PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN WIJST EENSGEZIND ALLE EISEN VAN KROES JTSJEW AF Amerika gereed voor tweede ruimtevaart KREEKRAKPLAN start op Zeeuwse grond Deur voor hernieuwd overleg blijft open Tunesië eist Bizerta op Vandaag... Vakantie Laos-gesprek komt op gang 204e jaargang - no. 167 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,26 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 juli 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie J Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr, Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. GEALLIEERDEN BLIJVEN IN BERLIJN Een zomers beeld uit Venetië, tref punt van duizenden vakantiegangers: \wat kan je beter in de ware vakan tiestemming brengen dan zo'n echte strooien gondoliershoed? Enhet hoofddeksel beschermt je nog tegen de zon ook als die mocht schij- De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben maandag op het Sowjet-ministerïe van buiten landse zaken nota's van gelijke strekking aangeboden. Deze nota's, die het langverwachte antwoord van het westen bevatten op het memorandum inzake Berlijn, dat in Wenen door premier Kroesjtsjew was overhandigd aan president Kennedy, waren door de permanente raad van de NAVO goedgekeurd. De pers chef van het Witte Hnis, Pierre Salinger, was niet bereid mede delingen over de inhoud van de nota te doen. In het westen is nit ingelichte bron vernomen dat in de westelijke nota's de eisen der Sowjet-Unie inzake Berlijn worden afgewezen, wordt vast gehouden aan het geallieerde recht in Berlin te blijven en dat het Bussisch dreigement van ondertekening van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitslahd, niet wordt aanvaard. Een lans werd gebroken voor vrije verkiezingen in Oost-DUitsland, als onderdeel van een fundamentele benadering van het gehele Duitse probleem. Nieuwe onderhandelingen tussen oost en west werden niet voorgesteld, maar de deur ervoor werd open gelaten. De opvatting van Moskou dat Oost- Duitsland verantwoordelijkheid voor BerlQn kan nemen, werd afgewezen. De vier grote mogendheden zouden voor Berlijn de verantwoordelijkheid houden, ongeacht wat de Sowjets zouden doen. Zes weken overleg De westelijke nota's zijn het resultaat van ruim zes weken van geallieerd overleg, waarmee men begon toen Kroesjtsjew tijdens zijn ontmoeting met Kennedy begin juni in Wenen met nieuwe eisen inzake Berlijn en inzake Duitsland in het kwam aandragen. een vredesconferentie te beleggen met alle naties die tegen het Duits land der nazi's hebben gestreden, van de hand wees. Krachtens de tij dens de oorlog gesloten overeenkom sten, berust de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij de grote vier: de Verenigde Sstaten, Rusland, En geland en Frankrijk. De Amerikaanse nota, ix oen ant woord oj» een aide-isterfsolre die Kroesjtsjew bij die gelegenheid aan bood. De nola's van Engeland en Frankryk zijn het antwoord op, de mondelinge indiening van de nieuwe eisen door de minister van buiten landse zaken Gromiko by de verte genwoordigers van de twee landen. Niet bereid In Washington is van functionarissen vernomen, dat het westen het voor stel van Kroesjtsjew onmiddellijk Volgens de zegslieden werd catego risch de eis van Kroesjtsjew afgewe zen dat, bij gebrek aan een vredes verdrag, de westelijke mogendheden West-Berlyn zouden verlaten en zou- den toestaan dat het een gedemili- algemeen tariseerde „vrystad" wordt onder in- I ternationaal toezicht in één of andere vorhi. Voorts is het westen niet be- ,veid ,te .erkennen tlai -Riwïand bet recht zou hebben een afzonderlek vredesverdrag met Oost-Duitsland te slaiten. Voorts is In Washington, vernomen, dat de drie westelijke minister» van buitenlandse zaken waarschijnlijk be gin augustus in Parijs zullen samen komen, om de geallieerde strategie verder te coördineren. Dit gesprek zou zowel de militaire als de diploma tieke aspecten betreffen. President Habib Bourguiba van Tu nesië heeft, maandag aangekondigd dat beperkende maatregelen genomen zullen worden tegen de Franse ma rine-basis Bizerta, met ingang van morgen. De president deed deze mededeling in een rede op een bijzondere zitting van de Tunesische assemblee. Hij zei dat er dezelfde maatregelen zouden wor den genomen als na het bombarde ment op het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Youssef in 1958. De maatregelen in Sakiet bestonden voornamelijk in het opwerpen van barricades op de alle wegen waardoor geen Franse militaire voertuigen mochten rijden. Verleden week-had Bourguiba tót een juichende menigte betogers'in Tunis gezegd dat hij niet. langer „het en thousiasme van de Tunesische beto gers" die tegen de Franse bezetting van Bizerta protesteren, zou beteuge len. De Amerikaanse vlce-admlraal David Mcdonald heeft-het commando over de strategische zesde vloot van de V.S. op zich genomen. De plechtigheid had plaats aan boord van de kruiser „Spring field" in. de haven van Villefranche. On der de aanwezigen bevond zich prinses Grace van Monaco. VANMIDDAG OM 1 UUR PRECIES Jarige overste als invaller Alles werd gisteren op Cape Canaveral in Florida „okay" ge meld Voor Amerika's tweede be mande ruimtevaart, vanmorgen 7 uur (13 uur onze tijd). Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft bekendgemaakt dat de 35- jarige kapitein der luchtmacht „Stiptheidsactie" van ambtenaren bleef achterwege (Van onze Haagse redactie) De mocilykheden, die inen in het weekeinde voor liet verkeer, een van de drukste van het jaar door het begin van de vakantie van een groot deel van het Nederlandse volk had verwacht als gevolg van een mo del-actie of een stiptheidsactie van het over de bezoldiging ontevreden lagere middelbare belasfingpersoneel, is uitgeblèven. Men heeft er althans niet van gemerkt. Vrigil I. Grissom de piloot zal zijn in de „Liberty Bell 7", de ruimtecapsule in de proef van vandaag. De luitenant-kolonel ter zee John H. Glenn jr., die vandaag 40 jaar wordt, zal „achter de hand" worden gehou den, gelijk ook het geval was toen commander Alan B. Shepard jr. "óp 5 mei Amerika's eerste ruimtereis maakte in de capsule „Freedom 7". Luitenant-kolonel John A. Powers, een functionaris van Nasa, vertelde op een persconferentie dat niets, ook de weersomstandigheden niet, de reis van Grissom, die omstreeks 7 uur (13.00 uur onze tijd) zou beginnen, in de weg leek te staan. Powers zei dat dit misschien de laat ste bemande raketreis der Amerika nen zal zijn, voor Nasa zou proberen een mens in een baan om de aarde te brengen. Als de reis van Grissom even gunstig verloopt als die van Shepard, kan men het er, wat dit type betreft, misschien wel bij laten, aldus Powers. Oorspronkelijk had men bij Nasa het plan tenminste vier bemande raket- vluchten te laten maken, waarbij het bereiken van een baan om de aarde niet zou worden nagestreefd. Moge lijk komt een reis van dat laatste type nog dit jaar, maar 1962 is waar schijnlijker. In Frankfort de Main is vele attracties is een grote waterpar tij, waarbij de kinderen overal in- door-over-en-onder kunnen klauteren. Fonteinen zorgen onderwijl voor een fris bad. Mortierontploffing door te snel laadtempo Over de mortierontploffing die op 11 juli op Aruba een aantal slacht offers heeft geëist, heeft; de com mandant zeemacht Nederlandse An tillen o.m. meegedeeld, dat eenheden van de marinierskazerne Savaneta gevechtsoefeningen met scherpe mu nitie hielden. Als laatste oefening van de dag werd door een mortier-groep met een 81 mm-mortier, vuursteun verleend aan een ini'anteriepélöton, dat. zich ter weerszijden van de mortierstelling ter verdediging had ingericht. Toen- na de vierde vuuropening door de mortier oen serie van drie brisant- granaten moest worden afgevuurd, werd vermoedelijk door een te hoog laadtempo de tweede granaat boven de mortierloop gebracht voordat de eerste granaat de.loop verlaten had. Het gevolg was dat beide granaten ter hoogte van de monding botsten cn explodeerden. Stichting van den Arbeid: bakkersvoorstellen niet geheel te realiseren Evenals de Stichting van den Arbeid is lit college van ryksbemiddelaars tot de conclusie gekomen, dat de gel dende regels voor de loonpolitiek een volledige realisering van de gedane voorstellen met betrekking tot wijzi ging der C.A.O. in het bakkersbe drijf niet toelaten. Het college is be reid goedkeuring te verlenen aan de door partyen beoogde verhoging van de lonen met 5 pet., alsmede enige van de daarnaast door haar voorge stelde verbeteringen. Met het oog op de produktiviteits- ruimte zou dit een verlenging van de voorgestelde contractduur met drie maanden betekenen. Voorts heeft het college zich bereid verklaard, gedu rende de looptijd van het contract eventuele voorstellen van partijen om te komen tot een in loonpolitiek pas sende vofm van prestatiebeloning in overweging te nemen. Over dit punt is in een bespreking met de partyen reeds van gedachten gewisseld. Aan één en ander heeft het college uiter aard de voorwaarde verbonden, dat er geen verhoging van de prijzen uit zal voortvloeien. Over dit standpunt van het college van rijksbemiddelaars moeten de par tijen zich nog beraden. is het 25 jaar geleden, dat de Spaanse burgeroorlog uit- brak. M viert prins Alexander van M België zijn negentiende ver- jaardag. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜ SPOEDIG REALISERING EERSTE FASE Regering geeft medewerking (Van een onzer verslaggevers) OP ZEEUWS GRONDGEBIED gaat binnen afzienbare tijd de eerste spade in de grond voor realisering van het Kreelcrak- plan! Dit voor Brabant en Zee land zo belangrijke nieuws ver namen de Brabantse Statenle den maandagmorgen in Den Bosch uit de mond van de com missaris der koningin in de pro vincie Noord-Babant, dr. C. N. M. Kortmann. Met name voor Zeeland is dit van belang, omdat de eerste fase van het Kree- krakpJan grotendeels op Zeeuws Rillands) grondgebied tot stand zal komen. „Met gematigde voldoening kan ik meedelen, dat de regering in beginsel bereid is medewerking te geven bij de oprichting van een publiek- of privaatrechterlijk lichaam voor het haven- en indus triegebied in het zuid-westelijk deel van Noord-Brabant en voor de verbinding daarvan met de Westerschekle bij Bath door mid del van een kanaal voor binnen vaartuigen en kustvaarder». Op dracht is gegeven het thans in be ginsel aanvaarde scheepvaartka naal met havenindustriegebied na der uit te werken", verklaarde dr. Kortmann in een korte rede. In de win terzitting van de Brabantse Staten zal het college van Ged. Staten met concrete voorstellen komen. Dc Brabantse Statenleden staken hun vreugde over de uitvoering van dit voor Brabant en Zeeland zo be langrijke project niet onder stoelen of banken. Maar in de verschillende betogen was ook een ondertoon van vrees te beluisteren: ziet de regering de eerste fase in relatie met het grote plan? Of is dit alles wat we zullen krijgen De verschillende fractie voorzitters noemden het Kreekrak- project een plan van nationale bete kenis. Het doel moet blijven: het Kreekrakgebied één groot zeehaven en industriecomplex. Het zal niet bij die ene fase mogen blijven, betoogden zij. Medewerking In een korte verklaring zei nu*. Kort mann aan het begin der vergadering, dat het plan tot realisering van een haven- en industriegebied, alsmede de verbinding daarvan met de Wes terschekle door middel van 'n kanaal nader zal worden uitgewerkt en ge detailleerd door het op te richten pu bliek- of privaatrechterlijk lichaam. Een en ander in nauw overleg met rijkswaterstaat en de overige bij het plan betrokken partijen. De mede werking van de regering bestaat uit het verlenen van de nodige goedkeu ringen, vergunningen en concessies. De provincie Brabant kan nu in nauw overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland en de ge meentebesturen van Iiilland-Bath en Woensdrecht aan de arbeid gaan om zuid-west Brabant voor de industriële ontwikkeling te ont sluiten door een directe verbin ding met de internationale scheep vaartroute, de Westerschelde, al dus de Brabantse commissaris der koningin, Hy deelde voorts mede, dat het college van Ged. Staten het provinciaal bestuur van Zee land en de burgemeesters van de betrokken gemeenten heeft inge licht. Op korte termijn zal met liet Zeeuwse college van Ged. Staten en de beide burgemeesters het overleg over de concrete detail lering en de uitvoeringsmaatrege len worden geopend. (Zie slot pag. 2 kol. 2) Er zijn in de loop der jaren heel wat lofliederen gezongen op de vakantie en op de luiheid. Men gebruikte dan zulke mooie uitdruk kingen als „zalig niets doen" en men gaf aan elkaar de verzekering, dat de wereld niet aan vlijt ten onder diende te gaan. Maar men meende, dat alles toch niet zo serieus. In werkelijkheid wa ren die luiheidslofliederen slecht» voorbijgaande prikkels voor het va kantiegenot en men haastte zich buiten de vakantie nadrukkelijk, te verklaren, dat elke mens tot arbeid was geroepen. B egint daarin verandering te ko men en staan we aan de voor avond van een tijdperk, waarin de arbeid een kleinere en de vakan tie een grotere plaats zal innemen Het is misschien wat zwaarwichtig deze vraag te stel len juist nu 10 van het Neder landse volk met vakantie is en voor de overige ook een vakantieperiode op komst of soms reeds achter de rug is. Bij duizenden Nederlanders immer» openbaren zich vakantie-symptomen Het is alsof zich van vele toch wel heel ernstige mensen een zekere zor geloosheid meester maakt en alsof ze proberen te glimlachen om zulke drukkende beslommeringen als: de verhoging van de produktie, de so ciale vooruitgang, de hulp aan de medemens enz. -» 'r aar als er dan nog ruimte is ^/j om naast dit verlangen naar J-YA ongebondenheid nog even over de vakantie zelf na te denken, dan moet toch wel opgemerkt wor den, dat de vakanties in Nederland nog altijd groeien. Ze groeien in de collectieve arbeids overeenkomsten en in de kringen van het middenstandsbedrijf. Ze worden beter georganiseerd en ook de vakantiesluiting van bedrijven neemt toe. Sommige mensen maken zich over die groei ongerust. Ze vinden, dat er teveel aan vakantie wordt gedacht en wordt gedaan. Wij geloven niet dat tot ongerustheid aanleiding be staat. Nederland gaat met zijn vakantie verlangens zeker niet aan de spits in West-Europa. In Zweden bijvoorbeeld bevatten de meeste collectieve arbeidsovereen komsten bepalingen vopr het geven van drie of vier weken betaalde va kantie. In. Duitsland wordt in het algemeen wat langer vakantie gegeven dan in Nederland en voor Engeland geldt hetzelfde. Het is dus niet zo, dat Nederland het vakantieluilekkerland van Europa zou zijn en het ziet er ook niet naar uit, dat daarvoor spoe dig gevreesd zou moeten worden. Men denkt in Nederland niet lucht hartig over uitbreiding van vakantie en zeker niet zo luchthartig als de Kamer van Koophandel in Veurne (België), die zich vorige week tot de Belgische minister van onderwijs wendde met het verzoek de school vakanties met vijf dagen te verlen gen, want dan konden de ouders met schoolgaande kinderen wat langer in de hotels en pensions aan de Bel gische kust en in de Ardennen blij ven tot heil van de hotel- en pension houders I Gevaarlijk wordt vakantie-zorgeloos heid pas wanneer het verband tus sen de produktie en de vermindering van de arbeidsdagen uit het oog wordt verloren. Daarvoor behoeft op dit ogenblik zeker geen vrees te be staan in Nederland Engeland en Rusland zyn er maan dag blykbaar in geslaagd de weg vrij te maken voor de eerste concrete on derhandelingen over de toekomst van Laos op de moeizame 14-landen con ferentie in Genève. Een der voorzitters van de conferen tie, de Brit Malcolm Macdonald, heeft met' zijn Russische tegenhanger, de onderminister van buitenlandse zaken Georgi Poesjkin, ten langen leste een aantal procedurekwesties opgelost, die aan gedetailleerde besprekingen over een neutraliteitsstatuut voor Laos en internationaal toezicht op lange termijn tot dusver in de weg hebben gestaan. Wilde textielstaking in Almelo's bedrijf Bij de Leeuwarder textielmaatschap- py N.V. te Almelo is maandag een wilde staking uitgebroken, waarby ongeveer dertig mannelijke werkne mers zijn betrokken. Het betreft het personeel van de snijzaal. De stakers zijn ontevreden over het feit, dat volgens hen in andere Alme lose confectiebedrijven hogere lonen zouden worden betaald dan bij de Leeuwarder textielmaatschappij. Dergelijke lonen wensen zij ook, al zou dit niet in overeenstemming zijn met de richtlijnen van het college van rijksbemiddelaars. De directie van de Leeuwarder textielmaatschappij staat op het standpunt, dat geen zwarte lo nen door hen worden betaald. In de diepere lagen van de atmosfeer van dc planeet Venus heeft dc Sowjet- russische astronoom Nicolas Kozyrev een gebied waar licht ontstaat waargenomen. Volgens hem wordt het licht veroorzaakt door chemische processen, met name dc langzame verbranding van primaire gas sen tot formaldehyde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1