SIGAAR BOSCH *O0#*a®#°" GENIET VAN'N De groene hel Slangen ratelen niet voor iedere aanval PiLOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer feil VANDAAG uit de ETHER Het blanke mysterie van de Matto Grosso DINSDAG 18 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 STANDAARDWERK VAN L. M. KLAUBER Halve kippen tegen giftige beten onzin (Van onze correspondent Robert Breuer) De grootste levende slangenbezweer der draagt tulband noch lendenschort doch elegante kostuums en zorgvul dig gekozen dassen. Hij leeft ook niet als circusartiest hij is de gepensio neerde directeur van een gas- ei elektriciteitsmaatschappij. Laurence M. Ivlauber zo heet deze man van Duitse afstamming - heeft als specia liteit ratelslangen, waarover liy nu een standaardwerk heeft geschreven. Het omvat de arbeid Van elf jaren, gebaseerd op een 35-jarige ervaring. In de meer dan 1.500 bladzijden staat alles, wat de mens over ratelslangen weet of meent te weten „Walir- heit" en „Dichtung", maar keurig ge scheiden van elkaar, gecontroleerd en vastgelegd in statistieken en af beeldingen. Klauber is de grootste autoriteit op dit bijzondere gebied. Het is niet waar, dat ratelslangen voor elke aanval ratelen om hun slachtoffers te hynotiseren of te waar schuwen. Het is ook niet juist, dat de slang elk jaar een nieuwe „ratel" krijgt. Trapt men per ongeluk op een ratelslang, dan kan men zonder eni ge waarschuwing worden gebeten. De slangen ratelen veeleer om andere dieren te verjagen en het krijgen van een nieuwe „ratel" valt samen met de vervelling een tot vier maal per jaar. Er zijn maar liefst 65 verschillende variëteiten van ratel slangen. Zij leven alle in. Noord- en Zuid-Amerika. Het is ook niet waar. dat ratelslangen elkaar of zichzelf door een beet vergiftigen kunnen, want zij zijn immuum tegen hun ei gen gif. Ratelslangen zijn bovendien doof, omdat zij geen gehoororgaan be zitten. Maar zij hebben een zeer fyn gevoel voor fijne trillingen en kunnen stappen op drie of vier meter waarnemen. Zij kunnen ook in volledige duisternis „zien", dat wil zeggen, zij nemen met behulp A an kleine organen aan weerszijde Aan de kop infrarode stralen (warmtestralen dus) waar en worden op deze wijze ingelicht over de aaiiAAezigheid van een Avarmbloedig dier zoals een muis of een wezel. Arbeiders in de haven van Kopenha gen, die 's morgens bij de aanvang van het werk een pakhuis binnengin gen, werden geconfronteerd met een klein drama: een vogeltje dat bij de bouw van zijn nest in het pakhuis gebruik had gemaakt van de vezels van een paktóuw, was met zijn kopje- in één van de sterke vezèls verstrikt geraakt en had zichzelf opgehangen... Om deze en talloze andere feiten vast te stellen .heeft Klauber tienduizend slangen geobserveerd. Hij ontving mij vriendelijk in zijn woning in San Die- go (Californië) en bracht mij bij een deel van zijn verzameling in de kelder van zijn huis. Op lange planken staan daar 4.000 geëtiketteerde flessen met in alcohol geconserveerde ratelslan gen. En verder staan er dan nog zo'n 14.000 andere reptielen van alle mo gelijke soorten. En dit is dan nog maar de helft van de collectie van deze slangenspecialist: de rest be vindt zich in het natuurhistorisch museum van de stad San Diego. Ik vroeg Klauber, hoe hij tot deze hobby gekomen was. „Toen ik op de middelbare school was, hield ik uit jongensachtige nieuwsgierigheid een paar slangen. Jaren later vroeg me een vriend, dé stichter van de zoölo gische tuin van San Diego, een paar slangen te komen bekijken en zo mo- iijk te identificeren. Ik wist niets A'an slangen af, maar ik geneerde me, dat te bekennen. Ik ging dus boeken le zen om hun gewoonten te leren ken nen. Die studie was berekend op een paar Aveken zy heeft een leven lang geduurd". Bang voor zon Naast zyn normale werk werd Klau ber curator van de reptïelenverza- meling van de stad. Ofschoon hy au todidact is, Averd hij al gauAv erkend als leidende Amerikaanse autoriteit op dit gebied. Hij Averd lid en voorzit ter A'an een aantal Avétènschappelijké organisaties. Ik AToeg hem, hoe hij aan zijn exemplaren komt, Avant het jagen iu de hete woestijnzon Aan de zuidwestelyke staten zóu toch Avel erg zwaar zijn. „Kijk cons", antwoordde hij' glim lachend, „daar hebt U weer een van die verkeerde voorstellingen, die de mensen over ratelslangen hebben. Slangên houden helemaal niet zo veel van de zon. Zonnehitte kan een slang in minder dan tien minuten doden. Ik heb een specia le methode om slangen te verza melen: 's nachts en van mijn auto uit. De dieren verbergen zich over dag vanwege de hitte en ko men 's nachts te voorschijn en kruipen dan vaak over de wegen. Ik rijd dan rond in slangenrijlte stre ken en zie vaak verbazingwekkend veel exemplaren. Wanneer er een in de bundel van mijn kóplampen komt, laat ik een mét zand gevulde papie ren zak vallen om de plaats precies vast te leggen, voor ik mijn Avagen tot staan breng. Dan kom ik terug en meestal is de slang nog dichtbij. Het beste middel tegen slangenbeten is volgens Klauber Antinin, een uit slangengif bereid serum. Voor de eer ste hulp is nog altijd de oude metho de goed oin de Wónd door insnijden groter te hiaken èn tot sterker bloe den te brengen, haar uit te zuigen en matig af te binden om de bloedcircu latie naar het hart toe. te verminde ren. „Het leggen van halvè kippen, tabakspruim, uien, knoflook of bus kruit op de Avond is minder Averk- zaam". Verklaarde déze moderne slangenbezweerder. BEGIN ER NÜ MEE Winkelierster in Venlo overvallen Zaterdagavond tegen Avinkelsluiting is de bejaarde Venlose Avinkelierster A. II. in haar winkel aan de Parade te Venlo door een tot nog toe onbekende overvallen en Aan haar geld beroofd. De vromv werd gewond en is in het St.-Jozefziekenhuis opge nomen. „Showbusinessman" van verduistering verdacht De Larense politie heeft aangehouden en in A'erzekerde bewaring gesteld de showbusinessman I.S., vroeger te Bla- rieuni, thans te Laren woonachtig, tegen Avie een aanklacht Avas inge diend AA'egens verduistering. Hij zou twee voorschotten welke hem ter hand waren gesteld voor het or ganiseren van shows te eigen bate hebben aangewend. Het moet hier om oen bedrag van 50.000 gulden gaan. Gunstige ontwikkeling bij Boerenleenbanken In juni is bij de stichtingen spaarbank Aan de banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Kaiffei'sen- hank in Utrecht en de CoöperatieAre Centrale Boerenleenbank te Eindho ven gestort ƒ383,6 min en terugbe taald 148,4 min. Het spaaroverschot bedroeg aldus 35,3 min tegen 33,1 min in juni 1960, zo deelt de directie mede. De in vergelijking met de overeen komstige maanden van 1960 gunstige ontwikkeling a'an de spaargelden zet te zich hiermede ook in juni voort. Directeur A.N.V.V. Per 1 september is tot directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingem-erkeer (A.N.V. V.) benoemd de heer J. A. Risseeuw, thans in de rang van kolonel van de generale staf als „Chief Movements and Transportation Branch" werk zaam bij de Shape (Supreme Head quarters Allied Powers Europe) te Parijs. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Elspeet-Uddel (tweede pred.plaats) T. Langerak te Vinke- veen; beroepen te Hasselt "J. W. de Bruyn te Harderwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Westmaas J. RoAvaan, kand. te Zeist; beroepen te Wissen- kerke C. W. Plóoy, kand. te Soest; bedankt voor 's-Gravenhage-Oost J. van Reeven te Utrecht-Z. Voor de arbeid onder de hier te lande stude rende Chinezen en oosterlingen te Leiden zal als opvolger van ds. W. Fijn van Draat, die naar Zwitserland vertrekt, worden benoemd als hulp prediker de heer A. Hofman, theo logisch kandidaat. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagwesteinde H. Bies- ma, kand. te Lisse en J. Kiviet, kand. te Apeldoorn; examens: tot de stu die aan de theologische school te Apeldoorn is toegelaten de heer J. Dol; aan de heren M. de Boer en G. Leendertse die aan de theologische school slaagden voor het tweede ge deelte van het kand.examen werd preekconsent verleend. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Winschoten B. Sijl, kand. te Huizen (N.-H.). HOOG EN LAAG WATER 19 juli Vlissingên Terneuzen Hansweert Zierikzee nap uur meter 5.58 2.01 6.22 2.18 6.58 2.38 7.24 1.54 Wemeldinge 7.50 1.8( nap uur meter 18.10 1.75 18.37 1.93 19.03 2.09 19.29 1.23 19.59 1.47 nap uur meter 0.01 1.94 0.28 2.10 1.00 2.24 0.38 1.57 nap uur meter 12.00 1.61 12.26 1.77 12.58 1.91 12.52 1.25 0.58 1.80 13.12 1.45 RADIOEN T.V..RUBRIEK T elevisie In liet N.T.S.-programma van van avond nieuwe kennismaking met het dierenrijk tijdens de uitzending van de zevende aflevering van de Britse documentaire „From A. to Zoo". Krabben, hagedissen, ijsberen en apen passeren de revue. Deze uitzen ding begint om tien Voor half négen en eindigt om tien over half negen, wanneer de Amerikaanse bijdrage voor de Grote Eurovisie Prijs 1960 op het scherm komt. „Mann AVith a flute" luidt de titel en de film han delt over de jazz-musicua Herbie Mann. Om vijf voor negen de grote film „As young as you feel" van Harmon Jones met Monty Wooley, Thelma Ritter en David Wayne. De Vlaamse televisie Wijdt eveneens aandacht aan het dierenleven in het filmpje „Thaumatopea", dat dus over de rupsen handelt. Het begint om half acht en wordt om acht uur ge volgd door het nieuws en om half negen door de film „De Zweedse nachtegaal", de verfilmde levensge schiedenis van Jenny Lind en Hans Christian Andersen. Om tien uur wordt een reportage van de atletiek wedstrijd West-DuitslandV.S. over genomen van de Westduitse t.v. Radio Vanavond musiceert voor de K.R.O.- microfoon (Hilversum I) het Radio- Omroep Orkest o.l.v. Roelof Krol met vocale medewerking van Annette de la Bije, sopraan, Sophia van Santen alt en Sigurdur Bjönsson, tenor en Leo Ketelaars, bas. Op het program ma staan werken van Vivaldi en Mo zart. oren, yew eu.... schrijven Na „de klankschoonheid in onze ker ken" (XI) om tien over half tien vertelt Annie Salomons om tien voor half elf over Frans Coenen. Over de andere zender (A.V.R.O.) om vijf over zeven weer „Zwerftochten door Operaland" (Samson en Delila) en om negen uur een uitzending over het ophanden zijnde songfestival te Knokke. Advertentie o&ikoMe mje/Jo ik êuAopa Alleen verf. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 1842. Allérlei kleuren dans ten voor piloot Storms ogen, het werd beurtelings ontzet tend heet en ijzig koud om hem heen. Het geloèi en ge bulder als van eeti vrese lijke orkaan verstilde plot seling en de mist rondóih trok op... H(j bevond zich midden in een stad van glanzénd witte gebouwen, overkoepeld door een stra lend blauwe hemel, waar langs allerlei vliegtuigen voortschoten. Er liepen vele mannén niet lange hóofdén om hem heen, die opeens bleven staan, toen zij hem in 't oog kregen. Vol verbazing en argwaan staarden zij die zonderling geklede vreemde ling met zijn geweldige haardos aan. Via de tijdspiegel konden Sandra, Dubois, Buék en de oude Thorwald alles volgen wat er op dat moment in de A'erre toekomst met hun mak ker gebeurde. Het meisje kon een gevoel van onbehagen niet onderdrukken, toen zij zag hoe de bewoners van die toekomststad op Arend toekwamen en een steeds dreigender houding aannamen. Piloot Storm zelf voelde zich ook niet al te prettig toen er allerlei, half-vestaan- bare kreten opklonkenIndringer!" „Spion!" „Roep de civiele garde!" KLMI WOENSDAG 19 JULI. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00— 24.00 N.C.R.V. N.C.R.V^ 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Godsd. uitz. 3.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. A-rouw. 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gitaarspel. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. 14.00 Iolanthe, opera. (gr.). 15.25 Pianotrio. 16.00 Curiosa. 17.20 Meisjeskoor en instr. kwint, 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Koorzang. 18.20 Het Spectrum, lezingen. 38.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en Aveerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Musette-ens. en solisten. 20.13 Holland Festi\-al 1961: Con- certgebouwork. 21.45 20 juli 1561. opening van het Rotterdamse landjuweel, lezing. 22.00 Lithurgisch koor met instrumentale begeleiding. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen- nieuAVS. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/g. 7.00 VARA. 10.00 V.P.R.O. 10.20 VARA. 19.30 V.P.R.O. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00. Nws. 8.18 Gram. 8.40 V. d. kind. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. V.P.R.O.: 10.00 De primitieve en de moderne mens, lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Kamerkoor. 11.00 Oude muz. 11.30 Salonork. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. (7). 13.55 Kamerork. ei} soliste. 14.45 Vólksmuz. 15.00 Twee adA-iezen over de algemene weduwen- en wezenvoorzie ning. toespr. 15.10 V. d. jeugd. 16.30 Lich te muz. 17.00 Tips voor vakantie en snippérdagen. 17.30 Regeringsuitz.: Jeugd- ultz. Bezoek uit Melanesië. Ed Polansky spreekt met Jos Hay en Betty Kaisiepo. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VARA-varia en gram. V.P.R.O,: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Navs. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.39 De gc- Averen van vrouw Carrar, hoorsp. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Gram. 22.20 Sport 22.30 Nws. 22,40 Strijkórk. en solist. 23.10 Jazzmuz. 23.40 Hammondorgelspel. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.: 17.00 Jeugdjourn. A.V.R.O.: 17.10 —17.40 V. d. jeugd. N.T.S.: 20.00 Journ. en AVeeroVerz. K.R.O.: 20.20 Taptoe, rep. 21.00,. Gevar. progr. 21.40 Epiloog. 21.50 Avond college Nederlands. VLAAMS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S. 17.00—18,00 V. d. jeugd. 19.30 T.V.-feuill. 20.00 Nws. 20.30 Feuill, 21.10 T.V.-Western. 22.00 Eurovisie: Atletiek (overn. v. Duits land), 22.45 Nws. FRANS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S. 19.00 V. d. jeugd. 19.25 V. d. jeugd. 20.00 Journ. 20.30 Film. 22.00 Documentaire. 22.30 Journ. HENRI VAN WERMESKERKEN 32 Ze wees mé op één bösje, dat voor een gfoöt meer stond. Aan dé overkant van het méér lag een Avitte stad met hoge gouden torens. Goud in de zon, of echt goud. Atlantis? De verloren stad van goud Maar dat water daar voor Avas meer dan goud. Dat was het leven, vloeibaar levens goud. Dan ging Yioe-Yioe zweven en was zc verdwenen. I.'i voelde de snuit van Pancho tegen rtiijn blote been. Ik ben een krankzinnige, ik jaag iets na en het is niet eens zeker of het er Avel is. En tegelijk verdorst ik. Halen AA-e morgen het einde van de woestijn niet, dan zijn we verloren. Gloeiheet staat de zon. Nu geeft Taipeke het teken. Er is geeii blootgewaalde rots, die enige schaduw biedt en waarachter liet zand niet te heet zal zijn, om er een tent op te slaan. Alles is heet hier. Zo heet dat toen ik mijn hand even legde om de stalen loop A'an mijn geweer, dezè aanvoelde of hij brandde. Ik geloof dat er onder het lopen meei' water verdampt is, dan dat we dronken. Er blijven ons nog maar enkele slokken. Pancho heeft zyn snuit tegen mij aan gedrukt en is in de tétit gekomen. Het is te heet óp te ademen. Maar buiten is het nog heter in de zon. Ik aa'eet wat Pancho wilwe avü- len het alle drie. Water! Drinken! Maar we moeten wachten tot avond. Voor we opbreken om in de naehte- lyke koelte verder te gaan, moeten we de laatste slok nemen, alle drie... Die ons bloed stromende houden tot wij het éinde van de woestijn berei ken, watèf Vinden of sterven. Overal liggen geraamten, dieren die hierheen verdwaald zyii en er stier ven. Gisteren vonden we de witge bleekte botten van vijf mensen. Ik heb ze geteldvijf schedels, tien handen, tien voeten. Welk mysterie? Zo zullen we hier misschien ook lig gen. Dat wil zeggen nog verderop. Want vanavond gaan we voort. Nü slagen Ilc neem een stukje drop in de mond, dat ik nog bewaarde. Het blijft er droog liggen. Niets wekt de speeksel klieren meer op tot afscheiding van a'OCht. Een schokTaipeke heeft me ge wekt. Ik heb düs geslapen. De avond is er. Daar staat de ster, die hij altijd a'olgtzuid-oostwaarts. De laatste droppel wordt zorgvuldig Uit do zak geperst en... gedronken. Het is, of dat water de maag niet eens bereikt. Maar het is tóch ver lichting in de mond. Deze is èVen vochtig, doch niet lang. Daar glanst weer in liet maanlicht een watervlak. Ik weet het al, geloof er niet meer aan, maar tóch geeft het kracht. We lopen, lopenFata morgana. Als de pampa weer begint, kunnen we desnoods gras eten. Het is niets dan zand, zandfel- Avit of soms geel, maar gloeiheet De voeten kunnen niet meer. Maar ze lopen toch, Ik heb een gevoel of ik klompen aan heb. Ze buigen niet meer, ze volgen alleen de slepende beweging der benen. Dat voor me, dat is de rug van Tai peke. Dat achter me wat ik telkens Voel aan de gloeiende neus, dat is Pancho. Hij is ziek. We zijn er nog alle drie. Wat staan we nu tot elkaar. Sinds een dag hebben we niet gege ten. Er is wéf eten, gedroogd vlees... en er is zout. Maar het zout wékt geen speeksel meer op, het vlees kun nen we niet doorslikken, zelf Pancho niet. We strompelen voort, zonder te den ken, zonder te zien. Machines. Naar het levén! Alleen Taipeke volgt de ster. Indien er nu Indianen waren, konden ze ons uitblussen, want niemand zou zich verdedigen. Ik draag niet eens meer mijn geweer en revolvers. Ze interesseren me niet. Ze hangen op Taipeke's rug en rammelen. Nu rammelt alles... Er rammelt iets in myIk kan niet meer Ik moet in zwijm gelegen hebben, want daar in het oosten kwam on barmhartig de dag alweer. De gehate gloeihete dag. Een brok rode gloed aan de hemel. Ik lig alleen. Neen Pancho is naast me. Zijn tong hangt zwart uit zijn bek. Hij hijgt met korte stoten, maar hij drukt zijn poot op mijn arm. Langzaam als Avas hij heel moe. Hij vraagten ik kan niet geven. En toch A'oel ik dat er iets meer in hem is, dan \ragen alleen. Hij geeft zijn hondeliefde. Hier kan hij my niet meer verdedigen. Hij is machte de dorre tong, maar die kleeft vast de dorre ton, maar die kleeft vast aan zijn tanden. Myn tóng ligt als een gezwollen ding in mhn mond en alleen door de neus kan ik adem halen. En Taipekeis weg. Ik probeer om my heen te zien... Ilt zie alleen de rode gloed in het oos tenEn verder overal schadu wen. „Taipeke!" probeer ik te zeggen, te roepen, te fluisteren, ik hoor dat er geen geluid komt. Taipeke is weg. Is hij alleen verder gegaan Het gaat als een schok door mij heen. Nee Taipeke moet doöd zijn. Taipeke moet gevallen zijn ergens en in de doezel ben ik doorgelopen, zonder meer naar hem om te zien. Want Taipóke zal mij niet alleen hebben gelaten. Hij is als Pancho! Hij ligt daar achter my in de woestijn. Ik probeer te zien, zover er te zien is. Maarwat is achterHoe ben ik neergevallen? De hemel gaat sterker gloeien. Da delijk komt de zon zijn ellendige spel aan twee mensen, nee aan drie we zens beëindigen. Ligt Taipeke achter mij te sterven? Is hij al dood? Ik poog mij op te richten. Ineens aan de handen voel ik iets... Gras. Als ik mijn mond open kon maken zou ik hebben gelachen. Weer het Fata MorganaNu gras! Gisteren meren! En steden en bomen. Maar ik voel toch duidelyk gras. Ze staan overal rondom mij heen... sprieten. Dunne, magere sprieten. j Dorre sprieten. Ik tracht ze met dom me vingers uit te trekken. Ze zijn harder dan hooi. Nog roder is de lucht. En daarvoor... weer een fata morgana, bomen. Laag geboomte. En meer gras. Daar be-1 weegt zich iets. Een dier. Goed, laat het komen, het interesseert mij niet meer. Hét kruipt hierheen. Ik wil niet eens meer, dat dit droombeeld zal zijn. Laat dat roofdier komen. Dat gaat sneller dan sterven van dorst. Wat kan alles mij verder scheien nu Taipeke weg is. Ontzaggelijk een zaam is de Avereld. Taipeke is dood... Pancho is stervende, ik zie het. Waarom zou ik alleen blijven leven. Vreemd is de wereld zonder Taipeke. "Toch heeft dat liggen in de koele morgen mij goed gedaan. Het dier komt nader...... naderHet kruipt op handen en voetenhet is geen dier. Het is een mens Ik zie er drie, viernog meer...... ze kruipen nader. Nu is het er weer één. De andere zijn zeker weggedoken toen ik ze zag. Nu één goede pijl van dadelijk dodend gif en alles zal voorbij zijn. Daardicht bij me liggen wape nen. Alles ligt eralles wat Ave droegen. Ik za! me niet verdedigen. Daar is de Indiaan, vlak bij. Nee, hij was toch alleen Taipeke. Weer een droombeeld? NeenHy kruipt op handen en voeten lang zaam vooruit, maar hy" heeft iets bij zich, dat uit de zak gutst, telkens als hy beweegt. Hij kruipt naar mij. Ik begin naar hem te kruipen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9