Minister Klompé krijgt ook nu „volksgezondheid" niet Afschuwelijk gezegde van Adolf Eichmann KLANKBORD Hervatting overleg Frankrijk-Algerije MUTATIES IN HOOGSTE LEGERLEIDING DINSDAG 18 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Bij kon. besluit van maandag heeft H.M. de Koningin dr. G. M. J. Veldkamp benoemd tot minister van sociale zaken en volksgezondheid. Tegelijkertijd is hem op de meest oervolle wij ze ontslag verleend als staats secretaris van economische za ken. H.M. de Koningin heeft het aangeboden ontslag van de heer B. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken en volksge zondheid niet aanvaard. Hoewel de formulering van het koninklijk besluit geheel normaal lijkt, is er toch reden er ditmaal de aandacht op te vestigen, dat dr. Veldkamp is benoemd tot minister niet alleen van sociale zaken, maar van sociale zaken en volksgezondheid, waarbij we de nadruk zouden willen leggen op „en volksgezondheid". Want opnieuw heeft de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, getracht de af deling volksgezondheid van het de partement, dat dr. Veldkamp nu als opvolger van dr. Ch. J. M. A. van Rooy gaat beheren, aan haar minis terie toegevoegd te krijgen. En dat wel al dadelijk van het aftreden van dr. Van Rooy af. Dat het haar niet is gelukt haar zin te ki'ijgen, blijkt duidelijk uit het feit dat dr. Veldkamp er volksgezondheid bij behoudt. Wij vernamen, dat niet mag worden verwacht, dat in de par lementaire indeling, speciaal wat de ministeries van sociale zaken en volksgezondheid en maatschappelijk werk betreft, enige verandering zal worden aangebracht. Niet mogelijk is, dat dit bij een volgende kabinets wisseling zal gebeuren de centrale raad voor de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de meest ge- eigende indeling van de afdeling volksgezondheid bij een departement maar ook dit staat nog geenszins, vast. Aanspraken De huidige minister-president prof. De Quay voelde aanvankelijk wel wat voor de toevoeging van de afdeling volksgezondheid aan het departement van maatschappelijk werk. Toen hij hij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer in mei 1959 de regeringsver klaring aflegde, deelde hij in tweede termyn mee, dat er gegronde redenen zijn aan te voeren voor de samenvoe ging van de afdeling volksgezondheid met het ministerie van maatschappe lijk werk. Hij deed dat, omdat gedu rende de formering van zyn kabinet de vraag van deze samenvoeging her haaldelijk aan de orde was geweest. De meeste aandrang tot deze samen voeging kwam in die tijd van me juffrouw Klompé. die reeds minister van maatschappelijk werk was in het laatste ministerie-Drees en in het ka- binet-Beel. Zij baseerde haar aanspra ken voornamelijk op het feit, dat het departement van sociale zaken socia le bijstand verleent aan individuele personen, die daarop ccn recht kun nen laten gelden. Maatschappelijk werk doet dat niet. Dit departement verleent subsi dies, die zonder onderscheid tussen de individuele leden, eeu gehele groep ten goede komen. Volksgezondheid ligt in hetzelfde Rijksgoedkeuring bij bouw hoger dan f 10.000 Met ingang van vandaag is voor nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van ongesubsidieerde woningen, voor zover hiervoor een gemeentelijke bouwvergunning is vereist en de bouwsom hoger is dan 10.000,een rijksgoedkeuring noodzakelijk. Aanvragen om rijksgoedkeuring voor de bouw van nict-gesubsidieerde wo ningen dienen bij de desbetreffende gemeentebesturen te worden inge diend. De bevoegdheid tot het verle nen van de rijksgoedkeuring zal be rusten bij de hoofdingenieur-direc teur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de betrokken pro vincie. De belanghebbenden dienen er echter rekening mede te houden, dat voorlopig slechts voor een zeer beperkt aantal woningen goedkeu ring kan worden verleend. l'OSTHUME BRIEVEN. Zonder mankeren, ontvangen de heer en me vrouw Joseph Posa in Santa Monica in Californië elke weck een brief van hun zoon Eugènc. Zij weten niet en zullen waarschijnlijk ook nooit we len dat majoor Eugene Posa lid van de bemanning was van. het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig dat op 1 juli 1960 boven de Barents Zee werd neergeschoten door de Russen. Gis teren heeft de luchtmacht Posa en twee andere bemanningsleden offici eel dood verklaard. Maar de brieven zullen blijven komen „van de ma joor", zegt zijn broer Philip. „Ik kan het de oudjes niet vertellen, de schok zou te zwaar zijn", zei Philip, die we kelijks aan zijn 80-jarige ouders de brief voorleest die hij voor zijn broer schrijft. DR. VELDKAMP OFFICIEEL BENOEMD Duitse werd „Miss Universe" Op het jaarlijkse schoonheidscon- cours in Miami Beach is miss Duitsland, de '24-jarige Mariene Schmidt, tot „miss Universe" ge kozen. Tweede werd miss Wales, derde miss Argentinië, vierde miss Engeland en vijfde miss Amerika. Mariene Schmidt, die 58,96 kilo weegt, 1,72 meter lang is en wier „vital statistics" 91,4, 58,4 en 91.4 zijn, ontvangst een bedrag van 5000 dollar (ca. 19.000 gulden) aan contanten, een bontmantel ter waarde, van 3500 dollar en een •contract om diverse gebeurtenis sen met haar aanwezigheid op te fleuren dat haar 10.000 dollar op brengt. hij is erg hoffelijk en vriendschappe lijk, omdat hij de kachel wil stoken met wat idioten". „Wat de inhoud betreft, moet ik be kennen dat dit juist is. Ik was erg verbaasd dat zulk een bureau pro beerde treinen van mij te krijgen", antwoorde Eichmann. Naar schatting 200.000 geestelijk gestoorden zouden zijn gestorven bij de uitvoering van Hitiers program van moord uit „mededogen". De man die de leiding van die actie zou heb ben gehad, dr. Werner Heyde, wacht in West-Du itsland op berechting, na dat hij zich .sedert de oorlog had schuil gehouden onder een aangeno men naam. Magistrale zucht Overigens klampte Eichmann zich gisteren weer steeds vast aan zijn stelling dat hij alleen maar op bevel had gehandeld. Een aantal malen kwam Hausner op reeds behandelde kwesties terug, om te trachten aan de beklaagde tegenspraak te ontlok ken. De president van de rechtbank, Mos je Landau, zag er weinig heil in. Eenmaal slaakte de rechter zo'n lui de zucht dat men het in de hele rechtszaal kon horen en wees hij de aanklager vervolgens terecht. Maandag werden de 98-ste en de 99- ste zitting van het marathon-proces gehouden en was het de zevende dag van het kruisverhoor. Eichmann mocht dan een ver- j moeide indruk maken, hij was nog steeds zeker van zichzelf. Op alles had hij een antwoord en eenmaal sprak hij de procureur generaal vrijpostig met „Herr Hausner" aan. Op „Prinsjesdag" de Jcomende derde dinsdag in september zal H.K.H. Prinses Margriet voor de eerste maal tegenwoordig zijn bij de opening van de Staten-Generaal door haar moeder, H. M. Koningin Juliana. In verband hiermede moest evenwel een vierde zetel worden gemaakt, omdat de Rid derzaal maar drie zetels voor leden van het koninklijk huis telde. In een bedrijf aan de Bazarlaan in Den Haagis de 79-jarige beeldhouwer C. J. van Gorcum op het ogenblik bezig naar het voorbeeld van een van de drie bestaande zetels een vierde rijkbewerkte zetel te vervaardigen. Doden bij relletjes in Noord-Rhodesië Twee Afrikaanse kinderen zyn gedu rende het weekeinde tijdens relletjes in de Noordrliodesische koperstreek gedood. Tien Afrikanen zouden zijn gewond toen politiemannen met ge bruikmaking van wapenstokken en traangas de opstandige menigte uit een bierhal had verdreven. Een van de slachtoffers was een jon gen die een steen tegen lïet hoofd kreeg. Hét andere kind was een baby van een maand die in een draagdoek op de rug van de moeder was gebon den. De vrouw werd door de opge wonden menigte onder de voet gelo pen. Deze berichten zyn maandag in de Zuidrhödesische hoofdstad Salis bury ontvangen. LANDLOPERS VAN NEW ORLEANS ROUWEN OM KONING CHARLIE Legendarische en schilderachtige figuur De baliekluivers van New Orleans in de Verenigde Staten zyn in rouw gedompeld om de dood vaa hun koning, „Charlie the Mole", wiens werkelijke naam Charles Greer was. Charlies vricndei». ..Atomic Bum", „Horrible Example" en „Sterno Kid, gedachten hem met een slok goedkope wijn. Charlie the Mole is onder duistere omstandigheden gestorven. Donderdag werd hy ten grave gedragen. En niets dan een legende heeft hij nagelaten. Charlie was een van de oprichters van hotel „De Bastille", waar hij zelf woonde. Het hotel was een ondergronds verblijf van vodden rapers en zwervers onder het oude gerechtsgebouw van New Orleans, harlie en zijn vrienden betrokken water stromend koud en warm en elektriciteit van het pand boven hun hoofden. Zelfs konden ze op stoomhitte rekenen. „De ko ning van de landlopers" had een vertrek dat zijn status waardig was. Allen Dulles treedt eind van dit jaar af Naar in Amerikaanse regeringskrin gen verluidt, is Allen Dulles van plan om tegen het eind van dit jaar af te treden als hoofd van de centrale ge heime dienst. Hij zou dit al in november van het vorige jaar tegenover president Ken nedy hebben verklaard. Toen deze hem verzocht hoofd van de C.I.A. te blijven. De geheime dienst van de V.S. heeft aan veel kritiek bloot ge staan wegens zijn aandeel in de mis lukte poging van Cubaanse vluchte lingen om in april het bewind van Fi del Castro gewapenderhand omver- te werpen. Zo leefde Charlie geruime tijd tot voor enkele jaren, toen iemand achter het bestaan van de Bastille kwam. Charlie werd naar buiten getrokken, kreeg zijn bijnaam „the Mole" en werd een met New Orleans vergroeide figuur. Het oude gerechtshof werd afge broken en vervangen door een mo dern pand. De gewelven werden dichtgegooid. Charlie moet er zwaar onder geleden hebben en er principes vóór heb ben laten schieten. Want met het begin van elke nieuwe lente ging hij noordwaaarts naar New Jersey om het gras te knippen en andere karweitjes te verrichten voor een kolonie van natuuraanbidders. (Van onze Haagse redactie). De minister van defensie heeft besloten wie de hoogste functies van de Koninklijke' Land- en Luchtmacht zullen gaan vervul len, wanneer de huidige staf chefs de dienst zullen verlaten. Per 1 mei 1962 zal genraal-ma- jöor a.v. Va den Wall Bake dé huidige chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fevre de Monntigny, opvolgen Generaal-majoor H. P. Zielstra zal per 1 januari 1962 de plaats van de huidige chef Aan de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal H. Schaper innemen. Per 1 mei 1962 zal de huidige voor zitter van de verenigde chefs van staven, luitenant-admiraal H. H. Pröppcr zijn militaire carrière be ëindigen. Luitenant-generaal Le Fe vre de Montigny zal hem opvolgen. De post van waarnemend chef van de generale staf, thans vervuld door ge neraal-majoor Van den Wall Bake zal per 1 mei 1962 worden ingenomen door generaal-majoor E. R. d'Engel- bronnqr. Het gevolg yan deze beslissing is, dat de commandant van het le leger korps, luitenant-generaal P. Gips, die zoals wij in januari meldden, gene raal Le Fevre de Montigny zou op volgen als chef van de generale staf, de dienst met pensioen zal verlaten. Hij zal als commandant worden op gevolgd door generaal-majoor F. van der Veen. Naar verluidt zal generaal-majoor Van Veen als commandant van de vierde divisie worden opgevolgd door de brigade-generaal E. C. J. van Hoo- tigem. Oud-gouverneur Antillen directielid Van Berkel Commissarissen van de maatschappij Van Eerckel's Patent N.V. te Rot terdam zullen op een binnenkort te houden buitengewone vergadering aan aandeelhouders voorstellen drs. A. B. Speekenbrink te 's-Gravenliage oud-gouverneur van de Nederlandse Antillen, te benoemen tot lid van de directie. DONDERDAG IN FRANS KASTEEL Grote politieke problemen niet op agenda Dc besprekingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering, zul len op 20 juli tc Lugrin in Frankrijk, worden hervat, zo heeft het Franse ministerie voor Algerynse zaken in Parijs bekendgemaakt. De besprekingen waren op 20 mei in Evian begonnen en op 13 juni ge schorst door toedoen van de Fransen. Deze waren van mening dat er een impasse was en achtten een tussen periode nodig, o.m. voor een nieuwe benadering door de Algerijnen waar door de besprekingen weer op gang zouden kunnen komen. Het contact was intussen bewaard door vertegen woordigers die in de twee hoofdkwar tieren aan het Meer van Genève wa ren achtergebleven. Het kasteel Lu grin ligt aan het Meer van Genève in de omgeving van Evian dat weer voor de toeristen is opengesteld. De Franse delegatie zal weer worden geleid door de minister voor Algerijn se zaken, Joxe, en de Algerijnse door Belkacem Krim, vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering. Waar nemers geloven dat Joxe aan Krim zal voorstellen dat de delegaties voor het ogenblik afzien van uiteenzettin gen over de grote politieke problemen en trachten overeenstemming te be reiken over bepaalde aspecten van deze vi-aagstukken. Ook de voorlopige Algerijnse rege ring gaf in Tunis een communi qué uit waarin de hervatting der be sprekingen werd bekendgemaakt. Het Wereldgebeuren Ik geen medicijn, jij geen boter De broederstrijd tussen Oost- en West-Duitsland. tussen het land van Adenauer en de Deutsche Demokratische Republik, is in een nieuw stadium gekomen. Is het op zichzelf al naargeeestig dat van ouds her Duitse provincies elkaar in een koude burgeroorlog bestrijden, nog droeviger wordt het wanneer „mense lijke gevoelens" aan beide zijden gaan meespreken. Dan trekt men zelfs het gebrek van anderen in het propagandistische straatje. Dat is nu weer gebeurd met de boter- en polio affaire in het in tweeën gespleten allengs van elkaar vervreemdend Duitsland. Een der medewerkers van Adenauer. Herr Leopold, had op dracht gekregen de „hongerende Oostduitsers" te helpen met een enor me geschenkzending boter. Adenauer zelf heeft ten tijde van zijn laatste bezoek aan de voormalige Duitse hoofdstad Berlijn dit boter-aanbod aan zijn Oostduitse rivalen gedaan. Tezelfdertijd kwam men in Oost-Ber- lijn bijeen om een brief aan Adenauer te schrijven waarin hem een ongeli miteerde hoeveelheid polio-entstof werd aangeboden ter bestrijding van deze in het Westfaalse land heersen de ziekte. Oost-Duitsland wilde deze I medicijn geven omdat „was gebleken dat de demoeratisch-socialistische machten in de bestrijding van polio veel meer vorderingen hadden ge maakt dan de kapitalistische landen". Ook van dit aanbod werd via alle mogelyke publiciteitsmedia melding gemaakt. Het resultaat van deze zo bijzon der menslievende gestes, waar van niemand gelooft dat ze zon der politieke bijbedoelingen zijn ge daan, ligt voor de hand: op hoge toon hebben beide groepen elkaar het recht van hulp ontzegd. De Oostduit ser krijgt uit het „fascistische" Duitsland geen gram boter en geen Wéstduitser wordt geholpen met me dicijn uit „communistische" bron. Nu blijkt het met de polio-epidemie in Westfalen nogal mee te vallen. Er zijn vooralsnog geen alarmerende be richten. Evenmin is het juist dat in de D.D.R. niemand meer weet hoe hij zijn maag moet vullen. Wel is er sinds jaar en dag geen levensmidde lendistributie meer in West-Duits land en hebben de Oostduitsers nog altijd een bonkaart. Er zijn, dat geeft ook de Oostduitse regering toe. enke le moeilijkheden. Maar die zullen bin nenkort zijn overwonnen, zo heeft de communistische leiding belooft. Maar ondanks deze beloften heeft men bij voorbeeld in de omgeving van Dres den besloten twee dagen per week voor de restaurants een „vleesloze dag" in te stellen. Verder is over het gehele D.D.R.-gebied de boterdislri- butie ingesteld. Dat de levensmiddclenvoorziening in Oost-Duitsland moeilijkheden oplevert, is geen geheim meer. Ulbricht heeft onlangs de boeren flink ervan langs gegeven omdat ze hun best niet haddén "gedaan. Daarbij komt dat in Oost-Duitsland, zulks in tegenstelling tot andere westerse lan den, nog geen consumptie-verzadï- ging is bereikt. Dat wjl zeggen: men geeft nog bijna alles uit aan de maal tijden. Luxe artikelen, zoals de gang bare term luidt, komen vrijwel niet aan bod. Nog niet zo heel lang ge leden heeft men in Moskou eens na gegaan waar levensmiddelen in de onder communistische heerschappij gebrachte landen nodig waren. Oost- Duitsland stond bovenaan. Maar de hongersnood in Rood-China bracht van deze hulpplannen niets terecht. Alle levensmiddelenoverschotten gin gen naar Peking. En zo riste Ul bricht weer achter het net. De nu uit West-Duitsland aangeboden hulp is natuurlijk niet van propagandistische tendensen vrij te pleiten. Evenmin als de medicijn tegen de polio. Wat het nut van deze hulp aan beide kanten is weest, laat zich gemakkelijk be denken: niets! Of het moest zijn dan de ene Duitser tie andere Duitser weer iets meer heeft te verwijten. WALTER ULBRICHT middagpot m China.. Geen uitbreiding werkzaamheden ministerie maatschappelijk werk elk geval niet vreemd stond tegen over de zaken van volksgezondheid vond zij op haar weg. De kans, dat in de toekomst de afde ling volksgezondheid zal overgaan naar het ministerie van maatschap pelijk werk, mag niet bijster hoog worden aangeslagen, zo komt ons voor. Wat de toekomst brengen zal, moet worden afgewacht. Voorlopig is er echter geen sprake van. Sociale verzekeringen De heer Roolvink blijft, zoals was te verwachten, staatssecretaris van so ciale zaken. Hij zelf voelde daar wel voor, doch het was aanvankelijk de vraag of dr. Veldkamp hem wilde handhaven. Men is dus op alle pun ten tot overeenstemming gekomen. Ook op dat van de werkverdeling. De afdeling sociale verzekeringen, waarmee de heer Roolvink zich onder minister Van Rooy bemoeide, gaat dr. Veldkamp nu zelf leiden. Dat is niet vreemd, want dr. Veld kamp voelt zich op het gebied van de sociale verzekering bijzonder goed thuis. Hij is op een onderwerp de so ciale v er zekering betreffende gepro moveerd en hij is enige tyd adviseur voor sociale verzekeringskwesties op het departement van sociale zaken en volksgezondheid geweest. OP HET BUREAU VAN HITLER vlak als dit maatschappelijk werk, vond zij. Bovendien voerde zij aan, dat ook in het buitenland de com binatie maatschappelijk werk en volksgezondheid voorkomt, o.a. in Japan, in Frankrijk en in de Skandinavische landen. Geen afsplitsing Mejuffrouw Klompé vond echter ster ke krachten tegenover zich o.a. prof. Beel, die ook al met deze kwestie had te maken gehad, toen hij dr. Klompé in het door hem samenge stelde kabinet tot minister van maat schappelijk werk benoemde. Minister Beel voelde niets voor de afsplitsing van de afdeling volksgezondheid van het departement van sociale zaken. Ook de pas afgetreden dr. Van Rooy, die uit een doktersgezin stamt en in Adolf Eichmann heeft maandag toe gegeven, dat hij eens in direct con tact heeft gestaan met liet eigen bureau van Hitler over deportatie treinen. Hij vertelde aan de recht bank dat hij op dat kantoor werd ontboden en dat één der adjudanten van Hitler hem had verzocht om een paar treinen voor het vervoer van geestelijk gestoorden naar de gaskamers. Die mededeling van Eiclimann valt nauwelijks te rijmen met zijn vroegere beweringen dat hij maar een kleine ambtenaar was die bevelen kreeg van zijn onmid dellijke superieuren en die maar bij weinigen bekend was. Voorlezend uit de „bekentenis" die Eichmann vier jaar geleden aan de „Nederlandse journalist" en vroege re majoor der S.S. Willem Sassen had gedicteerd, vroeg aanklager Gi deon Hausner aan Eichmann of hij zijn gevoelens toen inderdaad zo had beschreven: „Mijn God, hier sta je in het kantoor van de Führer. Van hieruit hebben ze op je gelet, en daar vraagt me deze man of hij een paar treinen zou kunnen krijgen en Zwerm bijen viel eenden aan (Van onze correspondent). In het Overijselse dorp Enter werd een koppel eenden van de heer W. Schotman door een zwerm bijen aan gevallen, waardoor vijf eenden wer den gedood. De bijen behoorden aan de bijenhouder H. Brunnekreef. Toen deze de eenden wilde verlossen, werd ook hij gestoken aan gezicht en hals, waardoor hij verwondingen opliep. Door hulp in te roepen werd hij van de lastige slieren verlost. Een van de modéllen uit de nieutve herfstcollectie van de Romeinse mo deontwerper Albertina is dit olijf groene wollen deux-piece. Het pakje is afgezet met een witte rand met een motiefje, dat ook terug te vinden is in de wollen hoed. „Treinen om kachels met idioten te stoken"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5