Toch nog een verrassing: Carlesi verdrong Gaul van tweede plaats In Vlissingen won Nederlandse B-ploeg van Belgische dames Slechtste tour van oranje in historie WERELDRECORDREGEN IN HET M0SK0USE LENINSTADI0N XERXES KAMPIOEN DER AMATEURS Allonsius snelste op 3000 meter MAANDAG 17 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ANQUETIL WERD NATUURLIJK TOUR-WINNAAR Laatste twee etappes hadden weer Franse winnaars: Darrigade-Cazala De bijna 40.000 ivielerliefhebbers op de stampvolle tribunes van liet Fare des Princes in Parijs zijn volledig aan hun trek gekomen door het verrassende slot van deze 48e Tour de Fran ce. Niet dat Jacques Anquetil uit de gele trui werd gereden. In tegendeel! De kopman van de Fransen liep zelfs nog wat uit op zijn voornaamste concurrenten door een gedurfde vlucht in de laatste 50 km van de slotrit naar het Pare des Princes. Maar de grootste verrassing was de plaatsverwisseling tussen Carlesi en Gaul én die tussen de Italiaan Massignan en Junkermann. In de laatste kilometers van deze etappe ontsnapte Carlesi met Jaap Kers ten uit het peloton en bij het binnenrijden op de piste van het Pare des Princes hadden zij een voorsprong van 6 seconden op de rest. Charley Gaul was zijn tweede plaats kwijt. Want al mocht de groep dan nog in de laat ste anderhalve ronde Carlesi en Kersten inlopen, voor het eindklassement telden de tijden die bij de ingang waren opgenomen. En dit betekende, dat Gaul derde was geworden met een achterstand van twee seconden onge veer hetzelfde deed zich voor tussen Massignan en Junkermann. De Duit ser had bij de ravitaillering in Dourdan, toen de laatste ontsnapping van deze tour ontstond, niet goed opgelet en het kostte hem zijn vierde plaats. Nog meer tot de verbeelding van de Parijzenaars sprak echter het gebaar >an Jacques Anquetil tegenover Ro bert Cazala. Dit tweetal was 50 km voor de lichtstad samen met de Bel gen Hoevenaers, Pauwels en Plan- ckaerte, de Italiaan Massignan en de regionaal Queheille uit het wandelen de peloton ontsnapt. De verrassing was zo groot, dat liet zevental binnen enkele kilometers een voorsprong van anderhalve minuut had. Bij het oprij den van de baan herinnerde Anquetil zich het voortreffelijke werk van Ca zala voor zijn ploeg en resoluut nam de drager van de gele trui de kop. De rollen waren omgedraaid. Anquetil trok de spurt aan voor zijn knecht, die onder het enthousiasme voor de menigte de kroon zette op een voor hem zeer zware tour. Alle beslissingen waren compleet toen enkele minuten later Darri- gade aan het wiel van Jean Gain- che over de streep vloog. Want Darrigade, die twee dagen tevo ren in de tijdrit de groene trui aan dc regionaal Gainche kwijt ge raakt was, had dit kostbare kle dingstuk dank zij een ritzege zijn vierde in de etappe van zaterdag heroverd. Op de sintels van het sportpark in Tours was Darrigade onbereikbaar voor Gainche, die dus precies één dag in de groene trui had gereden. De achterstand van zes punten waarmee dc laatste rit ingang was beslissend. Saaie rit De eerste ontsnapping in de etappe van zaterdag, die met zijn 309.5 km de langste van de hele ronde van Frankrijk was, ontstond even na de start uit Perigueux. De Belg Claes, de regionaal Ignolin en de Italiaan Zamboni sprongen weg uit het pelo ton. Ook Cazala en Pellegrini pro beerden mee te komen, maar dat mis lukte. Reeds na drie km had de hoofdmacht de vluchtelingen al weer ingehaald, en 243 km lang gebeurde er hierna niets. Toen was het weer Ignolin, nu in gezelschap van Eve- raert Pauwels en Thielin, die demai'- reerde. Het peloton reageerde echter zo snel, dat de vlucht niet lang duur de. Zes kilometer voor Tours gingen Van Aerde, Zamboni, Beuffeuil en Darrigade aan de haal. Gainche voeg de zich bij het viertal, maar de Ita lianen in het peloton voerden het tempo op en de zoveelste vlucht was mislukt. Geheel aaneengesloten draai de het peloton de wielerbaan in Tours op. In de sprint versloeg de blonde Fransman André Darrigade al zijn tegenstanders. Totale zege De tour is geëindigd met een totale overwinning van de Fransen, die al leen de grote bergprijs aan een vreemdeling Imerio Massignan hadden moeten afstaan. De eer van Frankrijk als wieierland was gered. Na drie'achtereenvolgen- Tijdens de dames-atletiek-interland Nederland B-België A in Vlissingen werd een 3000 meter invitatiewed- strijd voor heren verlopen. Het werd een volledige Belgische zege: Allon sius (hier nog in 'vierde positie) werd winnaar en Frans Hermans (hier in tweede positieeindigde als tweede. (foto P.Z.C.) de overwinningen van buitenlanders Gaul, Bahamontes en Nencini reed zondagmiddag eindelijk weer eens een Fransman in de gele trui langs de overvolle tribunes, en men liet zich niet onbetuigd. De ovaties daverden over de hoof den van Anquetil en zijn .ploeg- makkers die deze ronde tot zo'n goed besluit hadden gebracht. De 27-jarige Normandiër,- die ook in 1957 de tour had gewonnen, had het beroep, dat men op hem had gedaan, niet beschaamd. Anquetil, die zich het vorig jaar niet onder de heerschappij van Roger Rivière had willen scharen, had er nu in toegestemd de gouden draad van Franse tour-overwinningen weer op te nemen. Grote zorgen Toch zijn de zorgen van Jacques God- det na deze tour groter dan ooit te voren. Jarenlang heeft de tourbaas met succes de strijd kunnen aanbin den met de extra-sportieven. Nog voor de ronde van 1960 sloeg hij een geza menlijke aanval van de mannen ach ter de schermen af. Goddet vloog en kele malen naar Italië om met de voor naamste stalbazen te onderhandelen en hij leek gewonnen te hebben. Maar dit jaar heeft de opvolger van Henri Desgranges ondervonden, dat hij een Pyrrus-overwinning had behaald. Want de extra-s'portieven die in de wielerwereld de touwtjes in handen hebben, hielden ditmaal het been stijf en het gevolg was dat de tour tal van kopstukken moest missen. Door het geharrewar achter de scher men bleven Rik van Looy, de jonge NIET BIJ DE EERSTE VIJFTIG.. Geen cent uit eindprijzenpot Sedert 1936, toen voor het eerst Nederlandse renners aan de tour deelna men, heeft Oranje dit jaar het slechtste resultaat geboekt in de Ronde van Frankrijk. Er zijn natuurlyk tal van factoren aan te voeren voor het falen van de Nederlandse ploeg, onder meer het gebrek aan voorbereiding, waardoor de Nederlanders fysiek niet tegen deze krachtproef waren opge wassen en de slechte mentale instelling van onze renners, die vooral tot uiting kwam toen het de eerste dagen niet wilde vlotten. Daarbij kwam nog de pech dat onze beste man, Ab Geldermans in de zesde etappe van Straatsburg naar Belfort door een val uit de stryd verdween. Op hem had de ploeg haar ambities gebouwd en met Geldcrmans verdween het laatste beetje hoop op succes. Drie dagen later kwam dc neer slachtigheid tot uiting toen Wim van Est, Jo de Haan, Coen Niesten en Wout Wagtmans zo maar uit de tour stapten. Dick Enthoven en Sjef Lahaye volgde dit slechte voorbeeld op Itliaans grondgebied. Er bleven drie routiniers en twee debutanten over, van wie Piet van Est, Toon van der Steen en Jan Westdorp zich kort tevoren in de giro en de Zwitserse ronde had den uitgeput. Piet van Est had genoeg kracht om te blijvendoorzetten, maar hij was aan het einde van zijn krachten. In de zware Pyreneeën-etappe kwam voor hem het einde. Als er in de laatste ritten door de kopstukken werkelijk was gefietst, zouden ook Westdorp en Van der Steen Parijs niet hebben gehaald. Dat hebben zij echter wel, bij de gratie of liever gezegd: dankzij het gebrek aan aanvalslust van de grote mannen. Normaal ge sproken zouden dus alleen, net als in 1959, Piet Damen en Jaap Kersten het Pare des Princes zijn binnengere den. Jaap Kersten, nota bene, zorgde voor de beste Nederlandse prestatie in de ze ronde met een tweede plaats ach ter Darrigade in de etappe van Aix- en-Provence naar Montpellier. Al met al een schamel resultaat in vergelij king met het succesvolle jaar 1960. waarin de Nederlanders de eerste prijs in de rangschikking van de klei ne ploegen wegsleepten. In het verleden is het nimmer voorgekomen, dat geen enkele oranjeman bij de eerste vijftig in het eindklassement eindigde. Zelfs toen Anton van Schendel in 1937, Sjefke Janssen in 1947 en Wim de Ruyter in 1950 als enige Neder landers de ronde uitreden, vielen zij nog in de prijzen. De klasserin gen van nu: Damen 52e, Kersten 58e, Van der Steen 64e en West dorp 66e houden in dat Oranje geen centime meer uit de eindprij zenpot krijgt. Het ligt op de weg van de sportcom- missie van de K.N.W.U. voor het vol gend jaar een andere koers in te slaan. Men zal zich lang tevoren op dit grote evenement moeten gaan be raden en een lijn uitstippelen voor de betrokken renners, waarbij het te ho pen is, dat Michel Stolker en Jo de Roo zich niet. evenals nu, afzijdig zul len houden. Ook het ploegleiderschap zal op de helling moeten. Klaas Buclily is ongetwijfeld van goede wil, maar hij mist nu eenmaal de capaci teiten, die Kees Pellenaars in over vloed bezat. Het woord is aan de sportcommissie, die voor de moeilij ke taak staat het in 1961 verloren ge- gane terrein të heroveren. De Franse nationaal Jacques Anque til heeft de Ronde van Frankrijk 1901 gewonnen. Foto: De huldiging in het Pare des Princes in Parijs. V.l.n.r. Carlesi (2), Anquetil (1) en Goud (S) Fambianeo en Nencini thuis. Goddet, die ten koste van alles zijn ronde wil de vrijwaren van de extra-sportieven, handhaafde de landenformule maar betaalde daarvoor zware tol. De Ita lianen stuurden een middelmatige equipe zonder kopstukken en met de andere grote wielernaties ging het al niet anders. Natuurlijk, Charly Gaul was present, maar de Luxemburger miste enerzijds de steun van een ster ke ploeg en had anderzijds blijkbaar al heel snel voordelige financiële transacties kunnen afsluiten. En nu zit Goddet met de brokstuk ken. Zijn landenformule heeft gefaald omdat de Franse nationalen als ploeg met kop en schouders boven de ande ren uitstaken. De tuorbaas gaat een moeilijke tijd tegemoet. Goddet zal ongetwijfeld hemel en aarde bewegen om zijn ronde van vreemde smetten te vrijwaren. Maar het valt te betwij felen of hij daarin zal slagen. Wil hij namelijk de belangstelling voor de tour gaande houden, dan zal Goddet in de toekomst moeten kunnen reke nen op de kopstukken die nu thuis bleven. En dat zou betekenen het los laten van de landenformule, de basis, waarop de tour gedurende vele tien tallen jaren heeft gedreven. Misdaad Die basis is in 1961 dermate onder mijnd, dat Goddet in een van zijn laatste hoofdartikelen in zijn sport blad l'Equipe naar aanleiding van de latente houding van het veld schreef: ,.Dit is een misdaad, die streng ge straft zal worden". Maar op welke wijze de tourbaas zich deze bestraf fing voorstelt? daarover heeft zicht niet uitgelaten. hij. Mevrouw Heemskerk Nederlands dameskampioene schaken Zaterdag, is te Rotterdam de tiende en laatste partij gespeeld van de tweekamp tussen mevrouw Heems kerk en mevrouw Vreeken om het Nederlandse dameskampioenschap schaken. De partij eindigde na 14 zetten in remise. Mevr. Heemskerk ATLETIEK-LANDENWEDSTRIJD Hoger en verder dan ooit tevoren De eerste dag van de derde atletiek- lan den we dstri j d tussen Rusland en Amerika, die zaterdag bij bewolkt weer in het Lenin Stadion te Moskou is begonnen, heeft een aantal nieuwe wereldrecords opgeleverd. Ruim 40.000 toeschouwers waren er getui ge van, dat de Amerikaanse heren- ploeg het wereldrecord 4 x 100 me ter verbeterde tot 39,1 sec. Het Amerikaanse team werd ge vormd door Jones, Budd, Frazier en Drayton. Het oude record stond op 39,5 sec. en werd door Amerika en West-Duitsland gedeeld. Ook de Amerikaanse dames kwamen op de 4 x 100 meter tot een nieuw wereldrecord. Willy White, Ernestine Pollard, Vivian Brown en Wilma Ru dolph zegevierden in 44,3 sec. en Het Rotterdamse Xerxes is kampioen van Nederland der amateurs geworden. Xerxes ze gevierde zaterdagavond te Tree beek voor 7000 toeschouwers in de beslissingswedstrijd tegen Sportclub Emma mét 2-1. Deze stand was bij de rust al bereikt. Door Disko zag Sportclub Emma kans de score te openen. Even later zag het er zelfs naar uit dat de Lim burgers de stand op 20 zouden brengen. Keren miste echter de strafschop, die Sportclub Emma kreeg toegewezen. Nadat Krees de balans in evenwicht had gebracht, zorgde Snoek ervoor dat de zege naar Xerxes ging. Na de rust beperkten de Rotterdam- was al zeker van de titel. De eind- mers zich voornamelijk door bijzon stand is 6]/i3 Va in haar voordeel, der stug verdedigen. EERSTE ATLETIEK-INTERLAND IN ZEELAND VOOR DE EERSTE maal in de ge schiedenis heeft Zeeland zondagmid dag een atletiekinterland beleefd: een Nederlandse dames B-ploeg trad in Vlissingen aan tegen de sterkste selectie van België. Daarbij bleek bleven dus 0,1 sec. beneden het re cord, dat sedert de Olympische Spe len van Rome al in Amerikaans be zit is. Tamara Press zorgde voor een derde nieuw wereldrecord. De Russische won het discusweipen met een worp van 57,43 meter. Wilma Rudolph, het Amerikaanse sprintfenomecn tenslotte egaliseerde haar wereldrecord op de 100 meter. Zij zegevierde in 11,3 sec. De Amerikaan Ralph Boston heeft 't wereldrecord verspringen heren verbeterd en gebracht op 8,28 meter. De Amerikaanse at leet kwam met zijn sprong 4 cen timeter verder dan zijn oude re- oord, dat hij op 27 mei van dit jaar in Modesto op 8,24 meter bracht. Stromende regen Het zesde wereldrecord kwam op naam van de Russische hoogspringer Valeri Brumel. In de stromende re gen verbeterde de Rus zijn oude wereldrecord van 2,23 meter dat hij op 18 juni van dit jaar in Moskou vestigde, met een centimeter tot 2,24 meter. De Amerikaanse heren atletiekploeg heeft de wedstrijd tegen Rusland, die dit weekeinde in Moskou is gehou den, met 124111 gewonnen. De Amerikaanse dames moesten ech ter met 6839 hun meerdere erken nen in de Russinnen. Nauwelijks een week nadat zij in Boedapest liet wereldrecord hoog springen dames op 1,90 meter had gebracht, verbeterde dc Roemeense Yolanda Balas zondag tijdens de at letiekwedstrijd BulgarijeRoemenië in Sofia opnieuw haar wereldrecord en bracht liet nu op 1,91 meter. Wereldrecord schoolslag zwemmen voor Jastremski De Amerikaanse zwemmer Chet Jastremski heeft zaterdagavond in Evansville het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 2 minuten 35,3 seconde. Het oude record stond met 2.36.5 sedert 1958 op naam van de Austra liër Terry Gathercole. Ooster- Riemens (N.), 12.35 m.; 4. luick (B.), 11.71 m. Speerwerpen: 1. d'Hollander (B.), 39,46 m. (nw. Belg. record); 2. Smits-Broekhoff (N.). 39.31 m.; 3. V. d. Groep (N.), 39.30 m.; 4. Byens (B.), 34.09 m. Hoog: 1. Cathrien Schot (N.), 1.52 m.; 2. Knaepen (B.), 1.47 Va m.; 3. weer eens duidelijk, dat de dames-1 leverden dubbele Nederlandse dVër- j npn^i R V*? 38*ni1 aC atletiek in Nederland op een aan- 1 winningen op. zienlijk hoger peil staat dan in Bel- In de „bij-nummers" zag het vrij tal- rijke publiek nog een spectaculaire selectiewedstrijd 100 meter heren. De Hagenaar Van Crugten (11.- sec.) en de Haarlemmer Vlam (11.1) plaatsten zich in de landenploeg, die zondag a.s. in Roosendaal tegen Bel gië uitkomt. Boeiend was ook de invitatie-wed strijd 3000 meter heren, die een vol ledige Belgische victorie werd. Al enkele ronden voor het einde liet Allonsius (Rieme) al zijn tegenstan ders in de steek en finishte volkomen onbedreigd (8.23). De Belg Hermans werd tweede (8.36) en de Nederlan der P. de Haas derde (8.39.8). Boste laar uit Middelburg eindigde als acht ste (8.55.4). De Vlissiiigse sportclub Marathon zorgde voor een voortreffelijke orga nisatie van deze wedstrijden, waar bij onder meer aanwezig was Ad. Paulen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. gië, want de Nederlandse B-ploeg waarvan er in ons land zeker drie of vier van gelijke sterkte kunnen worden samengesteld won volko men onbedreigd: 6837. Hoewel de Nederlandse meisjes op de meeste nummers superieur waren en dus weinig tegenstand hadden, kwamen er toch nog goede presta ties uit de bus. Zo zorgde Mattie Rie- mans uit Rilland Bath (lid van Mara thon uit Vlissingen) bij het kogel stoten voor een nieuw Zeeuws re cord: 12.35 meter. Achter Van de Werf A.D.A.-Amsterdam) en Sae- nen (België) werd zij op dit nummer derde. De Belgische meisjes trokken zich duidelijk op aan hun sterkere te genstandsters: zij verbeterden drie nationale records. Jeanïne Knaepen, een 23-jarige studente uit Brussel, werd achter Lenie Boele uit Deventer tweede op de 100 meter in 12.2 sec., waarmee zij haar eigen Belgisch record 0.2 sec. scherper stelde. Gilaïne d'Hol- lander, die voor de enige Belgische zege zorgde speerwerpen bracht haar Belgisch record van '.9.10 op 39.46 meter. Ook de es- feite (4 x 100 meter) leverde de "Vlgisohe meisjes hoewel zij ->nr Nederland verslagen werden nationaal record op: 50.2 ii lüumse mevrouw Van Eyk- Vos ei. het Emmeloordse meisje (Zorgden vooral voor een spectacu laire overwinning: op de 800 meter werden zij eerste (2.16) en tweede (2.16.9) met een voorsprong van 14 I en 24 seconden op hun beide Belgi- I sche tegenstandsters. De 80-meter I horden, de 200 meter en 800 meter U itslagen De uitslagen van de landenontmoe- ting luiden: De uitslagen luiden: 100 meter: 1. Boele (N.), 12.1; 2. Knaepen (B.), 12.2, (nw. Belg. re cord); 3. Cruiming (N.), 12.3; 4. V. d. Broek (B.), 12.4. 200 meter: 1. Levy (N.), 25.7; 2. V. Laar (N.), 26.3; 3. Fricq (B.), 26.6; 4. Schueremans (B.), 26.6. 800 meter: 1. Van Eyck-Vos (N.), 2.16.-; 2. Van de Veen (N.), 2.16.9; 3. Deville (B.), 2.30.9; 4. Wirix (B.), 2.41.2. 80 meter horden: 1. Van Slooten (N.), 11.9; 2. Potma (N.). 12.-; 3. Lambrecht (B.), 12.4; 4. Byens (B.), 13.-. Kogelstoten: 1. V. d. Werff (N.), 13.61 m.; 2. Saenen (B.), 12.47 m.; 3., Discuswerpen: 1. Reyerse-Kok (N.), 43.71 m.; 2. Saenen (B.), 41.83 m.; 3. V. d. Werff (N.). 38,32 m.: 4. d'Hollander (N.) 31.55 m. Vèrspringen: 1. Picavet <N), 5.45 m.; 2. V. d. Broek (B.), 5.29 m.; 3. Knaepen (B.), 5.19 m.: 4. Potma (N.) 5.13 m. 4 x 100 meter: 1. Nederland (Boele, Levy, Van Lunteren-Van Dijk, Crui ming) 49.7 sec.; 2. België (Knaepen. Beyens, Schueremans. V. d. Broek), 50.2 sec. (nieuw Belgisch record). De uitslagen van de bijnummers lui den: Bijnummer 3000 meter heren: 1. dc •heer Allonsius, België, 8.23.- min.; 2. F. Herman, La Gantoise, 8 36.- min.; 3. P. de Haas, Holland, 8.39.8 min.: 4. Verkade. A.A.V. '30. 8.43.8 min.: 5. J. Boelens, G.A.C., 8.44.8 min.; 6. P. van Loon, Thor. 8.45.2 min.: 7. P. Bakkers. Thor, 8.50.- min.; 8. H. Bos telaar, Dynamo, 8.55.4 min.; 9. J. v. Eekelen. Thor. 9.04.9 min.: 10. C. Mes, Thor, 9.06.8 min.; 11. J. Schille- mans. Olympia '47, 9.07.- min.; 12. M. de Moen, Oudenaerde, 9.19.6 min. Bijnummer 600 meter hardlopen jon gens B: 1. P. v. d. Schaaf. Mara thon. 1.29.1 min.: 2. de heer Boerman B. M.. 1.30.4 min.: 3. W.. Leenhout, Dynamo. 1.38.4 min.; 4. C. dc Groot, Dynamo, 1.51.2 min.. Bijnummer 400 meter heren: 1. B. de Rijke, Marathon, 53.5 sec.: 2. F. Maas, Marathon, 55.8 sec.: 3. W. v. Beest, Marathon, 56.3 sec.; 4. F. Brouwer, Dynamo. 57.- sec.; 5. A. Joosse, Dynamo, 60.6 sec.; 6. W. Back Dynamo, 60.9 sec. Bijnummer 100 yards heren: 1. W. v. Beest, Marathon, 10.4 sec.; 2. P. Versluijs, Dynamo. 10.5 sec.; 3. B. de Rijke, Marathon. 10.7 sec.; 4. F. Maas, Marathon, 10.9 sec.: 5. F. Broodman, Marathon, 11.- sec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5