BOSCH NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 7WIN! jemtv halveZHfotv! De groene hel VANDAAG KLAM! hit de ETHER Het blanke mysterie van de Matto Grosso MAANDAG 17 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WIJ ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES thermaelastïC RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Televisie Na journaal en wecrover- zicht van de N.T.S. komt de A.V. R.O. op het scherm met een ballet impressie getiteld: „Alleen voor ver liefden". Uitvoerenden zijn Denise Laumer en Egon Pinnau en het bal let van de Wuppertaler 'Opera. De uitzending begint om half negen. Om vijf over negen „Opsteken of niet?", een film over de invloed van het ro ken op de gezondheid. Daarna om half tien „Muziek-mozaïek" van Wil lem O. Duys, die ditmaal de schijn werper richt op gitaristen. Onder an deren zien we Wim O vergauw bege leid door Ruud Jacobs. De Vlaamse t.v. brengt om tien over half negen een film „De droom van Jules Ver ne". Voorts een stemmingsfilm van Ulrich Wiedman getiteld „De waar de van het waardeloze", om negen uur. Radio Via Hilversum I kan men vanavond om kwart over negen Joan Sutherland beluisteren in Reci tatief. Aria en Cabaletta uit de ope ra Norma van Bellini. Over de andere zender om tien uur na een half uur jazz door grote orkesten en combo's zingt de bariton Laurens Bogtman begeleid door Felix de No bel, piano. DINSDAG 18 JULI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00— 24.00 K.R.O. K.R.O.: 7.00 Nws. 7.19 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Gram. 1.00 V. d. huisvr. 11.30 Gram. 11.50 Volaan...., vooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.04 Ben je zestig? AdvertentieJ AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ orew, 31cti en.... sclmjve ti 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tennws. 13.40 Lichte muz. 14.00 Piano kwart. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 De witte hel. hoorsp. (deel 7). 15.30 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. cl. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Schrijvers over Nïeuw-Guinea. door W. A. L. van Doorcnmalen. 18.00 Koorzang. 18.20 Kaarten op tafel, ge sprek. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Werkgelegenheid voor bejaarden, door prof. ir. F. M. Roeterink. 19,00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.25 Kamerork,, koor en sol. 21.40 Orgelconc. 22.20 Letterkun dige persoonlijkheden, die ilc gekend heb. lezing. 22.30 Nws. 22.40 Kamera-Klub. 22.55 L'Osteria Porthaghese, opera. 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O. 8.00—24.00 A.V.R.O, A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.RO.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. "9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 R.V.U.: Grafische Kust II. le zing door Pam. G. Rueter. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz, 12.20 Regerings- uitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Metropole ork. 14.00 Promena- de-ork. 14.40 Voordr. 15.00 Gram. 15.30 Verpleegster worden? Graag!, lezing. 15.45 Viool en piano. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Orgel en viool. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Vakantieplannen en -herinneringen, licht progr. 20.55 Voor bereidingen voor het Songfestvlal in Knokke. 21.40 Gram. 22.00 Reisindrukken uit een rijk muziekland, muzikale lezing. (IV). 22.20 Gram. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act, 23.00 Gram. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S, N.T.S.20.0 Journ. 20.20 Engelse T.V.- film. 20.40 Muziekfilm. 20.35—22.10 Speel film. VLAAMS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S. 19.30 Documentaire film. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.30 Speelfilm. 22.00 Atleteik (Overn. v. d. Duitse T.V.). 22.45 Nws. 19.30 Air et Espase. 20.00 Journ. 20.30 FRANS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S. Spel. 22.15 Lectuur voor allen. 23.00 Journ. Actie-comité A.V.R.O. in beroep Het „Actiecomité van A.V.R.O.- vrienden" heeft naar het heeft meegedeeld beroep aangetekend tegen het besluit van het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. de voor zitter van het comité, de heer B. Groen, te royeren. Directeur van R.O.G. van functie ontheven Het ministerie van justitie heeft be kendgemaakt dat mr. H. A. Sjoukes naar aanleiding van een interimrap port, uitgebracht door de commisie- Helders, aan de minister van justitie verzocht heeft hem te ontheffen van zijn functie van directeur van het rijksopvoedingsgesticht rijks jongens Internaat) te Amersfoort. De minister heeft hierin toegestemd onder dankbetuiging voor het werk, door de heer Sjoukes onder moeilijke omstandigheden verricht. De ontheffing gaat in op 1 oktober 1961. Inmiddels heeft de heer Sjoukes nog in te halen vakantie opgenomen. Het is de bedoeling hem bij een ander dienstvak te werk te stellen. Soldaat stierf niet door longaandoening (Van onze Haagse redactie). Uit de sectie die de gerechtelijke arts dr. J. Zeldenrust heeft verricht op het stoffelijk overschot van sol daat Jacob Vos uit Eibergen, die zoals wij berichtten tijdens een mars overleed, is tot nu toe komen vast te staan dat er geen rechtstreeks ver band bestaat tussen de longaandoe ning die de soldaat enkele weken te voren had en zijn plotselinge dood. De sectie, die op verzoek van de au diteur-militair in 's Hertogenbosch werd verricht, heeft tot dusver wei nig opgeleverd dat van belang is voor het vaststellen van de doodsoorzaak. Dr. Zeldenrust wacht op de uitslag van enkele laboratoriumproeven, die wellicht wat meer duidelijkheid zul len brengen. Het onderzoek zal nog wel enige weken vragen. Ter gelegenheid van het TS-jarlg be staan van de Harmonie Schelde- galm" te Hansweert werd saterdag een geslaagd festival gehouden. (foto P.Z.C.) Voetbalelftal Main-Taunus won van Goesenaren Het personeel van landraad Main- Taunus heeft zondagmorgen zijn drie daags bezoek aan het gemeenteperso- neel van Goes afgesloten. Vrijdag- 1 avond, na afloop van de boottocht met de showboat te Vlissingen, heb ben de Duitse gasten nog een bezoek gebracht aan Vlissingen en Middel burg. Zaterdagmorgen is een deel van het gezelschap naar Veere en Vrou wenpolder gereden. Ook werd Minia tuur Walcheren bezichtigd. Een an dere groep Duitsers bleef in Goes en deed daar zijn inkopen, 's Middags stond een voetbalwedstrijd op het pro gramma tussen de Duitsers en een ploeg van het gemeentepersoneel van Goes» De gasten hadden een jong en vrij sterk elftal, dat zich de meerdere toonde over de Goese spelers. Bij de rust had het personeel van de land raad Main-Taunus een 2-0 voor sprong, die in de tweede helft werd opgevoerd tot 6-0. Een slotoffensief van de Goesenaren bracht zelfs geen tegenpunt, zodat de eer niet kon wor den gered, 's Avonds was er in het Schuttershof te Goes een dansavond op muziek van „Melodia" uit Bergen op Zoom. In de loop van zondagmor gen zijn de Duitse gasten naar Frankfurt am Main teruggekeerd. Kernstopoverleg wellicht in Assemblee In een gemeenschappelijk memoran dum, hebben de Verenigde Staten en Engeland het verzoek gericht tot de algemene vergadering der Verenigde Naties, de kwestie van de proeven met atoomwapens op te nemen op haar zitting die in september zal beginnen, daar het op de Geneefse conferentie met Rusland niet wil vlotten. De Amerikaanse regering heeft de Russische regering zaterdag een nota doen overhandigen waarin de Sowjet- Unie ervan wordt beschuldigd te trachten de drie-mogendhedenconfe- rentie te Genève te saboteren. Bevestiging en intrede ds. G. J. v. d. Sar, Bruinisse Na in de morgendienst door ds. G. J. Rijks van Oosterland, consulent te Bruinisse te zijn bevestigd, heeft ds. G. J. van der Sar 's middags zijn in trede gedaan als predikant van de Nederlands hervormde gemeente te Bruinisse. Ds. Van der Sar was laat stelijk predikant te Pernis. Ds. G. J. Rijks hield zijn bevestigings- prediking naar aanleiding van 2 Pe trus 1 vers 19. Hij wees op het mooie, maar verantwoordelijke werk van een predikant. Ds. Van der Sar preekte naar aanlei ding van Zacharias vers 6. Na de prediking zei hij de gemeenteleden graag te willen bezoeken en hij be loofde de deur van zyn pastorie voor allen open te houden. Namens de pro vinciale kerkvergadering heette ds. C. Bezemer de nieuwe predikant van Bruinisse hartelijk welkom. Hij wees er op dat de gemeente Bruinisse. door uitvoering van de Deltawerken en toenemend toerisme in een over gangsstadium verkeert. Ds. M. G. Westerhof van Nieuwerkerk, praeses van de classis Zierikzee, zei blij te zijn dat ds. Van der Sar het beroep heeft aangenomen, omdat er in de classis reeds enkele vacatures zijn. Ds. Rijks van Oosterland heette de nieuwe predikant als naaste buur welkom, waarna burgemeester G. H. van de Linde, sprekend namens de burgerlijke gemeente, wees op de goe de verstandhouding tussen kerk cn gemeentebestuur in Bruinisse, die er naar hij zei tot een traditie is gewor den. Tenslotte richtte ouderling A. de Koning woorden van welkom namens de hervormde gemeente van Bruinis se tot de nieuwgekomen predikant. De gemeente zong hem daarop staan de psalm 119 vers 9 toe. Vicaris Doornhein deed intrede Vorige week werd vicaris A. N. Doornhem toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Hervormde Kerk. Omdat vicaris Doornhein gedurende ongeveer een jaar in Vlissingen werkzaam zal zijn als plaatsvervan ger van ds. Y. van der Schoot bij de Ned. herv. gemeente te Vlissingen. werd hij zondagmorgen in de Johan- neskerk door ds. Van der Schoot in het ambt bevestigd. De gemeente, die in grote getale was opgekomen, zong vicaris Doornhein toe, gezang 263 5. Vicaris Doornhein hield vervolgens en predikatie over 1 Samuël 3 vs. 10, voorafgegaan door Schriftlezing van 1 Sam. 3 vs. 1-10 en Joh. 10 vs. 1-5. Aan het einde van deze dienst was er gelegenheid om met vicaris en mevrouw Doornhein kennis te ma ken, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Hervormd-gereformeerd congres in 1962 (Van een onzer redacteuren) Op 25 mei 1962 zal in de Domkerk in Utrecht een groot nationaal congres van hervormden en gereformeerden worden gehouden. Als sprekers op dit congres zullen optreden prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (geref.) en prof. dr. H. Berkhof (herv.). Het thema zal gericht zijn op de hereni ging van de hervormde kerk en de gereformeerde kerken. Dit is mede gedeeld op de Woudschoten-confcren- tie 1961 van gereformeerden. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te 's-Gravenhage P. Holst te Rotterdam-Charlois; beroepen te Deventer G. J. Rijks te Oosterland; aangenomen naar Deventer G. D. J. Dingemans te Rinsumageest; be noemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het christelijk lyceum te Goes Joh. van den Bank te Veenendaal. Beroepen te Zuilichem P. M. Breu- gen, kandidaat te Stolwijk; benoemd tot jeugdprediker te Den Haag (Duinoordkerk) C. Dijkmeester, vi caris te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Eemdijk K. Boersma en J. Kievit, beiden kar.d. te Apeldoorn; tweetal te Den Helder en te Papen- drecht J. Kievit, kandidaat te Apel doorn en J. P. Versteeg, kandidaat te Amsterdam; tweetal te Or.stwed- de H. Biesma, kandidaat te Lisse en K. Boersma, kandidaat te Apeldoorn; beroepen te Noordeloos J. Kievit, kandidaat te Apeldoorn; beroepen te Papendrecht J. P. Versteeg, kandi daat te Amsterdam; bedankt voor Vineland (Ont. Canada) C. Verhage te Hilversum. Bedankt voor Kerkwerve-Haamste- de A. W. Drechsler te Vlissingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hasselt A. Ver doorn, kandidaat te Voorschoten die bedankte voor Bruinisse, Krabben- dijke, Scharendijke en Siootdorp; be dankt voor Siddeburen M. E. van Heesen te Meliskerke. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aan de theologische school te Utrecht zijn geslaagd voor liet kandidaats examen de heren J. H. Pijlman te Heerenveen en S. Sijl tc Huizen (N.H.). 1841. Thorwald keek piloot Storm onderzoekend aan. Er ls volgens mij geen noe menswaardig gevaar aan verbonden", meende hij. „Als iemand anders vol doende op de hoogte was met de bediening van deze apparaten, zou ik het zelf zonder aarzeling proberen. De eerste poging duurt niet langer dan twee of drie mi nuten!" Er speelde een flauwe glimlach om Arends lippen, terwijl hij zijn zware bovenkleding uittrok. „Goed ik ben wel bereid om even als proefkonijn tc dienen!" sprak hij, op het grote scherm toelopend. „Zeg aan Sandra's gezicht te zien. dat zij 't er hele- te enige handelingen aan een soort dashboard maar, waar U mij heen stuurt!" Thorwald was maal niet mee eens was, dat haar verloofde en opeens leek piloot Storm in de lucht op te in zijn nopjes. „Ik zal je naar een betrekkelijk zich weer alleen in het avontuur begaf. Maar lossen. Hij kreeg het gevoel alsof hij in een veilige periode overbrengen, omstreeks 1000 Arend knipoogde haar vrolijk toe en zei laco- enorme draaikolk rondtolde.... jaar in de toekomst. Hou je gereed!" Het was niek: „Tot straks, liefje!" Thorwald verricht- N.V. Tabaksfabriek' Gruno-Nijkerk HENRI VAN WERMESKERKEN 31 We zullen nog een dag langer hier blijven, dan is mijn wonde weer dicht en het gevaar voor infectie geweken. Hier in de pampa houdt het begrip van tijd op... Trekken we reeds tien of veertien dagen Je staat 's morgens vroeg op als het eerste licht aan de hemel komt en trekt door tot de zon bijna zijn hoog ste stand bereikt heeft, en je geen schaduw meer naast je ziet. Dan kan niemand meer voort. De tent wordt uitgezet, en we slapen. We slapen een matte, moede slaap. Alleen Pancho slaapt niet. Hij zoekt altijd een plekje waar hij de omge ving kan zien en legt zich daar neer met de neus en oren vry. Alleen de ogen zijn gesloten. Zo schynt hy te waken, meer rekenende op zHn oren en neus, dan op zijn ogen, die toch niet ver zien kunnen in deze van hitte doortrilde gouden pampa. Maar er kan geen grashalm ritselen in de roerloze middagstilte of Pancho steekt de kop op. Ik heb twee heel goede vrienden bij mij. Taipeke, die een kind van dit land is, en Pancho. Eigenlijk is er niets dat onze vrede van voorttrekken verstoort, behalve dan de zon en soms de dorst. Beide zijn onverdraaglijk. Nu rusten wij, na zeker tien dagen trekken, weer twee dagen uit. Want voor ons strekt zich een terrein uit, dat geen pampa is, maar zuivere woestyn. In de verte meende ik eerst dat het een groot meer zou zijn, te meer omdat wij water roken. Ik net zo goed als Taipeke, dat leer je in de wildernis. Oude instincten die eeu wenlang in ons geslapen hebben ko men terug. Achter dat prachtige blauwe meer verrees een hoge rots met bomen. Zoveel bomen als wy in weken niet hadden gezien. Maar toen Wij er van morgen kwamen, was het meer een dorre woestijn en waren er geen rot sen en geen bomen meer. Wel in een inzinking van de bodem een klein plasje, dat ons uitermate welkom, was en waarin we ons voorover hebben geworpen om het lauwe water te drinken, de zakken te vullen-en ons daarna te baden. Pancho was er het eerste in. Het arme dier had in anderhalve dag geen drinken gehad. Wij sinds de vo rige avond niet. Daarom roken we ook zo duidelijk het water. Eten hadden we genoeg. De draag last was in die weken zeer vermin derd. Alle conserven die wij mee sleepten waren opgebruikt. Maar Tai peke schoot een tapir. Zijn schot is zeer zuiver. Ik had het op die afstand niet gewaagd, maar Taipeke kent die dieren. Het stond met de rug naar ons toe en scheen geïnteresseerd in iets wat wij niet wisten. Het was een enorm dier, van ruim twee meter lengte en bijna twee me ter hoogte en daardoor wat wanstal tig. Ook door de neus, die in een be weeglijk stukje slurf eindigt. Hoe het dier daar alleen kwam Meestal leven ze in kudden, zelden zijn ze alleen. Tapirs zijn geen gevaarlijke dieren als ze niet worden aangevallen en toen Taipeke langzaam op hem toe sloop, keerde het alleen verbaasd zijn vreemde varkenskop of liever gezegd zijn lichaam om, wyl de nek te kort is om snel te draaien. Het volgende ogenblik sprong het dier op want de kogel had het in de nek achter de oren getroffen, en ren de regelrecht aan op de plek waar de klank van het schot klonk en waar Taipeke oprees om het effect te zien. Dan begon een wonderlijk en gevaar- lyk spel. Het dier was al zo dicht bij Taipeke, dat deze niet meer kon schieten of tijd had om aan te leg gen. Hy moest opzij springen om biet onder de voet te worden gelopen. Door de korte nek kunnen ze niet snel keren, en daarvan profiteerde Taipeka.evenals de stierenvechter of de zwyn^njager. Hy wachtte tot het dier vlak voor hem was, en sprong dan opzij terwijl de tapir doorschoot cn pas. even verder zijn vaart kon inhouden. Om snel terug te keren. Drie-, viermaal lukte het Taipeke goed, de volgende maal viel hij by zijn zijsprong. Maar lenig was hij meteen weer op. Ik snelde toe om hem te helpen, maar durfde niet te schieten, vreesde Taipeke te raken. Dan klonk zijn tweede schot, byna a bout portant afgevuurd in de kop van het dier, terwijl hij zelf opzy sprong. De tapir rolde over de kop... en was dood. Maar Taipeke stond als een wilde... het is waar, ik vergeet soms dat hij een wilde is... te dansen. „Carne Carne zei hy„Goed vlees, caracho, Dom Franco. En wa ter... Waar tapir altyd water, er gens". Hij sneed weer de beste stukken af, voor er andere dieren bijkwamen en op de reuk vonden we ook water. Iets meer: westelyk. Een groot moe- ras ten dele uitgedroogd nu, maar voldoende voor ons. Indien de tapir niet gekomen was, zouden we er voorby zijn getrokken. Ja, Taipeke is een wilde, maar ik be gin het heerlijk te vinden als hy bij me zit. Zonder hem zou ik hier niets kunnen beginnen. Want hij is nu ineens de man van het initiatief. Het trekken door de pampa heeft als grootste gevaar de dorst. Maar daar zijn toch overal wel moerassen te vinden. Daar in de woestijn voor ons duidt niets op water. Als ik alleen was, zou ik nu zeker terugkeren. Maar Taipeke heeft mijn aarzeling gezien en begrepen en lacht. „Niet groter dan drie dag, zei Yioe- Yioe... zeker niet groter. En water voor vier dag. Overal is water... ook in woestyn". „Maar Taipeke als we geen water vinden, dan sterven we er". Taipeke knikt alsof dit iets heel ge woons is. Ja, in de pampa in alle wildernissen sterven de dieren en mensen alsof het iets heel gewoons is. Zoals het heel gewoon is. dat men geboren werd. Niemand heeft ge vraagd om geboren te worden, het uur van sterven schrikt hen niet af. „Daarheen Dom Franco heeft hy gezegd. „Morgen". Alles wat water houden kan, heb ben we gevuld, we hebben gedronken al twee «agen zoveel we konden, om ons lichaam te sterken... Morgen, „Yioe-Yioe heeft gezegd...! Achter de woestyn... land van vreemde blan ke stam". DE WOESTIJN Zand, brandend zand. En brandend licht. Zand, dat schroeit aan de blote voe ten, licht, dat brandt in de ogen. De ogen doen nog meer pyn dan de voeten. Het is alsof ze vol gloeiheet zand zijn. Nergens hebben wij water ge vonden. Voor mij uit loopt Taipeke. Hij heeft byna geen schaduw meer, dus zullen we spoedig rusten. Direct achter mij, byna in mijn weinige schaduw Pancho. Er is zo goed als geen water meer. Ik heb het voorgevoel dat wy hier zullen sterven. Al vier dagen hebben wy gelopen. Niet veel. Misschien iets meer dan twintig kilometer per dag, en volgens Taipeke moet de woestyn maar drie zulke dagen lopen zyn. In de woestijn gaat men niet snel. Men loopt in een boog. Daarachter ishet Blanke Myste rie. Alles in mij brandt van dorst. De eerste dag was zwaar en moeilijk. De volgende dagen waren een hel, die nooit scheen te eindigen. Zoeven ging Yioe-Yioe naast me. Ze praatte zacht, ofschoon ze vroeger nooit praatte. En ze sprak Hollands (Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7