Noordzeegebied, waardoor langzame verbetering. 2' juli ZON EN MAAN Zon op 4.43 onder 20.4S Maan op 12.41 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2