„GROSCO" ravitailleert de Ronde van Midden-Zeeland! GEBR. BOER PEDDELEN DOOR HET LAND VAN OSKAMP STELLA ARTOIS HET bier! Stella Super Bier U geniet meer van een sportevenement met PHILIPS TV jCiclxth row Spectakelstuk op gelukkige economische basis 6 alcohol thans overal in Zeeland verkrijgbaar op café het luxeflesje 25 cl aan huis de gezinsfles 75 cl. Importeurs voor Zeeland P. DE LEEUWEN, te Vlissingen A. DE BOER te Hansweert L. HAVERLAND te Aardenburg Fa. FREYSER VERMEERSEN te Hulst DOELEMAN te Zierikzee N.V. Wed. KOLFF te Middelharnis. LIJNDIENSTONDERNEMING FA. VOGELZANGSWEG 1 a - GOES Voor al uw vervoer, zowel voor kleine en grote zendingen, alsmede voor verhui zingen kunt U bij ons terecht. Dagelijkse lijndiensten van en naar Amsterdam - Den Haag en Rotterdam en tussengelegen plaatsen AANBRENGKANTOREN GOES Vogelzangsvveg la, Tel. 5752, na 6 uur 7771, 5064 MIDDELBURG W. Theune, Domb. Schuitvlot, Tel. 2809 VLISSINGEN W. Theune (J. Arendse) Nieuwstraat 27, Tel. 3869 AMSTERDAM N.V. N.A.C. Vervoerscentrum, Zeeburgerdijk 6b Tel. 946651 's-GRAVENHAGE Bodchuis „De Samenwerking" L. Beestenmarkt 58 Tel. 180015 ROTTERDAM Centraal Bodehuis, Kap. Imanstraat, Tel. 115970 Wilt U iedere dag het laatste nieuws in de brievenbus Dan een abonnement op de Provinciale Zeeuwse Courant LANGE DELFT 81 - MIDDELBURG dat zult ook U ontdekken. Neem de proef op de som vraag een demonstratie aan huis. Lange Noords!raat 14 - Middelburg - Telefoon 3373 Dorpsstraat 21 - Zuidzande - Telefoon 2222 Ook op prettige betalingsvoorwaarden. (Door Frits van Griensven) y riend Verhulst heeft voor de Zeeuwse wielersport op de eerste plaats, maar eigenlijk weinig minder voor het nieu we Zeeland, dat zich langzaam en druipend van ellende ophief uit de watersnood van 1953, pen grote wedstrijd in het leven geroepen, die men thans met de Ronde van Midden-Zeeland aanduidt. Hij heeft bij kennissen en belangrijke relaties geestdrift voor dit ideaal losgeslagen, omdat zo'n wielerkoers van internationale allure nog altijd in staat is massale be langstelling op te wekken en de interesse van handel en in dustrie. Er staat dit nieuwe Zeeland, dat zijn brede stroom- gaten gedicht ziet worden door machtige caissons, een sturc- turele verandering te wachten. Er breekt een andere tijd baan, gedragen door het moderne verkeer en door de Neder landse gemeenschapszin, die de Zeeuwen voor rampnachten wil behoeden. De verandering staat nog in het stormtij. De wielerkaravaan koerst nog alleen over Zuid-Beveland en Wal cheren. Maar straks zal haar parkoers het symbool zijn van het Zeeland, dat vasteland werd. Fransen, Belgen, Engelsen, Zwitsers, de internationalen uit de koers met hun pers zullen het uitdragen. De Zeeuwse Ronde op deze wijze georganiseerd, is een groots opgezet sportspektakelstuk, dat sterk in de voe gen zit, omdat het ook een economische functie vervult. Wiarscliynlyk de Zeeuw se mens zicli er niet zo in tens van bewust wat zich i« de zuidelijke Nederlanden, waartoe ook zijn Zeeland behoort of Raat behoren, als hij zich op de Hollanden georiënteerd voelt, sinds do oorlog afspeelt. Benelux is het kader, waarin het gegoten wordt, maar eigenlijk Is het de natuurlijke groei naar een onbe grensd West-Europa, waarin we produktie- en handelscentra, maar ook boerenland en ontspannings centra zullen bezitten. Toeristisch land! Daaronder valt Zeeland. Als wc met een passer het mid delpunt van de Benelux móeten zoeken dan komt men ergens in de zuidelijke Nederlanden terecht. Ergens in Brabant, dat vroeger al een bruggenhoofdfunctie vervulde zowel voor de een als voor de ander. Het is niet toevallig, dat zich in de vijftiger en zestiger jaren van deze eeuw het industrie bekken van Eindhoven ontwikkel de tot een grootte en belangrijk heid, welke vergelijkbaar zijn met de havencomplexen van Rotter dam, van Amsterdam en van Ant werpen. De Eindhovense industrie schiep het vorig jaar zelfs meer nieuwe arbeidsplaatsen dan de Rotterdamse. Rechts van het Bra bantse potentieel ligt het Duitse Roergebied en Limburg met zijn mijnen. Is het verwonderlijk dat in deze dichtst-bcvolkte streken ter we-, reld de motorisering van de werk nemer, die twee vrije dagen per week bezit, tot een toeristisch verkeer leidt dat men tot dusver alleen van verhalen uit Amerika kent. Het is een logische ontwik keling trouwens, die verband houdt met de snelheid waarmee men zich per uur kan verplaatsen en met de toegenomen beschik bare tijd. Voor de werknemer in het Roer- ?ebied, voor die der Brabantse abrieken, ligt de zee niet meer onbereikbaar ver weg. Hun toe ristische reikwijdte is tien tot twintigmaal groter dan vroeger. Als de Zeeuw zich dus afvraagt, waarom de sportvisserij op zee, in Niet alleen voor de sport, maar voor de gehele ont wikkeling van ,,het nieuwe Zeeland" heeft de Ronde van Midden-Zeeland bete kenis Dat is de me ning van de bekende wie- Ierjournalist Frits v. Griens ven. Voor dit extra num mer schreef Van Griens ven, die ook vaak als ploegleider voor Neder landse amateurteams in het buitenland optrad, bij gaande beschouwing. zijn Sclieldcstromcn in enkele ja ren zo'n grote vlucht genomen heeft, terwijl er in 1950 nog nau welijks een stok aan de waterkant te bekennen was, dan is het hier om. Als men aan elk Zeeuws strand Duitsers, Belgen en Bra banders vindt dan is het hierom. Om dc economische ontwikkeling van Benelux en van West-Europa en de snel toegenomen popularise ring van de auto. Misschien gelooft hij nog aan de tijdelijkheid van dit bezoek. Mis schien gelooft hy aan de propa gandistische kracht van het Duit se oorlogslied „Wir fahren gegen Engeland". Wel ja, elke Duitser heeft zyn familie de zee willen laten zien. Maar hun ervaringen zullen toch niet zo prettig zijn geweest om er keer op keer naar terug te keren! De Zeeuw hoeft dit wellicht niet zo scherp kunnen onderkennen als de Brabander, die omringd wordt door Duitsers, Belgen en wat lijj „Hollanders" noemt. Zijn Zeeland is zjjn eigen land niet meer. Het is dat van Oskam en van de vreemdelingen, die er elk nieuw jaar in toenemende mate over /.uiten uitzwermen. Organisator Verhulst heeft de ge groeide situatie verstaan. Wieler sportman nummer één uit het Zeeuwse land heeft begrepen, dat op deze voedingsbodem een ideale ronde kon worden opgebouwd. Een wielerwedstrijd, die de sport dient, maar die om zijn duizenden toeschouwers direct de interesse zou hebben van de salespromotors en de reclamemanagers. Hij begon met reclame te verkopen en met de opbrengst daarvan bouwde hij zijn organisatie uit tot zij een graad van perfectie bereikte, die allcrwege bewondering opwekte. In Zeeland verstond men het koers en show te verkopen met als gevolg, dat de Ronde steeds imponerender wordt en de deelne mers aan de show ondervinden dat zij hun reclamegelden op een verantwoorde wijze heb ben geïnvesteerd. ALLURE Di Ronde van Midden-Zeeland, die thans voor de derde keer wordt georganiseerd, maar middelerwijl reeds tot klassieker werd aangewezen, heeft naar bui ten en naar binnen meer allure ge kregen dan alle andere al vele jaren bestaande klassiekers bij elkaar. In het ero-eomité zit de commissaris der koningin uit Zee land, allo burgemeesters uil Mid den-Zeeland, zell's Jacq Goddet van de Tour de Franco. En welke organisatie kan 25 ploegen aan de start brengen, waaronder een Franse, een Belgische, een Zwit serse, een Engelse en een Com mon Wealthploeg? En allerwaar schijnlijkst zal ook de winnende ploeg uit de Tour de I' Avenir in Goes aan de start staan om na zo veel bergetappes 215 vlakke Zeeuwse kilometers te rijden. Het Comité Ronde van Midden- Zeeland stelt met deze uitnodigin gen aan buitenlandse ploegen aan velen een beschamend voorbeeld. In het verleden hebben wij er de K.N.W.U. hcrhaalclciyk op gewe zen, dat wy wol de ene uitnodiging na de andere accepteerden, maar dat wij nooit voor een tegenpresta tie zorgden. En als men daarop geen prys zou stollen dan hadden wij er het zwygen toe gedaan. Zo liggen de kaarten geenszins. Ver schillende bonden verwijten ons. dat we voor een dubbeltje op dc eerste rang willen zitten. Dat wc wel willen rijden maar nooit laten rijden. De zachte wenk heeft nooit tot gevolg gehad, dat de Unie een of andere buitenlandse, amateur- ploeg voor een belangrijke wed strijd heeft uitgenodigd. De Toer van Olympia vroeg indertijd om financiële steun, die terecht niet werd toegestaan, omdat men hier mee een precedent zou stellen. De steun, die zij wel had kunnen ver lenen in de vorm van een bui tenlandse ploeg, die z\j voor haar rekening kon nemen liet zij ook achterwege. Waarschijnlyk dacht men er niet meer aan, ter- wyl een hoofs gebaar in de rich ting van andere Europese wieler organisaties, zoals de Oostenrijkse en Zwitserse, die zelf etappewed strijden organiseren, z.eer zeker geapprecieerd zou zijn. BELANGRIJK O/erigens ligt dit jaar de datum van de Ronde gunstig voor de selectie waaruit dc amateur- ploeg voor de wereldkampioen schappen moet voortkomen. Defi nitief is cr nog niets. Eerder kan men geloven, dat de sportcom- missie met de handen in het haar zit. De deelnemers, die naar Goes komen, weten dat een overwin ning beslissend kan zijn voor een keuze. Gegadigden zijn er vele, omdat de krachtsverschillen mi niem zijn. Ofschoon er geen selec- tieploeg bestaat, menen we dat cr een keuze gemaakt zal moeten worden uit Zoet, Schuring. Sola- ro, Walravens, Rutte, De Jongh, Nijdam, Picterse, Snepvangers, Van Aert. Van Dongen, Wesscling, Jansen, De Wit, Schroeder, Bec kers, Bastin, Van Rcmenade. Daarvan kan men momenteel Jan sen en de kampioen Wesseling als de zekeren aanduiden. De rest zal cr ook in deze Ronde van Midden-Zeeland nog voor moeten knokken. Het kan deze Ronde, waarin ook onnfhankolyken als Mtel Ver- straete, Cees van Amsterdam en Groeneweg de kaas niet van liet brood zullen laten halen en Bel gen als Dumez, winnaar van de Ronde van Vlaanderen, Dhont en Muijlant onder leiding van Fred Hamerlinck geen figuur willen laten slaan, alleen maar spannen der maken. Voor de Common Wealthploeg start o.m. de Austra liër Tressider, voor de Britten be kenden als Seggar en Cols. Het meest interessant is echter dat Jean de Vries, die in de Toer van Olympia verstek liet gaan en ge schorst werd, met zyn Franso vrienden wel naar Goes komt! Eerlijk gezegd, we menen dat deze Zeeuwse Ronde zulk een vlucht genomen heeft, dat lij) ons on-Ncderlands voorkomt. Wy kun nen Verhuist en zijn incde-comité- leden alleen maar onze hewonde- ring tonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 27