ZELANDICA Zeeuwse renners uit de Tour weer thuis H VANDAAG IN VLISSINGEN DE FINALE-WEDSTRIJDEN BEVORDERINGEN LAGERE TUINBOUWSCHOOL KAPELLE Waar zijn onze schepen? 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 JULI 1961 JAN WESTDORP EN EMIEL VERSTRAETE Voor „huldigingskoers" naar Amsterdam De twee Zeeuws-Vlaamse „Tour -de-France"-reuners Jan West dorp (Schoóndijke) en Emiel Verstraete (Eede) zijn weer in huil woonplaats teruggekeerd. Nog boordevol verse indrukken van liet grote avontuur en met een grote dosis opgedane erva ring. Dank zij liun supporters- schare, die getuige wilde zijn van de aankomst in het Parijso Pare des Princes konden zij zondagavond tegen acht uur zo in èen bus stappen. Waarna zij zondagnacht tussen half drie en drié uur hun respectievelijke woonplaatsen bereikten. Veel rust werd de beide renners ove rigens niet gegund want terwijl wij hen maandagmórgen èen „bliksembezoek" brachten, wa ren ze al weer aan het inpakken voor Amsterdam waar zé maan dagavond een .huldigingskoèfs' moesten rijden.... „Zwaar, hèel zwaar", was de mening van de béide Zeeuwen. Vooral de hoge bèrgèn in Alpèfi eii Pyre neeën hadden een machtige indruk óp hen gemaakt. „Ik had eigenlijk tévören nooit een echte berg ge zien", zei Jan Westdörp. „Ik héb HIEL VERSTRAETE even afwachten daar momenten gekend, dat ik dacht: Jongen, wat ben je nu be gonnen. Maar ik heb er veel ge leerd. In het begin weet je niet eens .welk „verzet" je moet gebruiken. En dan dat dalen. Die Italianen rem men pas als ze de bocht induiken maar ik pakte al naar mijn rem als ik in de verte een bocht of f een weg meer zag. Te voorzieh- ig. Dat moet je allemaal lèrèn. Ik heb verschillende slippers niet mijn achterwiel gemaakt". De tijd tussen de Ronden van Zwit serland en Frankrijk was volgens Westdorp té kort gewéést. Hij was al blij dat hij dé eersté dag het ..wieltje" kon hóuden. De rest van de ploeg leed vreselijk door de hit te en toen er bovèndien wéinig verdiend werd. kréég het moréel één stevige knak. De meesten van hén waren niét in staat dézé te genslagen te incasseren. Parijs halen.... Het overblijvende gTöepje van vijf (later vièr) man wilde koste wat kost hóg.graag wat geld vèrdie- nén, wat hen de laatste dagen nog gedeeltelijk is gelukt. Maar vooral beschouwden zé het als een eèr om Parys te halèn. „Ik zou hét graag volgend jaar nog èens óvérdoen", zegt Jan West dorp, térwijl hij zijn racekarretje al wéér in orde maakt voor Am sterdam. „Waarom ook niét", zou den wij er aan willen toevoegen, jah Wéëtdörp is hóg jóhg, hééft als amateur overwinningen aan de lopénde band behaald en is iri zijn negenjarige wielèrloópbaan eigen lijk nil pas vóór het eerst ih liet grote nieuws gekomen. In iéder geval heeft hij opnieuw bewezen over een behoorlijke portie door zettingsvermogen te beschikken. In een goede ploeg zal hij onge twijfeld blijken een zëer bruikbare kracht te zijn! „De grote fout van Jacques Goddct was, dat hij ons vlak voor dé ber gen liet beginnen", is de mening van de 23-jarige onafhankelijke Miel Verstraete. „In onze (kleine) Tour waren de klimmers direct in het voordeel. Gelukkig dat ze di rect de tijdslimiet vóór het binnen komen wijzigden, andèrs waren we de eerste dag 36 én de tweede dag 28 renners kwijt geraakt". Wel even angstig Miél zei met de eerste klimmen wei nig last te hébbén gehad. Maar zo dra haar dé toptien de percenta ges Stegeii, moést hij loslaten. Wel zag hij bij het dalén dikwijls kans om eeh gedeelte van de achter stand in te lopèh. „Wat ging dat hard! Öóms 70 a 80 km pér uur". \j./etend hoevéél moeite er gedaan wordt hét YY Zeeuws Tijdschrift zowel uiterlijk als vaar inhoud op-èen goed peil te brengen, kan men wel eens jaloers worden als men andere pe riodieken in handen krijgt. Nemen wij bijvoor- beèld het tijdschrift „West-Vlaanderen"een twee maandelijks periodiek voor kunst en cultuur uit- gègeven door het christelijk Vlaams kunstenaars- verbond mét de financiële steun van dè provincie. et mei-juni nummer van laatstgenoemd tijdschrift is aan hct Zwin gewijd, samengesteld door Lucien Dendooven. Aan alle aspecten van de Zwinstreek wordt aandacht geschonken. Het opent met een sonnet van Ferdinand Vercnocke „Aan het Zwin Gékrijt van vogels over 't ijle moér, het duin is ver, de zee is lang verdwenen; de zware luchten woelen vaal-doörscheiién, de dijk behoedt de verten, kalm en stoer. In zijn bijdrage over „Vlamingen tussën Kadzand en Brugge" wijst Dendooven er op dat „het grootste werk dat de Vlamingen uit de Brugse vlakte ondernomen hadden (bedijkingswerken) tot in verre landen bekend was. Zelfs Dante verwijst naar een dijk in deze streek. De dichter vergelijkt in zijn visioen dè dam die de brandende vlakte scheidt van de rivier der tranen met de dijk dié de Vlamingen, uit vrees voor de golven, opgeworpen hébben tuësen Kadzand en Brug- Verder kunnen we lezen dat de abdij Ter Doest haar uithoeven voor al in Zeeuwsch-Vlaanderen had, die een oppervlakte besloegen van zowat rond de 4000 ha. Vefcnócke verbeeldt het Zwin als land van de dood en land van leven. „Jaar ha jaar verdringt het land de heil brengende wateren, en een voor een verrijzen aan het Zwin de nieu we havens die echter op hun beurt gedoemd zijri tot verdwijnen: Damme, Monnikenrede, Mudè, Sluis I os de Smet bespreekt de oude kaarten van de streek van het Zwin en de Brugse haven in de MiddélèéiiWen. In de 14de eèuW werd te Brugge een handboek voor dé zeevaart ópgestéid, dat in eéii latere bewerking is bewaard gebleven; In dit werk spéciaal ten diensté van de schippers die het Zwin bevoeren kunnen we lezen: „Wilt gij het Zwiii bihliehvarén tegen wind, dan hioét gij een ach terebbe en eeh voorvloed nemen". Vervolgens worden de kerken in de Brugse poldervlakte behandeld door Michïel English, eeh instruc tief en góed geïllustreerde bijdrage. Als tegenhanger vindt men dan éeri artikel van Ferhahd Traéfi over de architectuur aan de oost kust. Do schilder en tekenaar Henri De Jaeger en Firmin Vande- pitte komen aan het woord in een interview met dr. Albert Smeets. Jakob Van Maerlant brengt ons weer terug naar het verleden in èen bijdrage over deze dichter van Jozef Notefdaéme. Wij noteerden nóg uit dé rubriek „kunstactualiteiten" dat te Damme in de woning van kunstschilder Tony de Vacre door hemzelf een maritiem musetim is opgericht. We vinden er Scheepsmodellen van schépen dié in de middeleeuwen door het Zwin vóéren, kaarten, meubelen en schilderijen die op deze streek betrek king hebben. De naam van het museum Hoe kan het andérs: „Het Swyn". N.B. Voor de in de Zeelandiéa van 12 juli gêhoemdè „li dèlèn" lézé men: elf délen. Cvy^AAAAVvWV^^AA^Vv^Vv^AA^AAVS(^VS/V^^A/v^^V^AlVV^A^/ JAN WESTDORP „Zwaar, heel zwaar".. Toen Hiiub Zilverberg zijn val van de AübisqUe maakte, was hij wel even angstig gewórden... De Nédeflandse plöèg heeft volgens Miel eèn financieel aktttrèkkèlijke Tour gereden. De dagprijzèn wa ren goéd, allééh waren er te wei nig; (15). De géést in de ploeg was uitstekend, terwijl Miel niets dan lóf heeft voör ploegleider Jéfke Jahsen. Ook Miel Verstraete wil het nog graag eèns overdoen. Of hij even tueel zal deelnemen aan de grote Tour 1962 weet hij nóg niet. „Evèn afwachten hoe hét voorseizoen verloopt. Gaat 't goed, dan stap ik over haar de profs". De beide Zeeuwse renners mógen dan niet bij de eersten zijn geëindigd, in ie der geval hebben ze dé nodige er varing opgedaan. En wat voor hen zeker zo belangrijk is: ze zijn ge- durènde een aantal weken in het grote nieuws geweest Ronde spandoek sleurde twee schoorstenen mee.... De spandoeken voor de Ronde van Midden-Zeeland kunnen tegen een stootje. Wie afgelopen weeleend op de Molendijk in 's Hëerènhoêk de hoop schoorsteen-stenen op het wegdek heeft zien liggen, moest wel tot die conclusie komen. Om reclame te maken voor het 'Wielerspektakel, dat aanstaande zaterdag door Beveland en Wal cheren raust, had men in 's Hee- renhoek een spandoek opgehan gen. De touwen daarvan xoaren bevestigd aan de schoorstenen vctn twee tegenover ellca.ar staande huizen, aan de Molendijk. Eind vo rige week loeide ook over 's Hee- renlioék een fikse storm. Het spandoek kreeg het toen zwaar, te verduren. Zo zelfs, dat het zeil op een gegeven moment loswoel. Met schoorstenen en al. Kletterend viel het puin op de straat. Het doek bleef heel! En toen ging het er- maar om, wié betaalt en. wie ruimt op Raad Hulst besloot tot grondaankopen In dc vergadering van vrijdagavond hééft de raad van Hulst énige grond aankopen goedgèkeurd. Besloten werd tot aankoop van bouwgrond achter het sportterrein van het Janseniuslyceum van de heer J. C. P. Verbiest uit Koewacht. Ten behoeve van de r.-k. meisjesschool „Sint Joseph" Werd grond aange kocht aan de Lange Bellingstraat. De r.-k. huishoudschool „Martha" heeft voör 355,— per jaar de be schikking gekregen over het terrein aan de Vestdijkstraat, voorheen ge huurd door de heer F. Mannaert. SCHOOLTENNISTOERNOOI Ruim 150 deelnemers Aan de lageré tuinbouwschool der Z. L.M. te Kapelle de ir. A. W. van de Piasscheschoól zijn dè volgende leer lingen bevorderd, van klas 1 naar J. Dekker, Wemeldinge, J. P. Krick- aard, Goes; M. J. van Oosten, 's-Gra- venpoldèr; R. Mieras, Schore; L. L. Ruissen, Krabbendijke; G W. Schrij ver, Goes; J. W.^Daane, Wcmeldingo; C. Eversdijk, Kapelle; R. Hóögstra- te. Kapelle; C. Harthoórn, Kr'Uiriin- gen; M, A. de Jager, Bièzelingè; P. de Koeyel', Kapelle; A. C. J. Mesu, Nieuwland; P. van Óósten, Krabben dijke; J. Paardekoper, Kloetinge; W. de Pagter, Ritthem; J. J. van de Plasse, Kloetinge; M. C. van de Plas- hadden veel regen Middélbarè scholieren uit Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Noord- en Zuid-Holland hebben de afgelopen vijf dagen elkaar bekampt in liét schooltennistoernooi, dat dé Vlissing- se middelbare sciiolèn hebben geor ganiseerd. Vanavond, dinsdag, vindt in restaurant „Delta'' de uitreiking plaats van vier bekers èh eèn aantal medailles van de Ivon. Ned. Layvii- tennis Bond. De 148 deelnemers van middelbare scholen uit vijf Zeeuwse en twee Bra bantse plaatsen, maar ook uit Gc- leen, Vlaardingen, Zaandam en Lei den, hebben hét afgelopeh weekeinde géén mooi weer getroffen. De banen van het tennispark „Zwanenburg", waar de wedstrijden werden verspeeld werden overspoeld door zware regen val van de afgelopen dagën. Men is dan ook eèfst vandaag aan dé finale toé, zelfs moétéri er hóg énige demi finales wördèn gespééld. Finales In de finale jongens A komen tegen elkaar uit het Zaanlands lyceum (Zaandam) én hét Siiit-Nófbéftüs- iycfeum uit Roosendaal. Jongens B laat eerst nog een demi-filiale zien, waarin de Vlissingse R.H.B.S., Sint- Norbertuslyceum H, het Goese ly ceum en het St.-Michielslyceüm uit Geleen zich plaatsten. In de finale meisjes A bekampen elkaar de Mid delburgse R.H.B.S. en de Sportaca- demie uit 's-Hertogenbosch. Meisjes B wordt eén Leidse aangelegenheid: tusseh de M.M.S. en liet Stedelijk gymnasium uit Leiden. Maandag avond op een feest voor de tennis sers in ..Britannia", waarop het H.B.S.-bandjc „The Cats" pittige dansmuziek speelde, zijn velerlei voorspellingen over de uitslag van de wedstrijden gedaan. Het Norbertuslyceuin heeft enige zeer sterke spelers meegebracht. In de eerste single speelt bijvoor beeld Frank Rademaker, oud- jeugdkainpioen. De 2de single wordt beheerst door Tom Bey- sens, Brabants ltampioen-Ci, Itob Schul in de derde single speelde mee in de KnickerbockerivedStrij- den. Het is een uitzondering, Wan neer men in deze wintertennis- cnnipetitle mag uitkomen. Het Zaanlands lyceum wordt onder meer vertegenwoordigd doof Edo Schuif en twee gebroeders Zijlstra, drié veèibélovènde jóngeren. Ir. R. Fryen, gedelegeerde van de K.N.L. T.B., hóudt toezicht op de wedstrij den. Vandaag komt bovendien de heer J. Nijland; secretaris van de jeugdcommissie van de Lawriténnis- bond. Voor hét overige is hét de jon ge Jaap Véntevogel, dié nu voor de vièrdc maal dit tennistoernooi orga niseert. Vijftig deelnemers hébben, voor hét eerst, dit jaar gekampeerd in het „Nollebos". Twee kampleiders van de Ncd. GhristelHke Studentènvercni: Vólgend jaar opnieuw Ronde van de Toekomst Jacques Göddet schijnt nlèt ontevre den te zijn over de eerste Ronde van de Toekomst, die zondag in Pa rijs is geëindigd. Hij verklaarde tenminste maandag in Parijs, dat hij beslist van plan is, in 1962 op nieuw naast de Tour de France een Ronde van de Toekomst te organise- ging uit Utrecht hadden de leiding. De overige deelnemers werden zoals gebruikelijk bij Vlissingse scholieren ondergebracht. Uitstel bouw kantoor prov. waterstaat in Terneuzen B. en w. van Terneuzen hebben de raad van deze gemeente meegedeeld, dat bij dé provincie Zeeland nóg niét bekend is waflneer het nieuwe kan toor van dè provinciale waterstaat te Terneuzen zal Worden gebouwd. De provincie heeft thans verzocht de uiterste datum waarop het nieuwe kantoor moet zijn voltooid te wijzigen vati 1 maart 1962 in 1 maart 1965. Verder wordt de raad meegedeeld, dat de beslissing over het uitbrei dingsplan in onderdelen „Sluiskil" voor drie maanden zal moeten wor den verdaagd aangezien het onder zoek van de ingekomen bezwaar schriften nogal wat tijd vergt. Voor de eerstkomende vergadering- wordt de raad verder voorgesteld de subsidiebedragen aan de classicale commissie voor kerkelijke gezinszorg en aan het intèrparochiaal sociaal charitatief centrum te Terneuzen te verhogen en af te stemmen op de rijksregeling' met inachtneming van dè maximumbedragen. Ook vermeldt de agérida enkele voor stellen tot het verlenen van kredieten voor de aanschaf van leermiddelen voor de openbare ulö en de school voor schipperskinderen en een voor- stél tot grondruil met de Gulf Óil Ne derland N.V. 'Dit bedrijf wil aan de Invalsweg eèn sërvicestation bouwen ter vervanging van het bestaande station aan de Axelsèstraat. Het ter rein aaii de Axélsestraat heeft de ge meente nodig ter Verdere realisering van hét uitbreidingsplan „zuid-west". se, 's-Gravenpoldcr; E. Proost, 's-H.- Hendrikskinderen; C. W. Rouw, Ka- Eelié; O. Th. Schipper, Kapelle; J. A. chipper, Biezelinge; P. Sprong, Kattendijke; H. M. Waterman, Waar de; G. J. Slabbekoorn, Kapelle; J. C. Nijsse. 's-Gravenpolder; M. J. Dek, Borsselc. Afgewezen 3 leerlingen. Bevorderd naar klas 3: A. A. Ja- kobs, Kloetinge; J. A. Janse, Wil- helminadorp; M. J. Neels, Krabben dijke; C. J. Nóusse, Kloetinge; W. Nieuwenhuijzen, Krabbendijke; L. A. C. Poortvliet, Biezelinge; J. B. Rijk, Ovezande; C. J. Sinke, Biezelinge; M. A. de Schipper, Wemeldinge; H. M. Slabbéköorn, Yérsêke; J. Traas, Schore; P. M. Traas, Wemeldinge; J. M. Verhulst, Biezelinge; D. de Waard, Biezelinge; C. Wisse, Bieze linge; C. Wisse, Schore. Afgewezen geen. Bevorderd naar klas 4: N. Evers- dijk, Kapelle; J. P. Glerum, Bieze linge; M. J. van Iwaarden, Kruinin- gen; J. van de Kreeke, 's-H.-Arends- kerke; C. Kriekaard, Krabbendijke; A. J. van Liere, Kapelle; C. A. Nleuwdorp, Kapelle; J. J. Rottier, Biezelinge; J. de Schipper, 's-Heer- HendrikskinderenM. P. Schouwe- naar, Wemeldinge; A. J. Traas, Schore; J. Traas, Nieuwdorp; R. J. Visser, Middelburg; J. M. de Veij, Krabbendijke; P. M. de Lange. Kort- gerie; G. j. van Riet, Goes. Afgewe zen géén. KORENDIJK RANDFONTEIN ZAANKERK 16 AKKRUMOIJK 1 AMSTELOIEP MAASKERK ALPHERAT IS NAESS COMMANDER IS l> NA ESS TIGER IS pasl M Bevelandse sportvissers hielden hengelconcours Zaterdagmiddag hield de Eerste Noord-Bevelandse Hengelsportver eniging in de nabijheid van Colljns- plaat een internationaal hengelcon cours. De weersomstandigheden wa ren slecht. Toch gaven nog ongeveer 150 enthousiaste hengelaars en heh- gelaarsters acte de présenee en zij zorgden ervoor, dat na afloop onge veer 10 kilo vis aan het tehuis vóór ouden van dagen te Colijnsplaat kon worden overhandigd. In café Verburg te Colijnsplaat reikte burgemeester A. A. Schuit van Kortgene de prijzen uit. In zijn toespraak roemde dc bur gemeester het bestuur van de hengel sportvereniging, dat erin geslaagd is alle Noordbevelandse vissers in een club onder te brengen. Burgémeester Schuit gaf zich spontaan op als lid. De uitslag was als volgt: 1. A. Hoo- gesteger, Kapelle, 110 pnt. (êen eet- hoek); 2. J. Eikenhout, Goes, 910 pnt. (radio); 3. A. J. Smits, Goes, 895 pht. (werphengel); 4. M. de Graag, Goes, 865 pnt.( huishoudmixer)5. A. de Pan, Goes, 860 pnt.; 6. A. Péters, Schoteh (België), 805 pnt.; 7. A. van Sabben, Goes, 775 pnt.; 8. D. de Vos, Kloetinge, 720 pnt.; 9. A. C. Versluis, Kamperland, 715 pnt.; 10. C; Més'èr, Goes, 655 pnt. De deelnemende dame met het hoogste aantal punten, mevr. C. Kors'nuize-de Fouw uit Kortgene. kreeg een schilderij van de Kamper- lahdse kunstschilder Harmen Baljon. Auto's botsten Onder de buurtschap Magrette (ge meente Axel) ontstond een botsing tussen de auto van T. uit Terneuzen en de wagen van de Belg O. uit Sinaai. Het ongeluk ontstond door slecht zicht tijdens regenval. Er werd niemand gewónd. Beide auto's werden beschadigd. CALTÊX ROTTERDAM ORANJE NASSAU mar Aruba AAHKHAVËN IS P PRINS WILLEM I KATENDftECHT I SCHCLPWIJK SOESTDIJK IR t OOSTEKERK 1 NEDERLANDEN SENCGALKUST WATERMAN 1 n. Sydney TRITON 27 4< WAIWERANC 1 WONOSOBO I WONORATO 1 KERKNIEUWS Zeven miljoen bereikt voor kerkbouw Maandag heeft de Stichting Steun Kerkbouw van de Gereformeerde Kerken de zeven miljoen gulden be reikt. Vele provincies hebben boven de „aanslag", gegeven. De opbrengst van de provincie Zeeland is tot uu toe 90 van het geraamde. Nagekomen advertenties. J. R E N S, röntgenoloog. AFWEZIG 23 JULI TOT 6 AUGUSTUS. HUIS KAPELLE De veiling van het woon huis aan de Wilhelmina- straat 19 GAAT NIET DOOR, Notaris Kram. Atletieksuccessen voor léden van Delta Sport De vereniging „Dioihédum" te Steen bergen hield zondag driekamp-atle- tiekwedstrijden, waaraan ook leden van Delta Sport uit Zierikzec deelna men. Deze driekamp bestond uit hoog- en verspringen en kogelstoten. Bij de jongens A legde Henk Hage beslag op de eerste plaats en Hans Klompe eindigde als tweede. Bij de jongens B. werd P. van Sprundel tweede en Peter Zapeij derde. Za terdag hield de vereniging „Prins Hendrik" te Vught regionale atle tiekwedstrijden. Hieraan namen ook leden van Delta Sport deel. Bij de meisjes A. zegevierde Jopie Stoutjes- dijk op de 60 meter in de tijd van 8(5 séconde. De lopers hadden eeh hafde wind tegen. Ook bij het ver een sprong van 4,81 meter. Op de 80 meter meisjes B. werd Nellie Ge luk eerste in 11,2 seconde. Van der Heuvel behaalde een tweede prijs bij het hoogspringen jongens C. met een spróng van 1,50 meter. Heden óvéflèéd, tof. onze diepe droefheid, na een langdurig, geduldig gedfagén lijden, onze innig gêlièfde VfóuW êh lieve, zorgzame moeder, mevr. JANNEKE RISSEEUW, geboren Nortler, In de ouderdom van 67 jaar. Oostburg Eindhoven J. A. Risseeuw A. J. Risseeuw Grijpskcrke J. A. Risseeuw K, S. Risseeuw. Oostbürg, 16 juli 1961. Veerhoèk V 52. Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvindén op woensdag 19 juli 1961, om 15.00 Uur, op de algeméne begraal- plaats te Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8